Jump to content
GeorgeK

Καταστροφή Χρωματοσ

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Δυστυχώς ανοίγω αυτό το topic με μεγάλη απογοήτευση !!! ΄Έχω ένα R-Line 1.4 TSI - τό πήρα τον Οκτώβριο, δηλ. πρίν 8 μήνες. Είχα πάει ένα ταξίδι λοιπόν την προηγούμενη εβδομάδα και αναγκάστηκα να αφήσω το συτοκίνητο στο parking του αεροδρομίου της Αθήνας. Σε αυτές τις 4 μέρες που έλειπα, έβρεξε στην Αθήνα με αποτέλεσμα το αυτοκίνητο πολύ φυσιολογικά να βραχεί και να λερωθεί καθότι έριξε και λίγο λάσπη.

Γυρνόντας από το ταξίδι, πάω να το πάρω και το βρίσκω μέσα στη βρώμα και επιπλέον με αρκετά περιτώματα από πουλιά. Δεν έδωσα μεγάλη σημασία, άλλωστε δεν ήταν και η πρώτη φορά που λερώνετε κατα αυτό τον τρόπο. Το μάτι μου έπεσε στην πόρτα του οδηγού που είχε "τρέξει" η βρώμα αλλά και πάλι το θεώρησα φυσιολογικό μέσα στην όλη κατάσταση που εμφάνιζε το αυτοκίνητο. Το αποτέλεσμα......

Πήγα αμέσως και το έπλυνα στο βενζινάδικο και με μεγάλη μου έκλπηξη παρατήρησα ότι σε πάρα πολλά σημεία του συτοκινήτου είχαν μείνει στάμπες που δεν έφευγαν με τίποτα !!! Ειδικά στην πόρτα του οδηγού το θέαμα είναι αποκαρδιοτικό. Την επόμενη μέρα το πήγα σε ένα φανοποιείο και σε δυο μαγαζιά στυλ "cheap away" . Αυτό που μου είπαν ΟΛΟΙ είναι οτι έχει φαγωθεί το χρώμα σε τέτοιο σημείο που δεν φτιάχνει με τίποτα εκτός και βαφτεί όλο και πάλι δεν είναι σιγουρο οτι θα διορθωθεί πλήρως!!!

Στο πίσω μέρος - στην περιοχή του port paggage - εμφανίστηκαν χιλιάδες πιτσιλιές όπως όταν βρέχει χώμα .

Τελικά οικονόμησα 3 τεράστιες στάμπες στην πόρτα του οδηγού που έχουν φάει την κυριολεξία το χρώμα και πιτσιλιές παντού που ΙΣΩΣ και να καθαρίσουν με τρίψιμο-γυάλισμα.

Το χρώμα είναι ΜΑΥΡΟ-ΠΕΡΛΕ.

Η εμπειρία που είχα απο το προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα (πάλι μαύρο και αυτό) ήταν οτιδήποτε απο τα παραπάνω έπεφταν στο αμάξωμα , καθάριζαν σίγουρα.Εδώ τώρα τι γίνετε?

Δηλ. αν υποθέσουμε ότι όλα αυτά προκλήθηκαν από την βροχή και απο τα περιτώματα των πουλιών, είτε θα πρέπει να κυκλοφορώ με σφεντόνα για να κυνηγάω τα πουλιά και ομπρέλα να μην βρέχεται το αυτοκίνητο ή δεν θα πρέπει να το βγάζω ποτέ από το γκαράζ !!!!

Είναι πράγματι πολύ κρίμα καινούργιο αυτοκίνητο να εμφανίζει τέτοια κατάσταση. Δεν ξέρω αν θα πρέπει να μιλάμε για ευαισθησία του χρώματος ή για ΑΣΤΟΧΙΑ ΥΛΙΚΟΥ. Δεν μπορώ να πιστέψω εν έτοι 2010 ότι τα χρώματα είναι τόσο ευαίσθητα.

Τι προτείνετε να κάνω. Να πάω στον Παζαρόπουλο να τους κυνηγήσω ? ( όχι ότι θα βγάλω άκρη βέβαια, ειδικά με αυτούς, αλλά λέμε τώρα ) . Κάτι πρέπει να κάνω δεν αποδέχομαι με τίποτα τέτοια ζημιά !!!

