Jump to content
pants_

Μαγνιτακια Οικονομιας Καυσιμου

Recommended Posts

Ρε παιδια υπαρχουν καποιες θεωρητικες εφαρμογες σε ιδανικα περιβαλλοντα ιδανικων θερμοκρασιων ....οπου μαθηματικα ναι εχουμε αποδοση λογω ιονισμου ...μεχρι εκει ...και ΠΑΝΤΑ σε αυτοκινητα παλαιας τεχνολογιας ΝΑΙ θα δεις μια διαφορα λογω ιο0νισμενου καυσιμου στον θαλαμο καυσης .

Αλλα οποιος μου λεει για tsi οτι εχει δει διαφορες να παω να τρελαθω . Βαλε μια διαδρομη με cruise control και πριντ ο βαλεις δοκιμασε το ...Το ειχα κανει σε focus ...και ενω ο ιδιοκτητης εβλεπε διαφορα του απεδειξα οτι δεν υπηρχε ουτε μια διαφορα...

Αν θες οικονομια Αλλαζεις μπουζι με τα καλυτερα (ιριδιου) ,πηγαινεις τηρωντας τα ορια και γενικα χαλαρουιτα,σωστες πιεσεις στα ελαστικα και εισαι jet ... Εγω εχω μεικτο κυκλο μεσα σε πολη 8.5Λ και σε εθνικες κτλ 6,7-7.5 ...

Οταν προσπαθεις να συζητησεις για μια ηλιθιοτητα μπορουν να σε βγαλουν και τρελλο... κουμπαρος μας πηγε και πηρε 500 ευρω ενα μαγνητακι το οποιο του εφερα ολοιδιο με 29$ απο ebay ... εδω μιλαμε για οριο ηλιθιοτητας

Ακομα και να θεωρηθει οτι η βενζινη μπορει να μαγνητιστει και επερχεται δραστικη μειωση του ιξωδες της και θεωρητικα αυξανεται η καυση 30% (μιλαμε για επιπεδο ηλιθιου ) τοτε θελω καποιον να μου εξηγησει πως διατηρει την κατασταση αυτη οταν απομακρυνεται απο την περιοχη δρασης του μαγνητη ...

Μεχρι και σοβαρα περιοδικα μπηκαν καποτε τσο κολπο να μετρησουν υποτημωντας τη νοημοσυνη τους ....καμια μεταβολη στην καταναλωση ... τεσπα απατεωνες ειναι και τιποτα αλλο και το λεω κατηγορηματικα .Ακου εκει μαγνητιζει τη βενζινη ...ο αλλος ελεγε για τα ατομα της οτι αλλαζουν απο καθετα οριζοντια ...βασικες γνωσεις πανω σε κινητηρες παλινδρομισης και αντιδρασης ...ειναι ικανες να αποδειξουν οτι αυτοι οι ανθρωποι ειναι μπουρδολογοι

Οποιος θελει να καταλαβει τα περι κινητηρων ενα πολυ απλο και κανανοητο βιβλιο Τεχνολογια αυτοκινητου περα απο το 2000 10η εκδοση ...

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω το πρώτο κομμάτι από το site που διαφημίζει ένα από αυτά τα προϊόντα (συγκεκριμένα αυτό που έχω και εγώ) για να δείτε ποσο απλά και κατανοητά μπορεί να περιγράψει κάποιος τι κάνει ένας απλός μαγνήτης όταν το βάλεις διπλα στην βενζίνη... :thumbsup:

"Τι κανει το **** *** μοναδικο;

Το **** *** δουλευει επι της αρχης του συντονισμου, με τη χρηση ενος ενεργοποιητη συχνοτητας διπλου θαλαμου με διαμορφωση φασης συχνοτητων."

