Jump to content
vagd

Golf 6 - Φωτα (Λύσεις, Oem, Aftermarket, Xenon, LED Κλπ)

Recommended Posts

μονος σου τα τοποθετησες?ειναι ευκολο?

Είναι αρκετά εύκολο να αλλάξεις όλες τις λάμπες στο αυτοκίνητο εκτός από τις ψιρες ( δηλ. την μικρή σκάλα μπροστά γιατί δεν έχει πολύ χώρο) μόνος σου. Ναι εγώ τις άλλαξα μόνος μου.

Ρε παιδιά σόρι γιατί μπλέχτηκα λιγάκι... οι Philips Crystal Vision 4.300K θέλουν xenon kit η μπαίνουν αμέσως στην θέση των μαμα... thanks....

Βγάζεις τις παλιές και βάζεις τις Philips.Δεν χρειάζεται κανένα xenon kit.

Edited by andrpyro_TSi
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση...αύριο πάμε για ψώνια :thumbsup:

Αν θες την πρόταση μου τις βρήκα τις Philips CrystalVision την μεσαία σκάλα μαζί με την μικρή 25ευρο στο : shop απο εκει τις πηρα και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες την πρόταση μου τις βρήκα τις Philips CrystalVision την μεσαία σκάλα μαζί με την μικρή 25ευρο στο : shop απο εκει τις πηρα και εγω.

:thumbsup: Από εκεί θα τις πάρω και εγώ... απλά είναι στο δρόμο μου και θα τις πάρω από το κατάστημα... αναρωτιέμαι να τις βάζουν κιόλας γιατι τα χέρια μου δεν πιάνουν...

Link to comment
Share on other sites

:thumbsup: Από εκεί θα τις πάρω και εγώ... απλά είναι στο δρόμο μου και θα τις πάρω από το κατάστημα... αναρωτιέμαι να τις βάζουν κιόλας γιατι τα χέρια μου δεν πιάνουν...

Δεν νομίζω...εγω παντος οταν πηρα τις λαμπες για τα προβολακια δεν ειχαν ουτε ενα αστερακι να μου δωσουν να τις αλλαξω μονος μου αλλα οι λαμπες ειναι αλλο απλα ξεβιδώνεις τις παλιές και βιδώνεις τις καινούριες με το χέρι δεν χρειάζονται εργαλεία.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θα μπορω να τις αλλαξω μονος?οι μικρες ειναι πολυ δυσκολο?

Βασικά δεν είναι δύσκολος ο τρόπος για να τις βγάλεις αλλά θέλει δύναμη στα δάχτυλα αλλιώς μυτοτσίμπιδο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε..ειναι plug & play η διαδικασια αλλαγης με της λαμπες.δεν θελει ιδιαιτερες γνωσεις.και μονος σου να το επιχειρησεις θα τα καταφερεις...και ξενον να θες να βαλεις παλι θελω να πιστευω θα τα καταφερεις.απλα καλο ειναι να αποφευγετε η χρηση ξενον σε κατοπτρο.

Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να μου προτεινετε λεντ λαμπες για το εσωτερικο χωρις να βγαζουν σφαλμα?κατι που να εχει δοκιμασει καποιος?

Εισαι σε λαθος θέμα....Εδω πρέπει να δεις : http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=26581

Link to comment
Share on other sites

βρηκα τις Philips Diamond Vision -5000K Xenon Effect ..θα ειναι πιο ασπρες απο τισ crystal vision?ποιες λετε για να ειναι ασπρες και να μπλεδιζουν ελαχιστα?

οι Diamond Vision 5.000K είναι μπλε και επιπλέον δεν θα βλέπεις καλά στο δρόμο γιατί δεν έχουν την φωτεινότητα που έχουν οι Crystal Vision 4.300K.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω xenon αλλά να τα συνδιάσω με αλλαγή φαναριών με αυτά της DECTANE με τα led daytime running... Από ότι βλέπω και στο site τους, έχουν και xenon προτζέκτορα.... Το θέμα ειναι όμως, ποιος τα πουλάει στην Αθήνα? Ξέρει κανείς?

