Jump to content
konpap

Αγορά Golf Vi 160 Dsg Μεταχειρισμένου Από Γερμανία

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούριος στο forum και μόλις αγόρασα το Golf VI 160 Dsg μεταχειρισμένο από Γερμανία! :good::D:thumbsup:

Επειδή με μια επίσκεψη που έκανα στην αντιπροσωπεία της VW στην επαρχία, δεν έβγαλα άκρη για το πόσο περίπου θα μου κόστιζε αν το έπαιρνα καινούριο. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν μπορείτε να με βοηθήσετε στην κοστολόγησή του ως καινούριο με τον παρακάτω εξοπλισμό:

Αυτοκίνητο: VW Golf VI 5-πορτο

Χρώμα: Λευκό

Κινητήρας: 1.4 Tsi 160 Ps

Κιβώτιο: Αυτόματο Dsg

Εχτρα: Ο στανταρ ο ηλεκτρολογικός(παραθ. καθρ. κτλ), Διζωνικός Κλιματισμός, Υπολογιστή ταξιδίου, RCD 310, Θερμαινόμενα καθίσματα, Αισθητήρες παρκαρίσματος(Parktronic), Μετρητή πίεσης ελαστικών, Sportpacket Atlanta -16' ζάντες αλουμινίου, χαμηλωμένη ανάρτηση κατά 1.5 πόντο(αν δεν κάνω λάθος)φιμέ πίσω τζάμια κτλ-, 2 μνήμες θέσεως στον δεξιό καθρέπτη για το παρκάρισμα, προβολείς ομίχλης(ανάβουν ο καθένας ξεχωριστά όταν στρίβω δεξιά & αριστερά αντίστοιχα για επιπλέον φωτισμό) και έχει και πλυστηράκια στον προφυλακτήρα για τα φώτα.

Δεν έχει: Dsg paddles στο τιμόνι, καθώς και χειριστήρια ραδιοφώνου κτλ. :good: :good:

Για δώστε μου ένα ποσό που νομίζετε ότι θα το κοστολογούσε η VW καινούριο, μπας και καταλάβω την τελική διαφορά στην τιμή :whistling: :whistling:

Α, και το αμάξι όταν το πήρα είχε 13.204 χλμ. :):good::clapping:

Τελική τιμή αυτοκινήτου: Αναμένεται αφού ο εκτελωνισμός δεν έχει βγει ακόμα. Από το νέο έτος!!! sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Edited by konpap
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούριος στο forum και μόλις αγόρασα το Golf VI 160 Dsg μεταχειρισμένο από Γερμανία! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Επειδή με μια επίσκεψη που έκανα στην αντιπροσωπεία της VW στην επαρχία, δεν έβγαλα άκρη για το πόσο περίπου θα μου κόστιζε αν το έπαιρνα καινούριο. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν μπορείτε να με βοηθήσετε στην κοστολόγησή του ως καινούριο με τον παρακάτω εξοπλισμό:

Αυτοκίνητο: VW Golf VI 5-πορτο

Χρώμα: Λευκό

Κινητήρας: 1.4 Tsi 160 Ps

Κιβώτιο: Αυτόματο Dsg

Εχτρα: Ο στανταρ ο ηλεκτρολογικός(παραθ. καθρ. κτλ), Διζωνικός Κλιματισμός, Θερμαινόμενα καθίσματα, RCD 310, Αισθητήρες παρκαρίσματος(Parktronic), Υπολογιστή ταξιδίου, Sportpacket Atlanta -16' ζάντες αλουμινίου, χαμηλωμένη ανάρτηση κατά 1.5 πόντο(αν δεν κάνω λάθος)φιμέ πίσω τζάμια κτλ-, 2 μνήμες θέσεως στον δεξιό καθρέπτη για το παρκάρισμα, προβολείς ομίχλης(ανάβουν ο καθένας ξεχωριστά όταν στρίβω δεξιά & αριστερά αντίστοιχα για επιπλέον φωτισμό) και έχει και πλυστηράκια στον προφυλακτήρα για τα φώτα(δεν είναι xenon)

Δεν έχει: Dsg paddles στο τιμόνι, καθώς και χειριστήρια ραδιοφώνου κτλ. :blush: :blush:

Για δώστε μου ένα ποσό που νομίζετε ότι θα το κοστολογούσε η VW καινούριο, μπας και καταλάβω την τελική διαφορά στην τιμή :whistling: :whistling:

Α, και το αμάξι όταν το πήρα είχε 13.204 χλμ. :whistling: :whistling: :whistling:

Τελική τιμή αυτοκινήτου: Αναμένεται αφού ο εκτελωνισμός δεν έχει βγει ακόμα. Από το νέο έτος!!! sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Ας υποθεσουμε οτι πηγαινες να αγορασεις το Golf απο τη συγκεκριμενη αντιπροσωπεια οπου πηγες. Ο αντιπροσωπος δεν θα σου εδινε τιμη με τα εξτρα που αναφερεις?:whistling:(Τα οποια πολλα απο αυτα οπου αναφερεις για εξτρα ειναι standard;)) ΟΚ.......

