Jump to content
thanos13

Golf 5/6 - Τοποθετηση Πολυλειτουργικου Τιμονιου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Ωραιο αλλα κοσμα συνδυασε και ενα επιλογεα ταχυτητων το λιγοτερο γαι να ταιριαζει το κοκκινο του τιμονιου με αυτο και οτι αλλο μπορεις ...βαλε κοκκινες πινελιες πλεον...

αα και κατι αλλο γιατι το αλλαζουμε αυτο βρε παιδια αφου το 5 γτι εχει F1 ΤΙΜΟΝΙ...δηλαδη να το αλλαξουμε αλλα γιατι για το νικελ που εχει του 6?

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

το αλλαζουμε γιατι f1 τιμονι η οπως το λες φιλε δεν εχει το 5αρι..εχει μονο το δικο μας(gti dsg)του Κοσμα ειναι tsi,επισης του 6αριου ειναι πολυ πιο ομορφο απο το δικο μας.αυτοι ειναι η βασικοι λογοι.

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή γίνεται για τα περισσότερα και τη σχεδίαση των πλήκτρων και του αερόσακου για το στεφάνι δε λέω γιατί είναι ίδιο με το 5άρι.

Για λεβιέ είχα σκοπό να τον αλλάξω με του 6αριού gti μαζί το χειρόφρενο αλλά βγαίνουν μαζί 250 ευρώ και θέλω να τα κρατήσω για το ταξίδι στην Γερμανία. Δεν είμαστε και άπλα ! Μετά βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω όσους έχουν αλλάξει το τιμόνι, είναι περίπλοκη η τοποθέτηση - αλλαγή? Έχει παρακολουθήσει κανείς την διαδικασία και τι εργαλεία χρειάζονται? Έχουμε πει κάποια βασικά με τον Κοσμά και σκεφτόμουν να το προσπαθήσω μόνος μου αν προλάβω το ΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερωτησούλα. Εγώ που θέλω να αλλάξω το απλό τιμόνι του trendline με το δερμάτινο του gt και το έχω παραγγείλει θα χρειαστώ οπωσδήποτε το καλωδιάκι του αερόσακου??? Αν πάρω το τιμόνι μόλις μου έρθει απο το ταχυδρομείο και πάω στην αντιπροσωπεία θα το έχουν το καλώδιο να το βάλουν αμέσως ή θα μου πουν να το παραγγείλω και να περάσω άλλη μέρα να μου το περάσουν?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι πολυλειτουργικό το τιμόνι θα χρειαστείς νέα καλωδίωση και όχι μόνο......

Θέλεις και εγκέφαλο highline.Αν είναι απλό τριάκτινο δεν θα χρειαστείς τίποτα.Βάλε-βγάλε απλά και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Θα ήθελα να γνωρίζω εαν τελικά μπορεί να αλλάξω το τιμόνι από το Jetta TSI (2007 Hightlight) και στη θέση του να βάλω το πολυλειτουργικό από το golf 6 . Διαβάζοντας στο forum είδα ότι γίνεται.....

Αγόρασα το νέο τιμόνι και τον εγκέφαλο της κολόνας του τιμονιού (1K0-953-549-CD) αλλά δεν καταφέραμε την κωδικοποίηση...

έβγαζε σφάλμα και δεν δούλευε το Cruise Control ...

Μπορείτε να προτείνετε κάποιον (κυρίως από την θεσσαλονίκη ή την Βόρειο Ελλάδα) που το έχει κάνει...

Θα μπορούσατε να μου στείλετε τα στοιχεία του, τηλέφωνο κλπ

Ευχαριστώ Τάσος

Δράμα

Edited by tasos1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Θα ήθελα να γνωρίζω εαν τελικά μπορεί να αλλάξω το τιμόνι από το Jetta TSI (2007 Hightlight) και στη θέση του να βάλω το πολυλειτουργικό από το golf 6 . Διαβάζοντας στο forum είδα ότι γίνεται.....

Αγόρασα το νέο τιμόνι και τον εγκέφαλο της κολόνας του τιμονιού (1K0-953-549-CD) αλλά δεν καταφέραμε την κωδικοποίηση...

έβγαζε σφάλμα και δεν δούλευε το Cruise Control ...

Μπορείτε να προτείνετε κάποιον (κυρίως από την θεσσαλονίκη ή την Βόρειο Ελλάδα) που το έχει κάνει...

