Jump to content
niikos

διαρροή Ψυγείου..

Recommended Posts

Kάτι ειδικά υγρά έχει πάρει το μάτι μου στο πρακτικερ για τσεκαρε τα. Πάντως επειδή με το ψυγείο και με το όλο κύκλωμα ψύξης δεν παίζουμε ότι βρεις σχετικό που βουλώνει τρύπες τέτοιες θεώρησε το λύση προσωρινή εώς πολύ προσωρινή. ¶λλωστε ένα ψυγείο δεν πρέπει να είναι και πολύ ακριβό……

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει ενα υγρο το οποιο παει στην τρυπα και πιζει και την κλεινει...Αλλα προσωρινα!Καλυτερα να το πας σε εναν που φτιαχνει ψυγεια να στο βαλει μεσα στο νερο να δει την τρυπα και αλλες ενδεχομενες τρυπες αν υπαρχουν και να στο φτιαξει αν αξιζει...

Link to comment
Share on other sites

Kάτι ειδικά υγρά έχει πάρει το μάτι μου στο πρακτικερ για τσεκαρε τα. Πάντως επειδή με το ψυγείο και με το όλο κύκλωμα ψύξης δεν παίζουμε ότι βρεις σχετικό που βουλώνει τρύπες τέτοιες θεώρησε το λύση προσωρινή εώς πολύ προσωρινή. ¶λλωστε ένα ψυγείο δεν πρέπει να είναι και πολύ ακριβό……

Αν Θεωρείς τα 100€ λίγα τότε.......

Παρεπιπτόντως μικρές τριπούλες μπορεί ένας είδικός να τις κλείσει!!! Praktiker και λοιπά μου ακούγονται ψιλοάκυρα!!!

Link to comment
Share on other sites

To ίδιο λέμε φίλε Golf Mk2….Tώρα αν τελικά χρειαστεί αλλαγή νoρμάλ ποσό μου ακούγεται, αν σκεφτείς ότι ο διακλαδωτής παραφλού. έχει 60 ευρώ και το πλαστικό που τον ενώνει με την τρόμπα έχει 50 ευρώ. Το ψυγείο έχει ψιλοφθορές από πετραδάκια στραβώνουν οι κυψελίδες αμα το δεις από κοντά και σιγά σιγά παίζει να μειώνεται η ροή του νερού….¶σε που αλλάζοντας ψυγείο μπορείς να πας και σε διπλοκύψελο αν δεν είναι ήδη……

Link to comment
Share on other sites

Αν Θεωρείς τα 100¤ λίγα τότε.......

Παρεπιπτόντως μικρές τριπούλες μπορεί ένας είδικός να τις κλείσει!!! Praktiker και λοιπά μου ακούγονται ψιλοάκυρα!!!

Καινουργιο μαμα του νερου εχει κοντα 200+. Και ναι λιγα μου φαινονται συγκρητικα με το τι μπορω να παθω αν σπασει το ψυγειο.

To ίδιο λέμε φίλε Golf Mk2….Tώρα αν τελικά χρειαστεί αλλαγή νoρμάλ ποσό μου ακούγεται, αν σκεφτείς ότι ο διακλαδωτής παραφλού. έχει 60 ευρώ και το πλαστικό που τον ενώνει με την τρόμπα έχει 50 ευρώ. Το ψυγείο έχει ψιλοφθορές από πετραδάκια στραβώνουν οι κυψελίδες αμα το δεις από κοντά και σιγά σιγά παίζει να μειώνεται η ροή του νερού….¶σε που αλλάζοντας ψυγείο μπορείς να πας και σε διπλοκύψελο αν δεν είναι ήδη……

Αυτο με το διπλοκυψελο που λες φιλε σπυρο τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Το ψυγείο αυτό έχει 2 στρώσεις κυψελίδων, μια πίσω από την άλλη και παίρνει βέβαια περισσότερο παραφλου το όλο σύστημα αλλά προλαβαίνει να κρυώσει πιο πολύ αφού εκτίθεται περισσότερη ‘ωρα στο ρεύμα αέρα…. Λέω βέβαια αν γιατί δεν έχω ψάξει αν τα υπάρχοντα ψυγεία που φοράμε είναι ήδη διπλοκύψελα….

