Jump to content
panoskr

Golf Vi Tsi 160Ps

Recommended Posts

Καλημέρα...

Κάτοχος Golf VI TSi 160 DSG7 εδώ και 2,5 μήνες... έχω κάνει ήδη 5500 χλμ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος... απ' όλες τις απόψεις...

Δεν μπορώ να μην εκφράσω την απορία μου για όσες αρνητικές κριτικές είχα διαβάσει για το DSG7 πριν το πάρω ... ειλικρινά δεν βλέπω τίποτα το αρνητικό... άκουγα για κρεμάσματα, για καθυστερημένες αντιδράσεις... ούτε καν με απασχόλησαν τέτοια θέματα...

νωρις ειναι ακομα....

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. όταν παλιώσει 8α αλλάξει τρόπο στο πως αλλάζει τις ταχύτητες ή εννοείς

οτι θα βγάλει κάποια βλάβη;

Πάντως από αυτά που ακούω για το manual χαίρομαι που δεν το διάλεξα καθώς αν σε

καινούριο αμάξι δεν μπορούσα να βάλω πρώτη κτλ ίσα που μπορεί και να πέρναγα μέσα από

καμία τζαμαρία της αντιπροσωπείας...

Τι τα ψάχνουμε βρε παιδία οι πολέμιοι και οι ζηλιάριδες του DSG7 μόνιμα θα το κατηγορούν

και από την άλλη μεριά οι έχοντες αποκτήσει DSG7 8α υπεραμύνονται της επιλογής τους και θα

κράζουν το χειροκίνητο κιβώτιο...

P.S. Ωχ πάλι off topic βγήκαμε και θα πέσει κράξιμο...

Edited by stakyrFR
Link to comment
Share on other sites

ο κολλητος μ εχει ενα mini cooper s...παρα το γεγονος οτι ειναι παρα πολυ γρηγορο, το μοτερ του βγαζει εναν καταπληκτικο racing θορυβο!! το Golf σ αυτον τον τομεα πως παει??? ακουγεται καθολου η τουρμπινα οταν αφηνεις το γκαζι???

Link to comment
Share on other sites

ο κολλητος μ εχει ενα mini cooper s...παρα το γεγονος οτι ειναι παρα πολυ γρηγορο, το μοτερ του βγαζει εναν καταπληκτικο racing θορυβο!! το Golf σ αυτον τον τομεα πως παει??? ακουγεται καθολου η τουρμπινα οταν αφηνεις το γκαζι???

ακουγεται, οχι ομως παρα πολυ, ο ηχος ειναι οντως τελειος παντως αν δεν εχεις κατεβασμενα παραθυρα δυσκολα τον ακους εσυ.(κατι ασχετο μηπως εισαι απο χαλκιδικη?)

Link to comment
Share on other sites

ακουγεται, οχι ομως παρα πολυ, ο ηχος ειναι οντως τελειος παντως αν δεν εχεις κατεβασμενα παραθυρα δυσκολα τον ακους εσυ.(κατι ασχετο μηπως εισαι απο χαλκιδικη?)

οχι, απο αθηνα ειμαι!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

παιδιά υπάρχει καμμία λύση για εισαγωγή για το δικό μας , κάποιος που να έχει βάλει κάτι? έστω και φίλτρο ?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

παιδιά υπάρχει καμμία λύση για εισαγωγή για το δικό μας , κάποιος που να έχει βάλει κάτι? έστω και φίλτρο ?

