Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

Αυτο που εχει το μηχανικο κιβωτιο δεν ειναι LC. Ειναι για προστασια κινητηρα απο ασκοπη χρηση.

Δεν μπορει να λειτουργησει καποιο υποτιθεμενο LC σε μηχανικο κιβωτιο γιατι θα πρεπει να εχεις τρια ποδια (καλα, μερικοι ισως εχουν!!) για να εχεις πατημενα και τα τρια πενταλ.

Με το LC στο dsg πρεπει να πατας το φρενο (εχοντας απενεργοποιησει και το ESP) να ανεβασεις τις στροφες μεχρι εκει που σε αφηνει (νομιζω στις 3500) με πρωτη ταχυτητα μεσα και μετα αφηνοντας το φρενο απλα πεταγεσαι μπροστα.

εισαι λαθος το lc σε μερικα αυτοκινητα δουλευει και με το χειροφρενο πχ type-r

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γυριζοντας για το σπιτι σημερα βρηκα ενα μαυρο ford focus st ο οποιος εχω μαθει οτι φοραει προγραμμα φιλτρο.κολλησε πισω μου κ πατησαμε.η διαφορα ηταν χαοτικη,ο ανθρωπος το συνεχισε μεχρι που την πηρε χαμπαρι.θα εχουμε κ συνεχεια πιθανον

Link to comment
Share on other sites

εισαι λαθος το lc σε μερικα αυτοκινητα δουλευει και με το χειροφρενο πχ type-r

Δηλ το χειροφρενο μπλοκαρει τους μπροστινους τροχους (γιατι προσθιοκινητο ειναι) ωστε να ανεβασεις στροφες με 1η χωρις να πατας φρενο?

Ο δισκος/πλατω με ταχυτητα μεσα δεν κομπλαρει?

Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται. Εκτος και αν εχει σχεση το διαφορικο περιορισμενης ολισθησης που εχει, αλλα και παλι πως μπορει να στροφαρει με ταχυτητα μεσα και συγχρονως οι κινητηριοι τροχοι να μην γυριζουν?

Εχει κανενα συστημα που αναγνωριζει οτι το χειροφρενο ειναι ανεβασμενο και δεν δινει κινηση στους εμπρος τροχους? Για πες μου γιατι μονο ετσι μπορω να το καταλαβω.

Εκτος και αν εννοεις το κλασσικο (που δεν πιστευω)για ολα τα αυτοκινητα οτι στροφαρω με ταχυτητα μεσα αλλα πατωντας συμπλεκτη, και στις ταδε στροφες αφηνω χειροφρενο, συμπλεκω και φευγω σπινιαροντας, αλλα επειδη εχει το LSD το type r, δεν το αφηνει να σπινιαρει αλλα το κοβει λιγο ομως και δεν εχει καμμια σχεση φυσικα με το LC!

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

δεν μιλαω για dsg εκει ηταν και το λαθος μου φιλε...μιλαω για αλλα αυτοκινητα με lc οπου δουλευουν με κανονικο σασμαν και εχουν lc

το lc στο type-r οχι το καινουργιο ηταν ως εξης συμπλεκτης με 1η μεσα τερμα γκαζι σηκωμενο χειροφρενο και στοφαρισμα στις 4.000 σαλ!!!

Edited by raven
Link to comment
Share on other sites

δεν μιλαω για dsg εκει ηταν και το λαθος μου φιλε...μιλαω για αλλα αυτοκινητα με lc οπου δουλευουν με κανονικο σασμαν και εχουν lc

το lc στο type-r οχι το καινουργιο ηταν ως εξης συμπλεκτης με 1η μεσα τερμα γκαζι σηκωμενο χειροφρενο και στοφαρισμα στις 4.000 σαλ!!!

Τωρα να ρωτησω και γω σαν ασχετος..

Εφοσον πατας συμπλεκτη γιατι να εχεις σηκωμενο χειροφρενο?

