Jump to content
Andreas4023

Revo Vs Mtm

Recommended Posts

καλησπερα και απο μενα φιλοι μου , επιτελους σημερα τοποθετηθηκε το πολυποθετο προγραμμα της ρεβο στο πασσατ 1.8 τσι μου sillyhorse1rb5.gif

μου κοστησε 900 ευρο και μου ειπαν οτι με 100αρα βενζινα μου δινει 210 ιππους και 35 κιλα ροπη ,ολα καλα μεχρι εδω .

αυτο που εχω να πω ειναι οτι το αμαξι φευγει αρκετα καλυτερα ιδιαιτερα μετα τις 4500 σαω χωρις ομως να μου δινει την εντιπωση οτι το τουτου ανεβικε κατα 50 ιππους οπως μου λενε οτι βαλανε ...δεν εμεινα και με το στομα ανοιχτο πως το λενε , μου εδωσε την εντιπωση οτι το οχημα πηρε μονο στα ψιλα και οχι 50 ιππους οπως πουλανε και καλα .. βεβαια μολις μολις τους μεταφερα τα αναμεικτα συναισθηματα μου μου ειπαν με βεβαιοτητα οτι προγραμμα θελει μερικα χιλιωμετρα να ' κατσει ΄με το μοτερ και θα δω τεραστια διαφορα στο μελλον . απο βδομαδα ανεβενω για δουλεια αθηνα και εκει θα δω πραγματικα αν αγωρασα αυτο που μου πουλησανε :lol:

Γειά σου Τάσο. Όντως μετά από λίγα χλμ θα προσαρμοστεί πλήρως το πρόγραμμα στο αμάξι σου. Βέβαια, μην ψάχνεις τραγικές αλλαγές. Κι εγώ πριν λίγες μέρες έβαλα stage 2+ της APR και μου είπαν ότι μετά από 300χλμ θα έχω 100% απόδοση, αλλά θα έλεγα ότι από 1ο χλμ είχα το 90% (να μη πω 95%) και μικρή διαφορά μετά από χιλιόμετρα.

Απλά μην ξεχνάς ότι το 18άρι μοτέρ του CC έχει δυναμομετρηθεί από αρκετούς μαμά στα 175 με 179 άλογα. ¶ρα αν τώρα είσαι στα 210, έχεις πάρει 30 με 35.

Χωρίς να ξεχωρίζω κανέναν βελτιωτικό οίκο, νομίζω ότι έχουν βρει την χαρά τους που οι κατασκευαστές αναφέρουν λιγότερα άλογα από τα πραγματικά, γιατί βασιζόμενοι σε αυτά τάζουν μεγάλες βελτιώσεις, οι οποίες είναι μεν σημαντικές, αλλά όχι τόσο όσο αφήνουν να εννοηθεί... ;)

Να το χαίρεσαι πάντως το CC σου και το νέο πρόγραμμα. :huh: Καλά και απροβλημάτιστα χλμ. Αν θα μπορούσες, μέτρα κάποια στιγμή την πίεση που σηκώνεις τώρα. Ξέρω ότι τα μαμά σηκώνουν 0,6bar (μετρημένο με VagCom).

Link to comment
Share on other sites

Τασο καλησπερα,το ρεβο σου δουλευει μια χαρα χωρις κομπιασματα?οσο για το πραγραμμα ειναι αληθεια οτι θα δεις διαφορα μετα απο καποια χλμ και θα ηθελα να μας πεις τις εντυπωσεις σου για να συγρινουμε με το ΜΤΜ που εχω εγω.

Καλησπερα Αντρεα , μεχρι στιγμης εχω κανει καμια 100 χλμ με το ρεβο και δουλευει το μοτερ μια χαρα χωρις κομπισματα , οντος εχει αρχισει να δειχνει μια μικρη διαφορα απο εχτες στην αποδοση μιας και ανοιξα με ενα σκοντα ταξι 2.0dti κυριολεκτικα περασα απο πανω του . απο βδομαδα θα γραψει πανω απο 500 χλμ που θα ανεβω Αθηνα και μετα απο αυτο θα παω για δυναμομετριση ετσι για ψυχολογικους λογους χεχε .

ευχομαι να εχει καλο καιρο και να βρω και κανα ΄ζεστο΄στο δρομο να τσεκαρω το upgrade , απο βδομαδα θα εχω επισιμα νεα με το ρεβο upgrade σε αποδοση και καταναλωση .

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Τάσο. Όντως μετά από λίγα χλμ θα προσαρμοστεί πλήρως το πρόγραμμα στο αμάξι σου. Βέβαια, μην ψάχνεις τραγικές αλλαγές. Κι εγώ πριν λίγες μέρες έβαλα stage 2+ της APR και μου είπαν ότι μετά από 300χλμ θα έχω 100% απόδοση, αλλά θα έλεγα ότι από 1ο χλμ είχα το 90% (να μη πω 95%) και μικρή διαφορά μετά από χιλιόμετρα.

Απλά μην ξεχνάς ότι το 18άρι μοτέρ του CC έχει δυναμομετρηθεί από αρκετούς μαμά στα 175 με 179 άλογα. ¶ρα αν τώρα είσαι στα 210, έχεις πάρει 30 με 35.

Χωρίς να ξεχωρίζω κανέναν βελτιωτικό οίκο, νομίζω ότι έχουν βρει την χαρά τους που οι κατασκευαστές αναφέρουν λιγότερα άλογα από τα πραγματικά, γιατί βασιζόμενοι σε αυτά τάζουν μεγάλες βελτιώσεις, οι οποίες είναι μεν σημαντικές, αλλά όχι τόσο όσο αφήνουν να εννοηθεί... :lol:

Να το χαίρεσαι πάντως το CC σου και το νέο πρόγραμμα. :lol: Καλά και απροβλημάτιστα χλμ. Αν θα μπορούσες, μέτρα κάποια στιγμή την πίεση που σηκώνεις τώρα. Ξέρω ότι τα μαμά σηκώνουν 0,6bar (μετρημένο με VagCom).