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τα περιττωματα πουλιων δημιουργουν τετοιο προβλημα με αποτελεσμα αν μεινουν πολυ καιρο πανω στο αυτοκινητο να τρωνε ουσιαστικα το χρωμα.

Προσωπικα δεν νομιζω οτι θα βγαλεις ακρη ζητωντας ευθυνη απο την αντιπροσωπεια.

Δοκιμασε να του κανεις ενα καλο κερωμα γυαλισμα μηπως και ελαττωθουν ή φυγουν μερικες απο τις σταμπες.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό...Πριν 1 βδομάδα είχα παρατήσει από βαρεμάρα μια μικρή κουτσουλία στον ουρανό του αυτοκινήτου...Μόλις το έπλυνα διαπίστωα μια πολύ μικρή θαμπάδα, στο βερνίκι. Να δοκιμάσω με κερί ή με αλοιφή για restore της βαφής?

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό...Πριν 1 βδομάδα είχα παρατήσει από βαρεμάρα μια μικρή κουτσουλία στον ουρανό του αυτοκινήτου...Μόλις το έπλυνα διαπίστωα μια πολύ μικρή θαμπάδα, στο βερνίκι. Να δοκιμάσω με κερί ή με αλοιφή για restore της βαφής?

To έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό που λες , ακομη και με τη βουρτσα δυσκολα φευγουν ..... H φωτογραφία είναι τραβηγμένη από εμένα τον ίδιο από ένα gt που είδα παρκαρισμένο τυχαία στο κέντρο της Θεσ/νικης το Σαββάτο το πρωί . Το είδα κι αλληθώρισα ….. τα συμπεράσματα δικά σας .....

http://img192.imageshack.us/img192/8327/dsc01574zb.jpg

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχεις κάνει, πάντως εγώ θα σου πρότεινα να πιέσεις την αντιπροσωπεία. Το χρώμα σου έχει εγγύηση και δεν είναι δυνατόν να τρέχεις να σκουπίζεις κάθε κουτσουλιά που σου λερώνει το αυτοκίνητο. Το δικό μου passat 3c δεν προλαβαίνω να το προσέξω, τρώει και κουτσουλιές και έντομα και ρετσίνια και δεν τρέχει τίποτα. Μπορεί να έχω σχετικό πλεονέκτημα επειδή είναι ανοιχτόχρωμο άλλα και το golfάκι μου που ήταν σκούρο πέρλα και το passat 3b του πεθερού μου που έχει το χρώμα σου και το χρησιμοποιούμε καθημερινά και δεν τρέχουμε στα πλυντήρια δεν έπαθε τίποτα. Μην κάθεσαι πίεσέ τους και στείλε επιστολή και στην Kosmocar αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και γω με το φίλο gcar.Χωρίς πίεση και γκρίνια δεν γίνεται τίποτα.Τουλάχιστον να σου βάψουν την πόρτα και το υπόλοιπο να το κάνεις ένα γυάλισμα με ψιλή αλοιφή και μετά κέρωμα.

Link to comment
Share on other sites

To έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό που λες , ακομη και με τη βουρτσα δυσκολα φευγουν ..... H φωτογραφία είναι τραβηγμένη από εμένα τον ίδιο από ένα gt που είδα παρκαρισμένο τυχαία στο κέντρο της Θεσ/νικης το Σαββάτο το πρωί . Το είδα κι αλληθώρισα ….. τα συμπεράσματα δικά σας .....

http://img192.imageshack.us/img192/8327/dsc01574zb.jpg

Aπίστευτο...Λογικά μιλαμε για ελαττωματικό βάψιμο!

Link to comment
Share on other sites

ειναι μαπα το χρωμα! και εγω το ιδιο επαθα σε AUDI A4 2007 μοντελο. τα προηγουμενα αυτοκινητα που ειχα δεν επαθε κανενα ποτε τιποτα!!

