Jump to content
Detuner

Εκαψε Τα Λαδια? Golf 5 Gti

Recommended Posts

Γεια σας.. το αυτοκινητο το εχω παρει μεταχειρισμενο τωρα εχει 52000 χιλιομετρα και το service του το εχω κανει στα 48000(πριν απο εναμισι μηνα εγινε..το χρησιμοποιω αρκετα το αμαξι..). σημερα παω να το βαλω μπροστα και μου αναψε οτι δεν εχει λαδι.. παω σε ενα βενζιναδικο το βλεπει και πρεπει να ειχε πραγματικα μια σταγονα λαδι.. Το αμαξι ειναι βελτιωμενο στα 270 αλογα περιπου και δε το σκιζω ελεεινα.. εκτος απο κατι μερες που με επιανε και μπορει να το τρελενα για κανα δυωρο και να τελιωνα ενα ντεποζιτο :D ... ειναι λογικο λοιπον να τα εκαψε σε τοσο λιγο.. πειτε μου εκδοχες να ηρεμησω.. :) .. ευχαριστω εκ των προτερων.. επισης λαδια μου συμπληρωσε 10 -60 .. ειναι τα σωστα ??

Edited by Detuner
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.. το αυτοκινητο το εχω παρει μεταχειρισμενο τωρα εχει 52000 χιλιομετρα και το service του το εχω κανει στα 48000(πριν απο εναμισι μηνα εγινε..το χρησιμοποιω αρκετα το αμαξι..). σημερα παω να το βαλω μπροστα και μου αναψε οτι δεν εχει λαδι.. παω σε ενα βενζιναδικο το βλεπει και πρεπει να ειχε πραγματικα μια σταγονα λαδι.. Το αμαξι ειναι βελτιωμενο στα 270 αλογα περιπου και δε το σκιζω ελεεινα.. εκτος απο κατι μερες που με επιανε και μπορει να το τρελενα για κανα δυωρο και να τελιωνα ενα ντεποζιτο :D ... ειναι λογικο λοιπον να τα εκαψε σε τοσο λιγο.. πειτε μου εκδοχες να ηρεμησω.. :) .. ευχαριστω εκ των προτερων.. επισης λαδια μου συμπληρωσε 10 -60 .. ειναι τα σωστα ??

Κάποιο πρόβλημα υπάρχει. Αμέσως στην κοντινότερη αντιπροσωπία. Να σου αφερέσουν και τα λάδια γιατί είναι τελείως λάθος. Πρέπει να βάζεις 5w-30.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο πρόβλημα υπάρχει. Αμέσως στην κοντινότερη αντιπροσωπία. Να σου αφερέσουν και τα λάδια γιατί είναι τελείως λάθος. Πρέπει να βάζεις 5w-30.

Ποσο λαθος?? γραφουν για υψηλες επιδοσεις και για turbo κινητηρες... αν τα αφησω τι θα γινει??

Link to comment
Share on other sites

Ποσο λαθος?? γραφουν για υψηλες επιδοσεις και για turbo κινητηρες... αν τα αφησω τι θα γινει??

Εγώ στην θέση σου θα τα άλλαζα και αμέσως μάλιστα, μην γίνει καμία ζημιά στην μηχανή γιατί έχει και πρόγραμμα. Επιπλέον τα λάδια που σου έβαλε είναι τελείως εκτός προδιαγραφών του κατασκευαστή.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τα άλλαζα 1000%, μην γίνει καμία ζημιά στην μηχανή γιατί έχει και πρόγραμμα. Επιπλέον τα λάδια που σου έβαλε είναι τελείως εκτός προδιαγραφών του κατασκευαστή.

μπορω να παω στο βενζιναδικο που τα εβαλα και να απαιτησω να μου τα αλλαξουν???

Link to comment
Share on other sites

Ποσο λαθος?? γραφουν για υψηλες επιδοσεις και για turbo κινητηρες... αν τα αφησω τι θα γινει??

Δεν έχει σημασία τι γράφουν, απλά δεν κάνουν για το αυτοκίνητο σου. Τα 10-60 π.χ. Motul Racing είναι κορυφαία λάδια, είναι όμως μόνο για αγωνιστική χρήση και θέλουν αλλαγή κάθε 2-3 μήνες.

Το αυτοκίνητο σου χρειάζεται Long Life 5-30 λάδια. ¶ντε να βάλεις και 5-40 (με προδιαγραφή VW) αλλά 10-60 είναι εντελώς αταίριαστα για το μοτέρ.

Link to comment
Share on other sites

Οπως λενε και τα παιδια οσο το γρηγοροτερο αλλαγη λαδιων σε Catrol ή Mobil 05-30w για να εισαι οκ. Αλλα αδερφε μια ερωτηση να σου κανω αποφασισες να παρεις ενα αυτοκινητο υψηλων προδιαγραφων με προγραμμα +++++++ διαφορα αλλα επανω χωρις ομως να γνωριζεις ισως και τα βασικα του TSI . Το σκησιμο που αναφερεις εξαρταται και πως το "σκιζεις" . Να σου καψει τοσο πολυ λαδι ΟΧΙ δεν ειναι φυσιολογικο μεσα σε αυτα τα χλμ απο τοτε που εκανες service μηπως προσφατα βρηκες πουθενα και εσταζε σταγονα σταγονα και δεν το προσεχες? Επισης αν το εκανες service στο δελτιο παραδοσης γραφει ποσα λιτρα ακριβως σου εχουν βαλει στο αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

θα το παω αυριο φιλιππαιο μιας και ειναι κοντα.. ποσα να υπολογιζω για αλλαγη λαδιων και για να δει γιατι τα εκαψε??? στο parking που το βαζω γιατι εχω δικο μου δεν εχει ουτε μια σταγονα κατω..

