Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

επειδη ειπες το πηρες μεταχειρεισμενο και από ότι καταλαβα δεν γνωριζεις πολλά για την ιστορία του ,υπάρχει περιπτωση να έχεις το gt με τα 140 και ο φίλος σου με τα 170;

 

αν θυμαμαι καλα το gt έβγαινε και με τις δύο ιπποδυναμεις

Link to comment
Share on other sites

Guest CosAgN

το gt με τα 170 έχω γιατί είναι το blg μοτέρ συν από τον σειριακό του αριθμό. Του φίλου μου χαμηλά (κομπρεσορα) έχει την διπλάσια δύναμη ενώ ψιλά είναι   σχεδόν ίδια. Μπορούν να μου περάσουν το μαμά προγραμμα και να μην πάθει τπτ ο εγκέφαλος (ακόμα και έχει προγραμμα) χωρίς να καεί ή να πάθη κάτι σίγουρα , γιατί θα μου το κάνουν αν επιμείνω αλλά με δικιά μου ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

οκ ,προσωπικά πρώτη φορά το ακούω αυτό με το "καψιμο" του εγκεφαλου ,στο δικό μου πρέπει να το έχω περασει 3-4 φορές με την τελευταία πριν 30000 κμ κ όλα οκ

επίσης έχω κ γνωστούς που το έχουν κάνει εξίσου αρκετες φορές και δεν έχει γίνει τίποτα-

το θέμα όμως για μένα είναι ότι και να περασεις το μαμα προγραμμα και να περασεις αλλο μετα δεν σημαινει ότι αν έχεις πρόβλημα στον κομπρεσορα θα εξαφανιστει-

ένα άλλο που μπορεις να κάνεις (αν δεν το εχεις κανει ηδη) να αλλαξεις την ν75

(τωρα ειδα στο αλλο ποστ που χεις κανει οτι εχεις αλλαξει ν75)

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

Guest CosAgN

Ευχαριστω dimiv για την απάντηση θα επιμείνω λοιπών και θα τους πω υπεύθυνη μου αν καεί αφού μάλλον αυτό ήθελαν να ακούσουν. ο κομπρεσορας ακούγεται ότι δουλεύει όπως και η αντλία που είδε ότι δουλεύει συν ότι άλλαξα n75 και σκαστρα με καινούργια. Δεν έχει δύναμη χαμηλά για αυτό λέω ότι μπορεί να μην φοράει προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , DIMIV said:

οκ ,προσωπικά πρώτη φορά το ακούω αυτό με το "καψιμο" του εγκεφαλου ,στο δικό μου πρέπει να το έχω περασει 3-4 φορές με την τελευταία πριν 30000 κμ κ όλα οκ

επίσης έχω κ γνωστούς που το έχουν κάνει εξίσου αρκετες φορές και δεν έχει γίνει τίποτα-

το θέμα όμως για μένα είναι ότι και να περασεις το μαμα προγραμμα και να περασεις αλλο μετα δεν σημαινει ότι αν έχεις πρόβλημα στον κομπρεσορα θα εξαφανιστει-

ένα άλλο που μπορεις να κάνεις (αν δεν το εχεις κανει ηδη) να αλλαξεις την ν75

(τωρα ειδα στο αλλο ποστ που χεις κανει οτι εχεις αλλαξει ν75)

Η βάρκα μπάζει γενικώς Δημήτρη...νερά.

Gt μόνο 170Ps & GT Sport 140ps το οποίο μετά το sportline βγήκε με προφυλακτήρα διαφορετικό.

 

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , nikdev said:

Gt μόνο 170Ps & GT Sport 140ps το οποίο μετά το sportline βγήκε με προφυλακτήρα διαφορετικό.

