Jump to content
maka

Τιμονι Golf Vi 160

Recommended Posts

Ειναι offtopic....αλλα εκεινο με την 1η ταχυτητα μου το κανει και εμενα...τι παιζει?

Και εμένα το έκανε στην αρχή σε μεγάλο βαθμό. Τώρα το κάνει πιο σπάνια. Μάλλον δεν έχει στρώσει ακόμη πλήρως το κιβώτιο ταχυτήτων. :)

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν είναι off topic φίλε μου.....

Γενικά το πρόβλημα με την ταχύτητα μου το έκανε μετά από την πρώτη βδομάδα και μετά δεν σταμάτησε... δεν το κάνει συχνά αλλά είναι εκνευριστικό και μερικές φορές επικίνδυνο.

Edited by herlam
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν είναι off topic φίλε μου.....

Γενικά το πρόβλημα με την ταχύτητα μου το έκανε μετά από την πρώτη βδομάδα και μετά δεν σταμάτησε... δεν το κάνει συχνά αλλά είναι εκνευριστικό και μερικές φορές επικίνδυνο.

Θα σας παρακαλούσα να επανέλθετε στο θέμα " Τιμόνι Golf Vi 160 ".

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Οντως δεν πιστευω ειναι τοσο Οφφ....

Το προβλημα με το τιμονι παιδια παραμενει καποιο νεο ? εχετε μηπως ?Παρτε τηλ στο μανδυλα και ρωτατε τους!!!! να υδρωσουν τα αυτακια τους!

...Οσο για το θεμα της πρωτης...τα λεμε στα 70-80 χιλ χιλ που θα ζητησει σασμαν...να το πατε για μικρορυθμιση στις ντιζες παιδια και ελεγχο στις βαλβολινες ,φιλος τεχνικος μου το ελεγχει καθε 15 .Υπαρχει θεματακι...παντως.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΠΑΙΔΙΑ!!!

Στην ΕΤΕΑ οσοι πατε μαλλον θα σας πανε για αντικατασταση ΚΡΕΜΑΓΙΕΡΑΣ!! μαλιστα κυριοι φενεται οτι θα γινει χαμος και υπαρχει γενικευμενο προβλημα και στα 6αρια και τσο σιροκο .

Ηδη εγιναν πολλες ενεργεις απο τους σιροκαδες συντονησμενα και με πολλα τηλεφωνα και επερωτησεις στη γερμανια με αριθμ .Πρωτοκολου .

Εγω μαλλον προσωπικα θα κανω εξωδικο ,αναφερωντας το προβλημα και την αρνηση επιλυσης.

Τωρα να ακουσω δικαιολογιες για την τρανη εταιρια vw ... οι ξεφτυλες.

Link to comment
Share on other sites

Ωρες ωρες αναρωτιεμαι τι κανει αυτη η κ@@@λοδιοικηση.Με τετοια κατασκευαστικα προβληματα θα επρεπε να εχουν παρει κεφαλια.Αλλα αυτοι οπως βλεπω συνεχιζουν την παραδοση.....

Link to comment
Share on other sites

Νεα ενημερωση ! Με πηραν απο cosmocar ....ρωτησανπολλα πραγματα και θα με παρουντ τις επομενες μερες για λυση .

Παιδια παρτε τους τηλεφωνο και θεστε ερωτηματα ..εαν δεν τους το πουμε εμεις δεν θα το μαθουν απο τα συνεργεια.Καντε το σημερα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξεπάρκαρα το S3 του αφεντικού και παρατήρησα ότι το τιμόνι του είναι εξαιρετικά μαλακό όσο έκανα μανούβρες. Το δικό μου Golf VI ούτε κατά διάνοια δεν συμπεριφέρεται έτσι.

Βέβαια προέρχομαι από rallye οπότε είχα συνηθίσει στο (ίσως) πιο σκληρό υδραυλικό τιμόνι που υπάρχει και δεν έδωσα σημασία. Διαβάζοντας το topic ψάχτηκα λίγο.

Πάντως δεν έχω παρατηρήσει το θέμα με τις παρατεταμένες στροφές με αρκετά χιλιόμετρα. Έχω 2.300 χλμ αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ τελευταία έχω την αίσθηση ότι παρατηρώ μια μικρή ασάφεια από το τιμόνι, στη θεση της ευθείας.

Βέβαια ίσως είναι θέμα της νέας ανάρτησης και ότι επηρεάζεται πολύ από την πτώση πίεσης των ελαστικών...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξεπάρκαρα το S3 του αφεντικού και παρατήρησα ότι το τιμόνι του είναι εξαιρετικά μαλακό όσο έκανα μανούβρες. Το δικό μου Golf VI ούτε κατά διάνοια δεν συμπεριφέρεται έτσι.

