Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

ρε παιδια τι σκατα γινεται με το πολο μου ? Εχω κανει πλεον 9000 κμ και τα λαδια τα ειχα αλλαξει στα 3000 κμ περιπου. Μετα απο 6000 κμ λεω δεν παω να δω οπυ ειναι τα λαδια και ρε σεις ηταν στην μπιλια δηλαδη τερμα κατω οπως ειναι ο δεικτης δλδ. Το αμαξι ηταν τελειως κρυο μιας και το εχω 5 μερες ακινητο περιπου. Ειναι λογικο αυτο το πραγμα ? Γιατι δεν αναψε φωτακι για τα λαδια ?

στα 6500 αλλαξα λαδια, στα 11 χιλιαρικα και ειχε καψει κοντα 2 λιτρα.. στην μπιλια και μενα κατω τελειως αλλα δεν ηθελε τοσο λαδι τελικα οσο φαινοταν, του εβαλα 2 λιτρα και το δευτερο μονολιτρο εκανα μακακια και το εβαλα χωρις να το ελεγχω προσεκτικα και γεμισε παραπανω, οποτε δεν εκαψε ακριβως 2 λιτρα αλλα οσο να ναι ειναι πολυ!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι σκατα γινεται με το πολο μου ? Εχω κανει πλεον 9000 κμ και τα λαδια τα ειχα αλλαξει στα 3000 κμ περιπου. Μετα απο 6000 κμ λεω δεν παω να δω οπυ ειναι τα λαδια και ρε σεις ηταν στην μπιλια δηλαδη τερμα κατω οπως ειναι ο δεικτης δλδ. Το αμαξι ηταν τελειως κρυο μιας και το εχω 5 μερες ακινητο περιπου. Ειναι λογικο αυτο το πραγμα ? Γιατι δεν αναψε φωτακι για τα λαδια ?

Κάνε μια βόλτα να ζεσταθούν τα λάδια (πάνω απο 70) όταν γυρίσεις σπίτι σβήστω για 5 λεπτά και τότε δες στην στάθμη!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις τα εργοστασιακα ρανταρακια;;; Αν ναι, θα πρεπει να "βλεπουν " το εμποδιο απο το 1,30m μεχρι τα 20cm σε 10 διαβαθμισεις. Αν οχι, μπορεις να τα αντικαταστησεις με αλλη εταιρια απο μαγαζι και μαλιστα καποια απο αυτα εχουν τις δικες τους οθονες.

Επισης... Με γεια!!! :wub::wub:

Τα ρανταράκια ειναι το δωρο της αντιπροσωπίας.Οχι και οτι καλυτερο.Ευτυχώς που έχει on-off διακόπτακι!

Link to comment
Share on other sites

στα 6500 αλλαξα λαδια, στα 11 χιλιαρικα και ειχε καψει κοντα 2 λιτρα.. στην μπιλια και μενα κατω τελειως αλλα δεν ηθελε τοσο λαδι τελικα οσο φαινοταν, του εβαλα 2 λιτρα και το δευτερο μονολιτρο εκανα μακακια και το εβαλα χωρις να το ελεγχω προσεκτικα και γεμισε παραπανω, οποτε δεν εκαψε ακριβως 2 λιτρα αλλα οσο να ναι ειναι πολυ!

Εγω τρομαξα που τα ειδα τοσο κατω.. Τεσπα

Αλεν Ξ οκ θα το δοκιμασω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω τρομαξα που τα ειδα τοσο κατω.. Τεσπα

Αλεν Ξ οκ θα το δοκιμασω!

και εγω τρομαξα αστα να πανε και ειχα κανει και ταξιδι μολις 2 μερες πριν..

τωρα που τα ελεγξα μετα απο 2000χλμ απο φουλ που ηταν (και λιγο παραπανω απο το max..) ειναι καπου στην μεση της ενδειξης max.. καλα ειναι.. :clapping:

Link to comment
Share on other sites

και εγω τρομαξα αστα να πανε και ειχα κανει και ταξιδι μολις 2 μερες πριν..

τωρα που τα ελεγξα μετα απο 2000χλμ απο φουλ που ηταν (και λιγο παραπανω απο το max..) ειναι καπου στην μεση της ενδειξης max.. καλα ειναι.. :whistling:

Ας ελπισουμε να ειναι λογικο ετσι και οχι να πηραμε προβληματικα αμαξια..

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα τα πρώτα λάδια σήμερα .... Φίλτρο και λάδια Castrol 5 - W30 όλα μαζί 88,9€. Αρκετά καλή τιμή....

