Jump to content
Nosma

Ψιλά γράμματα στο συμβόλαιο...

Recommended Posts

Με ειδοποίησαν χθες ότι ήρθε επιτέλους το Golf που παρήγγειλα πριν από 3+ μήνες. Πάω σήμερα από την αντιπροσωπία και μου λέει ο πωλητής ότι η τιμή που πρέπει να πληρώσω είναι σχεδόν 700 ευρώ παραπάνω από αυτή που είχαμε συμφωνήσει όταν το παρήγγειλα και αυτό γιατί αυξήθηκε η τιμή του αμαξιού και γράφει στους όρους του συμβολαίου :

"Διευκρινίζεται ότι η οριστική τιμή με Φ.Π.Α και τέλος ταξινόμησης θα διαμορφωθεί σύμφωνα με την ισχύουσα ενδεικτική τιμή πώλησης του τιμοκαταλόγου της KOSMOCAR A.E. κατά την ημερομηνία μεταβίβασης του αυτοκινήτου στον αγοραστή."

Παρεμπίπτοντος η τιμή που συμφωνήσαμε συμπεριλαμβάνει το τέλος ταξινόμησης (μου είπε ότι πλέον δεν κάνουν κάποια έκπτωση στο αμάξι έτσι ώστε ακόμα και αν είναι εκπρόθεσμο το αμάξι για το τέλος ταξινόμησης να το καλύψουν αυτοί) και τώρα που πήγα μου λέει ότι το περιλαμβάνει το αμάξι αλλά όχι τα extra που παρήγγειλα..δλδ το DSG , DCC , Sunroof...ktl. και ότι πρέπει να τα πληρώσω τέλος ταξινόμησης για αυτά εγώ από την τσέπη μου.

Παιδιά αν ξέρει κανείς τι όντως ισχύει ας μου πει γιατί τα έχω πάρει πολύ άσχημα. Επίσης θέλω να μου πει κάποιος αν ξέρει, αν μπορώ να ακυρώσω την παραγγελία και να πάρω τα λεφτά μου πίσω (έχω δώσει σχεδόν το 70% του ποσού ήδη ο μ@λ@κ@ς)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με ειδοποίησαν χθες ότι ήρθε επιτέλους το Golf που παρήγγειλα πριν από 3+ μήνες. Πάω σήμερα από την αντιπροσωπία και μου λέει ο πωλητής ότι η τιμή που πρέπει να πληρώσω είναι σχεδόν 700 ευρώ παραπάνω από αυτή που είχαμε συμφωνήσει όταν το παρήγγειλα και αυτό γιατί αυξήθηκε η τιμή του αμαξιού και γράφει στους όρους του συμβολαίου :

"Διευκρινίζεται ότι η οριστική τιμή με Φ.Π.Α και τέλος ταξινόμησης θα διαμορφωθεί σύμφωνα με την ισχύουσα ενδεικτική τιμή πώλησης του τιμοκαταλόγου της KOSMOCAR A.E. κατά την ημερομηνία μεταβίβασης του αυτοκινήτου στον αγοραστή."

Παρεμπίπτοντος η τιμή που συμφωνήσαμε συμπεριλαμβάνει το τέλος ταξινόμησης (μου είπε ότι πλέον δεν κάνουν κάποια έκπτωση στο αμάξι έτσι ώστε ακόμα και αν είναι εκπρόθεσμο το αμάξι για το τέλος ταξινόμησης να το καλύψουν αυτοί) και τώρα που πήγα μου λέει ότι το περιλαμβάνει το αμάξι αλλά όχι τα extra που παρήγγειλα..δλδ το DSG , DCC , Sunroof...ktl. και ότι πρέπει να τα πληρώσω τέλος ταξινόμησης για αυτά εγώ από την τσέπη μου.

Παιδιά αν ξέρει κανείς τι όντως ισχύει ας μου πει γιατί τα έχω πάρει πολύ άσχημα. Επίσης θέλω να μου πει κάποιος αν ξέρει, αν μπορώ να ακυρώσω την παραγγελία και να πάρω τα λεφτά μου πίσω (έχω δώσει σχεδόν το 70% του ποσού ήδη ο μ@λ@κ@ς)

Ευχαριστώ

Τους λες δεν παραλαμβανω κυριοι βαλτε το στον κ$($#ο σας τα λεφτα μου πισω μην τα κανω ολα που*&*^$#@να ....

