Jump to content
abyron

Να το πάρω με ηλιοοροφή?

Recommended Posts

εμμ,

δεν ήμουν εγώ που είδα το ετοιμοπαράδοτο..παρεξήγησις.. :lol:

Sorry λαθος button πατησα :lol:

Το οτι ειναι ετοιμοπαραδωτο, δεν σημαινει πως το εχει και στην εκθεση. Πηγα σε 3 αντιπροσωπιες...και δεν ειχε κανεις με ηλιοροφη στην εκθεση. Απλως εμπαινε στο πιτσι του και εβλεπε πως υπάρχει, στη δεξαμενη που αντλουνε ολοι, με ηλιοροφη. Καταλαβες τωρα?

Καλα μην αρπαζεσαι, θα μας δειρεις κιολας.

Το ειπα μηπως δ ειχε μπαταρια κ δ μπορουσε να το ανοιξει, η μηπως δ εβρισκε το κλειδι ο πωλητης, η μηπως εσυ βαριοσουνα να περπατησεις μεχρι το αμαξι για να το δεις, η μηπως τον επιασε τον αλλον το κοψ!@# κ δ προλαβε να στο διξει ..................... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έγώ το έκλεισα την Παρασκεύη ετοιμοπαράδοτο με ηλιοροφή!!!!!!

TSI 160, με μηχανικό κιβώτιο, χρώμα ασημί leaf...... :lol: :lol: B)

H ηλιοροφή αξίζει και με το παραπάνω τα χρήματα της...

Φωτίζει ολόκληρο το εσωτερικό και είναι ο ιδανικός εξαερισμός...

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται για τι ειδους ηλιοροφη μιλαμε για αυτες που ειναι μονο "ανακλιση" η για αυτες που "τραβιουνται" προς τα πισω κ μπορεις να βγαλεις το χερι σου εξω?

Link to comment
Share on other sites

για εμενα ηταν παιδικο απωθημένο :baby: οποτε την εβαλα και ας περιμενα και 3.5μηνες (ετσι και αλλιως θα περιμενα για αλλα extra) προβλήματα δεν εχω, αν και για ειμαι ειλικρινης επειδη ειχα μια αισθηση οτι οταν ηταν τερμα στη θεση ανάκλησης ετριζε μου άλλαξαν τον μηχανισμο της.

μιας και ειναι το πρωτο μου αυτοκινητο με ηλιοροφη θα ελεγα πως το κανει αρκετα πιο φωτινο και κατα συνεπεια πιο ευχάριστο + οτι μπορεις να την εχεις ανοιχτη και να μη σε ζαλιζει οπως πχ ενα ανοιχτο παραθυρο. αν μπορω θα την επιλεξω και στο επομενο μου αυτοκινητο...

Edited by vwgt
Link to comment
Share on other sites

Έγώ το έκλεισα την Παρασκεύη ετοιμοπαράδοτο με ηλιοροφή!!!!!!

TSI 160, με μηχανικό κιβώτιο, χρώμα ασημί leaf...... 8):) :)

Δίπορτο το πήρες ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν υπάρχει θέμα!

Έχω με ηλιοροφή και μπορώ να σου πω ότι δεν έχω κλάψει τα λ7 που έδωσα, το αντίθετο μάλιστα.

Το έχω 2 χρόνια και το μόνο κακό που μπορώ να βρω είναι ότι όταν είναι τελείως ανοιχτή και έχεις όλα τα παράθυρα κλειστά κάνει ένα βουητό στη καμπίνα που όμως σταματάει αν ανοίξεις έστω και στο ελάχιστο κάποιο παράθυρο.

Το καλό είναι ότι μπαίνει ακόμα και ολόκληρη μέσα στον ουρανό όταν ανοίγει (αν θες δλδ), πράγμα που σημαίνει ότι έχεις πολύ μεγαλύτερο άνοιγμα από άλλα αυτοκίνητα (άλλες μάρκες). Επίσης όταν ανοίγει μπαίνει μέσα στον ουρανό (όπως είπα και πριν) και δεν πετάει απ' έξω σαν π@στα! όπως βλέπεις σε μερικά άλλα αυτοκίνητα.

