Jump to content
ACE2007

Golf 5/6 1.4 Tsi - Το Καλύτερο Κιτ Εισαγωγής

Ποια είναι η καλύτερη εισαγωγή για τα TSI?  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Kαλησπερα, ειμαι ετοιμος να βαλω την εισαγωγη(carbonio) της apr σε ενα golf vi με προγραμμα apr. To θεμα ειναι οτι εχω ακουσει οτι χαμηλα εχει καποια υστερηση ενω η μεγαλη διαφορα φαινεται σχετικα ψηλα. Ισχυει κατι τετοιο, να προχωρησω τι λετε?

δεν νομίζω φίλε,αν και δεν έχω την συγκεκριμένη θεωρείται από τις καλύτερες ,ούτε υστέρηση ούτε τίποτα-

go for it

Link to comment
Share on other sites

παντος απο ανοιγμα που ειχα κανει με το μελος attnos του οποιου το γκολφ φοραει τα ιδια πραγματα με εμενα με μονη διαφορα οτι εκεινος ειχε βαρελακι forge κ εγω εισαγωγη apr απο ρεπριζ ημουν μπροστα μεχρι να τερματισει η 2αρα απο κει κ περα μου εφευγε πολυ, οποτε δουλευει μια χαρα, εγω παντος με την apr μονο ευχαριστημενος δεν εμεινα, ειχα χασει σε ροπη, το μονο που ειχα κερδισει ηταν στα ψηλα.. με λιγα λογια για να πω οτι πηγαινε καλυτερα απο το ελευθερα φιλτρο το οποιο φοραω τωρα ηταν να το πηγαινα συνεχεια ταπα... η αληθεια τωρα ειναι πως δν με ενδιαφερει να κερδισω, (βεβαια δεν θελω να χασω κιολας) θελω λιγο καλυτερο ηχο, απο τοτε που εβγαλα την εισαγωγη εχω ψιλοξενερωσει με τον ηχο..

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου προιοντα που βγαινουν για τα 2.0 δεν κανουν για τα 1.4 κ αντιστροφως φυσικα...

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου προιοντα που βγαινουν για τα 2.0 δεν κανουν για τα 1.4 κ αντιστροφως φυσικα...

+1 εγώ προς το παρόν από όσες έχω δει forge & itg με το air scoop είναι οι 2 που μου αρέσουν πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου προιοντα που βγαινουν για τα 2.0 δεν κανουν για τα 1.4 κ αντιστροφως φυσικα...

Και εγω αυτο φοβαμαι , μην κοψει χαμηλα αρκετα, καθως τωρα παει πολυ καλα χαμηλα μονο με προγραμμα. Απλα νομιζω οτι θα βοηθουσε ψηλα μια τετοια εισαγωγη. Παντως εχω ακουσει διαφορα για αυτην την εισαγωγη, αλλοι λενε οτι κοβει χαμηλα και αλλοι λενε το αντιθετο. Ειδωμεν....

+1 εγώ προς το παρόν από όσες έχω δει forge & itg με το air scoop είναι οι 2 που μου αρέσουν πιο πολύ.

Φιλε μου το air scoop τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο φοβαμαι , μην κοψει χαμηλα αρκετα, καθως τωρα παει πολυ καλα χαμηλα μονο με προγραμμα. Απλα νομιζω οτι θα βοηθουσε ψηλα μια τετοια εισαγωγη. Παντως εχω ακουσει διαφορα για αυτην την εισαγωγη, αλλοι λενε οτι κοβει χαμηλα και αλλοι λενε το αντιθετο. Ειδωμεν....

Φιλε μου το air scoop τι ειναι?

Φίλε είναι το "στόμιο" που έχει αναφερθεί και τοποθετείται στην μετώπη για να τροφοδοτείται η εισαγωγή με φρέσκο και δροσερό αέρα. Το διαθέτουν τόσο η εισαγωγή της ITG - όσο και η καινούρια της Forge. Μπορείς να το παρατηρήσεις στις παρακάτω φωτογραφίες :

Εννοείται ότι και η APR σαν κατασκευή / σχεδιασμό παίρνει αέρα από την μετώπη. Σε άλλη περίπτωση πρέπει να κατευθύνεις έναν εύκαμπτο σωλήνα κάπου μπροστά ώστε να τροφοδοτείται με κρύο αέρα η εισαγωγή σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είναι το "στόμιο" που έχει αναφερθεί και τοποθετείται στην μετώπη για να τροφοδοτείται η εισαγωγή με φρέσκο και δροσερό αέρα. Το διαθέτουν τόσο η εισαγωγή της ITG - όσο και η καινούρια της Forge. Μπορείς να το παρατηρήσεις στις παρακάτω φωτογραφίες :

Εννοείται ότι και η APR σαν κατασκευή / σχεδιασμό παίρνει αέρα από την μετώπη. Σε άλλη περίπτωση πρέπει να κατευθύνεις έναν εύκαμπτο σωλήνα κάπου μπροστά ώστε να τροφοδοτείται με κρύο αέρα η εισαγωγή σου.

