Jump to content
pants_

Μαγνιτακια Οικονομιας Καυσιμου

Recommended Posts

δεν έχει σημασία η δύναμη , έχει σημασία η συμπήσει του κίνητρα , πόσο χαμηλά η ψιλά έχει την δύναμη η τουρμπίνα , μοιάζει πολύ με βελτίωση αλλά δεν έχει σχέση το αποτέλεσμα ,

ένα εργοστασιακό gti με manual κιβώτιο καεί σε οικονομική οδηγήσει 9,7 τα 100

η διάφορα είναι αισθητή όταν έχεις 15 χιλιόμετρα παραπάνω στις ίδιες στροφές και καις 8,7 τα 100

αυτό δεν επιτυγχάνετε μόνο από βελτίωση στο λογισμικό , αλλά και από την αύξηση σε ίντσες στην ζάντα με την διάφορα να είναι πιο ελαφριά από την εργοστασιακή

και να μην χάσουμε την επιτάχυνση που θα είχαμε με την εργοστασιακή..

έχω φτιάξει πολλά αυτοκίνητα eco tuning και σχετικά το κοστολόγιο είναι φθηνό .

επειδή το ελληνικό δαιμόνιο είναι το πιο ισχυρό σε σχέση με τους άλλους λαούς μην εμπιστευτείτε ελληνικό λογισμικό γιατί δεν δίνει TUV και οι περισσότεροι που προσπαθούν να αντιγράψουν κάτι το οποίο δεν έχει TUV o εγκέφαλος κλειδώνει , δεν υπάρχει check same και έτσι θα μείνετε χωρίς αυτοκίνητο .. έχουν προσπαθήσει πόλοι να αντιγράψουν με το μηχάνημα της bosch και magneti και δεν ξανά πείρε μπροστά.

Εμπιστευτείτε εταιρίες που έχουν και δίνουν εγγύηση ,

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια παλευεται να ανεβασετε ενα αυτοκινητο και τωρα θα βαλετε ''οικονομικο προγραμμα''?τα παν ειναι στο ποδι σου το 1 λιτρο στα ιδια κμ κτλ ειναι αερολογιες...δηλαδη η vw και η καθε vw δεν θελει το αυτοκινητο της να καιει το λιγοτερο για να μπορει να το διαφημησει εναντια σε αλλες μαρκες που επισης προβαλουν τη καταναλωση ως κατι θετικο και γινεται τοση μαχη!αν βαλεις τα λευτα του οικονομικου προγραμματος ζαντες κτλ κτλ μενεις μαμα και εχεις καλυερη οικονομια δεν ειναι δυνατον να ξοδευεις τοσα και εμτα οικονομια!μα στα χουν παρει τα λευτα οι προγραμματιστες!!!!οδηγηστε εσεις οικονομικα που σιγα σιγα θα πετυχενεται ολο και καλυτερες τιμες και θα δειτε και οικονομια θα χετε και το κεφαλι σας ησυχο και θα χετε κανει οικονομια απο προγραμματα(αερα) κ το ενα κ το αλλο...ουτε μαγνητακια ουτε τιποτα ελεος

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια παλευεται να ανεβασετε ενα αυτοκινητο και τωρα θα βαλετε ''οικονομικο προγραμμα''?τα παν ειναι στο ποδι σου το 1 λιτρο στα ιδια κμ κτλ ειναι αερολογιες...δηλαδη η vw και η καθε vw δεν θελει το αυτοκινητο της να καιει το λιγοτερο για να μπορει να το διαφημησει εναντια σε αλλες μαρκες που επισης προβαλουν τη καταναλωση ως κατι θετικο και γινεται τοση μαχη!αν βαλεις τα λευτα του οικονομικου προγραμματος ζαντες κτλ κτλ μενεις μαμα και εχεις καλυερη οικονομια δεν ειναι δυνατον να ξοδευεις τοσα και εμτα οικονομια!μα στα χουν παρει τα λευτα οι προγραμματιστες!!!!οδηγηστε εσεις οικονομικα που σιγα σιγα θα πετυχενεται ολο και καλυτερες τιμες και θα δειτε και οικονομια θα χετε και το κεφαλι σας ησυχο και θα χετε κανει οικονομια απο προγραμματα(αερα) κ το ενα κ το αλλο...ουτε μαγνητακια ουτε τιποτα ελεος

