Jump to content
ACE2007

Golf 5/6 1.4 Tsi - Το Καλύτερο Κιτ Εισαγωγής

Ποια είναι η καλύτερη εισαγωγή για τα TSI?  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Παίδες εγώ αγόρασα τελικά από συνφορουμίστα σε άλλο club το φίλτρο πάνελ της Pipercross με 30 ευρουδάκια. Το παλικάρι που το πούλαγε είχε περάσει την εισαγωγή της Forge. Η συγκεκριμένη είναι εντυπωσιακή όταν ανοίγει το καπό βέβαια μοιάζει με βαρελάκι και στην αρχή σε μπερδεύει λίγο μέχρι να την καταλάβεις. Είναι όμως προσεγμένη και στην τελευταία λεπτομέρεια, αφού μέχρι και το "στόμιο" που έχει μπροστά στην μετώπη έχει βίδες που κουμπώνουν ακριβώς πάνω στο ανάλογο σημείο.

Το θέμα είναι ότι την (όποια) διαφορά ακόμα ψάχνει να την βρει το παλικάρι που έβαλε την εισαγωγή, δηλ. δεν φαινόταν να είναι super ευχαριστημένος. Αγορά έκανε από την weber.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να χάσεις τίποτα, θα κερδίσεις πάντως έστω και λίγο ροπή, λίγο καλύτερο ήχο. Μια χαρά φίλτρα είναι τα K&N. Το θέμα είναι ότι στο παρελθόν είχα δοκιμάσει BMC, KINGDRAGON, K&N (που ήταν όλα φίλτρα γάζας) και ένα φίλτρο της AUTODELTA (που ήταν πολυουρεθάνης) και με το φίλτρο της Autodelta είχα δει την καλύτερη διαφορά και για αυτό πήρα πάλι αντίστοιχο της Pipercross για το Golf (σφουγγαρένιο δηλ. πάλι και άνευ λαδιού).

Υπόψιν ότι σε παλιό συγκριτικό τεστ περιοδικού για φίλτρα πάνελ καλύτερο όλων (από τα φίλτρα γάζας) είχε βγει το GREEN που δεν πολυαναφέρεται στο topic (το φοράει πάντως φίλος σε MK5 GT).

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγώ αγόρασα τελικά από συνφορουμίστα σε άλλο club το φίλτρο πάνελ της Pipercross με 30 ευρουδάκια. Το παλικάρι που το πούλαγε είχε περάσει την εισαγωγή της Forge. Η συγκεκριμένη είναι εντυπωσιακή όταν ανοίγει το καπό βέβαια μοιάζει με βαρελάκι και στην αρχή σε μπερδεύει λίγο μέχρι να την καταλάβεις. Είναι όμως προσεγμένη και στην τελευταία λεπτομέρεια, αφού μέχρι και το "στόμιο" που έχει μπροστά στην μετώπη έχει βίδες που κουμπώνουν ακριβώς πάνω στο ανάλογο σημείο.

Το θέμα είναι ότι την (όποια) διαφορά ακόμα ψάχνει να την βρει το παλικάρι που έβαλε την εισαγωγή, δηλ. δεν φαινόταν να είναι super ευχαριστημένος. Αγορά έκανε από την weber.

Ναι είναι ενα θεμα η διαφορά...Όταν είχα το BMC δεν είδα διαφορά. Με την APR είδα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι ενα θεμα η διαφορά...Όταν είχα το BMC δεν είδα διαφορά. Με την APR είδα.

Εννοείς BMC βαρελάκι??

Link to comment
Share on other sites

Pants θα κάνουμε ομαδική αγορά από σαλονικα για εισαγωγή οπω μου φαίνεται μη βιαζεσαι

Οκ. Εχω αρχισει και μαζευω λευτα σιγα σιγα οποτε δεν βιαζομαι.