Το καλύτερο είναι το καλοκαίρι που μπορείς ανοίξεις την ηλιοροφή και μέχρι να ξεκινήσεις έχει ανασάνει η καμπίνα πολύ πιο γρήγορα απ' ότι μόνο με τα παράθυρα (ζεστός αέρας βλέπεις 8) )

Σαν μόνωση δεν έχω να πω κάτι γιατί δεν έχω μπει σε κάποιο Golf χωρίς ηλιοροφή για να συγκρίνω. Όμως το Golfάκι έτσι κι αλλιώς έχει πολύ καλή μόνωση οπότε..... πόσο να χάσει;

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται για τι ειδους ηλιοροφη μιλαμε για αυτες που ειναι μονο "ανακλιση" η για αυτες που "τραβιουνται" προς τα πισω κ μπορεις να βγαλεις το χερι σου εξω?

Η ηλιοροφή στο golf6 είναι και ανακλινόμενη και συρόμενη οπότε μιλάμε και για τα δύο. Όσο για το θέμα ηχομόνωσης το golf6 έχει καλύτερη ηχομόνωση απο το 5άρι οπότε δεν τίθεται ζήτημα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Η ηλιοροφή στο golf6 είναι και ανακλινόμενη και συρόμενη οπότε μιλάμε και για τα δύο. Όσο για το θέμα ηχομόνωσης το golf6 έχει καλύτερη ηχομόνωση απο το 5άρι οπότε δεν τίθεται ζήτημα. ;)

Και στο 5άρι φίλε μου και ανακλινόμενη είναι αλλά και συρόμενη (κάνει δλδ και τις 2 κινήσεις όπως και το 6άρι)

Τώρα για το αν έχει καλύτερη ηχομόνωση δεν το ξέρω, αλλά το λογικό αυτό είναι.

Οπότε ένας λόγος παραπάνω να μη σε προβληματίζει η ηχομόνωση ;)

Link to comment
Share on other sites

Η ηλιοροφή στο golf6 είναι και ανακλινόμενη και συρόμενη οπότε μιλάμε και για τα δύο.

Σορρυ που επανέρχομαι στο θέμα, αλλά ο πωλητής μου διαρρηγνύει τα ιμάτια του πως η ηλιοροφή στο 6 είναι μόνο ανακλινόμενη και πως ανοίγει ολόκληρη(σαν συρόμενη) αλλά από πάνω υπάρχει κανονικά το γυαλί...αυτό εννοείς κι εσύ; μπορεί κάποιος που έχει το 6άρι με ηλιοροφή να μας πει τι ακριβώς συμβαίνει; Αν ανέβαζε και photos θα ήταν ακόμα καλύτερο..Επίσης, μπορεί κάποιος να μου πει και τις διαστάσεις της;

Edited by ConstantinosS
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που επανέρχομαι στο θέμα, αλλά ο πωλητής μου διαρρηγνύει τα ιμάτια του πως η ηλιοροφή στο 6 είναι μόνο ανακλινόμενη και πως ανοίγει ολόκληρη(σαν συρόμενη) αλλά από πάνω υπάρχει κανονικά το γυαλί...αυτό εννοείς κι εσύ; μπορεί κάποιος που έχει το 6άρι με ηλιοροφή να μας πει τι ακριβώς συμβαίνει; Αν ανέβαζε και photos θα ήταν ακόμα καλύτερο..Επίσης, μπορεί κάποιος να μου πει και τις διαστάσεις της;

Έχω το Golf VI με ηλιοροφή και σε διαβεβαιώνω ότι είναι και ανακλινώμενη και συρόμενη !!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Golf VI με ηλιοροφή και σε διαβεβαιώνω ότι είναι και ανακλινώμενη και συρόμενη !!!

Thanks για την απάντηση! Μιας και έχεις και την ηλιοροφή, μπορείς να μας πεις πόσοι είναι οι τρόποι λειτουργίας της; Δηλαδή όταν την σηκώνεις προς τα πάνω, σηκώνεται το γυαλί που είναι στο πάνω μέρος μαζί με το ύφασμα που είναι από κάτω; ή υπάρχει η δυνατότητα να τραβήξεις το ύφασμα και να μείνει μόνο το γυαλί; Επίσης, όταν την έχεις με τη συρόμενη λειτουργία, τι επιλογές έχεις; Όταν τη σύρεις, σέρνεται και το γυαλί μαζί ή μπορείς να τα σύρεις και ξεχωριστά; Ακόμα, ποιες είναι οι διαστάσεις της; είναι εύκολο να ανεβάσεις photos;

