Jump to content
grnemo

Polo 1.2 Tsi Σβήνει Στο Ρελαντί

Recommended Posts

apo poia antiproswpia pareigiles file mou?to rwtaw afto giati 30 me 40 meres paradosi mou fainete apistefto!exw kanei tin paragelia apo 15 martiou k tha paralavw telos tou trexontos mina!dsg highline grey pepper!anamenw me agwnia k nomizw oti tha einai ola kala!me to kalo na sou rthei k to diko sou k na to xareis!

Λοιπόν το έκλεισα από Μανδύλα στις 9/04/2010. Με ενημέρωσαν τον Μαιο ότι θα μπεί για παραγωγή στις 14 Ιουνίου και παράδοση σε 30 40 μέρες.

Δηλαδή μέσα με τέλη Ιουλίου , σύνολο 3-3.5 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Σβήνει Στο Ρελαντί: ακουσα πως αυτο το <<προβλημα>> το εχουν τα πρωτα polo που ηρθαν στην ελλαδα....

Καλά διάβασες. Παιδικές ασθένειες που βγάζει κάθε νέος κινητήρας, ή σαβούρα κινητήρων που έστειλε η VW. Κυκλοφορούν πολλές θεωρείες συνωμοσίας αλλά με ένα software update στον εγκέφαλο "λένε" ότι θα στρώσει. Αναμένουμε... :)

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!

Τα tsi εχουν την ταση να καινε κ λαδακι, καθως ειναι "πιο ανοικτος" κινητηρας απο τους κλασικους. Ετσι, θελουν συμπληρωμα(το λεει και στο manual). Μετα απο 2,5 χιλιαδες, κοιταξα τα λαδια και πρεπει να κουμπλωσω κανα μισολιτρο! Καλο ειναι να αλλαξεις οπως ειπες, αν κ λενε οτι δεν υπαρχει σοβαρος λογος, καθως τα νεα αμαξια ειναι στρωμενα και δεν βγαζουν ρινισματα. Εγω προσωπικα, θα τα αλλαξω στις 4-5 χιλιαδες. παντα με ρεζερβα σου λεει. Ο,τι εχεις στο ρεζερβουαρ. Η καταναλωση σου θα πεσει αισθητα μετα απο τα 1000 και 1500 :angry2:

Και εγω στο 1.85 ειμαι αλλα δεν βρηκα προβλημα με τον καθρεπτη! Ισως να σχολιαζα το συστημα ρυθμισης των πλαινων, οπου μου φαινεται λιγο ανορθοδοξον! Καλους δρομους να εχεις! Φροντισε να πας σε μια αντιπροσωπεια να καταγραψουν το προβλημα σου, ωστε να περασεις το νεο update για να εισαι σιγουρος! Αν και πιστευω και εσενα με φροντιδα και proderm θα το ξεπερασει! :thumbsup:

Καλως σας βρηκα! ευχαριστω για την προειδοποιηση! θα τα κοιταξω αυριο γιατι ειμαι στα 2250 και επιμενω στα 3-4 χιλ. να τα αλλαξω. Για τον καθρεπτη ισως να φταιει οτι θελω να ειμαι ψηλα... για να βλεπω την μουρη του αυτοκινητου..(ετσι νιωθω οτι εχω μεγαλυτερο ελεγχο) πιθανον οσοι δεν εχετε αυτο το προβλημα να ρυθμιζετε αρκετα χαμηλα το καθισμα και να μην αντιμετωπιζετε προβλημα ορατοτητας με καθρεπτη (δηλ., να πρεπει να σκυψετε για να δειτε 1:00 και 2:00 οπως εγω) αλλα με τιμημα να μην βλεπετε τον πακιστανο στο φαναρι που θα καθαριζει τα φωτα σας :lol:

Είμαι 1.84 και δεν έχω πρόβλημα με τον καθρέπτη. Μήπως δεν ρυθμίσατε το κάθισμα παιδιά σωστά και είναι τόσο έντονο σε εσάς.

Η Vw φημίζεται για την σωστή θέση οδήγησης και άνεση που παρέχει σε όλα της τα αυτοκίνητα και μου φάνηκε περίεργο αυτό το πρόβλημα που έχετε.

Νομιζω οτι θα σε προσλαβω να μου ρυθμισεις την θεση οδηγησης! :p μην μου παρεις πολλα γιατι πλησιαζει η αλλαγη λαδιων...

Το δικό μου μπαίνει για παραγωγή 14 Ιουνίου και θα το έχω σε 30 με 40 μέρες παράδοση.

