Jump to content
tsitas

Golf Vi Gti - επίσημο

Recommended Posts

¶στο... ¶λλο Μοτέρ-πριόνι κι άλλο Ομέρ Βρυώνη. Αν ήταν το JDM με τον δίλιτρο κινητήρα τότε ναι, δε θα το συζητούσα καν. Αλλά το 2.5λιτρο τελικά δε στέκεται στις περιστάσεις. Νωχελικό και εύθραυστο.

Το S3 που λέει ο Αντώνης είναι μια χαρά επιλογή αν δε σε πειράζει το νέο μοντέλο που έρχεται σε 2 χρόνια (μαζί με το Golf MkVII) ή το R20t που οπωσδήποτε απευθύνεται σε νεανικότερο κοινό. Αλλά πάλι μια απ' τα ίδια βρε Αντώνη? Ίδια τούρτα, άλλο γαρνίρισμα? Θα σε χαλούσε ενας κύλινδρος, ενα μπεκ κι ενα μπουζί παραπάνω? Μια δεύτερη τουρμπίνα? 100 άλογα επιπλέον? Ενα μακρύτερο αμάξωμα? Ενα Torsen διαφορικάκι? Τι? Είναι πολλά τα λεφτά ¶ρη? Εξαρτάται από που ψωνίζεις. Πως? Μας περιμένει η εφορία στη γωνία? Θα παραδίδω πινακίδες κάποιους μήνες. Ε? Πετάω στα σύννεφα? Με 340 μαμά άλογα αγάπη μου, πετάω και πιο ψηλά. Ορίστε? Να το βάλω στον πισινό μου? Αυτά μωρό μου, μπαίνουν όπου θέλεις... Σε πλατείες, σε ευθείες, σε εκκλησίες... Ααααααχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ....

σωστός!!! ;)

αυτά είναι ! :lol:

depeche_mits.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα ειμουν παλι στην αντιπροσωπια για να συζητησουμε...στα +εχει χειριστιρια στο τιμονι και το rcd 510..απο την αλλη το δικο μου εχει οροφη dsg 18ares κ.α...επεισης το συστημα που τα δικα μας το εχουν στανταρ και μετραει τον αερα στα λαστιχα το καινουριο δεν το εχει!!οπως και η ρυθμηση στιριξης μεσης δεν ειναι τοσο καλη αφου εχει μονο εναν μοχλο που το φουσκωνει ελαχιστα και αυτο με ενοχλει γιατι εχω προβλημα και λογο οτι κανω πολυωρα ταξιδια εχω τις αμφιβολιες μου κατα ποσο θα με βολεψει..ο πωλητης μου ειπε οτι αν γινει παραγγελια με ηλεκτρικα καθισματα οι ρυθμισεις θα ειναι περισσοτερες...αλλα δεν ειμαι διατεθημενος να πληρωσω 34000 για αυτοκινητο ιδιου εξοπλισμου με το δικο μου και ας ειναι βελτιωμενο που θα περημενω και 4 μηνες...ο φιλος s8n νομιζω οτι εχει δικιο θα περιμενω λιγο ακομα ουτος η αλλος σε 2 μηνες και κατι η μαμα πατριδα με καλει και αντι για gti θα οδηγω αλεξιπτωτα!! :cry::lol: οποτε αν ειναι να κανω κατι θα το κανω η τωρα η μετα το στρατο.ευχαριστω ολους σας για τις γνωμες που μου ειπατε!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα ειμουν παλι στην αντιπροσωπια για να συζητησουμε...στα +εχει χειριστιρια στο τιμονι και το rcd 510..απο την αλλη το δικο μου εχει οροφη dsg 18ares κ.α...επεισης το συστημα που τα δικα μας το εχουν στανταρ και μετραει τον αερα στα λαστιχα το καινουριο δεν το εχει!!οπως και η ρυθμηση στιριξης μεσης δεν ειναι τοσο καλη αφου εχει μονο εναν μοχλο που το φουσκωνει ελαχιστα και αυτο με ενοχλει γιατι εχω προβλημα και λογο οτι κανω πολυωρα ταξιδια εχω τις αμφιβολιες μου κατα ποσο θα με βολεψει..ο πωλητης μου ειπε οτι αν γινει παραγγελια με ηλεκτρικα καθισματα οι ρυθμισεις θα ειναι περισσοτερες...αλλα δεν ειμαι διατεθημενος να πληρωσω 34000 για αυτοκινητο ιδιου εξοπλισμου με το δικο μου και ας ειναι βελτιωμενο που θα περημενω και 4 μηνες...ο φιλος s8n νομιζω οτι εχει δικιο θα περιμενω λιγο ακομα ουτος η αλλος σε 2 μηνες και κατι η μαμα πατριδα με καλει και αντι για gti θα οδηγω αλεξιπτωτα!! :cry::lol: οποτε αν ειναι να κανω κατι θα το κανω η τωρα η μετα το στρατο.ευχαριστω ολους σας για τις γνωμες που μου ειπατε!!

