Jump to content
andrpyro_TSi

Απορία Με Τι Σαπούνι Να Το Πλένω ?

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα είμαι καινούριος στο forum .Περιμένω να έρθει το golfaki Μου και θέλω να οργανωθώ. Κοιτάζω για προϊόντα της meguiars και είδα το σαπούνι με το κερί αλλά δεν ξέρω είναι καλύτερο να το πλένω με σαπούνι που έχει κερί ή όχι και κάτι άλλο τι προϊόν προτείνεται για τις ζάντες και λάστιχα….?

Οι προτάσεις σας είναι ευπρόσδεκτες και για άλλης εταιρίας προϊόντα …!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων …!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα είμαι καινούριος στο forum .Περιμένω να έρθει το golfaki Μου και θέλω να οργανωθώ. Κοιτάζω για προϊόντα της meguiars και είδα το σαπούνι με το κερί αλλά δεν ξέρω είναι καλύτερο να το πλένω με σαπούνι που έχει κερί ή όχι και κάτι άλλο τι προϊόν προτείνεται για τις ζάντες και λάστιχα….?

Οι προτάσεις σας είναι ευπρόσδεκτες και για άλλης εταιρίας προϊόντα …!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων …!!!

Το καλύτερο σαπούνι της Meguiar's ειναι αυτό : http://www.meguiarsdirect.com/detail/MEG+G17748

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας

+ το Ganaration NEXT της Meguiar's πολυ καλο επισης 2 φιλους πουε χουν δοκιμασει και τα 2 μου εχουν πει για το Next οτι ειναι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

+ το Ganaration NEXT της Meguiar's πολυ καλο επισης 2 φιλους πουε χουν δοκιμασει και τα 2 μου εχουν πει για το Next οτι ειναι καλυτερο

Φίλε τα έχω και τα δύο. Το Meguiar's Ultimate Wash & Wax είναι πιο καινούργιο προιόν και περιέχει και ένα είδος κεριού μέσα. Τα αποτελέσματα του είναι πολύ καλύτερα από του NEXT.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου να το πλενεις πρωτα με σκετο σαμπουαν αυτοκινητου, ΧΩΡΙΣ κερι. Και μετα μονο κερι η αν δεν εχεις χρονο δευτερο χερι με σαμπουαν με κερι.

Ειναι φυσιολογικο αν το σαμπουαν περιεχει κερι να μην καθαριζει σωστα και απλα η γυαλαδα που θα βγαζει θα καλυπτει οτι μικροαποθεματα υπαρχουν πανω στην βαφη.

Πριν μπει το οποιοδηποτε κερι η επιφανεια πρεπει να ειναι εντελως καθαρη.

Καθε δουλεια πρεπει να γινεται σταδιακα και οχι αχταρμας ολα μαζι οπως προωθουν οι εταιριες λογω του οτι ο ανθρωπος εχει γινει πλεον ανυπομονος και προτιμαει να πινει το καφεδακι του παρα να ιδρωνει λιγο παραπανω για να γινει σωστη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου να το πλενεις πρωτα με σκετο σαμπουαν αυτοκινητου, ΧΩΡΙΣ κερι. Και μετα μονο κερι η αν δεν εχεις χρονο δευτερο χερι με σαμπουαν με κερι.

Ενταξει, μην ειμαστε και υπερβολικοι... Δεν υπαρχει λογος να κερωνει ο ανθρωπος μετα απο καθε πλυσιμο, ουτε να πλενει ξανα με σαμπουαν με κερι ωστε να "μπαινει" προστασια στην επιφανεια..

Μπορει καλλιστα να περναει καποιο quick detailer μετα το πλυσιμο, ωστε να προστατευει την ηδη υπαρχουσα προστασια απο το κερωμα που εχει κανει, και να παρατηνει το χρονο αναμεσα στα κερωματα......http://swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=183&category_id=10&option=com_virtuemart&Itemid=72

Γνωμη μου ειναι ενα σαμπουαν με καλη καθαριστικη δυναμη, και αρκετη λιπαντικοτητα... Και χωρις κερι...