προφανως το προγραμμα που αναφερει ο Νικος επιτυγχανει να εχει μια καλη καταναλωση σε εντος πολης κυκλο και σε χαλαρο ταξιδι αλλα και να "δαιμονιζεται" οταν ο οδηγος το επιθυμει....να στο πω και αλλιως φιλε μου....πραγματικα οταν το αμαξι μου το λιωνω δεν με νοιαζει να καψει τα αντερα του και κατι παραπανω γιατι γι'αυτο το "εφτιαξα" οταν ομως ειναι στο καθημερινο βασανιστηριο της πολης επειδη ετσι πρεπει και επειδη δεν εχω την δυνατοτητα να κυκλοφορησω με καποιο αλλο μεσο (οχι εγω υποθετικα μιλαμε) τοτε σε νοιαζει και η καταναλωση και η τσαμπα φθορα που τρωει το αμαξι...

Link to comment
Share on other sites

προφανως το προγραμμα που αναφερει ο Νικος επιτυγχανει να εχει μια καλη καταναλωση σε εντος πολης κυκλο και σε χαλαρο ταξιδι αλλα και να "δαιμονιζεται" οταν ο οδηγος το επιθυμει....να στο πω και αλλιως φιλε μου....πραγματικα οταν το αμαξι μου το λιωνω δεν με νοιαζει να καψει τα αντερα του και κατι παραπανω γιατι γι'αυτο το "εφτιαξα" οταν ομως ειναι στο καθημερινο βασανιστηριο της πολης επειδη ετσι πρεπει και επειδη δεν εχω την δυνατοτητα να κυκλοφορησω με καποιο αλλο μεσο (οχι εγω υποθετικα μιλαμε) τοτε σε νοιαζει και η καταναλωση και η τσαμπα φθορα που τρωει το αμαξι...

ε αστω μαμα τωρα...εγω σου λεω απλα να βαλεις το κοστος του προγραμματος και μια καποια κμ που κανει καποιος μεσος ανθρωπος μαζι μαυτη τη διαφορα του 1?λιτρου?που δνε οδηγανε ολοι το ιδιο οικονομικα για να δουν το ιδιο και ουτε με το μαμα και τα ευρο αυτου το λιτρου να δουμε ποσα κμ πρεπει να κανει για να αποπληρωσεις τα οσα εδωσες ποσο μαλλον αν κερδισεις...100.000περιπου! ε λοιπον αν κανεις απο μονος σου οικονομια με το μαμα προγραμμα και δεν δωσεις λευτα για κανεναν αερα τοτε εισαι κερδισμενο.και το αμαξακι σου που μεσα στη κινηση αν το οδηγεις υπερβολικα θα το καταστρεψεις?αρα σε συμφερει περισσοτερο να παρεις κατι που να καει λιγοτερο παρα να κανεις eco tuning κτλ σε λιγο θα παιρνουμε ferrari και θα κανουμε eco tuning για να την εχουμε καθημερινα στη πολη

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

σε cayenne , σε all road , σε α-5 , είναι τα αυτοκίνητα που κάνω περισσότερο eco , παρά power tuning . gt –gti , πολύ λιγότερα έχω φτιάξει , αλλά θα έρθει η ώρα να βάλουν και τα μικρά ... εδώ κάνω στα smart , δεν θα κάνουν τα gti ..

τώρα μόλις έφυγε άνθρωπος με gt το όπιο φοράει πρόγραμμα από τα πιο γνωστά της αγοράς και έκανε βόλτα και ένα που φοράει eco .. μεσαία το eco δύνη την αίσθηση να είναι καλύτερο .. ψιλά όχι , η κατανάλωση που είδε στο gt με το eco ήταν 5,3 ..

εγώ παντός καιω σαν το smart , και μόλις πατήσω το γκάζι παει αρκετά καλά χωρίς διακοπές και safe mode

Link to comment
Share on other sites

Για κάτι παρόμοιο στο οικιακό ρεύμα υπήρξε παρέμβαση εισαγγελέα.

Σοβαρα? :)

Παντως απο 95ευρω σε 59 ειναι ΕΥΚΑΙΡΙΑ εεεεεεεεεε!!!!!

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα? :p

Παντως απο 95ευρω σε 59 ειναι ΕΥΚΑΙΡΙΑ εεεεεεεεεε!!!!!

Προτεινω group buy!!

Για μενα δυο σετ γιατι συμφωνω με τον dis για οικονομια 60%.

