Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Νικο μηπως γνωριζεις τους κωδικους των παραπανω ανταλλακτικων για fsi 1.6 2004?

κοιταζω στο link της mann-filter και στο φιλτρο λαδιου εχει 3 διαφορετικους τυπους:

WK59x WK69 WK512.

Επισης οι κωδικοι για φιλτρα αερος C 3083/1 & λαδιου HU 712/6 x ειναι σωστοι?

Οχι δεν τους γνωριζω αυτοι οι κωδικοι ειναι που χρησιμοποιώ καθε χρονο για το δικο μου σερβις, οπως εγραψα στο προηγούμενο ποστ,

"για το 122 ρώτησε την εταιρεία (g-market) και αυτοι θα σου απαντήσουν ποια κάνουν και ποια όχι."

Κανε ενα λογαριασμό στο g-market και ρωτα τους ειναι πολυ εξυπηρετικοί.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, το HU 712/6x που παρελαβα ειναι μονο ενα στελεχος, δηλαδη δεν εχει το μεταλλικο

περιβλημα αλλα εχει μονο το εσωτερικο κατι σαν χαρτινο φιλτρο και μια πλαστικη ροδελα μεγαλη που πιστευω ειναι για το μεταλλικο περιβλημα. Ετσι ειναι για τα tsi (140/170), δηλαδη το ανταλλακτικο φιλτρου λαδιου ειναι μονο το εσωτερικο στελεχος και οχι φιλτρο με μεταλλικο περιβλημα οπως ολα? Δηλαδη υπαρχει ο μεταλλικος κορμος του φιλτρου και μονο αλλαζεται το εσωτερικο? Πως γινεται αυτο γιατι πρωτη φορα το βλεπω και ελπιζω ετσι να ειναι διαφορετικα την Δευτερα που παω για σερβις ισως μου πουνε οτι δεν κανει.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, το HU 712/6x που παρελαβα ειναι μονο ενα στελεχος, δηλαδη δεν εχει το μεταλλικο

περιβλημα αλλα εχει μονο το εσωτερικο κατι σαν χαρτινο φιλτρο και μια πλαστικη ροδελα μεγαλη που πιστευω ειναι για το μεταλλικο περιβλημα. Ετσι ειναι για τα tsi (140/170), δηλαδη το ανταλλακτικο φιλτρου λαδιου ειναι μονο το εσωτερικο στελεχος και οχι φιλτρο με μεταλλικο περιβλημα οπως ολα? Δηλαδη υπαρχει ο μεταλλικος κορμος του φιλτρου και μονο αλλαζεται το εσωτερικο? Πως γινεται αυτο γιατι πρωτη φορα το βλεπω και ελπιζω ετσι να ειναι διαφορετικα την Δευτερα που παω για σερβις ισως μου πουνε οτι δεν κανει.

Eτσι ειναι απ οτι γνωριζω, αλαζεις μονο το εσωτερικο στελεχος του φιλτρου, και εχω την εντυπωση πως το φιλτρο λαδιου και στο 1,4 tsi αλλα και στο 1,6 fsi φοριεται στο ιδιο σημειο του κινητηρα και κατα τον ιδιο τροπο.