Ευχαριστώ

Κωνσταντίνος

Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απάντηση! Μιας και έχεις και την ηλιοροφή, μπορείς να μας πεις πόσοι είναι οι τρόποι λειτουργίας της; Δηλαδή όταν την σηκώνεις προς τα πάνω, σηκώνεται το γυαλί που είναι στο πάνω μέρος μαζί με το ύφασμα που είναι από κάτω; ή υπάρχει η δυνατότητα να τραβήξεις το ύφασμα και να μείνει μόνο το γυαλί; Επίσης, όταν την έχεις με τη συρόμενη λειτουργία, τι επιλογές έχεις; Όταν τη σύρεις, σέρνεται και το γυαλί μαζί ή μπορείς να τα σύρεις και ξεχωριστά; Ακόμα, ποιες είναι οι διαστάσεις της; είναι εύκολο να ανεβάσεις photos;

Ευχαριστώ

Κωνσταντίνος

Υπάρχει ένα πλαστικό, ακριβώς κάτω από το γυαλί της ηλιοροφής, το οποίο μπορείς απλά να τραβήξεις προς τα πίσω, με το χέρι,

για να φωτίσει η καμπίνα.

Όπως είπαμε η ηλιοροφή ανοίγει είτε συρόμενη είτε με ανάκλιση.

Αν επιλέξεις να ανοίξει συρόμενα, τότε, αν δεν έχεις τραβήξει ήδη με το χέρι το πλαστικό που είναι ακριβώς από κάτω,

κατά το άνοιγμά της παρασύρει και το πλαστικό το οποίο θηκιάζεται στον ουρανό του αυτοκινήτου (όπως και η ηλιοροφή άλλωστε).

Ούτε εξωτερικά (αλλά ούτε και εσωτερικά) δεν φαίνεται απολύτως τίποτα! Τόσο η ηλιοροφή όσο και το πλαστικό "χάνονται".

Αν επιλέξεις να την ανοίξεις με ανάκλιση, τότε η ηλιοροφή απλά σηκώνεται (το πίσω μέρος της φυσικά) λιγάκι.

Για να είμαι ειλικρινής όσες φορές την άνοιξα με ανάκλιση είχα ήδη τραβήξει με το χέρι το πλαστικό.

Τις διαστάσεις δεν τις γνωρίζω, για να σου πω, ωστόσο πρέπει να είναι όπως οι κλασσικές σχετικά μεγάλες

ηλιοροφές (και όχι σαν κάτι αρκετά στενές που μπορεί να έχεις δει σε κάποια αυτοκίνητα)

Φωτογραφίες, δυστυχώς, δεν έχω την δυνατότητα αυτή τη στιγμή να ανεβάσω.

Edited by Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα πλαστικό, ακριβώς κάτω από το γυαλί της ηλιοροφής, το οποίο μπορείς απλά να τραβήξεις προς τα πίσω, με το χέρι,

για να φωτίσει η καμπίνα.

Όπως είπαμε η ηλιοροφή ανοίγει είτε συρόμενη είτε με ανάκλιση.

Αν επιλέξεις να ανοίξει συρόμενα, τότε, αν δεν έχεις τραβήξει ήδη με το χέρι το πλαστικό που είναι ακριβώς από κάτω,

κατά το άνοιγμά της παρασύρει και το πλαστικό το οποίο θηκιάζεται στον ουρανό του αυτοκινήτου (όπως και η ηλιοροφή άλλωστε).

Ούτε εξωτερικά (αλλά ούτε και εσωτερικά) δεν φαίνεται απολύτως τίποτα! Τόσο η ηλιοροφή όσο και το πλαστικό "χάνονται".

Αν επιλέξεις να την ανοίξεις με ανάκλιση, τότε η ηλιοροφή απλά σηκώνεται (το πίσω μέρος της φυσικά) λιγάκι.

Για να είμαι ειλικρινής όσες φορές την άνοιξα με ανάκλιση είχα ήδη τραβήξει με το χέρι το πλαστικό.

Τις διαστάσεις δεν τις γνωρίζω, για να σου πω, ωστόσο πρέπει να είναι όπως οι κλασσικές σχετικά μεγάλες

ηλιοροφές (και όχι σαν κάτι αρκετά στενές που μπορεί να έχεις δει σε κάποια αυτοκίνητα)

Φωτογραφίες, δυστυχώς, δεν έχω την δυνατότητα αυτή τη στιγμή να ανεβάσω.