Επίσης επειδή είμαι από επαρχία μπορεί να μου πει κανείς που να πάω για τοποθέτηση σωστών λαμπών xenon, χωρίς προβλήματα και σφάλματα στον εγκέφαλο? (Αν δεν επιτρέπεται δημόσια, στείλτε μου έστω κανένα pm).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Θελω να κανω μια ερωτηση και αν ξερει καποιοσ μου απανταει!

Θελω να βαλω στο golfaki μου mk6 r-line τα παρακάτω φώτα

http://www.ebay.com/itm/ORIGINAL-VW-GOLF-6-VI-MK6-GTI-R-R20-OEM-LED-DRL-PROJECTOR-HEADLIGHT-/160680140510?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Model%3AGolf&vxp=mtr&hash=item2569485ede

οπως λεει και στην περιγραφη μετα το αμαξι χρεαζεται recoding για αν δουλεπουν τα xenon και τα led....

Αν βαλω τα παρακάτω ανταπτορακια, θα χρειαστω recoding ?????????

http://www.ebay.com/itm/2-x-Kutafac-VW-GOLF-mk6-Haligen-Zenon-Adapter-loom-/200671640575?pt=AU_Car_Parts_Accessories&hash=item2eb8f63bff

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Θελω να κανω μια ερωτηση και αν ξερει καποιοσ μου απανταει!

Θελω να βαλω στο golfaki μου mk6 r-line τα παρακάτω φώτα

http://www.ebay.com/itm/ORIGINAL-VW-GOLF-6-VI-MK6-GTI-R-R20-OEM-LED-DRL-PROJECTOR-HEADLIGHT-/160680140510?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Model%3AGolf&vxp=mtr&hash=item2569485ede

οπως λεει και στην περιγραφη μετα το αμαξι χρεαζεται recoding για αν δουλεπουν τα xenon και τα led....

Αν βαλω τα παρακάτω ανταπτορακια, θα χρειαστω recoding ?????????

http://www.ebay.com/itm/2-x-Kutafac-VW-GOLF-mk6-Haligen-Zenon-Adapter-loom-/200671640575?pt=AU_Car_Parts_Accessories&hash=item2eb8f63bff

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή την πατέντα αυτή την έκανα φέτος σου λέω πως δεν είναι απλά τα πράγματα..

Kαι το πιο βασικό είναι πως από αυτά τα 2 ανταπτοράκια φεύγουν 2 καλώδια και έρχονται

μέσα στην καμπίνα στον εγκέφαλο άνεσης ο οποίος πρέπει να είναι και ανάλογης έκδοσης

ώστε να έχει τα 2 επιπλέον pins για να κουμπώσουν αυτά τα καλώδια που χρειάζονται για

να λειτουργήσουν τα shutters της μεγάλης σκάλας των b-xenon φαναριών.

Eπίσης για τα led drl που έχουν τα φανάρια που πόσταρες ο εγκέφαλος άνεσης (που λογικά

θα πρέπει να αντικαταστήσεις) πρέπει να έχει και σχετικά τελευταίο software 06xx

ώστε να τα υποστηρίζει και δεν ξέρω αν τα καλώδια-adaptors είναι συμβατά ή χρειάζεται

και τίποτα παραπάνω ακόμη..

Εννοείται πως σου έχω γράψει ότι χρειάζεται για να ανάψουν τα φανάρια αυτά

χωρίς όμως να λειτουργεί καμία από τις αυτόματες λειτουργίες τους όπως αυτόματη

ρύθμιση ύψους δέσμης και η λειτουργία ενεργού φωτισμού των στροφών.

Επίσης σκέψου ξηλώματα και τις κωδικοποιήσεις που θα χρειαστούν..