Ας ανεβασει καποιος μια φωτο αν ειναι ευκολο να δειχνει σε πο σημειο ειναι το φιλτρο λαδιου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, πηρα σημερα τηλεφωνο ΕΤΕΑ για να κλεισω για service λαδια ,φιλτρα ,υγρα φρενων ακουσα τιμη 300ε.....βασικα την ακουσα και επεσε το τηλεφωνο απο το χερι μου . Λεω λαδι να φερω μπορω? Μου λεει ναι κανενα προβλημα ,οπως και με τα φιλτρα το ιδιο θα γινει. Χτες μου εβγαλε και ενδειξη για την εξαγωγη στα καυσαερια αισθητηρα Λ προφανως ,οποτε και εκει δεν ξερω ποσο θα στοιχισει. Επεισης εχω και ενα θορυβο στο ρελαντι οταν ειναι το αμαξι ειτε ζεστο ειτε κρυ ο , οποτε θα δουνε και αυτο + που θα μπει και στο διαγνωστικο...και καταλαβενεται οτι στα ματια μου γυρνανε euro τωρα το ποσο θα μου βγει θα ξερω σε λιγες μερες. Αλλα για το διαγνωστικο δεν ηξερα οτι το χρεωνουνε extra.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλή εβδομάδα ,, μόλις τώρα γύρισα μια επίσκεψη στην αντιπροσωπία για να δω κάτι ανταλλακτικά ,καθώς πέρναγα από τον χώρο εργασίας έτυχε να δω να καθαρίζουν πεταλούδα γκαζιού με πινέλο και spray carburetor ,, χα χα δεν θα γίνει ποτέ η βασική ρύθμιση , δεν πρέπει να περάσει υγρό μέσα από το κάλυμμα του ποντισεόμετρου .. .... να τα πατε σε συνεργεία που έχετε την δυνατότητα να τα βλέπετε τι σας κάνουν ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, πηρα σημερα τηλεφωνο ΕΤΕΑ για να κλεισω για service λαδια ,φιλτρα ,υγρα φρενων ακουσα τιμη 300ε.....βασικα την ακουσα και επεσε το τηλεφωνο απο το χερι μου . Λεω λαδι να φερω μπορω? Μου λεει ναι κανενα προβλημα ,οπως και με τα φιλτρα το ιδιο θα γινει. Χτες μου εβγαλε και ενδειξη για την εξαγωγη στα καυσαερια αισθητηρα Λ προφανως ,οποτε και εκει δεν ξερω ποσο θα στοιχισει. Επεισης εχω και ενα θορυβο στο ρελαντι οταν ειναι το αμαξι ειτε ζεστο ειτε κρυ ο , οποτε θα δουνε και αυτο + που θα μπει και στο διαγνωστικο...και καταλαβενεται οτι στα ματια μου γυρνανε euro τωρα το ποσο θα μου βγει θα ξερω σε λιγες μερες. Αλλα για το διαγνωστικο δεν ηξερα οτι το χρεωνουνε extra.

Να πας αλλου το διαγνωστικο δεν χρεώνετε.

καλημέρα και καλή εβδομάδα ,, μόλις τώρα γύρισα μια επίσκεψη στην αντιπροσωπία για να δω κάτι ανταλλακτικά ,καθώς πέρναγα από τον χώρο εργασίας έτυχε να δω να καθαρίζουν πεταλούδα γκαζιού με πινέλο και spray carburetor ,, χα χα δεν θα γίνει ποτέ η βασική ρύθμιση , δεν πρέπει να περάσει υγρό μέσα από το κάλυμμα του ποντισεόμετρου .. .... να τα πατε σε συνεργεία που έχετε την δυνατότητα να τα βλέπετε τι σας κάνουν ..

Με τι καθαρίζεται ξερεις?

Link to comment
Share on other sites

Να πας αλλου το διαγνωστικο δεν χρεώνετε.

Με τι καθαρίζεται ξερεις?

καθαριστικό carburetor τα καθαρίζω και εγώ , με την διάφορα που δεν την πλακώνω παντού , θέλει μόνο στο εσωτερικό και πάντα το spray πάνω σε πανί και όχι σε στουπί , και όταν βγάζω την φύσα ,, δεν τα ανοίγω με κατσαβίδι ,, για να μην σπάσει η φύσα ,, .. δουλεύω με λίγους πελάτες , χρεώνω φυσιολογικές τιμές ,, και δεν αφήνω τίποτα στην τύχη , τα 2 επόμενα που περιμένω είναι σε 45 λεπτά ,, service φρεον .. ξέρουν τι θα πληρώσουν και ξέρουν ότι θα δουν τα πάντα , από κοντά και οχι από το τηλ ..

Link to comment
Share on other sites

καθαριστικό carburetor τα καθαρίζω και εγώ , με την διάφορα που δεν την πλακώνω παντού , θέλει μόνο στο εσωτερικό και πάντα το spray πάνω σε πανί και όχι σε στουπί , και όταν βγάζω την φύσα ,, δεν τα ανοίγω με κατσαβίδι ,, για να μην σπάσει η φύσα ,, .. δουλεύω με λίγους πελάτες , χρεώνω φυσιολογικές τιμές ,, και δεν αφήνω τίποτα στην τύχη , τα 2 επόμενα που περιμένω είναι σε 45 λεπτά ,, service φρεον .. ξέρουν τι θα πληρώσουν και ξέρουν ότι θα δουν τα πάντα , από κοντά και οχι από το τηλ ..

