Jump to content
giannispolo

Λαστιχα Για Passat

Recommended Posts

κοιταξτε να βαζετε τα σωστα λαστιχα για να μην γλυστρανε.η διασταση φυσικα δεν ειναι το μονο στοιχειο για την επιλογη.ο δεικτης ταχυτητας δεν ειναι εκει για πλακα...σε 1400αρι δεν βαζεις w.ποτε θα το ζεστανεις?δεν θα φτασει ποτε σε ιδανικη θερμοκρασια λειτουργειας.θα πρεπει να εισαι συνεχεια στην τσιτα.κ εκτος αυτου,ειναι κ πως θα κατσει στο αμαξι σου..το ιδιο λαστιχο μπορει σε γκολφ να ειναι απιστευτο κ σε α4 απαραδεκτο.κ μιας που γινεται κουβεντα,χθες εβαλα τα continental premioumcantact.μεχρι στιγμης εμεινα ικανοποιημενος κ σε στεγνο κ σε βρεγμενο,μιας κ σημερα το πρωι εβρεχε για τα καλα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε professor αυτα εχω βαλει δικη μου παραβλεψη που δεν το εγραψα.οι ζαντες ειναι αλουμινιου.οι μαμα....

Edited by theo13
Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε να βαζετε τα σωστα λαστιχα για να μην γλυστρανε.η διασταση φυσικα δεν ειναι το μονο στοιχειο για την επιλογη.ο δεικτης ταχυτητας δεν ειναι εκει για πλακα...σε 1400αρι δεν βαζεις w.ποτε θα το ζεστανεις?δεν θα φτασει ποτε σε ιδανικη θερμοκρασια λειτουργειας.θα πρεπει να εισαι συνεχεια στην τσιτα.κ εκτος αυτου,ειναι κ πως θα κατσει στο αμαξι σου..το ιδιο λαστιχο μπορει σε γκολφ να ειναι απιστευτο κ σε α4 απαραδεκτο.κ μιας που γινεται κουβεντα,χθες εβαλα τα continental premioumcantact.μεχρι στιγμης εμεινα ικανοποιημενος κ σε στεγνο κ σε βρεγμενο,μιας κ σημερα το πρωι εβρεχε για τα καλα.

Τα W τα φοράει μαμά. Και ναι τα θεωρώ υπερβολικά, δηλαδή στα δίλιτρα τούρμπο τι θα βάλουμε;;; Ένα καλό Η είναι αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

εγω με τα Continental Sport Contact 3 σε 225/40 18R παιδια το λαστιχο ειναι τρομερο σε οτι συνθικες και εαν το εχω οδηγησει!

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως ολοι μου ελεγαν και εγω δεν πιστευα! Τωρα δεν αλαζω ξανα μαρκα ελαστικων! Βρηκα την υγεια μου.

Link to comment
Share on other sites

παλιοτερα ,τα φορουσα sportcontact στο fabia αλλα δυστυχως δεν εκατσαν καλα...χθες που οδηγησα πιο πολυ ωρα κ ειχα ευκαιρια για κανα 2 δοκιμες τα premium μου αρεσαν ακομη πιο πολυ!ταιριαξαν πολυ στο πασσατακι!και σε τιμη τιποτα το εξωφρενικο.400 ευρουδακια για 205/55/16.

Link to comment
Share on other sites

και σε τιμη τιποτα το εξωφρενικο.400 ευρουδακια για 205/55/16.

¶ρα τα 360€ που έδωσε ο φίλος μου σε γνωστό μου βουλκανιζατέρ, ήταν καλά... tongue.gif Γιατί ρε συ δεν ρωτάς πριν αγοράσεις? ;)

Link to comment
Share on other sites

χμ....σκατα.... :angry: :angry: :angry:

οχι ρε φιλε...τι μου ειπες τωρα......με σκοτωσες.απο που ?πες!!!!λεγεεεεεεε!!!!!

Αν και λίγο καθυστερημένα (βλέπε Πάσχα), κάτω από την γέφυρα "Μυτηλινάκια" (λίγο πριν το φανάρι για Κορδελιό), στην αρχή της Καραολή Δημητρίου... Λεπτομέρειες στο pm, για να μη μας πούνε ότι κάνουμε και διαφήμιση! :angry:

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως ολοι μου ελεγαν και εγω δεν πιστευα! Τωρα δεν αλαζω ξανα μαρκα ελαστικων! Βρηκα την υγεια μου

Έτσι είχα πει και γω οταν εβαλα τα sport contact 2 αλλα μετα απο 11 μηνες και 35.000χλμ που έλιωσαν και δεν πατουσαν στον δρομο αποφάσισα οτι ειναι πολυ ευαισθητα για σκληρη χρηση....