Link to comment
Share on other sites

μπορω να παω στο βενζιναδικο που τα εβαλα και να απαιτησω να μου τα αλλαξουν???

τζαπα εννοεις? οχι φιλε...απο την στιγμη που εσυ ο ιδιος δεχτηκες,δεν γινεται να κανεις καμια φασαρια,εξαλλου βενζιναδικο ειναι και οχι αντιπροσωπεια...αλλη φορα να ξερεις...

Link to comment
Share on other sites

Πεταξε τα αμεσα και βαλε 5w30.Ασε τα βενζιναδικα.Αυτα δεν ξερουν τις προδιαγραφες του κινητηρα σου.Gti και πειραγμενο θα το εμπιστευτεις στον βενζινοπωλη;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

σε παρακαλω δες αν στο δοχειο του παραφλου εχει μαυρες κιλιδες..λαδια εχω ακουσει να βαζουν και 0-40 σε πειραγμενα..η γνωμη μου ειναι να βαζεις 5-30 και μονο.

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

πηγα στο φιλιππαιο μιας και ειναι κοντα μου και τα αλλαξα τα λαδια και φιλτρο.. πολυ καλη εξυπηρετηση.. μου κοιταξε και το αμαξι γενικα και ειχε προβλημα μια βαλβιδα(πιεσης καυσιμου αν θυμαμαι καλα) μου το αλλαξε και αυτο.. γενικα ευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

πηγα στο φιλιππαιο μιας και ειναι κοντα μου και τα αλλαξα τα λαδια και φιλτρο.. πολυ καλη εξυπηρετηση.. μου κοιταξε και το αμαξι γενικα και ειχε προβλημα μια βαλβιδα(πιεσης καυσιμου αν θυμαμαι καλα) μου το αλλαξε και αυτο.. γενικα ευχαριστημενος

;)

Link to comment
Share on other sites

ο κατασκευαστης οριζει 5-30 οσων αφορα τα λαδια και καλα ειναι να μενουμε εκει τα 10-60 ειναι μονο συνθετικα απο οσο ξερω αλλα δεν ειναι για τα δικα μας μοτερια

Link to comment
Share on other sites

Detuner με γεια το καινούργιο αμάξι και απροβλημάτιστο..

Παρατηρώ από 2-3 Θεματα που άνοιξες, ότι του δίνεις και καταλαβαίνει...

πρόσεξε το λιγάκι παραπάνω το αμαξάκι κρίμα είναι.

Προσάρμοσε λίγο την οδήγησή σου στο Gti,μην το δουλεύεις συνέχεια ψηλά

Χωρίς παρεξηγηση...:)

Link to comment
Share on other sites

Detuner με γεια το καινούργιο αμάξι και απροβλημάτιστο..

Παρατηρώ από 2-3 Θεματα που άνοιξες, ότι του δίνεις και καταλαβαίνει...

πρόσεξε το λιγάκι παραπάνω το αμαξάκι κρίμα είναι.

Προσάρμοσε λίγο την οδήγησή σου στο Gti,μην το δουλεύεις συνέχεια ψηλά

Χωρίς παρεξηγηση...:thumbsup:

Δεν το οδηγω συνεχεια ψηλα και το προσεχω παρα πολυ... βενζινη βαζω μονο 100αρα και αν δεν εχω λεφτα προτιμω να μη το παρω.. (ειμαι 19 και τα λεφτα που παιρνω απο τη δουλεια μου δε με βγαζουν στο να μπορω να το τρεχω συνεχεια..) αν επαιρνα 300-400 ευρω παραπανω δε θα επεφτε κατω απο 6000 στροφες :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν το οδηγω συνεχεια ψηλα και το προσεχω παρα πολυ... βενζινη βαζω μονο 100αρα και αν δεν εχω λεφτα προτιμω να μη το παρω.. (ειμαι 19 και τα λεφτα που παιρνω απο τη δουλεια μου δε με βγαζουν στο να μπορω να το τρεχω συνεχεια..) αν επαιρνα 300-400 ευρω παραπανω δε θα επεφτε κατω απο 6000 στροφες ;)

Μονο 5-30 φιλε μου οτι αλλο και κυριος αυτο το ιξωδες που ανεφερες ειναι εγκληματικο γ το μοτερ και μπορει να σου προκαλεσει προβληματα σοβαρα στον κινητηρα αλλαξε τα αμμεσα αυτη ειναι η γνωμη μ φιλε μου και μετα παρακολουθα την καταναλωση λαδιου να δεις τι παιζει...

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που αλλαξες τα λαδια σου δες το και σαν συμπεριφορα το αμαξι σου πως παει. Παντως για 1ο αμαξι και 2λιτρο ομολογω πως μπηκες αμεσως στα βαθια..

Link to comment
Share on other sites

εσυ λες αυτο.....εμενα το δικο μου gti v ητaν δωρο απτο μπαμπα στο γιο επειδη τελειωσε το πανεπιστημιο.....δηλαδη αστα....παλι καλα που εφυγε για το εξωτερικο και το πηρα εγω....φουλ εχτρα ηταν το δωρο....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.