Γεια σου νικο , μια μικρη διορθωση που ισως να μην εχει και σημασια ( ιδια μοτερ δε φορανε ??)εχω το πασατ λιμουζιν 1.8 tsi και οχι το cc 1.8 tsi ,

εκει που λες οτι εχω παρει γυρο στα 30 αλογα ισως να εχεις απολυτο δικιο γιατι τοσο μου φενετε και μενα η διαφορα της δυναμης στο δρομο και σε καμια περιπτωση οχι 50 αλογα που γραφει η σελιδα της ρεβο , μια χαρα διαφημιστηκη καμπανια κανουν και ειναι και καλυμενοι απο περιτερο εξηγησεις ..

νικο αν η πιεση σε μαμα δουλευε 0.6 βαρ τωρα ποσο θαπρεπε να δουλευει ? μεχρι ποσο εχω παραπλησια αξιωπιστια σε μαμα ?ετσι για να μη πιανουν αδιαβαστο το παθος μου οι καρχαριες της ρεβο και του καθε βελτιωτικου οικου..

Link to comment
Share on other sites

ένα μπαρομετράκι είναι απαρέτιτο να βλέπεις τις πιέσεις :lol: στα Turbo είναι νόμος το μπαρόμετρο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου νικο , μια μικρη διορθωση που ισως να μην εχει και σημασια ( ιδια μοτερ δε φορανε ??)εχω το πασατ λιμουζιν 1.8 tsi και οχι το cc 1.8 tsi ,

εκει που λες οτι εχω παρει γυρο στα 30 αλογα ισως να εχεις απολυτο δικιο γιατι τοσο μου φενετε και μενα η διαφορα της δυναμης στο δρομο και σε καμια περιπτωση οχι 50 αλογα που γραφει η σελιδα της ρεβο , μια χαρα διαφημιστηκη καμπανια κανουν και ειναι και καλυμενοι απο περιτερο εξηγησεις ..

Που ακριβως διαβασες οτι η αυξηση της ιπποδυναμης ειναι 50 ιπποι;

νικο αν η πιεση σε μαμα δουλευε 0.6 βαρ τωρα ποσο θαπρεπε να δουλευει ? μεχρι ποσο εχω παραπλησια αξιωπιστια σε μαμα ?ετσι για να μη πιανουν αδιαβαστο το παθος μου οι καρχαριες της ρεβο και του καθε βελτιωτικου οικου..

Σιγα τα σαγονια μεγαλε...

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβως διαβασες οτι η αυξηση της ιπποδυναμης ειναι 50 ιπποι;

http://www.revotechnik.com/products/softwa....aspx?pvID=1202 δηλ στη σελιδα της ρεβο ...εκει μαλιστα δινουν 60 ιππους . τα 10 αλογα ψωφισανε στο δρομο ..

Σιγα τα σαγονια μεγαλε...

στο ερωτημα μου εχεις καμια συμβουλη εχεις να μας δωσεις ?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου νικο , μια μικρη διορθωση που ισως να μην εχει και σημασια ( ιδια μοτερ δε φορανε ??)εχω το πασατ λιμουζιν 1.8 tsi και οχι το cc 1.8 tsi ,

εκει που λες οτι εχω παρει γυρο στα 30 αλογα ισως να εχεις απολυτο δικιο γιατι τοσο μου φενετε και μενα η διαφορα της δυναμης στο δρομο και σε καμια περιπτωση οχι 50 αλογα που γραφει η σελιδα της ρεβο , μια χαρα διαφημιστηκη καμπανια κανουν και ειναι και καλυμενοι απο περιτερο εξηγησεις ..

νικο αν η πιεση σε μαμα δουλευε 0.6 βαρ τωρα ποσο θαπρεπε να δουλευει ? μεχρι ποσο εχω παραπλησια αξιωπιστια σε μαμα ?ετσι για να μη πιανουν αδιαβαστο το παθος μου οι καρχαριες της ρεβο και του καθε βελτιωτικου οικου..

Τάσο, το CC και το Limo έχουν τον ίδιο κινητήρα. Οπότε ισχύουν τα ίδια. Τώρα το πόσο πίεση σηκώνεις με το πρόγραμμα, θα μπορούσε να μας το πει ο VAG-Lover, γιατί νομίζω ότι είναι άνθρωπος της Cargate, σωστά VAG-Lover?? :lol: Επίσης μέχρι ποιά πίεση το μοτέρ μπορεί να λειτουργεί αξιόπιστα, πάλι δεν ξέρω να σου πω, και θα μπορούσε επίσης να μας διαφωτίσει ο VAG-Lover. Εγώ απλά να πω ότι στα δίλιτρα μοτέρ, μαμά είναι 0.9, σε stage 1 1.1 με 1.15 και σε stage 2 1.35 περίπου.

Που ακριβως διαβασες οτι η αυξηση της ιπποδυναμης ειναι 50 ιπποι;

Σιγα τα σαγονια μεγαλε...

Προφανώς κάνει την απλή αφαίρεση 210-160=50ΗΡ. Βέβαια δεν έλαβε υπόψην του ότι ίσως μαμά ήταν 175ΗΡ, οπότε έπρεπε να υπολογίσει 210-175=35ΗΡ. Σίγουρα πουθενά η Revo και κανένας άλλος βελτιωτής (όλους τους βάζω μέσα), δεν λένε ποτέ +ΧΧ ΗΡ αλλά το τελικό νούμερο. Απλά όλοι αποφεύγουν να αναφέρουν το πραγματικό αρχικό... :lol: (χωρίς να θέλω να θείξω κανέναν, όλα είναι θέμα marketing).

Link to comment
Share on other sites

Τάσο, το CC και το Limo έχουν τον ίδιο κινητήρα. Οπότε ισχύουν τα ίδια. Τώρα το πόσο πίεση σηκώνεις με το πρόγραμμα, θα μπορούσε να μας το πει ο VAG-Lover, γιατί νομίζω ότι είναι άνθρωπος της Cargate, σωστά VAG-Lover?? :lol: Επίσης μέχρι ποιά πίεση το μοτέρ μπορεί να λειτουργεί αξιόπιστα, πάλι δεν ξέρω να σου πω, και θα μπορούσε επίσης να μας διαφωτίσει ο VAG-Lover. Εγώ απλά να πω ότι στα δίλιτρα μοτέρ, μαμά είναι 0.9, σε stage 1 1.1 με 1.15 και σε stage 2 1.35 περίπου.