Απο οτι καταλαβα εισαι μηχανικος, εχεις κανει καποια προσφορα προς το club, εχεις πουθενα τλφ διευθύνσεις.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα εισαι μηχανικος, εχεις κανει καποια προσφορα προς το club, εχεις πουθενα τλφ διευθύνσεις.

έχω κάνει πρόσφορες στο συγκεκριμένο forum , και ευχαριστώ τους ανθρώπους vw club που αφήνουν εμάς τους επαγγελματίες να διαφημιστούμε άμεσα , χωρίς να ξεχνάμε ότι θα πληρώσεις το τίμημα τις διαφήμισης με το παραμικρό λάθος σου η με το υποτιθέμενο λάθος , γιατί στην ξένη περιούσια δεν υπάρχει μόνο η γνώση αλλά και ο σεβασμός ,,, θα σου στείλω ένα pm να δεις κάτι

Link to comment
Share on other sites

Εγω εδωσα πριν 1 μηνα 80 στον φιλοσιδης, με αλλαγη 4 φιλτρα, λαδια και υγρα φρενων.

Παρα πολυ λιγα γνωστος μου τα ιδια με εσενα γυρω στα 150 μαζι με φπα... στον ιδιο που αναφερεις....

Υγ τωρα ειδα και το παλιακρι απο κατω που το αναφερει . Πως πετυχες τετοια τιμη ? Σε ακομα μικροτερες πολεις ..ειναι γυρω στα 60 ευρω !

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θα τρελαθω.

σημερα εκανα το service των 45000.

αλλαξα φιλτρα λαδιου, βενζινης, καμπινας και λαδια.

τα πραγματα δικα τους γιατι δεν προλαβενα να τα παραγγειλω απο το G-market που τα περνω παντα.

και εδωσα 190 ευρο.

μου χρεωσαν 130 ευρο τα ανταλακτικα τα οποια ειχαν ολα εκπτωση 20% 26,50 ευρο δηλαδη (στο G-market ειχαν 96 περιπου ευρο αλλα οκ)

και μου χρεωσαν εργατικα 59,69 ευρο οπου και εκει ειχα εκτπωση 20% 11,79 ευρο δηλαδη.

πως τις βλεπετε τις τιμες ρε παιδια? δλδ χωρις αυτο το 20% ποσο θα ηταν?

ο Νικος πως εδωσε 80 ευρο?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θα τρελαθω.

σημερα εκανα το service των 45000.

αλλαξα φιλτρα λαδιου, βενζινης, καμπινας και λαδια.

τα πραγματα δικα τους γιατι δεν προλαβενα να τα παραγγειλω απο το G-market που τα περνω παντα.

και εδωσα 190 ευρο.

μου χρεωσαν 130 ευρο τα ανταλακτικα τα οποια ειχαν ολα εκπτωση 20% 26,50 ευρο δηλαδη (στο G-market ειχαν 96 περιπου ευρο αλλα οκ)

και μου χρεωσαν εργατικα 59,69 ευρο οπου και εκει ειχα εκτπωση 20% 11,79 ευρο δηλαδη.

πως τις βλεπετε τις τιμες ρε παιδια? δλδ χωρις αυτο το 20% ποσο θα ηταν?

ο Νικος πως εδωσε 80 ευρο?

Δεν εδωσε πολλα 10 ευρω περισσότερα απο μενα εγω ανταλλακτικά και εργασια 180, 80 εργασια, με υγρα γρενων μεσα.