Thanks για την απάντηση φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απάντηση φίλε μου!

Όπως ακριβώς τα είπε ο φίλος παραπάνω είναι......

Πρώτη φορά πέρνω αμάξι με ηλιοροφή... και νομίζω ότι πραγματικά δίνει άλλο αέρα στο εσωτερικό του.

Το μόνο που εντόπισα είναι ότι όταν είναι τελείως ανοικτή, μετά τα 60 χλμ κάνει αεροδυναμικό θόρυβο..... θα το δω στο 1ο service.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ομως αν την εχεις στην ανακληση κοδηγας στη πολη,μεσα στις λακουβες,λογω κραδασμων δεν κινδυνευει η ηλιοροφη για στραβωμα του μηχανισμου που τη διατηρει στην ανακληση η αργοτερα για τριγμους?επισης χρειαζεται καποια συντηρηση? πχ τα λαστιχα αφου το καλοκαιρι μετον ηλιο θα ξεραινονται?η αργοτερα λογω βρωμιας,σκονης οι υδροροες να βουλωσουν?

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς τα είπε ο φίλος παραπάνω είναι......

Πρώτη φορά πέρνω αμάξι με ηλιοροφή... και νομίζω ότι πραγματικά δίνει άλλο αέρα στο εσωτερικό του.

Το μόνο που εντόπισα είναι ότι όταν είναι τελείως ανοικτή, μετά τα 60 χλμ κάνει αεροδυναμικό θόρυβο..... θα το δω στο 1ο service.

Συμφωνώ ότι η ηλιοροφή δίνει άλλον αέρα στο αυτοκίνητο! :angry:

Νομίζω πάντως ότι ο θόρυβος που λες είναι απόλυτα φυσιολογικός.

παιδια ομως αν την εχεις στην ανακληση κοδηγας στη πολη,μεσα στις λακουβες,λογω κραδασμων δεν κινδυνευει η ηλιοροφη για στραβωμα του μηχανισμου που τη διατηρει στην ανακληση η αργοτερα για τριγμους?επισης χρειαζεται καποια συντηρηση? πχ τα λαστιχα αφου το καλοκαιρι μετον ηλιο θα ξεραινονται?η αργοτερα λογω βρωμιας,σκονης οι υδροροες να βουλωσουν?

Θεωρώ απίθανο ότι μπορεί να στραβώσει ο μηχανισμός από τους κραδασμούς.

Τα λάστιχα είναι ανθεκτικά, αλλά ο ήλιος σε καμμία περίπτωση δεν είναι φίλος.

Στο μέτρο του δυνατού, απέφευγε το παρκάρισμα στον ήλιο.

Οι υδροροές πράγματι μπορεί να βουλώσουν μακροπρόθεσμα και είναι καλό να καθαρίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς τα είπε ο φίλος παραπάνω είναι......

Πρώτη φορά πέρνω αμάξι με ηλιοροφή... και νομίζω ότι πραγματικά δίνει άλλο αέρα στο εσωτερικό του.

Το μόνο που εντόπισα είναι ότι όταν είναι τελείως ανοικτή, μετά τα 60 χλμ κάνει αεροδυναμικό θόρυβο..... θα το δω στο 1ο service.

ειναι φυσιολογικο..αν συντονιζει ανοιξε λιγο ενα παραθυρο..

μετα απο καιρο σε ανωμαλιες του δρομου θα τριζει κιολας....

Link to comment
Share on other sites

Η ηλιοροφη ειναι σιγουρα ενα συν για το αμαξι. το θεμα ειναι αν αξιζει τα χρηματα της και κατα ποσο καποιος ειναι διατεθιμενος να τα δωσει.

Κρινοντας απο το Golf 5, πιστευω οτι ειναι ευχαριστο να εχεις ηλιοροφη, αλλα ως εκει. Χρησιμοποιειται κυριως σε θεση ανακλισης και λιγοτερο ανοικτη, γιατι μολις το πατησεις λιγο το γκαζι κι ανεβασεις χιλιομετρα κανει πολυ ηχο απο τον αερα και γινεται ενοχλητικος... σε τετοια περιπτωση πρεπει να ανοιξεις παραθυρο για να γινεται ρευμα...

