Jump to content
batsisbees

Τι λάδια για Golf 5 Gt 170hp ?

Recommended Posts

Και εγω αυτο πιστευω... σιγα μην αλλαζω τα λαδια καθε 7.500 χλμ ...

Εχω κανει 40.000 χλμ, φοραω προγραμμα , εξατμιση και φιλτρο παρολα αυτα τα λαδια τα αλλαζω κανονικα δηλ καθε 15.000 χλμ, (οτι λεει ο κατασκευαστης :) ) το θεωρω πεταμενα λεφτα να αλλαζεις τα λαδια καθε 7.500 χλμ ενω ειναι για 15.000 χλμ (που αντεχουν και παραπανω απο 15 ..) τωρα βεβαια οποιος τα εχει τα δινει ...

Εγω πιστευω οτι εσυ θα επρεπε να τα αλλαζεις πιο νωρις,αφου εχεις κανει και βελτιωση και σιγουρα την εχεις κανει για να το σπας και οχι για να το βλεπεις στο γκαραζ σου και οχι μονο τα λαδια αλλα και τα μπουζι πρεπει να τα αλλαζεις πολυ πιο νωρις.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω το προσεχω πολυ.Δεν του πινω το αιμα αλλα δεν το παω και με ρελαντι.Απλα θελω να βαζω καλο λαδι στον κινητηρα μου και προτιμω να το αλλαζω νωριτερα.

wanderer: Ναι το longilife ειναι αυτο που λες.Απλα η Κοσμοκαρ (αγνωστο αν εχει παρει αδεια απο Γερμανια) συστηνει ακριβως τα μισα.Δηλ. 15.000 ή ενα χρονο για συνθηκες Ελλαδας.Τωρα αν η διαφορετικοτητα των συνθηκων το δικαιολογει...ειναι αλλου παππα ευαγγελιο.

Βρες μου έγγραφο που να συστήνει 15.000 ή ένα χρόνο με long life λάδι.

Οι περισσότερες πλέον εταιρείες -Opel, BMW, Renault - κλπ με τεράστιους όγκους πωλήσεων συνιστούν long life με μεταβλητή λειτουργία, ανεξαρτήτως κινητήρα ακομα πχ και στο Astra OPC

Από κει και πέρα, ας κάνει ο καθένας ότι καταλαβαίνει, αν θέλει να χαλάει λεφτά στα λάδια, ας τα χαλάει :)

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και το βιβλίο του αυτοκινήτου

Το περιοδικο service γίνετε συμφωνα με την ενδειξη μεταβλητων διαστηματων service (το αργότερο σε 2 χρόνια) με υποσημείωση

μονο σε αυτοκίνητα diesel οταν το κάυσιμο περιεχει αυξημενο ποσοστο θειου γινονται αλλαγές στα 7500χλμ αλλά και όταν δεν χρησιμοποιητε λάδι Longlife

γιαυτό μην πετατε λάδι longlife στα 7500χλμ

Ξερετε καποιον που να επαθε ζημια με lonlife λαδια που εκανε αλαγές καθε 15000χλμ ή 2χρονια? σιγουρα οχι

Αυτοι που φτιαχνουν τα longlife λετε να μην τα εχουν δοκιμασει στα ποσα χλμ θελουν αλαγή?

Και με τον κινητηρα πολλοι είπαν δεν θα ειναι αξιοπιστος αλλα αποτι φαινεται μαλλον είναι δοκιμασμενος

και για του λογου το αληθες ιδου και η φωτο

Τις εξυπναδες με τα yarιs κρατα τες για τον εαυτο σου. ολοι μπορουμε να λεμε "εξυπναδες"

post-9304-1230915755_thumb.jpg

Edited by dim183
Link to comment
Share on other sites

118 ευρώ σε πληροφορώ είναι πολύ "καλά". Εγώ πληρώνω για -άκου τώρα- "Λιπαντικό service" λέει 138-145 ευρώ στο Φιλιππαίο. Κι όταν τους παραπονέθηκα για το ποσό, μου είπανε ότι εμείς εδώ βάζουμε και το αυτοκίνητο στο διαγνωστικό και το κοιτάμε. Και το κάνουμε και δοκιμή. Τα σχόλια θα τα αφήσω τώρα στους αναγνώστες εδώ... Λες και μιλάνε σε καμιά κυρά-κατίνα με μπικουτί στα μαλλιά.