Τωρα πως εσυ εδωδες μονο 60 για εργασια δεν ξερω πολυ καλη τιμη, δεν εχω δωσει τοσα σε κανενα σερβις. ΠΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

Νικο αν δεν δουλεψεις πινελο, οσο σπρει και να ριξεις η σκουλαμεντρα!! που ποιανει μεσα η πεταλουδα δεν θα φυγει με τιποτα.!! Στο δικο μου το ποτεσιομετρο ειναι στεγανο, και νωμιζω ετσι ειναι και σε ολα, και να πεσει εξωτερικα σπρει ακομα και νερο δεν περναει μεσα, οχι ομως να ριξεις στις επαφες τις φυσας...

η βαλβίδα ανακύκλωσης καυσαερίων κάνει την μεγαλύτερη ζημία στην πεταλούδα γκαζιού , καθώς και η μεγαλύτερη εισαγωγή αέρα ,

επίσης οι μηχανικοί που ρίχνουν τις αναθυμιάσεις στον ίδιο χώρο του αέρα ( βλακεία για Oscar )

το πλαστικό χάνει την στεγανότητα του λόγω θερμοκρασιών ,,

το πρόβλημα το αντιμετωπίζω με συγκεκριμένο κωδικό βλάβης που πριν

6 χρόνια δεν μου πήγαινε το μύλο ότι μπορεί το ποντεσιόμετρο να μην διαβάζει σωστά την γωνία στροφών..

δεν μιλάω για βασικές ρυθμίσεις σε κατάλληλες θερμοκρασίες ,, που οι περισσότεροι δεν το κάνουν ,,

Link to comment
Share on other sites

. ΠΟΥ?

Στον φιλοσιδη..

την τιμη που αναφερω μου την εκανε ατομο μεσα απο το συνεργειο καθως ειναι "γνωστος" μου

Link to comment
Share on other sites

Στον φιλοσιδη..

την τιμη που αναφερω μου την εκανε ατομο μεσα απο το συνεργειο καθως ειναι "γνωστος" μου

Το συμπερασμα που βγαινει ειναι οτι ο συγκεκριμένος εχει καλες τιμεσ.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θα τρελαθω.

σημερα εκανα το service των 45000.

αλλαξα φιλτρα λαδιου, βενζινης, καμπινας και λαδια.

τα πραγματα δικα τους γιατι δεν προλαβενα να τα παραγγειλω απο το G-market που τα περνω παντα.

και εδωσα 190 ευρο.

μου χρεωσαν 130 ευρο τα ανταλακτικα τα οποια ειχαν ολα εκπτωση 20% 26,50 ευρο δηλαδη (στο G-market ειχαν 96 περιπου ευρο αλλα οκ)

και μου χρεωσαν εργατικα 59,69 ευρο οπου και εκει ειχα εκτπωση 20% 11,79 ευρο δηλαδη.

πως τις βλεπετε τις τιμες ρε παιδια? δλδ χωρις αυτο το 20% ποσο θα ηταν?

ο Νικος πως εδωσε 80 ευρο?

Εγω στην Autonet χθες μονο για εργατικα δηλ του σερβισ και αλλαγη μπουζι εδωσα 126 ευρω και με εκπτωση 15%. Υπαρχουν λοιπον και χειροτερα!Μου χρεωσαν 2 ωρες και 10 λεπτα εργασια!!!!!! για αλλαγη λαδιων, των φιλτρων και την αλλαγη μπουζι. Τα ανταλλκτικα ολα δικα μου και μαλιστα σημειωσαν πανω οτι ειναι ιμιτασιον. Δεν εβγαλαν λεφτα απο ανταλλακτικα και μου τα πηραν απο εργασια. Δεν θελουν να καταλαβουν οτι ετσι χανουν πελατες. Εχουν μεινει σε αλλους καιρους.

Τους πηρα τηλ σημερα τους τα ειπα ενα χερι και αυριο θα περασω να σβησουν την λεξη ιμιτασιον και να μου δωσουν και το υπολοιπο απο το λαδι που παροτι τους ειχα πει οτι το θελω δεν το εβαλαν μεσα, χωρια οτι ενω επρεπε να μου εχουν οτι αντικατασταθηκε και κυριως τα μπουζι που ηθελα να δω, αλλα δεν μου αφησαν τιποτα.Πρεπει να παρακαλας για τα αυτονοητα.