Επιλογες για εμενα..

1) Sonax gloss sampoon απο το πρακτικερ, με 6 ευρω

2) Αν θες να ανεβεις λιγο σε επιπεδο, Duragloss #901, απο εξωτερικο, η απο swell.gr

Και μετα απο καθε πλυσιμο, το παραπανω quick detailer, για βαθος, wet look, και προστασια στο υπαρχον κερωμα........

Οσοι πλενετε με σαμπουαν με κερι, δοκιμαστε εναν απο τους παραπανω συνδιασμους, και θα δειτε μεγαλη διαφορα προς το καλυτερο....

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου να το πλενεις πρωτα με σκετο σαμπουαν αυτοκινητου, ΧΩΡΙΣ κερι. Και μετα μονο κερι η αν δεν εχεις χρονο δευτερο χερι με σαμπουαν με κερι.

Ειναι φυσιολογικο αν το σαμπουαν περιεχει κερι να μην καθαριζει σωστα και απλα η γυαλαδα που θα βγαζει θα καλυπτει οτι μικροαποθεματα υπαρχουν πανω στην βαφη.

Πριν μπει το οποιοδηποτε κερι η επιφανεια πρεπει να ειναι εντελως καθαρη.

Καθε δουλεια πρεπει να γινεται σταδιακα και οχι αχταρμας ολα μαζι οπως προωθουν οι εταιριες λογω του οτι ο ανθρωπος εχει γινει πλεον ανυπομονος και προτιμαει να πινει το καφεδακι του παρα να ιδρωνει λιγο παραπανω για να γινει σωστη δουλεια.

+10000

υπόψη ότι το σαμπουάν - κερί θέλει καλό πιεστικό για να βγει τελείως και να καθαρίσει. Τουλάχιστον εγώ τέτοια εμπειρία έχω….

Εγώ προτιμώ να το πλένω με πιεστικό και με απλά καθαριστικά από πράκτικερ (επώνυμα πάντα προϊόντα) και να πηγαίνω μία φορά το τετράμηνο στον ειδικό και να μου περνάει κερί.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου να το πλενεις πρωτα με σκετο σαμπουαν αυτοκινητου, ΧΩΡΙΣ κερι. Και μετα μονο κερι η αν δεν εχεις χρονο δευτερο χερι με σαμπουαν με κερι.

Ειναι φυσιολογικο αν το σαμπουαν περιεχει κερι να μην καθαριζει σωστα και απλα η γυαλαδα που θα βγαζει θα καλυπτει οτι μικροαποθεματα υπαρχουν πανω στην βαφη.

Πριν μπει το οποιοδηποτε κερι η επιφανεια πρεπει να ειναι εντελως καθαρη.

Καθε δουλεια πρεπει να γινεται σταδιακα και οχι αχταρμας ολα μαζι οπως προωθουν οι εταιριες λογω του οτι ο ανθρωπος εχει γινει πλεον ανυπομονος και προτιμαει να πινει το καφεδακι του παρα να ιδρωνει λιγο παραπανω για να γινει σωστη δουλεια.