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Επειδή την πατέντα αυτή την έκανα φέτος σου λέω πως δεν είναι απλά τα πράγματα..

Kαι το πιο βασικό είναι πως από αυτά τα 2 ανταπτοράκια φεύγουν 2 καλώδια και έρχονται

μέσα στην καμπίνα στον εγκέφαλο άνεσης ο οποίος πρέπει να είναι και ανάλογης έκδοσης

ώστε να έχει τα 2 επιπλέον pins για να κουμπώσουν αυτά τα καλώδια που χρειάζονται για

να λειτουργήσουν τα shutters της μεγάλης σκάλας των b-xenon φαναριών.

Eπίσης για τα led drl που έχουν τα φανάρια που πόσταρες ο εγκέφαλος άνεσης (που λογικά

θα πρέπει να αντικαταστήσεις) πρέπει να έχει και σχετικά τελευταίο software 06xx

ώστε να τα υποστηρίζει και δεν ξέρω αν τα καλώδια-adaptors είναι συμβατά ή χρειάζεται

και τίποτα παραπάνω ακόμη..

Εννοείται πως σου έχω γράψει ότι χρειάζεται για να ανάψουν τα φανάρια αυτά

χωρίς όμως να λειτουργεί καμία από τις αυτόματες λειτουργίες τους όπως αυτόματη

ρύθμιση ύψους δέσμης και η λειτουργία ενεργού φωτισμού των στροφών.

Επίσης σκέψου ξηλώματα και τις κωδικοποιήσεις που θα χρειαστούν..

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

Πιστευεις-ξερεις αν τα παρακατω ειναι πιο safe λυση χωρις τοσες πολλες μοντες?

http://www.ebay.com/itm/10-11-VW-Golf-GTi-Black-R8-DRL-LED-Projector-Headlights-6000K-Slim-HID-/320775948066?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Make%3AVolkswagen&vxp=mtr&hash=item4aafbc8722

http://www.ebay.com/itm/2-SETS-HID-2010-VW-GOLF-GTI-DRL-LED-PROJECTOR-HEADLIGHT-/310351910119?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Make%3AVolkswagen&vxp=mtr&hash=item48426a54e7

Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η λύση αυτή έχει πολύ λιγότερες μόντες, ίσως δεν έχει καν μόντες! Επειδή ψάχνω κι εγώ κάτι παρόμοιο, δηλαδή φανάρια της DECTANE και έξτρα Xenon HID, θεωρώ πως το όλο σετ έχει τιμή που δεν βρίσκεται στην Ελλάδα, για να μην πω Ευρώπη! Όμως:

α) Επειδή έρχονται από Αμερική, μήπως "σκαλώσουν" στο τελεωνείο? Αν ξέρει κάποιος, ας μας διαφωτίσει....

β) Τα DECTANE φανάρια φοράνε από την μάνα τους λάμπες Η1 και Η7, και αν τις αντικαταστήσεις με τις xenon, πάει η εγγύηση για το φανάρι. Γνωρίζει κανείς τίποτα διαφορετικό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Θελω να κανω μια ερωτηση και αν ξερει καποιοσ μου απανταει!

Θελω να βαλω στο golfaki μου mk6 r-line τα παρακάτω φώτα

http://www.ebay.com/...=item2569485ede

οπως λεει και στην περιγραφη μετα το αμαξι χρεαζεται recoding για αν δουλεπουν τα xenon και τα led....

Αν βαλω τα παρακάτω ανταπτορακια, θα χρειαστω recoding ?????????

http://www.ebay.com/...=item2eb8f63bff

Ευχαριστώ

εγω ξερω οτι για να βαλεις τα φαναρια τα xenon του R20 μετα αφοτου εχεις παρει το αυτοκινητο απο την αντιπροσωπεια θα χρειαστει να αλλαξεις εγκεφαλο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.