Βέβαια προέρχομαι από rallye οπότε είχα συνηθίσει στο (ίσως) πιο σκληρό υδραυλικό τιμόνι που υπάρχει και δεν έδωσα σημασία. Διαβάζοντας το topic ψάχτηκα λίγο.

Πάντως δεν έχω παρατηρήσει το θέμα με τις παρατεταμένες στροφές με αρκετά χιλιόμετρα. Έχω 2.300 χλμ αυτή τη στιγμή.

Δεν πιστευω οτι εχει να κανει.Και το απλο Α3 εχει τιμονι πουπουλο το οποιο μαλιστα στα περιοδικα το ανεφεραν ως αρνητικο και συμφωνω.Οταν το ειχα οδηγησει δε μου εκανε καλη εντυπωση αυτο.Ειτε σε παρκαρισμα ειτε σε πορεια ειναι πολυ μαλακο.Οταν οδηγησα το Golf εμεινα απολυτα ικανοποιημενος απο την αισθηση και την σκληροτητα.Βεβαια αυτα ρυθμιζονται αν δεν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι εχει να κανει.Και το απλο Α3 εχει τιμονι πουπουλο το οποιο μαλιστα στα περιοδικα το ανεφεραν ως αρνητικο και συμφωνω.Οταν το ειχα οδηγησει δε μου εκανε καλη εντυπωση αυτο.Ειτε σε παρκαρισμα ειτε σε πορεια ειναι πολυ μαλακο.Οταν οδηγησα το Golf εμεινα απολυτα ικανοποιημενος απο την αισθηση και την σκληροτητα.Βεβαια αυτα ρυθμιζονται αν δεν κανω λαθος.

Κι εγω νομιζω οτι ρυθμιζεται. Επιπλεον μου πε φιλος οτι αν βγαλω τον πολο της μπαταριας γινεται reset και επειτα το τιμονι στριβει πιο ευκολα. Δοκιμασε το και θα δεις..

Υ.Γ. θα αναψουν διαφορα λαμπακια esp, τιμονι & πιεση ελαστικων μην αγχωθεις μιδενιζουν οταν στριψεις το τιμονι τερμα δεξια και στη συνεχεια δεξια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι of topic η ερωτηση μου!

Ενα μικρο κρακ που κανει το τιμονι οταν το στριβεις λιγο αριστερα ή λιγο δεξια ειναι φυσιολογικο??

Το εχω παρτατηρησει οταν το αυτοκινητο ειναι σχετικα κρυο.Μιλαω για Golf 6 122.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι of topic η ερωτηση μου!

Ενα μικρο κρακ που κανει το τιμονι οταν το στριβεις λιγο αριστερα ή λιγο δεξια ειναι φυσιολογικο??

Το εχω παρτατηρησει οταν το αυτοκινητο ειναι σχετικα κρυο.Μιλαω για Golf 6 122.

Το κάνει εφόσον έχεις βγάλεις φλάς???

Είναι καινούργιο το αμάξι???

Ακούγεται μέσα από το τιμόνι ή από κάπου αλλού???

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι ΦΙΛΕ αν εχω βγαλει φλας(θα το διαπιστωδω σιγουρα αυριο) αλλα αν εννοεις οτι μηπως ειναι ο κλασικος ηχος που κανει το φλας οταν επανερχεται οχι δεν ειναι αυτος.

Το αμαξι το εχω 7 μηνες και εχει 10800χιλ.

Ο ηχος ακουγεται απο μεσα απο το τιμονι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι ΦΙΛΕ αν εχω βγαλει φλας(θα το διαπιστωδω σιγουρα αυριο) αλλα αν εννοεις οτι μηπως ειναι ο κλασικος ηχος που κανει το φλας οταν επανερχεται οχι δεν ειναι αυτος.

Το αμαξι το εχω 7 μηνες και εχει 10800χιλ.

Ο ηχος ακουγεται απο μεσα απο το τιμονι.

Εννοώ πως αν έχεις βγάλει φλάς και στρίψεις,πολύ όμως,ακούγεται ένας ήχος και μετά ακούγεται η επαναφορά!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πως αν έχεις βγάλει φλάς και στρίψεις,πολύ όμως,ακούγεται ένας ήχος και μετά ακούγεται η επαναφορά!!!

Ευχαριστω για τις απαντησεις!Θα το κοιταξω αυριο και θα σου πω για σιγουρα φιλε!

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πως αν έχεις βγάλει φλάς και στρίψεις,πολύ όμως,ακούγεται ένας ήχος και μετά ακούγεται η επαναφορά!!!

