Jump to content
jim22479

Εξοφληση Δανειου Αγορας Αυτοκινητου

Recommended Posts

Αν και θα παρω την τραπεζα να μαθω πληροφοριες , ετσι για αρχη να κανω την εξης ερωτηση. Το καλοκαιρι που θα μας ερθει θα χρωσταω ακομα στην τραπεζα VW bank , γυρω στις 4.500 ευρω. Αν εγω καταφερω και τα μαζεψω εκεινη την εποχη τα χρηματα και τα δωσω για να ξοφλησω νωριτερα το αμαξι ( κανονικα το ξεχρεωνω τον Ιουλη του 2011) , θα πληρωσω καποιο πεναλτι και ποσο; Συμφερει;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μου ειχανε πει εμενα οταν ειχα ρωτησει ακριβως το ιδιο με σενα, ηταν οτι παντα γινεται συννενοηση με την τραπεζα για κατι τετοιο και συνηθως γλιτωνεις καποια χρηματα απο τους τοκους. Αν σου απομενει ενας χρονος για παραδειγμα και θες να εξοφλησεις τωρα,θα γλιτωσεις ενα μικρο μερος απο τους τοκους. θα πληρωσεις καποιους σαν προστιμο. Το αν σε συμφερει η οχι θα το δεις οταν θα μαθεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σε συμφέρει να το κάνεις. Απ όσο γνωρίζω, σε κάποια δάνεια όταν ξεκινήσει η καταβολή των δόσεων, αρχικά καλύπτονται κατά κύριο λόγο οι τόκοι και όχι το κυρίως κεφάλαιο.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα όταν πάει κάποιος να εξοφλήσει τις τελευταίες δόσεις του δανείου, να γλιτώνει ελάχιστους τόκους.

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

To παραπάνω δεν γνωρίζω κατά πόσο ισχύει μιας και όταν ξεκινάει η καταβολή των δόσεων, είναι ουσιαστικά το ποσό με τους τόκους δια των αριθμό των δόσεων. Τώρα αν η τράπεζα από μόνη της και στα κρυφά λέει ότι εξοφλούνται πρώτα οι τόκοι και μετά το κεφάλαιο, ε τότε οι άνθρωποι είναι........ τι να πω!

Κάνε ένα τηλέφωνο και ρώτα φίλε jim22479, αλλά επειδή ορισμένες φορές δεν βρίσκεις άκρη με τους εκπροσώπους της τράπεζας, ρίξε μια ματιά και στο συμβόλαιο που έχεις στα χέρια σου. Σίγουρα γράφει μέσα για αυτό.

Το θέμα μεταφέρεται στην σωστή θ'εση. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν και θα παρω την τραπεζα να μαθω πληροφοριες , ετσι για αρχη να κανω την εξης ερωτηση. Το καλοκαιρι που θα μας ερθει θα χρωσταω ακομα στην τραπεζα VW bank , γυρω στις 4.500 ευρω. Αν εγω καταφερω και τα μαζεψω εκεινη την εποχη τα χρηματα και τα δωσω για να ξοφλησω νωριτερα το αμαξι ( κανονικα το ξεχρεωνω τον Ιουλη του 2011) , θα πληρωσω καποιο πεναλτι και ποσο; Συμφερει;

Να πάρεις την τράπεζα & να τους ρωτήσεις. Εγώ έχω κάνει 2 φορές στο παρελθόν προεξόφληση και δεν είχα πέναλτυ. Νομίζω ότι το πέναλτυ έχει κριθεί μη νόμιμο και έχει καταργηθεί.

Επίσης κατά την εξόφληση παίρνεις βεβαίωση (επιτόπου όχι άλλη ημέρα) ώστε γίνεται άρση της παρακράτησης κυριότητας και η κυριότητα γυρνάει σε εσένα.

Αν το δάνειο σου είναι έντοκο τότε θα σου αφαιρεθούν οι τόκοι. Βέβαια όπως 15 χρόνια τώρα κάνουν οι τράπεζες αν έχεις μία δόση π.χ. 300 ευρώ στις πρώτες δόσεις πληρώνεις 100 κεφάλαιο και 200 τόκο (να μην πω 250), στις τελευταίες αντίστοιχα μειώνεται ο τόκος και αυξάνεται το κεφάλαιο δηλ. 250 κεφάλαιο και 50 τόκος. Οπότε το ποσό που θα γλυτώσεις δεν θα είναι τον τελευταίο χρόνο όσο τον πρώτο αλλά αρκετά μικρότερο.

