Jump to content
Speedy

Μετά από ποιο έτος και μετά Δεν μπορούν να πειραχθούν

Recommended Posts

Έχω την εξής απορία : Μετά από ποιο έτος παραγωγής και μετά Δεν μπορούν να πειραχθούν τα πραγματικά χλμ στο κοντέρ του αυτοκινήτου ? :blink:

Ευχαριστώ !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής απορία : Μετά από ποιο έτος παραγωγής και μετά Δεν μπορούν να πειραχθούν τα πραγματικά χλμ στο κοντέρ του αυτοκινήτου ? :blink:

Ευχαριστώ !

Σιγουρα δν γινετε?Νομιζω δν μπορουν να σβηστουν απο τον εγκεφαλο αλλα στο κοντερ "τα παντα ολα γινοντε" tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

μορέ αμά μπεί άγραφος ότε θές μπορείς α γράψεις :blink: σε μαμά στα κοντέρ κατεβάζεις ότι θές αλλα στον εγγέφαλο δεν μπορείς να σβίσεις τπτ.

Link to comment
Share on other sites

μορέ αμά μπεί άγραφος ότε θές μπορείς α γράψεις :blink: σε μαμά στα κοντέρ κατεβάζεις ότι θές αλλα στον εγγέφαλο δεν μπορείς να σβίσεις τπτ.

Ε καλα με τον αγραφο ναι...Δεν το ειχα σκεφτει! :blink: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μιλάω για εγκέφαλο , μιλάω για το κοντερ , δλδ τα vw που μετα απο καποια χρονια ειχαν ηλεκτρονικο χιλιομετρητη μπορουν να μειωθουν και σε αυτα τα χλμ ? Καποιος μου ειπε οτι στα καινουργια , απο το ετος 2000 και μετα δλδ , δεν γινεται να μειωθουν , γνωριζουμε τπτ γι αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μιλάω για εγκέφαλο , μιλάω για το κοντερ , δλδ τα vw που μετα απο καποια χρονια ειχαν ηλεκτρονικο χιλιομετρητη μπορουν να μειωθουν και σε αυτα τα χλμ ? Καποιος μου ειπε οτι στα καινουργια , απο το ετος 2000 και μετα δλδ , δεν γινεται να μειωθουν , γνωριζουμε τπτ γι αυτο ?

Γινετε και στο λεω οχι στην τυχη...Ενας φιλος με Οpel GTC 1.6 το εκανε....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μιλάω για εγκέφαλο , μιλάω για το κοντερ , δλδ τα vw που μετα απο καποια χρονια ειχαν ηλεκτρονικο χιλιομετρητη μπορουν να μειωθουν και σε αυτα τα χλμ ? Καποιος μου ειπε οτι στα καινουργια , απο το ετος 2000 και μετα δλδ , δεν γινεται να μειωθουν , γνωριζουμε τπτ γι αυτο ?

Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο φίλε Speedy. Τότε προς τι ο όλος ντόρος για τα πειραγμένα χιλιόμετρα από τους μαντράδες? Μόνο για τα αυτοκίνητα πριν του 2000?

Το θέμα είναι πως θα μπορέσουμε να διαβάσουμε τα πραγματικά χιλιόμετρα του εγκεφάλου. Με κάνα Vag Com ίσως?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως θα μπορέσουμε να διαβάσουμε τα πραγματικά χιλιόμετρα του εγκεφάλου. Με κάνα Vag Com ίσως?

Δεν ξερω αν ισχυει οτι, τουλαχιστον για τα 5αρια, υπαρχει ενας εγκεφαλος στην πορτα του οδηγου ο οποιος κλειδωνει τα πραγματικα χλμ του αυτοκινητου σε περιπτωση <<κατεβασματος χλμ>>.

Προς αποφυγη παρεξηγησεων και <<καμπανων>> tongue.gif δεν ξερω αν αληθευει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει.... Όλα αλλάζουν ... και με το κατάλληλο τίμημα παίρνεις και βιβλιαράκι service αντιπροσωπείας....

Edited by Black V GTi
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μέχρι και στα 4άρια, μόνο στο καντράν βλέπεις τα χλμ.

Στα 5άρια πέρα από το καντράν, μπορείς να δεις τα χλμ και στον εγκέφαλο μέσω vag com με μια απόκλιση +/-5%.

Η αγορά μεταχειρισμένου δυστυχώς είναι ρίσκο, αν πρόκειται γι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Η απορία γεννήθηκε από έναν φίλο ο οποίος θέλει να το κάνει στο αμάξι του (Fiat Punto) και να το δωσει για να παρει bmw . Kάποιος γνωστός του του είπε πως γίνεται αλλά δεν γίνεται στα αυτοκίνητα παραγωγής μετά το έτος 2000 (ανεξαρτήτου μάρκας ) κι εξου και η απορία μου ;)

Link to comment
Share on other sites

με 150ευρα, θηβων μερια

τα κανει ολα...