Και τοτε θα σου πουν ΟΚ αλλα πρεπει να πουληθει το αμαξι πρωτα για να παρεις τα λεφτα σου , -_- και τοτε με παιρνεις τηλ και ερχομαι μαζι σου και τα κανουμε ολα λαμπογυαλο .

Link to comment
Share on other sites

Τους λες δεν παραλαμβανω κυριοι βαλτε το στον κ$($#ο σας τα λεφτα μου πισω μην τα κανω ολα που*&*^$#@να ....

Και τοτε θα σου πουν ΟΚ αλλα πρεπει να πουληθει το αμαξι πρωτα για να παρεις τα λεφτα σου , :D και τοτε με παιρνεις τηλ και ερχομαι μαζι σου και τα κανουμε ολα λαμπογυαλο .

Αμα ειναι να σπασουμε αντιπροσωπεια βοηθάω και γω μαγκες :D-_- .

Edited by Capamaru
Link to comment
Share on other sites

"Διευκρινίζεται ότι η οριστική τιμή με Φ.Π.Α και τέλος ταξινόμησης θα διαμορφωθεί σύμφωνα με την ισχύουσα ενδεικτική τιμή πώλησης του τιμοκαταλόγου της KOSMOCAR A.E. κατά την ημερομηνία μεταβίβασης του αυτοκινήτου στον αγοραστή."

Ευχαριστώ

Eφοσον υπεγραψες χαρτι που γραφει την παραπανω φραση , δεν θα επρεπε να εχεις αποριες

Κι εγω ειχα συμφωνησει με τον πωλητη για "ανοιχτη τιμη" (εξοφληση του ποσου με τιμη αυτη της ημερας της μεταβιβασης) , ειτε προς τα πανω ειτε προς τα κατω , και στη δικη μου περιπτωση η τιμη δεν μεταβληθηκε

Το μονο που εγω νομιζω οτι μπορεις να κανεις , ειναι να δεις αν οντως εχει αλλαξει ο τιμοκαταλογος

Επεισης θα μπορουσες να δωσεις πολυ μικροτερη προκαταβολη , και τα υπολοιπα οταν παραλαβεις μετα απο ελεγχο. Ποτε δεν ειναι καλη ιδεα να αποπληρωνουμε σχεδον ενα αυτοκινητο πριν καν το δουμε

(ενδεικτικα προσωπικα ειχα δωσει προκαταβολη 750 ευρω , και τα υπολοιπα κατοπιν ελεγχου του αυτοκινητου οταν εφτασε)

Link to comment
Share on other sites

εφόσον το υπέγραψες δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι (όντως ισχυει παντως αυτη η σημειωση, μου το ειχε αναφερει κι εμενα ο πωλητης)

μίλησε και με κανα ΙΝΚΑ μήπως αλλά δεν νομίζω...το υπέγραψες.

υ.γ. οπότε επιστρέφουμε στην ιδέα να τα σπάσεις όλα

Link to comment
Share on other sites

Eφοσον υπεγραψες χαρτι που γραφει την παραπανω φραση , δεν θα επρεπε να εχεις αποριες

Κι εγω ειχα συμφωνησει με τον πωλητη για "ανοιχτη τιμη" (εξοφληση του ποσου με τιμη αυτη της ημερας της μεταβιβασης) , ειτε προς τα πανω ειτε προς τα κατω , και στη δικη μου περιπτωση η τιμη δεν μεταβληθηκε

Το μονο που εγω νομιζω οτι μπορεις να κανεις , ειναι να δεις αν οντως εχει αλλαξει ο τιμοκαταλογος

Επεισης θα μπορουσες να δωσεις πολυ μικροτερη προκαταβολη , και τα υπολοιπα οταν παραλαβεις μετα απο ελεγχο. Ποτε δεν ειναι καλη ιδεα να αποπληρωνουμε σχεδον ενα αυτοκινητο πριν καν το δουμε

(ενδεικτικα προσωπικα ειχα δωσει προκαταβολη 750 ευρω , και τα υπολοιπα κατοπιν ελεγχου του αυτοκινητου οταν εφτασε)

Όντος έκανα χαζομάρα που δεν διάβασα αναλυτικά τι γράφει το συμβόλαιο που υπέγραψα, αλλά παρόλα αυτά το να αγοράζεις κατι με τιμή "kinder έκπληξη" μου φαίνετε μεγάλη απάτη για να μην πω τίποτα χειρότερο. Όλα τα άλλα προϊόντα δλδ πως έχουν συγκεκριμένη τιμή και μόνο στα αυτοκίνητα μπορούν να στην αλλάξουν αφού το παραγγείλεις και αφού δόσης και προκαταβολή?..