Κατι αλλο, μου εκαναν αναβαθμιση (δηλ ο θεος να την κανει αναβαθμιση μιας και υποβαθμιση μου φαινεται) στην μοναδα mechatronics του dsg. Αποτελεσμα οι ταχυτητες στο ανεβασμα να μην ειναι οσο γρηγορες ηταν αλλα στο κατεβασμα να γινονται πιο γρηγορα. Αντε να βρεις ακρη αν και οπως ειπα αυριο περναω να παρω το λαδι και να δω και τα υπολοιπα. Την ταλαιπωρια παντως δεν την γλυτωσα

Το θεμα ειναι οτι εχω ακομα δυο χρονια εγγυηση και θα πρεπει να πηγαινω σε εξουσιοδοτημενο αν και βλεπω οτι πλεον πολλα εχουν ριξει αρκετα τις τιμες τους. Σε μενα μου ετυχε η στραβη αλλα θα τους τα πω και απο κοντα ενα χερακι αυριο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ εργασία παίρνω 98 εύρο με φπα , για να αλλάξω 4 φίλτρα , μπουζί και λαδιά ,

επίσης φίλος μου που κάνει την ίδια δουλεία με εμένα χρεώνει 50 χωρίς φπα χωρίς διαγνωστικό , και είναι μόνος του δεν έχει 7 άτομα προσωπικό ,

το μεγαλύτερο πρόβλημα που συνδυάζει την τιμή με την ποιότητα (δεν θα το καταλάβει κανείς μόνο εάν το δει ,,) ειναι ο

ο χρονολιπτης.... παίζει ρόλο μέσα στην αντιπροσωπεία , που θα υποχρεώσει τον μηχανικό να βγάλει 2 service στο οράριο του ενός αυτοκινήτου , και φυσικά θα χρεωθεί η εργατο –ώρα στο έπακρο 95 εύρο +φπα παίρνει η αντιπροσωπεία

άσε που υπάρχουν τεκμηριωμένα και χρεωμένα ανταλλακτικά που στα τιμολόγια είναι χρεωμένα , αλλά δεν τα έβαλαν ποτέ.. το service δεν είναι fast food , ούτε quick service ,, θέλει λίγο λεπτομέρεια ,

Link to comment
Share on other sites

εγώ εργασία παίρνω 98 εύρο με φπα , για να αλλάξω 4 φίλτρα , μπουζί και λαδιά ,

επίσης φίλος μου που κάνει την ίδια δουλεία με εμένα χρεώνει 50 χωρίς φπα χωρίς διαγνωστικό , και είναι μόνος του δεν έχει 7 άτομα προσωπικό ,

το μεγαλύτερο πρόβλημα που συνδυάζει την τιμή με την ποιότητα (δεν θα το καταλάβει κανείς μόνο εάν το δει ,,) ειναι ο

ο χρονολιπτης.... παίζει ρόλο μέσα στην αντιπροσωπεία , που θα υποχρεώσει τον μηχανικό να βγάλει 2 service στο οράριο του ενός αυτοκινήτου , και φυσικά θα χρεωθεί η εργατο –ώρα στο έπακρο 95 εύρο +φπα παίρνει η αντιπροσωπεία

άσε που υπάρχουν τεκμηριωμένα και χρεωμένα ανταλλακτικά που στα τιμολόγια είναι χρεωμένα , αλλά δεν τα έβαλαν ποτέ.. το service δεν είναι fast food , ούτε quick service ,, θέλει λίγο λεπτομέρεια ,

αυτό με τα χρεωμένα ανταλλακτικά είναι πονεμένη ιστοριά στις αντιπροσωπείες οπού απλά πρέπει να είσαι ο Σουγκλάκος και να μπαίνεις και να τα κάνεις λίμπα...

Δικαιολογείς δηλαδή την εργατοώρα στο 100ευρώ ???

Link to comment
Share on other sites

Στον φιλοσιδη?

Πιασε τον τεχνικό σύμβουλο στο μπλα μπλα και πες του να σου κανει εκτπωση.

