Jump to content
targas

Unitronic Βελτιωση

Recommended Posts

Πραγματικα πολυ διαφορετικη προσεγγιση στον προγραμματισμο: Η Uni το θελει να τραβαει δυνατα ψηλα ως τον κοφτη οπως ενα ατμοσφαιρικο (ετσι ειναι και το δικο μου) και σου δινει την εντυπωση οτι ειναι πιο σπορτιβικο, ενω η Revo το θελει πολυ δυνατο μεχρι τις 5000 σαλ οπως περιπου ενα πετρελαιοκινητο (δυναμη και ροπη ταυτοχρονα στα χαμηλομεσαια).

Νομιζω οτι αντικειμενικα η δευτερη προσεγγιση δεν ζοριζει και τοσο το αμαξι λογω λιγοτερων τριβων (ψηλα = τριβες κ απωλειες) αρκει να μην κανει κανεις πατηματα απο πολυ χαμηλα με 5η και 6η οπου ζοριζεται παρα πολυ ο συμπλεκτης.

Για εμενα προσωπικα καλυτερα να τραβαει τρελλα στα χαμηλομεσαια οπου τυχαινει να το οδηγουμε και περισσοτερο...

Μην πέφτεις στο τρυπάκι να συγκρίνεις Setting3 του Revo με το Uni Βασίλη. Απλά εντελώς διαφορετικές προσεγγίσεις και ως αποτέλεσμα εντελώς άνιση μάχη! Το Revo είναι ΠΑΡΑ πολύ επιθετικό σε εκείνη τη ρύθμιση. Θα το συγκρίνεις με το Setting2 το οποίο και είναι πρακτικά για 98άρα βενζίνη και ΕΠΙΣΗΜΑ καθημερινής χρήσης.

Ρεαλιστικά μιλώντας, αν η Revo δεν είχε το switching technology ώστε να επιλέγεις ρυθμίσεις δεν θεωρώ ότι το setting3 θα το είχε στην γκάμα της. Μάλλον θα πουλούσε 2 αρχεία. Το setting1 για χώρες με "κακό καύσιμο", και το 2 σαν "μαζικής πώλησης" :blush:

Link to comment
Share on other sites

Μην πέφτεις στο τρυπάκι να συγκρίνεις Setting3 του Revo με το Uni Βασίλη. Απλά εντελώς διαφορετικές προσεγγίσεις και ως αποτέλεσμα εντελώς άνιση μάχη! Το Revo είναι ΠΑΡΑ πολύ επιθετικό σε εκείνη τη ρύθμιση. Θα το συγκρίνεις με το Setting2 το οποίο και είναι πρακτικά για 98άρα βενζίνη και ΕΠΙΣΗΜΑ καθημερινής χρήσης.

Ρεαλιστικά μιλώντας, αν η Revo δεν είχε το switching technology ώστε να επιλέγεις ρυθμίσεις δεν θεωρώ ότι το setting3 θα το είχε στην γκάμα της. Μάλλον θα πουλούσε 2 αρχεία. Το setting1 για χώρες με "κακό καύσιμο", και το 2 σαν "μαζικής πώλησης" :blush:

ολα καλα ειναι αφου ειναι μεγαλες εταιριες .απο εκει και περα εχουν εντελως διαφορετικη φιλοσοφια το καθε προγραμμα το θεμα ειναι οτι και τα 2 ειναι πολυ καλα και δυνατα δεν σου λειπει τιποτα ουτε δυναμη ουτε τιποτα απλως εαν θες κατι πιο δυνατο απο ολα τα κονσερβα με επιδοσεις τερμα βαζεις ενα ρεβο και τελος :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου ολα ειναι θεμα του τι αισθηση σου δινει ενα προγραμμα αλλα και τι σου αρεσει.

Και εξηγω: Το μεσο ανθρωπινο σωμα καταλαβαινει (αλλα και δεχεται) πολυ καλυτερα τις αλλαγες στο περιβαλλον του οταν αυτες ειναι γραμμικες.

Οταν λοιπον οι κατασκευαστες φτιαχνουν τα αυτοκινητα προσπαθουν να δωσουν γραμμικο χαρακτηρα στη ροπη ωστε οταν επιταχυνουν να υπαρχει μια αισθηση συνεχους και ομοιομορφου τραβηγματος αλλα και επειδη ο μεσος οδηγος τρομαζει με τα αποτομα ξεσπασματα.

