Jump to content
FSI V

ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΕΓΓΥΗΣΗΣ

Recommended Posts

μπα φιλε..δεν ειναι πολλοι οι εγγεγραμενοι¨με προβληματα.:yahoo:

σκέψου πόσα VW έχουν πουληθεί στην Ελλάδα

τί άλλο να σου πώ...

προβλήματα θεωρούνται οι γρύλοι παλιά, σκάστρες, κάτι σένσορες κλπ.

μεμονωμένα περιστατικά (τουρμπίνες, κομπρέσορες, κλπ) είναι αστοχία υλικού ή χείριστη χρήση...

τώρα τί να λέμε, στο δρόμο 1/5 αμάξια είναι golf

αν είχανε όλοι προβλήματα το φόρουμ δε θα προλάβαινε τα νέα θέματα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προβληματα σοβαρα που χρηζουν πανακριβης επισκευης δεν εχουν πολλοι αναλογικα με τα Vw που κυκλοφορουν.Η Allianz χαζη ειναι που συνεχιζει να δινει επεκταση;Οχι, απλα απο τη μελετη που εχει κανει βλεπει οτι συνεχιζει να βγαζει κερδος.Εγω ειχα δωσει 426 ευρω για επεκταση και μεχρι στιγμης εχω αλλαξει Ν75 και Ν249 που κοστισαν πολυ λιγοτερα απο τα 426 ευρω που εδωσα.Σε 6 μηνες ληγει η επεκταση και προφανως απο μενα θα βγαλει κερδος οπως και απο πολλους αλλους.Τα μικροπροβληματα ομως ειναι πολλα.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Καλα Οκ ... Πανε γραψτο στα "Προβληματα" και κανε και ενα κοπο να το πεις και στο wortex ..εκει να δεις ...κανενα προβλημα...τιποτα...ολοι ευχαριστημενοι... οι 5 στους 10 με σοβαρα προβληματα και ακομα να καταλαβεις οτι εισαι πολυ τυχερος.

αν ειχαν οι 5 στους 10 σοβαρα προβληματα θα επρεπε να συνεργεια να ειναι γεματα και σε καθε στροφη να βλεπουμε χαλασμενο αμαξι. εγω θα το ξαναπω πως το αμαξι ειναι απο τα ποιο αξιοπιστα.

εχω πολλους φιλους με golf και κανεις δεν εχει προβλημα. μονο εδω μπαινουν καποιοι και συνεχεια εχουν προβληματα. τυχαιο; δεν νομιζω.

αυριο μπορω να δημιουργησω 20 λογαριασμους και να μπω στο φορουμ και να γραψω για 20 αμαξια σπασμενα.

Link to comment
Share on other sites

αν ειχαν οι 5 στους 10 σοβαρα προβληματα θα επρεπε να συνεργεια να ειναι γεματα και σε καθε στροφη να βλεπουμε χαλασμενο αμαξι. εγω θα το ξαναπω πως το αμαξι ειναι απο τα ποιο αξιοπιστα.

εχω πολλους φιλους με golf και κανεις δεν εχει προβλημα. μονο εδω μπαινουν καποιοι και συνεχεια εχουν προβληματα. τυχαιο; δεν νομιζω.

αυριο μπορω να δημιουργησω 20 λογαριασμους και να μπω στο φορουμ και να γραψω για 20 αμαξια σπασμενα.

Γιαννη δεν ειναι ο κανονας αυτο που λες.Δε μπορει ολοι μεσα στα προβληματα να ειναι μαιμουδες;Αυτα τα περιστατικα με ψευτικους λογαριασμους ή ψευτικες αναφορες προβληματων ειναι πολυ λιγα.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα περιστατικα ειναι....1%

Οσο για προβληματα ο Γιαννης τοσα ξερει ...ειναι αδυνατον να μη γνωριζει απο τα ετησια στατιστικα βλαβων που βγαζει η κοσμοκαρ .

Επισης το αλλο που δεν σκεφτηκατε ΠΟΣΑ ειναι τα αυτοκινητα με προβληματα που κυκλοφορουν στους δρομους ? Συχρονιζε,δισκοπλατο κτλ...που οι κατοχοι δεν ειχαν γνωση ... Και σταματηστε επιτελους με την καραμελα πουλαει πολλα κτλ...τα διεθνη στατιστικα αξιοπιστιας ειναι βλαβες ανα 5.000 μοναδεςη 1000 ..πολλα αλλα στατιστικα ειναι με ειδικο βαρος στα σοβαρα προβληματα ... κτλ κτλ..