Κανονικά στο δοσολόγιο σου πρέπει να αναγράφεται ανάλυση της δόσης σε κεφάλαιο και τόκους, τσεκάρισε το.

Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις την τράπεζα & να τους ρωτήσεις. Εγώ έχω κάνει 1 φορα στο παρελθόν προεξόφληση και δεν είχα πέναλτυ. Νομίζω ότι το πέναλτυ έχει να κανει αναλογος την τραπεζα πρεπει να πας απο κοντα να τα ρωτησεις,εδω θα μαθεις μονο προσωπικες εμπειριες του καθε ενα απο εμας !!!

Edited by giannis agiannis
Link to comment
Share on other sites

παιδια στην αρχη ειναι σιγουρο 100% οτι το μεγαλυτερο ποσοστο της δοσης που πληρωνεις ειναι οι τοκοι και οσο περναει ο καιρος το ποσοστο αντιστρεφεται και πληρωνεις μεγαλυτερο ποσοστο του δανιζομενου ποσου και μικροτερο των τοκων!!!

Edited by panos18
Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι βάση νόμου ποινή προεξόφλησης μπορεί να σου επιβάλλει η τράπεζα μόνο σε δάνεια με σταθερό επιτόκιο. Αν έχεις κυμαινόμενο τότε η ποινή προεξόφλησης είναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ!!! Και θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις. Το δάνειο για το αμάξι που έχω πάρει είναι 2 χρόνια σταθερό και μετά κυμαινόμενο. Αν το αποπληρώσω στα 2 πρώτα χρόνια θα πληρώσω μια ποινή προεξόφλησης. Από τα 2 χρόνια και μετά η ποινή αυτή δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

Να πάρεις την τράπεζα & να τους ρωτήσεις. Εγώ έχω κάνει 2 φορές στο παρελθόν προεξόφληση και δεν είχα πέναλτυ. Νομίζω ότι το πέναλτυ έχει κριθεί μη νόμιμο και έχει καταργηθεί.

Επίσης κατά την εξόφληση παίρνεις βεβαίωση (επιτόπου όχι άλλη ημέρα) ώστε γίνεται άρση της παρακράτησης κυριότητας και η κυριότητα γυρνάει σε εσένα.

Αν το δάνειο σου είναι έντοκο τότε θα σου αφαιρεθούν οι τόκοι. Βέβαια όπως 15 χρόνια τώρα κάνουν οι τράπεζες αν έχεις μία δόση π.χ. 300 ευρώ στις πρώτες δόσεις πληρώνεις 100 κεφάλαιο και 200 τόκο (να μην πω 250), στις τελευταίες αντίστοιχα μειώνεται ο τόκος και αυξάνεται το κεφάλαιο δηλ. 250 κεφάλαιο και 50 τόκος. Οπότε το ποσό που θα γλυτώσεις δεν θα είναι τον τελευταίο χρόνο όσο τον πρώτο αλλά αρκετά μικρότερο.

Κανονικά στο δοσολόγιο σου πρέπει να αναγράφεται ανάλυση της δόσης σε κεφάλαιο και τόκους, τσεκάρισε το.

ολα σωστα εκτος απο το θεμα της βεβαιωσης.μπορει και να στη στειλουν αργοτερα με ταχυδρομειο.δε λεει κατι.εξαρταται απο το πως δουλευει η καθε τραπεζα.πεναλτυ δεν υπαρχει σε καμια περιπτωση σε καταναλωτικο δανειο(π.χ. αυτοκινητου).παντως οσο το καθυστερεις τοσο λιγοτερα χρηματα θα γλιτωσεις,ειναι γεγονος.το δοσολογιο της vw bank γραφει αναλυτικα την καθε δοση(κεφαλαιο,τοκοι,ποσο που απομενει)

Link to comment
Share on other sites

λιγο οφφ τοπικ αλλα..

οι τραπεζες ειναι οτι χειροτερο επαθε ποτε η ανθρωπότητα.

το πιστευω περα για περα αυτο.

ριξτε μια ματια εδω.. http://www.zeitgeistmovie.com/

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

σορρυ αλλα αν δεν υπηρχαν οι τραπεζες οι μισοι απο εδω δε θα ειχαν αυτοκινητο και εσυ πιθανον forum για να γραφεις, οποτε μην εισαι τοσο απολυτος...

Link to comment
Share on other sites

σορρυ αλλα αν δεν υπηρχαν οι τραπεζες οι μισοι απο εδω δε θα ειχαν αυτοκινητο και εσυ πιθανον forum για να γραφεις, οποτε μην εισαι τοσο απολυτος...