Και καλά κάνεις κατά τη γνώμη μου και το ξάχνεις, γιατί αν το έψαχναν κατά τον ίδιο τρόπο και όλοι οι λοιποί (λεφτάδες :D δε θα είχαμε φτάσει στο σημείο να πληρώνουμε στην ΕΚΚΑ για το e270 1.400 ευρώ service και στο Θεοδωρόπουλο στην Κόρινθο 500 μαζί με τα τακάκια. Το να κοιτάς το συμφέρον σου δεν είναι γυφτειά. Όποιος το υποστηρίζει αυτό είναι το λιγότερο βλάκας.

Αλλά θα βάλεις μάλλον το Mobil που σου πρότειναν και οι άλλοι και όλα είναι οκ. Να πηγαίνεις να τα αγοράζεις μαζί με το φίλτρο και να τα πηγαίνεις εσύ στο συνεργείο στο service. Διαφορετικά θα απειληθείς οτι θα χάσεις την εγγύηση. ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΩΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!

Link to comment
Share on other sites

Τις εξυπναδες με τα yarιs κρατα τες για τον εαυτο σου. ολοι μπορουμε να λεμε "εξυπναδες"

To έχεις αποδείξει ήδη ότι μπορείς, ψάχνοντας τρόπο ΄να γλυτώνεις 100 ευρώ το χρόνο για τη συντήρηση του αυτοκινήτου σου με μόνο γνώμονα την τσιγκουνιά σου όπως ο ίδιος ανακοίνωσες.

Δεν ήταν εξυπνάδα, αλλά που να καταλάβεις, δε μετριέται σε ευρώ.

Αν είχες πάρει yaris με 15000 ευρώ, που θέλει λάδια πιο αραιά, θα είχες γλυτώσει και τα +9000 που είναι το λιγότερο που έχεις πάρει το Gt (γιατί είμαι σιγούρος οτι είναι απολύτως basic) και θα σου έμεναν και λεφτά για λάδια!!!

Καμία εξυπνάδα λοιπόν. Απλή λογική. Όταν δεν έχεις ή δε θέλεις να διαθέτεις, παίρνεις κάτι φτηνότερο που απαιτεί λιγότερη συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

δεν εψαξα απόδειξη να δω αν ειναι πληρως συνθετικό η όχι απο τη συσκευασία δεν βγαζεις τίποτα

και έχει 16+ευρω το λίτρο (αυτο το θυμάμε δεν ξεχνιετε)

πιο ακριβο δεν πιστευω να υπάρχει

κι ομως... περυσι πληρωσα 21¤ το λιτρο για AMSOIL σε 0-30 ...

αν ξερεις να "ακους" και να "νιωθεις" το αυτ/το σου καταλαβαινεις τεραστια διαφορα...

και στην τελικη αν κατι θες να σε πηγαινει πρεπει να το χαιδευεις κιολας που και που...

διαφορετικα θα σε παρατησει κι αυτο ^_^

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτοι έχουν καλυτερα λάδια από αλλες επώνυμες εταιριες

Παλι οι ιδιοι το φτιαχνουν γι αυτο βαζουν και οτι νανε τιμη

Δεν υπαρχουν "εργοστασιακα" λαδια.Απλα η Vw κανει μια οικονομικη συμφωνια με καποια μαρκα λαδιων ωστε να προωθει τα προιοντα της.Σημερα μπορει αυτη η μαρκα να ειναι η Castrol αυριο η AMsoil και παει λεγοντας.Εγω επειδη δεν θελω καθε τρεις και λιγο να βαζω και διαφορετικο λαδι επειδη ετσι γουσταρουν αυτοι, επελεξα ενα συγκεκριμενο και βαζω μονιμως αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν "εργοστασιακα" λαδια.Απλα η Vw κανει μια οικονομικη συμφωνια με καποια μαρκα λαδιων ωστε να προωθει τα προιοντα της.Σημερα μπορει αυτη η μαρκα να ειναι η Castrol αυριο η AMsoil και παει λεγοντας.Εγω επειδη δεν θελω καθε τρεις και λιγο να βαζω και διαφορετικο λαδι επειδη ετσι γουσταρουν αυτοι, επελεξα ενα συγκεκριμενο και βαζω μονιμως αυτο.

Δηλαδή γιατί τότε να είναι ακριβότερο της VW το λάδι από το αντιστιχο της original μάρκας (λάδια με τις ίδιες προδιαγραφες) & αν υπαρχει λόγος γιατί να μην χρησιμοποιουμε τα λάδια της γνωστης μάρκας?