Φίλτρο K&N στο εργοστασιακό κουτί για Golf 6 160ps : http://www.knfilters.com/search/product.aspx?Prod=33-2865

Το αγοράζεις από εδώ : http://www.streetandcircuit-shop.biz/kn-panel-filter---volkswagen-golf-vi-14l-l4-fi---160bhp-2008---33-2865-117118-p.asp (Η τιμή μπορεί να είναι πιο φθηνή από αυτή που γράφει, πάρε τηλέφωνο να τους ρωτίσεις :clapping: )

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο K&N στο εργοστασιακό κουτί για Golf 6 160ps : http://www.knfilters.com/search/product.aspx?Prod=33-2865

Το αγοράζεις από εδώ : http://www.streetandcircuit-shop.biz/kn-panel-filter---volkswagen-golf-vi-14l-l4-fi---160bhp-2008---33-2865-117118-p.asp

ποπο η λύση για όλα είσαι ρε στέλιο :clapping::thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

και να σου πω το έχει βάλει εσύ ? λέει τπτ?

Edited by _notis
Link to comment
Share on other sites

ποπο η λύση για όλα είσαι ρε στέλιο :clapping::thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

και να σου πω το έχει βάλει εσύ ? λέει τπτ?

:p :p :p :p :p :p :p :p :p

Το έχω βάλει και εγώ. Είδα μια μικρή διαφορά. Πάντως σε συνδιασμό με αφαίρεση του πνίχτη από το εργοστασιακό κουτί, το K&N δίνει κάποια άλογα απ' ότι λένε αυτοί που τον έχουν βάλει.Εγώ δεν τον έβλαλα ακόμη αλλά σκέφτομαι να τον βγάλω για να το δοκιμάσω.

Υ.Γ. Με την αφαίρεση του πνίχτη η μηχανή κάνει περισσότερο θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

:clapping::thumbsup: :thumbsup: :thumbsup::p :p :p :p :p

Το έχω βάλει και εγώ. Είδα μια μικρή διαφορά. Πάντως σε συνδιασμό με αφαίρεση του πνίχτη από το εργοστασιακό κουτί, το K&N δίνει κάποια άλογα απ' ότι λένε αυτοί που τον έχουν βάλει.Εγώ δεν τον έβλαλα ακόμη αλλά σκέφτομαι να τον βγάλω για να το δοκιμάσω.

Υ.Γ. Με την αφαίρεση του πνίχτη η μηχανή κάνει περισσότερο θόρυβο.

το είχα κάνει στο προηγούμενο αυτοκίνητο και όντως έδινε (η αφαίρεση του πνίχτη) αλλα κάνει όπως λίγο θόρυβο. να σε ρωτήσω και αυτό κάθε ποτέ θέλει καθάρισμά? αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

το είχα κάνει στο προηγούμενο αυτοκίνητο και όντως έδινε (η αφαίρεση του πνίχτη) αλλα κάνει όπως λίγο θόρυβο. να σε ρωτήσω και αυτό κάθε ποτέ θέλει καθάρισμά? αλλαγή?

Ο κατασκευαστής λέει οτί αντέχει μέχρι και 50.000 μίλια. Αλλά καλό είναι κάθε 15.000 που κάνεις σέρβις να το καθαρίζεις και να το ρίχνεις λάδι γιατί σαν χώρα έχουμε πολλή σκόνη. http://www.streetandcircuit-shop.biz/kn-filter-cleaning-kit---aerosol-36209-p.asp

http://www.knfilters.com/cleaning.htm

Ας πει και κάποιος άλλος την γνώμη του για το κάθε πόσα χιλιόμετρα πρέπει να καθαρίζεται το φίλτρο K&N.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

νωρις ειναι ακομα....

Τι εννοείς ότι είναι νωρίς...? το "2,5 μήνες" δείχνει όντως νωρίς... αλλά τα 5500 χλμ δεν σου λένε τίποτα...?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω είναι σίγουρο ότι το 160ρι έχει μπροστά ίδια φρένα με το GTI (312 mm)? Τα πίσω ξέρω πως είναι μικρότερα (255mm vs 285mm).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω είναι σίγουρο ότι το 160ρι έχει μπροστά ίδια φρένα με το GTI (312 mm)? Τα πίσω ξέρω πως είναι μικρότερα (255mm vs 285mm).