--------------------------------------------------------

To έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό που λες , ακομη και με τη βουρτσα δυσκολα φευγουν ..... H φωτογραφία είναι τραβηγμένη από εμένα τον ίδιο από ένα gt που είδα παρκαρισμένο τυχαία στο κέντρο της Θεσ/νικης το Σαββάτο το πρωί . Το είδα κι αλληθώρισα ….. τα συμπεράσματα δικά σας .....

http://img192.imageshack.us/img192/8327/dsc01574zb.jpg

στο συγκεκριμενο επεσε πιθανον καυστικο υγρο π.χ υγρα φρενων. το πιο πιθανον για βανδαλισμο..

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

η κουτσουλια κανει μεγαλη ζημια.οσο πιο πολυ μεινει πανω στο χρωμα τοσο μεγαλυτερη ζημια θα κανει.τοσες μερες με τις κουτσουλιες πανω λογικο ειναι να γινει ζημια στο βερνικι,να το καψει.δεν φταιει η ποιοτητα του χρωματος αν και γενικοτερα τα νεα οικολογικα χρωματα με βαση το νερο ειναι πιο ευαισθητα.

η εγγυηση και ο αντ/πος δεν φερει ευθυνη,με τα πουλια θα τα βαλουμε;ας εβαζες μια κουκουλα θα σου πουν.τεσπα,to make a long story short,δοκιμασε επαναφορα βερινικιου σε ενα detailing store οπου θα το περιποιηθει με ειδικες αλοιφες/pads και rotary αλοιφαδορο.τα αποτελεσματα βεβαια δεν ειναι σιγουρο οτι θα ειναι 100% τα αναμενομενα.

Link to comment
Share on other sites

το ολο θεμα ειναι πως πληρωνεις ενα αυτοκινητο τοσα λεφτα γιατι νομιζεις πως σου παρεχουντα καλυτερα ...για μενα κυνηγατους ειναι υποχρεωμενοι δεν εχει σημασια υπεγραψες κανενα χαρτι οτι δεν θα αφηνω ταμαξι εκτθειμενο στον ηλιο ή οτι να μην ταφηνω κατω απο δεντρα

Link to comment
Share on other sites

η κουτσουλια κανει μεγαλη ζημια.οσο πιο πολυ μεινει πανω στο χρωμα τοσο μεγαλυτερη ζημια θα κανει.τοσες μερες με τις κουτσουλιες πανω λογικο ειναι να γινει ζημια στο βερνικι,να το καψει.δεν φταιει η ποιοτητα του χρωματος αν και γενικοτερα τα νεα οικολογικα χρωματα με βαση το νερο ειναι πιο ευαισθητα.

η εγγυηση και ο αντ/πος δεν φερει ευθυνη,με τα πουλια θα τα βαλουμε;ας εβαζες μια κουκουλα θα σου πουν.τεσπα,to make a long story short,δοκιμασε επαναφορα βερινικιου σε ενα detailing store οπου θα το περιποιηθει με ειδικες αλοιφες/pads και rotary αλοιφαδορο.τα αποτελεσματα βεβαια δεν ειναι σιγουρο οτι θα ειναι 100% τα αναμενομενα.

+10...και ειδικα το μαυρο ειναι υπερευαισθητο..αλλα εγω εχω βρει λυση με προιοντα της meguiers...ειχα και εγω τετοια φενομενα κουτσουλιας πολλων ημερων και αν χρησιμοποιεισει την αλιφη επαναφορας χρωματος και την αλιφη γιαλισματος.θα ερθει σε ενα πολυ καλο επιπεδο..αλλα θελει αλιφαδορο.

Link to comment
Share on other sites

η κουτσουλια κανει μεγαλη ζημια.οσο πιο πολυ μεινει πανω στο χρωμα τοσο μεγαλυτερη ζημια θα κανει.τοσες μερες με τις κουτσουλιες πανω λογικο ειναι να γινει ζημια στο βερνικι,να το καψει.δεν φταιει η ποιοτητα του χρωματος αν και γενικοτερα τα νεα οικολογικα χρωματα με βαση το νερο ειναι πιο ευαισθητα.

η εγγυηση και ο αντ/πος δεν φερει ευθυνη,με τα πουλια θα τα βαλουμε;ας εβαζες μια κουκουλα θα σου πουν.τεσπα,to make a long story short,δοκιμασε επαναφορα βερινικιου σε ενα detailing store οπου θα το περιποιηθει με ειδικες αλοιφες/pads και rotary αλοιφαδορο.τα αποτελεσματα βεβαια δεν ειναι σιγουρο οτι θα ειναι 100% τα αναμενομενα.

