Jump to content
amnik

Golf 5 - Μπροστινά Φανάρια (Λύσεις, Oem, Aftermarket Κλπ)

Recommended Posts

Δείτε εδώ μερικά όμορφα φανάρια που πιθανόν τα ξέρετε ήδη, αλλά για να ξεφύγουμε από τα "κινέζικα κατασκευάσματα":

http://www.ecstuning.com/Volkswagen-Golf_V...ing/Headlights/

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

αυτα δεν ειναι 15.000 πιο ωραια απο τα μαμα και τα αντιστοιχα Hella?

http://www.ecstuning.com/Volkswagen-Golf_V...dlights/ES8741/

πως βρισκετε τα Led?

http://www.golfmk5.com/forums/showthread.p...ella+celis+golf

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

ecstuning?ειναι εντελως υπερεκτιμημενη λυση ασε που ειναι κλεφτες για μεταφορικα ζητανε τρελα ποσα

κ μερικα λεντ απο εκει καηκαν..

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να κάνω μια αλλαγή στις λάμπες μου σε xenon και θα ήθελα να ρωτήσω τι τύπου είναι.

Έχω ένα Golf MKV (2007). Είδα ότι έχει και κάτι ψιρούλες (πορείας) στα φανάρια για την μεγάλη σκάλα. Θα μπορούσα να τις αλλάξω με κάποιες xenon like έτσι ώστε να φαίνονται ομοιόμορφα με τα xenon?

Λογικά θα πρέπει να βάλω ένα set για την μεσαία και ένα set για την μεγάλη σκάλα σωστά?

Εγώ έβαλα Philips Diamond Vision H7 5000Kelvin το Ζεύγος 25 ευρώ απο http://www.saveltrade.gr/main.php και για τα ψειράκια εμπρός Philips Crystal Vision W5W Xenon απο το ίδιο κατάστημα 3 ευρώ,απο ebay Σιγκαπούρης http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?Vie...em=360151012085 Philips Diamond Vision HΒ4 5000Kelvin το ζεύγος 40 ευρώ.Αρκετά Crystal λευκό φως και λίγο πιο δυνατό σε ένταση απο τα μαμά και όλες οι λαμπες made in Germany.

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα βαλει aftermarket xenon 8000k και τα εβγαλα γιατι στραβωνα τον κοσμο. Τωρα εχω βαλει Philips Crystal Vision παντου (μεσαια και μεγαλη σκαλα, θεσεως και προβολακια) και ειμαι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχω βαλει Philips Crystal Vision παντου (μεσαια και μεγαλη σκαλα, θεσεως και προβολακια) και ειμαι μια χαρα!

Σωστός όμοια και εγώ αλλά Diamond Vision

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σε ολους.Ειχα παει πριν 1 βδομαδα στον παζαροπουλο για να ρωτησω για τοποθετηση προβολων ομιχλης. Ενας τεχνικος συμβουλος πηρε το αμαξι μου για να το ελεγξει να δει αν μπορει να γινει η τοποθετηση.Οταν τελειωσε τον ελεγχο μου ειπε οτι δεν εχει εγκεφαλο και δεν τα υποστηριζει και οτι αν θελω να κανω τοποθετηση θα μοθ κοστισει περιπου 800¤.

Το ερωτημα μου ειναι ισχυει κατι τετοιο ή με δουλευουνε?

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σε ολους.Ειχα παει πριν 1 βδομαδα στον παζαροπουλο για να ρωτησω για τοποθετηση προβολων ομιχλης. Ενας τεχνικος συμβουλος πηρε το αμαξι μου για να το ελεγξει να δει αν μπορει να γινει η τοποθετηση.Οταν τελειωσε τον ελεγχο μου ειπε οτι δεν εχει εγκεφαλο και δεν τα υποστηριζει και οτι αν θελω να κανω τοποθετηση θα μοθ κοστισει περιπου 800¤.

Το ερωτημα μου ειναι ισχυει κατι τετοιο ή με δουλευουνε?

Φίλε μου στην καβάλα μου ζητήσανε 650 ¤!!Και μλστ xenon προβολάκια!!!

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=26380

Link to comment
Share on other sites

χρειαζεται ρυθμισμα τα φωτα μετα την αλλαγη της μεσαιας σκαλας?

ρωτω γιατι μολις αλλαξα....

Link to comment
Share on other sites

χρειαζεται ρυθμισμα τα φωτα μετα την αλλαγη της μεσαιας σκαλας?