Η vw ειναι παντα η στην 20 ή στην 21 θεση ... και με μεγαλη θεση στα σοβαρα προβληματα (μεταδοση ψυξη κτλ) αλλα μεγαλυτερες εταιριες οπως porche ,merc ,jaguar(τοπ οφ τηε τοπ στα προβληματα) ,και audi (ξεχναμε το Α5 και τις πρωτιες του στην αναξιοπιστια ???) ... ειναι σε χειροτερη θεση ...ΑΛΛΑ....οταν δινεις 70.000 για μια merc και στα 2 χρονια βγαζει ενα προβλημα που στοιχιζει 2500-4000 ευρω...δεν του κανει ουτε να στεναχωρηθει ...του ιδιοκτητη ...μην μιλησω για τα jaguar. Οταν ομως το ταπερακι μας των 20-25 αντε 30 χιλιαρικων βγαζει βλαβη 2.000 και 3.000 ευρω ΠΟΝΑΕΙ.

Και αν θελει η μαμα εταιρια να βγαλει τα ετησια ποσοστα βλαβων στα εντος εγγυησης και μεταω απο 50.000 χιλιομετρα και να μας τα τριψει στη μουρη και να μας βαλει και φυλακη ...για δυσφημιση ...

http://www.reliabilityindex.com/manufacturer ριξτε λιγακι διαβασμα... πανω κατω ετσι ειναι ολες οι μετρησεις... και του autotriti και οτι αλλο δειτε.

Link to comment
Share on other sites

http://www.reliabilityindex.com/manufacturer

http://www.autotriti.gr/autotriti/_magazine/viewthema_autotriti_admin.asp?id_thema=34695&link_id=15121&admin=1

δές τη volvo στο λινκ σου και στο autotriti

φωνάζεται για τα VW αλλά συγκρίνεται με τα αντίστοιχα alfa romea, audi (ας είναι τα ίδια), fiat κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα περιστατικα ειναι....1%

Οσο για προβληματα ο Γιαννης τοσα ξερει ...ειναι αδυνατον να μη γνωριζει απο τα ετησια στατιστικα βλαβων που βγαζει η κοσμοκαρ .

Επισης το αλλο που δεν σκεφτηκατε ΠΟΣΑ ειναι τα αυτοκινητα με προβληματα που κυκλοφορουν στους δρομους ? Συχρονιζε,δισκοπλατο κτλ...που οι κατοχοι δεν ειχαν γνωση ... Και σταματηστε επιτελους με την καραμελα πουλαει πολλα κτλ...τα διεθνη στατιστικα αξιοπιστιας ειναι βλαβες ανα 5.000 μοναδεςη 1000 ..πολλα αλλα στατιστικα ειναι με ειδικο βαρος στα σοβαρα προβληματα ... κτλ κτλ..

Η vw ειναι παντα η στην 20 ή στην 21 θεση ... και με μεγαλη θεση στα σοβαρα προβληματα (μεταδοση ψυξη κτλ) αλλα μεγαλυτερες εταιριες οπως porche ,merc ,jaguar(τοπ οφ τηε τοπ στα προβληματα) ,και audi (ξεχναμε το Α5 και τις πρωτιες του στην αναξιοπιστια ???) ... ειναι σε χειροτερη θεση ...ΑΛΛΑ....οταν δινεις 70.000 για μια merc και στα 2 χρονια βγαζει ενα προβλημα που στοιχιζει 2500-4000 ευρω...δεν του κανει ουτε να στεναχωρηθει ...του ιδιοκτητη ...μην μιλησω για τα jaguar. Οταν ομως το ταπερακι μας των 20-25 αντε 30 χιλιαρικων βγαζει βλαβη 2.000 και 3.000 ευρω ΠΟΝΑΕΙ.

Και αν θελει η μαμα εταιρια να βγαλει τα ετησια ποσοστα βλαβων στα εντος εγγυησης και μεταω απο 50.000 χιλιομετρα και να μας τα τριψει στη μουρη και να μας βαλει και φυλακη ...για δυσφημιση ...

http://www.reliabilityindex.com/manufacturer ριξτε λιγακι διαβασμα... πανω κατω ετσι ειναι ολες οι μετρησεις... και του autotriti και οτι αλλο δειτε.