Ο 1,8ΤSi με προγραμμα της revo δουλευει οβερ ΜΑΧ 1,2bar και στις 6.000σαλ εχει περιπου 0,6bar.

Σε οτι εχει να κανει με τα θεματα αξιοπιστειας, να αναφερω πως -μονο στην Ελλαδα- εχουμε φτιαξει περιπου 1.000 αυτοκινητα με το συγκεκριμενο κινητηρα και τα προβληματα που εχουμε αντιμετωπισει ειναι μηδαμινα.

Προφανώς κάνει την απλή αφαίρεση 210-160=50ΗΡ. Βέβαια δεν έλαβε υπόψην του ότι ίσως μαμά ήταν 175ΗΡ, οπότε έπρεπε να υπολογίσει 210-175=35ΗΡ. Σίγουρα πουθενά η Revo και κανένας άλλος βελτιωτής (όλους τους βάζω μέσα), δεν λένε ποτέ +ΧΧ ΗΡ αλλά το τελικό νούμερο. Απλά όλοι αποφεύγουν να αναφέρουν το πραγματικό αρχικό... :lol: (χωρίς να θέλω να θείξω κανέναν, όλα είναι θέμα marketing).

Φιλε Νικο το ερωτημα που εθεσα ηταν σαφες:

Που ειναι γραμμενο πως "η αναβαθμιση δινει +50/60 ιππους" και κατα συνεπεια "κοροϊδεψαμε" καποιον;

Ακομα και στη σελιδα της revo Technik, το γραφημα της δυναμομετρησης αναφερει σαν εργοστασιακη ισχυ τους 187 ιππους και με την αναβαθμιση τους 227. (με ιδανικες συνθηκες)

Ισως δε φαινεται καλα, αλλα εαν καποιος ειναι παρατηρητικος, θα δει πως η γραμμη της stock μετρησης ειναι πολυ κοντα στους 190.

Ποτε δεν αναφεραμε σε καποιον ουτε δια στοματος, ουτε γραπτως, πως η εργοστασιακη ιπποδυναμη ειναι 160 ιπποι.

στο ερωτημα μου εχεις καμια συμβουλη εχεις να μας δωσεις ?

Δεν ειδα κανενα ερωτημα φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και στη σελιδα της revo Technik, το γραφημα της δυναμομετρησης αναφερει σαν εργοστασιακη ισχυ τους 187 ιππους και με την αναβαθμιση τους 227. (με ιδανικες συνθηκες)

Ισως δε φαινεται καλα, αλλα εαν καποιος ειναι παρατηρητικος, θα δει πως η γραμμη της stock μετρησης ειναι πολυ κοντα στους 190.

Ποτε δεν αναφεραμε σε καποιον ουτε δια στοματος, ουτε γραπτως, πως η εργοστασιακη ιπποδυναμη ειναι 160 ιπποι.

δηλ στην ουσια 23 ιππους πουλατε για 900 ευρο ? γιατι παραπανω απο 210 ιππους δε δινετε στη πραξη για αυτο το μοτερ ..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο το ερωτημα που εθεσα ηταν σαφες:

Που ειναι γραμμενο πως "η αναβαθμιση δινει +50/60 ιππους" και κατα συνεπεια "κοροϊδεψαμε" καποιον;

Ακομα και στη σελιδα της revo Technik, το γραφημα της δυναμομετρησης αναφερει σαν εργοστασιακη ισχυ τους 187 ιππους και με την αναβαθμιση τους 227. (με ιδανικες συνθηκες)

Ισως δε φαινεται καλα, αλλα εαν καποιος ειναι παρατηρητικος, θα δει πως η γραμμη της stock μετρησης ειναι πολυ κοντα στους 190.

Ποτε δεν αναφεραμε σε καποιον ουτε δια στοματος, ουτε γραπτως, πως η εργοστασιακη ιπποδυναμη ειναι 160 ιπποι.

Αγαπητέ VAG-Lover (sorry που δεν ξέρω το όνομά σου), δεν είπα κάτι διαφορετικό. Δεν είπα ότι λέτε ψέματα σε κάποιον. Απλά κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί και πολύ και το μόνο που ξέρει είναι ότι πήρε ένα αμάξι 160 ίππων (πχ), πιστεύει (με τους συνειρμούς που κάνει μόνος του) ότι κέρδισε 50-60 άλογα. Δεν είναι ότι στην Revo λέτε ψέματα ή κάποιος άλλος βελτιωτής παρέχει περισσότερα άλογα στην αναβάθμισή του.

Και λίγο off-topic. Πήρε νομίζω το μάτι μου στο site της Revo ότι έχετε έτοιμο πρόγραμμα και για Golf VI 160PS. Ισχύει, ε? Είχα τηλεφωνήσει πριν κανέναν μήνα στην Αθήνα στην Cargate και ρώτησα για το πρόγραμμα και μου είπανε ότι θα πρέπει πρώτα να πάει το αμάξι από τον συνεργάτη σας να ελέγξει αν γίνεται η αναβάθμιση ή όχι. Αυτό το "εμπόδιο" ξεπεράστηκε? Μπορείτε πλέον να περάσετε πρόγραμμα σε οποιοδήποτε 6άρι Golf?

Link to comment
Share on other sites

Ο 1,8ΤSi με προγραμμα της revo δουλευει οβερ ΜΑΧ 1,2bar και στις 6.000σαλ εχει περιπου 0,6bar.

Σε οτι εχει να κανει με τα θεματα αξιοπιστειας, να αναφερω πως -μονο στην Ελλαδα- εχουμε φτιαξει περιπου 1.000 αυτοκινητα με το συγκεκριμενο κινητηρα και τα προβληματα που εχουμε αντιμετωπισει ειναι μηδαμινα.

Κατ'αρχην το προγραμμα σας δουλευει 1,2 over και 1,0 σταθερη και 0,6 που λες δεν δουλευει πουθενα μετρημενο σε ολο το φασμα των στροφων του!!!

