Jump to content
kospasTSI12345

Ράγισε το παρμπρίζ από πετραδάκι.!

Recommended Posts

Παιδιά χθες μόλις ράγισε το παμπριζ μου ένα πετραδάκι στην Αττική οδό μαζί και την καρδιά μου! :D΄

Ευτυχώς όμως η ζημιά επισκευάστηκε χωρίς αντικατάσταση και τα πλήρωσε η ασφαλιστική, άφησε βέβαια σημαδάκι αλλά μικρό. Όποις έχει πάθει κάτι ανάλογο και θέλει πληροφορίες τι έκανα εγώ ας στείλει πμ.

Link to comment
Share on other sites

Πως διορθώθηκε δηλαδή ραγισμένο γυαλί;;; :D

Διορθώθηκε στην carglass ..... υπάρχει νέα μέθοδος που δουλεύεται με πίεση και οχι θερμότητα συσσωρεύοντας ένα υλικό νομίζω λέγεται ρυτίνη και μετά καλύπτωντας με ειδικό στόκο και έπειτα γυάλισμα με ειδικό pvc υλικο.

Το αποτέλεσμα πολύ καλό και με εγγύηση ε΄φ'όρου ζωής. Έχει αφήσει ένα σημαδάκι ελάχιστο που δν ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Διορθώθηκε στην carglass ..... υπάρχει νέα μέθοδος που δουλεύεται με πίεση και οχι θερμότητα συσσωρεύοντας ένα υλικό νομίζω λέγεται ρυτίνη και μετά καλύπτωντας με ειδικό στόκο και έπειτα γυάλισμα με ειδικό pvc υλικο.

Το αποτέλεσμα πολύ καλό και με εγγύηση ε΄φ'όρου ζωής. Έχει αφήσει ένα σημαδάκι ελάχιστο που δν ενοχλεί.

Αφού το καλύπτει η ασφάλεια δε θα έπρεπε να το αντικαταστήσουν?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να ρωτήσω κι εγώ... Δεν είχες ασφάλεια για κρύσταλλα;;

Link to comment
Share on other sites

Και σε ενα φιλο που ειχε 2 σημαδια και πηγε στη carglass του ειπαν για τοσο μικρα σημαδια το επισκευαζουν δεν το αντικαθιστουν. Δυστυχως και η δικη μου (interamerican) συνεργαζεται με τη carglass. Οποτε εαν ειναι μικρο το σημαδι μεγαλωστε το, πχ με εναν ατμοκαθαριστη.

Link to comment
Share on other sites

Και σε ενα φιλο που ειχε 2 σημαδια και πηγε στη carglass του ειπαν για τοσο μικρα σημαδια το επισκευαζουν δεν το αντικαθιστουν. Δυστυχως και η δικη μου (interamerican) συνεργαζεται με τη carglass. Οποτε εαν ειναι μικρο το σημαδι μεγαλωστε το, πχ με εναν ατμοκαθαριστη.

Παιδιά δν ισχύει αυτό. Με ρώτησαν αν θέλω να μου το αντικαταστησουν και είπα όχι, γιατί πολύ απλά δν ήθελα καινουριο αμάξι να μπώ σε διαδικασίες ξυλώματος για ένα τόσο μικρό σημάδι....Πάντως σε ρωτάνε και καινούργιο να μου έβαζαν δν θα πλήρωνα τίποτα απολύτως, ούτε κάν τα λάστιχα.

Link to comment
Share on other sites

Ε πως δεν ισχυει αφου εγινε*; Μπροστα ημουν tongue.gif Συγκεκριμενα λενε οτι αν ειναι εως ενα 2Ευρω το μεγεθος επισκευαζεται αλλιως αλλαγη. Οπως και να εχει η καλυτερη λυση ειναι αλλαγη σε αντιπροσωπεια με το ιδιο τζαμι και ας χρειαστει να εκταμιευσουμε προσωρινα μερικα χρηματα.