Θα μπορούσατε να μου στείλετε τα στοιχεία του, τηλέφωνο κλπ

Ευχαριστώ Τάσος

Δράμα

Το αυτοκίνητο λειτουργεί κανονικα, εχεις πρόβλημα με το τιμονι, λαμπάκια στο πινακα οργάνων? τι λαθη βγαζει?

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο λειτουργεί κανονικα, εχεις πρόβλημα με το τιμονι, λαμπάκια στο πινακα οργάνων? τι λαθη βγαζει?

ΝΑΙ το αυτοκίνητο δουλεύει κανονικά αλλά...

Τοποθετήσαμε το τιμόνι και τον νέο εγκέφαλο και μετά την κωδικοποίηση δούλευαν τα χειριστήρια του τιμονιού για το ραδιοCD και υπολογιστή ταξιδίου ....αλλά το Cruise Control δούλευε μόνο με την μηχανή σβηστή και το κλειδεί γυρισμένο και όχι όταν το αυτοκίνητο ήταν αναμένο.

Δεν γνωρίζω ακριβώς τον κωδικό σφάλματος, αλλά αυτό είχε να κάνει με τον αισθητήρας γωνίας διεύθυνσης (G85) (Δεν ήταν ενεργοποιημένος-εγκατεστημένος; ή κάτι τέτοιο).

Ο αρχικός εγκέφαλος της κολόνας ήταν ο 1K0-953-549-ΑΡ προσπαθήσανε να το κωδικοποιήσουν και με αυτόν αλλά δεν δεχόταν την κωδικοποίηση.

Για τον νέο που παραγγείλανε στην εταιρεία (1K0-953-549-CD), βλέπω από το λινκ (http://translate.google.com/translate?langpair=auto|el&u=http%3A%2F%2Fwiki.ross-tech.com%2Fwiki%2Findex.php%2FSteering_Wheel_Control_Module_Versions )αυτό ότι είναι ΟΧΙ στην στήλη σχετικά τον αισθητήρας γωνίας διεύθυνσης ...... αυτό φταίει; Αν θα είχαν δοκιμάσει με τον 1K0-953-549-CΗ θα υπήρχε πρόβλημα;

Ποιον εγκέφαλο έπρεπε να δοκιμάσουν ;

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ το αυτοκίνητο δουλεύει κανονικά αλλά...

Τοποθετήσαμε το τιμόνι και τον νέο εγκέφαλο και μετά την κωδικοποίηση δούλευαν τα χειριστήρια του τιμονιού για το ραδιοCD και υπολογιστή ταξιδίου ....αλλά το Cruise Control δούλευε μόνο με την μηχανή σβηστή και το κλειδεί γυρισμένο και όχι όταν το αυτοκίνητο ήταν αναμένο.

Δεν γνωρίζω ακριβώς τον κωδικό σφάλματος, αλλά αυτό είχε να κάνει με τον αισθητήρας γωνίας διεύθυνσης (G85) (Δεν ήταν ενεργοποιημένος-εγκατεστημένος; ή κάτι τέτοιο).

Ο αρχικός εγκέφαλος της κολόνας ήταν ο 1K0-953-549-ΑΡ προσπαθήσανε να το κωδικοποιήσουν και με αυτόν αλλά δεν δεχόταν την κωδικοποίηση.

Για τον νέο που παραγγείλανε στην εταιρεία (1K0-953-549-CD), βλέπω από το λινκ (http://translate.google.com/translate?langpair=auto|el&u=http%3A%2F%2Fwiki.ross-tech.com%2Fwiki%2Findex.php%2FSteering_Wheel_Control_Module_Versions )αυτό ότι είναι ΟΧΙ στην στήλη σχετικά τον αισθητήρας γωνίας διεύθυνσης ...... αυτό φταίει; Αν θα είχαν δοκιμάσει με τον 1K0-953-549-CΗ θα υπήρχε πρόβλημα;

Ποιον εγκέφαλο έπρεπε να δοκιμάσουν ;

Μάλλον αυτο πρεπει να φταίει αφου και το λαθος ειναι σχετικό, εγω έβαλα τοτε τον ΒD απο ΒC που ειχα και ολα οκ.

..και εσυ τι τον ήθελες τον CD αφου εκεί λεει οχι.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτο πρεπει να φταίει αφου και το λαθος ειναι σχετικό, εγω έβαλα τοτε τον ΒD απο ΒC που ειχα και ολα οκ.