οσο για την αξιοπιστια λογικο ειναι να υποστηριζεις τα προιοντα σου αλλα μην ξεχνας οτι εχετε σοβαρα προβληματα με τα 1.8cc και με καποια αλλα 1.8tsi οπως leon,και πιστευω οτι ειναι <μηδαμινα>οπως λες οχι τα προβληματα αλλα αυτα που εχουν δουλεψει σωστα χωρις προβληματα.αν θελεις να κανεις διαφημηση καλο θα ειναι να λες πραγματα που ισχυουν και οχι παραπληροφορηση.

δεν εχω κατι μαζι σου αλλα δεν μπορω να ακουω οτι δεν εχετε προβληματα και στο δικο μου να λετε οτι ισως φταιει η τρομπα ισως η Ν85 ισως η dcc και μολις εβαλα το ΜΤΜ ολα εφτιαξαν!

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην το προγραμμα σας δουλευει 1,2 over και 1,0 σταθερη και 0,6 που λες δεν δουλευει πουθενα μετρημενο σε ολο το φασμα των στροφων του!!!

Δεν υποστηρίζω τη ρεβο αλλά αποκλείεται να μπορεί να κρατάει 1 bar σε όλο το φάσμα των στροφών όπως λες. Όσο πλησιάζεις τον κόφτη η πίεση πέφτει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

δηλ στην ουσια 23 ιππους πουλατε για 900 ευρο ? γιατι παραπανω απο 210 ιππους δε δινετε στη πραξη για αυτο το μοτερ ..

Εαν σε συγκεκριμενες συνθηκες θερμοκρασιας και καυσιμων, παρουμε μια μετρηση με stock κινητηρα 175 ιπους, μετα τον επαναπρογραμματισμο θα δουμε περιπου 210-215.

Επισης, μαζι με αυτους τους επιπλεον ιππους, δινουμε και περιπου 7-9 κιλα ροπης.

Αγαπητέ VAG-Lover (sorry που δεν ξέρω το όνομά σου), δεν είπα κάτι διαφορετικό. Δεν είπα ότι λέτε ψέματα σε κάποιον. Απλά κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί και πολύ και το μόνο που ξέρει είναι ότι πήρε ένα αμάξι 160 ίππων (πχ), πιστεύει (με τους συνειρμούς που κάνει μόνος του) ότι κέρδισε 50-60 άλογα. Δεν είναι ότι στην Revo λέτε ψέματα ή κάποιος άλλος βελτιωτής παρέχει περισσότερα άλογα στην αναβάθμισή του.

Φιλε Νικο διαφωνω με αυτα που γραφεις.

Οταν καποιος παρει λαθος δεδομενα και τα μεταφρασει κατα το δοκουν, καταληγοντας στο συμπερασμα των "καρχαριων", αυτο σημαινει τουλαχιστον προκαταληψη και δυστυχως πολυ δυσκολα μπορεις να το αντιπαραβαλεις με στοιχεια...

(το ονομα μου ειναι Κων/νος)

Και λίγο off-topic. Πήρε νομίζω το μάτι μου στο site της Revo ότι έχετε έτοιμο πρόγραμμα και για Golf VI 160PS. Ισχύει, ε? Είχα τηλεφωνήσει πριν κανέναν μήνα στην Αθήνα στην Cargate και ρώτησα για το πρόγραμμα και μου είπανε ότι θα πρέπει πρώτα να πάει το αμάξι από τον συνεργάτη σας να ελέγξει αν γίνεται η αναβάθμιση ή όχι. Αυτό το "εμπόδιο" ξεπεράστηκε? Μπορείτε πλέον να περάσετε πρόγραμμα σε οποιοδήποτε 6άρι Golf?

Δεν μιλαμε για "εμποδιο", αλλα για διαθεσιμοτητα του κωδικα για καθε κωδικο εγκεφαλου ξεχωριστα.

Εαν δηλαδη καλυπτεται ο συγκεκριμενος κωδικος εγκεφαλου που εχει το δικο σου, τοτε θα ειναι κατι που εχει δοκιμαστει και πολυ πιθανων ηδη εχει περαστει σε αρκετα αυτοκινητα.

Κανε ενα τηλεφωνο στον κοντινοτερο σου αντιπροσωπο μας (Θεσσαλονικη νομιζω εισαι; ) και εκεινος θα ξερει να σου πει, αφου βεβαια πρωτα δει την κωδικοποιηση του αυτοκινητου σου.

Νομιζω ομως πως υπαρχει καλυψη...

Κατ'αρχην το προγραμμα σας δουλευει 1,2 over και 1,0 σταθερη και 0,6 που λες δεν δουλευει πουθενα μετρημενο σε ολο το φασμα των στροφων του!!!

οσο για την αξιοπιστια λογικο ειναι να υποστηριζεις τα προιοντα σου αλλα μην ξεχνας οτι εχετε σοβαρα προβληματα με τα 1.8cc και με καποια αλλα 1.8tsi οπως leon,και πιστευω οτι ειναι <μηδαμινα>οπως λες οχι τα προβληματα αλλα αυτα που εχουν δουλεψει σωστα χωρις προβληματα.αν θελεις να κανεις διαφημηση καλο θα ειναι να λες πραγματα που ισχυουν και οχι παραπληροφορηση.

δεν εχω κατι μαζι σου αλλα δεν μπορω να ακουω οτι δεν εχετε προβληματα και στο δικο μου να λετε οτι ισως φταιει η τρομπα ισως η Ν85 ισως η dcc και μολις εβαλα το ΜΤΜ ολα εφτιαξαν!

Φιλε Ανδρεα, τιποτα απο αυτα που αναφερεις δεν ισχυει, αλλα σε καθε περιπτωση χαιρομαι που το αυτοκινητο σου δουλεψε σωστα με το ΜΤΜ.

Link to comment
Share on other sites

Εαν σε συγκεκριμενες συνθηκες θερμοκρασιας και καυσιμων, παρουμε μια μετρηση με stock κινητηρα 175 ιπους, μετα τον επαναπρογραμματισμο θα δουμε περιπου 210-215.

Επισης, μαζι με αυτους τους επιπλεον ιππους, δινουμε και περιπου 7-9 κιλα ροπης.