Link to comment
Share on other sites

για δειτε και αυτό -με υποδοχή για τις αναθυμιάσεις -με βάση στήριξης (στηρίζεται εκεί που είναι το φιλτροκουτι) βασικά την άλλαξα γιατί μετά από μία καταιγίδα είδα κάτι λεκέδες από νερό πάνω στην σκονισμένη χοάνη (η προηγούμενη έβλεπε μπροστά)- τώρα παίρνει αερα από φαναρι τροχό κλπκαι ησύχασα- επίσης οι αναθυμιάσεις ήταν κάτι που με απασχολούσαν ,γιατί παρόλο που είχα βάλει φιλτράκι ο χώρος μέσα στο μοτερ είχε αρχίσει και λερωνόνταν- τέλος έβαλα και μία χοάνη γίγας :-) για λίγο περισσότερο αέρα και φυσικά έγινε και αντιστοιχη ρυθμισούλα στο πρόγραμμα DSC00770.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος DIMIV.

Λοιπόν για το τεστ που λέγαμε στα φίλτρα ήταν από το Power Techniques σε Seat Ibiza FR. Τα αποτελέσματα για τα φίλτρα πάνελ :

powerguidefiltragiafr21.jpg

http://www.powermag.gr/index.php

Λοιπόν για τον φίλο Ανδρέα που το ζήτησε, στις παρακάτω pics φαίνεται η διαδικασία για να αλλάξουμε μόνοι μας το φίλτρο αέρα (Sport φίλτρο --> στην θέση του εργοστασιακού) σε Golf TSI 160. Η διαδικασία είναι απλή και σύντομη αρκεί να γίνει προσεκτικά και χωρίς άγαρμπες κινήσεις. Περισσότερα εδώ : http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=39624

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

για δειτε και αυτό -με υποδοχή για τις αναθυμιάσεις -με βάση στήριξης (στηρίζεται εκεί που είναι το φιλτροκουτι) βασικά την άλλαξα γιατί μετά από μία καταιγίδα είδα κάτι λεκέδες από νερό πάνω στην σκονισμένη χοάνη (η προηγούμενη έβλεπε μπροστά)- τώρα παίρνει αερα από φαναρι τροχό κλπκαι ησύχασα- επίσης οι αναθυμιάσεις ήταν κάτι που με απασχολούσαν ,γιατί παρόλο που είχα βάλει φιλτράκι ο χώρος μέσα στο μοτερ είχε αρχίσει και λερωνόνταν- τέλος έβαλα και μία χοάνη γίγας :-) για λίγο περισσότερο αέρα και φυσικά έγινε και αντιστοιχη ρυθμισούλα στο πρόγραμμα DSC00770.jpg

να ξερεις οτι με αυτη την χοανη 'γιγας' οπως αναφερεις και συ,θα χασεις πολυ στα ψηλα γιατι τραβαει πολυυυ παραπανω αερα απο τον κανονικο. την ειχε φιλος την συγκεκριμενη pipercross και μολις την εβγαλε ανασανε το αμαξι,εβαλε βαρελακι(εχανε στα ψηλα πριν). αυτη κανει για κανα gti βελτιωμενο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για το τεστ που λέγαμε στα φίλτρα ήταν από το Power Techniques σε Seat Ibiza FR. Τα αποτελέσματα για τα φίλτρα πάνελ :

http://www.powermag.gr/index.php

Δεν βλεπω να έχουν κάνει τεστ όμως για το φιλτράρισμα, και δεν έχει και τα pipercross στο test. :lol:

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω να έχουν κάνει τεστ όμως για το φιλτράρισμα, και δεν έχει και τα pipercross στο test. :D

Δες στο post 603 Stelio, δεν ανέφερα πουθενά για τεστ με Pipercross, τα γάζας ανέφερα. Σε φιλοσοφία και κατασκευή το Pipercross μπορεί να θεωρηθεί ότι μοιάζει με το itg (είναι το μοναδικό πολυουρεθάνης που περιλαμβάνεται στο τεστ). Σε απόλυτα νούμερα δεν έχει καταγραφεί σε συγκριτικό το pipercross. Η ουσία είναι όπως ανέφερα ότι στα "γάζας" ήταν καλύτερο το green.

Όταν λες φιλτράρισμα τι εννοείς, την σκόνη που περνάει κλπ?? Σιγά μην έγραφαν, αφού όλοι οι γκαζάκηδες άλογα και ροπές κοιτάνε, όπως και να΄χει πάντως δεν βρωμίζουν τα φίλτρα όσο οι χοάνες.

