Jump to content
ekaradimos

Golf 5/6 - Μικρό / Mεγάλο Service (Λύσεις - Αναλώσιμα)

Recommended Posts

Πήρα τηλέφωνο Φιλοσίδη και Παζαρόπουλο (Ν. Ιωνία). Και οι δύο δεν είχαν πρόβλημα να πάω δικά μου λάδια. Να όμως το γιατί:

Παζαρόπουλος: Τιμή με δικά τους λάδια - 132€ / Τιμή με δικά μου λάδια: 70€ (50€ + φίλτρο λαδιού + κάρτα καυσαερίων)

Φιλοσίδης: Τιμή με δικά τους λάδια - 130€ / Τιμή με δικά μου λάδια: 81€ (60€ + φίλτρο λαδιού + κάρτα καυσαερίων)

Δηλαδή ο Παζαρόπουλος θέλει 50€ εργατικά και ο Φιλοσίδης 60€!!!

Ελάτε και πείτε μου τώρα ρε παιδιά τι στο καλώ να τους κάνω... Σημειωτέον, στον Φιλοσίδη, με δικά μου λάδια (που κοστίζουν συνολικά 50€), μου βγαίνει και 1€ ακριβότερα!! Ήμαρτον!

Edited by GolfVI
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο Φιλοσίδη και Παζαρόπουλο (Ν. Ιωνία). Και οι δύο δεν είχαν πρόβλημα να πάω δικά μου λάδια. Να όμως το γιατί:

Παζαρόπουλος: Τιμή με δικά τους λάδια - 132€ / Τιμή με δικά μου λάδια: 70€ (50€ + φίλτρο λαδιού + κάρτα καυσαερίων)

Φιλοσίδης: Τιμή με δικά τους λάδια - 130€ / Τιμή με δικά μου λάδια: 81€ (60€ + φίλτρο λαδιού + κάρτα καυσαερίων)

Δηλαδή ο Παζαρόπουλος θέλει 50€ εργατικά και ο Φιλοσίδης 60€!!!

Ελάτε και πείτε μου τώρα ρε παιδιά τι στο καλώ να τους κάνω... Σημειωτέον, στον Φιλοσίδη, με δικά μου λάδια (που κοστίζουν συνολικά 50€), μου βγαίνει και 1€ ακριβότερα!! Ήμαρτον!

Σίγουρα το σερβις των 30000 θα σου έρθει φθηνότερα με δικά σου ανταλλακτικά κατά περίπου 50-60 ευρώ. Ναι μην το ψάχνεις ο Φ*%*%$ πρέπει να κάνει περίεργες πατέντες κ να χρεώνει σύμφωνα με τη χασούρα του:

α)εμένα πρώτα από όλα μου χρέωσε 120 ευρώ για αυτό το σέρβις που προείπα.

β)μου ζήτησε 45 ευρώ για μεταφορά των πισω ελαστικών μπροστά

γ)όταν είχα πάει να πάρω το αμάξι μου χρέωσε τα πεντάλ του gti με την τοποθέτηση χωρίς το footrest 160 ευρώ κ ζητούσε άλλα 50 για το footrest

δ)Οποιον,μα όποιον έχω ρωτήσει από την περιοχή μου έχει πει τα χειρότερα, μέχρι ότι δεν βάζει αυτά που χρεώνει κ αφήνει τα παλιά(δεν ξέρω δεν το έχω δει με τα μάτια μου, οπότε κρατώ επιφύλαξη αν κ φίλοι μου το έχουν πει)

Το σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται να με ξαναδεί

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω Castrol φέτος και Mobil του χρόνου, έτσι για να κρίνω τι διαφορές έχουν μεταξύ τους.

Επειδη διακρινω εναν φοβο, του να ξεφυγεις απο τα πλαισια της "αντιπροσωπιας".. Δεν το λεω προσωπικα για εσενα, αλλα για τον καθενα μας..

Τι καταλαβα, και αν ειμαι λαθος πες το μου..

Η εγγυηση σου ληγει σε ενα χρονο(Το καταλαβα επειδη πριν ελεγες οτι με δικα σου λαδια απο του χρονου, και οταν ρωτησες αν υπαρχει θεμα με την εγγυηση, αν πας με δικα σου λαδια στα συνεργεια και σου ειπαν οχι, φανηκες δεκτικος στο να πας τα δικα σου λαδια τωρα)..

Σκεφτεσαι τα castrol τωρα, επειδη αυτα "προτεινει" η vw, εχει αυτοκολλητο στο χωρο του μοτερ, η κατι τετοιο.. Και σε ενα χρονο που ληγει η εγγυηση, θα βαζεις οτι θες μεσα...