:hi:

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει βαλει κανεις αυτο το chip απο το site  το παρακατω?https://www.racechip.com/shop/vw/golf-v-2003-to-2009/1-4-tsi-1390ccm-170hp-125kw-240nm.html
Και αν ναι να μας πει ποσο αξιοπιστο ειναι?Και ενα δευτερο θεσσαλονικη αν γνωριζει κανεις καλο μαστορα συνεργειο για αναβαθμιση πρωτο σταδιο golf gt και τιμες;Ευχαριστω

Τελικά το έχει δοκιμάσει κάποιος αυτό που λέει ο φίλος;φαίνεται ενδιαφέρον


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 9/26/2017 at 9:26 ΠΜ, gnikosr said:


Τελικά το έχει δοκιμάσει κάποιος αυτό που λέει ο φίλος;φαίνεται ενδιαφέρον


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν το δοκίμασα αλλά θα το απέφευγα αφού υπάρχουν πολύ πιο ψαγμένοι τρόποι για remap

Link to comment
Share on other sites

.

Καλημέρα.οταν λένε ότι το προγραμμα δουλεύει με λ 0.79 στις πόσες στροφές εννοουνε;

Γιατι εμένα το προγραμμα ο λ παίζει ανάλογα με τις στροφές πχ στις 3.000 έχω 0.76 στις 4.000 0.82 στις 6.000 0.90 και φτάνει μέχρι 0.92 στον κόφτη

Τι σημαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

.
Καλημέρα.οταν λένε ότι το προγραμμα δουλεύει με λ 0.79 στις πόσες στροφές εννοουνε;
Γιατι εμένα το προγραμμα ο λ παίζει ανάλογα με τις στροφές πχ στις 3.000 έχω 0.76 στις 4.000 0.82 στις 6.000 0.90 και φτάνει μέχρι 0.92 στον κόφτη
Τι σημαίνει αυτό;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

.
Καλημέρα.οταν λένε ότι το προγραμμα δουλεύει με λ 0.79 στις πόσες στροφές εννοουνε;
Γιατι εμένα το προγραμμα ο λ παίζει ανάλογα με τις στροφές πχ στις 3.000 έχω 0.76 στις 4.000 0.82 στις 6.000 0.90 και φτάνει μέχρι 0.92 στον κόφτη
Τι σημαίνει αυτό;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Να συμπληρώσο ότι αυτές η τιμές είναι σε πάτημα με Τετάρτη από 2.000 μέχρι κόφτη...με σταθερό γκάζι με Τετάρτη και Πέμπτη έχω σταθερά κάπου στο 0.75-0.78 και στις 4.000 και στις 5.000 και στις 6.000
Κάτι ακόμα έχω προγραμμα για 95αρα και τώρα τελευταία βάζω 100αρα θα έχω κάποιο θέμα με διακοπές και τέτοια;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

.
Καλημέρα.οταν λένε ότι το προγραμμα δουλεύει με λ 0.79 στις πόσες στροφές εννοουνε;
Γιατι εμένα το προγραμμα ο λ παίζει ανάλογα με τις στροφές πχ στις 3.000 έχω 0.76 στις 4.000 0.82 στις 6.000 0.90 και φτάνει μέχρι 0.92 στον κόφτη
Τι σημαίνει αυτό;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Να συμπληρώσο ότι αυτές η τιμές είναι σε πάτημα με Τετάρτη από 2.000 μέχρι κόφτη...με σταθερό γκάζι με Τετάρτη και Πέμπτη έχω σταθερά κάπου στο 0.75-0.78 και στις 4.000 και στις 5.000 και στις 6.000
Κάτι ακόμα έχω προγραμμα για 95αρα και τώρα τελευταία βάζω 100αρα θα έχω κάποιο θέμα με διακοπές και τέτοια;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα γιατί τα εχω ψιλοξεχασει το 0,92 που εχεις στον κοφτη ειναι αρκετα φτωχο μειγμα..

 

 

εγω πχ στις 6200 εχω 0,77 και μετα γίνεται πιο πλουσιο για να ειναι πιο safe (0,75 κλπ)

 

γενικα ειναι θεμα του προγραμματιστη/προγραμματος ,υποτιθεται οτι όσο πιο φτωχο μειγμα ,περισσότερα αλογα αλλα λιγότερο safe ,,

 

τΙ  πρ'ογραμμα εχεις ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα γιατί τα εχω ψιλοξεχασει το 0,92 που εχεις στον κοφτη ειναι αρκετα φτωχο μειγμα..

