Jump to content
Scrooge

οδήγηση Turbo

Recommended Posts

Μια ερώτηση:

Διαβάζω συνεχώς ότι τα αυτοκίνητα με turbo μοτέρ θέλουν κάποια ιδιαίτερη μεταχείριση ώστε να μην έχουν πρόβλημα.

Θέλουν καλή προθέρμανση πριν τα ζορίσεις και δούλεμα στο ρελαντί πριν σβήσεις τον κινητήρα μετά από βόλτα.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί χρειάζεται ειδικά το δεύτερο ?

Αν όντως τα turbo είναι πιο ευαίσθητα, δεν είναι παρακινδυνευμένο για μια εταιρεία να βάζει turbo μοτέρ ακόμα και στις βασικές εκδόσεις των μοντέλων της (βλ. POLO 1.2 TSI, GOLF 1.4 TSI) που κλασικά απευθύνονται και σε ανθρώπους που δε θα ασχοληθούν και πολύ με τις ιδιαιτερότητες του μοτέρ ?

Link to comment
Share on other sites

H φτερωτή του Turbo περιστρέφεται με πολλές χιλιάδες στροφές.. Όταν σβήσεις τον κινητήρα μετά από οδήγηση σε υψηλές στροφές αμέσως, η τουρμπίνα συνεχίζει να περιστρέφεται, ωστόσο δεν λιπαίνεται πια, αφού οι αντλίες έχουν σταματήσει. Μιλάμε για καταστροφή μετά από πολλά χιλιόμετρα και όχι αμέσως. Ωστόσο δεν είναι κάτι δύσκολο, διότι συνήθως μόνο ο χρόνος που χρειάζεται για να παρκάρεις, αρκεί για να πέσουν οι στροφές.

Η VW έχει βάλει μια αντλία, η οποία λιπαίνει και κρυώνει τη φτερωτή μετά το σβήσιμο του κινητήρα.

Και ο συμπλέκτης αν δε χρησιμοποιείται σωστά, φθείρεται. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για το αυτοκίνητό του, πρέπει να μαθαίνει κάποια πράγματα γι αυτό

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για το αυτοκίνητό του, πρέπει να μαθαίνει κάποια πράγματα γι αυτό

Δεν διαφωνώ καθόλου.

Αλλά πόσο εφικτό είναι αυτό όταν μιλάμε για την κυριούλα (ή τον κυριούλη, για να μη φωνάζουν και οι γυναίκες) που δεν έχει -και δε θέλει να έχει- σχέση με τα αυτοκίνητα, αλλά πάντοτε ήθελε ένα VW γιατί "μόνο οι Γερμανοί φτιάχνουν καλά αυτοκίνητα" ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και οι ατμοσφαιρικές εκδόσεις. Επειδή υπάρχουν κάποιοι "αδαείς" δεν πρέπει να φτιάχνονται αυτοκίνητα επιδόσεων;

Δεν είναι τραγικό να περιμένεις 30"-1' μέχρι να σβήσεις. Ούτε να περιμένεις να ζεσταθεί ο κινητήρας για να τον σκίσεις.. Αυτά ισχύουν σ όλα τ' αυτοκίνητα..

Και στην τελική, ο κυριούλης δε νομίζω να πίνει το αίμα του κινητήρα, ώστε να ανεβάζει πολλές στροφές το Turbo.

ΥΓ. Παρόλα αυτά, επαναλαμβάνω, η VW είναι απ' τις ελάχιστες εταιρίες που έχει βάλει την αντλία που σου περιέγραψα παραπάνω.. Επείδη όντως "μόνο οι Γερμανοί φτιάχνουν καλά αυτοκίνητα" tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Επείδη όντως "μόνο οι Γερμανοί φτιάχνουν καλά αυτοκίνητα" tongue.giftongue.gif

Όσο γι' αυτό δεν ξέρω !

Είχα πάντοτε μια αδυναμία στους γάλλους (έχω ένα RALLYE), αλλά έχουν χάσει πλέον το δρόμο τους ...

Πάντως από το ASTRA που έχω εδώ και 1,5 χρόνο δεν έχω κανένα παράπονο.

Όσο για το SCIROCCO (2.0 TSI) έχει γίνει το απωθημένο μου.

Αν μπορέσω να πείσω και τη γυναίκα μου ...

Link to comment
Share on other sites

.......Όσο για το SCIROCCO (2.0 TSI) έχει γίνει το απωθημένο μου....

Scrooge είσαι συ, έχεις θησαυροφυλάκια για βουτιές, στο Scirocco θα κωλώσεις;; <_<

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ καθόλου.

