Jump to content
pants_

Μαγνιτακια Οικονομιας Καυσιμου

Recommended Posts

εχει βαλει κανενας αυτα τα περιβοητα μαγνιτακια για οικονομια καυσιμου? σκευτομαι να τα βαλω αλλα φοβαμαι μην δοσω τα λευτουδακια μου χωρις να δω αποτελεσμα... αν και γνωστος που τα εβαλε σε ραλλυ ειπε κανει δουλεια.

Σας βαζω και το σιτε

http://www.future-line.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=28

Link to comment
Share on other sites

εχει βαλει κανενας αυτα τα περιβοητα μαγνιτακια για οικονομια καυσιμου? σκευτομαι να τα βαλω αλλα φοβαμαι μην δοσω τα λευτουδακια μου χωρις να δω αποτελεσμα... αν και γνωστος που τα εβαλε σε ραλλυ ειπε κανει δουλεια.

Σας βαζω και το σιτε

http://www.future-line.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=28

Εγώ πάντως δεν τα έβαζα με τίποτα στο αυτοκίνητο μου. thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι παραξενο που αυτο το κολπακι ξαναφουντωσε τωρα που ακριβυνε η βενζινη?

Οσο καλο εκανε το νερο του Καματερου τοσο κανει και αυτο.

Εκμεταλλευονται τον πονο του ανθρωπου με απατεωνιες. Το ειχε παρει και ο αδερφος μου πριν μερικα χρονια παρα την αποτροπη μου. Το πεταξε οταν καταλαβε.

Μακρυα, εκτος και αν το placebo effect που εχει καθε τετοιο κατασκευασμα σε κανει να νοιωθεις

καλυτερα με την ιδεα οτι μειωνεις την καταναλωση!

Link to comment
Share on other sites

το είχε πάρει ο πατέρας μου πριν 4 χρονια περίπου όταν ήταν πολύ πιο ακριβό απότι τώρα αλλα δεν το είχε βάλει για κάποιο λόγο. πριν 1,5-2 χρονια και ενώ το είχε ξεχασμένο κάπου το έβαλα εγώ έτσι για να δω. αποτέλεσμα μηδέν φυσικά, το έχουμε ξαναπεί και σε αλλα τοπικ, κοροϊδεύουν τον κόσμο! ακόμα περιμένω τα 13 άλογα και 30% οικονομία! popeye.gif

και το πιο απλό δηλαδή να σκεφτούμε, αυτές οι αυτοκίνητοβιομηχανίες παιδεύονται για να κατεβάσουν ελάχιστα δέκατα του λίτρου την κατανάλωση, τόσο δύσκολο θα ήταν να χρησιμοποιούσαν την πατέντα αυτή, η περιμένουν εμάς να τους το πούμε???

απλά απευθύνεται σε αφελείς καταναλωτές και δυστυχώς τσιμπάνε αρκετοί. βεβαια όσοι είναι τόσο περίεργοι ας κάνουν το άλλο, πάρτε 2 απλούς λίγο μεγάλους μαγνήτες και ενώστε τους γύρω από το σωλήνα παροχής καυσιμου. δεν είναι κάτι άλλο αυτός ο "ιονιστης καυσιμου".

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδια;Εγω ξερω δυο ατομα που μου λενε οτι εχουν δει διαφορα στην καταναλωση.Ο ενας μαλιστα το πηγαινει μονιμως ταπα.Εκτος του οτι το trip δειχνει μικροτερη στιγμαιαια καταναλωση εχουν δει οτι μολις γεμιζουν το ρεζερβουαρ τους βγαζει μεγαλυτερο αριθμο χλμ ο trip και οντως βγαζουν περισσοτερα χλμ με ενα ρεζερβουαρ.Δεν τα πολυπιστευα αυτα τα μαγνητακια αλλα εχω αρχισει να αναρωτιεμαι.

Link to comment
Share on other sites

Kερδιζεις περιπου 1-2 λιτρα στο γεμισμα του ρεζερβουαρ...Το εχει ο πατερας μου!150 ευρω νομιζω το ειχε βαλει...Οντως δειχνει περρισοτερα χιλιομετρα στο τριπ μετα απο γεμισμα και το βλεπεις κιολας απο μονος σου!Εγω δεν το εχω δοκιμασει!

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω τοση καχυποψια για κατι νεο και ελπιδοφορο.ιονιστες καυσιμου,μοτορκοτε...

καλο ειναι οσοι δεν εχουν προσωπικη πειρα να μην εκφερουν γνωμη γιατι ενδεχεται να κανουν μεγα λαθος...

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω τοση καχυποψια για κατι νεο και ελπιδοφορο.ιονιστες καυσιμου,μοτορκοτε...

