Jump to content
GolfVI

Πρόβλημα Με Υψηλή Κατανάλωση

Recommended Posts

Γεια σας! Το πρόβλημα που αναφέρω στον τίτλο του topic είναι ότι ξαφνικά το GolfVI 122PS άρχισε από τα 1700 χιλ. και έπειτα (τώρα πλησιάζω τα 1800) να εμφανίζει υψηλή κατανάλωση. Δηλαδή, εκεί που εντός πόλης είχα κατά μέσο όσο 9, τώρα έφτασε μέχρι και 14, ακόμη και σε διαδρομή που δεν κολλούσα σε κίνηση. Γιατί συμβαίνει αυτό το πράγμα;

Να δώσω και ένα ακόμα στοιχείο. Βενζίνη είχα βάλει shell 95, η οποία μου φάνηκε και καλύτερη σε σχέση με την προηγούμενη (ανεξάρτητο πρατήριο) από άποψη επιδόσεων (το ένιωθα πιο "ζωντανό" το γκάζι).

Να ενημερώσω επίσης ότι δεν άλλαξα παρά ελάχιστα το οδηγικό μου στυλ. Το πολύ πολύ να ανέβαζα καμιά φορά λίγο παραπάνω στροφές, γιατί πρέπει να στρωθεί και το αμάξι :D

Ειλικρινά, οι συμβουλές σας θα μου είναι πολύ χρήσιμες.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δουλεύεις το clima τα τελευταία 100 χιλιόμετρα???Αλλά και τόσο μεγάλη διαφορά δεν δικαιολογείται.Παρακολούθησέ το λίγο καιρό μήπως και στρώσει , αν όχι επίσκεψη στην αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

μετά τις 5000χλμ θα δεις ομαλοποίηση τις κατανάλωσης... καθώς και θεαματικό άνοιγμά του μοτέρ που θα συνεχίσει αν ανοίγει για πολλά χλμ ακόμα...

μήπως βάζεις στιγμιαία κατανάλωσή στο bc , κάνεις μηδενισμούς συχνά καθώς και μικρές διαδρομές?

Link to comment
Share on other sites

Για να εχεις τοσο μεγαλη διαφορα θα πρεπει να κατεβαινει και η σταθμη της βενζινης αναλογα.

Ετσι γινεται? Σιγουρα το στυλ οδηγησης και οι διαδρομες ειναι ιδιες με πριν? Παντως περιμενε λιγο γιατι αν αυτο το ειδες στα τελευται 100 χλμ ισως ηταν περιστασιακο. Αστο να γραψει και αλλα χλμ και μετα δες το παλι. Αν συνεχιζει και οπως ειπα τα μετρα συγκρισης πριν/μετα ειναι ιδια τοτε αντιπροσωπεια να δεις αν και απο αποδοση δεν βλεπω να αναφερεις οτι εχεις καποια πτωση. Η βενζινη δεν παιζει τοσο ρολο εκτος κα αν ειναι φουλ νοθευμενη με κατι πολυ κατωτερης αποδοσης.

Link to comment
Share on other sites

@Professor: Όχι, δεν έχω χρησιμοποιήσει κλιματισμό. Σίγουρα θα το περιμένω λίγο καιρό ακόμα.

@xristos/red tornado: Όχι, βάζω το μέσο όρο κατανάλωσης. Μηδενισμό (εννοώ στο πόσα χιλιόμετρα έχω διανύσει) κάνω κάθε φορά που πηγαίνω στο βενζινάδικο, για να βλέπω πόσα χιλιόμετρα με κράτησε. Μικρές διαδρομές δε θα το έλεγα, αλλά εκεί είναι το περίεργο. Δεν έχω αλλάξει διαδρομές! Εκεί είναι που μου φαίνεται το παράξενο :~

@KIRRA: Α, πολύ σωστό αυτό που λες. Δεν ξέρω αν παρατηρείται η ίδια διαφορά στη στάθμη της βενζίνης. Αλλά είναι κάπως δύσκολο να το παρακολουθήσω αυτό ρε γμτ, γιατί δεν κάνω καθημερινή χρήση του αυτοκινήτου. Το στυλ οδήγησης έχει αλλάξει ελάχιστα, απλά ανεβάζω λίγο παραπάνω στροφές για το στρώσιμο. Θα το αφήσω να γράψει λίγο ακόμα και βλέπουμε. Πτώση απόδοσης δεν είδα.