Ξέρω εντυπωσιαστήκατε τρέξτε τώρα να το πάρετε μη χάσετε και την προσφορα! lick.gif

αφήστε τα όλα αυτά δεν κάνουν τίποτα, αν θέλετε να δώσετε τα λεφτά αυτά κάπου όπως είπε και κάποιος φίλος πάνω βάλτε μπουζάκια ιριδίου με αυτά τουλάχιστον έχετε πιθανότητες να δείτε μια διαφορα και δεν θα σας έχει κοροϊδέψει κανεις πάνω απόλα.

και οποιος είδε χτες top gear είδατε ότι σε μια διαδρομή το ένα αμάξι πίσω από το άλλο μπροστά το Prius και πίσω η M3 ότι σχεδόν τα ίδια έκαψαν, οποτε δε πα να έχεις και 4000 κυβικά αλλάξτε τρόπο που οδηγάτε αν θέλετε πιο πολύ οικονομία. και μη μου πείτε αυτά είναι εκπομπές και τέτοια δεν είναι μακριά από την πραγματικότητα και το ξέρουμε, και εγώ ένα 14 αράκι έχω και αν θέλω καίει 5 λίτρα αν θέλω καίει 15 λίτρα τα 100..

Link to comment
Share on other sites

γιατι Σαββα?τι το παραξενο ειπα?ειπα οποιος εχει δοκιμασει το προιον να μας πει εντυπωσεις

οπως εκανε ο Dr...

Τάσο Είναι Σκέτη Κοροϊδία,Δεν Θέλω Να Μπω Σε Αυτό Το Τριπάκι Και Ξέρεις Πολύ Καλά Γιατί Μιλάω.Απλά Για Να Ανεβάσουμε Τα Οκτάνια Σε Μία Βενζίνη 95αρα Ο Μόνος Τρόπος Είναι Με Χρήση Του Μ.Τ.Β.Ε. ή Με χημικές επεξεργασίες, όπως η καταλυτική αναμόρφωση και η καταλυτική

πυρόλυση.Τώρα Πόσο Να Μιλήσω Για Μείωση Της Κατανάλωσης Οπότε Μου Φαίνεται ΓΕΛΙΟ.

ΥΓ. Η υπερβολική αύξηση του αριθμού οκτανίου των βενζινών δεν ενδείκνυται διότι αφ'ενός το κόστος παραγωγής θα αύξανε υπερβολικά και αφετέρου οι εκπομπές καυσαερίων θα αυξάνονταν σημαντικά. Συγκεκριμένα,. για κάθε αύξηση του αριθμού οκτανίου κατά μία μονάδα, έχουμε αύξηση των εκπομπών οξειδίων του αζώτου κατά 20% περίπου.

ΥΓ. Τα Οκτάνια Τα Οποία Θα Μπορούσαμε Να Έχουμε Για Τα Σημερινά Αυτοκίνητα Είναι Απο 95 Ron Έως 116 Ron.

Αυτά Τα Λίγα Ενημερωτικά.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και να θεωρηθει οτι η βενζινη μπορει να μαγνητιστει και επερχεται δραστικη μειωση του ιξωδες της και θεωρητικα αυξανεται η καυση 30% (μιλαμε για επιπεδο ηλιθιου ) τοτε θελω καποιον να μου εξηγησει πως διατηρει την κατασταση αυτη οταν απομακρυνεται απο την περιοχη δρασης του μαγνητη ...Μεχρι και σοβαρα περιοδικα μπηκαν καποτε τσο κολπο να μετρησουν υποτημωντας τη νοημοσυνη τους ....καμια μεταβολη στην καταναλωση ... τεσπα απατεωνες ειναι και τιποτα αλλο και το λεω κατηγορηματικα .Ακου εκει μαγνητιζει τη βενζινη ...ο αλλος ελεγε για τα ατομα της οτι αλλαζουν απο καθετα οριζοντια ...βασικες γνωσεις πανω σε κινητηρες παλινδρομισης και αντιδρασης ...ειναι ικανες να αποδειξουν οτι αυτοι οι ανθρωποι ειναι μπουρδολογοι

...

