Jump to content
thanos13

ζάντες Golf V Gti 17'' μεταχειρισμένες

Recommended Posts

file mou an se endiaferei akomi tha poulisw tis dikes mou me ta olokainouria lastixa pou molis parelava me 700km

emen m endiaferei.dose mou to tilefono sou na sinenoi8oume.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κι εγω πουλάω τις 17άρες απο το δικό μου. Είναι το τελευταίο που βρήκα με μειωμένα τέλη και το πήρα όπως το βρήκα. Είναι στην αντιπροσωπεία και με περιμένει, δηλαδή 5-20χλμ θα έχει κάνει. Όποιος ενδιαφέρεται. Ζάντες και λάστιχα μαζί...

Edited by patentas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κι εγω πουλάω τις 17άρες απο το δικό μου. Είναι το τελευταίο που βρήκα με μειωμένα τέλη και το πήρα όπως το βρήκα. Είναι στην αντιπροσωπεία είναι και με περιμένει, δηλαδή 5-20χλμ θα έχει κάνει. Όποιος ενδιαφέρεται. Ζάντες και λάστιχα μαζί...

Δωσ' μου τηλεφωνο και τιμη.Τι μαρκα ειναι τα ελαστικα?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση αρχαρίου.

Στο γκολφ έχω 17 άρες ζάντες 225/45.

Χωρίς καμία αλλαγή, δηλαδή σα να αλλάζω μόνος μου λάστιχο, βγάζω την παλιά και βάζω - όπως είναι- την καινούρια, τι ζάντες μπορώ να περάσω? Λογικά οποιαδήποτε ζάντα της ίδιας διάστασης (225/45 17), αλλά μπορώ να βάλω και ζάντες με διαφορετικό προφιλ και διαφορετικό μέγεθος; ποια μεγέθη είναι αυτά;

Γιατί διαβάζω κάτι για διαφορετικά καρέ και μου φαίνεται και λογικό να μην χωράνε όλα τα μεγέθη στο θόλο κλπ

παράδειγμα τις ζάντες του grafics που είναι ίδια διάσταση ακριβώς με τις δικές μου, μπορώ να τις αλλάξω χωρίς καμία αλλαγή μόνος μου στο σπίτι;

ευχαριστώ και συγγνώμη για τις χαζή ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου aqua η διάσταση που γράφεις είναι για λάστιχο (225/45 17). Εννοείται ότι ταιριάζει μόνο σε 17άρα ζάντα (το 17 που λέγαμε). Οι ζάντες που φοράμε είναι (εργοστασιακά) 7J χ 17, όπου 17 η διάμετρος, 7 το πλάτος (το J δεν ξέρω τι δηλώνει) και 5 χ112 το καρέ, δηλαδή 5 μπουλόνια με 112 χιλιοστά (11,2 εκατοστά) απόσταση μεταξύ τους. Υπάρχει και το Offset κάθε ζάντας (δείχνει ουσιαστικά πόσο απέχει το σημείο που βιδώνει η ζάντα από το πραγματικό κέντρο της όσον αφορά το πλάτος). Ψάξτα σε κανα google για λεπτομέρειες.

Για aftermarket ζάντες το καρέ πρέπει να είνα ίδιο. Το οφσετ και το πλάτος ίσως να μπορείς να τα αλλάξεις λίγο, αλλά δε θα το συνιστούσα.

Edited by firev12
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Δηλαδή αν θέλω να αλλάξω ζάντες πρέπει να κοιτάξω offset, καρέ και πλάτος να συμβαδίζουν, για να μπορώ που λεει ο λόγος να τις τοποθετήσω και μόνος μου, σωστά;

Αν θελω να αλλάξω και διάσταση (πχ να παώ σε 18άρες) πρέπει να κοιτάξω πάλι τα ίδια στοιχεία (δηλαδή ΜΟΝΟ offset, καρέ και πλάτος);

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Δηλαδή αν θέλω να αλλάξω ζάντες πρέπει να κοιτάξω offset, καρέ και πλάτος να συμβαδίζουν, για να μπορώ που λεει ο λόγος να τις τοποθετήσω και μόνος μου, σωστά;

Αν θελω να αλλάξω και διάσταση (πχ να παώ σε 18άρες) πρέπει να κοιτάξω πάλι τα ίδια στοιχεία (δηλαδή ΜΟΝΟ offset, καρέ και πλάτος);

Ευχαριστώ!

Καλησπέρα! Ασφαλείς επιλογές είναι 17Χ7 και 7,5 ή 8Χ18. Το καρέ ΠΑΝΤΑ παραμένει το ίδιο προφανώς! (εκτός και αν αλλάξεις πλήμνες λογικά - που δεν το κάνει κανείς). Αν βάλεις πλάτους 9 ζάντα (οπότε πας σε πιο φαρδύ ελαστικό από το μάξιμουμ εργοστασιακό 235) θα βρίσκει στο θόλο.

Το οφσετ μπορεί να αλλάξει σε λογικά πλαίσια. Οι μαμά ζάντες μου (16Χ6,5 5μπρατσες TSI με λάστιχο 205/55 16) είχαν οφσετ 35 νομίζω ενώ οι εργοστασιακές του Golf GT (17Χ7 με 225/45 17) έχουν 50κάτι νομίζω. Αν βάλεις ζάντες VW (πχ απο GT, GTI κλπ) δεν ανησυχείς καθόλου. Αν βάλεις άλλες, οι διαστάσεις ζαντολάστιχου που παίρνει το Golf είναι:

205/55 R16 (σε 16άρα ζάντα)

225/45 R17 (17αρα)

225/40 R18 ή 235/40 R18 (18αρα)

(το R πριν το νούμερο δηλώνει κάτι για την κατασκευή του ελαστικού, ότι είναι radial δηλαδή)

Πλάτος ζάντας μέχρι 8 νομίζω, αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας πει.

Edited by firev12
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κι εγω ενδιαφερομαι για μεταχειρισμενες ζαντες απο Golf Gti.

Ακομα καλυτερα αν εχουν και λαστιχα πανω αρκει να μην εχουν πολλα χλμ.

Οποιος λοιπον τις εχει για πουλημα ας μου στειλει ενα ΠΜ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κι εγω ενδιαφερομαι για μεταχειρισμενες ζαντες απο Golf Gti.

Ακομα καλυτερα αν εχουν και λαστιχα πανω αρκει να μην εχουν πολλα χλμ.

Οποιος λοιπον τις εχει για πουλημα ας μου στειλει ενα ΠΜ...

Αν ενδιαφερεσαι για ζαντες τοτε καλυτερα να βαλεις μια αγγελια εδω http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showforum=55

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.