Φιλε Νικο διαφωνω με αυτα που γραφεις.

Οταν καποιος παρει λαθος δεδομενα και τα μεταφρασει κατα το δοκουν, καταληγοντας στο συμπερασμα των "καρχαριων", αυτο σημαινει τουλαχιστον προκαταληψη και δυστυχως πολυ δυσκολα μπορεις να το αντιπαραβαλεις με στοιχεια...

(το ονομα μου ειναι Κων/νος)

κωσταντινε απο τη στιγμη που στη σελιδα της ρεβο αναφερει το στοκ 1.8 τσι 160 ιππους και μετα την αναβαθμηση φτανει 220 πως μπορει κανεις να μην ειναι οργισμενος οταν στη πορεια μας λετε οτι τα αυτοκινητα μας ειναι παραπανω αποτι γραφετε στη διαφημιση σας και οτι φτανουν μεχρι 210 τελικο ενω διαφημιζετε 220 ιππους ... αυτο λεγετε εξαπατηση και παραπληροφορηση και μπορει να βρειτε και το μπελα σας απο κανα τρελο που μπορει να το τραβηξει και νομικα για αθεμιτο ανταγωνισμο μεσο παραπλανητηκης διαφημισης, τοτε μη σας κακοφαινετε ο ορος '' καρχαριες ' ..
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο διαφωνω με αυτα που γραφεις.

Οταν καποιος παρει λαθος δεδομενα και τα μεταφρασει κατα το δοκουν, καταληγοντας στο συμπερασμα των "καρχαριων", αυτο σημαινει τουλαχιστον προκαταληψη και δυστυχως πολυ δυσκολα μπορεις να το αντιπαραβαλεις με στοιχεια...

(το ονομα μου ειναι Κων/νος)

Κωσταντίνε, δεν διαφωνώ μαζί σου. Το ίδιο πράγμα λέμε. Απλά προσπάθησα να δικαιολογήσω πως κάποιοι μη γνωρίζοντας από την καλή τα πράγματα, μπορούν να βγάλουν συμπεράσματα λανθασμένα (ζωντανό παράδειγμα ο Τάσος). Αν πρόσεξες, στα περί "καρχαριών" που ανέφερε ο Τάσος, δεν συμφώνησα αλλά του έγραψα πως είναι τα πράγματα γενικότερα. :lol:

Δεν μιλαμε για "εμποδιο", αλλα για διαθεσιμοτητα του κωδικα για καθε κωδικο εγκεφαλου ξεχωριστα.

Εαν δηλαδη καλυπτεται ο συγκεκριμενος κωδικος εγκεφαλου που εχει το δικο σου, τοτε θα ειναι κατι που εχει δοκιμαστει και πολυ πιθανων ηδη εχει περαστει σε αρκετα αυτοκινητα.

Κανε ενα τηλεφωνο στον κοντινοτερο σου αντιπροσωπο μας (Θεσσαλονικη νομιζω εισαι; ) και εκεινος θα ξερει να σου πει, αφου βεβαια πρωτα δει την κωδικοποιηση του αυτοκινητου σου.

Νομιζω ομως πως υπαρχει καλυψη...

Ευχαριστώ για την ενημέρωση... :lol:

κωσταντινε απο τη στιγμη που στη σελιδα της ρεβο αναφερει το στοκ 1.8 τσι 160 ιππους και μετα την αναβαθμηση φτανει 220 πως μπορει κανεις να μην ειναι οργισμενος οταν στη πορεια μας λετε οτι τα αυτοκινητα μας ειναι παραπανω αποτι γραφετε στη διαφημιση σας και οτι φτανουν μεχρι 210 τελικο ενω διαφημιζετε 220 ιππους ... αυτο λεγετε εξαπατηση και παραπληροφορηση και μπορει να βρειτε και το μπελα σας απο κανα τρελο που μπορει να το τραβηξει και νομικα για αθεμιτο ανταγωνισμο μεσο παραπλανητηκης διαφημισης, τοτε μη σας κακοφαινετε ο ορος '' καρχαριες ' ..

Τάσο, καλώς ή κακώς κανείς δεν μπορεί να κατηγορήσει τους βελτιωτές, γιατί θα πρέπει να δείχνουν γραφικές παραστάσεις από δυναμομετρήσεις στοκ αυτοκινήτων, ότι είναι 160 άλογα, κάτι που δεν ισχύει. Το ότι αναφέρονται στο Passat πχ, ως 1.8TSI 160PS, είναι κάτι σαν εμπορικική ονομασία. Το 160PS είναι κάτι που το έχει "κολλήσει" η ίδια η αντιπροσωπεία/εισαγωγέας για να είναι κατανοητό στο κοινό για ποιόν κινητήρα αναφερόμαστε. Και αυτό μάλλον ξεκίνησε από τα Golf V, τα οποία είχαν 3 παρόμοιους κινητήρες, της ίδιας χωρητικότητας (1.400cc) με διαφορετικές όμως ιπποδυνάμεις/ροπές. Έτσι λοιπόν υπάρχουν τα 122άρια (που λένε πως έχουν 140 περίπου), τα 140άρια (που λένε πως έχουν 155 περίπου) και τα 170άρια (που λένε πως έχουν 180+). Οπότε άκρη δεν βγάζεις!

Επίσης, το ότι δεν γνώριζες ότι το αμάξι που έχεις δεν είναι 160 άλογα αλλά 175+, αυτό θα μπορούσε να θεωρηθεί λάθος δικό σου ή ότι δεν σε ενημέρωσε σωστά για το αμάξι που παίρνεις η αντιπροσωπεία που το αγόρασες! ;) Όπως και να έχει, τώρα έμαθες και ξέρεις ότι τα νούμερα που αναφέρουν οι βελτιωτές, δεν είναι εξωπραγματικά, αφού το αμάξι σου είναι ήδη πιο κοντά στον στόχο από ότι νομίζεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ με το μικρό μου μυαλό ειναι οτι στο βωμό του κέρδους υπάρχουν κάποιοι που μας παραπληροφορούν και μας κορο'ι'δεύουν.Μάλλον πρώτα πρέπει να διαβάζουμε τα ψιλά γράμματα και μετά να κοιτάζουμε υποδυνάμεις,διαγράμματα και φούμαρα αντιπροσωπειών και εταιριών.Δεν κατηγορώ κανέναν.Την άποψή μου λέω.