και μονο το γεγονος να αποκαλεις ταπερακι το αμαξι, μας κανει να σκεφτομαστε διαφορα. συγνωμη αλλα ετσι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας κάνει την επιλογή του και αγοράζει ότι θέλει!

Εμένα, αλλά και πολλούς άλλους αγοραστές ΔΕΝ θα με επηρεάσει ένα website με στατιστικά! Αυτά τα στατιστικά είναι κάτι σαν τις δημοσκοπήσεις... = αναξιόπιστες και εύκολα “παραβιάσημες” από την εκάστοτε κυβέρνηση!!!

Τα πραγματικά στατιστικά βγαίνουν από τα συνεργεία:

Έχω δουλέψει σε Ford, Volvo, VW, Audi, Kia, Hyundai, (όλα σε εξουσιοδοτημένα) και έχω αρκετή εμπειρία για το ΚΟΣΤΟΣ των ζημιών, τα ΕΙΔΗ των ζημιών, την ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ των ζημιών, απο κάθε εταιρία! Ως τεχνικός σύμβουλος είχα στα χέρια μου ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ στατιστικά απο κάθε αυτοκινητοβιομηχανία! Και από τις ζημιές που είχαν οι πελάτες που μου έφερναν τα αυτοκίνητά τους, αλλά και από τα επίσημα στοιχεία που είχα πρόσβαση λόγο δικού μου ενδιαφέροντος!

Από τις 6 εταιρίες που δούλεψα (επί χρόνια) έχω να πω ότι η πιο ζημιάρικη με υψηλότερο κόστος και μεγαλύτερη συχνότητα ζημιών είναι η Ford, μετά πάει η Kia, μετά πάει η Hyundai, μετά η Audi, μετά η Volvo, και τελευταία η VW. Στη Ford έχω ακόμα την ευθύνη για την επέκταση εγγύησης και ΔΕΝ μπορείτε να φανταστείτε ΠΟΣΟΥΣ κινητήρες έχω δει να σπάνε!!! Σπάνε = σπασμένες βαλβίδες και μετά όλα κιμάς μέσα. Σπάνε = από ραγίσματα κεφαλής. Σπάνε = .........

Ιδίως οι Volvo κινητήρες των Focus ST δεν ξεπερνούσαν τα 55,000χλμ χωρίς να σπάσουν στον κορμό τους και όχι μόνο!!! Και εδώ μιλάμε για ΧΟΝΤΡΕΣ ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ ζημιές. Μη γράψω για τα Maverick γιατί θα βαρεθείτε να ακούτε για σπασμένους κινητήρες + διαφορικά + κάψιμο λαδιού! Αφήστε τα γρανάζια και αισθητήρες μεταβλητού χρονισμού των Focus 1,6 VCT που σπάνε και συνεχίζουν ακάθεκτα!!! Αυτά τα βολάν τους (διπλής μάζας και μη) σπάνε...... Απο λάδια = ΚΑΙΝΕ πολύ!!!

Αυτά δεν μπορεί να τα αμφισβητήσει ΚΑΝΕΙΣ, αφού τα έζησα επί χρόνια και συνεχίζω να τα ζω!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια...αν ειναι δυνατον!!! Εχει γινει τετοια συζητηση για μια επεκταση 2 ετων που κοστιζει 300-400 ευρω?

Σιγουρα δεν ειναι λιγα τα χρηματα αλλα ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ειναι ανεκτιμητα (κατι σαν την Mastercard)

Eλεος...

ΥΓ- Και εγω τα χειροτερα εχω ακουσει για την VW αλλα δεν πιστευω τιποτα. Το προβληματικο αμαξι ειναι θεμα τυχης...αν σου κατσει , εκατσε!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια...αν ειναι δυνατον!!! Εχει γινει τετοια συζητηση για μια επεκταση 2 ετων που κοστιζει 300-400 ευρω?

Σιγουρα δεν ειναι λιγα τα χρηματα αλλα ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ειναι ανεκτιμητα (κατι σαν την Mastercard)

Eλεος...

ΥΓ- Και εγω τα χειροτερα εχω ακουσει για την VW αλλα δεν πιστευω τιποτα. Το προβληματικο αμαξι ειναι θεμα τυχης...αν σου κατσει , εκατσε!!