καλο ειναι οσοι δεν εχουν προσωπικη πειρα να μην εκφερουν γνωμη γιατι ενδεχεται να κανουν μεγα λαθος...

Eγω ειπα οτι αξιζει γιατι το γνωριζω και εχει δοκιμαστει...Ο καθενας πεταγετε και λεει ουτε δεκαρα δεν αξιζει κτλ κτλ και δεν παραθετει καποια εμπειρια..SPAMMMMMMMMMMMMM thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα μαγνητάκια παρουσιάζω δική μου έρευνα:

"Μειώνουν την ατελής καύση" πόσο μπορεί να είναι χρήσιμη η βελτίωση αυτή όταν σε ένα σύγχρονο κινητήρα τα ηλεκτρονικά (λόγο του EURO4-5) εξασφαλίζουν να είναι μικρότερη από το 1% ?????!!!! hmmm.gif

Κάποιες εταιρίες αναφέρουν κάποιους που πήραν βραβεία Νομπελ!!! αλλά όταν το ψάξα, βρήκα ότι δεν έχουν καμία σχέση. :crazy:

Κάποιες βασίζονται σε πατέντες που ανακαλύφθηκαν πριν από 50 χρόνια, δηλαδή τώρα αν δεν κάνω λάθος είναι free, αλλά καμία εταιρία οχημάτων δεν το εκμεταλλεύεται :whistling:

"Για να χουμε αποτέλεσμα πρέπει να αλλάξουμε τρόπο οδήγησης ακλουθώντας τις σχετικές οδηγίες" Προσωπικά σε μια συγκεκριμένη διαδρομή (15χμ) όταν οδηγάω κανονικά καίω 8λ/100χμ ενώ όταν οδηγάω προσεκτικά (σχεδόν με ίδια ταχύτητα, κάνοντας κάνα λεπτό παραπάνω) καίω 6λ/100χμ!!!! 25% οικονομία (ή με την μαγκιά μου μπορώ να πω (8/6-1)*100 =33% οικονομία sillyhorse1rb5.gif) και όλα αυτά χωρίς μαγνητάκια. iconcool5lw.gif

Edited by kio
Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξουμε τρόπο οδήγησης το ξέρουμε και μονοι μας! δεν είναι ανάγκη να δώσουμε 100 ευρώ για να μας πει πως να οδηγάμε οικονομικά. και όπως και να έχει και 1-2% οικονομία να κάνει (βεβαια μπορεί να μην κάνει και απόλυτος τίποτα) δεν μπορεί ο άλλος να σου υπόσχεται 30% οικονομία, 13% αύξηση ιπποδύναμης κτλ! κοροϊδεύουν τον κόσμο. σας είπα όμως, επειδή πριν το βάλω καταλάθος έσπασε το πλαστικό και άνοιξε, δεν είναι τίποτα άλλο πέρα από 2 απλούς μαγνήτες μέσα σε πλαστικό, οποτε ο καθένας μπορεί να το φτιάξει με ελάχιστο κόστος και όχι τόσα που ζητάνε για την "πατέντα", αν είστε τόσο περίεργοι να δείτε αν κάνει δουλειά η όχι.

Link to comment
Share on other sites

περα απο τα γνωστα 'μαγνητακια' ειδα προχτες στην tv ενα αλλο συστημα που λειτουργει με νερο...αλλα ελεγε 'το συνδεουμε στο καρμπυρατερ και...'

οποτε δεν κανει για εμας(?)...

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω τοση καχυποψια για κατι νεο και ελπιδοφορο.ιονιστες καυσιμου,μοτορκοτε...

καλο ειναι οσοι δεν εχουν προσωπικη πειρα να μην εκφερουν γνωμη γιατι ενδεχεται να κανουν μεγα λαθος...

Κατ'αρχην φιλε joop δεν ειναι νεο. Αν διαβασες παραπανω ειπα οτι ο αδερφος μου το ειχε βαλει πριν μερικα χρονια και αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι πανω απο 6-7 χρονια μπορει και περισσοτερα.

Το αλλο βεβαια ειναι οτι δεν χρειαζεται παντα να εχουμε και προσωπικη εμπειρια για κατι το οποιο ειναι εμφανες. Ειναι το ιδιο να λεμε οτι αν χρησιμοποιησω την ταδε μαρκα λιπαντικου που εχει βγαλει το σουπερ ντουπερ ταδε λαδι θα εχω οικονομια πχ 10-15% στην καταναλωση.

Ορισμενα πραγματα απλως δεν ισχυουν στην συμβατικη μηχανικη και στα συμβατικα καυσιμα.

Ακου 30% μειωση καταναλωσης και 13% αυξηση ιπποδυναμης με δυο μαγνητακια? Ουτε να γελασω δεν μπορω, τοσο απατεωνιστικο το βρισκω και ας λενε καποιοι αφελεις οτι θελουν!