Link to comment
Share on other sites

Κωσταντίνε, δεν διαφωνώ μαζί σου. Το ίδιο πράγμα λέμε. Απλά προσπάθησα να δικαιολογήσω πως κάποιοι μη γνωρίζοντας από την καλή τα πράγματα, μπορούν να βγάλουν συμπεράσματα λανθασμένα (ζωντανό παράδειγμα ο Τάσος). Αν πρόσεξες, στα περί "καρχαριών" που ανέφερε ο Τάσος, δεν συμφώνησα αλλά του έγραψα πως είναι τα πράγματα γενικότερα. :lol:

Ευχαριστώ για την ενημέρωση... :lol:

Τάσο, καλώς ή κακώς κανείς δεν μπορεί να κατηγορήσει τους βελτιωτές, γιατί θα πρέπει να δείχνουν γραφικές παραστάσεις από δυναμομετρήσεις στοκ αυτοκινήτων, ότι είναι 160 άλογα, κάτι που δεν ισχύει. Το ότι αναφέρονται στο Passat πχ, ως 1.8TSI 160PS, είναι κάτι σαν εμπορικική ονομασία. Το 160PS είναι κάτι που το έχει "κολλήσει" η ίδια η αντιπροσωπεία/εισαγωγέας για να είναι κατανοητό στο κοινό για ποιόν κινητήρα αναφερόμαστε. Και αυτό μάλλον ξεκίνησε από τα Golf V, τα οποία είχαν 3 παρόμοιους κινητήρες, της ίδιας χωρητικότητας (1.400cc) με διαφορετικές όμως ιπποδυνάμεις/ροπές. Έτσι λοιπόν υπάρχουν τα 122άρια (που λένε πως έχουν 140 περίπου), τα 140άρια (που λένε πως έχουν 155 περίπου) και τα 170άρια (που λένε πως έχουν 180+). Οπότε άκρη δεν βγάζεις!

Επίσης, το ότι δεν γνώριζες ότι το αμάξι που έχεις δεν είναι 160 άλογα αλλά 175+, αυτό θα μπορούσε να θεωρηθεί λάθος δικό σου ή ότι δεν σε ενημέρωσε σωστά για το αμάξι που παίρνεις η αντιπροσωπεία που το αγόρασες! ;) Όπως και να έχει, τώρα έμαθες και ξέρεις ότι τα νούμερα που αναφέρουν οι βελτιωτές, δεν είναι εξωπραγματικά, αφού το αμάξι σου είναι ήδη πιο κοντά στον στόχο από ότι νομίζεις... ;)

νικο δε κολαμε για 5 και 10 αλογα πανω η κατω , κολαω που ο φιλος κωσταντινος λεει οτι μεταφραζουμε τα κειμενα οπως θελουμε ενω η κεντρικη τους διαφιμηστικη τους σελιδα λεει αλλα απο τη δυναμομετριση τους ..στην δυναμομετριση τους μεταβιας βγαζεις τα γραμματα ενω αυτο που κανει μπαμ ειναι η εμπορικη ιπποδυναμη και το υποτεθεμενο τελικο αποτελεσμα το οποιο δεν υσχυει και αυτο λεγεται παραπλανητικη διαφημιση ..

προσωπικα εγω εβαλα το ρεβο γιατι η διαφημιση τους μου 'εταζε' 220 αλογα ενω στη πραξη δε μου τα δωσανε αν μου λεγανε οτι θα παρεις 210 παλι θα το εβαζα αλλα θα ενιωθα οτι ηταν ντομπροι και σταρατοι απεναντι στους υποψηφιους πελατες τους ..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ με το μικρό μου μυαλό ειναι οτι στο βωμό του κέρδους υπάρχουν κάποιοι που μας παραπληροφορούν και μας κορο'ι'δεύουν.Μάλλον πρώτα πρέπει να διαβάζουμε τα ψιλά γράμματα και μετά να κοιτάζουμε υποδυνάμεις,διαγράμματα και φούμαρα αντιπροσωπειών και εταιριών.Δεν κατηγορώ κανέναν.Την άποψή μου λέω.

Φίλε Δημήτρη, το ότι κάποιος δεν πάει ενημερωμένος να κάνει μια βελτίωση, μάλλον είναι δικό του λάθος και θα θέλουμε ένα άλλο πολυσέλιδο θέμα για να το αναλύσουμε. Όταν τυχαίνει να μιλάω με ανθρώπους που δεν ξέρουν ούτε τα μπουζί τι είναι και θέλουν να ψαχτούν να βελτιώσουν το αμάξι τους, είτε μόνο με πρόγραμμα είτε με άλλα περιφεριακά, τότε μάλλον πάνε γυρεύοντας! Είναι σαν να πηγαίνω εγώ σε είδη αλιείας (που δεν ξέρω καν το αγκίστρι στην πετονιά να δένω) και να ψάχνομαι για να αναβαθμίσω το ψαροντούφεκό μου... ;)

Δεν λέω ότι πρέπει όλοι να γίνουμε γκουρού των αυτοκινήτων, αλλά όταν προκειται να κάνουμε μια βελτίωση (που δεν είναι κάτι καθημερινό, σαν να του βάζουμε απλά βενζίνη), καλά είναι πρώτα να ρωτάμε, να διαβάζουμε και να ενημερωνόμαστε για το τι συμβαίνει στο χώρο, πως είναι τα πράγματα, τι επιλογές υπάρχουν και ποιά είναι τα αποτελέσματα...

Εγώ το πρωί ζήτησα να μάθω από την APR αν το σασμάν μου αντέχει για stage 3, αλλά έχει ήδη 3 μέρες που έχω διαβάσει ότι φόρουμ έχω βρει σχετικό με το θέμα, ελληνικό και ξένο!

