Jump to content
playmaker

Castrol Vs Mobil

Recommended Posts

παιδια θα παω για αλλαγη λαδιων.εχω gt με προγραμμα κτλ

τι να βαλω mobil η castrol?

το ξερω υπαρχουν πολλα θεματα ανοιγμενα τα χω διαβασει αλλα το ερωτημα το δικο μου αλλα και πολλων αλλων απο οτι φανταζομαι ειναι.

mobil?επειδη εχει καλυτερες ιδιοτητες και ανοχη σε καποιες θερμοκρασιες?

η

castrol?επειδη το λεει h vw(oχι και τοσο σημαντικο) και επειδη λενε οτι εχει καλυτερα προσθετα απο το Mobil?

δυστηχως τα προσθετα δεν μπορει να τα ξερει κανεις...

εχω 20.000κμ με castrol Μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα παω για αλλαγη λαδιων.εχω gt με προγραμμα κτλ

τι να βαλω mobil η castrol?

το ξερω υπαρχουν πολλα θεματα ανοιγμενα τα χω διαβασει αλλα το ερωτημα το δικο μου αλλα και πολλων αλλων απο οτι φανταζομαι ειναι.

mobil?επειδη εχει καλυτερες ιδιοτητες και ανοχη σε καποιες θερμοκρασιες?

η

castrol?επειδη το λεει h vw(oχι και τοσο σημαντικο) και επειδη λενε οτι εχει καλυτερα προσθετα απο το Mobil?

δυστηχως τα προσθετα δεν μπορει να τα ξερει κανεις...

εχω 20.000κμ με castrol Μια χαρα

Δεν νομιζω να έχουμε την δυνατοτητα να αξιολογήσουμε τα δυο λιπαντικά και να βγάλουμε καποια σωστά και σαφη συμπεράσματα.

Απο την άλλη θεωρώ ότι "ψυρίζουμε την μαϊμου" με την συγκριση, αφου και τα δυο πληρούν στο 100% τις προδιαγραφές.

Τι να συγκείνεις ? αν έιναι 97% ή 98% σε απόδοση? Δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

εφοσον εισαι μια χαρα τοτε συνεχισε με αυτο.μεταξυ των 2 παντως ουδεμια συγκριση.

γιατι καποιος να ναι τοσο σιγουροι για τα Mobil?

φιλε joop πως μπορεις να σαι σιγουρος οτι τα castrol δεν χρησημοποιουν καποιο ανωτερο προσθετο που δεν το ξερεις?

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μια ερώτηξη: Σε VI 122ps, ποια θεωρείται η φυσιολογικη θερμοκρασία λαδιου;;; (Ανάθεμα την ωρα και τη στιγμη που εβαλαν και αυτην την ένδειξη και μου εβαλαν σκοτουρες!!!! popeye.gif

Θενκς γιου και κόρης

Edited by ChrisB
Link to comment
Share on other sites

εγω βλεπω τους πινακες χαραχτηριστικων και συγκρινω.βεβαια,για να βρεις πινακες του gastrol πρεπει να κανεις ''αιτηση με ακριβο χαρτοσημο''.τα νουμερα λοιπον λενε οτι το mobil 1 esp formula ,εφοσον μιλαμε γι'αυτο αν καταλαβα ορθα,ειναι καλυτερο οποιουδηποτε gastrol.αυτη ειναι η μια πραγματικοτητα.η αλλη ειναι αυτη του οδηγου οπως την βλεπει καθημερινα στο αμαξι του.σε καποιον πχ. μπορει να μην αρεσει το οτι μαυριζουν νωρις τα mobil ενω τα gastrol μενουν διαυγη για περισσοτερα χλμ.και παλι ομως η πραγματικοτητα ειναι αλλου.ποιο απο τα 2 καθαριζει καλυτερα ;αυτο που μαυρισε ή αυτο που ειναι καθαρο;

ας σταθουμε ομως στο γεγονος οτι και τα 2 ειναι εντος προδιαγραφων.βαλε οποιο νομιζεις εσυ οτι ειναι καλυτερο για το αμαξι σου.ολα τα υπολοιπα τα εχει αναλυσει ο BOb :)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μια ερώτηξη: Σε VI 122ps, ποια θεωρείται η φυσιολογικη θερμοκρασία λαδιου;;; (Ανάθεμα την ωρα και τη στιγμη που εβαλαν και αυτην την ένδειξη και μου εβαλαν σκοτουρες!!!! popeye.gif

Θενκς γιου και κόρης

Σε πορεια 97-98-99 οταν παω με 120-140

Μεσα στην πολη αν και δεν εχω παρατηρηση διοτι δουλευω την καταναλωση :thumbsup: 94.. καπου εκει..

