Jump to content
Nikos_Passat_2.0T

Εργοστασιακά φώτα Xenon σε Golf Vi.

Recommended Posts

esy tha ta baleis afotou bgoun ?

Θα ψάξω τι παίζει, θα ξεσκονίσω τα περισσότερα forums στο internet, και αν δω ότι γίνεται, θα κάνω την αλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα μου φαινεται μεγαλη #$@@@#@ να εχουν βγαλει καινουργιο αμαξι εν ετη '09 και να μην παρεχουν ξενουν fire.gif ουτε καν στον προαιρετικο εξοπλισμο -_- , απο την στιγμη που στο 5αρι εβγαζε. Παντως το σιροκο εχει, βεβαιως σαν εξτρα thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω σημερα που μιλησα με τον αντιπροσωπο μου, μου ειπε οτι τα εργοστασιακα xenon δεν θα μπορουμε να τα βαλουμε οταν βγουν, παρα μονο after market, ο λογος γιατι δεν θα υπαρχουν οι πλυστρες στον προφυλακτηρα, και απο οτι μου ειπε ειναι παρανομο να εχεις φωτα xenon χωρις της πλυστρες (μπορει να σε γραψουν,εφοσον ειναι γνωστης ο τροχονομος). Δεν ξερω εμενα παντως δεν μου φαινεται να στεκει αυτο, δεν ειναι δυνατον να μην μπορεις να τα βαλεις μετα!!!! Εχω ξενερωσει πολυ παντως....Ειναι δυνατον να δινει 25.000 και να μην εχει xenon??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω μαλλον ειναι ο νομος του αντιπροσωπου που δεν εχει αλλον τροπο να απαντησει σε μια ερωτηση και φοβαται να πει δεν ξερω, θα ρωτησω και θα σου πω οταν μαθω. Παντως παιδια το δικο μου εκδοση Highline εχει πλυστρες tongue.gif , εαν αυτο ειναι το προβλημα. Μακαρι ρε παιδια να μπορουμε να τα βαλουμε γιατι περα απο αισθητικους λογους η αποδοση τους ειναι πολυ καλυτερη, σε διαφορετικη περιπτωση θα καταφηγω σε after market λυσεις απο καποιο ηλεκτρ. καταστημα. Δεν πιστευω οτι το αποτελεσμα δεν θα ειναι καλο, το αντιθετο μαλιστα για να μην πουμε για το οικονομικο ποθ θα ειναι σαφως χαμηλοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ευρωπαϊκή νομοθεσία που επιβάλλει τα φώτα ξένον να έχουν πλυστήρια και auto leveling, γιατί λόγω της έντασης του φωτός τους α) με λερωμένο προβολέα έχουμε διάθλαση/σκέδαση/ψιψιψίνια (it's called GLARE) της φωτεινής δέσμης και τυφλώνουμε τους απεναντι, β) αυτόματη ρύθμιση ίσον ορατότητα στο δρόμο χωρίς να τυφλώνουμε καταλάθος ή επίτηδες τους απέναντι. Και φυσικά ξένον σε κάτοπτρα και όχι προτζέκτορες απαγορεύεται.

Έχει δίκιο ο άλλος όταν λέει ότι απαγορεύεται. Βέβαια αν του πεις έχω 2.000 μετρητά και αγοράζω τα ξένον (αν δεν τα βρεις από ebay) θα σου πει "βεβαίως αγορίνα, ποιος γ@%^εί τους μπάτσους".

Τώρα πόσοι τροχονόμοι το ξέρουν και έχουν όρεξη να γράφουν κάποιον με OEM φανάρι προτζέκτορα δεν ξέρω.

Στο εξωτερικό δεν ξέρω αν τη γλιτώνεις εύκολα.

Υπάρχουν how-to για το 5άρι (θα γίνεται και στο 6άρι) όπου, αφού βάλεις τα φανάρια (και σκάσεις άλλα τόσα για πλυστήρια, αντλία, λαστιχάκια, εγκέφαλο, καλωδίωση και 2 σένσορες autoleveling) να γίνεις καθ'όλα νόμιμος!!