Εδω με μπερδεψες λιγο... πως δεν εχεις προβλημα με τον καθρεπτη αφου ακομα δεν το εχεις στα χερια σου? Αν μας λες για το test drive που εκανες τοτε ουτε κιεγω ειχα προβλημα... εκανα 3 test drive και δεν το παρατηρησα καν αυτο... (ειχα την προσοχη μου αλλου!!)

Οπως και να εχει, καλοριζικο και καλοταξιδο σε σενα, στον aggelos28 και στον aktg.

με πηραν χθες απο φιλοσιδη και μου ειπαν οτι το λογισμικο αναμενεται τις επομενες 2 βδομαδες (πες τελος ιουνιου απ'οσο καταλαβαινω).

Μεσα στην βδομαδα θα παω κιεγω Φιλοσιδη και ειμαι περιεργος αν θα μου πουνε και εμενα για λογισμικο γιατι στο τηλεφωνο που τους το ελεγα ηταν κατηγορηματικοι οτι ειναι ραδιοαρβυλα το ολο θεμα για το update..ελπιζω να μιλησα με καποιον που δεν γνωριζε το θεμα και τα εριξε στην ευκολη λυση : βενζινη.

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα! ευχαριστω για την προειδοποιηση! θα τα κοιταξω αυριο γιατι ειμαι στα 2250 και επιμενω στα 3-4 χιλ. να τα αλλαξω. Για τον καθρεπτη ισως να φταιει οτι θελω να ειμαι ψηλα... για να βλεπω την μουρη του αυτοκινητου..(ετσι νιωθω οτι εχω μεγαλυτερο ελεγχο) πιθανον οσοι δεν εχετε αυτο το προβλημα να ρυθμιζετε αρκετα χαμηλα το καθισμα και να μην αντιμετωπιζετε προβλημα ορατοτητας με καθρεπτη (δηλ., να πρεπει να σκυψετε για να δειτε 1:00 και 2:00 οπως εγω) αλλα με τιμημα να μην βλεπετε τον πακιστανο στο φαναρι που θα καθαριζει τα φωτα σας :p

Νομιζω οτι θα σε προσλαβω να μου ρυθμισεις την θεση οδηγησης! :D μην μου παρεις πολλα γιατι πλησιαζει η αλλαγη λαδιων...

Εδω με μπερδεψες λιγο... πως δεν εχεις προβλημα με τον καθρεπτη αφου ακομα δεν το εχεις στα χερια σου? Αν μας λες για το test drive που εκανες τοτε ουτε κιεγω ειχα προβλημα... εκανα 3 test drive και δεν το παρατηρησα καν αυτο... (ειχα την προσοχη μου αλλου!!)

Οπως και να εχει, καλοριζικο και καλοταξιδο σε σενα, στον aggelos28 και στον aktg.

Μεσα στην βδομαδα θα παω κιεγω Φιλοσιδη και ειμαι περιεργος αν θα μου πουνε και εμενα για λογισμικο γιατι στο τηλεφωνο που τους το ελεγα ηταν κατηγορηματικοι οτι ειναι ραδιοαρβυλα το ολο θεμα για το update..ελπιζω να μιλησα με καποιον που δεν γνωριζε το θεμα και τα εριξε στην ευκολη λυση : βενζινη.

Eυχάριστω προκαταβολικά για το καλορίζικο. Μακάρι να μην αργήσει.

Για το test drive μιλούσα. Όσοι είναι από 1.80 και πάνω δεν χρειάζεται νομίζω να το ρυθμίσουν πιο ψηλά.

Λογικό είναι να σε εμποδίζει ο καθρέφτης αν σηκώνεις το κάθισμα τέρμα ψηλά.

Σε καταλαβαίνω γιατί θέλεις να μάθεις τον όγκο και να ελέγχεις το αυτοκίνητο καλύτερα. Όταν το μάθεις μετά θα το κατεβάσεις απο μόνο σου το κάθισμα.

Εκτός αν θες να είσαι μονίμως ψηλά υπάρχει η λύση να αλλάξεις θέση στον καθρέφτη αλλά αυτό λογικά από την VW.

Καλοτάξιδο και καλές βόλτες.

Link to comment
Share on other sites

Eυχάριστω προκαταβολικά για το καλορίζικο. Μακάρι να μην αργήσει.

Για το test drive μιλούσα. Όσοι είναι από 1.80 και πάνω δεν χρειάζεται νομίζω να το ρυθμίσουν πιο ψηλά.