Τέλος πάντων, έχουμε βγει εντελώς εκτός θέματος... ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε Νίκο.Αυτό εννοώ κι εγώ.Οτι πρέπει να εχουμε τα μάτια μας ανοιχτά και να το ψάχνουμε πόλυ.Γαμάτο το παράδειγμα με το ψαροντούφεκο.Ακου αναβάθμιση στο ψαροντούφεκο ;);)

Link to comment
Share on other sites

νικο δε κολαμε για 5 και 10 αλογα πανω η κατω , κολαω που ο φιλος κωσταντινος λεει οτι μεταφραζουμε τα κειμενα οπως θελουμε ενω η κεντρικη τους διαφιμηστικη τους σελιδα λεει αλλα απο τη δυναμομετριση τους ..στην δυναμομετριση τους μεταβιας βγαζεις τα γραμματα ενω αυτο που κανει μπαμ ειναι η εμπορικη ιπποδυναμη και το υποτεθεμενο τελικο αποτελεσμα το οποιο δεν υσχυει και αυτο λεγεται παραπλανητικη διαφημιση ..

προσωπικα εγω εβαλα το ρεβο γιατι η διαφημιση τους μου 'εταζε' 220 αλογα ενω στη πραξη δε μου τα δωσανε αν μου λεγανε οτι θα παρεις 210 παλι θα το εβαζα αλλα θα ενιωθα οτι ηταν ντομπροι και σταρατοι απεναντι στους υποψηφιους πελατες τους ..

Τάσο, βασικά να σου ξεκαθαρίσω ότι είμαι κι εγώ ένας πελάτης των βελτιωτών (όχι της Revo αλλά άλλων) και δεν έχω να κερδίσω τίποτα με το να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου. Απλά προσπαθώ να σου εξηγήσω πως έχουν τα πράγματα, για να μην σκας κι εσύ και νομίζεις ότι σε δουλέψανε...

Αρχικά για να λέμε και του στραβού το δίκιο, στο 1ο σου ποστ λες ότι σου είπαν για 210 άλογα με 100άρα... ;) Επίσης, στο site της Revo, στην γραφική με την ιπποδύναμη και τη ροπή, το στοκ το έχει πιο ψηλά από τα 160ΗΡ. Οπότε δε νομίζω ότι σε κορόιδεψε κανείς... Το θέμα είναι όμως όπως λες, ότι δεν σου φαίνεται για τόση διαφορά. Αυτό βέβαια, δεν σημαίνει ότι δεν τα έχεις αυτά τα 210 άλογα. Αν το δυναμομετρούσες και σου έβγαζε χαμηλή ιπποδύναμη, τότε καλά θα έκανες να το έψαχνες. Ή το άλλο που θα μπορούσες να κάνεις, είναι να κάνεις κάποια φιλικά ανοίγματα με ένα δίλιτρο CC. Λογικά θα είσαι λίγο πιο μπροστά εσύ.

Υπάρχουν πολλοί λόγοι που θα μπορούσαν να σου δώσουν λάθος εντύπωση. 1ον το σκάφος είναι μεγάλο και βαρύ, οπότε δεν θα έπρεπε να περιμένεις να βγάλει και φτερά. 2ον είναι και η διάσταση των τροχών σου. Τι λάστιχο φοράς? Νομίζω ότι είτε 18άρα ζάντα είτε 17άρα αν έχεις, το πέλμα είναι 235, σωστά? Οπότε μιλάμε για ένα πολύ φαρδύ για την κατηγορία του αυτοκινήτου πέλμα, οπότε λογικό είναι να κόβει και το αμάξι.

Για μένα ξέχνα αυτό το τόπικ. Κάνε μερικά χλμ να το χαρείς. Κάνε και μερικά ανοίγματα να το συγκρίνεις. Πιστεύω ότι θα καταλάβεις διαφορά μεγάλη... ;)

Καλά χλμ λοιπόν, και το αν είναι 210 ή 215 ή 220, μην το σκέφτεσαι! Το θέμα είναι να το χαίρεσαι στον δρόμο χωρίς προβλήματα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

κωσταντινε απο τη στιγμη που στη σελιδα της ρεβο αναφερει το στοκ 1.8 τσι 160 ιππους και μετα την αναβαθμηση φτανει 220 πως μπορει κανεις να μην ειναι οργισμενος οταν στη πορεια μας λετε οτι τα αυτοκινητα μας ειναι παραπανω αποτι γραφετε στη διαφημιση σας και οτι φτανουν μεχρι 210 τελικο ενω διαφημιζετε 220 ιππους ... αυτο λεγετε εξαπατηση και παραπληροφορηση και μπορει να βρειτε και το μπελα σας απο κανα τρελο που μπορει να το τραβηξει και νομικα για αθεμιτο ανταγωνισμο μεσο παραπλανητηκης διαφημισης, τοτε μη σας κακοφαινετε ο ορος '' καρχαριες ' ..

Νομιζω οτι ο Νικος το εξηγει πιθανων καλυτερα κι απο οτι θα το εκανα εγω:

Τάσο, καλώς ή κακώς κανείς δεν μπορεί να κατηγορήσει τους βελτιωτές, γιατί θα πρέπει να δείχνουν γραφικές παραστάσεις από δυναμομετρήσεις στοκ αυτοκινήτων, ότι είναι 160 άλογα, κάτι που δεν ισχύει. Το ότι αναφέρονται στο Passat πχ, ως 1.8TSI 160PS, είναι κάτι σαν εμπορικική ονομασία. Το 160PS είναι κάτι που το έχει "κολλήσει" η ίδια η αντιπροσωπεία/εισαγωγέας για να είναι κατανοητό στο κοινό για ποιόν κινητήρα αναφερόμαστε. Και αυτό μάλλον ξεκίνησε από τα Golf V, τα οποία είχαν 3 παρόμοιους κινητήρες, της ίδιας χωρητικότητας (1.400cc) με διαφορετικές όμως ιπποδυνάμεις/ροπές. Έτσι λοιπόν υπάρχουν τα 122άρια (που λένε πως έχουν 140 περίπου), τα 140άρια (που λένε πως έχουν 155 περίπου) και τα 170άρια (που λένε πως έχουν 180+). Οπότε άκρη δεν βγάζεις!