+100

Οποιος δεν θελει να καταλαβει τα πραγματα οπως πολυ απλα τα λεει ο φιλος thanos katsas, ε τοτε

δεν προκειται ποτε να καταλαβει!!

Link to comment
Share on other sites

Και φιλοι μου εδω ειναι που λεμε "ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΗ" παρολαυτα τετοιοι παπατζηδες ειναι "πιστοποιημενοι " κιολας ... γενικα σε αυτη τη χωρα ο παπατζηδισμος εχει καταντησει επαγγελμα ...

Προσοχη λοιπον στα ευρω ...μας τα οποια εφτασε η ωρα να καταλαβουμε την αξια τους . Και οδηγηστε οικονομικα..ειναι ο μονος τροπος να σωσεται την τσεπη σας. Και για να πω την αληθεια οποιος μπορει...καλυτερα να μην το παιρνει καθολου το αμαξι .Οπου μπορω το κανω ,

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιωντας καθημερινα την Αττικη οδο απο Ν.Ηρακλειο μεχρι Κορωπι πρεπει να πω οτι πραγματικα η συμπεριφορα και ο τροπος οδηγησης εχει αλλαξει δραματικα. Εκτος του οτι μπαινω πια ελευθερα χωρις να κολλαω πουθενα (οπου πριν την κριση και με τις τιμες της βενζινης σε λογικα επιπεδα ημουν σχεδον σημειωτον μεχρι την Κηφισιας και μετα παλι πολυ κινηση μεχρι Κορωπι) η κινηση εχει μειωθει πολυ, μεγαλα αυτοκινητα δεν βλεπεις συχνα, μονο τα λεγομενα οικονομικα, η αριστερη λωριδα ειναι σχεδον ελευθερη παντα και οι μεγαλες ταχυτητες δεν υπαρχουν πια. Ακομα και εγω που πηγαινα οσο μπορουσα τωρα ειμαι μεσαια με 100-120 μαξιμουμ και το ευχαριστο ειναι οτι και οι αλλοι ετσι ειναι. Μπορει να κανω μερικα λεπτα παραπανω αλλα εχω και αρκετα καλυτερη καταναλωση (παιρνω πλεον το οικονομικο της οικογενειας ουτως η αλλως) και παω και πιο χαλαρα. Μπορω να πω οτι μεσα σε ολα τα αρνητικα της παρουσας καταστασης αυτο ειναι ενα πολυ θετικο αντικτυπο. Πιστευω οτι ευχαριστα αλλαζουμε συνηθειες που ειναι εισ οφελος μας. Δεν ειναι τυχαιο οτι αυτο γινεται μονο οταν μας ζοριζουνε και αυτο χαρακτηριζει την φαρα μας.

Μακαρι να μπορουσα να απαλαγω απο το αυτοκινητο αλλα αφενος η μεγαλη αποσταση απο τη δουλεια μου (40 πηγαινε και 40 ελα χιλιομετρα) και η μη επαρκης συνδεση με τα ΜΜΕ (θα ηθελα κοντα 2 ωρες να παω και αλλες τοσες να γυρισω) με αναγκαζουν να οδηγω, τουλαχιστον ομως βελτιωσα την οδηγικη συμπεριφορα μου που μονο οφελος εχει οπως και να το κοιταξεις.

Link to comment
Share on other sites

Σαν απλός χημικος ενα πράγμα μπορώ να σας πω:

ΑΠΑΤΗ

Λίγη θεωρεία ελπίζω κατανοητή για όλους.

Η βενζίνη ειναι μιγμα οκτανίου - επτανιόυ σε καποια % αναλογία.

Το οκτανιο εχει Μοριακο τύπο C-C-C-C-C-C-C-C.

Παρόλα αυτά η ανθρακική αλυσίδα ποτέ δεν ειναι σε ευθεία αλλα έχει διακλαδώσεις.