Τελικά φιλε μακη ειχες απολυτο δικιο! :clapping::good: Οι μικροι ήχοι απο το τιμονι οταν εστριβα ακούγονται μόνο οταν εχω φλας αναμμενο! Μου φανηκε περιεργο οταν το ανέφερες(και ακομη περιεργο μου φαινεται αλλα πειστηκα!)γιατι νομιζα οτι απο το φλας ακουγεται μονο ο καθιερωμενος ηχος της επαναφορας! new_killpc.gif

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πως αν έχεις βγάλει φλάς και στρίψεις,πολύ όμως,ακούγεται ένας ήχος και μετά ακούγεται η επαναφορά!!!

[/quote

Τελικά φιλε μακη ειχες απολυτο δικιο! :D;) Οι μικροι ήχοι απο το τιμονι οταν εστριβα ακούγονται μόνο οταν εχω φλας αναμμενο! Μου φανηκε περιεργο οταν το ανέφερες(και ακομη περιεργο μου φαινεται αλλα πειστηκα!)γιατι νομιζα οτι απο το φλας ακουγεται μονο ο καθιερωμενος ηχος της επαναφορας! new_killpc.gif

;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας!Εχω ενα golf vi 160 εδώ και8 μήνες 12000 κm.Από την αρχή ειχα παρατηρήσει μια ασάφεια στο σύστημα διεύθυνσης σε ευθεία, απαιτούνταν δηλαδή συνεχείς μικροδιορθώσεις δεξιά-αριστερά,ώσπου προχτές διαπίστωσα ότι ο άξονας εισόδου της κρεμαγιέρας έχει κενά(τζόγο) γύρω στα 2 χιλιοστά. Αυτό διαπιστώθηκε ως εξής:έβγαλα το πλαστικό κάλυμμα πίσω από τα πενταλ καιέπιασα και κουνησα το σύνδεσμο του άξονα τιμονιού με την κρεμαγιέρα(σταυρό).Ακούστηκαν βέβαια τα χαρακτηριστικά τακ-τακ Στρίβωντας το τιμόνι δεξ.-αριστ. ο άξονας της κρεμαγ.μετατοπιζόταν 2 χιλ. ως προς τον άξονα στροφής του.

Εχει παρατηρήσει κάποιος κάτοχος του 160 (ή ίσως του 122) κάτι παρόμοιο;

Είναι άραγε μεμονωμένο ελάττωμα,ολόκληρη παρτίδα ελαττωματική ή χαρακτηριστικό του μοντέλου;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Παιδιά αυτό το ποστάρησα στα"Προβλήματα" αλλά τελικά σας βρήκα εδώ.

Εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τα σκαλώματα σε ευθεία ή σε ανοιχτές καμπές.

Δοκιμάστε να κουνήσετε τον άξονα όπως περιγράφω παραπάνω,αν δείτε κι εσείς το ίδιο, τότε προφανώς υπάρχει ολόκληρη παρτίδα ελαττωματική και πρέπει να ενεργήσουμε.

Επισημαίνω οτι τα σκαλώματα μου τα κανει το χειμώνα οχι το καλοκαίρι.

Σ'εσάς;

Edited by gregpat
Link to comment
Share on other sites

Νεα ενημερωση ! Με πηραν απο cosmocar ....ρωτησανπολλα πραγματα και θα με παρουντ τις επομενες μερες για λυση .

Παιδια παρτε τους τηλεφωνο και θεστε ερωτηματα ..εαν δεν τους το πουμε εμεις δεν θα το μαθουν απο τα συνεργεια.Καντε το σημερα!!!!!!!!!!

Φίλε 'thanos katsas' τι έγινε με την cosmocar; ενημέρωσε μας.

Τελικά σου αλλάξανε κρεμαγιέρα ή το ξέχασες το θέμα???

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΠΑΙΔΙΑ!!!

Στην ΕΤΕΑ οσοι πατε μαλλον θα σας πανε για αντικατασταση ΚΡΕΜΑΓΙΕΡΑΣ!! μαλιστα κυριοι φενεται οτι θα γινει χαμος και υπαρχει γενικευμενο προβλημα και στα 6αρια και τσο σιροκο .

Ηδη εγιναν πολλες ενεργεις απο τους σιροκαδες συντονησμενα και με πολλα τηλεφωνα και επερωτησεις στη γερμανια με αριθμ .Πρωτοκολου .

Εγω μαλλον προσωπικα θα κανω εξωδικο ,αναφερωντας το προβλημα και την αρνηση επιλυσης.

Τωρα να ακουσω δικαιολογιες για την τρανη εταιρια vw ... οι ξεφτυλες.