Σε ευχαριστω πολυ, δεν το ηξερα!

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο γύρισα από την cargate.Έβαλα την εισαγωγή της itg τελικά...Την βλέπω πάρα πολύ καλή..Και ειδικά για όσους θέλουν το μοτέρ τους να παίρνει αέρα κ΄ρυο απευθείας από την μετώπη είναι από τις καλύτερες...Είχα και την επιλογή να βάλω την dtm αλλά δεν την έβαλα γιατι η ιδέα του S της εισαγωγής και να βγαίνει η φιλτροχοάνη δεξιά δνε μου άρεσε....Πίστέυω ότι ρουφάει αρκετό ζεστό αε΄ρα από εκεί...ήχος πολύ καλός όχι τίποτα ιδιαίτερο όμως.!ότι θέλετε ρωτήστε!

Να σημειώσω ότι παίχτηκε και μια "πατέντα" δεν έβαλα το scoop μπροστά για λίγο περισότερο ήχο...έτσι και αλλιώς το βαρελάκι φτάνει πολύ μπροστά.Στην ουσία ακουμπάει την παλιά βάση της παλιάς εισαγωγής!

Edited by mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο γύρισα από την cargate.Έβαλα την εισαγωγή της itg τελικά...Την βλέπω πάρα πολύ καλή..Και ειδικά για όσους θέλουν το μοτέρ τους να παίρνει αέρα κ΄ρυο απευθείας από την μετώπη είναι από τις καλύτερες...Είχα και την επιλογή να βάλω την dtm αλλά δεν την έβαλα γιατι η ιδέα του S της εισαγωγής και να βγαίνει η φιλτροχοάνη δεξιά δνε μου άρεσε....Πίστέυω ότι ρουφάει αρκετό ζεστό αε΄ρα από εκεί...ήχος πολύ καλός όχι τίποτα ιδιαίτερο όμως.!ότι θέλετε ρωτήστε!

Να σημειώσω ότι παίχτηκε και μια "πατέντα" δεν έβαλα το scoop μπροστά για λίγο περισότερο ήχο...έτσι και αλλιώς το βαρελάκι φτάνει πολύ μπροστά.Στην ουσία ακουμπάει την παλιά βάση της παλιάς εισαγωγής!

Τρελε μου ποσο πηγε η ολη φαση?παιζει να βαλεις μια ενα βιντεακι απο τον ηχο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμέ θα ανεβάσω βιντεάκι με τον ήχο. σε 1-2 μέρες :-) επειδή έκανα και κάποιες άλλες εργασίες δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά αν θυμάμαι καλά 350.

Μόλις πήγα εκεί έβαζε και ένα scirocco.Με την σέσουλα θα φύγουν οι εισαγωγές αυτές!

Edited by mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Ναι αμέ θα ανεβάσω βιντεάκι με τον ήχο. σε 1-2 μέρες :-) επειδή έκανα και κάποιες άλλες εργασίες δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά αν θυμάμαι καλά 350.Τρέχει και μια προσφορά στην εταιρία τώρα 20% στα προιόντα revo!

Μόλις πήγα εκεί έβαζε και ένα scirocco.Με την σέσουλα θα φύγουν οι εισαγωγές αυτές!

Φωτό στον λαό!! Με γειες!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα ευχαριστώ...βασικά παίζει να το ετοιμάσω σε λίγο το βίντεο!

UPDATE.

δωράκι Πάσχα...Το βίντεο ετοιμάστηκε το ανεβάζω σε λίγο!!

Edited by mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο : http://www.youtube.com/watch?v=iPYtlQvy2wU

Η κάμερα γράφει μονοφωνικά και δεν έχει τον καλύτερο ήχο θα προσπαθήσω να φτιάξω και άλλο με καλύτερο ήχο και ένα ακόμα βίντεο οδηγώντας το αμάξι για να ακούσετε από μέσα πως ακούγεται.