Υπαρχουν tuners που εχουν λιγοτερο συντηρητικη φιλοσοφια απο αλλους. Αυτοι δινουν ενα χαρακτηρα κλωτσιας στο τραβηγμα του αυτοκινητου στις χαμηλομεσαιες που ειναι και η περιοχη στροφων που χρησιμοποιουμε περισσοτερο. Σε καποιους (και σ'εμενα) αρεσει αυτο σε αλλους οχι.

Βεβαια ετσι σου δινεται η εντυπωση οτι μετα τις 5000 σαλ το αμαξι δεν τραβαει πια πραγμα που δεν ισχυει αν παρατηρησουμε την καμπυλη της ροπης που ναι μεν ειναι ακομη υψηλη αλλα ο ρυθμος πτωσης της ειναι περιπου το ιδιο αποτομος με το ρυθμο ανοδου.

Αν δεν θελεις επιθετικο προγραμμα δεν βαζεις Revo που νομιζω Σιμο οτι ακομη και σε setting 2 για 98αρα βενζινη δινει αρκετα πιο δυνατη κλωτσια απο το Uni.

Οποτε... περι ορεξεως κολοκυθοπιτα οπως λενε!

Link to comment
Share on other sites

Σε 4κίνητο με 1000 πολύ ροπί αλλά σε μπροστινοκίνητο πρέπει η δύναμη να βγει κάπως ποιο ομαλά,ηδικά σε Ελληνικιά άσφαλτο... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, το Unitronic φημίζεται για τη γραμμικότητα του οπότε ήταν αναμενόμενο!

Σαν προγραμματιστική προσέγγιση είναι 100% Αμερικανιά! 1.23-1.25 over και τράβα το όσο πάει σε διάρκεια. Αποτέλεσμα να βλέπεις μια ροπή καλή, τραπεζωμένη... all the way through the end :roadrage:

Στα άλογα του, πολύ απλά έδωσε ότι είχε και δεν είχε το Uni να δώσει, και άρα το όλο εγχείρημα θεωρείται ότι στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία :thumbsup:

Γιώργο μου, ΝΑΙ να πας να βάλεις το μεσαίο φίλε μου (κατά την ταπεινή μου άποψη), γιατί πιστεύω ότι ακούγεται ένα κλικ παραπάνω απ'έξω το αυτοκίνητο σου από όσο θα έπρεπε για αυτό το "σκαρί" :flowers:

Αρε και να φανταστείς πάω και τον λέω δεν θέλω να κάνει θόρυβο η εξάτμιση και δεν μου βάζει μεσαίο..... Εππαγγελματίες?

Link to comment
Share on other sites

Αρε και να φανταστείς πάω και τον λέω δεν θέλω να κάνει θόρυβο η εξάτμιση και δεν μου βάζει μεσαίο..... Εππαγγελματίες?

Γιώργο, δεν κάνεις σαν κανένα Impreza! Είναι ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ ο θόρυβος φίλε μου... οπότε ΝΑΙ επαγγελματίας γιατί δεν σε τσίμπησε με το καλημέρα να σε χρεώσει και μεσαίο καζάνι, αλλά σου έδωσε την επιλογή να το δεις χωρίς και μετά να αποφασίσεις.

Δεν το θεωρώ κάτι μεμπτό! (μην ξεχνάς ότι οι περισσότεροι που πηγαίνουν εκεί για αλλαγή επιθυμούν βαβούρα και σαματά) :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, δεν κάνεις σαν κανένα Impreza! Είναι ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ ο θόρυβος φίλε μου... οπότε ΝΑΙ επαγγελματίας γιατί δεν σε τσίμπησε με το καλημέρα να σε χρεώσει και μεσαίο καζάνι, αλλά σου έδωσε την επιλογή να το δεις χωρίς και μετά να αποφασίσεις.

Δεν το θεωρώ κάτι μεμπτό! (μην ξεχνάς ότι οι περισσότεροι που πηγαίνουν εκεί για αλλαγή επιθυμούν βαβούρα και σαματά) :flowers:

συμφωνω και εγω μαζι σου σιμο .σου ειπε ο ανθρωπος ρε γιωργο αστο να το δεις και εαν δεν σαρεσει ελα τοτε να βαλουμε και ενα προτελευταιο δεν σου ειπε και τιποτα κακο :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θελεις επιθετικο προγραμμα δεν βαζεις Revo που νομιζω Σιμο οτι ακομη και σε setting 2 για 98αρα βενζινη δινει αρκετα πιο δυνατη κλωτσια απο το Uni.