Αγαπητέ Φίλε,

πριν από αυτο το αυτοκίνητο είχα για 4 χρόνια ένα saab. Υπήρχαν περιπτώσεις που το άφηνα πάρα πολλές μέρες με κουτσουλιές κλπ. Δεν έπαθε απολύτως τίποτα το χρώμα !!! Όταν μιλάς για νεα οικολογικά χρώματα, εννοείς μόνο οικολογικά και απο αντοχές τίποτα ? Η εγγύηση και αντιπρόσωπος δεν φέρει καμία ευθύνη ?????? Γιατι ? Δεν θα έπρεπε να με ενημερώσουν ότι το αυτοκίνητο δεν πρέπει να είναι εκτεθειμένο στη βροχή και στα....πουλιά? Τι θα πρέπει να κάνω δηλ. να πάρω μια σφεντόνα κάθε φορά που βγάζω το αυτοκίνητο από το garage? Γιατι και εχθές την ξανα έπαθα. Είδα μια κουτσουλιά και αφού την έβγαλα μου άφησε πάλι σημάδι. Για τη βροχή τι πρέπει να κάνω ? Να αγοράσω μεγάλη ομπρέλα ? Δε γίνονται αυτά τα πράγματα.

Δυστυχώς εδω στην Ελλάδα έχουμε μάθει να μην κυνηγάμε τους ηθύνοντες και μας κάνουν οτι θέλουν. Οταν έδινα όμως τα 30.000 ευρω ήταν ολοι τους με το χαμόγελο στο στόμα.

Συγγνώμη για το ύφος του μηνύματος - δεν τα βάζω προσωπικά με εσένα φίλε μου - αλλά είναι πράγματα που με εξοργίζουν !!!!

Link to comment
Share on other sites

George συζητηση κανουμε και τιποτα παραπανω.αυτα ομως που σκεφτεσαι και γραφεις απλα δεν στεκουν.οι κουτσουλιες κανουν ζημια και ειναι γεγονος.ειτε θα κανουν μικρη ειτε μεγαλη.εξαρταται απο το πουλι που την εριξε(αλλο σπουργιτι-αλλο κονδορας),εξαρταται απο την συνθεση της,εξαρταται απο το ποση ωρα ή ωρες εμεινε πανω στο αμαξι,εξαρταται απο την ζεστη(οσο πιο ζεστη εχει τοσο χειροτερα),εξαρταται αν το αμαξι ειχε προστασια(πχ κερωμενο),εξαρταται αν ηταν καθαρο ή βρωμικο κλπ κλπ

στο προηγουμενο αμαξι μου μαυρο μεταλλικο ειχα φαει πολλες κουτσουλιες με ολους τους παραπανω διαφορετικους παραγοντες.ολες εκαναν ζημια εκτος αυτες που ηταν φρεσκες και προλαβαινα να καθαρισω.αν σου πω οτι ακομα και ο τροπος που θα αφαιρεσεις την κουτσουλια παιζει ρολο ισως να σκεφτεις οτι ειμαι υπερβολικος.και ομως,σχεδον με βεβαιοτητα μπορω να σου πω οτι στο πλυντηριο σου εκαναν αρκετη ζημια προσπαθωντας με τροπο γρηγορο ή βιαιο να τις αφαιρεσουν.ο κατασκευαστης του χρωματος εχει τεσταρει το χρωμα του αυτοκινητου γενικοτερα αλλα και του δικου σου ειδικοτερα,πριν το δωσει στην αυτ/νια ωστε να το βγαλει στην παραγωγη.το τεσταρε ενα με δυο χρονια σε καθε συνθηκη.κρυο,βροχες,ηλιο,ζεστη,ειδικους φουρνους με ακτινες UV κλπ κλπ

αναφερεις το saab οτι δεν απαθε ποτε τιποτα.ισως εσυ να μην ασχοληθηκες ποτε πραγματικα με το χρωμα του αυτοκινητου σου και την κατασταση του ωστε να παρατηρησεις τις ζημιες που εχουν γινει απο τις κουτσουλιες.μου ειναι αδυνατον να πιστεψω οτι το saab χεζονταν για χρονια σε οποιεσδηποτε συνθηκες και δεν επαθε στο βερνικι το παραμικρο.δεν γινονται αυτα τα πραγματα.υπαρχουν προιοντα νανοτεχνολογιας που προσφερουν προστασια για 1 εως 5 ετη σε παρα πολυ δυσκολες συνθηκες,ακομα και σε οξεα,αλλα με τις κουτσουλιες κανενα δεν μπορει να τα βγαλει τοσο ευκολα περα.