αυτό λέμε και σΆ αυτό το θέμα και σε άλλα θέματα που έχουν ανοίξει κατά καιρούς ! Μάλλον μας αρέσει να φαγωνόμαστε μεταξύ μας μου φαίνεται thumbsdown.gif

Δεν βρίσκω αλλο λόγο ...

Link to comment
Share on other sites

αυτό λέμε και σΆ αυτό το θέμα και σε άλλα θέματα που έχουν ανοίξει κατά καιρούς ! Μάλλον μας αρέσει να φαγωνόμαστε μεταξύ μας μου φαίνεται thumbsdown.gif

Δεν βρίσκω αλλο λόγο ...

Για να έχουμε κάτι να συζητάμε μάλλον. :D

Link to comment
Share on other sites

και μονο το γεγονος να αποκαλεις ταπερακι το αμαξι, μας κανει να σκεφτομαστε διαφορα. συγνωμη αλλα ετσι ειναι.

AGAIN BIG FAILURE

Δεν ξερω τι αυτοκινητα εχεις οδηγησει η κατειχες...αλλα μπροστα σε merc-volvo-saab που αναφερω τα golf ειναι ταπερ .. οταν αυτα κανουν 60-70-80 χιλ ευρω .... η ακομα και 100. Και υπαλληλος της vw να εισαι ειναι ενα πραγμα που δεν το αρνεισαι.

Ναι "σας" βαζω σε σκεψεις ...ξερω ξερω ειμαι απο την ομαδα κομουνιστικής προπαγανδας εναντιων των vw ...ΟΠως και ολοι οσοι γραφουμε στα προβληματα. Και πανω απο ολα...δεν εχουμε golf...

Φιλικα ετσι...

Link to comment
Share on other sites

AGAIN BIG FAILURE

Δεν ξερω τι αυτοκινητα εχεις οδηγησει η κατειχες...αλλα μπροστα σε merc-volvo-saab που αναφερω τα golf ειναι ταπερ .. οταν αυτα κανουν 60-70-80 χιλ ευρω .... η ακομα και 100. Και υπαλληλος της vw να εισαι ειναι ενα πραγμα που δεν το αρνεισαι.

Ναι "σας" βαζω σε σκεψεις ...ξερω ξερω ειμαι απο την ομαδα κομουνιστικής προπαγανδας εναντιων των vw ...ΟΠως και ολοι οσοι γραφουμε στα προβληματα. Και πανω απο ολα...δεν εχουμε golf...

Φιλικα ετσι...

Είτε Rolls, είτε Ferrari, είτε ...., άμα ο οδηγός είναι "κουλός" τότε θα τα καταντήσει και αυτά τάπερ όπως λες φίλε μου, όσο περνάνε τα χιλιόμετρα!

Δεν έχει σημασία τι οδηγείς, άμα το γ****ς τότε θα στο ανταποδώσει στο μέλλον!

Ξέρω κατόχους αυτοκινήτων με 100,000χλμ και πάνω και έχουν ένα "ζημιάρικο αμάξι" χωρίς όμως το παραμικρό πρόβλημα πέραν των αναλώσημων!!!

Μη λέμε ότι θέλουμε λοιπόν!

Να βάζουμε στη συζήτηση ΟΛΟΥΣ τους παράγοντες! Τα αμάξια ΔΕΝ οδηγούντε απο μόνα τους (όχι ακόμα τουλάχιστον) ΑΛΛΑ τα οδηγούν ΑΝΘΡΩΠΟΙ και μάλιστα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ τρόπο οδήγησης clapping.gif

Link to comment
Share on other sites

AGAIN BIG FAILURE

Δεν ξερω τι αυτοκινητα εχεις οδηγησει η κατειχες...αλλα μπροστα σε merc-volvo-saab που αναφερω τα golf ειναι ταπερ .. οταν αυτα κανουν 60-70-80 χιλ ευρω .... η ακομα και 100. Και υπαλληλος της vw να εισαι ειναι ενα πραγμα που δεν το αρνεισαι.

Ναι "σας" βαζω σε σκεψεις ...ξερω ξερω ειμαι απο την ομαδα κομουνιστικής προπαγανδας εναντιων των vw ...ΟΠως και ολοι οσοι γραφουμε στα προβληματα. Και πανω απο ολα...δεν εχουμε golf...

Φιλικα ετσι...

θα σε στεναχωρήσω (και εσένα ;)) αλλά το αντίστοιχο του golf σε volvo είναι C30/S40

Ε, δεν θέλει και πολύ μυαλό.

