Jump to content
sta8or

Big Turbo 1.4 Tsi & Gt

Recommended Posts

Και επίσης τι μεταπωλητική αξία έχει το colt????Α και κάτι άλλο...τα 270 άλογα που θέλει το παλικάρι το colt τα βγάζει με τα μαμά εντόσθια???Ρωτάω γτ δεν ξέρω????

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

να δωσω μια ιδεα για big turbo? και αν κανω καπου λαθος η λεω υπερβολες διορθωστε με.

1. υπερκυβισμος( και οτι συνεπαγεται: εκκεντοφορουσ, διαδρομεσ, διαμετρους, στροφαλο, κυλινδρους κτλπ)

2. βαζεισ μεγαλυτερη τουρμπινα( ασ πουμε σεατ κουπρα)

με χειροποιητο χταποδι και καλη δουλεια κουμπωνουν τα παντα μια χαρα

3. πωσ θα γινει η εναλαγη απο κομπρε σε τουρμπο?φρωντιζεις να δουλευει σε εκεινο το φασμα στροφων οπωσ και το μαμα.και αν θεσ μεγαλυτερη αποδοση δινεισ παραπανω στροφεσ στον κοφτη. θεμα προγραμματισμου.

4.αν θεσ μεγαλυτερα μπεκ καποιοσ ειπε για gti. το θεμα μπεκ λογο αμεσου ψεκασμου δεν ξερω πολλα.δεν ξερω αν υπαρχουν με μεγαλυτερη παροχη

5. θεμα τροφοδωσιασ αλλαζεις αντλιεσ και βαζεισ με μεγαλυτερη παροχη και μεγαλυτερη πιεση

6. εγω θα ξυλωνα και aircondition

7. και τρομερη μειωση βαρρουσ. ξυλωμα τα παντα και φιλα πορτασ απο carbon η πολυεστερικα. χωρισ υπερβολεσ ομωσ. δε γουσταρω τα φουσκοματα με αεραγογουσ που ειναι μονο για εμφανιση.

αυτη ειναι η γνωμη μου και η προταση μου.

παρακαλω σχολιαστε μπασ και με βαση αυτα, με σηζητηση, προτασεισ και αντιπροτασεισ καταληξουμε καπου.

θα ακουν oi Hondaioi TSI να βαραει 9αρεσ και να τουσ πεφτουν οι βαλβιδεσ v-tec μεσα στο καρτερ.

18'3'2010

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν stef, ευχαριστώ που κατανόησες ακριβώς τί σχολίασα. Νομίζω ότι λίγοι στάθηκαν σε αυτά που έγραψα, ας τα επαναλάβω λοιπόν.

Αλεξ, ακολουθούν τα σχόλιά μου για να συζητήσουμε το θέμα εκτενέστερα! ^_^

1. υπερκυβισμος( και οτι συνεπαγεται: εκκεντοφορουσ, διαδρομεσ, διαμετρους, στροφαλο, κυλινδρους κτλπ)

Το μόνο πραγματικό όριο που υπάρχει και πρέπει να συγκρατήσουμε τον εαυτό μας είναι ο προϋπολογισμός.

Δεν αγόρασες αυτοκίνητο 1400 κυβικών για να πληρώσεις άλλο ένα σε βελτιώσεις, ουτε και περισσεύουν τα χρήματα

για να γίνουν όλα αυτά που γράφεις.

Οπότε βάζουμε Χ σε: Εκκεντροφόρους (είναι ήδη άγριοι λόγω άμεσου ψεκασμού), διαδρομές (σιγά μην αλλάξεις στρόφαλο),

κυλίνδρους (αυτό με oversize πιστόνια είναι κάκιστο σενάριο με κακή κατάληξη, ξέχασέ το από τώρα).

2. βαζεισ μεγαλυτερη τουρμπινα( ασ πουμε σεατ κουπρα)

με χειροποιητο χταποδι και καλη δουλεια κουμπωνουν τα παντα μια χαρα

Βάλε ένα Χ στο χειροποίητο χταπόδι γιατί οι τουρμπίνες αυτές έρχονται με μαντεμοπολλαπλή.