Δεν παιρνω 3 σετ γιατι δεν θελω να κλεισουν και τα πρατηρια και να βρεθουν χωρις δουλεια τοσοι ανθρωποι!!

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω group buy!!

Για μενα δυο σετ γιατι συμφωνω με τον dis για οικονομια 60%.

Δεν παιρνω 3 σετ γιατι δεν θελω να κλεισουν και τα πρατηρια και να βρεθουν χωρις δουλεια τοσοι ανθρωποι!!

μεσα και εγω.η καλυτερη οικονομια γινεται με το δεξι ποδι... :lol:

Edited by dimmpoyz
Link to comment
Share on other sites

μεσα και εγω.η καλυτερη οικονομια γινεται με το δεξι ποδι... :rolleyes:

και το δεξι χερι...

και διαφορα αλλα πραγματακια τελοσπαντων, αλλα μην περιμενουμε απο ενα μαγνητακι να μας σωσει! κοροιδιες..

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να βγει μαγνητακι που ανακυκλωνει την βενζινη... Δλδ ενα ντεποζιτο για παντα!!!! Αχ....

Να γυρναει τα καυσαερια ξανα μεσα στο ντεποζιτο οπου θα υγροποιηθουν και ξανα μανα απο την αρχη..!

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλές για οικονομική οδήγηση:

1. Προσπαθούμε πάντα να έχουμε ταχύτητα στο σασμάν και όχι νεκρά. Στις κατηφόρες ρολάρουμε με ταχύτητα στο κιβώτιο και όχι με νεκρά (σύστημα cut off). Βάζουμε νεκρά κάτω από τις 1500 στροφές όπου το cut-off απενεργοποιείται. Γενικά στο ρελαντί η κατανάλωση δεν είναι μηδενική αλλά σημαντική! Μηδενική κατανάλωση έχουμε όταν δεν πατάμε γκάζι και έχουμε πάνω από 1500 στροφές.

2. Η μέγιστη οικονομία επιτυγχάνεται όταν αλλάζουμε ταχύτητα περίπου στο 70% των στροφών που αποδίδεται η μέγιστη ροπή. Δηλαδή αν η μέγιστη ροπή αποδίδεται στις 3800 στροφές, τότε πρέπει να αλλάζουμε ταχύτητα περίπου στις 2600-2700 στροφές (σε ευθεία). Σε ανηφόρα θα πρέπει να φτάνουμε στο 100% της ροπής και σε κατηφόρα μπορούμε να αλλάξουμε λίγο χαμηλότερα από το 80%.

3. Κάθε μιζάρισμα καταναλώνει βενζίνη ίση με την κατανάλωση σε λειτουργία στο ρελαντί για 1 λεπτό. ¶ρα αν θέλουμε να μείνουμε σταματημένοι για πάνω από 1 λεπτό, σβήνουμε τον κινητήρα.

4. Όσο μικρότερες οι αποστάσεις, τόσο μεγαλύτερη η κατανάλωση.

5. Οδηγάμε πάντα με το σκεπτικό ότι ανάμεσα στο πόδι μας και στο πεντάλ του γκαζιού παρεμβάλλεται ένα αυγό που δεν πρέπει να σπάσουμε.

6. Όσο λιγότερο φρένο πατάμε, τόσο καλύτερη κατανάλωση πετυχαίνουμε. Κρατάμε μεγάλες αποστάσεις από το προπορευόμενο όχημα και ρυθμίζουμε την ταχύτητά μας ώστε να μην χρειάζεται να πατάμε φρένο πριν τις στροφές ή όταν φρενάρει ο μπροστινός. Κατεβάσματα σχέσεων είναι καλύτερα από φρένο. Φρενάρισμα σημαίνει ότι πάει χαμένη ενέργεια από περιττή επιτάχυνση. Φρενάρουμε εννοείται μόνο σε περίπτωση ανάγκης ή όταν πρέπει να σταματήσουμε.

7. Στην Εθνική η ελάχιστη κατανάλωση επιτυγχάνεται με περίπου 100 χλμ στο κοντέρ και όχι 120-130! Και φυσικά με τη μέγιστη σχέση στο κιβώτιο.

8. Κλείνουμε τα παράθυρα αν είναι εφικτό, και ελαχιστοποιούμε τη χρήση του κλιματισμού. Ο κλιματισμός είναι αποδωτικός και στους 25 C. Δεν χρειάζεται να τον λειτουργούμε στους 20 C!