Τα μπροστά ναι!!!Για τα πίσω δεν ξέρω!! :heart:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω είναι σίγουρο ότι το 160ρι έχει μπροστά ίδια φρένα με το GTI (312 mm)? Τα πίσω ξέρω πως είναι μικρότερα (255mm vs 285mm).

ναι τα μπροστα ειναι ιδια και τα πισω μικροτερα

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

οχι.

Ενδιαφέρουσα άποψη... αν κατάλαβα καλά πιστεύεις ότι οι φθορές σε ένα αυτοκίνητο είναι αποτέλεσμα του χρόνου και όχι της χρήσης... αν όντως πιστεύεις κάτι τέτοιο επίτρεψε μου να το θεωρήσω αστείο...

Αναρωτιέμαι βέβαια αν κατάλαβα καλά γιατί απ΄ ότι φαίνεται δεν θεωρείς απαραίτητο να εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς και απαντάς είτε με υπονοούμενα ("νωρίς είναι ακόμα") είτε μονολεκτικά ("όχι")...

Όπως και να έχει θεωρώ ότι απαντήσεις του δικού σου στυλ δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα... απλά δείχνουν μια ειρωνική διάθεση που μόνο αρνητικά μπορεί να κριθεί...

Φιλικά

mitS.O.S.

Link to comment
Share on other sites

ειρωνια δεν υπαρχει.οι απαντησεις βασιζονται σε ποστ μελων που αντιμετωπισαν προβληματα στο κιβωτιο τους.αν μπεις στον κοπο να τα διαβασεις θα δεις οτι ο χρονος και τα χιλιομετρα που εχεις κανει δεν μπορουν να θεωρηθουν αξιοπιστια για ενα ασφαλες συμπερασμα.τα προβληματα τους αρχισαν πολυ αργοτερα των 2 μηνων και των 5κ χιλιομετρων που εχεις εσυ.ευχομαι να ανηκεις στους ''τυχερους'' και να μην αντιμετωπισεις ποτε τετοια προβληματα.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Δεν είπα ποτέ ότι τα χιλιόμετρα που έχω είναι αρκετά για να αποτελέσουν δείγμα αξιοπιστίας... και δεν αναφέρθηκα παραπάνω πουθενά για αξιοπιστία... στο αρχικό μου post αναφέρθηκα μόνο σε εντυπώσεις για την χρήση του και νομίζω ότι τα 5500χλμ είναι αρκετά για να έχω ένα ασφαλές συμπέρασμα για το αν με ικανοποιεί ή όχι...

Τώρα αν εσύ όπου δεις αναφορά για DSG7, ασχέτως του τι αναφέρεται, βρίσκεις την ευκαιρία να το θάψεις είναι άλλο θέμα... προφανώς ανήκεις στην ευρύτατη δυστυχώς ομάδα των φίλων-μελών που κατηγορούν χωρίς να έχουν ούτε ιδέα ούτε ιδία πείρα...

Φιλικά

mitS.O.S.

Edited by mitS.O.S.
Link to comment
Share on other sites

δεν κατηγορησα τιποτα.δεν εχω συμμετοχη/ποστ σε κανενα θεμα που αφορα το dsg και αυτο ειναι πραγματικοτητα.ξαναλεω οτι η αναφορα μου στηρηχτηκε σε ποστ αλλων μελων.συγνωμη αν σε ενοχλησε.οντως ειμαι ενας δυστυχης με manual κιβωτιο χωρις να εχω ιδεα ή πειρα απο το dsg.

Link to comment
Share on other sites

Τον ήχο δεν τον ακούς???Που κάνει όταν περνάς από λακκούβες???

Ήχο μου κάνει όταν αλλάζει 1η - 2α ταχύτητα. Αυτό είναι φυσιολογικό όμως. Δεν μου κάνει θόρυβο στις λακκούβες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.