Επίσης υπάρχει σοβαρό χωροταξικό πρόβλημα στο μηχανοστάσιο του TSI. Υπάρχει κι ο κομπρέσσορας δυστυχώς.

3. πωσ θα γινει η εναλαγη απο κομπρε σε τουρμπο?φρωντιζεις να δουλευει σε εκεινο το φασμα στροφων οπωσ και το μαμα.και αν θεσ μεγαλυτερη αποδοση δινεισ παραπανω στροφεσ στον κοφτη. θεμα προγραμματισμου.

Δεν δουλεύει έτσι καρδιά μου. Η σχέση μετάδοσης ανάμεσα στο στρόφαλο και στον κομπρέσορα δεν σου επιτρέπει να περιστραφεί περισσότερο από το εργοστασιακό

του όριο γιατί θα διαλυθεί! Οπότε προς το παρόν ξεχνάμε την ιδέα να καλύψει ο κομπρέσσορας το κενό που θα δημιουργηθεί από τη μεγάλη τουρμπίνα.

Τροποποιημένες τροχαλίες δεν υπάρχουν και το σύστημα ηλεκτρονικού συμπλέκτη είναι υπερβολικά εξελιγμένο για να το πειράξεις.

Οπότε βάλε Χ κι εδώ.

4.αν θεσ μεγαλυτερα μπεκ καποιοσ ειπε για gti. το θεμα μπεκ λογο αμεσου ψεκασμου δεν ξερω πολλα.δεν ξερω αν υπαρχουν με μεγαλυτερη παροχη

Μπεκ δεν χρειάζονται για 250-270 άλογα γιατί τα υπάρχοντα είναι ήδη πολύ μεγάλα και επαρκούν πλήρως.

Αλλά και να ηθελες να βαλεις μπεκ GTI, δεν ταιριάζουν γιατί είναι διαφορετικής γενιάς άμεσου ψεκασμού.

Το TSI έχει τα νεότερα με πολλές οπές ψεκασμού.

5. θεμα τροφοδωσιασ αλλαζεις αντλιεσ και βαζεισ με μεγαλυτερη παροχη και μεγαλυτερη πιεση

Το ζήτημα της αντλίας βενζίνης υψηλής πίεσης το έχουμε ήδη λύσει με αναβαθμισμένη (Autotech/KMD κλπ).

Ο Θεός να μας λυπηθεί για την πίσω αν έρθει ποτέ ή ώρα.

6. εγω θα ξυλωνα και aircondition

Και να το ξηλώσεις, περισσότερα άλογα δεν θα βγάλεις. Οπότε άφησέ το στη θέση του.

7. και τρομερη μειωση βαρρουσ. ξυλωμα τα παντα και φιλα πορτασ απο carbon η πολυεστερικα. χωρισ υπερβολεσ ομωσ. δε γουσταρω τα φουσκοματα με αεραγογουσ που ειναι μονο για εμφανιση.

Μισό λεπτό, εδώ μιλάμε για αυτοκίνητο που θα κινείται στο δρόμο ή για drag strip που θα τρέχει μόνο σε αγώνες;

Γιατί μέχρι σήμερα δεν έχω δει κανένα ιδιοκτήτη 1.4 TSI/GT που να θέλει το αυτοκίνητό του μόνο για πίστα και δει για dragster.

Αλλά και να έβλεπα θα προσπαθούσα να τον συνετίσω.

Φίλε μου λύσε το πρόβλημα στη ρίζα του:

Για dragster είναι καρότσες όπως το AX , το Golf 1 / 2, τέτοια ελαφρά αμαξώματα. Δεν είναι αυτοκίνητα με 5 αστεράκια στα crash test και μικτό βάρος

1400 κιλά.

Το μόνο που δεν σου φταίει είναι η δόλια η τουρμπίνα και ο πολύ εξελιγμένος κινητήρας TSI.