Εμενα δεν με νοιαζει καθολου, οποιος θελει να το κανει ας το κανει, δικα του λεφτα ειναι. Απλα απεχθανομαι αυτο που λεγεται 'εκμεταλλευση' και που στηριζεται στον οποιοδηποτε 'πονο' του αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρευτειτε ρε παιδια ........... ουτε θα κατσω να ασχοληθω ...υποτιθετε εχετε ενα διαμαντι μηχανολογιας καια σχολειστε με μαγνητακια ....Μετα ποα αυτο βαλτε και στο ψυγειο νερο με οζον ...δινει αυξηση 50% στους ιππους.

Link to comment
Share on other sites

ισως εχει γινει εξελιξη της πατεντας τον τελευταιο καιρο γιατι περι πατεντας μιλαμε κ οχι ενα εντελως χυμα προιον

το οτι λενε οι ελληνες εμποροι μλκιες 30% οικονομια + αυξηση ιπποδυναμης δε σημαινει οτι πιθανως δεν εχει καποια μειωση καταναλωσης

απλα οχι 30 αλλα 15-20%

δεν το εβαλα αλλα θα ηθελα αν κανεις το εχει βαλει τελευταια να πει εντυπωσεις - εμπειριες και οχι θεωριες

Link to comment
Share on other sites

Τάσο Σοβαρέψου,Τι Είναι Αυτά Που Λες;Είναι Δυνατόν Η Βενζίνη Να Μπορεί Να Μαγνητιστεί Και Να Τα Σωματίδια Τους Να Μπορέσουν Να Αυξήσουν Τα Οκτάνια;;Θα Με Κάνετε Να Ξεχάσω Και Αυτά Που Ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Τάσο Σοβαρέψου,Τι Είναι Αυτά Που Λες;Είναι Δυνατόν Η Βενζίνη Να Μπορεί Να Μαγνητιστεί Και Να Τα Σωματίδια Τους Να Μπορέσουν Να Αυξήσουν Τα Οκτάνια;;Θα Με Κάνετε Να Ξεχάσω Και Αυτά Που Ξέρω.

+1

Σε ενα αλλο θεμα που ειχαμε κανει και εγω ειμουν "υπερ" στα μαγνητακια.

Αλλα οπως ειχε γραψει ενας... Αν ειναι τοσο καλο θα το εβαζαν απο μαμα στα αυτοκινητα και δεν

θα ελιωναν με τις ωρες/μερες/βδομαδες να μπορεσουν να κανουν ενα αμαξι οικονομικο.

Το μαγνητακι οικονομιας καυσιμου ειναι το ποδι μας ...οσο πιο γρηγορα το καταλαβουμε τοσο καλυτερα.

Υ.Γ Παντως αυτοι που βγαλαν την πατεντα εχουν πλουτισει για τα καλα!!

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα βαλει τα μαγνητακι fuel max στο golf IV 1600 κυβικα και ειχα δει μειωση καταναλωσης 10% περιπου και το αμαξι φιανοταν να εχει μεγαλυτερη ροπη.

φιλος εβαλε τα μαγνητακια σε αμαξι του που ειχε κοπει στο κτεο απο καυσαεριακ αι μετα περασε διχως να κανει τιποτα αλλο!

αν μου δειξει καποιος καμια εικονα που εχουμε παροχη καυσιμου στο GTI θα βαλω και σε αυτο.

και δεν ειναι απλοι μαγνητες αλλα πολυ ισχυροι μαγνητες.

οσο αναφορα γιατι δεν το βαζουν στα αυτοκινητα, ισως παιζουν ρολο και αλλοι παραγοντες οπως πχ η αυξηση του κοστους και ισως και καποιο πριμ που εχουν απο τις εταιρειες πετρ που αν χαμηλωσει η καταναλωση θα χασουν.

Link to comment
Share on other sites

γιατι Σαββα?τι το παραξενο ειπα?ειπα οποιος εχει δοκιμασει το προιον να μας πει εντυπωσεις

οπως εκανε ο Dr...

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος που το εχει βαλει κ εχει δει διαφορα μου ειπε οτι απλα "τακτοποιει" τα σωματιδια του καυσιμου και γιαυτο πετυχαινει χαμηλοτερη καταναλωση.Τωρα τι να πω;Ας απαντησει καποιος που εχει κ τις απαραιτητες γνωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την "τακτοποιηση" το δειχνει σε φωτο στο VWTuning το περιοδικο...

Τεσπα... εγω ειμαι της λογικης οτι αν εκαναν δουλεια θα τα ειχαν απο μαμα. Απο εκει και περα

ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει... ΑΣΧΕΤΑ που η τιμη του ειναι ΥΠΕΡ-ΕΚΤΙΜΗΜΕΝΗ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.