ασε που απο τα 20.000 ειχαν αρχισει να χανουν ιδιοτητες πολυ εντονα... στα 35Κ μιλαμε δεν παταγαν κατω..

οποτε παλι σε exalto 2 τωρα και θα δουμε μετα απο κανα χρονο πως θα παει...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι εχει να κανει με το τι θες.αν θες βαθος χρονου δεν περνεις μαλακο πελμα.αν θελεις καλυτερο πατημα θυσιαζεις την αντοχη στα πιο πολλα χιλιομετρα.

+1

Link to comment
Share on other sites

μονο +1 ρε τσιγγουνη????πασχα ειχαμε!!!δωσε κατι παραπανω στον λαο!!!

+1 +1(δώρο Πάσχα) +1 επειδή είσαι "νέος" στην παρέα, για το καλοσώρισμα! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Σιδερένια ζάντα έχεις? Αν ναι είσαι οκ με την διάσταση που τοποθέτησες. Αν έχεις όμως ζάντα αλουμινίου έπρεπε να βάλεις 215/55/R16 97 Η. Για το συγκεκριμένο λάστιχο δεν έχω άποψη γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. ;)

Γειά σας και από μένα.

Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Ειμαι κάτοχος ενός Passat 1.6 fsi Sportline και φοράει λάστιχα 215/55/16 DANLOP με ζάντες αλουμινίου.

Τώρα εχει έρθει η ώρα για αλλαγή των ελαστικών και ψάχνω να βρώ τι να βάλω.

Σε ένα μαγαζι που ρώτησα στην Κομοτηνή για λάστιχα με διαστάσεις 215/55/16 μου ζητησανε περιπου 800ευρώ,αλλά μου είπε ο λαστιχάς γιατί έπαθα πλακα με την τιμή να βάλω 205/55/16 με περιπου 400 ευρώ και αναρωτιέμαι γιατι τοση μεγαλη διαφορά στην τιμή.

Επισης εαν μπορούσατε να μου προτείνετε καποια λάστιχα να μην κανουν θορυβο και να ειναι σχετικά με μεγάλη διαρκεια ζωής,και με καλα κρατήματα,και κανένα μαγαζί στην Αθήνα (Εδώ μένω τώρα) θα το εκτιμούσα πολύ.

Σας ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα.

Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Ειμαι κάτοχος ενός Passat 1.6 fsi Sportline και φοράει λάστιχα 215/55/16 DANLOP με ζάντες αλουμινίου.

Τώρα εχει έρθει η ώρα για αλλαγή των ελαστικών και ψάχνω να βρώ τι να βάλω.

Σε ένα μαγαζι που ρώτησα στην Κομοτηνή για λάστιχα με διαστάσεις 215/55/16 μου ζητησανε περιπου 800ευρώ,αλλά μου είπε ο λαστιχάς γιατί έπαθα πλακα με την τιμή να βάλω 205/55/16 με περιπου 400 ευρώ και αναρωτιέμαι γιατι τοση μεγαλη διαφορά στην τιμή.

Επισης εαν μπορούσατε να μου προτείνετε καποια λάστιχα να μην κανουν θορυβο και να ειναι σχετικά με μεγάλη διαρκεια ζωής,και με καλα κρατήματα,και κανένα μαγαζί στην Αθήνα (Εδώ μένω τώρα) θα το εκτιμούσα πολύ.

Σας ευχαριστώ!!!

Γειά σου φίλε και καλοσώρισες στο φόρουμ. Περιττό να σου πω ότι τα 800€ είναι ανέκδοτο! Εγώ έβαλα 235/40/18 με 750€!!! Και για τα 205/55/16, μπορείς να βρεις πολύ χαμηλότερες τιμές (360€ βρίσκω εγώ σε κορυφαίες μάρκες σε αυτή την διάσταση, και με 320€ πιο απλά λάστιχα...) Όσο για τον θόρυβο, νομίζω ότι τα Continental Premium Contact είναι πολύ καλά. Δεν έχω ο ίδιος εμπειρία από αυτά, γιατί ποτέ δεν με απασχόλησε το θέμα του θορύβου για να το ψάξω (με 40άρι προφίλ τον θόρυβο δεν τον γλυτώνεις) :D