Λογικό είναι να σε εμποδίζει ο καθρέφτης αν σηκώνεις το κάθισμα τέρμα ψηλά.

Σε καταλαβαίνω γιατί θέλεις να μάθεις τον όγκο και να ελέγχεις το αυτοκίνητο καλύτερα. Όταν το μάθεις μετά θα το κατεβάσεις απο μόνο σου το κάθισμα.

Εκτός αν θες να είσαι μονίμως ψηλά υπάρχει η λύση να αλλάξεις θέση στον καθρέφτη αλλά αυτό λογικά από την VW.

Καλοτάξιδο και καλές βόλτες.

Ενταξει καταλαβαινω την προσμονη σου.. εγω συνεχεια εμπαινα youtube και σε αλλα sites για να χαζεψω το polaki... εμπαινα κιεδω και διαβαζα το συγκεκριμενο post και οταν το παρελαβα τους ρωτησα για το σβησιμο στο φαναρι (ετσι επρεπε να λεγεται, οχι στο ρελαντι :D) και μου ειπαν οτι ειχε σχεδον νερο η βενζινη κτλ.. τα εριξαν στην βενζινη... εγω θα προτεινα και σε σενα και σε καποιον αλλον που προκειται να το αγορασει τωρα να τους ρωτησετε και να καταγραψετε εδω τι σας ειπαν.

Αρκετα με το on-topic παω στα off-topic τωρα.

Πιστευω οτι εκανες την καλυτερη - καλυτερη επιλογη. Το γραφω δυο φορες γιατι αν ολοι εμεις που πηραμε polo καναμε την καλυτερη επιλογη εσυ που πηρες polo dsg εκανες δυο φορες καλυτερη. Πολλες φορες οδηγαω στην βρωμοαθηνα και λεω α να ειχα τωρα αυτοματο... επισης φανταζομαι απο αυτα που ακουω και διαβαζω οτι οταν το ρυθμισεις για να τις αλλαζεις μονος σου ειναι απολαυση...αλλη φαση!

για αυτο σου λεω καλυτερα που αργεις γιατι αξιζει.

Τωρα για την θεση οδηγησης εχεις δικιο οτι ισως το κατεβασω αφου το συνηθισω λιγακι αλλα μεχρι VW για να μου μετατοπισουν τον καθρευτη δεν φτανω, το θεωρω υπερβολικο.

Παντως επιμενω οτι κιεγω στα test drive δεν αντιμετωπισα προβλημα,πως να παει εκει το ματι μου οταν πρωτο σκοπο ειχα να βρω λιγο χωρο για να ανοιξω την δευτερα και την τριτη...στο κατω κατω δεν προλαβε να με ενοχλησει αφου και karenta και φιλοσιδη δεν εκανα πανω απο 10 λεπτα διαδρομη (με τον πωλητη για συνοδηγο εννοειται) όμως, τις πρωτες μερες ως κατοχος το παρατηρησα. Για αυτο σε περιμενω με το καλο οταν το παρεις να μου πεις αν ειχα δικιο ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει καταλαβαινω την προσμονη σου.. εγω συνεχεια εμπαινα youtube και σε αλλα sites για να χαζεψω το polaki... εμπαινα κιεδω και διαβαζα το συγκεκριμενο post και οταν το παρελαβα τους ρωτησα για το σβησιμο στο φαναρι (ετσι επρεπε να λεγεται, οχι στο ρελαντι :p) και μου ειπαν οτι ειχε σχεδον νερο η βενζινη κτλ.. τα εριξαν στην βενζινη... εγω θα προτεινα και σε σενα και σε καποιον αλλον που προκειται να το αγορασει τωρα να τους ρωτησετε και να καταγραψετε εδω τι σας ειπαν.

εγω το πηρα στα χερια μου την πεμπτη και φυσικα εχοντας διαβασει ολα τα παραπανω ποστ...εκανα κ εγω την ερωτηση μου! ο πωλητης, γνωστος του μπαμπα, ειπε οτι εχει παρατηρηθει το φαινομενο κ οτι υπαρχει μια λιστα με "παθωντες" μεχρι να ρθει το αναβαθμισμενο λογισμικο απο την γερμανια. εχω κανει λιγο πανω απο 100χιλ και δεν μου εχει συμβει ακομα... (karenta marousi)