Δυστυχώς για μένα (γιατί μου άρεσε πολύ το C30) ούτε κινητήρες έχει (ή τουλάχιστον μέχρι πέρυσι) ούτε φοβερές τιμές.

Τί κάνει το golf ταπερ μπροστά σε ένα C30?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες είμαστε εκτός θέματος .... Επέκταση εγγύησης είναι το θέμα , όχι εαν το γκολφ είναι ταπερ ή κάποιο άλλο σκέβος ...

Παρακαλώ να σταματήσει το εκτός θέματος

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Παίδες είμαστε εκτός θέματος .... Επέκταση εγγύησης είναι το θέμα , όχι εαν το γκολφ είναι ταπερ ή κάποιο άλλο σκέβος ...

Παρακαλώ να σταματήσει το εκτός θέματος

new_lol.gif

Να βάλω στο τάπερ μου επέκταση ή μήπως επένδυση από καουτσούκ;;; ;)

Υ.Γ. Πάντως εγώ σκέφτομαι σοβαρά μέσα στο 11 να την κάνω την επέκταση... Πιστεύω πως είναι επένδυση... Και να μην χαλάσει η 2η τουρμπίνα θα την χαλάσω εγώ για να έχω πάντα καινούργια...!

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

new_lol.gif

Να βάλω στο τάπερ μου επέκταση ή μήπως επένδυση από καουτσούκ;;; ;)

Υ.Γ. Πάντως εγώ σκέφτομαι σοβαρά μέσα στο 11 να την κάνω την επέκταση... Πιστεύω πως είναι επένδυση... Και να μην χαλάσει η 2η τουρμπίνα θα την χαλάσω εγώ για να έχω πάντα καινούργια...!

Εσυ δεν ξερω κατα ποσο θα επωφεληθεις απο την επεκταση σε περιπτωση που τη χρειαστεις εφοσον το εχεις πειραγμενο.

Link to comment
Share on other sites

Για να ξαναμπούμε στο θέμα λοιπόν:

Παιδιά υπάρχουν και άλλες εταιρίες που κάνουν επέκταση εγγύησης με τις ίδιους ή καλύτερους όρους απο αυτή που δίνει η VW-Kosmokar (Αl***nz)! Σε πολύ χαμηλότερη τιμή, κάτω του μισού!!!

Δεν λέω ποιά για να μη θεωρηθεί διαφήμιση!

Απλά,

Ψάχτε!

Link to comment
Share on other sites

και πραγματικα ας πουνε οσοι εχουν το αμαξι 2-4 χρονια, ποσο χρειαστηκαν-χρησιμοποιησαν την εγγυηση

τα πρωτα δυο χρονια εκτος απο την αλλαγη της υποστηριξης μεσης του καθισματος ολα πηγαν καλα.ειμαι στον τριτο χρονο και εχω αλλαξει Ν249, κ την πεμπτη αλλαζω κρεμαγιερα κ στη συνεχεια την αντλια νερου.πιστευω πως αξιζε η επεκταση εγγυησης που εκανα μαζι με την αγορα 340€, διοτι ολες οι ζημιες μαζι με κοστος εργασιας κοντευουν τα δυο χιλιαρικα.

Link to comment
Share on other sites

Για να ξαναμπούμε στο θέμα λοιπόν:

Παιδιά υπάρχουν και άλλες εταιρίες που κάνουν επέκταση εγγύησης με τις ίδιους ή καλύτερους όρους απο αυτή που δίνει η VW-Kosmokar (Αl***nz)! Σε πολύ χαμηλότερη τιμή, κάτω του μισού!!!

Δεν λέω ποιά για να μη θεωρηθεί διαφήμιση!

Απλά,

Ψάχτε!

Φιλε συγνωμη  …Δεν καταλαβα τι εννοεις ?Υπαρχει καποιος εξουσιοδοτημένος που να κανει από μονος του Επεκταση της εγγυησης  σε άλλα δυο χρόνια μονο στο καταστημα του ?Μπορεις να γινει πιο σαφεις όταν λες ψαξτε τι εννοεις ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εκτός εγγύησης άλλαξα μια N75 με κόστος 65Ε (μέσα εργατικά και διαγνωστικό). Το Μάιο κλείνω 4 χρόνια και αν μέχρι τότε δεν πρόκυψει κάτι το συνταρακτικό (φτου φτου φτου) θα έχω βγει κερδισμένος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.