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθεσουμε οτι πηγαινες να αγορασεις το Golf απο τη συγκεκριμενη αντιπροσωπεια οπου πηγες. Ο αντιπροσωπος δεν θα σου εδινε τιμη με τα εξτρα που αναφερεις?:good:(Τα οποια πολλα απο αυτα οπου αναφερεις για εξτρα ειναι standard;)) ΟΚ.......

Συγνώμη, αλλά μήπως δουλεύεις σε αντιπροσωπεία ή απάντησες έτσι για να απαντήσεις...

Όπως προανέφερα πήγα στην αντιπροσωπεία 2 φορές μεσημέρι(επειδή μόνο τότε μπορώ λόγω δουλειάς) και δεν έβγαλα άκρη, για αυτό άλλωστε δημιούργησα και το θέμα αυτό. Όσον αφορά τον εξοπλισμό, τον ανέφερα καθαρά για πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Υ.Σ.: Θεωρώ ότι σε μια κοινότητα, τα μέλη προσπαθούν να παραθέσουν τις γνώσεις τους και όχι να χλευάζουν το ένα το άλλο. Ωραίος τρόπος υποδοχής! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά μήπως δουλεύεις σε αντιπροσωπεία ή απάντησες έτσι για να απαντήσεις...

Όπως προανέφερα πήγα στην αντιπροσωπεία 2 φορές μεσημέρι(επειδή μόνο τότε μπορώ λόγω δουλειάς) και δεν έβγαλα άκρη, για αυτό άλλωστε δημιούργησα και το θέμα αυτό. Όσον αφορά τον εξοπλισμό, τον ανέφερα καθαρά για πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Υ.Σ.: Θεωρώ ότι σε μια κοινότητα, τα μέλη προσπαθούν να παραθέσουν τις γνώσεις τους και όχι να χλευάζουν το ένα το άλλο. Ωραίος τρόπος υποδοχής! Ευχαριστώ!

Αν νομιζεις οτι σε προσεβαλε κατι στην απαντηση του παιδιου ( που υποκειμενικα δεν βλεπω κατι μεμπτο) τοτε με το συμπαθειο δεν θα βγαλεις βδομαδα ενεργου μελους με αυτα που γραφονται .....wacko.gif

Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxaxx αφηστε το μελος ησυχο βρε παλιοτομαρια...δεν ντρεπεστε λιγο..που ειναι πετσα σας....χαχαχ λοιπον πρωτα καλωςηρθες στην παρεα και δευτερον δεν ξερω για να σου απαντησω λογω οτι εχω ποιο παλιο.αλλα απο οτι καταλαβαινω πηρες με γερμανικες προδιαγραφες οπου οτι και να ειναι ...ειναι καλυτερα απο αυτα που ερχονται εδω...την γλωσσα στο ταμπλο την εχεις αφησει στα γερμανικα η την αλλαξες ηδη??η ξερεις γερμανικα?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα απο το www.vw.gr και δες που παιζουν οι τιμες περιπου.Κοιτας για highline εκδοση 1.4 TSI 160ps DSG 5D και απ'οσο περιγραφεις τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ extra ειναι τα θερμαινομενα,το parktronic(μπρος-πισω ετσι?),η σπορ αναρτηση και τα πλυστικα στα φωτα.Προφανως ο υπαλληλος στην αντιπροσωπεια καταλαβε οτι δεν ειχες σκοπο να αγορασεις και δεν εδωσε τη δεουσα σημασια ή εσυ δεν του εδωσες να καταλαβει τι θελεις.Καλοριζικο το οχημα.

Και οπως αναφερει ο φιλος πιο πανω επειδη ειναι γερμανικων προδιαγραφων το αυτοκινητο δε θα βγαλεις ακρη με το ακριβες κοστολογιο..π.χ δεν εχει πολυλειτουργικο τιμονι το δικο σου ενω εδω εχει στην εκδοση highline.