..και εσυ τι τον ήθελες τον CD αφου εκεί λεει οχι.

Η εταιρεία τον έχει παραγείλει.....

Αρχικά επιμέναν για κάποιον πιο συμβατό με το αντίστοιχο με golf 5

Edited by tasos1
Link to comment
Share on other sites

Η εταιρεία τον έχει παραγείλει.....

Αρχικά επιμέναν για κάποιον πιο συμβατό με το αντίστοιχο με golf 5

Ποια εταιρεια εννοεις?

Το τιμονι στο εβαλαν σε εξουσιοδοτημένο με δικο τους controler?

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Ποια εταιρεια εννοεις?

Το τιμονι στο εβαλαν σε εξουσιοδοτημένο με δικο τους controler?

Το τιμόνι το αγόρασα εγώ και τον εγκέφαλο τον παραγγείλαμε από την αντιπροσωπεία.

Διαβάζοντας και σε ξένα forum για τον εγκέφαλο 1K0-953-549-CΗ διαπιστώνω ότι οι περισσότεροι προτείνουν αυτόν.

Θα χρειαστεί να αλλάξουμε δαχτυλίδι ή Cruise Control συμβατό με τα παραπάνω;

Ευχαριστώ

Επίσης

Νίκο ρίξε μια ματιά και αν μπορείς βοήθησέ με. : http://translate.google.com/translate?langpair=auto|el&u=http%3A%2F%2Fwww.golfmk5.com%2Fforums%2Fshowthread.php%3Ft%3D128494

αναφέρει σχετικά με το πρόβλημα που μου έβγαλε μετά την κωδικοποίση :

Αν θέλετε να χωρέσει ένα mk6 τροχό του ο ελεγκτής 1K0 953 549 CH είναι αυτό που χρειάζεστε. If you have the G85 sensor behind the slip ring. Εάν έχετε την G85 αισθητήρας πίσω από το δακτύλιο ολίσθησης. If your G85 sensor is on the steering rack then you could also use 1K0 953 549 CD Αν G85 αισθητήρας σας είναι στο ράφι τιμόνι τότε θα μπορούσατε επίσης να χρησιμοποιήσετε 1K0 953 549 CD

Τελικά ποιος εγκέφαλος κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Το τιμόνι το αγόρασα εγώ και τον εγκέφαλο τον παραγγείλαμε από την αντιπροσωπεία.

Διαβάζοντας και σε ξένα forum για τον εγκέφαλο 1K0-953-549-CΗ διαπιστώνω ότι οι περισσότεροι προτείνουν αυτόν.

Θα χρειαστεί να αλλάξουμε δαχτυλίδι ή Cruise Control συμβατό με τα παραπάνω;

Ευχαριστώ

Επίσης

Νίκο ρίξε μια ματιά και αν μπορείς βοήθησέ με. : http://translate.google.com/translate?langpair=auto|el&u=http%3A%2F%2Fwww.golfmk5.com%2Fforums%2Fshowthread.php%3Ft%3D128494

αναφέρει σχετικά με το πρόβλημα που μου έβγαλε μετά την κωδικοποίση :

Αν θέλετε να χωρέσει ένα mk6 τροχό του ο ελεγκτής 1K0 953 549 CH είναι αυτό που χρειάζεστε. If you have the G85 sensor behind the slip ring. Εάν έχετε την G85 αισθητήρας πίσω από το δακτύλιο ολίσθησης. If your G85 sensor is on the steering rack then you could also use 1K0 953 549 CD Αν G85 αισθητήρας σας είναι στο ράφι τιμόνι τότε θα μπορούσατε επίσης να χρησιμοποιήσετε 1K0 953 549 CD

Τελικά ποιος εγκέφαλος κάνει;

Γιατι ψαχνεις στα ξανα φορουμς αφου ο φιλος @vaio969 εδω το εχει υλοποιησει με επιτυχία.

Απο οτι διαβάζω εχει βαλει το 1K0 953 549 CH, ο οποιος υποστηρίζει Angle Sensor.

Πήγαινε εκει που τον πηρες και πες τους να στον αλλάξουν.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=37052&view=findpost&p=392560

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους …..

Κάποιες πληροφορίες από την δική μου προσπάθεια να αλλάξω το τιμόνι sτο αυτοκίνητο μου (VW Jetta TSI 140 HP – 2007), με το νέο τιμόνι του golf 6.