Γιατι με μπερδευεις ? Εγω ξερω LC πατας φρενο/γκαζι ανεβαζει μεχρι 3500-4000 αφηνεις φρενο και κολ@δαχτυλο ψηλα..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν και μπορεί να είναι απλά σύμπτωση, να αναφέρω το εξής. Γνωστός μου που είχε προηγούμενο civic 1.6, αυτό που ήταν look type-r(sport νομίζω το έλεγε), μου είχε δείξει ότι με νεκρά και πρώτη δεν τον άφηνε να ανεβάσει πάνω από 4000rpm. Για λόγους προστασίας από ότι μου έλεγε...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γυριζοντας για το σπιτι σημερα βρηκα ενα μαυρο ford focus st ο οποιος εχω μαθει οτι φοραει προγραμμα φιλτρο.κολλησε πισω μου κ πατησαμε.η διαφορα ηταν χαοτικη,ο ανθρωπος το συνεχισε μεχρι που την πηρε χαμπαρι.θα εχουμε κ συνεχεια πιθανον

Εσύ μπροστά? Πόσα άλογα είσαι φίλε μου και τί φοράς?

Εγω πρώτο στάδιο σε Edition 30 απο e-tuners γύρω στα 300hp. Ρωτάω γιατι κάποια στιγμή θέλω να φτάσω κοντά στα 350.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μπροστά? Πόσα άλογα είσαι φίλε μου και τί φοράς?

Εγω πρώτο στάδιο σε Edition 30 απο e-tuners γύρω στα 300hp. Ρωτάω γιατι κάποια στιγμή θέλω να φτάσω κοντά στα 350.

Πολυ μπροστα.Σημερα εμαθα οτι αυτο φοραει προγραμμα-φιλτρο κ λενε γυρω στα 290 αλογα,τι να πω,μπορει.focus st ειναι ετσι οχι rs.Eγω εχω 310hp,προγραμμα overload,φιλτρο κ τωρα λεω να βαλω κ εξατμιση.Με παραξενεψε ομως οτι για τα hp που λενε στο focus δεν το ειδα κ τοσο ζωντανο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μπροστα.Σημερα εμαθα οτι αυτο φοραει προγραμμα-φιλτρο κ λενε γυρω στα 290 αλογα,τι να πω,μπορει.focus st ειναι ετσι οχι rs.Eγω εχω 310hp,προγραμμα overload,φιλτρο κ τωρα λεω να βαλω κ εξατμιση.Με παραξενεψε ομως οτι για τα hp που λενε στο focus δεν το ειδα κ τοσο ζωντανο.

Δυναμομετρημένο 310hp? Και το RS να ήταν (Stock) πάλι μπροστά θα ήσουν!Λίγη προσοχή με τον συμπλέκτη θέλει και όλα μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Δυναμομετρημένο 310hp? Και το RS να ήταν (Stock) πάλι μπροστά θα ήσουν!Λίγη προσοχή με τον συμπλέκτη θέλει και όλα μια χαρα.

Ναι στο δυναμομετρο maha(unlimited exelixis).Συμπλεκτη αλλαξα(sachs performance)πριν 2 μηνες γιατι αρχισε να τα παιζει κ τωρα ολα οκ.σκεφτομαι τωρα να βαλω εξατμιση(milltek)downpipe,καταλυτη,μεσαιο,τελικο.

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλαω για dsg εκει ηταν και το λαθος μου φιλε...μιλαω για αλλα αυτοκινητα με lc οπου δουλευουν με κανονικο σασμαν και εχουν lc

το lc στο type-r οχι το καινουργιο ηταν ως εξης συμπλεκτης με 1η μεσα τερμα γκαζι σηκωμενο χειροφρενο και στοφαρισμα στις 4.000 σαλ!!!

Αυτο ειναι ακριβως οτι σου ειπα για τον 'κλασσικο' τροπο.

Με Ολα τα αυτοκινητα το κανεις αυτο και δεν ειναι φυσικα lc το οποιο τουλαχιστον απ'οσο ξερω και οσον αφορα τα ευρειας καταναλωσης αυτοκινητα ειναι αποκλειστικα λειτουργια που γινεται με dsg και τυπου dsg (οπως στο GTR αλλα και σε αλλα σπορ μοντελα) κιβωτια. Και οχι ολα τα dsg, γιατι στο 'μικρο' 7ταχυτο ξηρων δισκων δεν γινεται, εκτος και αν θελεις να καρφωσεις το σαζμαν.