Τωρα τί δουλειά έχουν οι Hondaίοι με όλα αυτά, δεν μπορώ να πολυκαταλάβω.

Αλλά σίγουρα έχουμε μπερδέψει τον στόχο μας.

Edited by salex
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα βλέπω παιδιά τα πράγματα λέω να δηλώσουμε συμμετοχή για ομαδική παραγγελία σε colt czt 1.5cc 150ps ….. όποιος είναι μέσα ας δηλώσει συμμετοχή εδώ …….

Και 300 να βγαζε το colt δεν θα αλλαζα το golf με τιποτα . Ειναι απλα η μερα με τη νυχτα σε ολες τις παραμετρους!!!!!! Απορω πως τα συγκρινεις.

Link to comment
Share on other sites

Και 300 να βγαζε το colt δεν θα αλλαζα το golf με τιποτα . Ειναι απλα η μερα με τη νυχτα σε ολες τις παραμετρους!!!!!! Απορω πως τα συγκρινεις.

Από ότι κατάλαβα φίλε μου είναι γούστα αυτά!!!Σε ένα άλλο τοπικ γινόταν σχολιασμός του scirocco R με reault R26!!!Το ένα είναι πολύ καλό για την πίστα,δλδ σου πιστάδικο και το άλλο έχει το όλο πακέτο που λέμε(το scirocco R)!!!Οπότε ο καθένας έχει διαφορετική άποψη!!Και εγώ δεν θα άλλαζα το golf και το scirocco με τπτ άλλο αλλά κάποιος που κυνηγάει τις επιδόσεις μπορεί να το κάνει!! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην τρελλαθούμε, μόνο ο Salex μου φαίνεται μιλάει λογικά. Για να κάνεις μία σοβαρή δουλειά με turbo θες από 6.000 έως 12.000 ευρώ. Τόσα τουλάχιστον ζήταγαν διάφοροι (αξιόλογοι) βελτιωτές πριν 2 χρόνια που σκεφτόμουν να τουρμπίσω τον twin spark. Εκτός αν μιλάμε για ερασιτεχνισμούς π.χ. να πετάξεις μια GT28 τουρμπίνα με μαμά πιστόνια, κανένα 5ο εγκεφαλάκι της πλάκας, χταπόδι κλαύτα Χαράλαμπε και ένα μούφα έξτρα εγκεφαλάκι κλπ

Και δεν είναι η καλύτερη βάση για να το κάνεις ένας κινητήρας 1400 κυβικών και μάλιστα τόσο περίπλοκος όσο ο TSI. Συγνώμη αλλά όποιος ήθελε αποδόσεις πάνω από 270 ίππους έχει λάθος αυτοκίνητο καθώς το tuning potential του TSI είναι περιορισμένο για ευνόητους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ξεφευγουμε απο το θεμα ας αφησουμε αλλα αμαξια στην ακρη και ας επικεντρωθουμε στον tsi .

Η αληθεια χιλιοειπωμενη --> το κοστος ειναι ασυμφορο , αυτο που συζηταμε ειναι το θεωριτικο κομματι παντα .

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που δεν σου φταίει είναι η δόλια η τουρμπίνα και ο πολύ εξελιγμένος κινητήρας TSI.

Πες τα ντε!!!!

Ρε παιδιά μην τρελλαθούμε, μόνο ο Salex μου φαίνεται μιλάει λογικά. Για να κάνεις μία σοβαρή δουλειά με turbo θες από 6.000 έως 12.000 ευρώ. Τόσα τουλάχιστον ζήταγαν διάφοροι (αξιόλογοι) βελτιωτές πριν 2 χρόνια που σκεφτόμουν να τουρμπίσω τον twin spark. Εκτός αν μιλάμε για ερασιτεχνισμούς π.χ. να πετάξεις μια GT28 τουρμπίνα με μαμά πιστόνια, κανένα 5ο εγκεφαλάκι της πλάκας, χταπόδι κλαύτα Χαράλαμπε και ένα μούφα έξτρα εγκεφαλάκι κλπ

Και δεν είναι η καλύτερη βάση για να το κάνεις ένας κινητήρας 1400 κυβικών και μάλιστα τόσο περίπλοκος όσο ο TSI. Συγνώμη αλλά όποιος ήθελε αποδόσεις πάνω από 270 ίππους έχει λάθος αυτοκίνητο καθώς το tuning potential του TSI είναι περιορισμένο για ευνόητους λόγους.