* carglass Θεσσαλονικης.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Ε πως δεν ισχυει αφου εγινε*; Μπροστα ημουν tongue.gif Συγκεκριμενα λενε οτι αν ειναι εως ενα 2Ευρω το μεγεθος επισκευαζεται αλλιως αλλαγη. Οπως και να εχει η καλυτερη λυση ειναι αλλαγη σε αντιπροσωπεια με το ιδιο τζαμι και ας χρειαστει να εκταμιευσουμε προσωρινα μερικα χρηματα.

* carglass Θεσσαλονικης.

Στου Πειραιά ισχύει πάντως...και δν το θεώρησα καλυτερη λύση να βάλουν τα βρωμόχερά τους στο αμάξι μου....

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεστε βρε.

δεν χρειαζεται να ξηλωνεται και να τρεχετε σε αντιπροσωπειες για ενα πετραδακι. εγω εχω σημαδι 2 χρονια και δεν εχει μεγαλωσει καθολου. αν καποια στιγμη μεγαλωσει μονο τοτε θα παω για αλλαγη. τζαμπα κοψε ραψε σε καινουργια αμαξια δεν υπαρχει λογος.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεστε βρε.

δεν χρειαζεται να ξηλωνεται και να τρεχετε σε αντιπροσωπειες για ενα πετραδακι. εγω εχω σημαδι 2 χρονια και δεν εχει μεγαλωσει καθολου. αν καποια στιγμη μεγαλωσει μονο τοτε θα παω για αλλαγη. τζαμπα κοψε ραψε σε καινουργια αμαξια δεν υπαρχει λογος.

+100000000000000000000. Και τωρα που το αναφερατε εχω και εγω 2 σημαδακια ( souvenir απο την Πανελληνια) και ολο λεω να το παω στην carglass και ακομα το παω!!!!

Υ.Γ. Και η δικη μου ασφαλιστικη με την carglass συνεργαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην λετε και πολυ ευκολα το "αντικατεστησε το παρμπριζ" διοτι αν δειτε τι κανουν μεχρι να το βγαλουν θα το ξανασκεφτειτε.Η παρμπριζοκολα ειναι πολυ δυνατη.

Link to comment
Share on other sites

Και τι σημαίνει "συνεργάζεται"???

Αν (χτύπα ξύλο) τρακάρεις και η ασφαλιστική συνεργάζεται με το μαστρο-Ιάσονα θα το πας εκεί να το φτιάξουν ή στη VW?

Κανονικά, από τη στιγμή που το αυτοκίνητο είναι καινούργιο και ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ για θραύση υαλοπινάκων, πρέπει να πάει στη VW όπου και θα αλλαχτεί το παρμπρίζ, όσο μικρό "ράγισμα" κι αν έχει.

Εγώ πριν 2 χρόνια τουλάχιστον στο cooper, στο Σπανό το άλλαξα και τα πήρα κανονικότατα και ΟΛΑ τα χρήματα από την ασφαλιστική.

Link to comment
Share on other sites

Και τι σημαίνει "συνεργάζεται"???

Αν (χτύπα ξύλο) τρακάρεις και η ασφαλιστική συνεργάζεται με το μαστρο-Ιάσονα θα το πας εκεί να το φτιάξουν ή στη VW?

Κανονικά, από τη στιγμή που το αυτοκίνητο είναι καινούργιο και ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ για θραύση υαλοπινάκων, πρέπει να πάει στη VW όπου και θα αλλαχτεί το παρμπρίζ, όσο μικρό "ράγισμα" κι αν έχει.

Εγώ πριν 2 χρόνια τουλάχιστον στο cooper, στο Σπανό το άλλαξα και τα πήρα κανονικότατα και ΟΛΑ τα χρήματα από την ασφαλιστική.

