Jump to content
maka

Τιμονι Golf Vi 160

Recommended Posts

Αν και το οδηγω δεκα μηνες περιπου καταλαβα οτι το τιμονι απο το golfaki μου [vi] στριβει δυσκολα ιδιαιτερα κατα το παρκαρισμα. Αφορμη σταθηκε η βολτα που εκανα με το Scirocco του φιλου μου το οποιο ειναι τελειως διαφορετικο στην αισθηση και στριβει πολυ πιο ευκολα αν και φοραει 235/45/17 αντι 225/45/17 που φοραει το δικο μου. Γνωριζει κανεις σχετικα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκιμάζεις κάνα άλλο Golfάκι, μήπως έχει χαλάσει καμιά αντλία?

Το δικο σου στριβει ευκολα;

Link to comment
Share on other sites

Να ειναι απο αερα και να εχει τετοια διαφορα; Μπορει τι να πω. Αν ειχε προβλημα η αντλια θα αναβε καποια ενδειξη;

Link to comment
Share on other sites

Το τιμόνι του Golf και του Α3 στρίβει ιδιαίτερα εύκολα.

Εάν τα λάστιχά σου δεν είναι πίτα, βρες ένα άλλο Golfάκι και κάνε μια δοκιμή να το δεις και ο ίδιος.

Εάν είναι όντως τόσο σκληρό όσο το περιγράφεις, το πιο πιθανό είναι να υπάρχει κάποιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ξαναανεφερα ..Υπαρχει γενικο προβλημα με το συστημα διευθυνσης .Το ειδα και στο σιροκοφορουμ.gr και μενα μου παρουσιαζει προβληματακια το τιμονι .Εχθες οδηγησα ενα scirooco με 30.000 χιλ και ειδα οτι σταθερη πορεια με 140 ..παρουσιαζει ενα προβλημα που ειναι πολυ δυσκολα αντιλειπτο . Το ψαχνω οτι μαθω θα ενημερωσω . Γνωριζω ηδη 7 ατομα που εοχυν υποψιες για το ιδιο προβληματικο χαρακτηρα στο τιμονι . Και ποσοι αλλοι που δεν εοχυν παρει χαμπαρι επειδη ειναι πολυ δυσδιακριτη η διαφορα. Απαραδεκτα πραγματα .Ελπιζω να μην γινει οτι και με τις n75 κτλ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απο αυτα που εχω καταλαβει εως τωρα ειναι ελειψη μικρη συνηθως υποβοηθησης στο παρκαρισμα ...και κολληματα στις ταχυτητες >100 δηλαδη....τι ? Εκει που εισαι με cc 130 και εισαι ευθεια και κλασσικα περνει λιγο δεξια θες να κανεις διορθωση 1/10 η 2/10 της ιντσας το τιμονι ειναι ικανο βαση προδιαγραφων για τετοιες μικρορυθμισεις στην πορεια του ...ε καθως στριβεις,βαζεις δυναμη να το κανεις διαπιστωνεις οτι καποιες φορες θελει μεγαλυτερη δυναμη να το κανεις..Η καποιες φορες αν δωσει μικρηγ κλιση το τιμονι την διατηρει και δεν επαναφερεται οπως πρεπει ...και αν πατησεις καμια ανωμαλια κανει ενα τακ και επανερχεται .... Αν ταξιδεψω θα τραβηξω βιντεο να το δειτε. Επαναλαμβανω ειναι δυσδιακριτο το προβλήμα . Σημερα το διαπιστωσα και σε scirocco ...ο κατοχος βεβαια δεν ειδε τιποτα... ο ανθρωπος ειναι ασχετος με τετοιες λεπτομερειες. Αναμενουμε ... Επισημα δεν θα ακουσετε τιποτα παντως.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά παράξενα μου ακούγονται όλα, πάντως όταν "φεύγει" και μάλιστα σε τόσο υψηλές ταχύτητες όπως ανέφε ο προηγούμενος συναγωνιστής

ξέρω ότι περίσσοτερο φταίει μία χτυπημένη ζάντα ή έλειψη ευθηγράμμισης, που με τις λακούβες και τα σαμαρακια που έχει αυτή η χώρα θα πρέπει να γίνεται σχεδόν κάθε εξάμηνο.

Από εκεί και πέρα το μεγαλύτερο και ίσως το μοναδικό πρόβλημα του αμαξιού είναι το κιβώτιο ταχυτήτων....σου δίνει με το καλημέρα την εντύπωση ότι κάποια στιγμή στο μέλλον θα έχεις πρόβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απο αυτα που εχω καταλαβει εως τωρα ειναι ελειψη μικρη συνηθως υποβοηθησης στο παρκαρισμα ...και κολληματα στις ταχυτητες >100 δηλαδη....τι ? Εκει που εισαι με cc 130 και εισαι ευθεια και κλασσικα περνει λιγο δεξια θες να κανεις διορθωση 1/10 η 2/10 της ιντσας το τιμονι ειναι ικανο βαση προδιαγραφων για τετοιες μικρορυθμισεις στην πορεια του ...ε καθως στριβεις,βαζεις δυναμη να το κανεις διαπιστωνεις οτι καποιες φορες θελει μεγαλυτερη δυναμη να το κανεις..Η καποιες φορες αν δωσει μικρηγ κλιση το τιμονι την διατηρει και δεν επαναφερεται οπως πρεπει ...και αν πατησεις καμια ανωμαλια κανει ενα τακ και επανερχεται .... Αν ταξιδεψω θα τραβηξω βιντεο να το δειτε. Επαναλαμβανω ειναι δυσδιακριτο το προβλήμα . Σημερα το διαπιστωσα και σε scirocco ...ο κατοχος βεβαια δεν ειδε τιποτα... ο ανθρωπος ειναι ασχετος με τετοιες λεπτομερειες. Αναμενουμε ... Επισημα δεν θα ακουσετε τιποτα παντως.