(Η αλλαγή έγινε στην αντιπροσωπία Ηγουμενίτσας)

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα τα πρώτα λάδια σήμερα .... Φίλτρο και λάδια Castrol 5 - W30 όλα μαζί 88,9€. Αρκετά καλή τιμή....

(Η αλλαγή έγινε στην αντιπροσωπία Ηγουμενίτσας)

Γιωργο, στα ποσα χλμ. εκανες την αλλαγη λαδιων/φιλτρου;

Link to comment
Share on other sites

Πηγα το πρωτο ταξιδακι με το πολακι...1.100 ΧΛΜ.στο ταξιδι (2.500 συνολο ΧΛΜ) κ οι εντυπωσεις ειναι οι καλυτερες...οσο αφορα το λαδι...στα 900χλμ στην αντιπροσωπια μου προσθεσαν γυρω στα 200ml...στα 1.350 εβαλα αλλα 250ml πριν φυγω για το ταξιδι κ τωρα υστερα απο 1.100 περιπου θελει γυρω στα 200ml παλι...στο βιβλιο λεει οτι ειναι φυσιολογικο 1 λιτρο ανα 2.000 ΧΛΜ μεχρι τις 5.000ΧΛΜ...με ηρεμη γενικα οδηγηση εγιναν οι παραπανω μετρησεις...

Εχει κανενας αλλος προσωπικη εμπειρια πανω στο θεμα???

Edited by POLO GTI SX
Link to comment
Share on other sites

Πηγα το πρωτο ταξιδακι με το πολακι...1.100 ΧΛΜ.στο ταξιδι (2.500 συνολο ΧΛΜ) κ οι εντυπωσεις ειναι οι καλυτερες...οσο αφορα το λαδι...στα 900χλμ στην αντιπροσωπια μου προσθεσαν γυρω στα 200ml...στα 1.350 εβαλα αλλα 250ml πριν φυγω για το ταξιδι κ τωρα υστερα απο 1.100 περιπου θελει γυρω στα 200ml παλι...στο βιβλιο λεει οτι ειναι φυσιολογικο 1 λιτρο ανα 2.000 ΧΛΜ μεχρι τις 5.000ΧΛΜ...με ηρεμη γενικα οδηγηση εγιναν οι παραπανω μετρησεις...

Εχει κανενας αλλος προσωπικη εμπειρια πανω στο θεμα???

λεει μεχρι μισο λιτρο ανα 1000 ειναι το οριο ας πουμε του φυσιολογικου, νομιζω ειναι αρκετο παντως να καιει τοσο σε καποιον. εμενα σε κουπρα μου καιει κανα 300αρι ml και κατι. με πιεση αρκετη ομως και σπανια το αφηνω ησυχο. δεν ειναι και λιγο αλλα και παλι καλα. αν περασει λιγο ο καιρος και ηρεμησω ειμαι σιγουρος οτι θα πεσει η ποσοτητα που καιει.

εσενα ακομα ειναι και στο στρωσιμο ας πουμε οποτε ειναι λογικο να τσιμπαει λιγο παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο, στα ποσα χλμ. εκανες την αλλαγη λαδιων/φιλτρου;

Στα 11000 χιλ. Το αργησα λιγο... Εχει παρει τα επανω του τωρα. Παει οπως οταν το ειχα πρωτοπαρει.

Link to comment
Share on other sites

Στα 11000 χιλ. Το αργησα λιγο... Εχει παρει τα επανω του τωρα. Παει οπως οταν το ειχα πρωτοπαρει.

Ξερεις γιατι σε ρωταω, ρε εσυ; Απο την αντιπροσωπεια λενε η αλλαγη λαδιων/φιλτρου να γινει στα 15.000 χλμ, που ειναι να γινει και το 1ο service.

Link to comment
Share on other sites

Στα 11000 χιλ. Το αργησα λιγο... Εχει παρει τα επανω του τωρα. Παει οπως οταν το ειχα πρωτοπαρει.

Γιωργο εγω θα το παω τωρα στα 2,000 χλμ. φιλοσιδη

[ Ποιο g12 βάζουμε για αντιψυκτικο γιατι μου ειπαν εχει 2 χρωματα ] ?

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σε ολη την παρεα

Edited by GiorgioPap - GTI
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο εγω θα το παω τωρα στα 2,000 χλμ. φιλοσιδη

[ Ποιο g12 βάζουμε για αντιψυκτικο γιατι μου ειπαν εχει 2 χρωματα ] ?