Οχι υποχρεωτικά Βασίλη. Ναι έχει μεγαλύτερη ροπή και στο setting2,αλλά καμία σχέση με τα ξεσπάσματα του 3 όπου στα πατήματα νοιώθεις ότι χρειάζεσαι HANS για τον αυχένα όταν γεμίζει :flowers:

Σε εμένα "ο ορισμός του γραμμικού" είναι στο setting1, όπου στο πολύ ανεπίσημο τα πατήσαμε και πρακτικά στα ψηλά αργά αργά με μάζευε ο Γιώργος (άρα υποθέτω ότι κάπου στα 245 ήταν το δικό μου με setting1). Για το 2 δεν έχουμε συγκρίσημη εικόνα.

Πάντως βλέποντας το στο δρόμο του Γιωργου, το πατάει και "χωρίς να σου γεμίσει το μάτι εξωτερικά" με κανένα ξέσπασμα απλα γεμίζει ως ψηλά αποδίδοντας την δύναμη που πρέπει! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Σε 4κίνητο με 1000 πολύ ροπί αλλά σε μπροστινοκίνητο πρέπει η δύναμη να βγει κάπως ποιο ομαλά,ηδικά σε Ελληνικιά άσφαλτο... :thumbsup:

Δηλαδη να βαλω revo? (4κινητος) :flowers:

Edited by georgethess
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να βαλω revo? (4κινητος) :flowers:

Εσύ φίλε μου πραγματικά μπορείς να βάλεις ΟΤΙ θέλεις! Το "κτηνάκι" σου φοράει δίσκο διαμέτρου 240χιλ, έναντι του 228χιλ που φοράνε τα δικά μας (ελέω τετρακίνησης), οπότε πρακτικά μπορείς να το ανεβάσεις 100% απροβλημάτιστα σε Stage2 κατάσταση!

*** Και μπορεί να σου το κάνει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ διπλοκάζανο ο Γιαλατζής (αφού είσαι και Θεσ/νίκη), καθότι το αμάξι σου έχει πλαστικό καπάκι που "κόβεται" για να βγει το δεύτερο καζάνι!

diploklana2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εσύ φίλε μου πραγματικά μπορείς να βάλεις ΟΤΙ θέλεις! Το "κτηνάκι" σου φοράει δίσκο διαμέτρου 240χιλ, έναντι του 228χιλ που φοράνε τα δικά μας (ελέω τετρακίνησης), οπότε πρακτικά μπορείς να το ανεβάσεις 100% απροβλημάτιστα σε Stage2 κατάσταση!

*** Και μπορεί να σου το κάνει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ διπλοκάζανο ο Γιαλατζής (αφού είσαι και Θεσ/νίκη), καθότι το αμάξι σου έχει πλαστικό καπάκι που "κόβεται" για να βγει το δεύτερο καζάνι!

diploklana2.jpg

Καλα ας κανω πρωτα το stage1 και βλεπουμε για τη συνεχεια.. :flowers: ειμαι μεταξυ 2 το ενα κονσερβα και το αλλο costum να δουμε πιο θα επικρατηση στο τελος.. :thumbsup: η δουλεια του Γιαλατζη ειναι γνωστη στη θεσσαλονικη (εγγυηση)

Link to comment
Share on other sites

Καλα ας κανω πρωτα το stage1 και βλεπουμε για τη συνεχεια.. :flowers: ειμαι μεταξυ 2 το ενα κονσερβα και το αλλο costum να δουμε πιο θα επικρατηση στο τελος.. :thumbsup: η δουλεια του Γιαλατζη ειναι γνωστη στη θεσσαλονικη (εγγυηση)

Ti μοντέλο είναι το αμάξι σου? Δες αν έχει tuning protection! Αν ναι, τότε κοιτάς ΕΠΩΝΥΜΑ μιας και θα πρέπει να ανοιχτεί ο εγκέφαλος (όπου αν γίνει η οποιαδήποτε στραβή έχεις 100% εγγύηση). Κοίταξε το για να μην βρεθείς προ-εκπλήξεων φίλε μου :roadrage:

Link to comment
Share on other sites

Ti μοντέλο είναι το αμάξι σου? Δες αν έχει tuning protection! Αν ναι, τότε κοιτάς ΕΠΩΝΥΜΑ μιας και θα πρέπει να ανοιχτεί ο εγκέφαλος (όπου αν γίνει η οποιαδήποτε στραβή έχεις 100% εγγύηση). Κοίταξε το για να μην βρεθείς προ-εκπλήξεων φίλε μου :flowers:

Ειναι 12/09 και το ειχα στη κατοχη μου απο 02/10 εχω την εντυπωσει πως ολα τα cda το εχουν (tuning protection)

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς αυτή την εντύπωση είχαμε αλλα πρακτικά οχι! Ετυχε CC RLine με CDAA να δέχεται κωδικοποίηση μέσω OBD, και έτυχε κοντινό CC ξανά με CDAA να θέλει "ξήλωμα" εγκεφάλου!

Αν το αμάξι σου θέλει "άνοιγμα εγκεφάλου" κοίταξε το καλύτερα φίλε μου για να μην έχεις "παράξενα" μετά και στεναχώριες :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς αυτή την εντύπωση είχαμε αλλα πρακτικά οχι! Ετυχε CC RLine με CDAA να δέχεται κωδικοποίηση μέσω OBD, και έτυχε κοντινό CC ξανά με CDAA να θέλει "ξήλωμα" εγκεφάλου!

Αν το αμάξι σου θέλει "άνοιγμα εγκεφάλου" κοίταξε το καλύτερα φίλε μου για να μην έχεις "παράξενα" μετά και στεναχώριες :flowers:

Πριν 10 μηνες περιπου ειχα επισκευφθει τη revo (θεσσαλονικη) και μετα την αναγνωση του εγκεφαλου (με laptop) που εκαναν,με ενημερωσαν οτι δεν υπαρχη διαθεσιμο file για το δικο μου (προφανος δεν ειχαν σπασει τον κωδικο ακομα για το συγκεκριμενο μοτερ)και οτι θε με εβαζε στην λιστα και θα με επερνε τηλ. μολις θα ηταν διαθεσιμο, μετα απο περιπου 45 μερες με πηρε τηλ. οπου με ενημερωσε οτι ειναι πλεον διαθεσιμο το file και για το δικο μου αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι στον Γιαλατζή και ετοιμάζουν το μεσαίο....:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τελείωσε το project και το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο από αυτό που περίμενα οπότε η ικανοποίηση ακόμα μεγαλύτερη. :gym::frantics::hyper::rolleyes::whistling:

Το αμάξι δουλεύει και ακούγεται λες και βγήκε από το εργοστάσιο και δεν έχει μπει χέρι πάνω...

Link to comment
Share on other sites

:drinks: :drinks:

μια χαρα τοτε εισαι φιλε γιωργο πλεον εχεις τελειοπηθει αυτο ηταν να σε γερος και να το χαιρεσαι απο εδω και στο εξης ακομα πιο πολυ :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

Γιώργο συγχαρητήρια και για τις επιλογές και για την αποφασιστικοτητα!!!!

Εύχομαι να είσαι πάντα δυνατός μέσα στο δυνατό σου όχημα και να το χαίρεσαι όλο και πιο πολύ κάθε μέρα.

Άντε να σε δούμε σε καμιά συνάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Να με δείτε γιατί όχι; Κάθε πότε κάνετε συναντήσεις;

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα τοτε εισαι φιλε γιωργο πλεον εχεις τελειοπηθει αυτο ηταν να σε γερος και να το χαιρεσαι απο εδω και στο εξης ακομα πιο πολυ :clapping:

Ευχαριστώ Τάσο.

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

Ευχαριστώ πολύ. Να με δείτε γιατί όχι; Κάθε πότε κάνετε συναντήσεις;

Γιώργο με συγχωρείς που ξέχασα να σου απαντήσω...

Μόλις οργανωθεί κάτι, θα το μάθεις don't worry! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο με συγχωρείς που ξέχασα να σου απαντήσω...

Μόλις οργανωθεί κάτι, θα το μάθεις don't worry! :unsure:

22 αυτού του μήνα στο μέτσοβο έχει συνάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.