Edited by firev12
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι πολύ σίγουρος για το κατά πόσον η ευρωπαϊκή οδηγία έχει ενσωματωθεί στην ελληνική νομοθεσία...

Εάν πέσω σε μπάτσο που όταν με σταματήσει μου πει "Βγάλε έξω τα πλυστήρια σου να τα δω" θα τον προτείνω για παράσημο!!! new_sugkrotima.gif

Ακόμη πιο αστείο βέβαια θα είναι να αρχίσει να χοροπηδάει πάνω στο καπό για να ελέγξει το auto leveling! sillyhorse1rb5.gif

Η μέχρι τώρα εμπειρία μου λέει ότι το μόνο που ορίζει ο ελληνικός ΚΟΚ είναι η ένταση της φωτεινής δέσμης. Ούτε καν το θέμα των xenon σε κάτοπτρα δεν έχει ρυθμιστεί!

(Εκτός εάν άλλαξε πρόσφατα κάτι και δεν το γνωρίζω...)

Link to comment
Share on other sites

epeidi ksereis oti endiaferomai epi tou thematos, steile pm !!!

Αν μάθω κάτι, θα σε ενημερώσω.

Παντως παιδια το δικο μου εκδοση Highline εχει πλυστρες tongue.gif , εαν αυτο ειναι το προβλημα.

Κι εγώ το Highline περιμένω. Μπορείς να μου πεις τι έξτρα του έχεις βάλει, μήπως και δεν είναι στον στάνταρ εξολπισμό, αλλά ήρθε με κάτι που πρόσθεσες εσύ?...

Είναι ευρωπαϊκή νομοθεσία που επιβάλλει τα φώτα ξένον να έχουν πλυστήρια και auto leveling, γιατί λόγω της έντασης του φωτός τους α) με λερωμένο προβολέα έχουμε διάθλαση/σκέδαση/ψιψιψίνια (it's called GLARE) της φωτεινής δέσμης και τυφλώνουμε τους απεναντι

Δηλαδή εγώ αν κυκλοφορώ με λερωμένο το Passat, θα πρέπει να με γράψουν γιατί τα Bi-Xenon μου θα ενοχλούν τους απέναντι... ^_^ Παιδιά αυτό στην Ελλάδα απλά δεν υπάρχει! Πραγματικά (όπως είπε κάποιος και παραπάνω) αν σε γράψει για αυτόν τον λόγο τροχονόμος, είναι για παράσημο!!! :D

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Νικο, για αυτο που με ρωτησες, το συστημα πλυσης προβολεων ανηκει στο χειμερινο πακετο εξοπλισμου το οποιο ειδα οτι υπαρχει στο βιβλιο του Golf, αν το εχεις το prospectus, ειναι στην τελευταια σελιδα στο κεφαλαιο "πακετα εξοπλισμου" και ειναι μονο στην εκδοση Highline. :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Νικο, για αυτο που με ρωτησες, το συστημα πλυσης προβολεων ανηκει στο χειμερινο πακετο εξοπλισμου το οποιο ειδα οτι υπαρχει στο βιβλιο του Golf, αν το εχεις το prospectus, ειναι στην τελευταια σελιδα στο κεφαλαιο "πακετα εξοπλισμου" και ειναι μονο στην εκδοση Highline. :)

:lol:

Ευχαριστώ για την επισήμανση Μάνο! Όντως όπως τα λες είναι! Τσέκαρα και το prospectus! :lol: Οπότε είμαστε κομπλέ για την αναβάθμιση σε Xenon όταν βγουν με το καλό. B)

Link to comment
Share on other sites

:lol:

Ευχαριστώ για την επισήμανση Μάνο! Όντως όπως τα λες είναι! Τσέκαρα και το prospectus! ;) Οπότε είμαστε κομπλέ για την αναβάθμιση σε Xenon όταν βγουν με το καλό. :lol:

kai ego to idio !!! panetoimos !!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα και είδα το Golf! Μόλις έφτασε στην αντιπροσωπεία. Βέβαια δεν μπόρεσα να το δω και από μέσα (δεν έβρισκαν αυτόν που κρατούσε τα κλειδιά!) :whistling: . Αυτό όμως που έχω να σχολιάσω, είναι ότι παρόλο που είναι Highline, τελικά πλύσιμο προβολέων δεν έχει!!! Εκτός και αν δεν τους βλέπω εγώ... :mellow::lol:;)

golf02.jpg

golf03.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα πλυστικά ειναι εξτρά νομίζω !!!