Link to comment
Share on other sites

VW Polo 6R with TSI engine

Είσαι λάθος στην υπογραφή. Το TSI δυστυχώς δεν έχει κανένα κόκκινο στο σηματάκι του... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Είσαι λάθος στην υπογραφή. Το TSI δυστυχώς δεν έχει κανένα κόκκινο στο σηματάκι του... :unsure:

γι αυτο εβαλα τετοια υπογραφη...μπας και την δουν οι γερμανοι και κοκκινισουν το Ι!!! οπτικα θα ειναι πιο ωραιο worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ηθελα να πω οτι στο TSI οταν μονο το Ι ειναι κοκκινο ειναι 122 ή 140 (τα παλαιοτερα TSI)!Oταν και το S ειναι κοκκινο ειναι 160 ή 200 αλογα και στα δικα μας polo 122 δυστηχως ειναι ολα ασημενια!

POLO 1,2 TSI

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα.Νέος στο Club.Μετά απο προτροπή κατέληξα στο κατακόκκινο 1,2 TSI.Αγορά πριν ένα μήνα.Χιλιόμετρα 3.000.

Δειλά δειλά άρχισαν οι κραδασμοί στο ξεκίνημα.Όταν κρατώ τις στροφές σταθερά στις 950 έχει μια αστάθεια και κάποιο κτύπο.

Σήμερα στο φανάρι μετά από έντονο κραδασμό έσβησε.Ακόμα δεν μίλησα με την αντ/πεία.

Πρέπει όμως κάποια στιγμή να σταματήσουν να κάνουν δοκιμές στα αυτοκίνητα τους με τα δικά μας χρήματα.

Αν έχετε κάποια ενημέρωση θα ήταν καλό σαν Club να κάνουμε διαμαρτυρία στη Γερμανία.

Πρέπει να δωθεί ένα τέλος με την δήθεν Γερμανική ποιότητα.

Ευχαριστώ.

Edited by Leonard
Link to comment
Share on other sites

Welcome to the club :nea:. Εγώ το έχω προτείνει (τη μαζική διαμαρτυρία στη VW), τώρα αν δε γίνει τίποτε τώρα τον Ιούνιο που λέγαμε πιστεύω πως είναι καλό να το κάνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα! ευχαριστω για την προειδοποιηση! θα τα κοιταξω αυριο γιατι ειμαι στα 2250 και επιμενω στα 3-4 χιλ. να τα αλλαξω. Για τον καθρεπτη ισως να φταιει οτι θελω να ειμαι ψηλα... για να βλεπω την μουρη του αυτοκινητου..(ετσι νιωθω οτι εχω μεγαλυτερο ελεγχο) πιθανον οσοι δεν εχετε αυτο το προβλημα να ρυθμιζετε αρκετα χαμηλα το καθισμα και να μην αντιμετωπιζετε προβλημα ορατοτητας με καθρεπτη (δηλ., να πρεπει να σκυψετε για να δειτε 1:00 και 2:00 οπως εγω) αλλα με τιμημα να μην βλεπετε τον πακιστανο στο φαναρι που θα καθαριζει τα φωτα σας :blush:

Νομιζω οτι θα σε προσλαβω να μου ρυθμισεις την θεση οδηγησης! :nea: μην μου παρεις πολλα γιατι πλησιαζει η αλλαγη λαδιων...

Εδω με μπερδεψες λιγο... πως δεν εχεις προβλημα με τον καθρεπτη αφου ακομα δεν το εχεις στα χερια σου? Αν μας λες για το test drive που εκανες τοτε ουτε κιεγω ειχα προβλημα... εκανα 3 test drive και δεν το παρατηρησα καν αυτο... (ειχα την προσοχη μου αλλου!!)

Οπως και να εχει, καλοριζικο και καλοταξιδο σε σενα, στον aggelos28 και στον aktg.

Μεσα στην βδομαδα θα παω κιεγω Φιλοσιδη και ειμαι περιεργος αν θα μου πουνε και εμενα για λογισμικο γιατι στο τηλεφωνο που τους το ελεγα ηταν κατηγορηματικοι οτι ειναι ραδιοαρβυλα το ολο θεμα για το update..ελπιζω να μιλησα με καποιον που δεν γνωριζε το θεμα και τα εριξε στην ευκολη λυση : βενζινη.

με πηρε ο ιδιος ο φιλοσιδης! αν μαλακι$%ς μου ελεγε, το ιδιο λεω και εγω!