Αφού παιδεύτηκα πολύ τελικά τα κατάφερα…… με την μέγιστη βοήθεια αλλά και προσωπική εργασία του ΚΟΣΜΑ από Θεσσαλονίκη και του ΚΩΣΤΑ από Αθήνα με τις πολύτιμες συμβουλές-οδηγίες και την όλη στήριξη που είχα.

Αυτά που απαιτούνται για την αλλαγή αυτή είναι τα εξής :

1. Slip Rings : 1K0-959-653-C (υπήρχε στο αυτοκίνητο)

2. Εγκέφαλο στην κολώνα του τιμονιού : 1K0-953-549-CH (από ebay 170 $ από Ταιβαν και παράδοση σε 13 ημέρες)

3. Τιμόνι : Πολυλειτουργικό από golf 6

4. G 85 : 1Κ0 959 654 (υπήρχε στο αυτοκίνητο)

5. cruise control να είναι το 1K0 953 513 G (από ebay –Γερμανίας 74 € και παράδοση σε 4 ημέρες)

Ο απαραίτητος έλεγχος για τη συμβατότητα είναι εδώ : http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Steering_Wheel_Control_Module_Versions και φυσικά το cruise control να είναι το 1K0 953 513 G συμβατό με τον εγκέφαλο (έχει επιπλέον την επιλογή Cancel που δεν υπήρχε στο δικό μου)

Μετά την τοποθέτηση περιμένει κανείς να είναι όλα ΟΚ εφόσον δεν υπάρχουν ασυμβατότητες …… αλλά εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα σχετικά με την γωνία υποβοήθησης του τιμονιού G-85 και δεν σου επιτρέπει να δεχθεί σωστή κωδικοποίηση και το σφάλμα δεν σβήνει με τον εγκέφαλο της αντιπροσωπείας (παραμένει αναμμένο το τιμόνι στον πίνακα οργάνων και δεν σβήνει παρά τις ρυθμίσεις που γίνονται σύμφωνα με τις οδηγίες του εγκεφάλου).

29072011062.jpg

Δεν δέχεται την βασική ρύθμιση στην γωνία διεύθυνσης του τιμονιού.

Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να κάνεις το εξής:

Αφού πρώτα σβήσεις όλες τις πιθανές βλάβες που βγάζει η αναζήτηση με το vag-com, εκτελείς τα βήματα της βασικής ρύθμισης …….. επιπλέον χωρίς να σβήσεις την μηχανή εκτελείς με το vag-com και τις ενέργειες που περιγράφονται εδώ : http://www.ross-tech.com/vag-com/cars/steeringangle.html , στην συνέχεια με αναμμένη την μηχανή γυρίζεις το τιμόνι και πάλι όλο αριστερά μέχρι το τέρμα, το κρατάς τερματισμένο για ένα δευτερόλεπτο, κάνεις το ίδιο και για δεξιά και τέλος επαναφέρεις το τιμόνι στην ευθεία και κινείς το αυτοκίνητο στην ευθεία με ταχύτητα μικρότερη τον 20 χιλ/h …. Σε λίγα μέτρα το λαμπάκι σβήνει.

ΠΡΟΣΟΧΗ

1. Ο εγκέφαλος στην κολώνα (που αναφέρεται στο forum) 1K0-953-549-CD σύμφωνα με http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Steering_Wheel_Control_Module_Versions δεν υποστηρίζει την γωνία διεύθυνσης (Steering Angle Sensor)

2. Το cruise control να είναι το 1K0 953 513 G ώστε να είναι συμβατό με τον εγκέφαλο 1K0-953-549-CH

3. Το Slip Rings : 1K0-959-653-C

Το τελικό αποτέλεσμα είναι αυτό …..

timoni.jpg

Να ζητήσω συγνώμη αν κάτι δεν το περιέγραψα σωστά ή αναλυτικά …..…

Φυσικά ο ΚΟΣΜΑΣ & ΚΩΣΤΑΣ είναι αυτοί που μπορούν να συμπληρώσουν τις λεπτομέρειες που παρέλειψα και αυτοί που με τις γνώσεις τους και την προσφορά τους κατάφερα μετά από πολύ προσπάθεια, στεναχώρια και αναμονή να έχω το τιμόνι που ήθελα στο αυτοκίνητό μου.