Από σκόνη από όσο έμαθα προχθές από παιδί με Scirocco είχε δει να μπαίνει από dtm και το άλλαξε σε pipercross. Αν δει κανείς συγκριτικά dtm και pipercross το 1ο έχει 2 στρώματα υλικού ενώ το 2ο 3 στρώματα, το dtm είναι πιο ελεύθερο δηλ. Αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα και φουλ ελεύθερο φίλτρο και να μην περνάει ίχνος σκόνης!

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Δες στο post 603 Stelio, δεν ανέφερα πουθενά για τεστ με Pipercross, τα γάζας ανέφερα. Σε φιλοσοφία και κατασκευή το Pipercross μπορεί να θεωρηθεί ότι μοιάζει με το itg (είναι το μοναδικό πολυουρεθάνης που περιλαμβάνεται στο τεστ). Σε απόλυτα νούμερα δεν έχει καταγραφεί σε συγκριτικό το pipercross. Η ουσία είναι όπως ανέφερα ότι στα "γάζας" ήταν καλύτερο το green.

Όταν λες φιλτράρισμα τι εννοείς, την σκόνη που περνάει κλπ?? Σιγά μην έγραφαν, αφού όλοι οι γκαζάκηδες άλογα και ροπές κοιτάνε, όπως και να΄χει πάντως δεν βρωμίζουν τα φίλτρα όσο οι χοάνες.

Από σκόνη από όσο έμαθα προχθές από παιδί με Scirocco είχε δει να μπαίνει από dtm και το άλλαξε σε pipercross. Αν δει κανείς συγκριτικά dtm και pipercross το 1ο έχει 2 στρώματα υλικού ενώ το 2ο 3 στρώματα, το dtm είναι πιο ελεύθερο δηλ. Αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα και φουλ ελεύθερο φίλτρο και να μην περνάει ίχνος σκόνης!

Δεν εννοούσα ότι έκανες λάθος, απλά θα ήθελα να δω που βρίσκεται το pipercross σε κάποιο test. Όσο για το φιλτράρισμα εννοούσα πόση σκόνη περνάει από κάθε φίλτρο στην μονάδα του χρόνου. Καλύτερα να μην ανοίξουμε το κεφάλαιο φιλτράρισμα γιατί δεν θα βγάλουμε άκρη. :D

Υ.Γ. Συγχαρητήρια για το DIY.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

+1000 φίλε με το φιλτράρισμα δεν βγαίνει άκρη. Πάντως κατά την γνώμη μου λίγο πολύ όλα τα φίλτρα ίδια είναι, η διαφορά υπάρχει όταν φύγει κάποιος από το φίλτρο και πάει σε εισαγωγή.

Στις εισαγωγές σε αντίθεση με τα φίλτρα, πιστεύω ότι έχουν διαφορά στην απόδοση και θέλουν ψάξιμο, αφού και το κόστος τους είναι μεγάλο. Είναι κρίμα να δώσεις 300-350 ευρώ για μία εισαγωγή και να μην μείνεις ευχαριστημένος!

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

να ξερεις οτι με αυτη την χοανη 'γιγας' οπως αναφερεις και συ,θα χασεις πολυ στα ψηλα γιατι τραβαει πολυυυ παραπανω αερα απο τον κανονικο. την ειχε φιλος την συγκεκριμενη pipercross και μολις την εβγαλε ανασανε το αμαξι,εβαλε βαρελακι(εχανε στα ψηλα πριν). αυτη κανει για κανα gti βελτιωμενο...

εμένα μου φάνηκε το αντιθετο ,δηλαδή με το προγραμμα τράβαγε πολύ το αυτοκίνητο στα ψηλα ,αλλα τώρα τραβάει ακόμα καλύτερα - μήπως δεν είναι η ιδια ? εμενα είναι 15 Cm το μπροστινό της μέρος - εξάλου γίνεται και αναλογη ρυθμιση στο προγραμμα ... εάν ο φίλος σου την πεταξε έτσι απανω ίσως να έχασε,,,

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν έκανα ρύθμιση ,ο προγραμματιστής μου που μου προτεινε και την συγκεριμένη έκανε κάποια ενημέρωση στο προγραμμα για εξτρα παροχη αερα-

εάν έχανα στα ψιλά δεν νομίζω να μου έβαζε την συγκεκριμένη αλλα κάποια πιο μικρή -

