Jump to content
poen

Polo Gti Dsg Vs Corsa Opc

  

4 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Η MITO ειναι αλλη κατηγορια απο opc...

Οσο για το opc ναι μεν εφτιαξε ενα καλο ονομα πριν την κριση...και ουσιαστικα ηταν μονοπωλιο τοτε!

Αλλα πρεπει να σκεφτουμε το θαψιμο που εχει φαει απο τον κοσμο..και εξηγω...

Ειδαν τα "σαινια προγραμματιστες μας" οτι το Opc πουλαει....και ο κοσμος ζηταει κι αλλες επιδοσεις,και το μονο που καταφερναν ηταν να σπανε το ενα μετα το αλλο...!

Μετα απο καιρο οταν ειδαν τι επαιζε....καταλαβαν που υστερουσε το μοτερ και καπως βελτιωθηκαν...

Προσωπικα γνωριζω Opc που δουλευει τρελες πιεσεις εδω και ενα χρονο...και το παιδι καθε βραδυ κυνηγιεται ακομη και μονος του!

Οσο για το fn2.....το μονο που εχω να πω ειναι οτι ειναι σε ποιοτητα golf και απ εξω μονο απο πισω με χαλαει...

απο μπροστα ειναι ΤΕΛΕΙΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

TwoFaCe δεν είπα να φας μπαν ρε φίλε αλλα πώς να το κάνουμε τα opel ήταν καλά όταν έβγαινε to kadett το calibra το ascona to manda to monza μετά απλά έκανε το αυτοκίνητο του Έλληνα καραβανά OPEL ASTRA ασημή 1,4

Golf_mk2 τη να κάνουμε ρε φίλε είμαστε καλά παιδιά και τους ανεχόμαστε όλους ……

Κάποιος μου είπε πως θα κάνει μήνυση τους opelακιδες γιατί γέμισαν τον τόπο με σπασμένα μοτέρ

και όσο για το θέμα polo gti vs corsa opc άπλα θα έλεγα μοτέρ από vw , εσωτερικό από opel , σκάφος και σασμάν από vw , καθρέφτες από opc , ζάντες από opc και χρώμα κόκκινο από την opel με μαύρες ζάντες ….. ( μακριά απο τις μπλε δαγκάνες της opel )

Edited by sta8or
Link to comment
Share on other sites

TwoFaCe δεν είπα να φας μπαν ρε φίλε αλλα πώς να το κάνουμε τα opel ήταν καλά όταν έβγαινε to kadett το calibra το ascona to manda to monza μετά απλά έκανε το αυτοκίνητο του Έλληνα καραβανά OPEL ASTRA ασημή 1,4

Golf_mk2 τη να κάνουμε ρε φίλε είμαστε καλά παιδιά και τους ανεχόμαστε όλους ……

Κάποιος μου είπε πως θα κάνει μήνυση τους opelακιδες γιατί γέμισαν τον τόπο με σπασμένα μοτέρ

και όσο για το θέμα polo gti vs corsa opc άπλα θα έλεγα μοτέρ από vw , εσωτερικό από opel , σκάφος και σασμάν από vw , καθρέφτες από opc , ζάντες από opc και χρώμα κόκκινο από την opel με μαύρες ζάντες ….. ( μακριά απο τις μπλε δαγκάνες της opel )

Εσωτερικό από opel?

Μήπως εννοείς μόνο τα καθίσματα του opc?

Link to comment
Share on other sites

update.

Τελικα λευκο ετοιμοπαραδοτο με οροφη δεν εχει.

Εχει λευκο με 18αρες μεγαλη αεροτομη OPC ηλεκτρονικο κληματισμο με το πακετο που εχει θερμοανακλαστικο παρμπριζ και μεγαλη οθονη μεσα.

τιμη τελικη 20800 με την εκπτωση απο 2400 να ειναι 2500 πλεον ακωμη και με δωσεις.

αν παρω λευκο με οροφη που θελω και ενα δυο πραγματα ακωμη θα το εχω απο 4-5 /1 /11 μου ειπε. επισης η τιμη που μου εδωσαν για το golf ειναι πολυ μικρη αλλα μου ειπε πως αν βρω αγοραστη αναλαμβανουν αυτοι να κανουν διακανονισμο.

τι λετε;

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις το αμάξι έτσι όπως το θες και ας περιμένεις λίγο καιρό.

Συμφωνώ και 'γώ είναι χαζομάρα να παίρνεις ένα αμάξι επειδή είναι ετοιμοπαράδοτο!Περίμενε όσο χρειαστεί, αμάξι παίρνεις όχι αναπτήρα!

Link to comment
Share on other sites

Πλεον ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα καλυτερα να το παρεις και μετα απο 1/1/2011 για να πληρωνεις τελη βασει CO...

Link to comment
Share on other sites

update.