Σε μεγαλο ταξιδι που εκανα, για κανα 15λεπτο πηγαινα με 200-210-220 ειδα μεχρι 107

Παντος νομιζω οτι μεχρι 120βαθμους ΝΟΜΙΖΩ ξαναλεω , δεν υπαρχει προβλημα.

Playmaker

Τωρα εφοσον η VW λεει καστρολ γτ καθεσε και σκεφτεσαι τα mobil? Βαλε καστρολ !

Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν τα λαδια μαυριζουν σημαινει οτι "δουλευουν" σωστα μεσα στον κινητηρα και αυτη η μαυριλα ειναι επειδη καθαριζουν βαλβιδες ολη την ωρα οποτε για μενα 1000 φορες να μαυριζουν παρα να βγαινουν χρυσα...

Link to comment
Share on other sites

Σε μεγαλο ταξιδι που εκανα, για κανα 15λεπτο πηγαινα με 200-210-220 ειδα μεχρι 107

Παντος νομιζω οτι μεχρι 120βαθμους ΝΟΜΙΖΩ ξαναλεω , δεν υπαρχει προβλημα.

Όντως αυτα τα λαδια μεχρι τους 120 δεν πρεπει να εχουν ιδιαιτερο προβλημα αν και δε νομιζω οτι τα αυτοκινητα μας πιανουν αυτες τις θερμοκρασιες.

Κατι αλλα χωρις ψυγειο λαδιου χτυπανε 130-135...

Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν τα λαδια μαυριζουν σημαινει οτι "δουλευουν" σωστα μεσα στον κινητηρα και αυτη η μαυριλα ειναι επειδη καθαριζουν βαλβιδες ολη την ωρα οποτε για μενα 1000 φορες να μαυριζουν παρα να βγαινουν χρυσα...

η οτι μαυριζουν επειδη καιγονται?

μακαρι να ξεραμε τι προσθετα εχουν τα castrol η εστω τα Mobil....

Link to comment
Share on other sites

η οτι μαυριζουν επειδη καιγονται?

μακαρι να ξεραμε τι προσθετα εχουν τα castrol η εστω τα Mobil....

αν καιγοντουσαν θα το εβλεπες στον δεικτη λαδιου...οταν μαυριζουν δουλευουν...

Link to comment
Share on other sites

Σε πορεια 97-98-99 οταν παω με 120-140

Μεσα στην πολη αν και δεν εχω παρατηρηση διοτι δουλευω την καταναλωση :whistling: 94.. καπου εκει..

Σε μεγαλο ταξιδι που εκανα, για κανα 15λεπτο πηγαινα με 200-210-220 ειδα μεχρι 107

Παντος νομιζω οτι μεχρι 120βαθμους ΝΟΜΙΖΩ ξαναλεω , δεν υπαρχει προβλημα.

Την θερμοκρασία λαδιού την βλέπεις από το climatronic? αν ναι τότε είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω τοπικ.... στα 10.000 χιλομετρα με αρκετα γκαζια βλεπω οτι μου εχει καψει 2 γραμουλες λαδι ...Ειναι φυσιολογικο αυτο ρε παιδια?

Για να μην ανοιγω τοπικ.... στα 10.000 χιλομετρα με αρκετα γκαζια βλεπω οτι μου εχει καψει 2 γραμουλες λαδι ...Ειναι φυσιολογικο αυτο ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Στο φορθμ του σιροκο εχει αναλυθει πληρως επιστημονικως το θεμα λαδιου . Ακομα και στα ξενα forums η καλυτερη επιλογη παραμενει mobil esp 1 formula 5-30 .

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω τοπικ.... στα 10.000 χιλομετρα με αρκετα γκαζια βλεπω οτι μου εχει καψει 2 γραμουλες λαδι ...Ειναι φυσιολογικο αυτο ρε παιδια?

Για να μην ανοιγω τοπικ.... στα 10.000 χιλομετρα με αρκετα γκαζια βλεπω οτι μου εχει καψει 2 γραμουλες λαδι ...Ειναι φυσιολογικο αυτο ρε παιδια?

φυσιολογικοτατο!!! ολα στην αρχη καινε γι'αυτο και σου δινουν δωρο 1 λιτρο λαδι για αν χρειαστεις να συμπληρωσεις, εγω παντος συμπληρωσα

closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

δειτε πως ειναι στο μυαλο μου.....

Mobil πολυ τα θεωρουν κορυφεα σκεφτομαι να τα βαλω....

αλλα εδω και 20.000κμ εχω castrol..

Και ξαναρωτω οκ τα mobil ειναι καλυτερα σε τιμες δυνατοτητες αλλα αν τα castrol εχουν καλυτερα προσθετα καθαριστικα?πως ξερουμε οτι δεν εχουν φιλε joop?