Να σου πω, πως οτι μα οτι λαδι και να βαλεις μεσα(φτανει να τηρει τις προδιαγραφες vw504), δεν εχεις κανενα προβλημα ουτε με το μοτερ, ουτε με την εγγυηση..

Τα αυτοκολλητα που εχουν κολλησει με μαρκα λαδιων στο χωρο του μοτερ, και οι μαρκες που "προτεινει" το βιβλιαρακι του κατασκευαστη, ειναι ΚΑΘΑΡΑ λογω συμφωνιων της εκαστοτε εταιριας λαδιων με τη μαμα vw, skoda, seat.. Εμενα πχ εχουν κολλησει αυτοκολλητο της valvoline, στην αντιπροσωπια μου εβαζαν shell.. Ειναι καθαρα συμφωνιες μεταξυ των εταιρειων..

Αυτο θα το δεις και με τα φιλτρα.. Φιλτρο αερος, και φιλτρο γυρης, ειχα MANN FILTER απο το εργοστασιο.. Τωρα το εργοστασιακο ανταλλακτικο, ειναι της micronAir..

Το ιδιο γινεται και με τα λαστοιχα.. Οποια εταιρεια κανει την καλυτερη συμφωνια με τη μαμα vw εκεινη τη χρονικη περιοδο, αυτης τα λαστοιχα φορανε..

Τι θελω να πω με ολα αυτα..

Δεν με νοιαζει αν θα βαλεις castrol, mobil, shell, valvoline κτλ.. Δεν παιρνω ποσοστα απο οποιαδηποτε μαρκα ουτως η αλλως..

Το θεμα ειναι η επιλογη που θα κανεις να ειναι ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ, και οχι λογω φοβιας απεναντι στην αντιπροσωπια κτλ..

Τα λεφτα σου τα βγαζεις με κοπο, οπως οι περισσοτεροι απο εμας.. Γι αυτο και προτιμω να τα φαω εγω με την κοπελα μου, την οκογενεια μου, τους φιλους μου, παρα να μου τα φαει ο καθε επιτηδιος...

Και το ξαναλεω, δεν το λεω προσωπικα για εσενα.. Αφορμη μου εδωσες να εκφρασω καποια πραγματα που ηδη ειχα στο μυαλο μου...

ΥΓ.. Οι τιμες της vw παντος ειναι πραγματικα κλεψια.. Το επομενο αυτοκινητο μου, πρωτα ο Θεος, θα ειναι golf mkv gti μεταχειρο η scirocco 1.4tsi καινουριο, αλλα γενικα το aftersales της vw ειναι μεγαλο θεμα..

Link to comment
Share on other sites

@Gmis: Μάλλον ούτε εμένα θα με δει ο Φιλοσίδης. Ε όχι και να είναι ακριβώς το ίδιο κόστος, είτε πάω, είτε δεν πάω λάδια! Κοίτα να δεις που καταντάμε να πηγαίνουμε σε αυτόν που μας κλέβει λιγότερο.

@nikosp11: Δυστυχώς η εγγύησή μου είναι τετραετής (τους "πίεσα" να μου κάνουν δώρο δύο έξτρα χρόνια, πανάθεμά με). Εννοείται πως γνωρίζω ότι το σηματάκι της Castrol είναι μια εμπορική συμφωνία και τίποτα άλλο. Γι' αυτό και είπα "βάζω Castrol φέτος και Mobil του χρόνου", δηλαδή καθαρά για θέμα δοκιμής πώς δουλεύουν δύο λιπαντικά που θα αγοράσω εγώ από το εμπόριο.

Όσο περνάνε οι μέρες, τόσο πιο πολύ έχω "γραμμένες" τις αντιπροσωπείες και τις εγγυήσεις τους. Απλά λέω, άσε τον πρώτο χρόνο να δούμε πώς θα λειτουργήσει το αμάξι ή αν θα βγάλει κανένα προβληματάκι και βλέπουμε. Και έχε χάρη που είμαι στον πρώτο χρόνο του αυτοκινήτου, αλλιώς θα περίμενα κανονικότατα να περάσουν τα 15.000 χιλιόμετρα για να αλλάξω λαδάκια.

Εννοείται φίλε μου ότι δεν την πήρα προσωπικά την άποψή σου. Απεναντίας, τη βρίσκω πάρα πολύ σωστή.

Θα έπρεπε να ντρέπονται που κάνουν τέτοια πράγματα ειδικά σε τέτοιους καιρούς.

Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα αλλαγη λαδιων μετα απο ενα χρονο και στα 14.500 χιλιομετρα περιπου..λαδια castrol και φιλτρο λαδιου δικα μου (62 ευρω) και 32 ευρω εργατικα που με χρεωσανε στην αντιπροσωπεια συνολο 94 ευρω! μια χαρα....

Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα αλλαγη λαδιων μετα απο ενα χρονο και στα 14.500 χιλιομετρα περιπου..λαδια castrol και φιλτρο λαδιου δικα μου (62 ευρω) και 32 ευρω εργατικα που με χρεωσανε στην αντιπροσωπεια συνολο 94 ευρω! μια χαρα....

σε πια απο ολες καλε μου φιλε? στειλε μου πμ :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να μου προτείνει κανείς κάποιο καλό εξουσιοδοτημένο συνεργείο να πάω για τα σέρβις μου? Πήγαινα Φιλοσίδη αλλά με αυτά που διαβάζω δεν ξέρω τι να πω... Αν γίνεται πείτε γιατί πρέπει να πάω εντός βδομάδας..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να μου προτείνει κανείς κάποιο καλό εξουσιοδοτημένο συνεργείο να πάω για τα σέρβις μου? Πήγαινα Φιλοσίδη αλλά με αυτά που διαβάζω δεν ξέρω τι να πω... Αν γίνεται πείτε γιατί πρέπει να πάω εντός βδομάδας..

Alexator αν μάθεις για καλό που σέβεται τα λεφτά μ κ το αυτοκίνητό μ πες μου κ μένα κ θα γίνω ο καλύτερος πελάτης του

Offtopic: Πήγα να ρωτήσω σε ένα ζαντολαστιχά για τη μεταφορά των πίσω ελαστικών μπροστά(στα 26000+ ειμαι) κ μου είπε, αφού τα είδε τα λάστιχα μ, ότι δεν χρειάζεται να το κάνω, τζάμπα λεφτά θα μου πάρει(άγνωστος σε μένα).. Μου έκανε εντύπωση. Μακάρι να ήταν η πλειοψηφία των επαγγελματιών έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Για τον Μπουρμά στην Αργυρούπολη που μου είπε ένα παιδί ξέρουμε τίποτα??

στον 1 χρονο που εχω το αυτοκινητο δυο φορες πηγα και εξυπηρετηθηκα στο συγκεκριμενο εξουσιοδοτημενο συνεργειο... την πρωτη φορα για αλλαγη εμπρος φαναρι που επαιρνε υγρασια (τραβηξανε φωτο και το αλλαξανε με την εγγυηση δεν πληρωσα τιποτα) και την δευτερη φορα που πηγα για αλλαγη λαδιων (δικα μου λαδια και φιλτρο) και πληρωσα μονο τα εργατικα 32 ευρω μαλιστα ο υπευθυνος επεμενε οτι δεν χρειαζοτανε να τα αλλαξω στα 15000 γιατι εχει longlife και οτι τζαμπα θα ξοδευτω..(αυτο μπορει να εχει την σημασια του για οτι δεν σκεφτονται ενδεχομενως πως να τα αρπαξουν) σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος για τις δυο περιπτωσεις που το επισκεφτηκα.

Link to comment
Share on other sites

ο υπευθυνος επεμενε οτι δεν χρειαζοτανε να τα αλλαξω στα 15000 γιατι εχει longlife και οτι τζαμπα θα ξοδευτω

Τα longlife δεν είναι για 15.000χλμ; Για παραπάνω είναι;

Καλός ακούγεται πάντως ο Μπουρμάς.

Edited by GolfVI
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το link δεν εμφανίζει κάτι, αυτό εδώ εννοείς;

Edited by GolfVI
Link to comment
Share on other sites

τεχνικος συμβουλος my ass!5/30!!!!!!!!!!!

για το εξτρα αντιψυκτικο,το ιδιο εκαναν και σε μενα.εκατσα και το αδειασα μονος μου γιατι ουτε να τους ξαναδω δεν ηθελα.να κανεις φασαρια!

συμφωνω σε ολα,+1000.

Το μέλος panosprz έγραψε:

πάντα βάζεις παραπάνω αντιψυκτικό. όταν ζεσταθεί ο κινητήρας με την πίεση που σηκώνεται κατεβαίνει η στάθμη. όσο για τα λάδια ΝΟΜΟΣ πάντα με ζεστό κινητήρα. που τα ακούσατε όλα αυτά???????????????