Link to comment
Share on other sites

κι ομως... περυσι πληρωσα 21¤ το λιτρο για AMSOIL σε 0-30 ...

αν ξερεις να "ακους" και να "νιωθεις" το αυτ/το σου καταλαβαινεις τεραστια διαφορα...

και στην τελικη αν κατι θες να σε πηγαινει πρεπει να το χαιδευεις κιολας που και που...

διαφορετικα θα σε παρατησει κι αυτο ;)

Λεω για το πιο ακριβό λάδι που υπάρχει μιλαω για 5-30 5-40 λάδι

Γενικότερα τι τιμές γνωρίζετε?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή γιατί τότε να είναι ακριβότερο της VW το λάδι από το αντιστιχο της original μάρκας (λάδια με τις ίδιες προδιαγραφες) & αν υπαρχει λόγος γιατί να μην χρησιμοποιουμε τα λάδια της γνωστης μάρκας?

Για τον ιδιο λογο που για παραδειγμα το φιλτρο λαδιου της Vw το πληρωνεις ακριβοτερο απο ενα καλυτερο του εμποριου.Διοτι απλα πληρωνεις κερατιατικα.Η αντιπροσωπεια ειναι επιχειρηση.Την ενδιαφερει να αγορασει λαδι απο τον ταδε παραγωγο λιπαντικων το οποιο να ικανοποιει τις προδιαγραφες του κινητηρα σου και να το αγορασει στην χαμηλοτερη δυνατη τιμη.Εκει, ρολο παιζει τι προσφορα θα παρει απο τον εκαστοτε παραγωγο με αμεση επιπτωση στο κερδος της ιδιας.Και το οτι οι προδιαγραφες του λιπαντικου καλυπτουν την προδιαγραφη που αφορα τον κινητηρα σου, δε σημαινει οτι ειναι το ιδιο καλο με καποιο αλλο επωνυμο λιπαντικο του εμποριου που ικανοποιει κι εκεινο την προδιαγραφη σου.Πολλα λιπαντικα στην αγορα καλυπτουν την 504.00 που ειναι για TSI αλλα δεν ειναι ολα ιδια.Απο κει και περα πρεπει να κατσει κανεις να διαβασει αναλυτικα τα χαρ/κα του εκαστοτε λιπαντικου ωστε να καταληξει στο καλυτερο.Το Castrol που προτεινει η Vw καλυπτει μεν την 504.00 αλλα προς εκπληξη μου κι εγω εμαθα οτι δεν ειναι πληρως συνθετικο αλλα συνθετικης βασης.Οποτε φαντασου τι διαφορες υπαρχουν απο λιπαντικο σε λιπαντικο.Εγω θα σου προτεινα να επιλεξεις ενα λιπαντικο και να βαζεις παντα αυτο.Ασε που οικονομικα σε συμφερει να το αγοραζεις και να το πηγαινεις να στο αλλαζουν παρα να πληρωνεις 16ευρω το λιτρο λες και ειναι απο χρυσο.Ριξε μια ματια στο www.trade-wind.gr και θα καταλαβεις.Εγω και πολλοι απο εδω μεσα απο κει προμηθευομαστε.