+10000000000000

επειδη ξεφευγουμε απο το θεμα ας αφησουμε αλλα αμαξια στην ακρη και ας επικεντρωθουμε στον tsi .

Η αληθεια χιλιοειπωμενη --> το κοστος ειναι ασυμφορο , αυτο που συζηταμε ειναι το θεωριτικο κομματι παντα .

+10000000000000

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και ωραίο θέμα προς συζήτηση.

Η μετατροπή της τουρμπίνας του Tsi με αλλαγή των εσωτερικών απο Gti έχει δουλέψει καλά? γνωρίζει κάποιος αν είχε πρόβλημα με τον κομπρέσορα κτλ?

Απο όλα όσα ακούστηκαν νομίζω είναι η πιο "λογική" μετατροπή αυτό και πιστέυω σχετικά εύκολα γίνεται και με μικρό σχετικά κόστος. Το θέμα είναι πιστέυετε οτι αντέχει ο Tsi αυτά τα 240-250 άλογα? Αν ναι πάντως πιστέυω είναι η πιο καλή μετατροπη που έχω ακούσει μέχρι στιγμής και το "όριο" του Tsi απο εκεί και πέρα προσωπική γνώμη δεν έχει νόημα..

Μπορούμε να βρούμε τον φίλο που έκανε αυτήν την μετατροπή να μας πεί περισσότερα??

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω εγω κατι τωρα...γινεται να καταργηθει ο κομπρεσσορας?αν δεν γινεται γιατι δεν κοιτατε το BT σε tsi 122 οπου εκει τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω εγω κατι τωρα...γινεται να καταργηθει ο κομπρεσσορας?αν δεν γινεται γιατι δεν κοιτατε το BT σε tsi 122 οπου εκει τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα...

Τα ελεγα εγω στην αρχη.. :good:

Link to comment
Share on other sites

δεν θα μπορουμε ρε να τη σπουλαρουμε θα εχουμε υπερλαγκ..

εγω το εχω ψηθει καιρο τωρα αλλα ολοι μου λενε να μην το κανω..

Link to comment
Share on other sites

Παντως καπου ειχα διαβασει ενα σχολιο σε ενα περιοδικο που ελεγε ενας

Σιγα τα ΤΣΙ... τα πουντο ΤΟΤΕ εβγαζαν τοσα αλογα και πολλα τετοια..

Και η απαντηση του συντακτη ηταν (δεν θυμαμαι καλα) Οτι το γκολφ ειναι κατι με το Ευρω 5 για τα

καυσαερια και τετοια και πως αν δεν ηταν ετσι ευκολα θα εβγαζε πολλα αλογα παραπανω..

Οποτε το θεμα δεν ειναι μονο αν θα μπορουμε να φουσκωσουμε την μεγαλυτερη τουρμπινα αλλα και τι θα

γινει μετα με το κτεο..

Τα γραφω οπως τα θυμαμαι .. εαν καποιος ξερει τι ειναι αυτο το ευρω 5 ή ακομα καλυτερα αν εχει διαβασει

το συγκεκριμενο σχολιο να το εξηγηση καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα παντως αν εγω ειμουν σιγουρος πως με ενα 2500 ειχα 200+ αλογα χωρις να φοβαμαι μην εκραγει μετα απο καθε καλο πατημα

και χωρις να παταω γκαζι 20sec πριν αναψει το φαναρι για να ξεκινισω οταν γινει πρασινο θα τα εσκαγα

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Παντως καπου ειχα διαβασει ενα σχολιο σε ενα περιοδικο που ελεγε ενας

Σιγα τα ΤΣΙ... τα πουντο ΤΟΤΕ εβγαζαν τοσα αλογα και πολλα τετοια..