Βγηκαμε ομως εκτος θεματος.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

ναι βρε αλλα με τερμα γκαζι ολα τα αμαξια βαρανε κοφτη ενω στο ταπερ μονο 4.000σαλ...και αν θυμαμαι καλα το ελεγε σαν lc...

Link to comment
Share on other sites

Κυριακη βραδυ με κερασε ενα ωραιοτατο τσαγακι ενα leon 20vt και αρκετα ευκολα θα ελεγα.το ατιμο δεν του φαινοταν αλλα πολυ δυνατο και σιγουρα καθολου μαμα..η διαδρομη μας ηταν απο ριμπας μεχρι σαρωνιδα οπου στις στροφες δεν υπηρχε επαφη υπερ μου αλλα στις ευθειες υπερ του..το ευχαριστηθηκα παντως ασχετα με το αποτελεσμα..εγω εχω Golf v gti με μονο εισαγωγη.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως φαγαμε ηττα αδερφια!!!honda type R με 220 αλογατα μας.......κερασε!!!φαναρι με δρομο ανοιχτο μπροστα και εγω την επιλογη στο sport!μεχρι 3η ημουν μπροστα ενα αυτοκινητο.....αλλα μετα.....ο τυπος πετουσε φλογες απο το τελικο του!!και ετσι παει και αυτος ο αγωνας!!

Link to comment
Share on other sites

τι εγινε ρε παιδια πολυ ηττα και τσαι αυτες τις ημερες ... Μαλλον οι δυνατοι του club δεν κυκλοφορουν λογω της αυξημενης τιμης της βενζινης χαχαχαthumbsup.gif

Link to comment
Share on other sites

τι εγινε ρε παιδια πολυ ηττα και τσαι αυτες τις ημερες ... Μαλλον οι δυνατοι του club δεν κυκλοφορουν λογω της αυξημενης τιμης της βενζινης χαχαχαthumbsup.gif

μην το γελας καθολου φιλε αυτο που ειπες....δεν παταω γκαζι που να με χρυσωνουν...αναβυσο πηγα το προηγουμενο σκ απο παραλια λιμανακια κλπ και εκανα παντου την κοτα το βλεμμα μου μονιμα κολλημενο στη καταναλωση ηταν!!!κοντρα?ποια κοντρα?δεν υπαρχουν αυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

μην το γελας καθολου φιλε αυτο που ειπες....δεν παταω γκαζι που να με χρυσωνουν...αναβυσο πηγα το προηγουμενο σκ απο παραλια λιμανακια κλπ και εκανα παντου την κοτα το βλεμμα μου μονιμα κολλημενο στη καταναλωση ηταν!!!κοντρα?ποια κοντρα?δεν υπαρχουν αυτα!!!

+1

Link to comment
Share on other sites

μην το γελας καθολου φιλε αυτο που ειπες....δεν παταω γκαζι που να με χρυσωνουν...αναβυσο πηγα το προηγουμενο σκ απο παραλια λιμανακια κλπ και εκανα παντου την κοτα το βλεμμα μου μονιμα κολλημενο στη καταναλωση ηταν!!!κοντρα?ποια κοντρα?δεν υπαρχουν αυτα!!!

Δεν βλέπω πάνω από 4000 στροφές!!!! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

εσυ τι να δεις ρε καημμενε αφου στις 4500 πεθαινει χαχαχαχα...

Έτσι λες???Μια δοκιμή θα σε πείσει!!!Αλλά όχι σε ευθεία!!!! :):D

Link to comment
Share on other sites

Για φανταστείτε να έχεις 2000 cc και να τρως κολώνα από smart !!!

Χαλιά ένοιωσα..

Και να σου ρίχνει και στην κατανάλωση ,, δηλαδή να καιει λιγότερο από εσένα

και να κοστίζει όλο το αυτοκίνητο 17.000 εύρο

έφερε ένα παλικάρι από Ιταλία smart – bussa με σωληνωτό πλαίσιο και με ψαλιδιά boll join και ανάρτηση holins ..

0-100 ......4 !!

και το γέλιο ,, κλαπέτο στην εξάτμιση και στο ταξίδι δεν ακούς τίποτα ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.