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κι εγώ οτι περιμένουν update μιας και έκανα μια βόλτα σήμερα στην Auto Club. Πότε θα έρθει δεν ξέρουν ακόμα αλλά τα προβλήματα δεν είναι μεμονομένα πλέον αλλά μάλλον η πλειοψηφία. Ευτυχώς το δικό μου δεν έχει κάνει κιχ ακόμα.....αλλά έχει πεθάνει 3 φορές η μπαταρία απο άγνωστη μέχρι στιγμής αιτία. fire.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα.Νέος στο Club.Μετά απο προτροπή κατέληξα στο κατακόκκινο 1,2 TSI.Αγορά πριν ένα μήνα.Χιλιόμετρα 2.000.

Δειλά δειλά άρχισαν οι κραδασμοί στο ξεκίνημα.Όταν κρατώ τις στροφές σταθερά στις 950 έχει μια αστάθεια και κάποιο κτύπο.

Σήμερα στο φανάρι μετά από έντονο κραδασμό έσβησε.Ακόμα δεν μίλησα με την αντ/πεία.

Πρέπει όμως κάποια στιγμή να σταματήσουν να κάνουν δοκιμές στα αυτοκίνητα τους με τα δικά μας χρήματα.

Αν έχετε κάποια ενημέρωση θα ήταν καλό σαν Club να κάνουμε διαμαρτυρία στη Γερμανία.

Πρέπει να δωθεί ένα τέλος με την δήθεν Γερμανική ποιότητα.

Ευχαριστώ.

Αυτα τα φαναρια μας εχουν καταστρεψει... σου ειναι ευκολο να μας πεις απο που το πηρες και κατ'επεκταση που θα απευθυνθεις?

Για να μην σε κουραζω γραψε μας αφου εχεις και απαντησεις από την αντιπροσωπεια γιατι ειμαι πολυ περιεργος να δω τι θα σου πουνε.

με πηρε ο ιδιος ο φιλοσιδης! αν μαλακι$%ς μου ελεγε, το ιδιο λεω και εγω!

τι σου ειπε???????? για λογισμικο? Σε ρωταω γιατι πηρα σημερα (08/06/2010) στο συνεργειο φιλοσιδη και μου ειπανε :

οτι απο μερα σε μερα ερχεται το λογισμικο το οποιο θα διορθωσει το προβλημα.

Τον ρωτησα πως εξηγειται το προβλημα? μου λεει οτι ειναι καθαρα λογισμικο.

Τον ρωτησα αν μπερδευεται ο εγκεφαλος, αν πεφτουν οι στροφες και σβηνει, αν θελει ρυθμιση το εξαρτημα που κραταει τις στροφες σε ενα επιπεδο (ετσι ακριβως το καταλαβαινω στο μυαλο μου, δεν ξερω αν ισχυει ή οχι, ετσι ακριβως το ρωτησα) και σε ολα μου απαντησε : ΟΧΙ.

Με λιγα λογια δεν νομιζω να ηξερε να μου εξηγησει κατι παραπανω, αυτο που μου εδωσε να καταλαβω ειναι οτι με το λογισμικο θα διορθωθει το προβλημα. Μου ειπε οτι εστειλαν στην Γερμανια τα προβληματα και αυτοι ανταποκριθηκαν με την εκδοση λογισμικου. (επρεπε να τον ρωτησω αν ειναι ελληνικο φαινομενο αφου καποιοι εδω μεσα που το ψαξατε ειπατε οτι δεν το συναντησατε σε ξενο forum και κατ'επεκταση αν οι γερμανοι το εφτιαξαν ειδικα για εμας... δεν το ρωτησα ομως)

Τελος, μου ειπε να ξανακαλεσω σε μια βδομαδα και αν δεν εχει ερθει τοτε σιγουρα σε δυο βδομαδες θα το εχουν και θα εχουν και αποτελεσματα. Το κακο ειναι οτι εγω δεν ειμαι στην λιστα αφου με την δουλεια δεν καταφερα να το παω (σχεδιαζω να το παω μια και καλη για αλλαγη λαδιων στα 3.000-4.000 και να μου περασουν το λογισμικο) οποτε δεν θα με ειδοποιησουν οπως ειδοποιησαν τον φιλο(σιδη) παραπανω.

Ενταξει τρομερο λογοπαιγνιο φιλο-φιλοσιδη σταματηστε να γελατε:p

Welcome to the club :wacko:. Εγώ το έχω προτείνει (τη μαζική διαμαρτυρία στη VW), τώρα αν δε γίνει τίποτε τώρα τον Ιούνιο που λέγαμε πιστεύω πως είναι καλό να το κάνουμε!