Μου είπε ότι μου είχε κάνει εκπτωση 15% στην εργασία.Τέλος πάντων είναι όπου σε πιάσουν.Γι αυτό έκλεισα για σέρβις στην Κόρινθο(Καπαγερίδης) με 52 ευρώ συμπεριλαμβνομένου του ΦΠΑ.(αν ήθελα μόνο την αλλαγή των φίλτρων και των λαδιών χωρίς τους υπόλοιπους ελέγχους θα ήταν 32 ευρώ με τον ΦΠΑ,νομίζω καλή τιμή.Εντυπώσεις μετά το σέρβις.

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

αυτό με τα χρεωμένα ανταλλακτικά είναι πονεμένη ιστοριά στις αντιπροσωπείες οπού απλά πρέπει να είσαι ο Σουγκλάκος και να μπαίνεις και να τα κάνεις λίμπα...

Δικαιολογείς δηλαδή την εργατοώρα στο 100ευρώ ???

αντικειμενικά δεν μπορεί να αντεπεξέλθει καμία επιχείρηση με έξοδα 60.000 το μήνα και τα 100 είναι λίγα.

Το service δεν σώνει την αντιπροσωπεία , μόνο η φανοποιεία , και η πώληση , καθώς και τα διαγνωστικά με τις αναβαθμίσεις , που πουλάει σε επιλεγμένους που δεν είναι απαραίτητο να έχουν εξουσιοδότηση ..

Για τον κάτοχο που έπαιρνε 1300 και τώρα παίρνει 900 , ναι είναι πολλά τα 100 εύρο εργατο-ώρα.. χωρίς να καλυμπραρουν ευθυγράμμιση , και τα βγάζουν όλα στραβά , όταν χρεώνουν 4 λίτρα λαδιά και έχουν μπει τα 2 , όταν τους λες ξανά άναψε το λαμπάκι και περιμένεις 2 ώρες ,,για να το βάλουν στο διαγνωστικό 100 εύρο ,,φίλε είναι όντως πολλά

Link to comment
Share on other sites

αντικειμενικά δεν μπορεί να αντεπεξέλθει καμία επιχείρηση με έξοδα 60.000 το μήνα και τα 100 είναι λίγα.

Το service δεν σώνει την αντιπροσωπεία , μόνο η φανοποιεία , και η πώληση , καθώς και τα διαγνωστικά με τις αναβαθμίσεις , που πουλάει σε επιλεγμένους που δεν είναι απαραίτητο να έχουν εξουσιοδότηση ..

Για τον κάτοχο που έπαιρνε 1300 και τώρα παίρνει 900 , ναι είναι πολλά τα 100 εύρο εργατο-ώρα.. χωρίς να καλυμπραρουν ευθυγράμμιση , και τα βγάζουν όλα στραβά , όταν χρεώνουν 4 λίτρα λαδιά και έχουν μπει τα 2 , όταν τους λες ξανά άναψε το λαμπάκι και περιμένεις 2 ώρες ,,για να το βάλουν στο διαγνωστικό 100 εύρο ,,φίλε είναι όντως πολλά

το καταλαβαίνω πως πρέπει να βγεί και η επιχείρηση αλλά δεν μπορώ να καταλάβω κάποια άλλα.(στο μυαλό μου έχω τις αντιπροσωπείες δεν έχω κάτι μαζί σου)

Αρχικά πιστεύω πως η Κοσμοκάρ δεν έχει καταλάβει πως δεν έχει μόνο audi των 40000ευρώ αλλά έχει και VW και skoda kai seat με έναν μέσο όρο τιμής στις 20000ευρώ αν όχι και πιο κάτω.

Προφανώς και εγώ που πήρα το Golf δεν βγάζω 4 χιλιάρικα το μήνα γιατί αν έπερνα τόσα θα αγόραζα αμάξι των 500000ευρώ(προσωπικά πάντα). ¶ρα δεν μπορεί να μου ζητάει η κάθε Καρέντα και Γρατσίας και όποιος άλλος 400ευρώ για ένα service, γιατί απλά δεν βγαίνω.

Αλλά άσχετα με το κόστος αγοράς αυτοκινήτου, πάλι έχω θέμα με τα 100 ευρώ την ώρα.