Link to comment
Share on other sites

Για τον ιδιο λογο που για παραδειγμα το φιλτρο λαδιου της Vw το πληρωνεις ακριβοτερο απο ενα καλυτερο του εμποριου.Διοτι απλα πληρωνεις κερατιατικα.Η αντιπροσωπεια ειναι επιχειρηση.Την ενδιαφερει να αγορασει λαδι απο τον ταδε παραγωγο λιπαντικων το οποιο να ικανοποιει τις προδιαγραφες του κινητηρα σου και να το αγορασει στην χαμηλοτερη δυνατη τιμη.Εκει, ρολο παιζει τι προσφορα θα παρει απο τον εκαστοτε παραγωγο με αμεση επιπτωση στο κερδος της ιδιας.Και το οτι οι προδιαγραφες του λιπαντικου καλυπτουν την προδιαγραφη που αφορα τον κινητηρα σου, δε σημαινει οτι ειναι το ιδιο καλο με καποιο αλλο επωνυμο λιπαντικο του εμποριου που ικανοποιει κι εκεινο την προδιαγραφη σου.Πολλα λιπαντικα στην αγορα καλυπτουν την 504.00 που ειναι για TSI αλλα δεν ειναι ολα ιδια.Απο κει και περα πρεπει να κατσει κανεις να διαβασει αναλυτικα τα χαρ/κα του εκαστοτε λιπαντικου ωστε να καταληξει στο καλυτερο.Το Castrol που προτεινει η Vw καλυπτει μεν την 504.00 αλλα προς εκπληξη μου κι εγω εμαθα οτι δεν ειναι πληρως συνθετικο αλλα συνθετικης βασης.Οποτε φαντασου τι διαφορες υπαρχουν απο λιπαντικο σε λιπαντικο.Εγω θα σου προτεινα να επιλεξεις ενα λιπαντικο και να βαζεις παντα αυτο.Ασε που οικονομικα σε συμφερει να το αγοραζεις και να το πηγαινεις να στο αλλαζουν παρα να πληρωνεις 16ευρω το λιτρο λες και ειναι απο χρυσο.Ριξε μια ματια στο www.trade-wind.gr και θα καταλαβεις.Εγω και πολλοι απο εδω μεσα απο κει προμηθευομαστε.

Αυτό θα κάνω και εγώ θα τα πηγαίνω εγώ τα λάδια.

Εμένα πως και μου εβαλαν προδιαγραφων 500.00 λαδια?

Edited by dim183
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω και εγώ θα τα πηγαίνω εγώ τα λάδια.

Εμένα πως και μου εβαλαν προδιαγραφων 500.00 λαδια?

Το δοχειο δε μπορει να μη γραφει και αλλες προδιαγραφες στην ετικετα.Το καθε λιπαντικο δεν καλυπτει μονο μια προδιαγραφη.

Υ.Γ. Και σταματηστε τον τσακωμο γιατι ακομα δεν μπηκατε στο κλαμπ και πατε καρφι για warn.Ο καθενας ας κανει τις αλλαγες του οποτε θελει.Δεν ειναι εικονα αυτη που παρουσιαζετε. ;)

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΙ.

Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΘΑ ΕΠΙΦΕΡΕΙ warn 10%.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το δοχειο δε μπορει να μη γραφει και αλλες προδιαγραφες στην ετικετα.Το καθε λιπαντικο δεν καλυπτει μονο μια προδιαγραφη.

Υ.Γ. Και σταματηστε τον τσακωμο γιατι ακομα δεν μπηκατε στο κλαμπ και πατε καρφι για warn.Ο καθενας ας κανει τις αλλαγες του οποτε θελει.Δεν ειναι εικονα αυτη που παρουσιαζετε. B)

Σχετικά με τα λάδια

Kάπου έχω βάλει μια φωτογραφία του δοχείου

γραφουν

5W-40

προδιαγραφές

502 00

505 00

εχω την εντύπωση οτι εχω διαβάσει στο βιβλιο του αυτοκινήτου ότι προδιαγραφες 505.00 είναι λαδια για αλλαγή στα 7500χλμ

Edited by dim183
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Και σταματηστε τον τσακωμο γιατι ακομα δεν μπηκατε στο κλαμπ και πατε καρφι για warn.Ο καθενας ας κανει τις αλλαγες του οποτε θελει.Δεν ειναι εικονα αυτη που παρουσιαζετε. :)

Εχεις δικιο για τους τσακωμους, αλλα το ποτε μπηκαμε στο Club τσεκαρε το καλυτερα...Είναι πριν απο σενα που δε μπηκες μολις...

Κατα τα αλλα εισαι σωστος. Καλημερα.