 

 

εγω πχ στις 6200 εχω 0,77 και μετα γίνεται πιο πλουσιο για να ειναι πιο safe (0,75 κλπ)

 

γενικα ειναι θεμα του προγραμματιστη/προγραμματος ,υποτιθεται οτι όσο πιο φτωχο μειγμα ,περισσότερα αλογα αλλα λιγότερο safe ,,

 

τΙ  πρ'ογραμμα εχεις ;

 

 

Το αυτοκίνητο είναι το golf gt 170,το έχω πάρει μεταχειρισμένο και μου είπε ότι φοράει κάποιο προγραμμα superchip!!!

Τώρα εάν φοράει όντως η όχι τι να πω το ψάχνω και λίγο από αυτές τις μετρήσεις γι αυτό ρωτο

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα γιατί τα εχω ψιλοξεχασει το 0,92 που εχεις στον κοφτη ειναι αρκετα φτωχο μειγμα..

 

 

εγω πχ στις 6200 εχω 0,77 και μετα γίνεται πιο πλουσιο για να ειναι πιο safe (0,75 κλπ)

 

γενικα ειναι θεμα του προγραμματιστη/προγραμματος ,υποτιθεται οτι όσο πιο φτωχο μειγμα ,περισσότερα αλογα αλλα λιγότερο safe ,,

 

τΙ  πρ'ογραμμα εχεις ;

 

 

Το αυτοκίνητο είναι το golf gt 170,το έχω πάρει μεταχειρισμένο και είπε ότι φοράει κάποιο προγραμμα superchip!!!

Τώρα εάν φοράει όντως η όχι τι να πω το ψάχνω και λίγο από αυτές τις μετρήσεις γι αυτό ρωτο

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , DIMIV said:

Αν θυμαμαι καλα γιατί τα εχω ψιλοξεχασει το 0,92 που εχεις στον κοφτη ειναι αρκετα φτωχο μειγμα..

 

 

εγω πχ στις 6200 εχω 0,77 και μετα γίνεται πιο πλουσιο για να ειναι πιο safe (0,75 κλπ)

 

γενικα ειναι θεμα του προγραμματιστη/προγραμματος ,υποτιθεται οτι όσο πιο φτωχο μειγμα ,περισσότερα αλογα αλλα λιγότερο safe ,,

 

τΙ  πρ'ογραμμα εχεις ;

 

 

Καταρχάς Δημήτρη, πριν πρέπει ο κάθένας να ξέρει το αυτοκίνητό του. Εσύ ξέρεις.

 

@gnikos άμα δεν logάρεις σωστά το αυτοκίνητο δεν βγαίνει άκρη. Με λίγο διάβασμα και ψάξιμο θα τα βρεις όλα όσα ρωτάς τόσο καιρό.

Με 0.92 ψηλά, ή ψόφιο πρόγραμμα είναι ή μαμά ή προβληματικό πρόγραμμα ή κάποιο σφάλμα στο hardware. Για να μην κάνεις/ουμε υποθέσεις κάνεις ένα log ή/και dyno μ΄ένα wideband αναλυτή και τελειώνει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς Δημήτρη, πριν πρέπει ο κάθένας να ξέρει το αυτοκίνητό του. Εσύ ξέρεις.
 
@gnikos άμα δεν logάρεις σωστά το αυτοκίνητο δεν βγαίνει άκρη. Με λίγο διάβασμα και ψάξιμο θα τα βρεις όλα όσα ρωτάς τόσο καιρό.
Με 0.92 ψηλά, ή ψόφιο πρόγραμμα είναι ή μαμά ή προβληματικό πρόγραμμα ή κάποιο σφάλμα στο hardware. Για να μην κάνεις/ουμε υποθέσεις κάνεις ένα log ή/και dyno μ΄ένα wideband αναλυτή και τελειώνει το θέμα.

Πίστεψε με εάν είχα την δυνατότητα θα το είχα κάνει τόσο καιρό αλλά δύστυχως είμαι από επαρχία και δεν έχουμε dyno εδώ κοντά ούτε κ vagcom για log!!!
Το μόνο που μπόρεσα κάνω είναι να βάλω ένα μπαρετρο να βλέπω πιέσεις και μέσα OBD κάποιες πληροφορίες


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , nikdev said:
Καταρχάς Δημήτρη, πριν πρέπει ο κάθένας να ξέρει το αυτοκίνητό του. Εσύ ξέρεις.
 