Edited by B.G
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Πιστεύετε ότι όντως υπάρχει διαφορά στις προδιαγραφές; To αυτοκίνητο νομίζω ότι είναι Comfortline(Δεν έχει alcantara). To parctronic είναι μπρος πίσω και με ένδειξη στο Rcd310.

Όπως και να έχει δεν νομίζω να πέφτει κάτω απο 25.000 euro, τουλάχιστον ελπίζω.

Μετά από λίγο ψάξιμο στο forum είδα ότι με μικρό κόστος μπορώ να βάλω χειριστήρια στο τιμόνι, ακόμη και τα Dsg paddles. Λέτε να υπάρχει κάτι προεγκατεστημένο και πως μπορώ να το διαπιστώσω;

Link to comment
Share on other sites

Δυο θεματακια : 1. Γινεται να ειναι θερμαινομενα τα καθισματα χωρις να ειναι δερματινα???? :whistling:

2. Γινεται να βγαζει το RCD310 ενδειξη parktronic?????? popeye.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Πιστεύετε ότι όντως υπάρχει διαφορά στις προδιαγραφές; To αυτοκίνητο νομίζω ότι είναι Comfortline(Δεν έχει alcantara). To parctronic είναι μπρος πίσω και με ένδειξη στο Rcd310.

Όπως και να έχει δεν νομίζω να πέφτει κάτω απο 25.000 euro, τουλάχιστον ελπίζω.

Μετά από λίγο ψάξιμο στο forum είδα ότι με μικρό κόστος μπορώ να βάλω χειριστήρια στο τιμόνι, ακόμη και τα Dsg paddles. Λέτε να υπάρχει κάτι προεγκατεστημένο και πως μπορώ να το διαπιστώσω;

Εφόσον δεν έχει το τιμόνι με τα χειριστήρια για τηλέφωνο, ηχοσύστημα κλπ δεν είναι highline πρέπει όντως να είναι comfortline με πακέτο extra.

Η τιμή του πρέπει να ήταν 24.000 - 26.000 ευρώ τον Ιανουάριο.

Καλορίζικο πάντως & καλά χιλιόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Δυο θεματακια : 1. Γινεται να ειναι θερμαινομενα τα καθισματα χωρις να ειναι δερματινα???? :whistling:

2. Γινεται να βγαζει το RCD310 ενδειξη parktronic?????? popeye.gif

1. Κι όμως γίνεται να είναι θερμαινόμενα-Γερμανία βλέπεις!- :whistling:

2. Κι όμως γίνεται και αυτο! :whistling:

Ανεβάζω και 2 photo...

post-15087-1260890221,27_thumb.jpg

post-15087-1260890233,22_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου να κανω μια συντομη ερωτηση..ποσο το πηρες απο την γερμανια?ειχες καποιον γνωστο και ηξερες?εκτος του εκτελωνισμου..

ευχαριστω..

Την αγορα την συνδύασα με ταξίδι σε Αυστρια & Ιταλία οπότε να μεταφορικά δεν τα συνυπολογίζω. Μέχρι στιγμής μου έχει κοστίσει 19.200. :whistling:

Είχα γνωστό και το αυτοκίνητο αγοράστηκε από τα κεντρικά της VW.

Edited by konpap
Link to comment
Share on other sites

Την αγορα την συνδύασα με ταξίδι σε Αυστρια & Ιταλία οπότε να μεταφορικά δεν τα συνυπολογίζω. Μέχρι στιγμής μου έχει κοστίσει 19.200. :(

Είχα γνωστό και το αυτοκίνητο αγοράστηκε από τα κεντρικά της VW.

Αν σε αυτή την τιμή προσθέσεις και 2-3 χιλιάρικα για τον εκτελωνισμό, φοβάμαι ότι τελικά θα σου έχει στοιχίσει περί τα 22 χιλιάρικα.

Οπότε θα το έχεις πληρώσει αρκετά παραπάνω από την τιμή ενός αντίστοιχου ελληνικού μεταχειρισμένου...

Όπως και νά 'χει καλοτάξιδο!

Link to comment
Share on other sites

1. Κι όμως γίνεται να είναι θερμαινόμενα-Γερμανία βλέπεις!-

2. Κι όμως γίνεται και αυτο!

Ανεβάζω και 2 photo... Attached thumbnail(s)

ψαρωτικο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν σε αυτή την τιμή προσθέσεις και 2-3 χιλιάρικα για τον εκτελωνισμό, φοβάμαι ότι τελικά θα σου έχει στοιχίσει περί τα 22 χιλιάρικα.

