Jump to content
poen

Opel Corsa Opc

Recommended Posts

Λοιπον οτι ξερετε τα παντα ολα. γνωμες αποψεις

η opel εκανε ενα facelift στα απλα corsakia και αλαξε μερικα πραγματακια στο opc στον πισω αξονα και κατι μικροθεματα στην αναρτιση.

τελικα σπανε αυτα τα μοτερ; οποιος αποφασησει tuning πρεπει να τα σκασει για σφυριλατα; που μποτει να φτασει με 1ο σταδιο;

που με μεγαλυτερη τουρμπινα; στριβει;

γνωμες παρακαλω.

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το Corsa, το να στρίβει νομίζω ότι θα είναι λίγο δύσκολο.

δεν στριβει με τιν καμια..εγω με το γκολφ μου του ειχα κολησει στον προφηλακτηρα στα λιμανακια...επιστροφη απο ριμπας πολλα κορσακια μαζι...εγω στο χαλαρο τελιος και αυτο φενονταν οτι ζωριζετε αρκετα!!!....το ευχαριστιθηκα τοτε!! sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

μιας και εγω το εχω κανει μια βολτα μια δυο φορες,

το εχει ενας γνωστος το γκαζι του ειναι ωραιο αλλα δεν το εβαλα σε στροφες καθως ειμασταν σε δρομο που δεν ειχε καπου να το τεσταρεις.

απο προβληματα δεν εχει βγαλει κατι. αν και ακουω πως σπανε αρκετα. βεβαια τα ιδια λενε και για τα tsi μας μηπως ειμαι αερολογιες;

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν το αμάξι στρίβει μια χαρά. Το ότι πέτυχες έναν στα λιμανάκια δεν μου λέει κάτι. Δεν τις κατέχουν όλοι τις στροφές όπως και εγώ.

Όσο για το μοτέρ έχω 56.000 και απο τα 15.000 φοράω πρόγραμμα και με χρήση όχι ευλαβική

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ δε νομίζω ότι σπάνε, για να μην πω ότι είναι ελαφρώς πιο ανθεκτικά από τα TSi.

Προσωπικά δε θα το έπαιρνα, γιατί έχει φορεθεί πολύ...Αλλά είναι value for money και πολύ βελτιώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω 2-3φιλαρακια με Opc.αλλα δν εχει τυχει να τα δω σε στοφιλικια! :p παντως εχω ακουσει οτι στιβουν μια χαρα και μαλιστα καλυτερα απο αστρα(sry twoface).ακομα οσο αφορα το tuning οσο ειναι μαμα πανε πολυ καλα...μετα το προγραμμα αρχιζουν προβληματα και μερικα σπανε!εχω δει σε φιλικο συνεργειο ενα και η ζημια ηταν μεγαλη και συγκεκριμενα 6000-7000ευρο για να γινει παλι μαμα.ΩΣΤΟΣΟ ειναι η ε3αιρεση.με αλλα εντοσθια κατι κανουν αλλα τα θεωρω χαμενα λ7 οπως και σε 1.4tsi.και τα λεω εγω αυτα που τα μισω τα opel.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις από μεριάς μου,δεν έχω δει κάποιο να σπάει μπροστά μου

Φίλοι μου,μου έχουν πει που έχουν δει ότι σπάνε μαμά

Όπως επίσης και στο opelclub ή όπως λέγεται έχει ξεχωριστό θέμα για το συγκεκριμένο θέμα με το σπάσιμο και το πρόβλημα του 4ου κικλύνδρου στα corsa opc,αν θυμάμαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Μιας που ξέρω το θέμα καλύτερα απ όλους σας ας πω κάποια πράγματα.

Όντως έχουν σπάσει αρκετά 1.6Τ και δεν το κρύβω. Στο χώρο της βελτίωσης των Opel δυστυχώς δεν υπάρχουν τόσοι πολύ βελτιωτικές εταιρίες όπως εσάς (VAG)

Τα περισσότερα έχουν σπάσει απο πρόγραμμα την μερίδα του λέοντος την έχει ένας βελτιωτής που για ευνόητους λόγους δεν χρειάζεται να πω ονόματα.

Ο 1.6Τ έχει πρόβλημα στα πιστόνια καθώς άμα λειτουργείτε το μοτέρ φτωχό (AFR 12) αμέσως τρυπάει πιστόνι.

Εγώ φοράω πρόγραμμα όπως είπα απο τις 15.000 βγάζω 33κιλά ροπή απο τις 2.600στροφες ΑΛΛΑ το μείγμα είναι στο 10.5 (πολύ πλούσιο) λόγο του πιστονιού. Με σωστό προγραμματισμό δεν σπάνε.

Edited by TwoFaCe
Link to comment
Share on other sites

TwoFaCe ηθελα σιγουρα την αποψη σου μιας και opelakias θα ειχες να μας πεις πραγματα.