Link to comment
Share on other sites

μονοκυψελα ειναι τα δικα μας 6Ν! Ενα ψυγειο λαδιου για το καλοκαιρι και δυπλοκυψελο ψυγειο για τα "παιδακια" μας ειναι οτι πρεπει!

Link to comment
Share on other sites

Γιατροσόφι :

Ρίξε μέσα στο ψυγείο μια κουταλιά ελληνικό καφέ. Θα σου κρατήσει για αρκετό καιρό.

Οχι καλύτερα ριξε στο ψυγείο μια κουταλια φραπε γαλα και την ζαχαρη που σου αρεσει.. Κινησου σε δρομο με εντονες ανωμαλιες για καλο κουνημα και στην πρωτη σταση απολαμβάνεις εναν ωραιο ζεστο νες κατευθειαν απο το ψυγειο σου. Ελπιζω να μην σε ενοχλει που θα εχει γευση παραφλού...

Τι λεμε ρε παιδια τωρα... αμαξι ειναι οχι καφετιέρα.

Link to comment
Share on other sites

του βγάλαμε τα μάτια στο τόπικ...

Link to comment
Share on other sites

Οχι καλύτερα ριξε στο ψυγείο μια κουταλια φραπε γαλα και την ζαχαρη που σου αρεσει.. Κινησου σε δρομο με εντονες ανωμαλιες για καλο κουνημα και στην πρωτη σταση απολαμβάνεις εναν ωραιο ζεστο νες κατευθειαν απο το ψυγειο σου. Ελπιζω να μην σε ενοχλει που θα εχει γευση παραφλού...

Τι λεμε ρε παιδια τωρα... αμαξι ειναι οχι καφετιέρα.

Aν θελω freddo Capuchino κανει και αφρογαλο? :thumbsup::cry:

Link to comment
Share on other sites

τοσες γευσεις ρε βγαζουν σε φρεντο καπουτσινο εσπρεσο γαλλικο κτλ απο καραμελα μεχρι τσιπουρο στο παραφλου θα κολλησουμε;; tongue.gif

Υ.Γ αμα προσθεσεις επιπλεον (2-3 ποντους) παραφλου απο το max..... παιζει να δημιουργησει κανα προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

τοσες γευσεις ρε βγαζουν σε φρεντο καπουτσινο εσπρεσο γαλλικο κτλ απο καραμελα μεχρι τσιπουρο στο παραφλου θα κολλησουμε;; tongue.gif

Υ.Γ αμα προσθεσεις επιπλεον (2-3 ποντους) παραφλου απο το max..... παιζει να δημιουργησει κανα προβλημα;

Ειναι πολυ πιθανο να ραγισει το παγουρι...Εμενα μου εχει συμβει!

Link to comment
Share on other sites

θα σου φεύγουν απο το καπάκι μετα τα υγρά, η θα ψαξεί να βρεί από την πίεση ένα μέρος να ξεσπάσει... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

θα σου φεύγουν απο το καπάκι μετα τα υγρά, η θα ψαξεί να βρεί από την πίεση ένα μέρος να ξεσπάσει... :cry:

thanx.... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

του βγάλαμε τα μάτια στο τόπικ...

Ρε Λευτερη εδω ο αλλος μας λεει να ριξουμε ελληνικο μεσα στο ψυγειο... ε δεν μπορεσα να κρατηθω!

thanx.... :D

Σπυρο το καπακι απο το δοχειο του παραφλού εχει μια ταπα η οποια στην οταν ανεβει πολύ η πιεση αφηνει το παραφλού να φυγει απο εκει. Αρα και παραπανω να βαλει λογικα θα το φτυσει αλλα μεχρι να το κανει θα ανεβασεις την πιεση στο συστημα χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο το καπακι απο το δοχειο του παραφλού εχει μια ταπα η οποια στην οταν ανεβει πολύ η πιεση αφηνει το παραφλού να φυγει απο εκει. Αρα και παραπανω να βαλει λογικα θα το φτυσει αλλα μεχρι να το κανει θα ανεβασεις την πιεση στο συστημα χωρις λογο.