εξάλου δεν υπήρχε διαφόρα στην τιμή -

χοάνη θα άλλαζα έτσι και αλλιως γιατι η προηγούμενη είχε ένα μικρό ατύχημα- επίσης στο παρακάτω link άλλος

επαγγελματίας προτείνει και ακόμα μεγαλυτερη σε stage 1,2:

My link

τέσπα το link δεν δουλέυει-είναι από το ***** club

στα θέματα βελτίωσης -ΤΑ ΠΆΝΤΑ ΓΙΑ ΦΙΛΤΡΑ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ ΠΩς ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ-ΣΕΛ 38

Edited by Speedy
Αναφορά ονοματος σε άλλη ομάδα ή κοινότητα επίσημου ή ανεπίσημου χαρακτήρα που έχει όμοια κατεύθυνση με το Hellenic VWClub.
Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι δοκιμασμένο σε αρκετά tsi που φοράνε skn

http://www.amazon.co.uk/57i-Induction-Golf-08-09-57-0618/dp/B003K3H9JE

δεν κάνει πολύ θόρυβο και στα ψιλά δεν στεγνώνει πολύ αν και είναι ακριβό κάνει δουλεία 220 εύρο περίπου με τοποθέτηση

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Εχω αρχισει και μαζευω λευτα σιγα σιγα οποτε δεν βιαζομαι.

ok μαζευε εσυ, θα παρουμε 3 εισαγωγες APR για την ωρα αλλα

αν καποιος αλλος θελει ας στειλει πμ σε εμενα...

ΥΓ αν μας βγει ακριβα το πακετο παμε για FORGE βαρελο-σκουπα

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

παρα πολλα ΠΜ σε μολις 2 ωρες...παιδες καπου στα 300 πρεπει να εχει η εισαγωγη της APR ας μας πουν κ αυτοι που την φορανε..

δεν μπορω να αναλαβω αποστολη σε ολη την ελλαδα παρα μονο για θεσσαλονικη

εκτος κ αν κανουμε group buy κ ο Μr APR αναλαβει να τις στειλει

ξαναλεω αν μας βγει το κουστουμι ακριβα(δλδ πανω απο 250-260 γιατι τοσο εχει κ της FORGE) εγω θα κοιταξω για FORGE ενω δε ξερω αν εσεις ειστε συμφωνοι με την δικια μου κινηση

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

παρα πολλα ΠΜ σε μολις 2 ωρες...παιδες καπου στα 300 πρεπει να εχει η εισαγωγη της APR ας μας πουν κ αυτοι που την φορανε..

δεν μπορω να αναλαβω αποστολη σε ολη την ελλαδα παρα μονο για θεσσαλονικη

εκτος κ αν κανουμε group buy κ ο Μr APR αναλαβει να τις στειλει

ξαναλεω αν μας βγει το κουστουμι ακριβα(δλδ πανω απο 250-260 γιατι τοσο εχει κ της FORGE) εγω θα κοιταξω για FORGE ενω δε ξερω αν εσεις ειστε συμφωνοι με την δικια μου κινηση

είμαι σύμφωνος

δεν ανοίγουμε καλύτερα topic?

Link to comment
Share on other sites

παρα πολλα ΠΜ σε μολις 2 ωρες...παιδες καπου στα 300 πρεπει να εχει η εισαγωγη της APR ας μας πουν κ αυτοι που την φορανε..

δεν μπορω να αναλαβω αποστολη σε ολη την ελλαδα παρα μονο για θεσσαλονικη

εκτος κ αν κανουμε group buy κ ο Μr APR αναλαβει να τις στειλει

ξαναλεω αν μας βγει το κουστουμι ακριβα(δλδ πανω απο 250-260 γιατι τοσο εχει κ της FORGE) εγω θα κοιταξω για FORGE ενω δε ξερω αν εσεις ειστε συμφωνοι με την δικια μου κινηση

Βασικα κοιτα να δεις. Δεν ξερω και πολλα αλλα για την apr εχω ακουσει τα καλητερα και απο εδω μεσα. Κ εχω ψιθει ασχημα για apr. Τωρα για το forge δεν ξερω τι παιζει. Δεν εχω ιδεα μπωρεις να μας πεις καμια εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.