Αλλά πόσο εφικτό είναι αυτό όταν μιλάμε για την κυριούλα (ή τον κυριούλη, για να μη φωνάζουν και οι γυναίκες) που δεν έχει -και δε θέλει να έχει- σχέση με τα αυτοκίνητα, αλλά πάντοτε ήθελε ένα VW γιατί "μόνο οι Γερμανοί φτιάχνουν καλά αυτοκίνητα" ?

επειδη λοιπον φτιαχνουν οντως καλα αυτοκινητα και οπως πολυ σωστα λες το TSi απευθυνεται στον καθε εναν και οχι μονο στον "ψαγμενο" εχουν προσθεσει την αντλιουλα που σου ειπε ο Ν_ΕΜΟ και ειμαστε ολοι ηρεμοι...

βεβαια το να το αφησεις στο ρελαντι για 1-2 λεπτά, μετα απο σκληρη οδηγηση, ειναι γενικη οδηγια που δινει το γκρουπ σε ολα του τα μοντελα ειτε ατμοσφαιρικα ειτε turbo.

Link to comment
Share on other sites

Οταν το αναβεις να περιμενεις να πεσουν οι στροφες 2-3 λεπτα στα κανονικα επιπεδα και μολις ζεσταθει καλα το μοτερ υπολογισε 15 λεπτα περιπου μετα να του τα χωνεις κανονικα εφοσον το θες...Οταν επιστρεφεις και πας για να το σβησεις καλο θα ηταν να πηγαινεις κυριλε κανενα 5 λεπτο πριν και να το αφηνεις 1-2 λεπτα στο ρελαντι για να κατεβει το λαδι απο την τουρμπινα και να κρυωσει...Αν γυρισεις και σε ολη τη διαδρομη πας ταπα ακομα και κατω απο το σπιτι σου <_<:lol:B):lol: να το αφηνεις 3-4 λεπτα να κρυωσει και να το σβηνεις...Αυτο ειναι οτι καλυτερο για την τουρμπινα ενα σωστο ζεσταμα και ενα σωστο κρυωμα!φαντασου η τουρμπινα γυρναει εως και 90000-120000 στροφες οποτε αν ειναι κρυο και του τα χωνεις δν ειναι οτι καλυτερο...

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

Scrooge είσαι συ, έχεις θησαυροφυλάκια για βουτιές, στο Scirocco θα κωλώσεις;; <_<

Ναι, αλλά σαν Scrooge έχω και καβούρια στις τσέπες ! :lol:

Αυτο ειναι οτι καλυτερο για την τουρμπινα ενα σωστο ζεσταμα και ενα σωστο κρυωμα!

Υποθέτω ότι αν το κάνεις αυτό συνεχώς, η αξιοπιστία αγγίζει αντίστοιχη ατμοσφαιρικού.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά σαν Scrooge έχω και καβούρια στις τσέπες ! ;)

Υποθέτω ότι αν το κάνεις αυτό συνεχώς, η αξιοπιστία αγγίζει αντίστοιχη ατμοσφαιρικού.

Εγω την τουρμπινα μου την ειχα 80000 χλμ χωρις προγραμμα βεβαια ηταν και δν ειχε κανει κιχ...

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση:

Διαβάζω συνεχώς ότι τα αυτοκίνητα με turbo μοτέρ θέλουν κάποια ιδιαίτερη μεταχείριση ώστε να μην έχουν πρόβλημα.

Θέλουν καλή προθέρμανση πριν τα ζορίσεις και δούλεμα στο ρελαντί πριν σβήσεις τον κινητήρα μετά από βόλτα.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί χρειάζεται ειδικά το δεύτερο ?

Αν όντως τα turbo είναι πιο ευαίσθητα, δεν είναι παρακινδυνευμένο για μια εταιρεία να βάζει turbo μοτέρ ακόμα και στις βασικές εκδόσεις των μοντέλων της (βλ. POLO 1.2 TSI, GOLF 1.4 TSI) που κλασικά απευθύνονται και σε ανθρώπους που δε θα ασχοληθούν και πολύ με τις ιδιαιτερότητες του μοτέρ ?

Έχεις διαβάσει τι γράφει σχετικά ο κατασκευαστής στο εγχειρίδιο χρήσης και συντήρησης? Κάνεις ότι γράφει ο κατασκευαστής - τίποτε περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

Κατά τα άλλα, άν θέλεις να κρατήσεις το αυτοκίνητο καμιά 15έτια και να καλύψεις με αυτό ας πούμε 200-300 χιλιάδες χιλιόμετρα καλό είναι να είσαι ακόμα προσεκτικότερος, σε αντίθετη περίπτωση απλά χρησιμοποείς το μυαλό σου και το manual του κατασκευαστή.