εγω ακομα πιστευω οτι ακρη δεν θα βγαλεις να ζητησεις ευθυνες αλλου για την ποιοτητα του χρωματος σου.το χρωμα σου εχει εγγυηση αλλα οχι σε κουτσουλιες αλλα σε αλλους παραγοντες(κρυο,ζεστη κλπ)που μπορουν να προκαλεσουν clear coat failure.

εφοσον ομως εισαι αποφασισμενος κανε την προσπαθεια σου και ευχομαι πραγματικα να μην γελιοποιηθεις στα ματια του καθε πωλητη αλλα να βρεις την λυση που επιθυμεις.αν με ρωτουσες,θα προτεινα κατα των κουτσουλιων μια καλη προστασια στο χρωμα του αυτοκινητου σου.2-3 χερια ενος καλου,ανθεκτικου και με διαρκεια κεριου ή sealant το οποιο θα επανεφαρμοζα καθε 3-4 μηνες.δεν θα κανει θαυματα,σιγουρα ομως θα προσφερει ικανοποιητικη προστασια εναντια στις κουτσουλιες.

Link to comment
Share on other sites

George συζητηση κανουμε και τιποτα παραπανω.αυτα ομως που σκεφτεσαι και γραφεις απλα δεν στεκουν.οι κουτσουλιες κανουν ζημια και ειναι γεγονος.ειτε θα κανουν μικρη ειτε μεγαλη.εξαρταται απο το πουλι που την εριξε(αλλο σπουργιτι-αλλο κονδορας),εξαρταται απο την συνθεση της,εξαρταται απο το ποση ωρα ή ωρες εμεινε πανω στο αμαξι,εξαρταται απο την ζεστη(οσο πιο ζεστη εχει τοσο χειροτερα),εξαρταται αν το αμαξι ειχε προστασια(πχ κερωμενο),εξαρταται αν ηταν καθαρο ή βρωμικο κλπ κλπ

στο προηγουμενο αμαξι μου μαυρο μεταλλικο ειχα φαει πολλες κουτσουλιες με ολους τους παραπανω διαφορετικους παραγοντες.ολες εκαναν ζημια εκτος αυτες που ηταν φρεσκες και προλαβαινα να καθαρισω.αν σου πω οτι ακομα και ο τροπος που θα αφαιρεσεις την κουτσουλια παιζει ρολο ισως να σκεφτεις οτι ειμαι υπερβολικος.και ομως,σχεδον με βεβαιοτητα μπορω να σου πω οτι στο πλυντηριο σου εκαναν αρκετη ζημια προσπαθωντας με τροπο γρηγορο ή βιαιο να τις αφαιρεσουν.ο κατασκευαστης του χρωματος εχει τεσταρει το χρωμα του αυτοκινητου γενικοτερα αλλα και του δικου σου ειδικοτερα,πριν το δωσει στην αυτ/νια ωστε να το βγαλει στην παραγωγη.το τεσταρε ενα με δυο χρονια σε καθε συνθηκη.κρυο,βροχες,ηλιο,ζεστη,ειδικους φουρνους με ακτινες UV κλπ κλπ

αναφερεις το saab οτι δεν απαθε ποτε τιποτα.ισως εσυ να μην ασχοληθηκες ποτε πραγματικα με το χρωμα του αυτοκινητου σου και την κατασταση του ωστε να παρατηρησεις τις ζημιες που εχουν γινει απο τις κουτσουλιες.μου ειναι αδυνατον να πιστεψω οτι το saab χεζονταν για χρονια σε οποιεσδηποτε συνθηκες και δεν επαθε στο βερνικι το παραμικρο.δεν γινονται αυτα τα πραγματα.υπαρχουν προιοντα νανοτεχνολογιας που προσφερουν προστασια για 1 εως 5 ετη σε παρα πολυ δυσκολες συνθηκες,ακομα και σε οξεα,αλλα με τις κουτσουλιες κανενα δεν μπορει να τα βγαλει τοσο ευκολα περα.