Αν παρακολουθησεις λιγουλακι απο το zeitgeist θα καταλαβεις οτι ο poen εχει δικιο. Το γεγονος οτι εσυ και πολυ αλλοι αγοραζουν αμαξι με τα δανεικα που παιρνουν απο τον εβραιο, δεν σημαινει πως ο κοσμος δεν θα ηταν καλυτερος χωρις τραπεζες. Το μισο μου σοι δουλευει σε τραπεζες και εχω ιδία αποψη για το τι εστι τράπεζα. Οι καρτες και τα δανεια αποκαλουνται προιοντα μιας και παραγουν κερδος οπως παράγουν οι ντοματες και τα μαρουλια που πουλαει ο αγροτης στην λαικη, μονο που ο ενας πουλαει χρημα και ο αλλος τον μοχθο του απο το χωραφι. Η αληθεια ειναι πως το μονο πραγμα που παραγει η τραπεζα ειναι χρεος, χρεος για εμας και κερδος για εκεινη. Καθε χρηματικη συναλλαγη σε λιγο καιρο θα περναει μεσα απο της τραπεζες και ο εβραιος θα κραταει την "νομιμη" προμηθεια του. Αν καιγοντουσαν ολες ο κοσμος θα ηταν καλυτερο μερος!

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

εσυ καταρχην που ξερεις πως πηρα το αμαξι μου και πως ξερεις αν ειναι δικο μου και δεν οδηγαω το δευτερο του πατερα μου?? κ δεν καταλαβαινω γιατι γινεσαι τοσο επιθετικος.αν διαβασες οτι εγραψα θα δεις οτι οντως ισχυει.

αααα... επισης να σου θυμισω οτι τραπεζες υπηρχαν, εστω και με υποτυπωδη μορφη, απο την αρχαια ελλαδα και οταν αρχισαν να περνουν μορφη παρομοια με τη σημερινη (περιπου στο 1700μΧ) αρχισε ο κοσμος να περναει απο τα καρα στο πρωτα αυτοκινητα

Edited by ksalex
Link to comment
Share on other sites

αααα... επισης να σου θυμισω οτι τραπεζες υπηρχαν, εστω και με υποτυπωδη μορφη, απο την αρχαια ελλαδα και οταν αρχισαν να περνουν μορφη παρομοια με τη σημερινη (περιπου στο 1700μΧ) αρχισε ο κοσμος να περναει απο τα καρα στο πρωτα αυτοκινητα

Οκ οκ μασα το χορταρι σου και ησυχασε. Οι τράπεζα υπαρχει για να μας βοηθαει, ειναι ενα "ιδρυμα" δανεισμου χρηματων, με λογικους τοκους και ορους, αυτο θες να μας πεις? Πως εξαιτιας των τραπεζων εφυγε ο κοσμος απο τα καρα και περασε στα αυτοκινητα? Καμιά άλλη ανοησία θα ακούσουμε? Οι κάρτες με 19% επιτοκιο έναντι 6% στην Γερμανια ειναι γιατι οι τράπεζες εχουν ανθρωπινο χαρακτηρα ειδικά εδω στο Ελλαντα. Δεν ξερω πιανου το αμαξι οδηγας και ποιος το πληρωσε, αν ομως πεσεις στην αναγκη της τραπεζας εσυ ή οι δικοι σου τοτε θα τραγουδας αλλο σκοπο! Τζαμπα στα λεω γιατι παλι θα μου λες για καρα και για αλογα, αλλα οταν μου εκθιάζουν τις τράπεζες δεν μπορω να μην μιλήσω.

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

μαλλον εχεις αποθημενα και ειπες να ξεσπασεις.ειδες να υπερασπιστω καμια τραπεζα?? τεσπα το topic δεν εχει αυτο το θεμα οποτε αν θες ανοιξε αλλο να πουμε αποψεις...

Link to comment
Share on other sites

G3T εμενα η γνωμη μου ειναι αυτη,

η κεντρικη τραπεζα μαζι με τους μεγαλοτραπεζιτες και το ΔΝΤ φτιαχνουν χρημα απο το τοιποτα.

απο αερα.. χρεος απο τον αερα. οι τραπεζες δυστηχως ειναι αναγκαιο κακο για μια διεθνη αγορα.

δεν ειχα δεν εχω και δεν σκοπευω ποτε να εχω πιστοτικη καρτα.

δεν εχω και δεν σκοπευω να παρω δανειο οχι γιατι ειμαι πλουσιος αλλα γιατι πιστευω οτι ειναι το λιγοτερο κουτο. (για εμενα παντα)

ξοδευω και αγοραζω μονο οσα μπορω και σηκωνει η τσεπη μου..