Επίσης, το ότι δεν γνώριζες ότι το αμάξι που έχεις δεν είναι 160 άλογα αλλά 175+, αυτό θα μπορούσε να θεωρηθεί λάθος δικό σου ή ότι δεν σε ενημέρωσε σωστά για το αμάξι που παίρνεις η αντιπροσωπεία που το αγόρασες! ;) Όπως και να έχει, τώρα έμαθες και ξέρεις ότι τα νούμερα που αναφέρουν οι βελτιωτές, δεν είναι εξωπραγματικά, αφού το αμάξι σου είναι ήδη πιο κοντά στον στόχο από ότι νομίζεις... ;)

Εν τω μεταξυ, δεν ειναι "κρυφο μυστικο" το γεγονος πως οι κινητηρες του γκρουπ (και ειδικα οι τουρμπο) εχουν πολυ μεγαλυτερη ιπποδυναμη απο αυτη που τυπικα αναφερει το εργοστασιο.

Εχουμε μετρησει πολλες φορες Cupra 265ps (ονομαστικα 240), 1,4TSi 165ps (ονομαστικα 140/ο 170αρης 192ps) και ενα σωρο αλλα παραδειγματα.

Και επαναλαμβανω, το γραφημα ιπποδυναμης στη σελιδα της revo για ολους τους 1,8TSi, αναφερει σαν αρχικη ιπποδυναμη τους 187 ιππους, ενω εδω στην Ελλαδα τα μετραμε συνηθως απο 175 εως 182.

Αρα εαν υπηρχε η οποια προθεση για "εξαπατηση", στην καλυτερη περιπτωση θα το ειχαν αποσιωπησει.

Εαν το δουμε αντιστροφα, εαν στη σελιδα ανεφεραν "Passat 1,8TSi 187ps", πολυ πιθανων να καταλαβαινε καποιος πως προκειται για ειδικη εκδοση του Passat και οχι για την εκδοση των 160 ιππων.

Εσυ φιλε Τασο, πως πιστευεις πρεπει να το εγραφε η σελιδα;

νικο δε κολαμε για 5 και 10 αλογα πανω η κατω , κολαω που ο φιλος κωσταντινος λεει οτι μεταφραζουμε τα κειμενα οπως θελουμε ενω η κεντρικη τους διαφιμηστικη τους σελιδα λεει αλλα απο τη δυναμομετριση τους ..στην δυναμομετριση τους μεταβιας βγαζεις τα γραμματα ενω αυτο που κανει μπαμ ειναι η εμπορικη ιπποδυναμη και το υποτεθεμενο τελικο αποτελεσμα το οποιο δεν υσχυει και αυτο λεγεται παραπλανητικη διαφημιση ..

προσωπικα εγω εβαλα το ρεβο γιατι η διαφημιση τους μου 'εταζε' 220 αλογα ενω στη πραξη δε μου τα δωσανε αν μου λεγανε οτι θα παρεις 210 παλι θα το εβαζα αλλα θα ενιωθα οτι ηταν ντομπροι και σταρατοι απεναντι στους υποψηφιους πελατες τους ..

Οχι φιλε Τασο, εμας ουτε καν μας ενδιαφερουν τα αλογα.

Αυτο που αγορασες ειναι η οποια καλυτερη αισθηση σου δινει το αυτοκινητο μετα τον επαναπρογραμματισμο.

Επειδη ομως αυτο το πραγμα ειναι εντελως αοριστο, αναγκαστικα θα πρεπει να αποτυπωθει με καποια νουμερα.

Διαβαζεις στη σελιδα της CARGATE ή της revo: "Ο 1,8TSi των 160 ιππων, φτανει εως 220 ιππους"

Επειδη ομως καποιος (ειδικα με ενα Passat) πολυ πιθανων να μην παει ποτε για δυναμομετρηση, γι αυτο και υπαρχει εγγυηση επιστροφης χρηματων για 1 μηνα, σε περιπτωση που κατι απο αυτο που αγορασε δεν τον ικανοποιει.

Σε οποιο επιπεδο.

Εαν λοιπον πιστευεις πως εξαπατηθηκες ή σου ειπαν ψεμματα, παρακαλω μη διστασεις να κανεις χρηση της συγκεκριμενης εγγυησης.

Εαν για οποιοδηποτε λογο ο αντιπροσωπος σου το αρνηθει, παρακαλω επικοινωνησε με τον κεντρικο αντιπροσωπο της revo στην Ελλαδα.

(CARGATE Α.Ε.)

Επισης, να σε ενημερωσω πως πολυ σπανια δεχομαστε σαν λογω ανακλησης πωλησης μια "κακη" δυναμομετρηση.

Ενα "δε μ'αρεσει" μας αρκει...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ομως καποιος (ειδικα με ενα Passat) πολυ πιθανων να μην παει ποτε για δυναμομετρηση, γι αυτο και υπαρχει εγγυηση επιστροφης χρηματων για 1 μηνα, σε περιπτωση που κατι απο αυτο που αγορασε δεν τον ικανοποιει.

Αμάν πια όλοι σας!!! Εμείς με τα Passat στο πηγάδι κατ$^%$&???? tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη μπαμπα... tongue.gif

Μα δεν είμαι λέμε!!! :lol:

;);):lol:

Τάσο, πιστεύεις ότι έχεις καλυφθεί με τις παραπάνω απαντήσεις?...

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Τάσο, πιστεύεις ότι έχεις καλυφθεί με τις παραπάνω απαντήσεις?...

νικο καλυφθηκα πληρος με το παραδειγμα σου με τον ασκετο ψαρα :D αλλωστε για αυτο υπαρχουν και αυτα τα τοπικ για να μας ανοιγουν τα ματια αυτοι που τα ανοιξανε πριν απο μας , απλα περιμενα κατι το παραπανω αλλα οπως ειπες και εσυ με 17αρες ζαντες και με 1500 κιλα αποβαρο να μην περιμενουμε να το κανουμε και φαντομ με 30 αλογα ακομα ..

κωσταντινε τωρα μιλησες σα πραγματικος επαγγελματιας .και για να μη νομιζεις οτι σας κανω αντιπολιτευση θα πω οτι το αυτοκινητο δουλευει ρολοι χωρις κομπιασματα και αλλα τυχον προβληματα .σκευτωμαι να το κρατησω :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.