Και η απαντηση του συντακτη ηταν (δεν θυμαμαι καλα) Οτι το γκολφ ειναι κατι με το Ευρω 5 για τα

καυσαερια και τετοια και πως αν δεν ηταν ετσι ευκολα θα εβγαζε πολλα αλογα παραπανω..

Οποτε το θεμα δεν ειναι μονο αν θα μπορουμε να φουσκωσουμε την μεγαλυτερη τουρμπινα αλλα και τι θα

γινει μετα με το κτεο..

Τα γραφω οπως τα θυμαμαι .. εαν καποιος ξερει τι ειναι αυτο το ευρω 5 ή ακομα καλυτερα αν εχει διαβασει

το συγκεκριμενο σχολιο να το εξηγηση καλυτερα!

euro 5 ειναι κανονισμος οπου σου δειχνει σε ποια κλιμακα βρισκεται η εξελιξη των μειομενων ρυπων στα οχηματα...μεγαλο εως τεραστιο ρολο παιζει και ο καταλυτης!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας πληροφορήσω ότι σύμφωνα με πληροφορίες ο κινητήρας 1.4 tsi έφτασε απο τους μηχανικούς της VW στην Γερμανία τα 280ps.

Με τι Specs? Δωσε info κ κανα site..

Link to comment
Share on other sites

Παντως καπου ειχα διαβασει ενα σχολιο σε ενα περιοδικο που ελεγε ενας

Σιγα τα ΤΣΙ... τα πουντο ΤΟΤΕ εβγαζαν τοσα αλογα και πολλα τετοια..

Και η απαντηση του συντακτη ηταν (δεν θυμαμαι καλα) Οτι το γκολφ ειναι κατι με το Ευρω 5 για τα

καυσαερια και τετοια και πως αν δεν ηταν ετσι ευκολα θα εβγαζε πολλα αλογα παραπανω..

Οποτε το θεμα δεν ειναι μονο αν θα μπορουμε να φουσκωσουμε την μεγαλυτερη τουρμπινα αλλα και τι θα

γινει μετα με το κτεο..

Τα γραφω οπως τα θυμαμαι .. εαν καποιος ξερει τι ειναι αυτο το ευρω 5 ή ακομα καλυτερα αν εχει διαβασει

το συγκεκριμενο σχολιο να το εξηγηση καλυτερα!

Όντως τα Punto ήταν πιο βελτιώσιμα γιατί η όλη φιλοσοφία της κατασκευής ήταν πιο απλή. Τα euro 2,3,5 είναι προδιαγραφές ρύπων που με τα χρόνια γίνονται όλο και αυστηρότεροι και τα αυτοκίνητα περισότερο φιμωμένα για να εκπέμπουν λιγότερους ρύπους.

Π.Χ. ένα αυτοκίνητο προδιαγραφών euro 3 πριν 5 χρόνια είχε 1 καταλύτη + 2 προκαταλύτες (σαν γκαζάκια ήτανε) μετά το δίχαλο της εξάτμισης. Στα ατμοσφαιρικά έβλεπες άμεση βελτίωση αν αφαιρούσες το δίχαλο με τους προκαταλύτες και έβαζες ένα πιο ελεύθερο.

Δίχαλο :

71994269.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με τι Specs? Δωσε info κ κανα site..

Θα προσπαθήσω να ξαναβρώ το site αν μπορέσω. Το είχα δει 2 μήνες σε ξένο site εκεί που μιλούσε για τον κινητήρα του νέου VW Polo GTI 1.4TSI με τα 180ps.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να ξαναβρώ το site αν μπορέσω. Το είχα δει 2 μήνες σε ξένο site εκεί που μιλούσε για τον κινητήρα του νέου VW Polo GTI 1.4TSI με τα 180ps.

Αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.