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Το μέλος panosprz έγραψε:

πάντα βάζεις παραπάνω αντιψυκτικό. όταν ζεσταθεί ο κινητήρας με την πίεση που σηκώνεται κατεβαίνει η στάθμη. όσο για τα λάδια ΝΟΜΟΣ πάντα με ζεστό κινητήρα. που τα ακούσατε όλα αυτά???????????????

+1.000 :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχουμε φύγει απο την πραγματικότητα νομίζω!!!

Τα λάδια τα μετράμε ΠΑΝΤΑ σε κρύο κινητήρα, και το αντιψυξτικό ΔΕΝ πρεπει να ξεπερνάει (πολύ) το MAX level!

Αυτό που λέει ο panosprz για το νερό συναίβενε ΜΟΝΟ στα αμάξια που ΔΕΝ είχαν δοχείο διαστολής!!! Δηλαδή σε παλαιά οχήματα όπου έβαζες αντιψυκτικό κατευθείαν στο ψυγείο! Μη ξεχνάμε ότι γεμίζουμε ένα δοχείο το οποίο συμπληρώνει νερό στο σύστημα ψύξης+ψυγείο(+τούρμπο) του κινητήρα όταν αυτό το χρειαστεί! Οπότε φανταστείτε να το υπεργεμίσουμε τι έχει να γίνει... Επίσης εάν μετρήσεις τα λάδια σε ζεστό κινητήρα τότε θα τα βρεις ΛΙΓΟΤΕΡΑ απο τη φυσιολογική στάθμη τους λόγο του ότι κυκλοφορούν και σε σημεία του κινητήρα που είναι ψηλότερα απο το κάρτερ λαδιού όπως η κυλιδροκεφαλή, το τούρμπο κτλ., με αποτέλεσμα να βάλεις παραπάνω απο το όριο όταν συμπληρώσεις σε ζεστό κινητήρα με καταστροφικές συνέπειες για κινητήρα+καταλύτη+τσέπη.

Μη λέμε και ότι θέλουμε!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια το φιλτρο ενεργου ανθρακα απο που νατο παρω για να ειμαι ετοιμος για το επομενο σερβισ για γτι 5 2006???

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια το φιλτρο ενεργου ανθρακα απο που νατο παρω για να ειμαι ετοιμος για το επομενο σερβισ για γτι 5 2006???

http://www.g-market.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=3316&category_id=265&option=com_virtuemart&Itemid=100033

Για ότι άλλο θες : http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur/index.html?ktlg_page=1&ktlg_lang=14

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

μεγαλο σερβις 45 χιλ χλμ..

λαδια μοτουλ 5-30 50 euro..

φιλτρα βενζινης, λαδιου (mann) καμπινας (bosch ενεργου ανθρακα) = ολα μαζι 50 και αυτα

μπουζι f5dp0r 70 ευρω τα 4..

170 μονο τα ανταλλακτικα... αλλα 100 η καρεντα... εχε χαρη που δεν τελειωσε η εγγυηση και θελω να τσεκαρουν 2-3 πραγματακια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Εχω ενα GOLF V TSI 140 (1/2007 με 35.000 χλμ) και τον αλλο μηνα θα το παω για σερβις.

Μέχρι τώρα στα 4 χρονια εχω αλλαξει, λαδια (5 Φορες), φιλτρο λαδιου(2 φορές), βενζινης(1 φορά).

Για τώρα σκεφτομαι τα εξης:

1. Λάδια 2. Φιλτρο Λαδιου, Βενζινης, Καμπινας, 3. Υγρά φρένων 4. Μπουζί 5. Ίσως τακάκια στα φρένα.

Πρέπει να υπολογίζω τίποτα παραπάνω;

Επειδή θέλω τα φιλτρα και τα μπουζί να τα πάρω εγώ μπορει καποιος να μου πει κωδικους ή να ποσταρει

τα λινκς, που ταιριάζουν στο αυτοκίνητο μου, από το G-MARKET ή καποιο αλλο site για να τα παραγγειλω

γιατι οσες φορες εχω ψαξει δεν βγαζω ακρη. Μην τα παραγγειλω και μετα δεν μπορω να τα χρησιμοποιησω.

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας... :startle::thumbsd:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Εχω ενα GOLF V TSI 140 (1/2007 με 35.000 χλμ) και τον αλλο μηνα θα το παω για σερβις.

Μέχρι τώρα στα 4 χρονια εχω αλλαξει, λαδια (5 Φορες), φιλτρο λαδιου(2 φορές), βενζινης(1 φορά).

Για τώρα σκεφτομαι τα εξης:

1. Λάδια 2. Φιλτρο Λαδιου, Βενζινης, Καμπινας, 3. Υγρά φρένων 4. Μπουζί 5. Ίσως τακάκια στα φρένα.