οκ αμα τα φτυσει απο την ταπα αλλα γενικα την πιεση που θα δημιουργηθει φοβομουνα εχω που εχω διαρροη και καθε βδομαδα αναβει ενδειξη... :D

Link to comment
Share on other sites

Γιατροσόφι :

Ρίξε μέσα στο ψυγείο μια κουταλιά ελληνικό καφέ. Θα σου κρατήσει για αρκετό καιρό.

+1

Γι' αυτούς που νομίζουν ότι με το να ρίξεις ελληνικό καφέ στο ψυγείο κάνουν το αμάξι καφετιέρα, ας ρωτήσουν τον πατέρα τους πως κάλυπταν τρύπες στα ψυγεία στα αυτοκίνητά τους παλαιότερα.

Το κόστος αγοράς νέου ψυγείου δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που μπορούν να σου συμβούν εν όψει καλοκαιριού.

Link to comment
Share on other sites

+1

Γι' αυτούς που νομίζουν ότι με το να ρίξεις ελληνικό καφέ στο ψυγείο κάνουν το αμάξι καφετιέρα, ας ρωτήσουν τον πατέρα τους πως κάλυπταν τρύπες στα ψυγεία στα αυτοκίνητά τους παλαιότερα.

εμενα μου ακουγεται αστειο προσωπικα και δεν θεωρω οτι θα ειναι σωστη λυση

Link to comment
Share on other sites

παρε τσιμεντο ταχειας πυξεως βαλε ενα ποτηρακι του νερου και εισαι οκ. μετα αλλαζεις το ψυγειο θες δεν θες και τελειωνει το πανηγηρι tongue.gif:D

ΥΓ.πλακα κανω :D

ΥΓ.σορυ για το οφ τοπικ :D

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα το πολακι με το δοχειο του παραφλου ειχα προβλημα. new_killpc.gif Συμφωνα με την αντι/πεια τα 9Ν ειχαν ελλατωματικα δοχεια των παραφλου new_grrrr.gif με αποτελεσμα να υπαρχει διαρροη. 2 φορες ειχα αντικαταστησει την ταπα του, fire.gif γιατι απο εκει εφευγε το υγρο.

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ακουγεται αστειο προσωπικα και δεν θεωρω οτι θα ειναι σωστη λυση

Ίσως και να ακούγεται αστείο, αν και προσωπικά δεν το θεωρώ. Υπάρχουν διάφορα γιατροσόφια για παροδικές και ψιλομόνιμες λύσεις. ο ελληνικός καφές θα βουλώσει τις τρυπίτσες για αρκετό διάστημα.

Με την ίδια λογική του αστείου μπορεί να γίνει μπουτίκ το αυτοκίνητο βάζοντας καλσόν για ιμάντα δυναμού (θα σε βγάλει μέχρι το συνεργείο) ή κουτί με γλυκά βάζοντας λουκούμι στη διαρροή του ψυκτικού (πέρα από το ψυγείο..). Το 2ο έχε το υπόψιν σου για το διακλαδωτήρα στο καπάκι μιας και εμένα με γλύτωσε και το ξαναθυμήθηκα μετά από 5Κ χλμ που άνοιξα το καπό. Φυσικά, δεν είχα χάσει παραφλού.

Edited by koukouroukou
Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική του αστείου μπορεί να γίνει μπουτίκ το αυτοκίνητο βάζοντας καλσόν για ιμάντα δυναμού (θα σε βγάλει μέχρι το συνεργείο)

αυτα τα λενε νωριτερα... :D βεβαια με εβγαλε μεχρι το συνεργειο και χωρις ιμαντα

ή κουτί με γλυκά βάζοντας λουκούμι στη διαρροή του ψυκτικού

λουκουμι;; :D

πριν καμια δεκαπενταετια+ ο πατερας μου ειχε ενα φιατακι που ανεβαζε θερμοκρασια συνεχεια. στο συνεργειο της γειτονιας του εκμυστηρευτηκαν το "κολπο": 2-3 ντοματες στημενες πανω στο μοτερ και ημαστε ετοιμοι tongue.gif τωρα αμα το κανε ο πατερας μου και λειτουργησε δεν θυμαμαι να σας πω αλλα μου χει μεινει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.