Οταν 'καψουμε' ιδια ποσοτητα οκτανιου που οι C ειναι σε σειρά (κανονικο οκτάνιο) και αλλο με διακλαδώσεις μεγαλύτερη ενέργεια δίνει το κανονικο οκτάνιο.

Για να μετατρέψουμε το διακλαδωμένο οκτανιο σε κανονικο μπορουμε να το περάσουμε απο ισχυρό ηλεκτρομαγνήτη.

Σε καμια μα καμια περίπτωση το μαγνητακι που πουλάνε δεν μπορει να κάνει κατι ανάλογο και αν υποθέσουμε οτι μπορούσε να το κάνει δεν θα είχε διάρκεια ο μαγνιτισμος καθώς διαρκέι για ελάχιστο χρονικό διαστημα.

Edited by Golf_mk1
Link to comment
Share on other sites

τελικα οι ελληνες τα ξερουν ολα. πως ειναι δυνατον να μιλαει καποιος χωρις να το εχει δοκιμασει το ενλογω συστημα; καλο θα ηταν μονο οσοι εχουν δοκιμασει να λενε εδω την αποψη τους.

Link to comment
Share on other sites

τελικα οι ελληνες τα ξερουν ολα. πως ειναι δυνατον να μιλαει καποιος χωρις να το εχει δοκιμασει το ενλογω συστημα; καλο θα ηταν μονο οσοι εχουν δοκιμασει να λενε εδω την αποψη τους.

Όταν ξέρεις ορισμένα πράγματα από το σχολείο και πανεπιστήμιο, και όταν διαβάζεις τη θεωρία για το πως λειτουργούν τα μαγνητάκια :o (από τα site των προμηθευτών, που χρησιμοποιώντας με ωραίο τρόπο τις επιστημονικές εκφράσεις και περιγραφές κοροϊδεύουν τους ανυποψίαστους πελάτες) ... αρχίζεις να κλαίς από το γέλιο ... Με απλά λόγια: δε χρειάζεται να τα δοκιμάσω για να μιλάω. iconcool5lw.gif

Edited by kio
Link to comment
Share on other sites

τελικα οι ελληνες τα ξερουν ολα. πως ειναι δυνατον να μιλαει καποιος χωρις να το εχει δοκιμασει το ενλογω συστημα; καλο θα ηταν μονο οσοι εχουν δοκιμασει να λενε εδω την αποψη τους.

ελα πες την αληθεια μην ντρεπεσαι...

<<Αν ξαναδω προσωπικους χαρακτηρισμους θα προβω στο μοιρασμα warns πραγμα που δευ επιθυμει κανεις>>

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

τελικα οι ελληνες τα ξερουν ολα. πως ειναι δυνατον να μιλαει καποιος χωρις να το εχει δοκιμασει το ενλογω συστημα; καλο θα ηταν μονο οσοι εχουν δοκιμασει να λενε εδω την αποψη τους.

Εσύ Φίλε Μου Το Δοκίμασες;;;;;Καλό Θα Είναι Όσοι Γνωρίζουν Κάποια Πράγματα Και Μόνο Να Μιλάνε Ή Σε Όσους Ενδιαφέρει Το Θέμα Γι'Αυτό Και Λέγεται FORUM.

Link to comment
Share on other sites

τελικα οι ελληνες τα ξερουν ολα. πως ειναι δυνατον να μιλαει καποιος χωρις να το εχει δοκιμασει το ενλογω συστημα; καλο θα ηταν μονο οσοι εχουν δοκιμασει να λενε εδω την αποψη τους.

φιλε μου αν διαβασες το τοπικ θα ειδες οτι μιλησαν και καποια ατομα τα οποια το εχουν χρησιμοποιησει, αλλα και ο καθενας για ποιο λογο αν εχει ακουσει-διαβασει κατι να μην μπορει να μιλησει; σε φορουμ βρισκομαστε.