Παντως στο Γκολφ που ειναι μεσα γενικα ευρυχωρο αμαξι, δε νομιζω οτι η ηλιοροφη ειναι τοσο ζωτικης σημασιας. Μπορεις και χωρις αυτην για να λεμε την αληθεια. Π.χ. σε ενα χαμηλο κουπε αμαξι, η ηλιοροφη μετραει πολυ περισσοτερο, γιατι ειναι πολυ πιο κλειστοφοβικο, με μικροτερη εισροη φωτος στο εσωτερικο και με μικροτερους χωρους.... :lol::whistling:

Link to comment
Share on other sites

στου αδερφού μου το αυτοκίνητο δημιούργησε πρόβλημα χάλασε το ηλεκτρονικό σύστημα και να σου πω την αλήθεια δεν το άνοιξα και τόσες φορες, σε κάποια στιγμή το ψιλοξεχνάς και νομίζω πως το αμάξι το καλοκαίρι ζεσταίνεται πιο πολύ από ότι χωρίς. εγώ σκεφτόμουν να το βάλω -παρόλα αυτά- αλλα όταν άκουσα 800 έδωσα άκυρο!!!

καλύτερα να βάλω αύριο μεθαύριο ένα καλο navi μέσα παρα 800 για μια τρυπα ;)!!!

Link to comment
Share on other sites

στου αδερφού μου το αυτοκίνητο δημιούργησε πρόβλημα χάλασε το ηλεκτρονικό σύστημα και να σου πω την αλήθεια δεν το άνοιξα και τόσες φορες, σε κάποια στιγμή το ψιλοξεχνάς και νομίζω πως το αμάξι το καλοκαίρι ζεσταίνεται πιο πολύ από ότι χωρίς. εγώ σκεφτόμουν να το βάλω -παρόλα αυτά- αλλα όταν άκουσα 800 έδωσα άκυρο!!!

καλύτερα να βάλω αύριο μεθαύριο ένα καλο navi μέσα παρα 800 για μια τρυπα :D!!!

καλυτερα αυτο που λες...στο δικο μου παντος η οροφη τριζει σαν κρεβατι απο πο@τανα..ευτυχος αλλα προβληματα δεν ειχα..παιδια χωρις πλακα δεν ειναι και κατι σημαντικο στην αρχη την ανοιγα ολοκληρη καμια ανοιξιατικη η καλοκαιρινη βραδια...τωρα πλεων ουτε που θυμαμαι οτι εχω οροφη...βαλτε ενα δερματινο σαλονι κανα χενον και αφηστε τις καταπακτες..εκτος αν υπαρχει κολημα με το συγκεκριμενο εξτρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας στον παρακάτω προβληματισμό μου!

Θα αγοράσω το VW Passat Variant και σκέφτομαι να βάλω την γυάλινη ηλεκτρική ηλιοροφή.

Η απορία μου είναι η εξής (και εδώ χρειάζομαι τη βοήθειά σας): Επειδή είμαι 1.90, ανησυχώ μήπως βρίσκει το κεφάλι μου στο κάτω μέρος της ηλεκτιρκής οροφής (δηλ., στην επένδυση του χαμηλωμένου ταβανιού, λόγω ηλιοροφής)!

Πόσα εκατοστά δηλαδή 'κατεβαίνει' ο εσωτερικός ουρανός του αυτοκινήτου? Έχω σκεφτεί ήδη, και από αυτά που έχουν γράψει και κάποια άλλα παιδιά εδώ, ότι την άμεση λύση στο ερώτημα αυτό δίνει το κάθισμα που ανεβοκατεβαίνει! Κατεβάζεις δηλαδή το κάθισμα στα τάρταρα και κανένα πρόβλημα! Αυτό όμως που πρέπει να δει κανείς πραγματικά, είναι αν βάλεις το κάθισμα σε μια κανονική (μέση θέση ύψους) θέση οδήγησης, αν θα είσαι άνετα! Το λέω αυτό διότι σαν να είμαι οριακά με το ταβάνι (στην έκδοση με ηλιοροφή), από την άλλη όμως επειδή είχα και στα προηγούμενα ηλιοροφή γνωρίζω την ομορφιά και την πρακτικότητα που χαρίζει!

Περιμένω την άποψή σας!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.