Τι σημαίνει αξιοπιστία ατμοσφαιρικού? Οι πρώτοι λαδιάρηδες FSI αν και ατμορσφαιρικοί ήταν αναξιόπιστοι ... η αξιοπιστία έχει να κάνει με 10δες άλλες παραμέτρους πέρα από την υπερτροφοδότηση ή μη.

Link to comment
Share on other sites

Η VW έχει βάλει μια αντλία, η οποία λιπαίνει και κρυώνει τη φτερωτή μετά το σβήσιμο του κινητήρα.

Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι απαραίτητο το δούλεμα στο ρελαντί ?

Η αντλία αυτή έχει μπει σε όλα τα TSI μοτέρ: 1.4 (122 HP), 1.4 (160 HP), 1.8 (160 HP), 2.0 (200 & 211 HP) ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να συγκρινεις την αξιοπιστια ενος ατμοσφαιρικου κινητηρα με αυτην ενος τουρμπο αν και η μαμα VW εχει κανει πολλα βηματα ωστε να βελτιωσει τα υπερτροφοδοτουμενα μοτερ της.

Το ζεσταμα ειναι μια καλή αρχη τουλαχιστον να ζεσταθει το νερο αν και αυτο που θα πρεπει να σε νοιαζει ειναι να εχουν ζεσταθει τα λαδια πριν αρχισεις τις ταρζανιες με το τουμπαμαξο σου. Το λαδι οταν δεν ειναι σε θερμοκρασια λειτουργιας (βλεπε 80 βαθμοί C) τοτε δεν θα μπορεσει να λιπανει αποτελεσματικα μια μηχανη η οποια δουλευει σε πληρες φορτιο.

Απο την αλλη οταν προκειτε να το σβησεις καλα θα ειναι να το αφησεις να κρυωσει λιγακι δουλευοντας στο ρελαντι για κανα δυο λεπτακια. Αν δεις φωτογραφια απο μαντεμι τουρμπινας παλι σε πληρες φορτιο θα καταλαβεις γιατι πρεπει να το αφησεις να κρυωσει. Τωρα ολα αυτα ειναι για τον προσεκτικο χρηστη που ναι μεν σκιζει και χαιρεται το αμαξι του αλλα το προσεχει κιολας. Αν δεν λυπασαι τα λεφτα που θα δωσεις για να το παρεις και τα λεφτα που θα σου κοστισει μια πιθανη ανακατασκευη τουρμπινας μετα απο καποια χιλιομετρα τοτε αναψε το και σβηστο οποτε γουσταρεις. Να χαλασει δεν προκειται τουλαχιστον οχι οσο ειναι μεσα στην εγγυηση...

Link to comment
Share on other sites

Ο κυκλοφορητής γιατί επί αυτού πρόκειται κυκλοφορεί το ψυκτικό υγρό για την μείωση τις θερμοκρασίας του υπερσυμπιεστή, ο λόγος είναι ότι μετά από μια γρήγορη οδήγηση αναπτύσσετε υψηλη θερμοκρασια και με το σβήσιμο του κινητήρα εγκλωβίζετε μεγάλο θερμικό φορτίο που αν δεν αποβληθεί άμεσα έχει σαν αποτέλεσμα να καεί το λάδι που είναι εγκλωβισμένο στα δακτυλίδια του άξονα του υπερσυμπιεστή, με δεδομένο ότι αν σταματήσει ο κινητήρας να λειτουργεί, σταματά και η παροχη λαδιού και στον υπερσυμπιεστή, το καμένο λάδι, και οι επικαθήσεις αυτού στα floating bearing του υπερσυμπιεστή μειώνει την λίπανση του άξονα του με αποτέλεσμα την αυξημένη φθορά και καταστροφή του.