λοιπον εσυ το εχεις βαλει απ'οτι διαβασα παραπανω, διαφορα οντως ειδες; το εχεις ακομα πανω; εγω το εχω παρα πολυ καιρο πανω και δεν εχω παρατηρησει καμια απολυτως διαφορα πουθενα. μιλαω για καταναλωση φυσικα, δεν κοροιδευομαστε για θεματα ιπποδυναμης-ροπης κτλ..

επισης οποιος εχει περισσοτερες γνωσεις φυσικης ας μου εξηγησει για ποιο λογο αυτο χρειαζεται 2500 ολοκληρα χιλιομετρα περιπου για να αρχισει (και καλα) να λειτουργει. υποτιθεται το καυσιμο δεν επηρεαζει;

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αν διαβασες το τοπικ θα ειδες οτι μιλησαν και καποια ατομα τα οποια το εχουν χρησιμοποιησει, αλλα και ο καθενας για ποιο λογο αν εχει ακουσει-διαβασει κατι να μην μπορει να μιλησει; σε φορουμ βρισκομαστε.

λοιπον εσυ το εχεις βαλει απ'οτι διαβασα παραπανω, διαφορα οντως ειδες; το εχεις ακομα πανω; εγω το εχω παρα πολυ καιρο πανω και δεν εχω παρατηρησει καμια απολυτως διαφορα πουθενα. μιλαω για καταναλωση φυσικα, δεν κοροιδευομαστε για θεματα ιπποδυναμης-ροπης κτλ..

επισης οποιος εχει περισσοτερες γνωσεις φυσικης ας μου εξηγησει για ποιο λογο αυτο χρειαζεται 2500 ολοκληρα χιλιομετρα περιπου για να αρχισει (και καλα) να λειτουργει. υποτιθεται το καυσιμο δεν επηρεαζει;

adaptation σε "μαγνητακια" πρωτη φορα ακουω....αχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

επισης οποιος εχει περισσοτερες γνωσεις φυσικης ας μου εξηγησει για ποιο λογο αυτο χρειαζεται 2500 ολοκληρα χιλιομετρα περιπου για να αρχισει (και καλα) να λειτουργει. υποτιθεται το καυσιμο δεν επηρεαζει;

Για να έχεις απομακρυνθεί αρκετα από αυτον που στο πούλησε!!! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

τελικα πολλοι τα ξερουν ολα. οκ.

εγω προσωπικα ειδα μειωση καταναλωσης 10% και το ιδιο ειδαν και φιλοι που το εβαλαν. ολα αυτα στο προηγουμενο golf IV 1600 που ειχα.

δε ξερω αν δουλευει η οχι, ξερω πως ειχα μειωση της καταναλωσης, ξερω πως φιλος που κοπηκε στο κτεο λογω καυσαεριων, εβαλε τον μαγνητη και περασε το κτεο διχως να κανει κατι αλλο.

τι να πω; θελετε να πω πως το δοκιμασαμε και δεν δουλευει; θελετε να πω πως ιενα ιαπατη; οκ ρε παιδια να σας κανω το χατηρι. ειναι απατη. μην τολμησει κανεις να σας αμφισβητησει, τον τρωτε. γιαυτο μαζευεστε λιγοι στις συναντησεις ενω υπαρχουν χιλιαδες VW. λυπαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ Φίλε Μου Το Δοκίμασες;;;;;Καλό Θα Είναι Όσοι Γνωρίζουν Κάποια Πράγματα Και Μόνο Να Μιλάνε Ή Σε Όσους Ενδιαφέρει Το Θέμα Γι'Αυτό Και Λέγεται FORUM.

φιλε μου αν διαβασες το τοπικ θα ειδες οτι μιλησαν και καποια ατομα τα οποια το εχουν χρησιμοποιησει, αλλα και ο καθενας για ποιο λογο αν εχει ακουσει-διαβασει κατι να μην μπορει να μιλησει; σε φορουμ βρισκομαστε.