Εκτός από την έλλειψη υποβοήθησης, τα υπόλοιπα μου λένε για ανάγκη ευθυγράμμισης. Δες και τα ελαστικά σου μήπως τα έχει φθείρει ανομοιόμορφα (περισσότερη φθορά στο εσωτερικό του πέλματος από το εξωτερικό συνήθως).

Πόσα χλμ. έχεις με τα ίδια ελαστικά; Κάνε και μια αλλαγή των εμπρός με τα πίσω μήπως βελτιωθεί το τιμόνι σου.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σας ξαναλεω ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ .ΕΧΩ ΟΔΗΓΗΣΕΙ 4 Golf6/scirocco ολα το κανουν!!!!!!!!!

ειμαι στα 20.000... τα λαστιχα ειναι μια χαρα... τα 14.000 χιλ ειναι σε εθνικη ...

Καλα το κιβωτιο ειναι για γελια το εχω ξαναπει αυτο .Τραγικο και γελοιο .

Εμενα πλεον κανει και εναν ηχο στην πρωτη οταν ειναι κρυο ο οποιος ακουγεται σαν χαλαρωμενη βαση σασμαν ...Ειδωμεν στο service...

Πραγματικα απορω πως ειναι δυνατον ενα τετοιο αυτοκινητο να εχει ενα τετοιο σασμαν...ισως με κρινεται υπερβολικο ...αλλα πριν ειχα micra και focus 2 . Το δευτερο το εχω ακομα ...το σασμαν του ειναι πραγματικα υποδειγματικο σε σχεση με το ασαφες..και ψευτο σπορ του golf. Μη μιλησω για mini cupper one που οδηγησα και ειχε ακομα και αυτο καλυτερο...!

Παιδια ξαναλεω οτι το προβλημα δεν ειναι οτι τραβαει δεξια η αριστερα..ΟΛΑ τα golf τραβανε και ποτε ποτε παει ευθεια... το θεμα ειναι οτι πχ εχεις 150...και περνεις μεγαληηηηηηη παρατεταμενη στροφη για 10 δευτερλεπτα εχεις στριμενο ελαφρα το τιμονι ...για να παρεις στροφη κανονικα..ε λοιπον καποιες στιγμες ενω το εχεις στριμενο ...το τιμονι κανει κολληματα σαν στιγμιαια να μην ειναι διαθεσιμο...

Αντιγραφω την περιγραφη του φιλου μας απο το σιροκοφορουμ .

"Καλημερα.

Ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ ωστοσο το διαβαζω καθημερινα απο τον μαρτη.

Ειμαι και εγω κατοχος ενος λευκου σιροκο απο τις 15 αυγουστου και εχω κανει σχεδον 12500χλμ.

Περιπου απο τα 9000χλμ εχω παρατηρησει το εξης

Ξεκιναω το αυτοκινητο και για 10-15 λεπτα ολα καλα.Μετα ομως το τιμονι κολαει και ειναι επικηνδυνο κυριως σε ταχυτητες απο 120 - 130 χλμκαι ανω , εκει που οι διορθωσεις στο τιμονι ειναι τις 1/2 μοιρας οταν κινουμε σε ευθεια εχω την αισθηση οτι ''ψαρευω'' καθως το τιμονι δεν μου επιτρεπει αυτες τις ελαχιστες διωρθωσεις,σαν να εχουν δημιουργηθει ''δοντια'' και το τιμονι δεν κινειται ''αρμονικα'' αλλα πηγαινει απο ''δοντι σε δοντι''.

Εχω παει ειδη δυο φορες στον ΡΩΡΡΗ απο οπου και πηρα το αυτοκινητο και το ''ψαχνουν''.

Και μαζι με αυτους που ψαχνονται εγω φρικαρω καθως το αυτοκινητο κανει κυριως ταξιδια γιατο αλλωστε εχω και 12500χλμ.

Εχω λοιπον την εντυπωση οτι το προβλημα που αντιμετωπιζουμε κατι κοινω κρυβει.

