Jump to content
tsolias26

Απίστευτη Κατανάλωση Για Gti!

Recommended Posts

Παιδιά απίστευτο!!! Μόλις γύρισα από Αθήνα , Ηγουμενίτσα και ενώ μέχρι την Κόρινθο δεν έπεσα κάτω από 140 χιλ./ώρα,

είπα να δω τι θα παίξει αν το πάω εντελώς χαλαρά.dry.gif

Οπότε μέχρι Ηγουμενίτσα δεν ανέβηκα πάνω από 120 χιλ/ώρα (εκτός από λίγες προσπεράσεις φορτηγών). Κατά κύριο λόγο, πήγαινα με 100 χιλ./ώρα.whistling.gif

Με το που φτάνω Ηγουμενίτσα και έχοντας ήδη κάνει 437 χιλιόμετρα, παρατηρώ ότι ο δείκτης της βενζίνης είναι ασυνήθιστα ψηλά όπως βλέπεται στην παρακάτω φώτο:

Φώτο1

Και στην συνέχεια γυρνάω να δω την αυτονομία και μου γράφει αυτό:

Φώτο2

Έχοντας είδη κάνει πάνω από 10000 χιλιόμετρα με το Πολάκι παρατηρώ με έκπληξη ότι μπορεί να είναι τελικά πολύ οικονομικό στην κατανάλωση...

Βλέποντας στο καντράν την μέση να έχει κολλήσει στο μεγαλύτερο μέρος του ταξιδιού, στο 6.3lt/100 km ,δεν φαντάζουν πλέον καθόλου δύσκολες οι εργοστασιακές ενδείξεις... (5,9 μέση).happy.png

Οπότε με 437 χιλιόμετρα + 240 επιπλέον φτάνουμε πλέον στο πολύ αισιόδοξο νούμερο των 677 km αυτονομία το οποίο είναι προσωπικό ρεκόρ και πιστεύω ότι άνετα το καταρρίπτω , εφόσον στην αρχή του ταξιδιού ξεκίνησα αρκετά δυνατά....roadrage.gif

Ανοίγω λοιπόν το συγκεκριμένο topic για να γράφουμε προσωπικά ρεκόρ αυτονομίας και να παρακολουθούμε γενικά το θέμα μέχρι να στρωθεί εντελώς ο κινητήρας.... Ελπίζω σε ανταπόκρισή σας για να έχουμε σαφή στοιχεία απ' όλους ... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.thumbsup.png

P.S.

Τα παραπάνω χιλιόμετρα έγιναν όλα σε επαρχιακό δρόμο με ποικιλία οδοστρώματος (Εγνατία, Καρμανιόλα (Κορύνθου - Πατρών), 2*Καρμανιόλα (Αντίριο - Ηγουμενίτσα),...,ανηφόρες, κατηφόρες, ...... )

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά Γιώργο. το ίδιο μου έκαψε και μένα. Βόλος Ναύπλιο τις ίδιες ενδείξεις είχα και εγώ. το έλεγα σε όλους και δεν με πιστεύανε.(πάντα με 100αρα)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος !!! thumbsup.png

Και έλεγα πώς θα πιστέψουν εμένα......

Αλλά αφού το επιβεβαιώνεις και εσύ τότε οκ!!!

100άρα είχα βάλει και εγώ...

Link to comment
Share on other sites

xwris na eimai kai eidikos katalavainw oti auto einai gia ta taksidia....gia tin poli,ekei ti ginete,pou de mporeis na pigaineis stathera,alla afineis kai patas to gazi sunexeia,...?!?!!?pantws mou fainetao logiko auto pou lete...se ola ta amaksia nomizw isxuei oti otan xrisimopoieis tin para panw dunami tha kaei...!!!!otan pas xalara kai kuriws stathera den kaei toso...de milaw eirwnika,an vgainei kati tetoio apo ta logia mou,de isxuei...

χιλια συγνωμη παιδια για τα greek english....ξεχαστηκα...

παντως το αμαξι σας ειναι αξιοζηλευτο.....ομορφο γρηγορο και καινουριο....μπραβο......και απο οτι λετε και οικονομικο....με 140 περιπου σταθερα,ποσο σας καιει??