εγω ακομα πιστευω οτι ακρη δεν θα βγαλεις να ζητησεις ευθυνες αλλου για την ποιοτητα του χρωματος σου.το χρωμα σου εχει εγγυηση αλλα οχι σε κουτσουλιες αλλα σε αλλους παραγοντες(κρυο,ζεστη κλπ)που μπορουν να προκαλεσουν clear coat failure.

εφοσον ομως εισαι αποφασισμενος κανε την προσπαθεια σου και ευχομαι πραγματικα να μην γελιοποιηθεις στα ματια του καθε πωλητη αλλα να βρεις την λυση που επιθυμεις.αν με ρωτουσες,θα προτεινα κατα των κουτσουλιων μια καλη προστασια στο χρωμα του αυτοκινητου σου.2-3 χερια ενος καλου,ανθεκτικου και με διαρκεια κεριου ή sealant το οποιο θα επανεφαρμοζα καθε 3-4 μηνες.δεν θα κανει θαυματα,σιγουρα ομως θα προσφερει ικανοποιητικη προστασια εναντια στις κουτσουλιες.

Οκ ωραία όλα αυτά αλλά τελικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατι πρέπει να μπω στην διαδικασία να κερώνω ένα καινούργιο αυτοκίνητο κάθε 3-4 μήνες. Όπως επίσης δεν βρίσκω και τον λόγο που θα γελιοποιηθώ στα μάτια του κάθε πωλήτη. Αν είναι δυνατόν..... ειδικά όταν έχω πληρώσει 30.000 ευρώ, απαιτώ τον απόλυτο σεβασμό ειδικα απο αυτους τους ανθρώπους.

Δυο παρατηρήσεις μόνο:

1) Με το προηγούμενο αυτοκίνητο ασχολήθηκα πάρα μα πάρα πολύ ειδικα με το χρώμα του. Αυτό δεν με απασχόλησε ποτέ γιατί απλά δεν έπαθε ποτέ τίποτα το χρώμα.

2) Καλή η ανάλυση όσον αφορά τις κουτσουλιές, αλλά για τη βροχή δεν έγινε καμία αναφορα !!!!!!!

Ήδη έχω μιλήσει με Kosmocar και περιμένω την απάντησή τους !!!

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να λέμε το θέμα είναι πως αντιμετωπίζεις ένα σοβαρό πρόβλημα, που είναι σίγουρο πως θα ξαναγίνει. ¶ρα καλό θα ήταν και η εταιρεία να το γνωρίζει και να δούμε σε ποιο βαθμό μπορεί να σε βοηθήσει. Τουλάχιστον αν δεν μπορεί να καλυφθεί η ζημιά από την εγγύηση να σου γίνει μια καλή έκπτωση στις εργασίες αποκατάστασης. Επίσης αν θέλεις ανέβασε μια φωτογραφία να δούμε για τι μιλάς, αφού ο καθένας από εμάς έχει διαφορετικές ευαισθησίες.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ωραία όλα αυτά αλλά τελικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατι πρέπει να μπω στην διαδικασία να κερώνω ένα καινούργιο αυτοκίνητο κάθε 3-4 μήνες. Όπως επίσης δεν βρίσκω και τον λόγο που θα γελιοποιηθώ στα μάτια του κάθε πωλήτη. Αν είναι δυνατόν..... ειδικά όταν έχω πληρώσει 30.000 ευρώ, απαιτώ τον απόλυτο σεβασμό ειδικα απο αυτους τους ανθρώπους.

Δυο παρατηρήσεις μόνο:

1) Με το προηγούμενο αυτοκίνητο ασχολήθηκα πάρα μα πάρα πολύ ειδικα με το χρώμα του. Αυτό δεν με απασχόλησε ποτέ γιατί απλά δεν έπαθε ποτέ τίποτα το χρώμα.

2) Καλή η ανάλυση όσον αφορά τις κουτσουλιές, αλλά για τη βροχή δεν έγινε καμία αναφορα !!!!!!!