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σε ολη την παρεα

ΤΟ ροζ...εγω θα αλλαξω λαδακια στα 5-6.000ΧΛΜ μιας κ λεει οτι μεχρι τις 5.000 ο κινητηρας τσιμπαει λιγο λαδι...κ γενικα πιστευω οτι καθε 6-7.000 ΧΛΜ ειναι καλα για αλλαγη φιλτρου + λαδιων...

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις γιατι σε ρωταω, ρε εσυ; Απο την αντιπροσωπεια λενε η αλλαγη λαδιων/φιλτρου να γινει στα 15.000 χλμ, που ειναι να γινει και το 1ο service.

Έτσι μου είπαν και εμένα , αλλά καλά είναι τα 1α λάδια να μην τα αφήνεις και πολύ. Σου λέω ότι μόλις τα άλλαξα είδα τρομερή διαφορά...thumbsup.png

Γιωργο εγω θα το παω τωρα στα 2,000 χλμ. φιλοσιδη

[ Ποιο g12 βάζουμε για αντιψυκτικο γιατι μου ειπαν εχει 2 χρωματα ] ?

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σε ολη την παρεα

Αυτό που έχω λέγεται G12 plus plus και έχει μωβ καπάκι... thumbsup.png

file3.jpg

Από πρόγραμμα τι έγινε τελικά? Έβαλε κανείς ????

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μου είπαν και εμένα , αλλά καλά είναι τα 1α λάδια να μην τα αφήνεις και πολύ. Σου λέω ότι μόλις τα άλλαξα είδα τρομερή διαφορά...thumbsup.png

Αυτό που έχω λέγεται G12 plus plus και έχει μωβ καπάκι... thumbsup.png

file3.jpg

Από πρόγραμμα τι έγινε τελικά? Έβαλε κανείς ????

Επειδή έχω καινούργιο software στον εγκέφαλο περιμένουμε το κρακάκι....Παίζει και αυτή την εβδομάδα να το φορέσω εγώ......e-tuners φυσικά

2 πράγματα έχω να παραθέσω προς συζήτηση...

1ον ο υπολογιστής ταξιδίου λέει ότι νά'ναι....

Χθες που γύρισα από το ταξίδι έγραψε 14λίτρα ...πήγαινα σε 140-150 σταθερά....

Με υπολογισμό που έκανα η κατανάλωση δεν ξεπέρασε τα 7,5 λίτρα.....!!!!!!

2ον. Ξέρει κανείς αν και που απενεργοποιούνται οι αισθητήρες παρκαρίσματος....Μου τους έβαλε ο Ρώρρης δεν είναι εργοστασιακοί....

Τελειώνονταςε η πολάρα έχει τρελή δύναμη ακόμα και μαμά...με 3 άτομα και full φορτωμένο αποσκευές δεν κατάλαβε τίποτα......Σαν να είμουν μόνος μου...

ααααααα και κάτι τελευταίο.μετά από πολύ ψάξιμο ...συζητ'ήσεις με επαγγελματίες ...ένα βυζί στο μπροστινό μου λάστιχο και 180€ μείων στο πορτοφόλι μου.....Τσέκαρα εξωνυχιστικά.......

Η σωστότερη πίεση για τα ελαστικά μας είναι 36/39....και ας φαίνεται πολύ...Το αμάξι αλλάζει τελείως μορφή....ούτε καταλαβαίνει στα πολλά χιλιόμετρα ...στρίβει απίστευτα....ΔΕΝ ΚΟΠΑΝΑΕΙ και γενικά ΤΩΡΑ κατάλαβα ότι αγόρασα GTI...βάλτε και θα με θυμηθείτε....!!!

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω καινούργιο software στον εγκέφαλο περιμένουμε το κρακάκι....Παίζει και αυτή την εβδομάδα να το φορέσω εγώ......e-tuners φυσικά

2 πράγματα έχω να παραθέσω προς συζήτηση...

1ον ο υπολογιστής ταξιδίου λέει ότι νά'ναι....

Χθες που γύρισα από το ταξίδι έγραψε 14λίτρα ...πήγαινα σε 140-150 σταθερά....

Με υπολογισμό που έκανα η κατανάλωση δεν ξεπέρασε τα 7,5 λίτρα.....!!!!!!

2ον. Ξέρει κανείς αν και που απενεργοποιούνται οι αισθητήρες παρκαρίσματος....Μου τους έβαλε ο Ρώρρης δεν είναι εργοστασιακοί....