η γνωμη μου λοιπον ειναι αυτη και την πιστευω περα για περα.

ισως ειμαι οραματιστης αλλα φανταζομαι τον κοσμο ανιδεοτελη sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

G3T εμενα η γνωμη μου ειναι αυτη,

η κεντρικη τραπεζα μαζι με τους μεγαλοτραπεζιτες και το ΔΝΤ φτιαχνουν χρημα απο το τοιποτα.

απο αερα.. χρεος απο τον αερα. οι τραπεζες δυστηχως ειναι αναγκαιο κακο για μια διεθνη αγορα.

δεν ειχα δεν εχω και δεν σκοπευω ποτε να εχω πιστοτικη καρτα.

δεν εχω και δεν σκοπευω να παρω δανειο οχι γιατι ειμαι πλουσιος αλλα γιατι πιστευω οτι ειναι το λιγοτερο κουτο. (για εμενα παντα)

ξοδευω και αγοραζω μονο οσα μπορω και σηκωνει η τσεπη μου..

η γνωμη μου λοιπον ειναι αυτη και την πιστευω περα για περα.

ισως ειμαι οραματιστης αλλα φανταζομαι τον κοσμο ανιδεοτελη sillyhorse1rb5.gif

καταρχην δεν ειπα κατι για να προσβαλλω κανενα κ ποσο μαλλον εσενα.τωρα γιατι θιγεται και φωναζει ο capamaru ,ρωτα τον. αυτο που ειπα αρχικα ειναι οτι αν δεν υπηρχαν τραπεζες και δανεια οι μισοι δε θα ειχαν αυτοκινητο.λαθος κανω??απλη διαπιστωση ειναι. ουτε ειπα καλα εκαναν κ πηραν δανειο ουτε ειπα ασχημα εκαναν. αν εσυ δε θες πιστωτικη μην παρεις.εγω πειραζει που θελω?κ θελω γιατι δεν κουβαλαω ενα ματσο λεφτα πανω μου και γιατι ψωνιζω στο e-bay πραγματακια για το αυτοκινητο μου γλιτωνοντας ενα σωρο λεφτα απο οτι να τα παρω απο εδω κ γιατι...κ γιατι...πολλα γιατι αναλογα τον καθε ανθρωπο και τα γουστα του. επισης δεν εχω δωσει ποτε ουτε ενα ευρω στις τραπεζες. ισα- ισα που εχω γλιτωσει αρκετα κανοντας συνετη χρηση των υπηρεσιων τους.

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω καρτα για αγορες απο net καθως τα χρηματα ειναι σιγουρα λιγοτερα.

αλλα οχι πιστωτικη. χρεωστικη. οτι εχω μεσα τα τραβαει και δεν πιστωνει..

εγω απλα ειπα τι πιστευω και τι κανω εγω. ειπα δλδ τη γνωμη μου.

αν εσυ η ο καθενας θελετε να κανετε χριση δανειων και καρτων με γεια σας και χαρα σας κανενα προβλημα απο εμενα ειπα απλα τι πιστευω :whistling: :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

αυτο ειπα κ εγω ρε φιλε. ο καθενας κανει οτι θελει.απλα δε μπορω να δεχτω αποψεις του στυλ "καψτε τις τραπεζες"κτλ γιατι τα θεωρω ακροτητες και οι ακραιες σκεψεις οδηγουν σε λαθος πραξειςsmile.gif . δε μ αρεσουν οι ακροτητες ουτε στον αθλητισμο, ουτε στην πολιτικη ,ουτε στη θρησκεια, ουτε πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

εγω δεν ειπα ουτε καψτε τις ουτε σπαστε τις. απο το πρωτο μου ποστ αν δεις τεσπα. sillyhorse1rb5.gif

το ειδα και δεν ειπα πουθενα για σεναthumbsup.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω σημερα πηγα στην APLPHA BANK να εξοφλησω το αυτοκινητο

ειχα 2 χρονια δανειο και εξοφλησα τις 8 τελευταιες δοσεις χωρις "πεναλτυ"

απλα σου δινουν ενα εξοφλητικο λογαριασμο και μετα παιρνεις τηλ τα κεντρικα για την παρακρατηση!

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

σας το ξαναπα.δεν υπαρχει ποινη προεξοφλησης σε καταναλωτικα δανεια,οπως ειναι για αγορα αυτοκινητου. εχει κριθει παρανομη.υπαρχει μονο στα στεγαστικα αλλα το συμβουλιο της επικρατειας συντομα θα την καταργησει κ αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.