Όσον αφορά το ότι έδωσα 70% της τιμής...έγινε ως εξής : Μου ζήτησε για να το παραγγείλει 1500 ευρώ και τώρα που ήρθε το αμάξι μου ζήτησε όλο το ποσό για να το εκτελωνίσει απλά είχα μαζί μου μόνο μια επιταγή 18.000 ευρώ και του έδωσα αυτήν με σκοπό να του δώσω τα υπόλοιπα την επόμενη ημέρα. Αυτό για την αύξηση φυσικά μου το είπε εφόσον του έδωσα την επιταγή..αλλιώς σιγά μην του την έδινα. Παντός και του ότι δίνεις μπροστά τα λεφτά πριν δεις το αμάξι και αυτό μου φαίνεται απαράδεκτο αλλά τεσπα.

Ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη! αν δεν βγάλω άκρη σύντομα βλέπω να εφαρμόζουμε το plan B (διάλυση υποκαταστήματος δλδ) :) . Αν και αυτό το μαγαζί το είχαν κάψει πρόσφατα με τα επεισόδια μου φαίνεται ότι δεν το κάνανε οι γνωστοί-αγνωστοι αλλά... δυσαρεστημένοι πελάτες !!

Link to comment
Share on other sites

εφόσον το υπέγραψες δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι (όντως ισχυει παντως αυτη η σημειωση, μου το ειχε αναφερει κι εμενα ο πωλητης)

μίλησε και με κανα ΙΝΚΑ μήπως αλλά δεν νομίζω...το υπέγραψες.

υ.γ. οπότε επιστρέφουμε στην ιδέα να τα σπάσεις όλα

Γενικά παντός όταν υπογράφεις κάτι δεν σημαίνει ότι επειδή το υπέγραψες κόβεις και το κεφάλι σου μετά. Υπάρχει ένας νομικός όρος που καλύπτει περιπτώσεις κατάχρησης των όρων συμβολαίου και πολλές φορές δικαστικός βγάζεις άκρη (όπως πχ έχει γίνει με τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας και τα συμβόλαια που σε υποχρεώνουν να είσαι σε αυτές για 1-2 έτη. Το οποίο δεν επιτρέπεται, δλδ αν δεν είσαι ευχαριστημένος με τις υπηρεσίες είναι δικαίωμα σου να σπάσεις το συμβόλαιο). Το θέμα είναι αν έχεις όρεξη / χρόνο / χρήμα και έναν καλό δικηγόρο ..για να τους κυνηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σορρυ!... καταλαβα καλα?

Αξιζει για 700 ευρω να ακυρωσεις αμαξι αξιας 20+ χιλιαδων????

και να πω οτι ειχες δωσει μονο τα 1500 τοτε οκ..τωρα με 19500 που εχεις ηδη δωσει θα κολλησεις εκει ???

think serious...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σορρυ!... καταλαβα καλα?

Αξιζει για 700 ευρω να ακυρωσεις αμαξι αξιας 20+ χιλιαδων????

και να πω οτι ειχες δωσει μονο τα 1500 τοτε οκ..τωρα με 19500 που εχεις ηδη δωσει θα κολλησεις εκει ???

think serious...

αξιζει να κολισεις και στο 1 ευρο φιλε μου γιατι ειναι λευτα που του τα παιρνουν και με πονηρο τροπο.αν τα εκαιγε καλυτερα θα ταν.δεν κανει το ποσο τι διαφορα αλλα το πως δινετε αυτο ο τροπος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σορρυ!... καταλαβα καλα?

Αξιζει για 700 ευρω να ακυρωσεις αμαξι αξιας 20+ χιλιαδων????

και να πω οτι ειχες δωσει μονο τα 1500 τοτε οκ..τωρα με 19500 που εχεις ηδη δωσει θα κολλησεις εκει ???

think serious...

ξερεις υπαρχουν και μερικοι που αυτο το ποσο των 700 ευρω δεν το προοριζουν για να παρουν φυστικια...

Link to comment
Share on other sites

Πιο συγκεκριμένα το ποσό αυτό το προόριζα για να πάω διακοπές όταν θα έπαιρνα το αμάξι στα χέρια μου... μιάς και δεν πηγα πουθενα όλο το καλοκαίρι.