λοιπον εσυ το εχεις βαλει απ'οτι διαβασα παραπανω, διαφορα οντως ειδες; το εχεις ακομα πανω; εγω το εχω παρα πολυ καιρο πανω και δεν εχω παρατηρησει καμια απολυτως διαφορα πουθενα. μιλαω για καταναλωση φυσικα, δεν κοροιδευομαστε για θεματα ιπποδυναμης-ροπης κτλ..

επισης οποιος εχει περισσοτερες γνωσεις φυσικης ας μου εξηγησει για ποιο λογο αυτο χρειαζεται 2500 ολοκληρα χιλιομετρα περιπου για να αρχισει (και καλα) να λειτουργει. υποτιθεται το καυσιμο δεν επηρεαζει;

φυσικα ο καθενας ειναι ελεθερος να λεει την γνωμη του αλλα να μην παραπληροφορει και να μην ειναι εριστικος γιατι διαβασα σχολια ειρωνικα απεναντι σε ατομα που το εχουν δοκιμασει

δε το λεω προσωπικα στον σαββα η στον σπυρο23 απλα απο τα λογια σας μου δοθηκε η ευκαιρια να θεσω ενα προβλημα που παρατηρω εδω και καιρο

Link to comment
Share on other sites

Τάσο Λυπάμαι Που Υπάρχουν Ακόμα Τέτοια ¶τομα Τα Οποία Με Το Παραμικρό Πιάνονται Και Με Το Παραπάνω.Τώρα Αν Είμαστε Λίγοι Στις Συναντήσεις Το Ξέρουμε Εμείς Και Αυτοί Που Έρχονται,Αλήθεια Εσύ Που Το Ξέρεις;;;;Έρχεσαι Στις Συναντήσεις;;;; (Μιλάω Πάντα Σε Επίπεδο Φιλικό).Εσύ Φίλε Μου Σε Ενημέρωσε Κανένας Πως Εμείς Οι Έλληνες Που Μαζευόμαστε Τα Ξέρουμε Όλα;;;;Αν Σου Είπαν Κάτι Τέτοιο Ψέματα Σου Είπαν.Δεν Το Λέω Για Να Κάνω Διαφήμιση Αλλά Τυχαίνει Η Δουλειά Μου Να Έχει Να Κάνει Με Βενζίνες Και Όχι Μόνο Οπότε Καταλαβαίνεις.Αν Θυμάμαι Ποιο Πάνω Πρέπει Να Μίλησε Και Ένας Φυσικός.Δηλαδή Επειδή Είπαμε Την ¶ποψή Μας Σημαίνει Ότι Τα Ξέρουμε Όλα;;;;Είναι Δηλαδή Λόγος Να Κατηγοράς Δίχως Λόγο Τα Παιδιά Που Μαζευόμαστε;;;;Μάλλον Ας Μου Επιτρέψεις Να Λυπάμαι Εγώ Για Κάποιους ¶λλους.

ΥΓ. Μιλάω Πάντα Σε Φιλικό Επίπεδο Για Να Μην Υπάρχουν Παρεξηγείσεις. closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα ειδα μειωση καταναλωσης 10% και το ιδιο ειδαν και φιλοι που το εβαλαν. ολα αυτα στο προηγουμενο golf IV 1600 που ειχα.

Το 10% μείωση κατανάλωσης πώς το διαπίστωσες??

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα ειδα μειωση καταναλωσης 10% και το ιδιο ειδαν και φιλοι που το εβαλαν. ολα αυτα στο προηγουμενο golf IV 1600 που ειχα.

Μια απλή ερώτηση θα σου κάνω:

μήπως ακλουθώντας τις οδηγίες άλλαξες λίγο τον τρόπο οδήγησης (π.χ. ότι έχει με επιτάχυνση, μέση ταχύτητα, σχέση στο κιβώτιο και επιβράδυνση);

Link to comment
Share on other sites

τελικα πολλοι τα ξερουν ολα. οκ.