Τελειώνονταςε η πολάρα έχει τρελή δύναμη ακόμα και μαμά...με 3 άτομα και full φορτωμένο αποσκευές δεν κατάλαβε τίποτα......Σαν να είμουν μόνος μου...

ααααααα και κάτι τελευταίο.μετά από πολύ ψάξιμο ...συζητ'ήσεις με επαγγελματίες ...ένα βυζί στο μπροστινό μου λάστιχο και 180€ μείων στο πορτοφόλι μου.....Τσέκαρα εξωνυχιστικά.......

Η σωστότερη πίεση για τα ελαστικά μας είναι 36/39....και ας φαίνεται πολύ...Το αμάξι αλλάζει τελείως μορφή....ούτε καταλαβαίνει στα πολλά χιλιόμετρα ...στρίβει απίστευτα....ΔΕΝ ΚΟΠΑΝΑΕΙ και γενικά ΤΩΡΑ κατάλαβα ότι αγόρασα GTI...βάλτε και θα με θυμηθείτε....!!!

Κώστας

36\39 εχω και εγω απο οταν το πηρα απο αντιπροσωπεια το σεταραν , αλλα κοπαναει παρα πολυ.

Ελλαδα το βρισκω παρα πολυ μεγαλο νουμερο.

Έτσι μου είπαν και εμένα , αλλά καλά είναι τα 1α λάδια να μην τα αφήνεις και πολύ. Σου λέω ότι μόλις τα άλλαξα είδα τρομερή διαφορά...thumbsup.png

Αυτό που έχω λέγεται G12 plus plus και έχει μωβ καπάκι... thumbsup.png

file3.jpg

Να σε καλα και για την foto γιωργο

:whistling:

Edited by GiorgioPap - GTI
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο στα πόσα χιλιόμετρα τα άλλαξες?

εγώ σήμερα συμπλήρωσα 200ml λαδάκια στα 4000χιλ

11000 αρχηγέ... Το γράφω και λίγο πιο πάνω...

Να σε καλα και για την foto γιωργο

:whistling:

Δεν κάνει τίποτα George!!!!thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω καινούργιο software στον εγκέφαλο περιμένουμε το κρακάκι....Παίζει και αυτή την εβδομάδα να το φορέσω εγώ......e-tuners φυσικά

2 πράγματα έχω να παραθέσω προς συζήτηση...

1ον ο υπολογιστής ταξιδίου λέει ότι νά'ναι....

Χθες που γύρισα από το ταξίδι έγραψε 14λίτρα ...πήγαινα σε 140-150 σταθερά....

Με υπολογισμό που έκανα η κατανάλωση δεν ξεπέρασε τα 7,5 λίτρα.....!!!!!!

2ον. Ξέρει κανείς αν και που απενεργοποιούνται οι αισθητήρες παρκαρίσματος....Μου τους έβαλε ο Ρώρρης δεν είναι εργοστασιακοί....

Τελειώνονταςε η πολάρα έχει τρελή δύναμη ακόμα και μαμά...με 3 άτομα και full φορτωμένο αποσκευές δεν κατάλαβε τίποτα......Σαν να είμουν μόνος μου...

ααααααα και κάτι τελευταίο.μετά από πολύ ψάξιμο ...συζητ'ήσεις με επαγγελματίες ...ένα βυζί στο μπροστινό μου λάστιχο και 180€ μείων στο πορτοφόλι μου.....Τσέκαρα εξωνυχιστικά.......

Η σωστότερη πίεση για τα ελαστικά μας είναι 36/39....και ας φαίνεται πολύ...Το αμάξι αλλάζει τελείως μορφή....ούτε καταλαβαίνει στα πολλά χιλιόμετρα ...στρίβει απίστευτα....ΔΕΝ ΚΟΠΑΝΑΕΙ και γενικά ΤΩΡΑ κατάλαβα ότι αγόρασα GTI...βάλτε και θα με θυμηθείτε....!!!

Κώστας

ο υπολογιστής ταξιδίου λέει αρλούμπες όπως και ο δείκτης της βενζίνης.. χαρακτηριστικά χθες με τελείως άδειο ντεπόζιτο βάζω γύρω στα 10 λίτρα βενζίνη (20 ευρώ) και μου έδειχνε ότι γέμισε το μισό ντεπόζιτοοοο παρά 1 γραμμούλα!!!!:whistling: δεν ξέρω τι γίνεται... σίγουρα με εκλέβαν στο προηγούμενο βενζινάδικο αλλά είναι και χάλια οι δείκτες..