Οι φωτογραφίες

1)http://img825.imageshack.us/i/itgcoldairintakesystemw.jpg/

2) http://img696.imageshack.us/i/itgcoldairintakesystemw.jpg/

3) http://img98.imageshack.us/i/itgcoldairintakesystemw.jpg/

4) http://img560.imageshack.us/i/itgcoldairintakesystemw.jpg/

Αυτά..Ότι απορία έχετε ρωτήστε.!

Link to comment
Share on other sites

Απο την κυριακη εχω βαλει και γω στο αμαξι μου ενα φιλτρακι πανελ της K&N.Προηγουμενως ειχα βγαλει πρωτα τον πνιχτη μονο.Χωρις τον πνιχτη η μονη διαφορα που ειχα δει ητανε μετα τις 5χιλ.στροφες να πηγαινει λιγο καλυτερα,τιποτα αλλο.Απο την στιγμη που εβαλα το πανελ και με μια βολτα εθνικη μπορω να πω οτι η αποκριση στο γκαζι εγινε σαφως καλυτερη απλα 5ες 6ες περιπου ιδιες εμειναν,ολες οι αλλες ειναι ενα κλικ καλυτερες και γενικα πιο σπιρτιοζικη συμπεριφορα με το που ακουμπας το γκαζι,χαμηλομεσαια το ενιωσα να στροφαρει λιγο καλυτερα αλλα ψηλα το ενιωσα λιγο πιο αργο..βεβαια δν ξερω αν φταιει οτι ειχα συνηθησει το μπαμ μετα τις 5χιλ και τωρα που πηρε χαμηλομεσαια ειναι η ιδεα μου.Δεν ξερω αν εχω παρει κανα 2 αλογα η λιγο ροπη αλλα μονο και μονο που σταματησε αυτη η καθυστεριση στο ηλεκτρογκαζο εμενα μου φτανει. Καλο Value for Money για οποιον δεν ζηταει πολλα πραματα.

Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο : http://www.youtube.c...h?v=iPYtlQvy2wU

Η κάμερα γράφει μονοφωνικά και δεν έχει τον καλύτερο ήχο θα προσπαθήσω να φτιάξω και άλλο με καλύτερο ήχο και ένα ακόμα βίντεο οδηγώντας το αμάξι για να ακούσετε από μέσα πως ακούγεται.

Οι φωτογραφίες

1)http://img825.images...akesystemw.jpg/

2) http://img696.images...akesystemw.jpg/

3) http://img98.imagesh...akesystemw.jpg/

4) http://img560.images...akesystemw.jpg/

Αυτά..Ότι απορία έχετε ρωτήστε.!

Έτσι να αυξανόμαστε!!!!!!!!!!!!! Με γειες..

Edited by Kans
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα γράφει μονοφωνικά και δεν έχει τον καλύτερο ήχο θα προσπαθήσω να φτιάξω και άλλο με καλύτερο ήχο και ένα ακόμα βίντεο οδηγώντας το αμάξι για να ακούσετε από μέσα πως ακούγεται.

Με γειά σου !

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που έχω δει και μου κάνει εντύπωση είναι ότι η Forge με την τοποθέτηση του κιτ εισαγωγής σε συνδυασμό με το intercooler δίνει αύξηση απόδοσης 17hp.

Forge induction kit

Forge Twintercooler

avc weber

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα ... Έβαλα πρόσφατα και εγώ όπως ο michalis19 ένα βαρελάκι της BMC μόνος μου εντελώς στην μετόπη.img20110422114630.jpg

θέλω τώρα να φτιάξω κάτι σαν χειροποίητη σκούπα, καθώς στο Polo gti 6r δεν ταιριάζει τίποτα από τις έτοιμες λύσεις.

img20110422114620.jpg

Το μόνο που με προβληματίζει είναι μήπως πνιγεί στον αέρα με την σκούπα....Οπότε μπορεί να το αφήσω και έτσι τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είδα διαφορές... Καλύτερη απόκριση στα χαμηλά , πρέπει να πήρε κάπου στα +5 hp.

Αλλά και ψηλά δεν είναι άσχημα τα πράγματα. Από ήχο έχει τεράστια διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται, παιδια να σας κανω μια ερωτηση.Εχω ενα φιλαρακι που θελει να βαλει μια εισαγωγη.Διαθετει 250 κατοσταρικα.Τι εχετε να προτεινετε σε αυτη την τιμη πανω κατω?καθε γνωμη δεκτη..ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το περίπου 5 άλογα πως το υπολόγισες?

Εμπειρικά πάντα... Σύντομα όμως θα πάω για δυναμομέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.