Αγόόόόρι μου δικός μου είσαι.

Ένα 60άρι είναι για τις πιο απλές εφαρμογές.

Βέβαια φίλε Speedy αυτό δεν είναι καθόλου σωστό. Για να το καταλάβεις, βάλε τον εαυτό σου στη θέση του υποψήφιου αγοραστή.

Από περιέργεια και μόνο, τι ιλικία έχει το αμάξι και πόσα χλμ;

Edited by koukouroukou
Link to comment
Share on other sites

Φίλε koukouroukou έχεις απόλυτο δίκαιο , ειλικρινά ! ! ! Όσο για τον λόγο που θέλει να τα κατεβάσει είναι ότι θέλει να το πουλήσει σε έμπορο ώστε να πάρει bmw . Του το είπα κι εγώ ότι λυπάμαι τον επόμενο που θα το πάρει γιατί απλά δεν θα ξέρει τίποτα !! Ξέρετε τι μου απάντησε ? Δλδ όταν ο έμπορος πουλάει αυτοκίνητα με 170.000 χλμ και τα έχει κατεβασμένα στα 90.000 χλμ και του τα σκάει ο καθένας καλά είναι ? Εκεί πραγματικά δεν ήξερα τι να απαντήσω και του είπα πως θα ρωτήσω εάν παίζει κάτι τέτοιο και θα τον ενημερώσω .. Για το πόσα χλμ έχει και τι μοντέλο είναι θα τον ρωτήσω και θα σας πω ....

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια προς του διαχειριστες (και προς τον αρχικο ποστερ) που κρατανε το παρον θεμα αντι να το διαγραψουν. Αφενος γιατι προκειται περι ερωτησης με προφανεις σκοπους αλλα και αν υποθεσουμε οτι αδιαφορουμε για την παρανομια, θεωρητικα ο φιλος θα μπρουσε να το πουλησει σε καποιον απο εσας το "πειραγμενο" κοντερ.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια προς του διαχειριστες (και προς τον αρχικο ποστερ) που κρατανε το παρον θεμα αντι να το διαγραψουν. Αφενος γιατι προκειται περι ερωτησης με προφανεις σκοπους αλλα και αν υποθεσουμε οτι αδιαφορουμε για την παρανομια, θεωρητικα ο φιλος θα μπρουσε να το πουλησει σε καποιον απο εσας το "πειραγμενο" κοντερ.

Δηλαδη εσυ θες να εισαι στην αγνοια...Ακομα και το αμαξι που εχεις αν δν το εχεις παρει καινουργιο μπορει να εχει γυρισμενα χιλιομετρα και οχι μονο εσενα αλλα και του καθενα...Ειναι ενα πολυ ουσιωδης τοπικ για μενα και δν προσβαλει κανενα!Το παιδι εκανε μια ερωτηση...Τωρα αν θελει να γυρισει χιλιομετρα ή οχι δν μας αφορα!Αν νομιζει πως ειναι σωστο να τα γυρισει ας το κανει....Γυρω μας και σε ολες τις μαντρες συμβαινει αυτο!Πρεπει να ειμαστε λιγο ανοιχτομυαλοι γτ αυτοι ειναι οι πιθανοι κινδυνοι και απατες στην αγορα ενος μεταχειρισμενου αυτοκινητου.... -_- -_-

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια προς του διαχειριστες (και προς τον αρχικο ποστερ) που κρατανε το παρον θεμα αντι να το διαγραψουν. Αφενος γιατι προκειται περι ερωτησης με προφανεις σκοπους αλλα και αν υποθεσουμε οτι αδιαφορουμε για την παρανομια, θεωρητικα ο φιλος θα μπρουσε να το πουλησει σε καποιον απο εσας το "πειραγμενο" κοντερ.

Δεν συμμερίζομαι την άποψή σου. Είναι ένα υπαρκτό ζήτημα και δεν πρέπει να μπεί "κάτω από το χαλί".

Καλό είναι να ακουστούνε γνώμες, απόψεις και κυρίως τρόποι για προστατευτούν οι αδαείς.

¶λλωστε αυτός που θέλει να πειράξει το κοντέρ του, δεν θα περιμένει αυτό το topic για να του ανοίξει τα μάτια.

...αδιαφορουμε για την παρανομια...

με αφορμή το post#17: αν κατά την αγορά αυτοκινήτου από έμπορο ανακαλύψουμε κατεβασμένα χιλιόμετρα, υπάρχει νομικό πλαίσιο για να βρούμε το δίκιό μας? Με απλά λόγια: είναι παράνομο?