"

Ισως τωρα να μπορεσετε να το αντιλειφθειται περιπου πως εχει . Καμια σχεση με λαστιχα κτλ ...Προβλημα στο ηλεκτρομηχανικο κυκλωμα μαλλον!

edit: Δυστηχως δεν μπορω να σας δωσω link...το απαγορευει ο admin μαλλον διοτι μου βγαζει "μη επιτρεπωμενο url",,,, Τεσπα τα παιδια το εχουν παει το θεμα προς ερωτηση με αριθμο πρωτοκολου για γερμανια

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το έχω παρατηρήσει στο δικό μου και είναι πολύ σπαστικό. Νιώθω ότι κάνω ''οχτάρια'' όταν πάω να διορθώσω σε ευθεία, γιατί δεν πάει ομαλά. Πάει ακριβώς όπως περιγράφεται πιο πάνω ''από δόντι δε δόντι'' !!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πρεπει να οργανωθουμε....να το κοιταξουν οτι οντως υπαρχειπροβλημα. Αλλιως....

Βασικα αν ψηνεστε μαζευουμε ομαδικα υπογραφες και τους κανουμε ρεζιλι δημοσιως να δουμε μετα ποιο θα παρουν golf...

Ακους εκει "δεν εχει προβλημα..."

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν βλεπουν κανενα προβλημα εκει αυτο ειναι το θεμα...Ουτε βγαζει καποιο σφαλμα και ο ηλεκτρομηχανικος μηχανισμος δεν βγαζει κανενα error..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν βλεπουν κανενα προβλημα εκει αυτο ειναι θεμα το ... Ουτε βγαζει καποιο σφαλμα και ο ηλεκτρομηχανικος μηχανισμος δεν βγαζει κανενα σφάλμα ..

[/ Quote]

Δεν σου το παρουσιάζει πάντα αυτό περιγράφει που? Αν οδηγήσουν το αυτοκίνητο δεν αντιλαμβάνονατι τη σκαλωτή λειτουργεία και ασάφεια που λές?

Η βρήκαν το σλόγκαν ότι αφού δεν το δείχνει vagcom δεν υπάρχει το πρόβλημα ακόμα και όταν αυτό γκαρίζει?

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Φιλτατε τωρα θα τους μαθουμε ...? Ναι οντως δεν φενεται ευκολα...και γενικα δεν φενεται αν δεν εχεις το 6 να ξερεις πως παει και να μπορεσεις να αντιληφθεις την διαφορα. Το θεμα ειναι να ακουσουν γκρινια απο ολους...

Μου θυμιζει τα πρωτα σταδια του προβληματος N75...χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να παίζει τέτοιο γενικευμένο πρόβλημα και να μην έχει ακουστεί τίποτα;

Το πρόβλημα που περιγράφετε καταντάει επικίνδυνο σε μεγάλες ταχύτητες. Φαντάζεστε να χρειαστεί να διορθώσεις στιγμιαία για να σώσεις μια *μη επιτρεπόμενη λέξη* και το τιμόνι να αρνηθεί;

Είστε πολλοί που αντιμετωπίζετε τέτοιου είδους πρόβλημα; Πρώτη φορά το ακούω γενικά. Πρώτη φορά το βλέπω και να γράφεται στο forum...

Link to comment
Share on other sites

golf 6 και scirocco ... κοιτα δεν ειναι τοσο πολυ επικυνδυνο...απλα ειναι σπαστικο διοτι πολελς φορες το αισθανεσε...

Ναι ειναι γενικευμενο

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω για την δική σας υπομονή αλλά εγώ που αγόρασα golf για πρώτη φορά και έδωσα 24.000 το κιβώτιο είναι για κλωτσιές. ευτυχώς που όλα τα υπόλοιπα είναι άριστα (ιδιαίτερα από την στιγμή που πέταξα το ηχοσύστημα της πλάκας 310 και έβαλα οθόνη) και ξεχνάς το πρόβλημα.

Πάντως να χρειάζεται κάποιες φορές να βάλεις 1 ταχύτητα (σταματημένος σε φανάρι) και επειδή δεν μπαίνει να χρειάζεται να βάζεις 2 και μετά 1 έχω να το συναντήσω από το μινι κούπερ της μάνας μου μοντέλο 1977....

το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να κανουμε την επέκταση της εγγυήσης....όπως όλα δείχνουν θα χρειαστεί.... new_grrrr.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω για την δική σας υπομονή αλλά εγώ που αγόρασα golf για πρώτη φορά και έδωσα 24.000 το κιβώτιο είναι για κλωτσιές. ευτυχώς που όλα τα υπόλοιπα είναι άριστα (ιδιαίτερα από την στιγμή που πέταξα το ηχοσύστημα της πλάκας 310 και έβαλα οθόνη) και ξεχνάς το πρόβλημα.

Πάντως να χρειάζεται κάποιες φορές να βάλεις 1 ταχύτητα (σταματημένος σε φανάρι) και επειδή δεν μπαίνει να χρειάζεται να βάζεις 2 και μετά 1 έχω να το συναντήσω από το μινι κούπερ της μάνας μου μοντέλο 1977....

το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να κανουμε την επέκταση της εγγυήσης....όπως όλα δείχνουν θα χρειαστεί.... new_grrrr.gif

Ειναι offtopic....αλλα εκεινο με την 1η ταχυτητα μου το κανει και εμενα...τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.