Eγω ειμαι μαζι σου, δεν ειναι δυσκολο να το κανουμε! ενας το συντασσει και βαζουμε ολοι ονοματεπωνυμα και αριθμους πλαισιου. Ας περιμενουμε τον Iουνιο ωστε να εχουμε ενα επιχειρημα παραπανω στην επιστολη διαμαρτυριας ("περασε ο ιουνιος και δεν εγινε τιποτα" κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Welcome to the club :wacko:. Εγώ το έχω προτείνει (τη μαζική διαμαρτυρία στη VW), τώρα αν δε γίνει τίποτε τώρα τον Ιούνιο που λέγαμε πιστεύω πως είναι καλό να το κάνουμε!

Πρέπει λοιπόν να γίνει σωστή οργάνωση και συγκεκριμένος αριθμός μελών με πρόβλημα ώστε να ταρακουνηθούν.

Και ενημέρωση του Ειδικού Τύπου και αν χρειαστεί στις εφημερίδες.

Οι Έλληνες πρέπει να σταματήσουμε να είμαστε οι τσάμπα δοκιμαστές των εταιρειών.

Μετά υπάρχει και η Νομική διαδικασία.

Σκεφτείτε 100 αγωγές.Ποιά εταιρεία θα τολμήσει να μας πει περί βενζίνης και άλλες μπούρδες.

Πρέπει το club να αναλλάβει πρωτοβουλίες.

Link to comment
Share on other sites

Ok, εγώ δεν είμαι τεχνικός, να γνωρίζω internals, αλλά θα γούσταρα απείρως να μας δωθεί μία πλήρως τεκμηριωμένη απάντηση (τεχνικά). Ένα αλλαγή ρυθμίσεων δεν μου φτάνει... για τόσες βδομάδες ψιλο-απογοήτευσης.

Κατά τα άλλα καλά (Με λίγο ευνοϊκό άνεμο περνάει και τα 200 που λέμε :wacko:).

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει λοιπόν να γίνει σωστή οργάνωση και συγκεκριμένος αριθμός μελών με πρόβλημα ώστε να ταρακουνηθούν.

Και ενημέρωση του Ειδικού Τύπου και αν χρειαστεί στις εφημερίδες.

Οι Έλληνες πρέπει να σταματήσουμε να είμαστε οι τσάμπα δοκιμαστές των εταιρειών.

Μετά υπάρχει και η Νομική διαδικασία.

Σκεφτείτε 100 αγωγές.Ποιά εταιρεία θα τολμήσει να μας πει περί βενζίνης και άλλες μπούρδες.

Πρέπει το club να αναλλάβει πρωτοβουλίες.

αν και δεν εχω αντιμετωπισει ακομα το προβλημα... +1000like

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τώρα τηλέφωνο την AUTOCLUB και ο Κος Αλετράς με το που ανέφερα τα προβλήματα μου είπε.

Για το ελαφρύ τρέμουλο στο ρελαντί είναι φυσιολογικό στα TSI.(Το έχω διαβάσει στα test).

Γιά το φαναροτρέμουλο και σβήσιμο του κινητήρα περιμένουν από μέρα σε μέρα το νέο λογισμικό.

Η υπομονή είναι προτέρημα των σοφών.

Εμείς θα δείξουμε υπομονή και πιστεύω ότι θα δούμε αποτέλεσμα.

Γιατί αν δεν δούμε,η υπομονή θα γίνει οργή και το κόστος για την VW θα είναι αρκετά υψηλό.

Επίσης συμπληρωματικά και mail στην KARENTA ώστε να υπάρχει και αλληλογραφία.

SKRIPTA MANENT !!! ΑΓΑΠΗΤΟΙ.

Edited by Leonard
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε μάγκες... Η λίστα όλο και μεγαλώνει πάντως! Αύριο λέω να κάνω κι εγώ ένα τηλεφώνημα στον αντιπρόσωπο με τη σειρά μου να δω τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε μάγκες... Η λίστα όλο και μεγαλώνει πάντως! Αύριο λέω να κάνω κι εγώ ένα τηλεφώνημα στον αντιπρόσωπο με τη σειρά μου να δω τι παίζει.

Tζάμπα τηλέφωνο θα πάρεις. Περιμένουν το update απο βδομάδα σε βδομάδα αλλά κανείς δεν ξέρει πότε θα έρθει και άμα θα δίνει την λύση στα προβλήματα που παρουσιάστηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.