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

1ον : Την ερώτηση την κάνω για έναν φίλο με Fiat Punto

2ον : Εάν σε ενοχλεί τόσο πολύ αυτό το θέμα μπορείς να κάνεις Αναφορά (Report) γραμμένη σε greeklish γιατί δεν θα διαβάζεται αλλιώς

3ον : Εάν νομίζεις ότι όλα τα αυτοκίνητα που πουλάνε οι έμποροι των μεταχειρισμένων αυτοκινήτων έχουν επάνω τα πραγματικά τους χιλιόμετρα μάλλον πλανάσαι πλανην οικτρά ... τουλάχιστον τα 3 στα 10 αυτοκίνητα έχουν γυρισμένα χιλιόμετρα γιατί ο έμπορος των μεταχειρισμένων απαιτεί να κερδίσει τουλάχιστον 1.000 ¤ για τον εαυτό του ανά αμάξι και με αυτόν τον τρόπο κερδίζει κανένα χιλιάρικο ( και λίγα σου λέω ) παραπάνω ...

4ον : Ο καθένας θα μπορούσε να το έχει κάνει και μάλιστα κρυφά και ο επόμενος αγοραστής του αυτοκινήτου να μην γνωρίζει τπτ !!!

5ον : Το καλύτερο που θα σου πρότεινα να κάνεις είναι να κοιτάς και να προσέχεις τα χιλιόμετρα των μεταχειρισμένων αυτοκινήτων που αγοράζεις και να μην με κατηγορείς για κάτι το οποίο δεν είμαι ο άμεσα ενδιαφερόμενος ! Και στο κάτω κάτω , εάν αυτό το θέμα δεν το θεωρείς δίκαιο και νόμιμο για εσένα να συζητιέται μέσα σε ένα φόρουμ τότε μπορείς να μην παρακολουθείς το αντίστοιχο θέμα , ή να κάνεις αναφορά όπως είπα και πριν και πολλά αλλά ......

6ον :

με αφορμή το post#17: αν κατά την αγορά αυτοκινήτου από έμπορο ανακαλύψουμε κατεβασμένα χιλιόμετρα, υπάρχει νομικό πλαίσιο για να βρούμε το δίκιό μας? Με απλά λόγια: είναι παράνομο?

Δεν νομίζω να υπάρχει νόμος που να το απαγορεύει ..

7ον : Χρήστη "vwwv74" μήπως είσαι έμπορος μεταχειρισμένων αυτοκινήτων και πιστεύεις ότι αμαυρώνουμε το επάγγελμα σας ?

8ον : Το αμαξι εχει 123.000 χλμ και ειναι μοντελο 2004 για να συνεχίσουμε στο θεμα μας -_-

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και εγω με τα παιδια ,εδω δεν κανουμε μαθηματα ηθικης,γνωμες και αποψεις μοιραζομαστε.νομοθετικο πλαισιο ομως υπαρχει και ειναι πολυ αυστηρο.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και εγω με τα παιδια ,εδω δεν κανουμε μαθηματα ηθικης,γνωμες και αποψεις μοιραζομαστε.νομοθετικο πλαισιο ομως υπαρχει και ειναι πολυ αυστηρο.

Οοps -_- , το παίρνω πίσω αυτό που είπα πριν για το ότι δεν νομίζω να υπάρχει .... μπορείς να μας δώσεις κάποια στοιχεία για να το έχουμε στα υπόψην αν καμία μέρα το χρειαστούμε ?

Link to comment
Share on other sites

αν αποδειχτει η απατη με το γυρισμα χιλιομετρων απο τον πωλητη,τοτε ο αγοραστης εχει το δικαιωμα αναστροφης της αγορας .βεβαια πρεπει να αποδειχτει η απατη και αυτο ειναι δυσκολο συνηθως -_-

Link to comment
Share on other sites

αν αποδειχτει η απατη με το γυρισμα χιλιομετρων απο τον πωλητη,τοτε ο αγοραστης εχει το δικαιωμα αναστροφης της αγορας .βεβαια πρεπει να αποδειχτει η απατη και αυτο ειναι δυσκολο συνηθως :D

+ οτι μπορει να ζητησεις και αποζημειωσει για λεφτα που εδωσε για το αμαξι service κλπ,

αυτο ισχυει και για τρακαρισμενα αυτοκινητα που δινωνται απο εμπορους ως ''ατρακαριστα''...

Δηλαδη πιστευεται οτι θα ξεγελασετε τον μαντρα???

Οταν θα παει να γυρισει τα χιλιομετρα θα το καταλαβει οτι το εχετε ηδη κανει και πραγματικα δεν θα θελα να μαι στην θεση του φιλου σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πιστευεται οτι θα ξεγελασετε τον μαντρα???

Οταν θα παει να γυρισει τα χιλιομετρα θα το καταλαβει οτι το εχετε ηδη κανει και πραγματικα δεν θα θελα να μαι στην θεση του φιλου σου!!!

Πώς θα το καταλάβει ο μαντρας αφού το αμάξι θα είναι οκ ? Και ακόμη κι αν το καταλάβει αφού είναι τόσο δύσκολο να το αποδείξει ένας απλός αγοραστής θα είναι πιο εύκολο να το αποδείξει ένας έμπορος ? Δλδ λες ότι μπορεί μετά να τον κυνηγήσει για πειραγμένα χιλιόμετρα ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.