Μην το αλλάξεις, κρίμα είναι με τόσο καλό εξοπλισμό που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά μια ερώτηση , γιατί αφού το mk6 GTI έχει τον αναβαθμισμένο κινητήρα 2.0 TSI (211) σε σχέση με τον "παλιό" 2.0 TFSI (200) , γιατί δεν υπάρχει το valvelift ? όπως στα μοντέλα της AUDI ? π.χ. A5/Q5 ?

η ροπή είναι πάλι στα 28κιλά ενω θα ήτανε και αυτό στα 35.7 από τις 1500 σ.α.λ. ? :)

Link to comment
Share on other sites

http://paultan.org/archives/2008/06/25/aud...ft-to-a5-coupe/

.........Audi has added the new EA888 family 2.0 liter TFSI engine to the Audi A5 Coupe range. The new EA888 family is already in some of the current 5th generation Volkswagen Golf GTIs rolling off the production lines, and is based off the new 1.8 liter TFSI EA888 engine.

Installed longitudinally in the Audi A5, the engine gains AudiΆs Valvelift technology that made its debut on the normally aspirated 2.8 liter FSI V6. Audi Valvelift gives the engine two different valve lift profiles on the intake side. The lower cam profile actually opens the two intake

valves at two different lifts with one higher than the other to deliberately create a swirl and tumble flow effect for intake air at low RPMs. At higher RPMs, a high lift cam takes over for more power.

The result is a strong peak of 211 PS from a relatively low 4,300rpm that continues on to 6,000rpm, and a peak torque of 350Nm from as low as 1,500rpm up to 4,200rpm. 0 to 100km/h in the Audi A5 body takes 6.9 seconds while the top speed is 250km/h. Despite the high performance, a combined cycle test for fuel economy results in a consumption of only 5.5 liters per 100km........

Edited by auber002b
Link to comment
Share on other sites

¶στο... ¶λλο Μοτέρ-πριόνι κι άλλο Ομέρ Βρυώνη. Αν ήταν το JDM με τον δίλιτρο κινητήρα τότε ναι, δε θα το συζητούσα καν. Αλλά το 2.5λιτρο τελικά δε στέκεται στις περιστάσεις. Νωχελικό και εύθραυστο.

Το S3 που λέει ο Αντώνης είναι μια χαρά επιλογή αν δε σε πειράζει το νέο μοντέλο που έρχεται σε 2 χρόνια (μαζί με το Golf MkVII) ή το R20t που οπωσδήποτε απευθύνεται σε νεανικότερο κοινό. Αλλά πάλι μια απ' τα ίδια βρε Αντώνη? Ίδια τούρτα, άλλο γαρνίρισμα? Θα σε χαλούσε ενας κύλινδρος, ενα μπεκ κι ενα μπουζί παραπάνω? Μια δεύτερη τουρμπίνα? 100 άλογα επιπλέον? Ενα μακρύτερο αμάξωμα? Ενα Torsen διαφορικάκι? Τι? Είναι πολλά τα λεφτά ¶ρη? Εξαρτάται από που ψωνίζεις. Πως? Μας περιμένει η εφορία στη γωνία? Θα παραδίδω πινακίδες κάποιους μήνες. Ε? Πετάω στα σύννεφα? Με 340 μαμά άλογα αγάπη μου, πετάω και πιο ψηλά. Ορίστε? Να το βάλω στον πισινό μου? Αυτά μωρό μου, μπαίνουν όπου θέλεις... Σε πλατείες, σε ευθείες, σε εκκλησίες... Ααααααχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ....