Οπότε θα το έχεις πληρώσει αρκετά παραπάνω από την τιμή ενός αντίστοιχου ελληνικού μεταχειρισμένου...

Όπως και νά 'χει καλοτάξιδο!

Σε ευχαριστώ! Όπως και να έχει την τελική τιμή θα την ξέρω τον Γενάρη. :excl: Μεταχειρισμένο στην Ελλάδα τον Νοέμβρη που το πήρα λίγο δύσκολο να το έβρισκα, άσε που και μόνο για τα θερμαινόμενα καθίσματα αν έβγαζα άκρη στην αντιπροσωπεία, θα έπρεπε να περιμένω 5 μήνες..! (στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι δεν γίνεται να μπουν σε απλά καθίσματα :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: )

Υ.Σ.: Μετά από ψάξιμο στην Γερμανία, το αυτοκίνητο όπως είναι κοστίζει 27.289. Στην Ελλάδα, δεν μπορώ να βγάλω άκρη! Όπως και να έχει να τα χαιρόμαστε όλοι αυτά τα υπέροχα αυτοκίνητα και καλά χιλιόμετρα!!!! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Όπως και να έχει την τελική τιμή θα την ξέρω τον Γενάρη. :unsure: Μεταχειρισμένο στην Ελλάδα τον Νοέμβρη που το πήρα λίγο δύσκολο να το έβρισκα, άσε που και μόνο για τα θερμαινόμενα καθίσματα αν έβγαζα άκρη στην αντιπροσωπεία, θα έπρεπε να περιμένω 5 μήνες..! (στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι δεν γίνεται να μπουν σε απλά καθίσματα :pardon::excl:B) )

Υ.Σ.: Μετά από ψάξιμο στην Γερμανία, το αυτοκίνητο όπως είναι κοστίζει 27.289. Στην Ελλάδα, δεν μπορώ να βγάλω άκρη! Όπως και να έχει να τα χαιρόμαστε όλοι αυτά τα υπέροχα αυτοκίνητα και καλά χιλιόμετρα!!!! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

και φυσικα διχως θερμαινόμενα καθίσματα δεν γινεται να το επερνες. τι λες τωρα; ειναι δυνατον να μην εχεις

θερμαινόμενα καθίσματα ; πολυ σημαντικα!

Link to comment
Share on other sites

και φυσικα διχως θερμαινόμενα καθίσματα δεν γινεται να το επερνες. τι λες τωρα; ειναι δυνατον να μην εχεις

θερμαινόμενα καθίσματα ; πολυ σημαντικα!

Σου παραθέτω δική σου απάντηση από άλλο θέμα:

"φυσικακ αι πρεπει να περιμενεις. στην τελικη αμαξι αγοραζεις και οχι σκουπα.

δεν μπορω να καταλαβω αυτους που κοροιδευουν καποιον που περιμενει μερικους μηνες. που ειναι το προβλημα;

περιμενεις λιγο αλλα αγοραζεις τα εξτρα που θελεις και θα τα εχεις για χρονια.

ξερω πολλους που χτυπανε το κεφαλι τους 10 χρονια επειδη οταν αγορασαν, δεν ηθελαν να περιμενουν λιγους μηνες για να παρουν το εξτρα που ηθελαν. αλλα δυστυχως μετα δεν διορθωνεται το προβλημα της ελειψης του εξτρα που θελεις.

οποτε ασε τους ζηλιαρηδες να σχολιαζουν. να δεις ποσα θα ακουσεις οταν σε δουνε με το νεο αμαξι και εκεινοι εχουν ιαπωνα η κορεατη η ιταλο. σε ζηλευουν και γιαυτο λενε αρλουμπες.

εμενα το GTI εχει σπασει 30 φορες, εχει καταναλωση 25λιτρα στα 100χιλ, δεν εχει 210 αλογα αλλα 150 και απλα το μαρκετινγκ τα ανεβαζει, θελει 100αρα (ασχετα αν εγω βαζω απλη αμολυβδη), εχει ξεβαψει, παει συνεργιο καθημερινα για βολτα, δεν εχει κρατηματακ αι εχει βγει απο το δρομο 24 φορες κτλ κτλ κτλ "

Τελικά τι από τα δύο πιστεύεις;; Μήπως είσαι ό,τι να 'ναι;;;

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθέτω δική σου απάντηση από άλλο θέμα:

"φυσικακ αι πρεπει να περιμενεις. στην τελικη αμαξι αγοραζεις και οχι σκουπα.