Edited by panozz
Link to comment
Share on other sites

Ο κυκλοφορητής γιατί επί αυτού πρόκειται κυκλοφορεί το ψυκτικό υγρό για την μείωση τις θερμοκρασίας του υπερσυμπιεστή, ο λόγος είναι ότι μετά από μια γρήγορη οδήγηση αναπτύσσετε υψηλη θερμοκρασια και με το σβήσιμο του κινητήρα εγκλωβίζετε μεγάλο θερμικό φορτίο που αν δεν αποβληθεί άμεσα έχει σαν αποτέλεσμα να καεί το λάδι που είναι εγκλωβισμένο στα δακτυλίδια του άξονα του υπερσυμπιεστή, με δεδομένο ότι αν σταματήσει ο κινητήρας να λειτουργεί, σταματά και η παροχη λαδιού και στον υπερσυμπιεστή, το καμένο λάδι, και οι επικαθήσεις αυτού στα floating bearing του υπερσυμπιεστή μειώνει την λίπανση του άξονα του με αποτέλεσμα την αυξημένη φθορά και καταστροφή του.

Στα μοτέρ turbo απαγορεύεται επίσης το μαρσάρισμα με νεκρό στο κιβώτιο.

Εφόσον λειτουργεί η λίπανση και η ψύξη, γιατί απαγορεύεται ?

Μήπως επειδή, εφόσον δεν κινείται το αυτοκίνητο και δεν ψύχεται από τον αέρα, το ψυγείο δεν μπορεί να αποβάλλει την παραγόμενη θερμότητα στο περιβάλλον ?

Link to comment
Share on other sites

Στα μοτέρ turbo απαγορεύεται επίσης το μαρσάρισμα με νεκρό στο κιβώτιο.

εισαι σιγουρος γι'αυτο!ο λογος;

το manual δεν θυμαμαι να αναφερει κατι τετοιο εξου και η απορια μου :D

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί έχουν την κακή συνήθεια να μαρσάρουν πριν σβήσουν τον κινητήρα έχοντας ο υπερσυμπιεστής ακόμη στροφές, με το μοτέρ σβηστό, και την παροχή λαδιού στον άξονα του υπερσυμπιεστή εκτός ροής, αφού η αντλία λαδιού παίρνει κίνηση από τον στρόφαλο του κινητήρα , έχουμε σαν αποτέλεσμα την φθορά του άξονα λόγο μειωμένης λίπανσης.

Στο ρελαντί δεν υπάρχει πρόβλημα.

Edited by panozz
Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος γι'αυτο!ο λογος;

το manual δεν θυμαμαι να αναφερει κατι τετοιο εξου και η απορια μου :(

Είμαι σίγουρος ότι το έχω ακούσει και διαβάσει πολλάκις (!), γι αυτό το αναφέρω.

Μεταξύ άλλων, θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα παλιό απόσπασμα από περιοδικό αυτοκινήτου:

"Είμαι στο φανάρι και δίπλα μου ο οδηγός μιας Maserati για να με προκαλέσει μαρσάρει, καταστρέφοντας τα δύο του turbo".

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη,δεν μαρσαρουμε και σβηνουμε αμεσως το αμαξι ή μπορουμε να μαρσαρουμε αλλα να μην σβησουμε αμεσως το αμαξι;ή μηπως και τα δυο ειναι κακο να συμβαινουν;μπερδευτηκα :D

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι το έχω ακούσει και διαβάσει πολλάκις (!), γι αυτό το αναφέρω.

Μεταξύ άλλων, θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα παλιό απόσπασμα από περιοδικό αυτοκινήτου:

"Είμαι στο φανάρι και δίπλα μου ο οδηγός μιας Maserati για να με προκαλέσει μαρσάρει, καταστρέφοντας τα δύο του turbo".

Δεν ισχυει αυτο....Απο τη στιγμη που το μοτερ ειναι αναμενο δν εχεις απολυτως κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

γινεται να μαρσαρεις με μοτερ κλειστο? :D

δεν ειναι δυνατον απο τη στιγμη που ξεκινας μεχρι να σταματησεις να εισαι στις 5000 στροφες! ειδικα στις πολεις! μονο αν εισαι απο ταξιδι ισως χρειαζεται να ξεκουρασεις τον κινητηρα κανενα διλεπτο!

Link to comment
Share on other sites

:D τελικα να μαρσαρω ή οχι;οταν μαρσαρω μια ''ξερη'' να το σβηνω αμεσως μετα ή οχι;συντομα παιδες μην παρω τιποτα στο χερι απο το μοτερ.. tongue.gif
Link to comment
Share on other sites

Να μην μαρσαρεις οταν το αφηνεις στο ρελαντι να πεσει η θερμοκρασια και να κατεβουν τα λαδια και μετα το σβηνεις....Εγω παντως μαρσαρο αν τυχει στο δρομο!Αν ισχυε οτι αν μαρσαρεις χαλας την τουρμπινα θα ειχα αλλαξει 10 τουρμπινες...

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.