Πρέπει να υπολογίζω τίποτα παραπάνω;

Επειδή θέλω τα φιλτρα και τα μπουζί να τα πάρω εγώ μπορει καποιος να μου πει κωδικους ή να ποσταρει

τα λινκς, που ταιριάζουν στο αυτοκίνητο μου, από το G-MARKET ή καποιο αλλο site για να τα παραγγειλω

γιατι οσες φορες εχω ψαξει δεν βγαζω ακρη. Μην τα παραγγειλω και μετα δεν μπορω να τα χρησιμοποιησω.

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας... :rolleyes::thumbsup:

ΜΠΟΥΖΙ NGK PZFR6R

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN C 35154

ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΜΠΙΝΑΣ MANN CUK 2939

ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ MANN HU 712/6x

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ MANN WK 69

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΥΖΙ NGK PZFR6R

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN C 35154

ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΜΠΙΝΑΣ MANN CUK 2939

ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ MANN HU 712/6x

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ MANN WK 69

Από G-MARKET ή υπάρχει κάτι καλύτερο από τιμες και εξυπηρέτηση;; Για το σερβις να αλλαξω και τιποτα αλλο;;;

Υ.Γ.

Είχα πολυ καιρο να γραψω στο site. Πρέπει να Golfakia μας να ειναι κοντα στις ημερομηνιες αγορας τους, είμασταν από τους πρωτους TSIακιδες. Θυμαμαι οτι γραφαμε μαζι στα πιο πολλα ποστς παλιοτερα, πριν το αγορασω αλλα και μετα....μανιωδως. Θυμαμαι και την φωτο στο avatar σου...χαχαχα... να σαι καλα και καλες βολτες!!!

Link to comment
Share on other sites

Από G-MARKET ή υπάρχει κάτι καλύτερο από τιμες και εξυπηρέτηση;; Για το σερβις να αλλαξω και τιποτα αλλο;;;

g-market και trade-wind εχω παραγγείλει και από τα δυο

Υ.Γ.

Είχα πολυ καιρο να γραψω στο site. Πρέπει να Golfakia μας να ειναι κοντα στις ημερομηνιες αγορας τους, είμασταν από τους πρωτους TSIακιδες. Θυμαμαι οτι γραφαμε μαζι στα πιο πολλα ποστς παλιοτερα, πριν το αγορασω αλλα και μετα....μανιωδως. Θυμαμαι και την φωτο στο avatar σου...χαχαχα... να σαι καλα και καλες βολτες!!!

δεν θυμαμαι γερασα :rolleyes::thumbsup::bow:

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΥΖΙ NGK PZFR6R

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN C 35154

ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΜΠΙΝΑΣ MANN CUK 2939

ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ MANN HU 712/6x

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ MANN WK 69

Είμαι έτοιμος να κάνω την παραγγελια. Να υποθέσω οτι τα εχεις βαλει και εσυ και

δεν αντιμετωπισες κανα προβλημα, ειδικα με τα μπουζι;

Φιλτρο βενζινης λες να αλλαξω; Εχω αλλαξει μια φορα στην διετια οταν ειχα περιπου 20.000 χλμ (αγορα 1/2007 με 33.000 χλμ)

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να κάνω την παραγγελια. Να υποθέσω οτι τα εχεις βαλει και εσυ και

δεν αντιμετωπισες κανα προβλημα, ειδικα με τα μπουζι;

Φιλτρο βενζινης λες να αλλαξω; Εχω αλλαξει μια φορα στην διετια οταν ειχα περιπου 20.000 χλμ (αγορα 1/2007 με 33.000 χλμ)

εγω θα άλλαζα, καλό κάνει, κακό δεν κανει :clapping:

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να κάνω την παραγγελια. Να υποθέσω οτι τα εχεις βαλει και εσυ και

δεν αντιμετωπισες κανα προβλημα, ειδικα με τα μπουζι;

Φιλτρο βενζινης λες να αλλαξω; Εχω αλλαξει μια φορα στην διετια οταν ειχα περιπου 20.000 χλμ (αγορα 1/2007 με 33.000 χλμ)

τα μπουζι δεν τα εχω αλλάξει γιατί τα τσεκαρα στο service και ήταν ok φιλτρο άλλαζε καθε 15.000 και οχι κα8ε 30.000 τα βενζιναδικα στην ελλαδα ειναι οτι να ναι. πριν το service των 30.000 είχα πεσμενη απόδοση στο αμαξι το ψαχναμε για οτι αλλα και αλλαξαμε στο τελος το φιλτρο και ολα οκ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.