9. Έχουμε πάντα τη σωστή πίεση σε όλα τα ελαστικά. Συχνός έλεγχος.

10. Καλή συντήρηση του αυτοκινήτου, συχνά service.

Link to comment
Share on other sites

επισης συμπληρωνω για τα περιττα βαρη στο αμαξι τα οποια δεν θα πρεπει να υπαρχουν αλλα και τις επιπλεον προσθηκες εξωτερικα μπαρες αεροτομες κτλ. ολα παιζουν τον ρολο τους αλλα σιγουρα το σημαντικοτερο ειναι το δεξι ποδι και το δεξι χερι οπως ειπαμε παραπανω. προσοχη στο γκαζι και οσο το δυνατον καλυτερες αλλαγες για οικονομια. καλη συντηρηση επισης και αν θελουμε καπου να δωσουμε λεφτα οπωσδηποτε αντι για μαγνητακια, παρτε μπουζακια ιριδιου. μου εχουν πει οτι κανουν δουλεια. οχι πολλα πραγματα αλλα οχι και τιποτα απολυτως οπως τα μαγνητακια.

Link to comment
Share on other sites

επισης συμπληρωνω για τα περιττα βαρη στο αμαξι τα οποια δεν θα πρεπει να υπαρχουν αλλα και τις επιπλεον προσθηκες εξωτερικα μπαρες αεροτομες κτλ. ολα παιζουν τον ρολο τους αλλα σιγουρα το σημαντικοτερο ειναι το δεξι ποδι και το δεξι χερι οπως ειπαμε παραπανω. προσοχη στο γκαζι και οσο το δυνατον καλυτερες αλλαγες για οικονομια. καλη συντηρηση επισης και αν θελουμε καπου να δωσουμε λεφτα οπωσδηποτε αντι για μαγνητακια, παρτε μπουζακια ιριδιου. μου εχουν πει οτι κανουν δουλεια. οχι πολλα πραγματα αλλα οχι και τιποτα απολυτως οπως τα μαγνητακια.

ok τοτε πεταω έξω την πεθερα.. :):thumbsup::yahoo: :yahoo: :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

τι γνωμη εχετε γι'αυτο;δεν εχει σχεση με μαγνητες αλλα με ηλεκτρικο κυκλωμα.θα εχει τα αναφερθεντα στο λινκι αποτελεσματα;

http://www.bens.gr/cars_ix.html

Link to comment
Share on other sites

τι γνωμη εχετε γι'αυτο;δεν εχει σχεση με μαγνητες αλλα με ηλεκτρικο κυκλωμα.θα εχει τα αναφερθεντα στο λινκι αποτελεσματα;

http://www.bens.gr/cars_ix.html

Ελεος πια!!!

Το νερο του Καματερου εχει καταντησει αυτη η κοροιδια με τις δηθεν εφαρμογες μειωσης καταναλωσης/ρυπων, αυξηση ιπποδυναμης/ροπης και μεγενθυση π...ς ως bonus.

Joop δεν εχω τιποτα μαζι σου αλλα με ολους αυτους τους κομπογιαννιτες που ειτε εν γνωσει ειτε λογω αγνοιας θελουν να εκμεταλλευτουν τον πονο του καθενα μας και δεν υπαρχει ΕΝΑΣ να τους μαζεψει.

Προσωπικα αν ηταν στο χερι μου θα απαγορευα στο φορουμ τετοιου ειδους αναφορες περι μαγνητικων/ηλεκτρονικων/πυρηνικων/κβαντικων εξοικονομητων καυσιμου κλπ.

Ποτε θα το παρουμε χαμπαρι οτι το μονο που εξοικονομουν ειναι λεφτα σε αυτους που τα εμπορευονται????