Edited by Axouri46
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα φίλε μου... μην ανησυχείς... flowers.png

Για τα ταξίδια μιλάμε και εμείς εφόσον μέσα στην πόλη υπάρχουν πολύ απρόβλεπτοι παράγοντες που επηρεάζουν την κατανάλωση..

Απλά θέλουμε να δούμε που μπορεί να φτάσει το θέμα της αυτονομίας για το Polo GTI, με φυσιολογική οδήγηση.

Την τελευταία φορά που επιχείρησα κάτι τέτοιο σε ίδιους δρόμους δεν κατάφερα να ξεπεράσω τα 600 χιλιόμετρα, οπότε σίγουρα υπήρξε πρόοδος.thumbsup.png

Στα 140 νομίζω ότι αρχίζει να καίει για τα καλά./...

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

στα 140 μου έγραφε κατανάλωση 7.2 με 7.0

αν το για τα καλα που ειπε ο γιωργος ειναι το 7.2 τοτε σιγουρα κανατε μια παρα πολυ καλη επιλογη.....το τελειο αμαξι....εγω που εχω το 5αρι 1.4 με τα 140 καιω αν δεν κανω λαθος καπου εκει,μπορει και παρα πανω.....!!!οποτε.....

που το ειδα εγω το γιωργος....???τον τσολια 30 εννοουσα............

Edited by Axouri46
Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα 1ο φουλαρισμα μου εβγαλε 550χιλιομετρα μεσα στην πολη εως 3000 στροφες σε ανοιχτο κυριως δρομο αλλα και με λιγο κινηση.

Στο 2ο φουλαρισμα παλι εντος αθηνας παλι με ιδια οδηγηση εως 3000 στροφες εβγαλε 580 χιλιομετρα σε λιγο πιο ανοιχτο δρομο ολα εντος αθηνας.

3ο φουλαρισμα εβγαλε 530 χιλιομετρα με πατρα - αθηνα τα 400 χιλιομετρα και τα αλλα εντος αθηνας σε πολυ πιο γρηγορους ρυθμους.

Τωρα που εχω 1700χιλιομετρα και το ανοιγω αρκετα μεσα στην αθηνα εχει καταναλωση απο 9 εως 11 με καθολου οικονομικη οδηγηση ομως.

Ολα τα χιλιομετρα μονο 100αρα και τωρα στα 2.000χλμ θα αλλαχθουν λαδια [ που δεν εχει καψει σταγονα ] και φιλτρο .

Μετα τα 2000 χλμ επιτηδες θα ανεβασω πολυ ρυθμους να δω διαφορα πραγματικη.

Link to comment
Share on other sites

αν το για τα καλα που ειπε ο γιωργος ειναι το 7.2 τοτε σιγουρα κανατε μια παρα πολυ καλη επιλογη.....το τελειο αμαξι....εγω που εχω το 5αρι 1.4 με τα 140 καιω αν δεν κανω λαθος καπου εκει,μπορει και παρα πανω.....!!!οποτε.....

που το ειδα εγω το γιωργος....???τον τσολια 30 εννοουσα............

Στα 140 - 160 πήγαινα με 8 - 8.5 αλλά σε ολόισιο δρόμο.

Τώρα τελευταία δεν το έχω ψάξει σε αυτές τις ταχύτητες...

Συνήθως αν περάσω τα 160 θα πάω και για παραπάνω... ΧΑΧΑ!

Είναι βασικά και ο τρόπος που πατάς το γκάζι ...