αν τα παρουμε μαζι θα μας κανουν και καλυτερη τιμη?? :)

φτιαξε με λιγο ακομα να γουσταρω...

υπαρχει περιπτωση αυτο το μοτερ να το βαλει στο καινουργιο s3 η σε κανα golf? γιατι το ΤΤ δεν ειναι για μενα...........

Link to comment
Share on other sites

αν τα παρουμε μαζι θα μας κανουν και καλυτερη τιμη?? :)

φτιαξε με λιγο ακομα να γουσταρω...

υπαρχει περιπτωση αυτο το μοτερ να το βαλει στο καινουργιο s3 η σε κανα golf? γιατι το ΤΤ δεν ειναι για μενα...........

δεν νομίζω να εννοεί το tt ή κάποιο από group vag αλλά BMW 335 ! (aka με το πλάι και όσο πάει , ακόμα και στο περίπτερο για τσιγάρα! ;) )

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά μια ερώτηση , γιατί αφού το mk6 GTI έχει τον αναβαθμισμένο κινητήρα 2.0 TSI (211) σε σχέση με τον "παλιό" 2.0 TFSI (200) , γιατί δεν υπάρχει το valvelift ? όπως στα μοντέλα της AUDI ? π.χ. A5/Q5 ?

η ροπή είναι πάλι στα 28κιλά ενω θα ήτανε και αυτό στα 35.7 από τις 1500 σ.α.λ. ? :D

Τελικα ποια ειναι η διαφορα μεταξυ των δυο μοτερ?? :D

Link to comment
Share on other sites

τι κανετε παιδες??χθες εκανα τη παραγγελια του καινουριου gti και το περιμενω πως και πως...δεν θα κατσω να μπω στη διαδικασια ν αναλυσω διαφορες η ομοιοτητες σχετικα με το πενταρι..το καθενα εχει τη δικη του ομορφια και πανω απ ολα ειναι volkwagen..εμενα προσωπικα μ ενθουσιασε απιστευτα το καινουριο και γι αυτο το πηρα..αλλα μερικα σχολια απο ορισμενα μελη το εβγαλαν και μουφα σε εμφανιση...ειναι υποκειμενικη η ομορφια αλλα τουλαχιστον ο τροπος που σχολιαζουμε θα μπορουσε να ειναι πιο σωστος...δεν θελω να παρεξηγηθω απο κανεναν γιατι ειμαι καινουριο μελος και ελπιζω να τα πουμε και απο κοντα σε καποια συναντηση...

Link to comment
Share on other sites

τι κανετε παιδες??χθες εκανα τη παραγγελια του καινουριου gti και το περιμενω πως και πως...δεν θα κατσω να μπω στη διαδικασια ν αναλυσω διαφορες η ομοιοτητες σχετικα με το πενταρι..το καθενα εχει τη δικη του ομορφια και πανω απ ολα ειναι volkwagen..εμενα προσωπικα μ ενθουσιασε απιστευτα το καινουριο και γι αυτο το πηρα..αλλα μερικα σχολια απο ορισμενα μελη το εβγαλαν και μουφα σε εμφανιση...ειναι υποκειμενικη η ομορφια αλλα τουλαχιστον ο τροπος που σχολιαζουμε θα μπορουσε να ειναι πιο σωστος...δεν θελω να παρεξηγηθω απο κανεναν γιατι ειμαι καινουριο μελος και ελπιζω να τα πουμε και απο κοντα σε καποια συναντηση...

Οπως ακριβως αναφερες η ομορφια ειναι υποκειμενικη,επομενως ο καθενας εκφραζεται οπως του ερχεται και οπως πιστευει.Δεν υπαρχει καλος ή κακος τροπος σχολιασμου για οσο αφορα την ομορφια και ειμαι σιγουρος οτι ολοι ειμαστε αρκετα ενηλικοι στο μυαλο ωστε να βαλουμε στην παντα τη λεξη "ζηλεια".Δηλαδη,δεν γραφω εγω πχ. το νεο γκολφ ειναι μια αναγουλα και μιση επειδη εχω το V και δεν εχω δεκαρα να αγορασω το VI....Με πιανεις ετσι αρχηγε? :lol:

Δεν προσπαθω να υποβαθμισω κατι για να "ανεβω" εγω...θα ηταν αδικαιολογητο και .... σκεψη ανθρωπου common rail (κοινος τρομπα) new_lol.gif

Και φυσικα φιλε συμφορουμιτη, ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ B)

Edited by geocha
Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα ρε man..εχεις δικιο αλλα καταλαβες πως το ειπα και πως το εννοουσα...υπομονη μεχρι τελος ιουλιου...με το ζορι περναει η καθε μερα μεχρι να ρθει..πικρααααααα.....