Εννοειται αν, χτυπα ξυλο, μου συμβει κτ και αχρηστευτει το παρμπριζ θα το παω στην vw, χωρις 2η κουβεντα. Απλως για μικροχτυπηματα δεν νομιζω να τα επισκευαζει η αντι/πεια. Εκει , εξαλλου, ολοι μας ξερουμε οτι η πρωτη τους κουβεντα ειναι <<αντικατασταση υαλοπινακα>> . Απλως η συγκεκριμενη εταιρια ειδικευεται σε αυτα ( μικροχτυπηματα) απο οσο γνωριζω. Προσωπικα δεν θα τοους εμπιστευομουν αντικατασταση υαλοπινακα, οσο πιο δαπανηρη και αν ειναι η vw.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται αν, χτυπα ξυλο, μου συμβει κτ και αχρηστευτει το παρμπριζ θα το παω στην vw, χωρις 2η κουβεντα. Απλως για μικροχτυπηματα δεν νομιζω να τα επισκευαζει η αντι/πεια. Εκει , εξαλλου, ολοι μας ξερουμε οτι η πρωτη τους κουβεντα ειναι <<αντικατασταση υαλοπινακα>> . Απλως η συγκεκριμενη εταιρια ειδικευεται σε αυτα ( μικροχτυπηματα) απο οσο γνωριζω. Προσωπικα δεν θα τοους εμπιστευομουν αντικατασταση υαλοπινακα, οσο πιο δαπανηρη και αν ειναι η vw.

Aκριβώς αυτό λέω: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!!! Και όχι "επισκευή"...

Link to comment
Share on other sites

Και τι σημαίνει "συνεργάζεται"???

Αν (χτύπα ξύλο) τρακάρεις και η ασφαλιστική συνεργάζεται με το μαστρο-Ιάσονα θα το πας εκεί να το φτιάξουν ή στη VW?

Κανονικά, από τη στιγμή που το αυτοκίνητο είναι καινούργιο και ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ για θραύση υαλοπινάκων, πρέπει να πάει στη VW όπου και θα αλλαχτεί το παρμπρίζ, όσο μικρό "ράγισμα" κι αν έχει.

Εγώ πριν 2 χρόνια τουλάχιστον στο cooper, στο Σπανό το άλλαξα και τα πήρα κανονικότατα και ΟΛΑ τα χρήματα από την ασφαλιστική.

Δεν σου απογορευουν να το φτιαξεις εκει που θελεις εσυ, αρκει να πληρωσεις το συνεργειο και μετα να παρεις τα χρηματα απο αυτους. Αν πας σε συνεργαζομενο συνεργειο δεν πληρωνεις τιποτα καθως τα κανονιζουν μεταξυ τους .

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς αυτό λέω: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!!! Και όχι "επισκευή"...

Αγορίνα μου μην τρελένεσαι.....Ότι θες κάνεις. Δεν σου λέει κανείς τι να κάνεις.Εγώ απλά επέλεξα να το επισκευάσω πολύ απλά επειδή η Carglass είναι μια Παγκόσμια εταιρία και πάρα πολύ γνωστή που κάνει πάρα πολύ καλή και προσεγμένη δουλειά.Γιατί να εμπειστευτώ την αντιπροσωπία? μου έχει δώσει δείγματα ότι είναι αξιόπιστη μήπως? τέλος πάντων. Η carglass δίνει εγγύηση σε ότι κάνει είτε επισκευή είτε αντικάτάσταση και είναι πολύ καλή και αμεση η εξυπηρέτηση. Μεμ την επισκευή πάντως δν έχεις κανένα απόλύτως πρόβλημα να μεγαλώσει η ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Αγορίνα μου μην τρελένεσαι.....Ότι θες κάνεις. Δεν σου λέει κανείς τι να κάνεις.Εγώ απλά επέλεξα να το επισκευάσω πολύ απλά επειδή η Carglass είναι μια Παγκόσμια εταιρία και πάρα πολύ γνωστή που κάνει πάρα πολύ καλή και προσεγμένη δουλειά.Γιατί να εμπειστευτώ την αντιπροσωπία? μου έχει δώσει δείγματα ότι είναι αξιόπιστη μήπως? τέλος πάντων. Η carglass δίνει εγγύηση σε ότι κάνει είτε επισκευή είτε αντικάτάσταση και είναι πολύ καλή και αμεση η εξυπηρέτηση. Μεμ την επισκευή πάντως δν έχεις κανένα απόλύτως πρόβλημα να μεγαλώσει η ζημιά.