Άλλο να πας προοδευτικά εως εκεί και άλλο να ανεβοκατεβαίνεις με γρήγορους ρυθμούς.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ειμαι κατοχος γολφ 5 140αρι φιλτρο-εξατμιση.η οικονομια του αμαξιου μεχρι τα 100-120 ειναι απιστευτη 3εκιναω καθε μερα απο ν.ηρακλειο για συγγρου απο εθνικη(βγαινω σεφ και μετα ανεβαινω συγγρου) αρεκτα νωρις κ ετσι κυλαει η εθνικη δν εχει πολλα αμαξια και φτανω συγγρου με μεση καταναλωση 4,7-5,0.επειδη ωστοσο εχω οδηγησει και ροκο 160αρι dsg κ 6αρι 160αρι manual το πιο οικονομικο ολων ειναι το 160αρι manual.για την ιδια διαδρομη με εμενα κ εμενα οδηγω βλεπει 4,3-4,8.tsi πολυ οικονομικος χαμηλα αλλα αν το πας ταπα καιει τον κωλο του(πηλιο-αθηνα) ενα ντεποζιτο 100αρα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ειμαι κατοχος γολφ 5 140αρι φιλτρο-εξατμιση.η οικονομια του αμαξιου μεχρι τα 100-120 ειναι απιστευτη 3εκιναω καθε μερα απο ν.ηρακλειο για συγγρου απο εθνικη(βγαινω σεφ και μετα ανεβαινω συγγρου) αρεκτα νωρις κ ετσι κυλαει η εθνικη δν εχει πολλα αμαξια και φτανω συγγρου με μεση καταναλωση 4,7-5,0.επειδη ωστοσο εχω οδηγησει και ροκο 160αρι dsg κ 6αρι 160αρι manual το πιο οικονομικο ολων ειναι το 160αρι manual.για την ιδια διαδρομη με εμενα κ εμενα οδηγω βλεπει 4,3-4,8.tsi πολυ οικονομικος χαμηλα αλλα αν το πας ταπα καιει τον κωλο του(πηλιο-αθηνα) ενα ντεποζιτο 100αρα.

τα ειπε καλυτερα απο μενα.....αυτο ακριβως εννοουσα....!!!και αυτο ακριβως ισχυει για μενα δλδ......

Link to comment
Share on other sites

έχω μ.ο 6.7

και το καλύτερο σε trip είναι 5.1 και 5.5

βενζίνη ΟΧΙ 100αρα, απλή.

απο το τελευταίο fullαρισμα η μέση κατανάλωση είναι 6.6 (όχι trip)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ειμαι κατοχος γολφ 5 140αρι φιλτρο-εξατμιση.η οικονομια του αμαξιου μεχρι τα 100-120 ειναι απιστευτη 3εκιναω καθε μερα απο ν.ηρακλειο για συγγρου απο εθνικη(βγαινω σεφ και μετα ανεβαινω συγγρου) αρεκτα νωρις κ ετσι κυλαει η εθνικη δν εχει πολλα αμαξια και φτανω συγγρου με μεση καταναλωση 4,7-5,0.επειδη ωστοσο εχω οδηγησει και ροκο 160αρι dsg κ 6αρι 160αρι manual το πιο οικονομικο ολων ειναι το 160αρι manual.για την ιδια διαδρομη με εμενα κ εμενα οδηγω βλεπει 4,3-4,8.tsi πολυ οικονομικος χαμηλα αλλα αν το πας ταπα καιει τον κωλο του(πηλιο-αθηνα) ενα ντεποζιτο 100αρα.

Μου κάνει εντύπωση φίλε μου , που το manual είναι πιο οικονομικό από το dsg...

Ανάποδα τα περίμενα να είναι τα πράγματα...

Αλλά θα μου πεις ότι άλλο το 6αρι dsg και άλλο το 7άρι που φοράει το Polo.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση φίλε μου , που το manual είναι πιο οικονομικό από το dsg...

Ανάποδα τα περίμενα να είναι τα πράγματα...

Αλλά θα μου πεις ότι άλλο το 6αρι dsg και άλλο το 7άρι που φοράει το Polo.

και εμενα μου κανει.δεν ξερω πως να το δικαιολογησω. 7αρι dsg φοραει και το ροκο και το γκολφ το 6αρι. μονο το 5αρι το γκολφ φοραει 6αρι dsg.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο, έκανες μία από τις αγαπημένες μου διαδρομές.

Την ίδια διαδρομή, τα ανήμερα Χριστούγεννα, με μέση ωριαία 140km/h και διάρκεια ταξιδιού 3:30-3:40 ώρες (Άρτα-Αθήνα), έκαψε το Golfάκι μου μόλις 8.9 lt/100. Και όλα αυτά, όντας 1ο στάδιο, έτσι?

Είναι πολύ οικονομικός ο TSi, μοτέρ διαμάντι.