Link to comment
Share on other sites

Destroyer καλοριζικο σου ευχομαι !! Για κανε μας περιγραφη της παραγγελίας !

Εγω εκλεισα σημερα ενα κόκκινο 3θυρο με dsg,dcc,ηλιοροφή και 18αρες !! worthy.gif Τωρα στην αναμονή :lol:

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα ρε man..εχεις δικιο αλλα καταλαβες πως το ειπα και πως το εννοουσα...υπομονη μεχρι τελος ιουλιου...με το ζορι περναει η καθε μερα μεχρι να ρθει..πικρααααααα.....

Φυσικα και καταλαβα :lol:

Υπομονη και θα το χαρεις!Το φετινο σου καλοκαιρι προμηνιεται .... χλειιιιδαααα!

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο και σενα through..εγω το πηρα σε λευκο,πενταθυρο,ηλιοροφη,dcc και δερματινο σαλονι...μεχρι τελος ιουλιου μου ειπανε θα ειναι εδω...ρε φιλε ηθελα και γω δεκαοχταρες αλλα μου πανε για τεσσερις μηνες να περιμενω...οποτε εδω δεν παλευονται οι δυο..φαντασου οι 4..

Link to comment
Share on other sites

Και το λευκό πολύ δυνατό ! Και μενα μου ειπανε σε 1μιση μήνα,ασε,δεν παλευεται ! απορώ οως καποιοι αντεχουν και περιμενουν 4 μηνες. εγω ημουν πολυ τυχερός,καθώς το αυτοκίνητα που υπαρχουν στην ελλάδα αυτή τη στιγμή με dsg και 18αρες ειναι μετρημενα στα δαχτυλα του 1 χεριου οπως μου ειπαν . destroyer εδώ θα είμαστε να τα λέμε για να σκοτώνουμε το χρόνο της αναμονής !

Link to comment
Share on other sites

και γω φιλαρακι με το ζορι βρηκα το λευκο..250 ηρθαν στην ελλαδα και ειμαστε απ τους τυχερους που θα το παρουν σχετικα συντομα...φαντασου μετα απο σεπτεμβρη ποσο θα πανε οι τιμες και ποσο θα παει ο χρονος αναμονης...εννοειται πως θα μαστε εδω για να περιμενουμε αλλα στο ξεκαθαριζω..οταν σου ρθει μην μου το πεις..χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

και γω φιλαρακι με το ζορι βρηκα το λευκο..250 ηρθαν στην ελλαδα και ειμαστε απ τους τυχερους που θα το παρουν σχετικα συντομα...φαντασου μετα απο σεπτεμβρη ποσο θα πανε οι τιμες και ποσο θα παει ο χρονος αναμονης...εννοειται πως θα μαστε εδω για να περιμενουμε αλλα στο ξεκαθαριζω..οταν σου ρθει μην μου το πεις..χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

που να περιμένατε από 6 έως 7 μήνες που είχε το mk5 GTI όταν είχε βγει...! tongue.gif

επίσης κανείς δεν ξέρει πως το μέτρο της μείωσης αν θα πάρει παράταση ή όχι , το πιο πιθανό είναι όχι αλλά ελπίζουμε , άλλωστε έχουν βρει τρόπο να μας τα πάρουν μετά με άλλα "κόλπα" ,(επαναφορά τεκμηρίων , να ανεβάσουν ξάνα το σήμα κτλ.) χωρίς ακόμα να λένε (γιατί άραγε οοέο?, παρτε κόσμε τώρα και μετα...) <_<

καλοτάξιδα παιδιά και με το καλό να σας έρθουν!

