Jump to content
BECKMAN

Vw Polo 6R Aporia...

Recommended Posts

Παιδια εχω μια απορια εχω το vw polo 1.2 tsi kai iθελα να ρωτισω αν οταν βαζετε την οπιστηεν πισω στα φαναρια σαν αναβει ι μια λαμπα της οπισθεν??ι σασ αναβει και αριστερα και δεκσια στα φαναρια??μπορειτε να μοθ πειτε γτ εμενα ανεβει μονο στο ενα φαναρι ι οπισθεν..στο αλλο νομιζο οτι δεν εχει λαμπα μεσα...ετσι ειναι και σε εσασ????

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια απορια εχω το vw polo 1.2 tsi kai iθελα να ρωτισω αν οταν βαζετε την οπιστηεν πισω στα φαναρια σαν αναβει ι μια λαμπα της οπισθεν??ι σασ αναβει και αριστερα και δεκσια στα φαναρια??μπορειτε να μοθ πειτε γτ εμενα ανεβει μονο στο ενα φαναρι ι οπισθεν..στο αλλο νομιζο οτι δεν εχει λαμπα μεσα...ετσι ειναι και σε εσασ????

Ναι, εξάλλου σε πολλά αμάξια είναι έτσι. Έχουν μία λάμπα όπισθεν για οικονομία....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια απορια εχω το vw polo 1.2 tsi kai iθελα να ρωτισω αν οταν βαζετε την οπιστηεν πισω στα φαναρια σαν αναβει ι μια λαμπα της οπισθεν??ι σασ αναβει και αριστερα και δεκσια στα φαναρια??μπορειτε να μοθ πειτε γτ εμενα ανεβει μονο στο ενα φαναρι ι οπισθεν..στο αλλο νομιζο οτι δεν εχει λαμπα μεσα...ετσι ειναι και σε εσασ????

το δεξι πισω φαναρι ειναι τις οπισθεν

το αριστερο πισω φαναρι εκει που νομιζεις οτι δεν εχει λαμπα ειναι ομιχλης...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω καινούριο topic και γεμίζουμε :p δανείζομαι το topic του Beckman και διατυπώνω κι εγώ την απορία μου εδώ...

Πως το κανε ο φίλος μας αυτό εδώ στο Polaki του (μιλάω για τις βελόνες) ? :getlost: 

 

Άντε να το κάνουμε κι εμείς στα δικά μας :drinks::thumbsu:

Edited by Kostas_Polo6R
Link to comment
Share on other sites

Με διαγνωστικό μηχάνημα, ή Vagcom όπως το ξέρουν οι περισσότεροι. Μη με ρωτάς πως και τι, πέραν αυτού που έγραψα δεν έχω ιδέα για την ακριβή διαδικασία. Ρώτησα σε δυο διαφορετικές αντιπροσωπείες να μου το ενεργοποιήσουν στο παγωτατζίδικό μου και μου απάντησαν ότι δεν ξέρουν αν γίνετε. Φίφες δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα Beckman? ωραίο θα ήτανε αλλά χλωμό το βλέπω στο εργοστασιακό να γίνεται... στην αντιπροσωπεία είχα ρωτήσει και μου είπαν ότι δεν το έχει, μόνο σε κάτι scirroco r κλπ.

Link to comment
Share on other sites

οχι παιδια γινεται και στα δικα μας 1000 τα 100 αυτο εχω ρωτησει στη γερμανια αλλα θελουμε το vag comτο εχεις κανεις εδω στην αθηνα να μαζευτουμε να το φτιαξουμε ολοι παιδια την εχω την εντολη που χρειαζομαστε

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να γίνεται...Όχι ότι έχει κάποια χρηστικότητα, απλά είναι εντυπωσιακό! Οπότε όποιος καταφέρει και κάνει κάτι με vagcom ας ενημερώσει το topic! :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόον βρήκα άλλα δύο βιντεάκια στο youtube στα comments των οποίων κατάλαβα τα εξής...

 

1. Πρέπει να γίνεται σε μοντέλα του 2013 (εικασία του χρήστη που ανέβασε το βίντεο και το κανε και ο ίδιος στο δικό του)...Δεν νομίζω να ισχύει πάντως καθώς βρήκα κι αυτό

  το οποίο ανέβηκε στις 29 Αυγ. 2012 άρα μάλλον άκυρη η εικασία...

 

2. Γίνεται μέσω vagcom...

 

3. Ένας χρήστης παρέθετε κι αυτή την εικόνα που λέει θα βοηθήσει http://out.blue-d.com/vw/sweep.png

 

Αυτάαα :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα το βιντεάκι που το ενεργοποιεί μέσω vagcom  

και το αποτέλεσμα της ενεργοποίησης

Οπότε όποιος έχει vagcom ας το επιχειρήσει κι ας μας πει αν γίνεται :thumbsu:

Υ.Γ Και τα δύο είναι ανεβασμένα από τον ίδιο χρήστη!

 

Υ.Γ2 Κάπου αναφέρει ότι θέλει VCDS 11.11.3 με καλώδιο Vagcom 11.11.3

Edited by Kostas_Polo6R
Link to comment
Share on other sites

αυτο το εχω δει εδω και μερικα χρονια, μπορει και πανω απο 5, σε bmw. το εκανε ( παιζοντας με το διακοπτη της μιζας ) αλλα δεν θυμαμαι πως ακριβως

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα polo 6r tdi 1,2 το πηρα πριν 2 μηνες,και μολις το δοκιμασα!