Μίλησα με δικηγόρο και μου είπε ότι είναι όντος καταχρηστικός ο όρος του συμβολαίου και ότι αν το κυνηγούσα ίσως κάποια στιγμή να έβρισκα το δίκιο μου...αλλά δεν αξίζει για αυτό το ποσό να το κυνηγήσω γιατί θα πληρώσω πολλά περισσότερα στα δικαστικά... απλά μου πρότεινε να το αναφέρω στο ΙΝΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Eφοσον υπεγραψες χαρτι που γραφει την παραπανω φραση , δεν θα επρεπε να εχεις αποριες

Κι εγω ειχα συμφωνησει με τον πωλητη για "ανοιχτη τιμη" (εξοφληση του ποσου με τιμη αυτη της ημερας της μεταβιβασης) , ειτε προς τα πανω ειτε προς τα κατω , και στη δικη μου περιπτωση η τιμη δεν μεταβληθηκε

Το μονο που εγω νομιζω οτι μπορεις να κανεις , ειναι να δεις αν οντως εχει αλλαξει ο τιμοκαταλογος

Επεισης θα μπορουσες να δωσεις πολυ μικροτερη προκαταβολη , και τα υπολοιπα οταν παραλαβεις μετα απο ελεγχο. Ποτε δεν ειναι καλη ιδεα να αποπληρωνουμε σχεδον ενα αυτοκινητο πριν καν το δουμε

(ενδεικτικα προσωπικα ειχα δωσει προκαταβολη 750 ευρω , και τα υπολοιπα κατοπιν ελεγχου του αυτοκινητου οταν εφτασε)

Σε ποιά αντιπροσωπία σε άφησαν να δεις πρώτα το αμάξι και μετά να το αποπληρώσεις? γιατί εμένα με διαβεβαίωσε ότι σε όλες τις αντιπροσωπίες VW πρώτα αποπληρώνεις το αμάξι όταν είναι στο τελωνείο και μετά το βλέπεις... (ήμουν σίγουρος ότι λέει μπούρδες απλά σε ρωτάω για να ξέρω τι να του απαντήσω αν μου το ξαναπεί)..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σορρυ!... καταλαβα καλα?

Αξιζει για 700 ευρω να ακυρωσεις αμαξι αξιας 20+ χιλιαδων????

και να πω οτι ειχες δωσει μονο τα 1500 τοτε οκ..τωρα με 19500 που εχεις ηδη δωσει θα κολλησεις εκει ???

think serious...

Αυτό που λες είναι μόνο για ένα αυτοκίνητο...τα 700 δλδ...!!Αν σκεφτείς ότι μπορεί να γίνει σε 100 αυτοκίνητα υπάρχει το ποσό των 70000!!!Μεγάλο κέρδος για την εταιρεία!!Και τα 700 ¤ δεν είναι και κανα μικρό ποσό!!!Φιλικά στα λέω!! :lol:

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που γνωρίζεις ότι θα περιμένεις 3-4 μήνες για να παραλάβεις οποιοδήποτε αμάξι, θα πρέπει να είσαι υποψιασμένος για αλλαγές τιμών και να το διευκρινίσεις για το ποια τιμή τελικά θα πληρώσεις.

Εγώ το είχα ρωτήσει και η απάντηση ήταν ότι θα πλήρωνα την τιμή που θα είχε το αμάξι όταν το εκτελώνιζαν. Και έτσι έγινε. Το είχα παραγγείλει Φεβρουάριο και όταν το παρέλαβα τέλος Απριλίου μόλις είχαν βγάλει το μέτρο για την μείωση των τελών ταξινόμησης και η τιμή του είχε πέσει, οπότε και μου επέστρεψαν 800 ευρώ (τα οποία περιλαμβάναν και την μείωση και από τα extra) :lol: .

Δυστυχώς είσαι άτυχος, όμως αυτό που υπέγραψες ισχύει είτε για αύξηση είτε για μείωση τιμής, γι' αυτό και το γράφω, γιατί πραγματικά το έζησα. Απλά το έζησα από την καλή του πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Εσύ αναφέρεσε στην περίπτωση της μείωσης του Τ.Τ. Εδώ ο φίλος αναφέρετε στην αύξηση τιμής από μεριά του κατασκευαστή (Υποτπεύομαι πώς την τιμή την είχες κλείσει με μειωμένα Τ.Τ. έτσι?). Στα νέα Golf VI ΜΥ2010, η VW αύξησε την τιμή κατα μέσω όρο 1% περίπου. Αυτό όμως απέχει κατα πολύ από τα λεφτά που του ζητάνε επιπλέον.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι,