εγω προσωπικα ειδα μειωση καταναλωσης 10% και το ιδιο ειδαν και φιλοι που το εβαλαν. ολα αυτα στο προηγουμενο golf IV 1600 που ειχα.

δε ξερω αν δουλευει η οχι, ξερω πως ειχα μειωση της καταναλωσης, ξερω πως φιλος που κοπηκε στο κτεο λογω καυσαεριων, εβαλε τον μαγνητη και περασε το κτεο διχως να κανει κατι αλλο.

τι να πω; θελετε να πω πως το δοκιμασαμε και δεν δουλευει; θελετε να πω πως ιενα ιαπατη; οκ ρε παιδια να σας κανω το χατηρι. ειναι απατη. μην τολμησει κανεις να σας αμφισβητησει, τον τρωτε. γιαυτο μαζευεστε λιγοι στις συναντησεις ενω υπαρχουν χιλιαδες VW. λυπαμαι.

αγαπητε μου φιλε ποιος σου ειπε οτι τα ξερω ολα; κουβεντα κανουμε αλλα μαλλον δεν μπορεις να συνεχισεις γιατι εισαι καχυποπτος και νομιζεις οτι στο παιζω εξυπνος. σε ρωτησα απλα, αν οντως ειδες μειωση στην καταναλωση και ποσο, και αν εισαι σιγουρος για τις μετρησεις σου και πως εγιναν αυτες, γιατι και εγω εκανα αρκετες οσες προλαβα γιατι ενδιαμεσα τα φτυσε και το σασμαν και αλλαχτηκε δυστυχως με αλλο με μακρυτερες σχεσεις οποτε οποιαδηποτε μετρηση καταναλωσης μετα θα ηταν επηρεασμενη και απο το σασμαν, αλλα στις πρωτες δεν ειδα καμια απολυτως διαφορα.. και οσο για τις μετρησεις, ηξερα απο αρκετες μετρησεις την προηγουμενη μου καταναλωση στο περιπου με το ιδιο στυλ οδηγησης, και υστερα επισης αρκετες μετρησεις παλι με το ιδιο στυλ οδηγησης. διαφορες ακομα μεχρι και 0,5λιτρα/100χλμ δεν τις υπολογισα καν γιατι δεν ειναι σιγουρο οτι αποδιδει οντως η "πατεντα", και αυτη η διαφορα στην καταναλωση μπορει να οφειλεται ευκολα και αλλου.

επισης δεν σε πιεσε κανεις να πεις οτι ειναι απατη, την γνωμη σου θελουμε. εγω παντως το δοκιμασα και μπορει να ημουν λιγο ειρωνικος αλλα μονο με το ιδιο το προιον και αυτους που το πωλουν και φυσικα οχι με καποιο μελος, και μπορω να πω οτι με 1,5 χρονο συμπληρωμενο με τα "μαγνητακια" στο μοτερ, δεν υπαρχει καμια διαφορα, ισα ισα καιει και αρκετα για 14αρακι.

mourh νομιζω προσωπικα δεν εγινα καθολου εριστικος περα απο καποιες αναφορες στο ιδιο το προιον οπως ειπα, για το οποιο μιλησα φυσικα αφου το εχω δοκιμασει αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι ενας μεγαλος παππάς!!!Οι mythbusters στον ΣΚΑΙ καναν αυτο το πειραμα με τους μαγνητες....και μιλαμε για μεγαλους μαγνητες οχι αστεια...και δεν υπηρξε καμια διαφορα!Εψαξα στο youtube να βρω το επισοδειο αλλα δεν τα καταφερα!!!Και το καναν και σε αμαξι με injection και με καρμπυρατερ!!!1Τιποτα απολυτως και στα δυο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.