Ήδη έχω μιλήσει με Kosmocar και περιμένω την απάντησή τους !!!

το κερωμα γινεται για προστασια του χρωματος.δεν παιζει ρολο αν ειναι καινουργιο το αμαξι καθως με τα πλυσιματα,ρυπους,ακαταλληλα προιοντα περιποιησης,οξινη(πλεον)βροχη κλπ η προστασια που εχει απο το εργοστασιο δεν διαρκει.μπορεις να δεις με απλα τεστ καθε ποτε το αμαξι σου χρειαζεται κερωμα και η αναφορα μου στον χρονο ηταν γενικη.εξαρταται απο το κερι,απο τις συνθηκες περιποιησης,τις συνθηκες της ατμοσφαιρας(βροχη,ζεστη κλπ).ετσι ενα καλο κερι μπορει να εχει διαρκεια απεναντι σε ολα αυτα πχ 4 μηνες και ενα αλλο 2 μηνες.ή ακομα και το κερι που αντεχει 4 μηνες να αντεξει τελικα 2 επειδη το αμαξι πλενεται συχνα με ακαταλληλα προιοντα.ειναι πολλα που επηρεαζουν την διαρκεια του.

για την βροχη τι να πω;παντου βρεχει το ιδιο και ολα βρεχονται το ιδιο τουλαχιστον μια φορα.ποτε δεν ειχα προβλημα λεκεδων απο βροχη σε μορφη στιγματων που δεν φευγουν οσο οξινη και αν ηταν.μηπως οι λεκεδες δεν εγιναν απο βροχη;μηπως ηταν καυσιμα αεροπλανων;μπορεις να διακρινεις αν ειναι αλατα νερου που τυχον εχουν απομεινει απο εξατμιση υγρασιας;τι να σου πω βρε George,προσπαθω να σε βοηθησω οσο μπορω με τα λιγα που κατεχω περι detailing.

για την συμπεριφορα των πωλητων πιστευω καταλαβες πως το εννοω,δεν ειναι ολοι καλοπροαιρετοι και προθυμοι να καουσουν καθε ειδους προβλημα που αναφερει ο πελατης.υπαρχουν και τρομπες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έγινε το θαύμα !!!! Αφού πήρα την....αναμενόμενη απάντηση απο την kosmocar ότι όλα αυτά είναι φυσιολογικά, με προέτρεψαν να απευθυνθώ σε εξουσιοδοτημένο φανοποιείο,΄που αλλού? στον Παζαρόπουλο. Δεν περίμενα και πολλά πράγματα. Πήρα τηλ. και μετα από μια κάπως έντονη συνομιλία που είχα με τον υπεύθυνο - καθότι μου πρότεινε να βάζω κουκούλα κάθε φορά που βγάζω το αυτοκίνητο απο το garage, ακόμα και όταν πηγαίνω στο περίπτερο -το πήγα από εκεί να το δεί με τα μάτια του. Όντως το παραδέχτηκε και αυτός ότι ήταν πολύ περίεργο το όλο θέμα και το έβαλε μέσα στο φανοποιείο για 10 λεπτά. Τώρα τι να πω, ότι έκανε μάγια.... Έκανε κάτι περίεργους συνδιασμούς με αλοιφές και τριψίματα και τα σημάδια εφυγαν τελείως.

Εγώ για να πω την μαύρη αλήθεια, στον Παζαρόπουλο δεν έχω καμία μα καμία εμπιστοσύνη. Με το φανοποιείο δεν είχα ποτε καμία σχέση. Για να είμαι δίκαιος όμως στο τμήμα αυτό φαινεται να έχει πολύ καλό team αν κρίνω απο τον κύριο που ήταν υπεύθυνος εκεί και τον τρόπο του που σου ενέπνεε απόλυτη εμπιστοσύνη. Να λέμε και τα καλα....'