Link to comment
Share on other sites

τσολια απιστευτη καταναλωση, εγω το χαμηλοτερο που το εχω ριξει σε σοβαρη διαδρομη (60-70χλμ αποσταση) ειναι 6,7 μεση. βολτιτσα χαλαρα εκτος πολεως και παλι με χαιδεματα στο γκαζι μεγαλη προσοχη ισα ισα για να δω ποσο μπορω να το ριξω..

στην πολη -οχι που εχω προσπαθησει- αλλα κατω απο 10 σπανια πεφτω. τις περισσοτερες φορες ειμαι εκει αναμεσα στο 10-11.

εγνατια επισης κατω απο 10 δεν λεει να πεσει, αλλα και εκει με μεγαλες σχετικα ταχυτητες... σε ταξιδι γενικα και με πιο χαμηλες ταχυτητες (εως 120-130) το 7,κατι το βλεπεις ανετα νομιζω αν θελεις.

γενικα ο TSI ειναι διαμαντι και σε αυτο. να τσιμπαγε και λιγοτερο λαδακι θα ηταν ακομα καλυτερος αλλα καλλιο δε πειραζει..

Link to comment
Share on other sites

τσολια απιστευτη καταναλωση, εγω το χαμηλοτερο που το εχω ριξει σε σοβαρη διαδρομη (60-70χλμ αποσταση) ειναι 6,7 μεση. βολτιτσα χαλαρα εκτος πολεως και παλι με χαιδεματα στο γκαζι μεγαλη προσοχη ισα ισα για να δω ποσο μπορω να το ριξω..

στην πολη -οχι που εχω προσπαθησει- αλλα κατω απο 10 σπανια πεφτω. τις περισσοτερες φορες ειμαι εκει αναμεσα στο 10-11.

εγνατια επισης κατω απο 10 δεν λεει να πεσει, αλλα και εκει με μεγαλες σχετικα ταχυτητες... σε ταξιδι γενικα και με πιο χαμηλες ταχυτητες (εως 120-130) το 7,κατι το βλεπεις ανετα νομιζω αν θελεις.

γενικα ο TSI ειναι διαμαντι και σε αυτο. να τσιμπαγε και λιγοτερο λαδακι θα ηταν ακομα καλυτερος αλλα καλλιο δε πειραζει..

ποσο τσιμπαει ρε φιλε? εισαι μαμα?

Link to comment
Share on other sites

ποσο τσιμπαει ρε φιλε? εισαι μαμα?

ναι μαμα ειμαι.

στις μετρησεις ειμαι ακομα, για να το υπολογισω ακριβως. κανα 400ml στο περιπου θα το εκαψε. ανα χιλιαρικο χλμ. λιγο λιγοτερο λιγο περισσοτερο, καπου εκει παντως. στα φυσιολογικα πλαισια ειμαι αλλα δεν ειναι και λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν λίγο που γύρναγα από Αιγάλεω στην Νέα Μάκρη, από Εθνική με 160-190 και έπειτα Διόνυσο σταθερά με 4η και μικρά ανοιγματάκια μέση ταχύτητα περίπου στα 90 ....παρκάροντας στο σπίτι είδα 9,1.

Ομολογώ ότι είμουν από τους πρώτους που έκραζα τα περί κατανάλωσης και δικαιολογημένα βέβαια καθώς με το προηγούμενο αμάξι μου golf TSI REVO 205+ είχα δει με πολύ χαλαρή οδήγηση Νέα Μάκρη - Πειραιά και 4,5λίτρα.....,πλέον όσο ο κινητήρας ανοίγει το αμάξι εκτός του ότι βελτιώνεται αισθητά σε απόδοση ψηλά βελτιώνεται και σε κατανάλωση....Στην ίδια διαδρομή με ΠΙΟ ΟΜΑΛΗ ΟΔΗΓΗΣΗ κάτω από 11 δεν είχα δει ΠΟΤΕ!!!!!!

Μέσα στην εβδομάδα, αν όλα πάνε καλά και τα καταφέρουμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να περάσουμε το προγραμματάκι από e-tuners εβελπιστώ ότι και με την χρήση 95άρας θα βελτιωθεί ακόμα το νούμερο....πάντα με χαλαρή οδήγιση. :hyper:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Να πω κι εγώ που είμαι 1.2Tsi 5-τάχυτο με 55 λίτρα ρεζερβουάρ; (βλέπε κάτω από το όνομα χρήστη)

Το αυτοκίνητο είναι 8 μηνών κι έχω 13.350 πλέον και πάντα βάζω βενζίνη 95 Οκτανίων.