Κατανοητό! Και φυσικά ό,τι θέλεις κάνεις. Για την ασφαλιστική μίλησα και αν διαβάσεις θα το καταλάβεις, μέχρι που εξήγησε σχετικά κάποιος φίλος πιο πάνω.

Δεν έχεις πρόβλημα να μεγαλώσει η ζημιά, αλλα υπάρχει η ζημιά... Ενώ με την αντικατάσταση δεν υπάρχει η ζημιά..

Και τελευταίο, το ότι "τρελαίνομαι" που το ανακάλυψες? Δε νομίζω να είχα τέτοιο ύφος απέναντι σε κανέναν εδώ μέσα... Όπως και δεν απευθύνόμουν σε σένα στο συγκεκριμένο Pοst που quotάρεις..

Nα είσαι λίιιιγο πιο προσεκτικός next time pls...

Edited by iasonas
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω επισκευή στο παρ-μπριζ από την Carglass. 2 χρόνια τώρα δεν έχει μεγαλώσει. Θα το άλλαζα αλλά δε θέλω να μπλέξω λόγω αισθητήρων βροχής, αντιθαμβωτικού και αεροκουρτινών.

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση παιδια οτι αλλαγη γινεται σε περιπτωση που η ρωγμη ειναι απο 2 εκατοστα και πανω και σε σημειο που επηρεαζεται η ορατοτητα του οδηγου και ως εκ τουτου τιθεται θεμα ασφαλειας.για τον ιδιο λογο δηλαδη που κοβουν και στα κτεο.

συμφωνω και με την παρατηρηση για τα καλουδια του παρ-μπριζ που λεει και ο s8n.ουτε εγω θα εμπαινα στην διαδικασια αλλαγη του αν δεν υπηρχε σοβαρος λογος οπως η ορατοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ακριβως επαθα και εγω προχθες το βραδυ στον Κηφισο. Πηγαινοντας προς Πειραια, την ωρα που παω να κανω προσπεραση, δεχθηκα πετραδακι απο το μπροστα αυτοκινητο. Τρομερος θορυβος. Λες και με πυροβολησαν!!! Παω λοιπον στην CARGLASS και μου λενε για αλλαγη.

Η ζημια ειναι περιπου στο μεγεθος του 2ευρου. Το παρμπριζ εχει ψιλο θριματιστει, στο σημειο του χτυπηματος, αλλα δεν ραγισε. Για να δουμε.

Παντως τα κανονιζουν ολα αυτοι μου ειπαν!!

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεστε βρε.

δεν χρειαζεται να ξηλωνεται και να τρεχετε σε αντιπροσωπειες για ενα πετραδακι. εγω εχω σημαδι 2 χρονια και δεν εχει μεγαλωσει καθολου. αν καποια στιγμη μεγαλωσει μονο τοτε θα παω για αλλαγη. τζαμπα κοψε ραψε σε καινουργια αμαξια δεν υπαρχει λογος.

Αυτό δεν είναι σωστό όμως. Αν υπάρχει ένα αδύνατο σημείο, είναι επικίνδυνο. Σε μια λακούβα με πολλά χλμ, ένα πετραδάκι κοντά στο παλιό χτύπημα και είσαι αγκαλιά με το παρμπριζ. Βέβαια σε καινούριο αμάξι δεν το αλλάζεις αν πέρνει επισκευή. Και αυτό γιατί δεν υπάρχει ούτε μία στο μύριο, να κάνουν οι τοπικοί μάγκες, την ίδια δουλειά που έκανε το εργοστάσιο. ¶σε που είναι ολόκληρο ξήλωμα για να μπει το κρύσταλλο...