θελω να πισω τον εαυτο μου να βαλει Mobil αλλα αυτο το αλλα....

πως εξηγειται το πιο γρηγορο μαυρισμα των Mobil με τη βοηθεια της επιστημης?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω κατι επιστημονικο να παραθεσω , παρα μονο oτι ειχα αυτοκινητο που μου βγαλε 15 χρονια και 200.000 χλμ με 0 προβληματα στον κινητηρα.

Κατι παρομοιο και το παλιο αυτοκινητο του πατερα μου

Βαζαμε παντα Mobil1

Και συνεχιζω με mobil και στο γκολφ, γιατι ομαδα που κερδιζει δεν την αλλαζεις :blush:

Edited by pittas
Link to comment
Share on other sites

δειτε πως ειναι στο μυαλο μου.....

Mobil πολυ τα θεωρουν κορυφεα σκεφτομαι να τα βαλω....

αλλα εδω και 20.000κμ εχω castrol..

Και ξαναρωτω οκ τα mobil ειναι καλυτερα σε τιμες δυνατοτητες αλλα αν τα castrol εχουν καλυτερα προσθετα καθαριστικα?πως ξερουμε οτι δεν εχουν φιλε joop?

θελω να πισω τον εαυτο μου να βαλει Mobil αλλα αυτο το αλλα....

πως εξηγειται το πιο γρηγορο μαυρισμα των Mobil με τη βοηθεια της επιστημης?

Αν εκαναν καλυτερη καθαριστικη δουλεια τοτε θα μαυριζαν πιο γρηγορα απο τα mobil.Εξαλλου καμια εταιρεια δε θα σου πει τι προσθετα περιεχουν τα λαδια της.Λες να ειναι τοσο χαζη να βγαλει στη φορα τη φορμουλα της;Σα να λεει η shell τι προσθετα βαζει στα καυσιμα της.Ασε λοιπον τα προσθετα γιατι ποτε δεν θα τα μαθεις.Αξιοπιστα στοιχεια για την ποιοτητα καθε λαδιου ειναι τα χαρ/κα του και του mobil ειναι ισως τα καλυτερα.Οσο για τα χαρ/κα των castrol, οπως ειπε κ καποιος φιλος δεν τα βρισκεις ευκολα.Υποπτο;

Link to comment
Share on other sites

Την θερμοκρασία λαδιού την βλέπεις από το climatronic? αν ναι τότε είναι λάθος.

Δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις .. δλδ απο το rcd510?στην οθονη μπροστα?

Τεσπα.. την θερμοκρασια την βλεπω στο κατραν!Εχει OIL TEMP σε αντιθεση με το 5ρι.. :angry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις .. δλδ απο το rcd510?στην οθονη μπροστα?

Τεσπα.. την θερμοκρασια την βλεπω στο κατραν!Εχει OIL TEMP σε αντιθεση με το 5ρι.. :angry:

Εννοει το κρυφο μενου του climatronic.Πολυ καλο που εβαλαν δεικτη θερμοκρασιας λαδιου.Μεγαλη βλακεια που δεν το εκαναν και στο 5αρι.

Link to comment
Share on other sites

Αν εκαναν καλυτερη καθαριστικη δουλεια τοτε θα μαυριζαν πιο γρηγορα απο τα mobil.Εξαλλου καμια εταιρεια δε θα σου πει τι προσθετα περιεχουν τα λαδια της.Λες να ειναι τοσο χαζη να βγαλει στη φορα τη φορμουλα της;Σα να λεει η shell τι προσθετα βαζει στα καυσιμα της.Ασε λοιπον τα προσθετα γιατι ποτε δεν θα τα μαθεις.Αξιοπιστα στοιχεια για την ποιοτητα καθε λαδιου ειναι τα χαρ/κα του και του mobil ειναι ισως τα καλυτερα.Οσο για τα χαρ/κα των castrol, οπως ειπε κ καποιος φιλος δεν τα βρισκεις ευκολα.Υποπτο;

Καλά δεν είναι και τόσο δύσκολο να το βρεις.....λίγο να ψαξεις στο site της Castrol το βρισκεις.....

http://datasheets.bp.com/bpglis/lubtds.nsf/technicaldata/800F24E5C80AE701802572AA00352217?OpenDocument

Τωρα θα ήθελα να μάθω πως βγαίνει το συμπέρασμα ότι είναι το κορυφαιο και το καλύτερο, ας μου εξηγήσει καποιος απο το γνώστες και σε ποια χαρακτηριστικα υπερέχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι!

Στην οθόνη φαίνεται η θερμοκρασία λαδιού (όταν είναι από 50 C, αλλιώς δείχνει παύλες).

Μέχρι 107 νομίζω έχω δει μετά από ελαφρουτσικο σκισιμο στην εθνική.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.