Τελικα λευκο ετοιμοπαραδοτο με οροφη δεν εχει.

Εχει λευκο με 18αρες μεγαλη αεροτομη OPC ηλεκτρονικο κληματισμο με το πακετο που εχει θερμοανακλαστικο παρμπριζ και μεγαλη οθονη μεσα.

τιμη τελικη 20800 με την εκπτωση απο 2400 να ειναι 2500 πλεον ακωμη και με δωσεις.

αν παρω λευκο με οροφη που θελω και ενα δυο πραγματα ακωμη θα το εχω απο 4-5 /1 /11 μου ειπε. επισης η τιμη που μου εδωσαν για το golf ειναι πολυ μικρη αλλα μου ειπε πως αν βρω αγοραστη αναλαμβανουν αυτοι να κανουν διακανονισμο.

τι λετε;

Θα σε παρότρυνα να πάρεις κάτι ανώτερο ή ίδιας κλάσης απ' αυτό που έχεις κι όχι κάτι πολύ κατώτερο του .

Είναι σαν

Να μπορείς να έχεις : http://img833.imageshack.us/img833/8374/sexywhitebabydoll.jpg

Και τελικά διαλέγεις : http://img844.imageshack.us/img844/3030/32792888948a3b805b25.jpg

Εντελώς φιλικά ,

Speedy

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρότρυνα να πάρεις κάτι ανώτερο ή ίδιας κλάσης απ' αυτό που έχεις κι όχι κάτι πολύ κατώτερο του .

Είναι σαν

Να μπορείς να έχεις : http://img833.imageshack.us/img833/8374/sexywhitebabydoll.jpg

Και τελικά διαλέγεις : http://img844.imageshack.us/img844/3030/32792888948a3b805b25.jpg

Εντελώς φιλικά ,

Speedy

Τι το κακο εχει η 2η κοπελα εκτος του οτι ειναι ξανθια βρε speedy? 8)

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

poen....προτεινω ηλιοροφη οπως και δηποτε!!!ειναι απλα τελεια!!!

Και προσωπικα θα το επαιρνα σε μαυρο....πολυ διακριτικο....και καθολου συνιθησμενο...!

Υ.Γ παρε με σημερα τηλ αν βγεις!

Link to comment
Share on other sites

update.

Τελικα λευκο ετοιμοπαραδοτο με οροφη δεν εχει.

Εχει λευκο με 18αρες μεγαλη αεροτομη OPC ηλεκτρονικο κληματισμο με το πακετο που εχει θερμοανακλαστικο παρμπριζ και μεγαλη οθονη μεσα.

τιμη τελικη 20800 με την εκπτωση απο 2400 να ειναι 2500 πλεον ακωμη και με δωσεις.

αν παρω λευκο με οροφη που θελω και ενα δυο πραγματα ακωμη θα το εχω απο 4-5 /1 /11 μου ειπε. επισης η τιμη που μου εδωσαν για το golf ειναι πολυ μικρη αλλα μου ειπε πως αν βρω αγοραστη αναλαμβανουν αυτοι να κανουν διακανονισμο.

τι λετε;

Poen είναι λίγο δύσκολο να βρεις αγοραστή σε εποχή κρίσης, αν και το Golfaki είναι super. Μόνο μέσω γνωστού μπορείς να το δώσεις γρήγορα αλλιώς προχωράς με την ανταλλαγή για να ξεμπερδεύεις, απλά θα έχεις μεγάλη χασούρα.

Εγώ ήμουν λίγο τυχερός και έδωσα το δικό μου σε 1,5 μήνα (όχι μέσω της αντιπροσωπείας VW που το είχα στημένο πάντως) και έχοντας καπαρώσει το Golf από 27/4 παρέλαβα 30/5.

Link to comment
Share on other sites

Eντυπώσεις από βόλτα με polo gti vs OPC.

Το OPC φαινόταν πιο ψυχομένο και πιο..."αλήτικο". έμοιαζε με "φτιαγμένο" βασικά. :D

Λίιιιγο lag χαμηλά, εξατμισούλα με θόρυβο (λογικά πλαίσια πάντα) κτλ.

Το Polo ήταν λίγο πιο incognito. Ακουγόταν και σ'αυτό η εξάτμιση αλλά όχι τόσο όσο του opc και γενικά ήταν πιο γραμμικό. Προσωπικά λάτρεψα ξανά το dsg του polo κι ας λένε ότι είναι χειρότερο από το δικό μου (dsg 6άρι υγρού συμπλέκτη).Μου φάνηκε ιδανικό για το αμάξι. :D

Αν με έβαζες να διαλέξω, θα σου έλεγα ότι το OPC ήταν "μπροστά" ελάχιστα σε κάποιο άνοιγμα κτλ.