Κατανοητό! Και φυσικά ό,τι θέλεις κάνεις. Για την ασφαλιστική μίλησα και αν διαβάσεις θα το καταλάβεις, μέχρι που εξήγησε σχετικά κάποιος φίλος πιο πάνω.

Δεν έχεις πρόβλημα να μεγαλώσει η ζημιά, αλλα υπάρχει η ζημιά... Ενώ με την αντικατάσταση δεν υπάρχει η ζημιά..

Ισχύει ότι έγραψα παραπάνω και να συμπληρώσω ότι όταν το χτύπημα είναι σε σημείο που δεν σε ενοχλεί, δεν αξίζει να υποστεί το αμάξι αλλαγή κρυστάλλου. Δεν είναι κάτι απλό, αλλά και να ήταν, εδώ δεν τους εμπιστεύεσαι να σου αλλάξουν λάδια, θα τους εμπιστευόσουν να σου αλλάξουν το κρύσταλλο;

Όσο για την εγγύηση, εμένα προσωπικα δεν μου λέει κάτι. Αν σπάσει και κινδυνέψω, τι να την κάνω; Το σημαντικό είναι ότι οι επισκευές δουλεύουν και είναι πολλοί οι ικανοποιημένοι πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , εγώ ένα ξέρω : Εάν ραγίσει κάποιο τζάμι από οποιονδήποτε λόγο παίρνεις τηλέφωνο στην ασφάλεια σου , κανονίζεις μέσω τηλεφώνου ένα ραντεβού με την αντιπροσωπία για αλλαγή τζαμιού , το πας , σου δίνουν αυτοκίνητο αντικατάστασης και φεύγεις σαν κύριος ! Έτσι έγινε πριν από περίπου 2 μήνες ! ΠΑΘΕ , ακούγεται ξαφνικά κάτι σαν δυνατό παλαμάκι μέσα στο αυτοκίνητο , μέσα σε 15 δευτερόλεπτα εμφανίστηκε το σπάσιμο και λογω ταχύτητας (130 χλμαω) άρχισε να μεγαλώνει η ρωγμή και κατέληξε να έχει το μήκος 24 εκατοστών !!! Πήραμε τηλ στην ασφαλιστική , είπαμε τι έγινε , κανόνισε ραντεβού για αλλαγή παρμπρίζ και έγιναν όπως τα περιγράφω παραπάνω ..... υπήρχε ασφάλεια για θραύση κρυστάλλων μέχρι 3000 ¤ στο συμβόλαιο της ασφάλειας ! Εάν δεν ήταν τόσο μεγάλη η ρωγμή ΦΥΣΙΚΑ και θα απαιτούσαμε να αλλαχτεί το τζάμι , ακόμα κι αν ήταν ένα δάχτυλο η ρωγμή ! Κάποια στιγμή πρέπει να μάθουμε τα δικαιώματα μας ! Όταν πληρώνεις ασφάλεια κάθε χρόνο καλά είναι ? Εκμεταλλευτείτε τους όσο εκμεταλλεύονται και αυτοί εμάς ( φόβος για τυχόν κλοπή και ανεπάντεχες φθορές στο αυτοκίνητο ) και βγάζουν εκατομμύρια από την ανασφάλεια μας και από την αγάπη μας για τα αυτοκίνητα μας !

Φιλικά ολα αυτα ! :)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί κάθεστε και κάνετε ικασίες????Αφού σας λέω πως έχουν τα πράγματα.Το έζησα πριν δύο μέρες. Δεν υπάρχει κανένα απολύτωςε πρόβλημα με την επισκευή. αλλά και αν υπάρξει υπάρχει η εγγύηση εφόρου ζωής και τελειώνει το θέμα....γιατί να μπείτε σε διαδικασίές ξηλώματος....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.