Link to comment
Share on other sites

Για τον ιδιο λογο που για παραδειγμα το φιλτρο λαδιου της Vw το πληρωνεις ακριβοτερο απο ενα καλυτερο του εμποριου.Διοτι απλα πληρωνεις κερατιατικα.Η αντιπροσωπεια ειναι επιχειρηση.Την ενδιαφερει να αγορασει λαδι απο τον ταδε παραγωγο λιπαντικων το οποιο να ικανοποιει τις προδιαγραφες του κινητηρα σου και να το αγορασει στην χαμηλοτερη δυνατη τιμη.Εκει, ρολο παιζει τι προσφορα θα παρει απο τον εκαστοτε παραγωγο με αμεση επιπτωση στο κερδος της ιδιας.Και το οτι οι προδιαγραφες του λιπαντικου καλυπτουν την προδιαγραφη που αφορα τον κινητηρα σου, δε σημαινει οτι ειναι το ιδιο καλο με καποιο αλλο επωνυμο λιπαντικο του εμποριου που ικανοποιει κι εκεινο την προδιαγραφη σου.Πολλα λιπαντικα στην αγορα καλυπτουν την 504.00 που ειναι για TSI αλλα δεν ειναι ολα ιδια.Απο κει και περα πρεπει να κατσει κανεις να διαβασει αναλυτικα τα χαρ/κα του εκαστοτε λιπαντικου ωστε να καταληξει στο καλυτερο.Το Castrol που προτεινει η Vw καλυπτει μεν την 504.00 αλλα προς εκπληξη μου κι εγω εμαθα οτι δεν ειναι πληρως συνθετικο αλλα συνθετικης βασης.Οποτε φαντασου τι διαφορες υπαρχουν απο λιπαντικο σε λιπαντικο.Εγω θα σου προτεινα να επιλεξεις ενα λιπαντικο και να βαζεις παντα αυτο.Ασε που οικονομικα σε συμφερει να το αγοραζεις και να το πηγαινεις να στο αλλαζουν παρα να πληρωνεις 16ευρω το λιτρο λες και ειναι απο χρυσο.Ριξε μια ματια στο www.trade-wind.gr και θα καταλαβεις.Εγω και πολλοι απο εδω μεσα απο κει προμηθευομαστε.

Ποιο Castrol προτείνει η VW και ποια VW?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το βιβλίο του κατασκευαστή ήρθε με αυτοκόλλητο Castrol που "συνιστά" την μάρκα όχι συγκεκριμένο ιξώδες ή προδιαγραφή. Τώρα αν αυτό είναι από ΚΑRΕΝΤΑ ή VW δεν το ξέρω... Αυτό βέβαια μπορεί να αλλάξει κατα καιρούς..

Link to comment
Share on other sites

Και η ταπα του λαδιου castrol γραφει σε εμενα. Αυτο δεν σημαινει οτι τα castrol ειναι τα καλυτερα λαδια, απλα εχουν μια συμφωνια μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο για τους τσακωμους, αλλα το ποτε μπηκαμε στο Club τσεκαρε το καλυτερα...Είναι πριν απο σενα που δε μπηκες μολις...

Κατα τα αλλα εισαι σωστος. Καλημερα.

Ναι λαθος μου....αλλα ενας λογος παραπανω για να γνωριζετε καλα τους ορους του φορουμ και να φερεστε οπως πρεπει :)

Link to comment
Share on other sites

Και η ταπα του λαδιου castrol γραφει σε εμενα. Αυτο δεν σημαινει οτι τα castrol ειναι τα καλυτερα λαδια, απλα εχουν μια συμφωνια μεταξυ τους.

Ακριβως.Κι εμενα οχι μονο η ταπα λαδιου αλλα και στην κολωνα της πορτας του οδηγου αναφερει ρητα οτι η Vw συνιστα Castrol (στα Αγγλικα).Ειναι καθαρα θεμα συμφωνιας οπως λεει και ο Nrgakos3.Μη δινετε σημασια.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει shmasia ποτε μπηκε στο club το καθε μελος...δηλαδη μερικοι που ειναι απο την αρχη τι θα πρεπε να κανουν?να ριχνουν καντιλια και να μη τους αγγιζει τπτ?

αν ειναι ετσι να το ξερω! ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει shmasia ποτε μπηκε στο club το καθε μελος...δηλαδη μερικοι που ειναι απο την αρχη τι θα πρεπε να κανουν?να ριχνουν καντιλια και να μη τους αγγιζει τπτ?

αν ειναι ετσι να το ξερω! ;)

Δεν το πηγαινα εκει.Απλη αναφορα εκανα.Τη λογικη μου την περιγραφω και παραπανω (post #46) ;)

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως.Κι εμενα οχι μονο η ταπα λαδιου αλλα και στην κολωνα της πορτας του οδηγου αναφερει ρητα οτι η Vw συνιστα Castrol (στα Αγγλικα).Ειναι καθαρα θεμα συμφωνιας οπως λεει και ο Nrgakos3.Μη δινετε σημασια.

άρα πως το -όποιο- Castrol που προτείνει η VW δεν είναι πλήρως συνθετικό όπως γράφεις;

το 5-30 504.00 σε εργοστασιακό μπουκάλι είναι πλήρως συνθετικό ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.