υ.γ. αν μέχρι να το στρώσετε τότε το έχω ακόμα δοκιμάζουμε και ένα τεστάκι 5vs6 ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα...αν ηταν να περιμενω εφτα μηνες θα ετρωγα ατελειωτη πικρααααααα......κατσε να το στρωσω ρε συ και να του βαλω κανενα προγραμματακι και μετα..ασε που πολλα πενταρια ειναι πειραγμενα οποτε θα τ αποφευγω στο δρομο..χαχα

Link to comment
Share on other sites

mcchip-vw-gti-10.jpg

mcchip-vw-gti-5.jpg

mcchip-vw-gti-1.jpg

mcchip-vw-gti-8.jpg

mcchip-vw-gti-7.jpg

mcchip-vw-gti-2.jpg

mcchip-vw-gti-3.jpg

mcchip-vw-gti-4.jpg

mcchip-vw-gti-11.jpg

<_<:lol:;):o :o hearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gif

Το νέο Golf ΜΚ6 GTI παρουσιάστηκε πριν από 2 μήνες περίπου και ήδη οι βελτιωτικοί οίκοι έχουν αρχίσει το tuning. Έτσι η Mcchip αναβάθμισε τον 2.0-λιτρο TFSI να αποδίδει 252 άλογα με 38 κιλά ροπή ( Ultraleggera HLT von O.Z - 225/35 R19 !!! ). Το κόστος για τον επαναπρογραμματισμό της ECU ανέρχεται στα 849¤ ενώ μπορεί κάποιος να τοποθετήσει νέες sport αναρτήσεις από την H&R που χαμηλώνουν αρκετά το αυτοκίνητο, ζάντες 19? της OZ καθώς και ειδικά αυτοκόλλητα σε διάφορα χρώματα. Το αυτοκίνητο θα παρουσιαστεί αυτήν την εβδομάδα στο Tuning World Bodensee στην Γερμανία.

Οι αλλαγές στον κινητήρα : http://www.mcchip.com/?option=com_content&...0+TSI&p=211

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

και γω φιλαρακι με το ζορι βρηκα το λευκο..250 ηρθαν στην ελλαδα και ειμαστε απ τους τυχερους που θα το παρουν σχετικα συντομα...φαντασου μετα απο σεπτεμβρη ποσο θα πανε οι τιμες και ποσο θα παει ο χρονος αναμονης...εννοειται πως θα μαστε εδω για να περιμενουμε αλλα στο ξεκαθαριζω..οταν σου ρθει μην μου το πεις..χαχαχαχαχα

Ok φιλε destroyer,θα σε σεβαστώ γιατι μπορω να φανταστώ πως θα αισθανθείς αμα σου πω οτι παρελαβα ! Εκτός και αν ζητησει καποιο παιδι να ανεβασω καμια photo :lol:

Auber,τι 5 vs 6 ,τσαγακια θα μας μοιραζουν τα 5αρια στο δρομο τον πρωτο καιρο,πιο ευκολα βλέπεις hyundai accent τουρμπισιο στο δρομο,παρα golf gti v μαμά ! <_<

Edited by through
Link to comment
Share on other sites

Χθες πηγα και το ειδα στην Λυκοβυση. Το ειχε 3πορτο με dsg, sunroof, και ενα περλε ασημι. Facelift ξε facelift ειναι τουμπανο το ατιμο!!!!! Απο εξω ειχε ενα 5αρι gti σε σκουρο ασημι, με OZ ultraleggera,E-tuners προγραμμα και πολλα αλλα και οταν τον ρωτησα για αυτο, μου ειπε ο πωλητης οτι ηδη το πουλησαν 19000 νομιζω με 50000 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Ok φιλε destroyer,θα σε σεβαστώ γιατι μπορω να φανταστώ πως θα αισθανθείς αμα σου πω οτι παρελαβα ! Εκτός και αν ζητησει καποιο παιδι να ανεβασω καμια photo :lol:

Auber,τι 5 vs 6 ,τσαγακια θα μας μοιραζουν τα 5αρια στο δρομο τον πρωτο καιρο,πιο ευκολα βλέπεις hyundai accent τουρμπισιο στο δρομο,παρα golf gti v μαμά ! <_<

Νομίζω πως έπρεπε απο εχθες να ειχες ανεβάσει φωτο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Χθες πηγα και το ειδα στην Λυκοβυση. Το ειχε 3πορτο με dsg, sunroof, και ενα περλε ασημι. Facelift ξε facelift ειναι τουμπανο το ατιμο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.