εκανα την διαδικασια οπως το παραπανω βιντεο και εγινε!!

Οντως πολυ εντυπωσιακο!!

Link to comment
Share on other sites

Αντιπροσωπεία θα το κάνουν . . . . ?

Α και μιας και το θυμήθηκα γίνεται να ενεργοποιήσουμε το αυτόματο κλείδωμα μετά από κάποια χλμ? Δηλαδή να πέφτουν οι ασφάλειες στις πόρτες μόλις ξεκινήσει το αυτοκίνητο . . . . . . . . . . .?

Link to comment
Share on other sites

Για να γινει πρεπει το τελευταιο γραμμα απο τον σειριακο αριθμο του κοντερ να ειναι Κ(δηλαδη στα τελευταια polo),αν τελειωνει σε F η Η δεν γινεται(παλιοτερα μοντελα).

@ANDRITSOULAS. Aυτο με τις κλειδαριες γινεται (κλειδωνουν μετα τα 15χλμ/ωρα) και στο δικο σου παιζει να γινεται και αυτο με το κοντερ γιατι ειναι πολυ καινουριο το αμαξι σου.

Aπλως χρειαζεται ενα vag com απο τις τελευταιες εκδοσεις γιατι εγω που ειχα την 10.6 δεν υπηρχε περιγραφη στα καναλια ενω πχ η 11.11.3 εχει περιγραφες για τα polo.

Edited by chris polo
Link to comment
Share on other sites

άρα τα polo 2009-2012 δεεεν...

 

το αυτόματο κλείδωμα το κάνουν στα εξουσιοδοτημένα σέρβις δωρεάν

του 2012 πρεπει να γινονται...δες το ποστ του costas_polo6R.

btw πως μπορουμε να δουμε τον σειριακο αριθμο του κοντερ?

Link to comment
Share on other sites

Για να γινει πρεπει το τελευταιο γραμμα απο τον σειριακο αριθμο του κοντερ να ειναι Κ(δηλαδη στα τελευταια polo),αν τελειωνει σε F η Η δεν γινεται(παλιοτερα μοντελα).

@ANDRITSOULAS. Aυτο με τις κλειδαριες γινεται (κλειδωνουν μετα τα 15χλμ/ωρα) και στο δικο σου παιζει να γινεται και αυτο με το κοντερ γιατι ειναι πολυ καινουριο το αμαξι σου.

Aπλως χρειαζεται ενα vag com απο τις τελευταιες εκδοσεις γιατι εγω που ειχα την 10.6 δεν υπηρχε περιγραφη στα καναλια ενω πχ η 11.11.3 εχει περιγραφες για τα polo.

 

Άρα μπορώ να πάω στην αντιπροσωπεία και να τους πώ να μου φτιάξουν το αυτόματο κλείδωμα και εφόσον γίνεται να μου φτιάξουν και το check για τις βελόνες . . . . .  

 

Να τι άλλο μπορούμε να κάνουμε . . . . . .

 

Options for the Polo 6R:

- Auto lock doors @ 15 km/s, can also be switched off.

- Auto unlock all doors when one door is opened from the inside / the key is pulled out of the ignition. ( combined with above option )

- Anti theft: Unlock only driver door when pushing unlock button. Can also be switched off so all doors will open with one push.

- 2 times alarm beep when opening, 1 time beep when closing the car. Only possible with factory alarm. 

- Coming home function: Works partially with the Polo, when you parked your car and pulled the key out off the ignition, pull the big light handle one time on your steering wheel and get out of the car. When opening the door your lights will turn on. ( front and back ) This will stay on for 15 seconds after locking the car. 

- Leaving home: Doesn't work

- Automatic emergency lights when brakeing hard. This option could already be on.

- Tear wipping, doesn't work anymore on 2012 modules, 2011 and below it does. When cleaning your windows it will whipe a couple off times and then it waits a couple of seconds and wipes onces more. This is to get those leftover out of the way. Handy feature.

- Daylight running lights: Can be turned on/off or put on manual so you can choose to have them on or not.

- Cornerlights: Can be turned on or off. Can even be turned on when you didn't took them as a option on your Polo! Some will have them mounted but not turned on.

- Flashinglight count: Stock the flashinglights will flash 3 times when you hit the handle. These can be lowered to only 1 or increased to 5 flashes max.

- Placing aftermarker Xenon errors: When placing Xenon you could get Canbus errors, these can be turned off

- Stop/Start system: Can be turned off if you don't like it

- Hill Hold control: This function is turned to medium duration from factory, can be turned to short or long.

This is all depending on the type of module in your Polo! icon_smile.gif

Edited by ANDRITSOULAS
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Polo 1.2tdi 02/2013 και θα ηθελα να δω λιγο τα vagcom με τις παραπανω εντολες...

Να παρω το 11.11.3 ή το 12.10.3 που μολις βγηκε?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

φίλε energy δες εδώ http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=56705 

έχω ανοίξει θέμα για το vag com πιστεύω θα σου λυθούν οι απορίες!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.