εγώ νομίζω ήταν υποχρέωση του πωλητή να αναφέρει αυτά τα μικρά γράμματα πριν υπογραφεί το συμβόλαιο όπως επίσης ήταν υποχρέωση του φίλου να τα διαβάσει πριν υπογράψει.Παρ'όλα αυτά πάρε τώρα το αυτοκίνητο να το χαρείς και πες μας ποιος αντιπρόσωπος είναι να μην ξαναπατήσει κανείς.Δεν νομίζω ότι τώρα μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

glare.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Εσύ αναφέρεσε στην περίπτωση της μείωσης του Τ.Τ. Εδώ ο φίλος αναφέρετε στην αύξηση τιμής από μεριά του κατασκευαστή (Υποτπεύομαι πώς την τιμή την είχες κλείσει με μειωμένα Τ.Τ. έτσι?). Στα νέα Golf VI ΜΥ2010, η VW αύξησε την τιμή κατα μέσω όρο 1% περίπου. Αυτό όμως απέχει κατα πολύ από τα λεφτά που του ζητάνε επιπλέον.

Όχι την τιμή την είχα κλείσει χωρίς μειωμένα τέλη. Τον Φεβρουάριο ούτε καν φήμη δεν υπήρχε για την μείωση των τελών.

Επίσης όταν ρώτησα για την τελική τιμή, μου είχε ήδη πει ο πωλητής ότι σχεδόν κάθε έξι μήνες γίνεται εργοστασιακή αλλαγή τιμών (συνήθως αύξηση), γι' αυτό και μου διευκρίνισε ότι και θα ακολουθήσω την τιμή που θα έχει κατά την παραλαβή το αμάξι. Δυστυχώς όταν το αμάξι δεν είναι ετοιμοπαράδοτο τότε η τιμή μένει ανοιχτή και αυτή που βλέπουμε όταν το παραγγέλνουμε είναι ενδεικτική.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί τα αυτοκίνητα είναι το μοναδικό προϊόν που ισχύει κάτι τέτοιο γιατί οτιδήποτε άλλο έχω αγοράσει είτε εντός είτε εκτός Ελλάδος είναι πολύ συγκεκριμένη η τιμή του (μιλάω και για παραγγελίες που κάνουν από μέρες έως μήνες για να τα παραλάβω) . Ισχύει το ίδιο και για τα ανταλλακτικά? δλδ αν παραγγείλω πχ ένα σασμάν άλλη τιμή θα μου πει στην αντιπροσωπία και άλλη θα πληρώσω όταν έρθει Ελλάδα?

Στην τελική θα μπορούσαν να πούνε από την αρχή ... ότι το αμάξι ανάλογα πότε θα γουστάρει η VW να αλλάξει τις τιμές θα κυμαίνεται από 25000 έως 27000 πχ και όχι 26174 που μου είπαν εμένα. Εγώ έμαθα για την αύξηση την ημέρα που πήγα να πληρώσω το αμάξι.. και η αύξηση είχε γίνει εδω και 1 μήνα και δεν με πήρε καν τηλέφωνο να με ενημερώσει για να βρω έγκαιρα τα επιπλέον χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Εσύ αναφέρεσε στην περίπτωση της μείωσης του Τ.Τ. Εδώ ο φίλος αναφέρετε στην αύξηση τιμής από μεριά του κατασκευαστή (Υποτπεύομαι πώς την τιμή την είχες κλείσει με μειωμένα Τ.Τ. έτσι?). Στα νέα Golf VI ΜΥ2010, η VW αύξησε την τιμή κατα μέσω όρο 1% περίπου. Αυτό όμως απέχει κατα πολύ από τα λεφτά που του ζητάνε επιπλέον.

Που μπορω να μάθω ακριβώς πόσο είναι η αύξηση της VW γιατί αν όντος είναι 1% τότε η διαφορά είναι 250 ευρώ περιπού και οχι 700+

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί τα αυτοκίνητα είναι το μοναδικό προϊόν που ισχύει κάτι τέτοιο γιατί οτιδήποτε άλλο έχω αγοράσει είτε εντός είτε εκτός Ελλάδος είναι πολύ συγκεκριμένη η τιμή του (μιλάω και για παραγγελίες που κάνουν από μέρες έως μήνες για να τα παραλάβω) . Ισχύει το ίδιο και για τα ανταλλακτικά? δλδ αν παραγγείλω πχ ένα σασμάν άλλη τιμή θα μου πει στην αντιπροσωπία και άλλη θα πληρώσω όταν έρθει Ελλάδα?