Εχω πρόβλημα με την όλη λειτουργία.Γιατί θέλει μια ώρα να αλλάξει λάδια ενώ είναι 15λεπτά δουλειά???(γιατί σε εμένα μου βάζανε καφέ και έβλεπα το αμάξι μόνο του χωρίς άνθρωπό από πάνω παρά μόνο να ανοίξει την βαλβίδα και μετά από ώωωωρα να πάει με την ησυχία του να την κλείσει.

Το ξέρω πως παίζουν λειτουργικά έξοδα, αλλά επειδή είναι επιχείρηση όπως είπες, πρέπει να βρεί την φόρμουλα να συνδιάζει σωστή δουλειά με νορμάλ τίμες, έτσι κρατάς πελατεία, άρα έτσι κρατάς και την επιχείρηση.Θα δείς εδώ στο φόρουμ πως υπάρχουν είτε συνεργεία είτε φανοποιεία είτε ακόμα και πλυντήρια που έχουν βρεί μέλη του forum με super τιμές και super αποτελέσματα.Όλοι αυτοί δεν νομίζω να έχουν ποτέ πρόβλημα στα έσοδα-έξοδα του μαγαζιού τους.Δυσκολά μπορεί να είναι αυτη την περίοδο, αλλά ποιος δεν είναι??

Και κάτι που πάντα έχω στο μυαλό μου... αν θέλει το συνεργείο 100ευρώ την ώρα ο γιατρός πόσα πρέπει να θέλει??? 800?? μπακαλίστικα μιλάω, το ξέρω αλλά όταν κάποιος είναι μισθωτός και ακούει εργατοώρες και μεροκάματα έτσι σκέφτεται...

Link to comment
Share on other sites

Η εργατοωρα στην Autonet εχει 57 ευρω + ΦΠΑ, δηλαδη 70 ευρω. Αν εχεις και καποια εκπτωση οπως εγω (15%) ερχεται στα 60 ευρω. Οι πιο πολλοι κανουν πλεον εκπτωσεις.Στην επαρχια οι τιμες πρεπει φυσικα να ειναι χαμηλοτερες.

Εδω παντως η Automarin εχει την αλλαγη λαδιων/φιλτρου στα 99 ευρω οπως το ιδιο εχει και η Autonet με ολα δικα τους.

Το σερβις που εκανα εγω (λαδια και ολα τα φιλτρα) η Αutomarin το εχει 199 ευρω με ολα δικα τους.

Εχει 299 ευρω αλλαγη δισκου-πλατω και τα ιδια για αμορτισερ. Εχω παρει τηλεφωνο και το εχω τσεκαρει καθοτι συνηθως αλλο η διαφημιση και αλλο η πραγματικοτητα. Παντως ισχυει. Ισως ετσι

συμμορφωθουν και κατι αεριτζηδες.

100 ευρω εργατοωρα απλα δεν ισχυει για την κατηγορια των αυτοκινητων μας και εγω προσωπικα δεν εχω ακουσει για τετοιο κοστος πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

καρένα στον Πειραιά . 75 χωρίς φπα = 92

τώρα έκανα την σε κολλητό φίλο που εργάζεται μέσα ( σας δίνω και όνομα )

ο κάθε ένας βλέπει την δουλεία με δικιά του ωρολόγια , ανάλογα τις ανάγκες του και το άνοιγμα που έχει στην αγορά

εγώ είμαι μια χαρά δουλεύω σε πιο άνετους ρυθμούς , χωρίς γραφειοκρατία και χάσιμο χρόνου

Link to comment
Share on other sites

καρένα στον Πειραιά . 75 χωρίς φπα = 92

τώρα έκανα την σε κολλητό φίλο που εργάζεται μέσα ( σας δίνω και όνομα )

ο κάθε ένας βλέπει την δουλεία με δικιά του ωρολόγια , ανάλογα τις ανάγκες του και το άνοιγμα που έχει στην αγορά

εγώ είμαι μια χαρά δουλεύω σε πιο άνετους ρυθμούς , χωρίς γραφειοκρατία και χάσιμο χρόνου

Απο μια μικρη ερευνα που εκανα στις ωρες που ποσταρεις, αυτο που λες ειναι προφανες. :thumbsup:

Ελα καμια πεμπτη στο ΣΕΦ να τα πουμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.