Link to comment
Share on other sites

7 σελιδες ατελειωτης πουρ μουρ φιλολογιας........ειμαι αρκετα χρονια στο επαγγελμα του φορτηγατζη εστω και σαν βοηθος(περισσοτερο) αλλα σαφεστατα εχω και μια α εμπειρια και στα ιχ(σαφεστατα).σε καινουριας τεχνολογιας φορτηγα λογω ανανεωσης στολου στην εταιρια και μετα απο συσκεψη πεταχτηκε στο τραπεζι η ιδεα να μπουν αυτα τα περιβοητα μαγνητακια-σωτηρες του εθνους..να μη πω τα γελια που πεσαν μιας και υπαρχουν εμπειροι τεχνικοι και οχι τπτ παιδακια που πεταν μια βλακεια προς εντυποσιασμο του πληθους.για τα πρακτικα βαλαμε σε 2 αυτοκινητα μαγνητακια και το αποτελεσμα:το αναμενομενο..καμια διαφορα.εδω ολοκληρος χημικος μιλησε σε καποια ποστ παραπανω και εσεις τα δικα σας.οπως και στους myhtbusters που οντως το ειδα και εγω και μαλιστα αν θυμαμαι κιολας η καταναλωση ηταν ακριβως η ιδια...ουτε χιλιοστο πιο κατω.οποτε μην παραπληροφορειτε τον κοσμο δειχνοντας τις ανυπαρκτες γνωσεις σας επι του θεματος βαζοντας στο τρυπακι πολλους να πεταξουν σε μαγικα φτερα χηνας τα λεφτα τους.για ονομα του θεου δλδ οτι μ@@@@@ια βγαινει δεν παει να πει οτι κανει και δουλεια..απλα πλουτιζει ο καθε τυχαρπαστος απατεωνας με τη δικη σας αγνοια.να μη πω τωρα οτι ειναι ψυχολογικη η ιδεα οτι κατεβηκε η καταναλωση..οσο για το τι βγαζει το trip computer παρεμβαλεται μαγνητης στο κυκλωμα τι περιμενατε?σωστες μετρησεις?σοβαρευτειτε παιδια...δεν βρεθηκε η γη της επαγγελιας και της μηδενικης καταναλωσης.αλλωστε ειπωθηκε και πιο πανω.η καθε εταιρια πεταει δλδ καιει τα λεφτα της για ερευνες και νεους τροπους μειωσης καταναλωσης και δεν πετανε τα λεφτα σε μπυρες γιατι ειναι πολυ εγωιστες για να το κανουν η επειδη δεν θελουν να παραδεχτουν οτι ο θεος την 7 μερα δεν ξεκουραστηκε αλλα εφτιαξε το μαγνητακι...απατη τεραστια οπως και πολλα αλλα προιοντα..θα φερω σαν παραδειγμα και τη σωτηρια μας απο τις γρατζουνιες που οποιος το εχει δοκιμασει αναφωνησε "μα τι μακακας που ειμαι".ελπιζω να ξυπνησετε μερικοι και να μη πετατε ετσι τα λεφτα σας...καλυτερα καψτε τα.και οπως ειπα μην πετατε αποψεις ετσι χωρις να ξερετε.να υπαρχει σωστη και τεκμηριωμενη πληροφορηση.ο αλλος μπαινει εδω να μαθει καποια πραγματα οχι να του γεμισουμε το μυαλο με επιεικως θα τις ονομασω ανυποστατες βλακειες.

Edited by DENNIS THE KID
Link to comment
Share on other sites

τι γνωμη εχετε γι'αυτο;δεν εχει σχεση με μαγνητες αλλα με ηλεκτρικο κυκλωμα.θα εχει τα αναφερθεντα στο λινκι αποτελεσματα;

http://www.bens.gr/cars_ix.html

μου θυμιζει κατι τυπαδες κλασικους βλαχοτρεντυ τυροβλαχους που βαλαν φιλτρο και πηραν ακουσον ακουσον 40 αλογα...τα λεγαμε στα 17 που δεν ξεραμε τι μας γινεται.επισης αν βαλεις και φωτο της πεθερας μου και βαλεις κομποσκοινι απο τα αγια νησια που πηγε διακοπες ο jesus μετα την ανασταση του θα παρεις κρατηματα,ρεπριζ,80 αγια αλογα ουρανοκατεβατα και καπακι αγγελους να σιγοτραγουδουνε με αποτελεσμα να εχεις αγορασει ferrari και να μη το ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ειναι για μενα.μου ειναι αδιαφορα τετοιου ειδους εξαρτηματα που αναφερουν αλογα,ροπες και οικονομιες καυσιμου.ενας φιλος με ρωτησε και επειδη δεν το εχω ακουστα το συγκεκριμενο εξαρτημα,ειπα να το αναφερω στο φορουμ μηπως βγει καμια πληροφορια την οποια θα του μεταδωσω με την σειρα μου.του ειπαν 350 ευρω κοστος,νομιζω ειδικη τιμη μεσω γνωστου του.

@ευχαριστω για τις απαντησεις.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.