@gnikos άμα δεν logάρεις σωστά το αυτοκίνητο δεν βγαίνει άκρη. Με λίγο διάβασμα και ψάξιμο θα τα βρεις όλα όσα ρωτάς τόσο καιρό.
Με 0.92 ψηλά, ή ψόφιο πρόγραμμα είναι ή μαμά ή προβληματικό πρόγραμμα ή κάποιο σφάλμα στο hardware. Για να μην κάνεις/ουμε υποθέσεις κάνεις ένα log ή/και dyno μ΄ένα wideband αναλυτή και τελειώνει το θέμα.


Πίστεψε με εάν είχα την δυνατότητα θα το είχα κάνει τόσο καιρό αλλά δύστυχως είμαι από επαρχία και δεν έχουμε dyno εδώ κοντά ούτε κ vagcom για log!!!
Το μόνο που μπόρεσα κάνω είναι να βάλω ένα μπαρετρο να βλέπω πιέσεις και μέσα OBD κάποιες πληροφορίες


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ρώτησα στην REVO για προγραμμα τους έδωσα κωδικό εγκεφάλου και μου είπαν ότι επειδει είναι από τα πρώτα golf gt και έχει τον παλιό εγγεφαλο δεν υπάρχει προγραμμα που να το υποστηρίζει.ισχυει αυτό;
Δηλαδή δεν μπορω να περάσω προγραμμα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν γίνεται να περαστεί σειριακά, γιατί έτσι μπαίνει το revo. Οπότε θα πρέπει να πας σε άλλο πρόγραμμα. Υπάρχουν προγράμματα, custom κατά βάση, που μπαίνουν και με βγάλσιμο του εγκεφάλου και προγραμματίζονται στον πάγκο, π.χ. e-tuners, overload κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Απο το 2009 φοραω προγραμμα etuners και ολα εγιναν απο την obd.

Ο κινητηρας μου ο blg με τα 170 , δεν νομιζω να υπαρχει προγενεστερος , κανω λαθος;

Edited by makaros
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά για να του λένε από την revo ότι δεν μπορούν να του περάσουν λογικά δεν θα γίνεται σειριακά οπότε μόνο με βγάλσιμο του εγκεφάλου, δεν βλέπω για ποιο άλλο λόγο να μην έχει αναπτύξει κάποιο πρόγραμμα η revo. Όπως και να χει ας κοιτάξει και κάνα άλλο πρόγραμμα, το e-tuners είναι μια καλή επιλογή και περνιέται και σειριακά και με βγάλσιμο εγκεφάλου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον θα πάω για e-tuners.
Να πω και άλλο ένα πρόβλημα που έχω κ οποίος μπορεί ας βοηθήσει.οταν πατήσω 3 η 4 κάτω από 2.000 στροφές τέρμα γκάζι μερικές φορές πάει μέχρι κόφτη όμοια και σηκώνει over 1.3-1.4 εάν όμως παίξω λίγο το γκάζι στις 2.000 και πατήσω πάλι μέχρι κόφτη κάνει 100 κοψίματα μέχρι τον κόφτη αλλά το περιέργω είναι ότι ανεβάζει πίεση over 1.55-1.6!!
Τι να φταίει;
Να πω ότι αλλάχτηκε αντλία υψηλής πριν λίγο καιρό.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον θα πάω για e-tuners.

Να πω και άλλο ένα πρόβλημα που έχω κ οποίος μπορεί ας βοηθήσει.οταν πατήσω 3 η 4 κάτω από 2.000 στροφές τέρμα γκάζι μερικές φορές πάει μέχρι κόφτη όμαλα και σηκώνει over 1.3-1.4 εάν όμως παίξω λίγο το γκάζι στις 2.000 και πατήσω πάλι μέχρι κόφτη κάνει 100 κοψίματα μέχρι τον κόφτη αλλά το περιέργω είναι ότι ανεβάζει πίεση over 1.55-1.6!!

Τι να φταίει;

Να πω ότι αλλάχτηκε αντλία υψηλής πριν λίγο καιρό.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Λυσε τα προβληματα και μετα βαλε προγραμμα


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.