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε και καλοσώρισες στο φόρουμ. Περιττό να σου πω ότι τα 800¤ είναι ανέκδοτο! Εγώ έβαλα 235/40/18 με 750¤!!! Και για τα 205/55/16, μπορείς να βρεις πολύ χαμηλότερες τιμές (360¤ βρίσκω εγώ σε κορυφαίες μάρκες σε αυτή την διάσταση, και με 320¤ πιο απλά λάστιχα...) Όσο για τον θόρυβο, νομίζω ότι τα Continental Premium Contact είναι πολύ καλά. Δεν έχω ο ίδιος εμπειρία από αυτά, γιατί ποτέ δεν με απασχόλησε το θέμα του θορύβου για να το ψάξω (με 40άρι προφίλ τον θόρυβο δεν τον γλυτώνεις) :D

Ευχαριστώ για την απαντηση σου.

Τι μου προτεινεις?205/55/16 η 215/55/16(Μήπως το 215 το κόβει το αυτοκίνητο?)Δεδομένου ότι το 1.6 είναι λιγο βαρύ και ο κινητήρας του λίγος?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απαντηση σου.

Τι μου προτεινεις?205/55/16 η 215/55/16(Μήπως το 215 το κόβει το αυτοκίνητο?)Δεδομένου ότι το 1.6 είναι λιγο βαρύ και ο κινητήρας του λίγος?

Δεν ξέρω ποιά έκδοση έχεις. Πάντως εργοστασιακές διαστάσεις είναι οι εξείς:

Trendline:..........................205/55/16.......Ζάντα:... 16 X 6 1/2 J

Comfortline/Sportline:........215/55/16.......Ζάντα:... 16 Χ 7 J

Οπότε αν έχεις τώρα 205/55/16, μάλλον έχεις το Trendline αλλά ταυτόχρονα και πιο στενή ζάντα. Αν βάλεις το 215 λάστιχο, στο πλάτος του θα είναι πιο μεγάλο και δεν ξέρω αν το σηκώνει η ζάντα σου ή θα σου δημουργήσει προβλήματα. Ίσως απλά να εξέχει λίγο...

Σαν 215 θα έχεις ελαφρώς καλύτερο πάτημα, αλλά σαν 215 θα δεις μια μείωση στην επιτάχυνση και μια αύξηση στην κατανάλωση... :D

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Aναφερει οτι εχει 1.6 sportline και οτι φοραει 215/55/16 με αλλουμινιου ζαντες και ρωταει μηπως να κατεβαινε σε 205/55/16 για λογο κοστους αλλα και επιδοσεων αν καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Aναφερει οτι εχει 1.6 sportline και οτι φοραει 215/55/16 με αλλουμινιου ζαντες και ρωταει μηπως να κατεβαινε σε 205/55/16 για λογο κοστους αλλα και επιδοσεων αν καταλαβα.

Στραβωμάρα μου! :D

Τότε λοιπόν, αν πας για μικρότερη διάσταση από αυτή που έχεις τώρα, θα τεντώσει το λάστιχό σου περισσότερο, γιατί η ζάντα σου είναι φαρδιά... Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει περίπτωση να χάσεις το "νυχάκι" που πιθανόν να έχει η μάρκα που θα διαλέξεις, και δεν ξέρω αν καταπονηθεί περισσότερο το λάστιχο, γιατί θα είναι συνέχεια σε τάση... Δεν μπορώ να σου πω με ακρίβεια... Εγώ πάντως δεν θα άλλαζα διάσταση φορώντας την ίδια ζάντα...

Link to comment
Share on other sites

Στραβωμάρα μου! :lol:

Τότε λοιπόν, αν πας για μικρότερη διάσταση από αυτή που έχεις τώρα, θα τεντώσει το λάστιχό σου περισσότερο, γιατί η ζάντα σου είναι φαρδιά... Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει περίπτωση να χάσεις το "νυχάκι" που πιθανόν να έχει η μάρκα που θα διαλέξεις, και δεν ξέρω αν καταπονηθεί περισσότερο το λάστιχο, γιατί θα είναι συνέχεια σε τάση... Δεν μπορώ να σου πω με ακρίβεια... Εγώ πάντως δεν θα άλλαζα διάσταση φορώντας την ίδια ζάντα...

Σας ευχαριστώ για τις άμμεσες απαντήσεις σας.

Μάλλον θα πάω πάλι στη διάσταση που έχω και τώρα.

Μήπως ξερει κανείς που κυμαινωνται οι τιμές σε 215/55/16 εδώ στην Αθήνα?

Και καποιο μαγαζί εαν εχει καποιος να μου προτείνει στα νοτια προαστεια?

Ευχαριστω και παλι!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.