ελπίζω τουλάχιστον να λέει σωστά τη θερμοκρασία λαδιού...

Μετά από 6000χλμ πάντως αυτό που με χαλάει στο πολακι είναι ότι θα ήθελα λίγο πιο σφικτό τιμόνι, ώρες ώρες έχω την αίσθηση ότι δεν το ελέγχω απόλυτα.

με 39/36 κοπανάει σε λακούβες.. αλλά είναι η σωστή πίεση ειδικά για μεγάλες ταχύτητες και σαφώς σε καλό δρόμο είναι τέλεια.

δεν ξέρω αλλά έχετε παρατηρήσει να χανουν αέρα τα λάστιχα??? βλέπω ότι συνήθως πάντα χάνει από το 39 και πέφτει στο 37..και τα ελέγχω πάντα στο ίδιο βενζίναδικο (σε αυτό που ανακάλυψα ότι με κλέβει) ;)

Link to comment
Share on other sites

ο υπολογιστής ταξιδίου λέει αρλούμπες όπως και ο δείκτης της βενζίνης.. χαρακτηριστικά χθες με τελείως άδειο ντεπόζιτο βάζω γύρω στα 10 λίτρα βενζίνη (20 ευρώ) και μου έδειχνε ότι γέμισε το μισό ντεπόζιτοοοο παρά 1 γραμμούλα!!!!:whistling: δεν ξέρω τι γίνεται... σίγουρα με εκλέβαν στο προηγούμενο βενζινάδικο αλλά είναι και χάλια οι δείκτες..

ελπίζω τουλάχιστον να λέει σωστά τη θερμοκρασία λαδιού...

Μετά από 6000χλμ πάντως αυτό που με χαλάει στο πολακι είναι ότι θα ήθελα λίγο πιο σφικτό τιμόνι, ώρες ώρες έχω την αίσθηση ότι δεν το ελέγχω απόλυτα.

με 39/36 κοπανάει σε λακούβες.. αλλά είναι η σωστή πίεση ειδικά για μεγάλες ταχύτητες και σαφώς σε καλό δρόμο είναι τέλεια.

δεν ξέρω αλλά έχετε παρατηρήσει να χανουν αέρα τα λάστιχα??? βλέπω ότι συνήθως πάντα χάνει από το 39 και πέφτει στο 37..και τα ελέγχω πάντα στο ίδιο βενζίναδικο (σε αυτό που ανακάλυψα ότι με κλέβει) ;)

ολα χανουν...κ ειδικα στο 36/39 χανει πιο ευκολα...

το 36/39 ειναι η σωστη πιεση...κ ετσι δεν καραμπαλιαζουν κιολας...αλλα κοπαναει πολυ...το λυπαμαι...

Link to comment
Share on other sites

ολα χανουν...κ ειδικα στο 36/39 χανει πιο ευκολα...

το 36/39 ειναι η σωστη πιεση...κ ετσι δεν καραμπαλιαζουν κιολας...αλλα κοπαναει πολυ...το λυπαμαι...

36/39 είναι τα λάστοιχα κρύα....προφανως η πίεση δεν παραμένει η ίδια όταν ζεσταθούν...

Εμένα πάντως έχω δοκιμάσει όλα τα πιθανά σενάρια με 1 βδομάδα οδήγηση το καθένα.

Το 36/39 κοπανάει λιγότερο και είναι ΑΣΥΓΚΡΙΤΑ ΠΙΟ ΣΤΑΘΕΡΟ.....επίσης δεν γουστρω να τα σκάω στους βουλκανιζατεράδες...

180είναι πολλά λεφτά και οδηγώ συνέχεια σε δρόμους με λακούβες....

Link to comment
Share on other sites

36/39 είναι τα λάστοιχα κρύα....προφανως η πίεση δεν παραμένει η ίδια όταν ζεσταθούν...

Εμένα πάντως έχω δοκιμάσει όλα τα πιθανά σενάρια με 1 βδομάδα οδήγηση το καθένα.

Το 36/39 κοπανάει λιγότερο και είναι ΑΣΥΓΚΡΙΤΑ ΠΙΟ ΣΤΑΘΕΡΟ.....επίσης δεν γουστρω να τα σκάω στους βουλκανιζατεράδες...

180είναι πολλά λεφτά και οδηγώ συνέχεια σε δρόμους με λακούβες....

Και εγω 36\39 τα εχω και οσο παει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.