Αυτή την απορία έχω κι εγώ.

Στην τελική θα μπορούσαν να πούνε από την αρχή ... ότι το αμάξι ανάλογα πότε θα γουστάρει η VW να αλλάξει τις τιμές θα κυμαίνεται από 25000 έως 27000 πχ και όχι 26174 που μου είπαν εμένα. Εγώ έμαθα για την αύξηση την ημέρα που πήγα να πληρώσω το αμάξι.. και η αύξηση είχε γίνει εδω και 1 μήνα και δεν με πήρε καν τηλέφωνο να με ενημερώσει για να βρω έγκαιρα τα επιπλέον χρήματα.

Κακώς!!!! ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ!!!! Έπρεπε να σε είχε ειδοποιήσει. Γι' αυτό πήγαινε να κάνεις φασαρία, ώστε να σε ακούσουν και οι υποψήφιοι αγοραστές, ρίξε τα μπινελίκια σου για να ξεδώσεις, τρίψε του τα λεφτά στη μούρη και μην ξαναπατήσεις εκεί. Πάρε το αμαξάκι σου και φύγε να το χαρείς (πραγματικά αξίζει).

Αν θες όμως, πήγαινε και σε 1-2 άλλες αντιπροσωπίες να σου βγάλουν προσφορά με τις τωρινές τιμές, να δεις τουλάχιστον αν είναι μικρότερες για να πας εκεί που το παρήγγειλες να τους το πεις, μπας και γλυτώσεις κανένα ευρώ από τα 700.

Και μετά να κάνεις τα παραπάνω ;)

Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να μάθω ακριβώς πόσο είναι η αύξηση της VW γιατί αν όντος είναι 1% τότε η διαφορά είναι 250 ευρώ περιπού και οχι 700+

Το βρήκα σε ένα γερμανικό site

http://www.michaelneuhaus.de/golf6/golf6-modelljahr.htm#2010

Preiserhöhung um durchschnittlich 0,95% - ausgenommen GTI und GTD

Sonderausstattungen werden um ca. 1,9% teurer

;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά αντιπροσωπία σε άφησαν να δεις πρώτα το αμάξι και μετά να το αποπληρώσεις? γιατί εμένα με διαβεβαίωσε ότι σε όλες τις αντιπροσωπίες VW πρώτα αποπληρώνεις το αμάξι όταν είναι στο τελωνείο και μετά το βλέπεις... (ήμουν σίγουρος ότι λέει μπούρδες απλά σε ρωτάω για να ξέρω τι να του απαντήσω αν μου το ξαναπεί)..

Μιλαω για τον επισημο αντιπροσωπο στην αλεξανδρουπολη φιλε μου

Γνωστος μου που πηρε προσφατα το 6αρι απο γνωστο αντιπροσωπο στην αθηνα κληθηκε να πληρωσει το αυτοκινητο πριν το δει (για εκτελωνισμο ταχατις)

Βεβαια εκανε πισω ο αντιπροσωπος μια και ο γνωστος μου που ειχε δωσει 500 ευρω προκαταβολη του ειπε αν δεν δω το αμαξι πρωτα κρατα τα 500 χαρισμα σου :lol:

Οπως και να εχει , οτι και να λενε οι εκαστοτε αντιπροσωποι , δεν ειναι ΠΟΤΕ καλη ιδεα να εξοφλουμε εξ ολοκληρου (η σχεδον) ενα αυτοκινητο ΠΡΙΝ ΤΟ ΔΟΥΜΕ

Αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη

Συγκεκριμενα εγω ειχα δωσει 1000 ευρω προκαταβολη και ολο το υπολοιπο ποσο το κατεθεσα σε τραπεζα αφου ειδα το αυτοκινητο

Edited by pittas
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μεγαλοι ανθρωποι ειστε .........ΔΙΝΕΤΕ 70% ΕΞΟΦΛΗΣΗ ?ΧΩΡΙς ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ?,.,,,,τραγικο.....

Εγω εδωσα 300 ΕΥΡΩ ...Ηρθε το αυτοκινητο ΤΟ ειδα.....Το ττραβηξα φωτο ...το εκανα βολτα ............Ειδα αν τοποθετησαν την απομενη σωστα συναγερμο Κ αισθητηρες και ....Παρελαβα με πληρη εξοφληση ....

ΠΡΟΣΟΧΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ........

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.