Κανείς άλλος δεν έχει ακούσει κάτι παρομοιο ρε παιδιά?(ΕΤΕΑκ.λ.π)

"διαπίστωσα ότι ο άξονας εισόδου της κρεμαγιέρας έχει κενά(τζόγο) γύρω στα 2 χιλιοστά. Αυτό διαπιστώθηκε ως εξής:έβγαλα το πλαστικό κάλυμμα πίσω από τα πενταλ καιέπιασα και κουνησα το σύνδεσμο του άξονα τιμονιού με την κρεμαγιέρα(σταυρό).Ακούστηκαν βέβαια τα χαρακτηριστικά τακ-τακ Στρίβωντας το τιμόνι δεξ.-αριστ. ο άξονας της κρεμαγ.μετατοπιζόταν 2 χιλ. ως προς τον άξονα στροφής του".

Αυτό μπορεί να διαπιστωθεί και χωρίς να βγεί το πλαστικό κάλλυμα.

Τώρα, αν κανείς απο τους 6 αρηδες που διάβασαν το post,δεν θέλει να μπει σ'αυτόν το μικρό κόπο,κάποιοι ίσως είναι τυχεροι,οι υπολοιοποι θα το διαπιστώσουν σε 2+ χρονάκια.

Edited by gregpat
Link to comment
Share on other sites

Κανείς άλλος δεν έχει ακούσει κάτι παρομοιο ρε παιδιά?(ΕΤΕΑκ.λ.π)

"διαπίστωσα ότι ο άξονας εισόδου της κρεμαγιέρας έχει κενά(τζόγο) γύρω στα 2 χιλιοστά. Αυτό διαπιστώθηκε ως εξής:έβγαλα το πλαστικό κάλυμμα πίσω από τα πενταλ καιέπιασα και κουνησα το σύνδεσμο του άξονα τιμονιού με την κρεμαγιέρα(σταυρό).Ακούστηκαν βέβαια τα χαρακτηριστικά τακ-τακ Στρίβωντας το τιμόνι δεξ.-αριστ. ο άξονας της κρεμαγ.μετατοπιζόταν 2 χιλ. ως προς τον άξονα στροφής του".

Αυτό μπορεί να διαπιστωθεί και χωρίς να βγεί το πλαστικό κάλλυμα.

Τώρα, αν κανείς απο τους 6 αρηδες που διάβασαν το post,δεν θέλει να μπει σ'αυτόν το μικρό κόπο,κάποιοι ίσως είναι τυχεροι,οι υπολοιοποι θα το διαπιστώσουν σε 2+ χρονάκια.

Φίλε grepat, εγώ παρόλο που έχω ένα μόνιμο πρόβλημα ευθυγράμμισης στο αυτοκίνητο (έχω κάνει έξι αν δεν κάνω λάθος σε έξι μήνες που το έχω), τζόγο δεν έχω και ελπίζω να μην αποκτήσω γιατί, όπως και η ευθυγράμμιση, είναι πολύ ενοχλητικός στην οδήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω ενα golf 6 με 2300 το σαββατο κλεινω 1 μηνα καποια πραγματα απο τα παραπανω που λετε τα νιωθω σε καποιο βαθμο και σκεφτομουν μηπως επειδη ειναι ας πουμε ακομα καινουργιο το κιβωτιο και εγω το νιωθω λιγο σκληρο και το τιμονι το νιωθω λιγο βαρυ-σκληρο αλλα δεν εχω σφαιρικη αποψη γιατι δεν εχω μπει σε καποιο αλλο εξαρι να δω αν οντως υπαρχει διαφορα περιμενω καποια απο τις συναντησεις στην θεσσαλονικη να το δω απο κοντα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ελπίζω να λυθουν τα προβλήματα μας, αν και γι αυτό χρειάζεται συνεργασια πολλές φορές.

Οσο για το κιβωτιο γνώμη μου είναι οτι όσο πιο σφιχτό ειναι στην αρχή τοσο πιο μεγάλη διάρκεια θα έχει.Θα στρώσει. (Παρουσιάζει και το δικό μου τα συμπτώματα που εχουν αναφερθεί στο φορουμ)

Φυσικά και την "σκουριασμένη κούνια".

Edited by gregpat
Link to comment
Share on other sites

Φίλε grepat, εγώ παρόλο που έχω ένα μόνιμο πρόβλημα ευθυγράμμισης στο αυτοκίνητο (έχω κάνει έξι αν δεν κάνω λάθος σε έξι μήνες που το έχω), τζόγο δεν έχω και ελπίζω να μην αποκτήσω γιατί, όπως και η ευθυγράμμιση, είναι πολύ ενοχλητικός στην οδήγηση.

Φιλε dimitris09' καπου διάβασα για καινούριο cd δεδομένων ευθυγράμμισης.Αν δεν το χεις κάνει, ψάξτο λίγο.

Ααα.. και πάντα και τον πίσω άξονα!

παραλίγο να το ξεχάσω! κούνησες καθόλου τον άξονα κρεμαγιέρας οπως περιγράφω παραπάνω?

Αυτό ακομη κανείς δε μου το απάντησε!

Edited by gregpat
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.