Υποτίθεται ότι όπως είπαμε παραπάνω, στην έκδοση Highline είναι στάνταρ το χειμερινό πακέτο, το οποίο συμπεριλαμβάνει και τα πλυστικά... :heart:

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι όπως είπαμε παραπάνω, στην έκδοση Highline είναι στάνταρ το χειμερινό πακέτο, το οποίο συμπεριλαμβάνει και τα πλυστικά... :lol:

Έβαλες parktronic και μπροστά ε? :lol:

Καλοτάξιδο να είναι Νίκο. Πολύ όμορφο! :heart:

Link to comment
Share on other sites

Έβαλες parktronic και μπροστά ε? :lol:

Και μπροστά και πίσω και κάμερα οπισθοπορείας και αυτόματο παρκάρισμα... tongue.gif Πρέπει να δικαιολογεί ότι είναι της συζήγου! tongue.gif

Καλοτάξιδο να είναι Νίκο. Πολύ όμορφο! :heart:

Σε ευχαριστώ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα πλυστικά μπεκ μπορεί να τα αναφέρει στο προσπέκτους για την έκδοση highline όμως δεν περιλαμβάνονται στον κατάλογο της kosmocar ούτε ως εξτρα, επομένως μην τα αναζητάτε :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα και είδα το Golf! Μόλις έφτασε στην αντιπροσωπεία. Βέβαια δεν μπόρεσα να το δω και από μέσα (δεν έβρισκαν αυτόν που κρατούσε τα κλειδιά!) <_< . Αυτό όμως που έχω να σχολιάσω, είναι ότι παρόλο που είναι Highline, τελικά πλύσιμο προβολέων δεν έχει!!! Εκτός και αν δεν τους βλέπω εγώ... :lol::angry::angry:

golf02.jpg

golf03.jpg

απλά ΦΑ-ΝΤΑ-ΣΤΙ-ΚΟ !!!! Ευγε !! Μεγεια και καλοτάξιδο !!!!! Καλά χιλιόμετρα και καλές βόλτες !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

τα πλυστικα δεν συνοδευονται αποκλειστικα με τα bi xenon;εκτος και αν ΄΄υιοθετησε΄΄ η vw τα ΄΄κολπα΄΄ της opel οπου βαζει πλυστικα και σε αυτοκινητα με φωτισμο αλογονου :lol:

καλοταξιδο !

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Προβληματισμένη τη βλέπω τη γυναίκα σου... :unsure: :unsure:

Εάν δεν της αρέσει, παρ' της ένα Yugo!! :Dtongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Προβληματισμένη τη βλέπω τη γυναίκα σου... :unsure: :unsure:

Εάν δεν της αρέσει, παρ' της ένα Yugo!! :Dtongue.giftongue.gif

και χάρισε τό golf σ εμένα ! tongue.gif:lol: :lol: :lol:

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Προβληματισμένη τη βλέπω τη γυναίκα σου... :lol: :lol:

Εάν δεν της αρέσει, παρ' της ένα Yugo!! :Dtongue.giftongue.gif

Μάλλον εγώ πρέπει να είμαι προβληματισμένος... :D Θα την χάσω έτσι και πάρει το αμάξι. 1.000χλμ σε 1 εβδομάδα, τα βλέπω να γίνονται εύκολα! :lol:

και χάρισε τό golf σ εμένα ! tongue.gif:lol: :lol: :lol:

Μάλλον θα το κρατούσα εγώ αν δεν της άρεζε!... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.