δεν μπορω να καταλαβω αυτους που κοροιδευουν καποιον που περιμενει μερικους μηνες. που ειναι το προβλημα;

περιμενεις λιγο αλλα αγοραζεις τα εξτρα που θελεις και θα τα εχεις για χρονια.

ξερω πολλους που χτυπανε το κεφαλι τους 10 χρονια επειδη οταν αγορασαν, δεν ηθελαν να περιμενουν λιγους μηνες για να παρουν το εξτρα που ηθελαν. αλλα δυστυχως μετα δεν διορθωνεται το προβλημα της ελειψης του εξτρα που θελεις.

οποτε ασε τους ζηλιαρηδες να σχολιαζουν. να δεις ποσα θα ακουσεις οταν σε δουνε με το νεο αμαξι και εκεινοι εχουν ιαπωνα η κορεατη η ιταλο. σε ζηλευουν και γιαυτο λενε αρλουμπες.

εμενα το GTI εχει σπασει 30 φορες, εχει καταναλωση 25λιτρα στα 100χιλ, δεν εχει 210 αλογα αλλα 150 και απλα το μαρκετινγκ τα ανεβαζει, θελει 100αρα (ασχετα αν εγω βαζω απλη αμολυβδη), εχει ξεβαψει, παει συνεργιο καθημερινα για βολτα, δεν εχει κρατηματακ αι εχει βγει απο το δρομο 24 φορες κτλ κτλ κτλ "

Τελικά τι από τα δύο πιστεύεις;; Μήπως είσαι ό,τι να 'ναι;;;

Μήπως παρεξηγείς το παραμικρό;;;

Δεν είσαι καθόλου ευγενικός για νέο μέλος!

Δεν παίρνω το μέρος κανενός, αλλά όποιος και να σου απαντήσει αμέσως ψάχνεις να του την πεις!

Δε νομίζω να υπάρχει εμπάθεια προς το άτομό σου από κανέναν εδώ μέσα!

Αν ζητάς τη γνώμη κάποιου πρέπει και να τη δέχεσαι!

Φιλικά πάντα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ!

Κυρίως η ένστασή μου είναι στην αρχική απάντηση για το αν κάποιος δουλεύει σε αντιπροσωπεία και για την έκφραση "μήπως είσαι ότι να'ναι" στην τελευταία!

Οι συζητήσεις αυτές δεν είναι λόγος να "αρπαζόμαστε"...

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ!

Κυρίως η ένστασή μου είναι στην αρχική απάντηση για το αν κάποιος δουλεύει σε αντιπροσωπεία και για την έκφραση "μήπως είσαι ότι να'ναι" στην τελευταία!

Οι συζητήσεις αυτές δεν είναι λόγος να "αρπαζόμαστε"...

¶ν γνωριστούμε καλύτερα θα δείς ότι δεν ψάχνω με κανένα τρόπο λογομαχίες :) . Η ανάγνωση του γραπτού λόγου δυστυχώς έχει πολλές όψεις! Ίσως τον eliasj να τον παρεξήγησα και να του οφείλω μια συγνώμη καθυστερημένα βεβαια :whistling: . Από την άλλη όμως ο DrYannisK σε 2 σχολιασμούς του που με αφορούσαν και με τον τρόπο που τους έκανε, δεν άφησε και πολλά περιθώρια ώστε να μην τον παρεξηγήσω, μιας και στην δεύτερη περίπτωση αναίρεσε δικές του απόψεις ώστε να ειρωνευτεί την δική μου τρέλα για τα θερμαινόμενα και όχι μόνο... :excl:

Και για να μην ξεχνιόμαστε, να ευχηθώ στον φίλο konpap καλορίζικο το αυτοκίνητό του!!!

Πολύ καλή επιλογή!!! :thumbsup:

Σε ευχαριστώ πολύ! Και αν δείχνω κάποια εχθρική στάση, αυτό δεν με χαρακτηρίζει καθόλου :excl::lol: . Αντιθέτως η χαρά μου είναι μεγάλη που από την μία είμαι κάτοχος αυτού του υπέροχου αυτοκινήτου και αφετέρου που μπορώ να μοιραστώ αυτή τη χαρά με ανθρώπους που νιώθουν το ίδιο με εμένα! Γιατί χαρά που δεν μοιράζεται ...! sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.