Άλλη αίσθηση και άλλη φινέτσα……

Σε λίγες μέρες θα σας ενημερώσω και για την αλλαγή στο ραδιοCD

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και πάλι τον ΚΩΣΤΑ και τον ΚΟΣΜΑ

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραίο το αισθητικό αποτέλεσμα.Μεγειές και από μένα.Βέβαια με το αρχημαστόρι τον Κοσμά σίγουρο είναι ότι θα είχες αίσιο αποτέλεσμα.:pardon:

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και να το χαίρεσαι.

Να συμπληρώσω στα όσα αναφέρει ο Τάσος, ότι το Project ολοκληρώθηκε για άλλη μια φορά με βοήθεια του Forum στο οποίο υπάρχουν αρκετές πηγές πληροφόρησης και αρκετή διάθεση για αλληλοβοήθεια και υποστήριξη.

Μπράβο λοιπόν στο Τάσο για την προσπάθεια και φυσικά στον Κοσμά για την βοήθεια που προσέφερε.

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σε όλους ! :thumbsup::lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Κατανοώ την αγανάκτηση του Τάσου και το ''ταξίδι'' από Δράμα για Θεσσαλονίκη που με όλα αυτά δεν θα μπορούσα να μην βοηθίσω όσο μπορώ ! (καλά που μας ξεκόλλησε ο Κώστας σε ένα σημείο αλλιώς μπορεί ακόμα να έψαχνα !)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα και απο μενα!ειμαι ο Βασιλης απο Σπαρτη,κατοχος ενος JETTA GT μοντελο 8-2008.

πριν λιγο καιρο μπηκα και εγω στη διαδικασια της αλλαγης του τιμονιου για καθαρα αισθητικους λογους,οπως οι περισσοτεροι απο εσας.

διαβαζω εδω και μερες το συγκεκριμενο τοπικ για να καταληξω στο σωστο επιτελους κωδικο πλακετας για να δουλεψει και το δικο μου τιμονι.

το αυτοκινητο το ειχα παραγειλλει εξ'αρχης με πολυλειτουργικο και με υπολογιστη ταξιδιου(εχει τη μεγαλη οθονη στο καντραν και ολες οι λειτουργιες του υπολογιστη γινονται απο τα πληκτρα του τιμονιου)οπως καταλαβαινετε τωρα δε μπορω να δω τιποτα απο τον υπολογιστη και φυσικα δεν εχω κορνα!

πριν ακομα διαβασω εδω τις προσπαθειες που εχετε κανει,δοκιμασα τυχαια με ενα φιλο που δουλευει εδω στην αντιπροσωπεια της VW τον εγκεφαλο απο ενα καινουργιο GOLF GTI με κωδικο 1K0-953-549-CD.δουλεψαν σχεδον ολα εκτος απο το πληκτρο return(κατω-κατω)στη δεξια πλευρα και στην ιδια πλευρα το πληκτρο που βρισκεται αριστερα(οταν εμπαινα στο μενου δεν ειχε επιλογη προς τα πισω,μονο μπροστα)

το τιμονι ειναι αγορασμενο απο το εξωτερικο γνησιο αλλα δε μπορω να σας πω με βεβαιοτητα απο ποιο μοντελο ειναι.(νομιζω απο scirocco??ειναι λιγο διαφορετικο απο του φιλου Τασου(tasos1)εδω πιο πριν,κομμενο στο κατω μερος,με πιο αγωνιστικα πιασιματα αλλα ακριβως ιδια πληκτρα)

το μεγαλο ερωτηματικο μου ειναι εαν πρεπει να καταληξω τελικα στον 1K0-953-549-CH και ετσι λυθει το ολο προβλημα............??????????θα δουλεψουν ολα τελικα η' θα δωσω 200euros αδικα και τελικα θα παω για την επομενη προσπαθεια??(1K0-953-549-CF)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα στη παρεα,χθες εβαλα ενα τιμονι απο golf 6 σε ενα Εος '07 μονελο με DSG αφου πρωτα αλλαξαμε και εγκεφαλο απο AQ σε CH.

Δουλεψε ο φωτισμος του τιμονιου,τα πληκτρα και η κορνα,δεν δουλευει ομως το υδραυλικο τιμονι,ειναι βαρυ δηλαδη,και φυσικα αναβουν οι ενδειξεις για το τιμονι,esp & tpms και δεν λενε να σβησουν.

Τι πηγε στραβα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.