Μήπως ρε παιδιά παίζει κάποιο ρόλο το γεγονός ότι καλοκαιριάζει και έχει ανέβει η θερμοκρασία; Μήπως ξέρω γω οι TSI κινητήρες έχουν "πρόβλημα" στη ζέστη λόγω turbo; Εσείς δεν παρατηρήσατε ποτέ στα δικά σας αυτοκίνητα διαφορές στην κατανάλωση (όχι φυσικά αν αλλάξατε οδηγικό στυλ);

Edited by GolfVI
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα και κάτι ακόμα. Υπάρχει περίπτωση να φτάσεις το γκάζι στις 5.500 στροφές και να ανέβει τόσο πολύ η στιγμιαία κατανάλωση, που να ανεβάζει τόσο πολύ τον μέσο όρο κατανάλωσης, ώστε μετά να χρειάζεσαι πολύ χρόνο για να τον ρίξεις (ακόμα και με απίστευτα οικονομικό οδηγικό στυλ);

Edited by GolfVI
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα βενζίνης(το έχω πάθει μια φορά αλλά όχι τόσο μεγάλη αύξηση κατανάλωσης - από 8 πήγε 9.5). Πάντως όπως και να έχει μην εμπιστεύεσαι το trip άπόλυτα. Μηδένισμα τα χλμ όταν φουλάρεις και μετά όταν κατέβει λίγο η στάθμη (στη μέση αν δε θες να περιμένεις να αδειάσει) ξαναφουλάρισμα και υπολογισμό να δεις που βρίσκεται η πραγματική.

Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση μειώνεται κατά τους καλοκαιρινούς μήνες (δεν βάζω μέσα τον κλιματισμό). Ωστόσο παίζουν σημαντικό ρόλο οι διαδρομές και η κίνηση. Εκεί που βλέπεις 9,5-10,5 με μικρές αστικές διαδρομές βγαίνεις μία Αττική οδό και σου βγαίνει ένα 7,5 άνετα.

Πάντως όσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα θα στρώσει, εμένα δείχνει πλέον και 0,6 σταματημένο.

Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση μειώνεται κατά τους καλοκαιρινούς μήνες (δεν βάζω μέσα τον κλιματισμό). Ωστόσο παίζουν σημαντικό ρόλο οι διαδρομές και η κίνηση. Εκεί που βλέπεις 9,5-10,5 με μικρές αστικές διαδρομές βγαίνεις μία Αττική οδό και σου βγαίνει ένα 7,5 άνετα.

Πάντως όσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα θα στρώσει, εμένα δείχνει πλέον και 0,6 σταματημένο.

είναι απόλυτα σωστό αυτό που λες, η κατανάλωση πέφτει μερικές φορές και δραματικά (ταξίδια) όταν κάνει ζέστη.Ακόμα και 1-2 λίτρα/100 χλμ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όπως και να έχει μην εμπιστεύεσαι το trip απόλυτα.

Όχι απόλυτα, αλλά καθόλου δεν πρέπει να το εμπιστεύομαι.

Έβαλα να δω πώς καταγράφεται η στιγμιαία κατανάλωση και παρατηρούσα ότι, όταν τσούλαγε το αμάξι με ταχύτητα μέσα, έγραφε κατανάλωση 85.0!!!!!!!!!!!!!!! Και έμενε στο 85 μέχρι να φρενάρω και να ακινητοποιήσω! Ό,τι να 'ναι δηλαδή.

Τέλος πάντων, το θετικό της υπόθεσης είναι ότι το αμάξι καίει κανονικότατα (εντός πόλης, αλλά ψιλοσπάνια σε μποτιλιαρίσματα, γύρω στα 600 χλμ. το ρεζερβουάρ).

Τώρα βέβαια, τίθεται άλλο θέμα σχετικά με τις ενδείξεις της κατανάλωσης, αλλά δεν πρόκειται να κάτσω να ασχοληθώ. Ίσως το αναφέρω όταν πάω για το πρώτο σέρβις.

Link to comment
Share on other sites

Είχα παρατηρήσει κι εγώ μεγαλύτερη κατανάλωση μετά από ένα διάστημα (όχι βέβαια τόση μεγάλη διαφορά) και όταν άλλαξα το φίλτρο βενζίνης τότε είδα ότι μειώθηκε η κατανάλωση και επανήλθε στην αρχική που είχα! Οπότε για τσέκαρε και το φίλτρο βενζίνης!!!

Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση μειώνεται κατά τους καλοκαιρινούς μήνες (δεν βάζω μέσα τον κλιματισμό). Ωστόσο παίζουν σημαντικό ρόλο οι διαδρομές και η κίνηση. Εκεί που βλέπεις 9,5-10,5 με μικρές αστικές διαδρομές βγαίνεις μία Αττική οδό και σου βγαίνει ένα 7,5 άνετα.

Πάντως όσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα θα στρώσει, εμένα δείχνει πλέον και 0,6 σταματημένο.

εμενα και 0.4 :Δ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.