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι.

αν υποθεσουμε πως τα σκαει καποιος για σφυριλατα υπαρχει τουρμπινοπολλαπλη να καθετε κουτι?

για τι κοστος μιλαμε? σε τι αλογα φτανει? χοντρικα.

μιας και δεν εχω ασχοληθει με opel πιοι ειναι οι ποιο γνωστοι βελτιωτες?

υπαρχει κανα project τετοιο σε opcακι να βολταρει σε Αθηνα/Ελλαδα ?

τελιως ενημερωτικα θελω να τα μαθω ολα αυτα :p

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Ο Πετροπουλος εχει φτιαξει πολλα 350+ αλογα με οτι χρειαζετε...Το δικο του το εχει κανει τερας με 500+ αλογα..

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν σφυρήλατα θα τα βρείς με εργασία απο 2,000¤ μέχρι 3000¤. Εγώ να φανταστείς μαζεύω λεφτά για arrow μπιέλες και cosworth πιστόνια.

Η κ04 του Astra OPC στον 1.6Τ θέλει πατέντα για να μπεί, κόψε ράψε.

Απο την στιγμή που το κάνεις σφυρήλατο μετά είναι πόσο αντέχει η τσέπη σου.

Υπάρχουν αμάξια πλέον 1600cc big turbo 300 στρόφαλο μέχρι 500.

Και ένα project υπερκιβισμένο που θέλει να βγάλει 700 τροχό

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν σφυρήλατα θα τα βρείς με εργασία απο 2,000¤ μέχρι 3000¤. Εγώ να φανταστείς μαζεύω λεφτά για arrow μπιέλες και cosworth πιστόνια.

Η κ04 του Astra OPC στον 1.6Τ θέλει πατέντα για να μπεί, κόψε ράψε.

Απο την στιγμή που το κάνεις σφυρήλατο μετά είναι πόσο αντέχει η τσέπη σου.

Υπάρχουν αμάξια πλέον 1600cc big turbo 300 στρόφαλο μέχρι 500.

Και ένα project υπερκιβισμένο που θέλει να βγάλει 700 τροχό

ναι μπηκα στο site του πετροπουλου τωρα αλλα τιμες δεν ειδα!

καλη φαση πρεπει να ειναι οπλα πραγματικα sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

δλδ με ενα 7000χιλαρο εισαι κομπλε sillyhorse1rb5.gif

Χωρίς εγγυήσεις όμως από αντιπροσωπείες

Που σημαίνει ότι...στην παραμικρή ζημιά,το χέρι πάλι στην τσέπη

Edited by turistas
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς εγγυήσεις όμως από αντιπροσωπείες

Που σημαίνει ότι...στην παραμικρή ζημιά,το χέρι πάλι στην τσέπη

+1000

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς εγγυήσεις όμως από αντιπροσωπείες

Που σημαίνει ότι...στην παραμικρή ζημιά,το χέρι πάλι στην τσέπη

λάθος :D

και οι 2 που βάζουν σφυρήλατα στα 1.6Τ αν φτιάχνεις το αμάξι τους αποκλειστικά εκεί τότε αν πάθει ζημιά στο φτιάχνουν αυτοί.

Υπάρχει έντονος ανταγωνισμός

Link to comment
Share on other sites

λάθος :mellow:

και οι 2 που βάζουν σφυρήλατα στα 1.6Τ αν φτιάχνεις το αμάξι τους αποκλειστικά εκεί τότε αν πάθει ζημιά στο φτιάχνουν αυτοί.

Υπάρχει έντονος ανταγωνισμός

Όπως το παλικάρι με το gti και στον σπασμένο κινητήρα που το έφτιαχνε μέσα στην vw????

Link to comment
Share on other sites

Όπως το παλικάρι με το gti και στον σπασμένο κινητήρα που το έφτιαχνε μέσα στην vw????

είναι 2 διαφορετικά πράγματα , αν δεν είσαι μέσα στο χώρο δεν μπορείς να καταλάβεις.

Το αμάξι το παίρνουν στο λύνουν σου περνάνε σφυρήλατα ροική γι αυτούς που πάνε για πολλά εξάτμιση i/c πρόγραμμα και στο παραδίδουν, ¶μα πάει κάτι στραβά το αναλαμβάνουν πάλι αυτοί. Δεν τους συμφέρει να βγεί βρώμα

Link to comment
Share on other sites

γραπτα δινουν κατι?

εγω θα τους παρω τηλ αυριο να μαθω.. καθως και μια τιμη για stage3 οπως γραφουν στο site sillyhorse1rb5.gif

ετσι ενημερωτικα να ξερω :wacko: :wacko: :whistling: :whistling: :whistling:

ποπο τι εχω παθει? ντροπη μου. μια με το cupra μια με το opc.

ας με σταματησει καποιος. χαστουκιστε με :mellow:

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.