Εύχομαι να μην μπω πάλι σε τέτοια περιπέτεια....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έγινε το θαύμα !!!! Αφού πήρα την....αναμενόμενη απάντηση απο την kosmocar ότι όλα αυτά είναι φυσιολογικά, με προέτρεψαν να απευθυνθώ σε εξουσιοδοτημένο φανοποιείο,΄που αλλού? στον Παζαρόπουλο. Δεν περίμενα και πολλά πράγματα. Πήρα τηλ. και μετα από μια κάπως έντονη συνομιλία που είχα με τον υπεύθυνο - καθότι μου πρότεινε να βάζω κουκούλα κάθε φορά που βγάζω το αυτοκίνητο απο το garage, ακόμα και όταν πηγαίνω στο περίπτερο -το πήγα από εκεί να το δεί με τα μάτια του. Όντως το παραδέχτηκε και αυτός ότι ήταν πολύ περίεργο το όλο θέμα και το έβαλε μέσα στο φανοποιείο για 10 λεπτά. Τώρα τι να πω, ότι έκανε μάγια.... Έκανε κάτι περίεργους συνδιασμούς με αλοιφές και τριψίματα και τα σημάδια εφυγαν τελείως.

Εγώ για να πω την μαύρη αλήθεια, στον Παζαρόπουλο δεν έχω καμία μα καμία εμπιστοσύνη. Με το φανοποιείο δεν είχα ποτε καμία σχέση. Για να είμαι δίκαιος όμως στο τμήμα αυτό φαινεται να έχει πολύ καλό team αν κρίνω απο τον κύριο που ήταν υπεύθυνος εκεί και τον τρόπο του που σου ενέπνεε απόλυτη εμπιστοσύνη. Να λέμε και τα καλα....'

Εύχομαι να μην μπω πάλι σε τέτοια περιπέτεια....

Ευχάριστο αυτό! :thumbsup:

Προσωπικά δεν μου κάνει εντύπωση η επιδιόρθωση. Μου κάνει εντύπωση η απάντηση που πήρες από τις εταιρίες τύπου "ChipsAway" που σου είπανε ότι πας αναγκαστικά για βαφή..

Τέλος καλό, όλα καλά :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν πρεπει να χαρω ή να προβληματιστω με την λυση του προβληματος σου George.απο την μια χαιρομαι που βλεπεις το αμαξι σου οπως το θες και οπως ηταν πριν αλλα απο την αλλη προβληματιζομαι ....

τεσπα,καλοριζικο ξανα και οσο μπορεις προσεχε το απο εδω και στο εξης ακομα περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν πρεπει να χαρω ή να προβληματιστω με την λυση του προβληματος σου George.απο την μια χαιρομαι που βλεπεις το αμαξι σου οπως το θες και οπως ηταν πριν αλλα απο την αλλη προβληματιζομαι ....

τεσπα,καλοριζικο ξανα και οσο μπορεις προσεχε το απο εδω και στο εξης ακομα περισσοτερο.

'Ηδη έχω στη διάθεση μου μια σφεντόνα !!!! Ποιοι είναι οι προβληματισμοί σου ??

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά έκανες και πήγες στην αντιπροσωπεία. Ακόμη και αν δε θέλει κανείς να το χαρακτηρίσει ως θέμα εγγύησης, τουλάχιστον ας προσπαθήσει να σε εξυπηρετήσει. Καλά έπραξε λοιπόν και ο Παζαρόπουλος, από τη στιγμή που και αυτός και όλοι μας περνάμε δύσκολες μέρες. Πάντως το φανοποιείο του Παζαρόπουλου και φτηνό είναι και καλό (για Θεσσαλονίκη τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

'Ηδη έχω στη διάθεση μου μια σφεντόνα !!!! Ποιοι είναι οι προβληματισμοί σου ??

προβληματιζομαι για τον τροπο που αφαιρεθηκαν οι κουτσουλιες γιατι θαυματα δεν γινονται σε αυτα.η επιδιορθωση εχει το κοστος της και μεταφραζεται σε...παχος βερνικιου. σε τι βαθμο mils/microns κατεβασε τo βερνικι του χρωματος ωστε να τις αφαιρεσει.αν εχεις ή μπορεις να βρεις ενα PTG/CTG θα εβλεπες με ακριβεια τι εχει μεινει απο...βερνικι.παρατηρησες μηπως στο φως/ηλιο,στα σημεια που εφτιαξε,αν εχουν δημιουργηθει ολογραμματα(holograms) στο χρωμα;

holograms1.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.