το κερι που περιεχει ενα σαμπουαν με κερι ειναι ελαχιστη ποσοτητα... και το αμαξι πλενεται μια χαρα...και αυτο το βλεπω ανα τριμηνο που οταν το εχω πλυνει με σαμπουαν με κερι και μετα το περασω με τον πυλο για να το κερωσω στον πυλο μου αφηνει ελαχιστη εως ανυπαρκτη βρωμια.. αν δε καθαριζε καλα οπως λες θα μαυριζε ολοκληρος μετα απο τοσους μηνες... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι το κερι με το καθαριστικο λειτουργουν αντιθετα ως προς τα χαρακτηριστικα τους. Για να ειναι ενα καθαριστικο καλο δεν θα πρεπει να αφηνει οποιαδηποτε υπολειματα, εστω και στο ελαχιστο. Για να αφηνει συγχρονως και κερι μαλλον το κερι υπερσκελιζει τον καθαριστικο χαρακτηρα του οποτε δεν πρεπει να γινεται σωστο καθαρισμα η αν γινεται σωστο καθαρισμα δεν βλεπω πως συγχρονως γινεται και το κερωμα, δηλ απο την επαφη του με την λαμαρινα πως ειναι δυνατον να καθαριζει και συγχρονως να αφηνει και εστω μια μικρη επικαλυψη κεριου.

Δεν ειναι οτι τα λεω μονο απο θεωρητικης αποψεως γιατι εχω φαει αμετρητες ωρες απο το 90 στο Corrado μου που ηταν και λευκο (μεχρι που βαρεθηκα οταν περασαν τα χρονια και αποφασισα να μην ξαναπαρω πλεον απλο χρωμα παρα μονο μεταλλικο οσο και να κανει παραπανω και τα αφηνω πλεον στα αυτοματα) για να δω τι πραγματικα κανει δουλεια, τι οχι και ποια ειναι η σωστη διαδικασια.

Τελος παντων, αφου καποιος ειναι ευχαριστημενος με αυτη τη λυση αυτο τελικα εχει σημασια.

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας

χωρις να εχω τεχνικες γνωσεις επι το θεματος............οταν πλενω το αμαξι με AUTOGLYM σαμπουαν που εχει κερι και Meguiars κατα καιρους....το νερο μετα γλιστραει ποιο ευκολα.....οι κουτσουλιες καθαριζουν ποιο ευκολα..και γενικα οταν βρεχει...βλεπω το νερο να γλυστραει απο επανω και να μην καθετε σε μεγαλες κηλιδες ....οταν επλενα το αμαξι με καποιο αλλο σαμπουαν (πανε κανα 2 αρι χρονια απο τοτε) που δεν ειχε κερι....δεν ειχα τα ιδια αποτελεσματα......

τωρα κερι εχει μεσα......η κατι "αλλο" που η AYTOGLYM - Meguiars- ktl ktl το ονομαζουν "κερι" δεν ξερω.....αυτο που βλεπω ειναι οτι τα σαμπουαν με "κερι" εχουν διαφορα πρως το καλυτερο απο τα σαμπουαν χωρις "κερι"

Link to comment
Share on other sites

χωρις να εχω τεχνικες γνωσεις επι το θεματος............οταν πλενω το αμαξι με AUTOGLYM σαμπουαν που εχει κερι και Meguiars κατα καιρους....το νερο μετα γλιστραει ποιο ευκολα.....οι κουτσουλιες καθαριζουν ποιο ευκολα..και γενικα οταν βρεχει...βλεπω το νερο να γλυστραει απο επανω και να μην καθετε σε μεγαλες κηλιδες ....οταν επλενα το αμαξι με καποιο αλλο σαμπουαν (πανε κανα 2 αρι χρονια απο τοτε) που δεν ειχε κερι....δεν ειχα τα ιδια αποτελεσματα......

τωρα κερι εχει μεσα......η κατι "αλλο" που η AYTOGLYM - Meguiars- ktl ktl το ονομαζουν "κερι" δεν ξερω.....αυτο που βλεπω ειναι οτι τα σαμπουαν με "κερι" εχουν διαφορα πρως το καλυτερο απο τα σαμπουαν χωρις "κερι"

+1

Link to comment
Share on other sites

Σωστο , τα επωνυμα σαμπουαν με κερι που αναφρρθηκαν ειναι οντως οτι καλυτερο.

Πρεπει ομως να ξεβγαζονται παρα πολυ καλα με αφθονο νερο μετα.

Μονο αυτο . :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.