ρωτω γιατι μολις αλλαξα....

Επεικαιγόντως!!!Ειδάλλως πάνε τα ματάκια των απέναντι!!!

+ το ότι δεν θα έχεις και την ανάλογη ορατότητα!!

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

γιατι?

απο μια απλη αλλαγη λαμπας αποσυντονιζετε η δεσμη????

Link to comment
Share on other sites

γιατι?

απο μια απλη αλλαγη λαμπας αποσυντονιζετε η δεσμη????

Καταρχάς δεν μιλάμε για projector έτσι δεν είναι??

Εφόσον έχεις αλλάξει την λαμπίτσα πρέπει να ρυθμιστεί σωστά η θέση της λάμπας!!Δλδ να είναι όσο το δυνατό πιο κεντραρισμένη σε σχέση με το μεταλικό που είναι μπροστά απο την λάμπα για να βγεί το σωστό αποτέλεσμα!!Σου γράφω επειδή το είδα με τα ίδια μου τα μάτια!!Όταν πήγα να βάλω τα xenon στην αντιπροσωπεία(κακή ώρα rocket.gif )δεν είχα καλό αποτέλεσμα ως προς την δέσμη που έβγαινε!!Αποτέλεσμα,όπως κοιτάς το αυτοκίνητο από μπροστά η δεξια λάμπα στο δεξιό φανάρι δεν είχε κουμπώσει καλά με αποτέλεσμα να είναι στραβή και να βγάζω μάτια αβέρτα!!Δόξα τον θεό γνώρισα ένα καλό μάστορα και η ρύθμιση έγινε ξάνα απο την αρχή με σαφώς καλύτερο αποτέλεσμα και χαίρομαι να οδηγάω την νύχτα!!Συμπέρασμα:ναι με μια αλλάγη λάμπας αν θέλει πάλι ρύθμιση!!

Link to comment
Share on other sites

δεν βρισκω για ποιο λογο να μην ειναι κεντραρισμενη ή να αποσυντονιστικε η δεσμη.

αφου ουτως η αλλιως κουμπωνει αρα και η θεση της ειναι συγκεκριμενη.

μιλαμε παντα για αλλαγη λαμπας στα φωτα πορειας.

Link to comment
Share on other sites

δεν βρισκω για ποιο λογο να μην ειναι κεντραρισμενη ή να αποσυντονιστικε η δεσμη.

αφου ουτως η αλλιως κουμπωνει αρα και η θεση της ειναι συγκεκριμενη.

μιλαμε παντα για αλλαγη λαμπας στα φωτα πορειας.

Απλά σου λέω πως στην δική μου περίπτωση δεν είχε κουμπώσει καλά η λάμπα και να έχει άσχημο αποτέλεσμα!!!Καλό είναι όμως να κάνεις τον συντονισμό γτ θα τυφλώνεις κόσμο!!Όπως έκανα εγώ!!Από εκεί και πέρα είναι στο χέρι σου!!Κάνε ότι νομίζεις!! ;)

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

Στον Gratsia που ρωτησα για προβολακια ομιχλης ο ηλεκτρολογος μου ειπε οτι μπορει να βαλει τα προβολακια χωρις να χρειαζεται εγκεφαλο αλλα δεν μου το συστηνει γιατι μπορει να υπαρξει προβλημα και να μην τα δεχεται τα προβολακια.Ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Στο φανάρι του Golf με προτζέκτορα πώς κουμπώνει η λάμπα στη μεσαία σκάλα??? με ανταπτορα όπως και στο απλό φανάρι???

Y.Γ.: Αν εχει κάποιος καμιά φωτογραφία και μπορεί ας την ανεβάσει...

Link to comment
Share on other sites

Στο φανάρι του Golf με προτζέκτορα πώς κουμπώνει η λάμπα στη μεσαία σκάλα??? με ανταπτορα όπως και στο απλό φανάρι???

Y.Γ.: Αν εχει κάποιος καμιά φωτογραφία και μπορεί ας την ανεβάσει...

Κανένας???

Link to comment
Share on other sites

αναφερεσαι προφανως στα φαναρια hella ..Κανενα προβλημα με την συνδεσμολογια πριν κ μετα...

Δηλαδή με αυτά τα φανάρια δεν θα έχω πρόβλημα???

Εννοώ η λάμπα τις μεσαίας σκάλας μπαίνει με ανταπτορά και κουμπώνει, στο φανάρι με προτζέκτορα μπαίνει πάλι με ανταπτορα ή σκέτη????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.