Παρόλα αυτά λόγω DSG έβλεπες το polo να κερδίζει συνεχώς έδαφος σε ρεπρίζ με αλλαγές. :D

Σχετικά με το πάτημα, το polo ήταν πιο φιλικό.Σε προειδοποιούσε για το πόσο κοντά ή μακρυά είσαι από τα όριά του.Το OPC είναι λίγο πιο απόλυτο (άμα γλιστρήσει θέλει "καλύτερα" χέρια).

Στο τέλος αυτό που αποκόμμισα ήταν ότι είναι 2 αμάξια που απευθύνονται σε διαφορετικό "κόσμο".

Το ένα είναι για "οργισμένα νιάτα", γι' αυτούς που θέλουν να έχουν ένα γρήγορο αμάξι και να το δείχνουν. Το άλλο είναι για πιο low profile τύπους.

Και τα 2 είναι εξίσου αποτελεσματικά και μπορείς να κινηθείς πολύ γρήγορα.

Για τα φρένα δεν έχω άποψη γιατί δεν μπόρεσα να τα πιέσω τόσο ώστε να δω αντοχή. Πάντως προσωπικά του polo το πετάλι του φρένου μου άρεσε περισσότερο.Καταλάβαινα καλύτερα πόσο έπρεπε να πατήσω για να σταματήσω (αν και αυτό μπορεί να έχει να κάνει με το γεγονός ότι έχω συνηθίσει την περισσότερη "βοήθεια" στο πετάλι του φρένου - βλέπε Golf 4 που είχα πριν :blush: )

Ερώτηση :

Καλημερα. εισουν αρκετα κατατοπιστικος!!!

μπορεις να μου πεις αν στο manual το polaki ειδες delay στα κατεβασματα απο τα χειριστηρια?

κανατε καθολου ανοιγματα και με τα 2 αμαξια διπλα διπλα? το polo ειναι το ιδιο αφορυβο με τα αλλα tsi scirocco golf6? σιγουρα ειναι ποιο αθορυβο απο το cupra ibiza αλλα ποσο?

το τιμονι του opc τι αισθιση σου εδωσε?

ευχαριστωωωωωωω

Απάντηση:

Πήρα βόλτα και το ένα και το άλλο αμάξι και μετά αποφασίσαμε να ανοίξουμε από 2α δίπλα δίπλα (κανονισμένο "πάτημα"), στο αεροδρόμιο.

Εκεί που έγινε η κόντρα του S80 2.0T με την... 118i :lol: (ξέρουν κάποιοι :D :ysterical: )

Σχεδόν κόπιες πήγαιναν τα αμάξια.Λίγο χαμηλά το GTi πήγαινε καλύτερα και ψηλά "κέρδιζε" τη διαφορά το OPC. Επιπλέον επειδή το GTi είναι DSG, έβλεπες ότι το OPC έχανε στις αλλαγές ταχυτήτων.Ήταν πολύ...παράξενο. :lol:

Για το θόρυβο...Πιο θορυβώδες από Golf 6, πιο αθόρυβο από το Cupra.Σε μπέρδεψα έτσι? :lol: Ας πούμε ότι είναι ιδανικά θορυβώδες.Τόσο ώστε να σε πορώνει αλλά και ΟΣΟ πρέπει ώστε να μην σε κουράζει ο θόρυβος. Και επειδή δε με γνωρίζεις να σου πω ότι προσωπικά είμαι λίγο "κακός" με τις θορυβώδεις εξατμίσεις :oops: . Δεν τις πάω καθόλου βασικά. Άλλοι τις γουστάρουν και κάνουν επίτηδες το αμάξι/μηχανή τους να κάνει βαβούρα. :D .

Επιστρέφοντας στο θέμα...Πώς να στο εξηγήσω???

Διαισθητικά ας πούμε είναι πάντως πιο κοντά στο Golf-Scirocco και πιο μακρυά από το Cupra.

Για τα τιμόνια δεν μπορώ να σου πω γιατί τα άνοιξα σε ευθεία οπότε μπορεί να έχω μία άποψη για τα τιμόνια τους αλλά...επειδή είναι πολύ μικρή η εμπειρία και πολύ περιορισμένη, δε θέλω να σου πω για να μην πω καμιά βλακεία.Και για τα 2 μπορώ να πω ότι ήταν αρκετά σαφή στις κινήσεις.Καταλάβαινες που πατάνε οι τροχοί.

Delay στο κατέβασμα στο manual?

Αν είναι κίνηση που του ζητάς να κάνει αλλά είναι αντίθετη από την πρόβλεψη του DSG (πχ ενώ φρενάρεις να ζητήσεις να βάλει την επόμενη αντί για την προηγούμενη που είναι αυτό που έχει προβλέψει ο εγκέφαλος του DSG). Αλλά την ίδια καθυστέρηση έχει και το δικό μου (DSG 6άρι υγρού συμπλέκτη) και προσωπικά μου φαίνεται πολύ λογικό. ΕΠΙΣΗΣ είναι μία καθυστέρηση σε σχέση με την ταχύτατη αλλαγή που συνηθίζεις στο DSG.

Κατά τα άλλα δεν κατάλαβα κάποια καθυστέρηση. hmmm.gif

Το OPC ξαναλέω ότι μου φάνηκε πιο...άγριο, πιο αντρίκιο, πιο...κοντράδικο (αυτόν τον αέρα αποπνέει). Το GTi είναι πιο "χαλαρό".Δείχνει ότι είναι κάτι διαφορετικό από το "απλό" Polo αλλά αν δεν ξέρεις, δεν το καταλαβαίνεις.Το OPC κάνει ψιλο-κρά (ακόμα και σε μαύρο που το είχε το παλικάρι)

Επιπλέον (κάτι που έμαθα σήμερα), ένας ακόμα λόγος που δεν θα αγόραζα το OPC είναι γιατί ο εμπρός προφυλακτήρας του έχει (άβαφος) 1000€. :Ddizzy2.gif Ο Χριστός και η μάνα του!!!

Είπαμε, ειδική έκδοση αλλά όχι κι έτσι. thumbsdown.gif

Λοιπόν οδήγησα το polo GTI και μπορώ να πω ότι είναι αρκετά καλό με το μέτρο σύγκρισης που έχω.

Φρένα γραμμικά θα τα έλεγα, από αντοχή δεν θέλησα να τα ζορίσω, σταθερό, ελαφρά υποστροφικό (εντάξει δεν το πήγα αίμα, μην το παίζω και δοκιμαστής, έτυχε και το οδήγησα από φίλο και δεν είχε και πολλά χλμ). Αρκετός θόρυβος λογικό λόγω του κινητήρα και του μεγέθους. Θα έλεγα περισσότερος και από GT mk5 (170ΗΡ) αλλά πάει καιρός από τότε και τα αυτιά μου μπορεί να είναι πιο ευαίσθητα :lol: .

Το οπσ δεν τον έχω οδηγήσει αλλά αν καταλαβαίνω καλά από ότι διαβάζω και ότι γράφουν οι συμφορουμίτες είναι πιο άγριο.

Το πολο οδηγείται περισσότερο με γραμμές νομίζω όπου και είναι πολύ αποτελεσματικό, γραμμικό, και σαφές. Αν θέλεις κάτι παραπάνω, με κοντρίδια, κολίδια (υπερστροφές sorry για τα γαλλικά) δεν μπορώ να σου δώσω απάντηση. Δεν με άφησε ο φίλος να το ευχαριστηθώ τόσο :lol: .

Λυπάμαι που το δικό μου τουτου δεν έχει dsg. :huh: οπότε δεν μπορώ να σου πω αν έχει τα καλύτερα κατεβάσματα αλλά είναι καλή φάση, τέλος. Τώρα αν γουστάρεις να ανακατεύεις την σούπα παραδοσιακά είναι άλλο.

Πηγή:My Link

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

οχι εγω ειμαι! χαχαχαχα

Και από ότι είδα είχες αναφερθεί και στο περιστατικό με το "Ιταλικό" στο περιβόλι των τρελλών του αυτοκινήτου με όλες τις φυλές μέσα!! :o

Χαρά στο κουράγιο σου Πάνο. :D

Κατά βάθος πάντως είσαι VAGitis, ακόμα και αν πας στα Opel θα ξαναγυρίσεις στα VW!!

Link to comment
Share on other sites

βλεπω τον ποεν καθε 2 χρονια να πουλαει το αυτοκινητο του :)

αφου δε του εκατσε το VW ας δοκιμασει λιγο OPEL ισως ταιριαξει πιο πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλα εσυ προσεχε γιατι στο ΤΕΙ που σε πετυχα ειδα πως σε κοιτουσαν τα κοριτσακια...

ξερολουκουμο σε βλεπανε κυριε καθηγητα new_iloveyou.gif

ps: ισως τελικα το vag goup δεν με χασει αφου το opc δεν ειναι ετοιμο για να με δελεασει τοσο πλεον.. τι 3 τι 5 μηνες? :)

αχαχαχαχαχχα

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

οχι γιατι ειμαι Λαρισσα ωταν παω Αθηνα θα το ξανακοιταξω θα περασω και απο τον Πετροπουλο μια βολτα..

Link to comment
Share on other sites

¶μα θες ετοιμοπαράδοτο δεν θα πας στον Πετρόπουλο. Θα μας σε αντιπροσωπία μεγάλη πχ καλτσούνης που σίγουρα αυτός θα έχει πολλά ετοιμοπαράδοτα καθώς ξέρω πως είναι ο μεγαλύτερος εισαγωγέας στο Ελλαδιστάν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.