Το γέμισα στην Ξάνθη, μέσω Εγνατίας έφτασα Ηγουμενίτσα, Σύβοτα, Πάργα, Ηγουμενίτσα, Πάργα. Στο τέλος του ταξιδιού είχα άλλα 260 χλμ αυτονομία. Η ταχύτητα ήταν 120 χ.α.ω στην Εγνατία πλην των αμέτρητων τούνελ που τα διέσχισα με 80 χ.α.ω. όπως αναγράφονταν στις πινακίδες οδοσήμανσης. Ο χώρος των αποσκευών γεμάτος, 2 1/2 ενήλικες (εγώ πατάω τα 118) και το Α/C μόνιμα αναμμένο.

Γέμισμα στις Καστανιές Έβρου. Στον Προβατώνα είχα 1040 χλμ αυτονομία. Μέση κατανάλωση μέχρι την Ξάνθη 6.3. Ταχύτητα 50 εντός κατοικημένων περιοχών, αφού το καλοκαίρι η τροχαία μου έκανε ένα σκίτσο ευτυχώς πολύ αχνό, στο επαρχιακό μέχρι 120 και στην Εγνατία 120 χ.α.ω.

Μέσα στην πόλη (μικρή επαρχιακή) με καθημερινή απόσταση 5,5χλμ προς κι άλλα τόσα από την εργασία η κατανάλωση είναι από 7.1 έως 8.9 ανάλογα.

Κατανάλωση λαδιού 300 ml στις 6.000 χλμ κι άλλα τόσα υπολόγιζα μέχρι τις 15.000 που θα κάνω το πρώτο service, αλλά είχα μια διαρροή από το δοχείο αναθυμιάσεων (ή κάπως έτσι) κι έχασε περίπου 600 ml οπότε και δεν μπόρεσα να υπολογίσω.

To αυτοκίνητο δεν καίει τίποτα με 5η κι 80 (3.5 έως 5.2) είναι οικονομικό στα 117 (6.3) στα 120 (6.7 - 7.3) κι από εκεί κι επάνω αλλάζουν πολύ οι καταναλώσεις. Μια φορά που χρειάστηκε να πάω Ξάνθη - Αλεξ/πολη του σκοτωμού (160 ελάχιστη έως 187 τελική) η κατανάλωση πέταξε στα 9.2

Πάντως υπολογίζω με τους ρυθμούς που κινούμαι ότι με ένα ρεζερβουάρ βγάζω από 700 έως και 950 χιλιόμετρα, ανάλογα με το πόσο πολύ θα κινηθώ μέσα στην πόλη.

EDIT

Συγγνώμη παιδιά, τώρα είδα ότι είναι για GTI, οπότε κάποιος διαχειριστής είτε να το διαγράψει είτε να το μεταφέρει στη σωστή ενότητα

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

ναι μαμα ειμαι.

στις μετρησεις ειμαι ακομα, για να το υπολογισω ακριβως. κανα 400ml στο περιπου θα το εκαψε. ανα χιλιαρικο χλμ. λιγο λιγοτερο λιγο περισσοτερο, καπου εκει παντως. στα φυσιολογικα πλαισια ειμαι αλλα δεν ειναι και λιγο.

ειναι αρκετο ρε φιλε!εγω(δες πιο πανω τι αμαξι εχω) 500-800ml τα 12000km.τεσπα τουρμο που πινει δεν σπαει ελεγαν οι παλιοι :hyper:

Link to comment
Share on other sites

Από εχθές που έκανα άλλα 90 περίπου χιλιόμετρα, κατάφερα και μείωσα ακόμα περισσότερο την κατανάλωση παρόλο που είχα αρκετές ανηφόρες αλλά και αρκετές κατηφόρες οπότε ερχόμαστε πάνω κάτω στα ίδια...

Κατανάλωση

και μου δίνει ακόμα τόση αυτονομία:

Αυτονομία

Συμφωνώ με όλους σας ότι ο κινητήρας είναι διαμάντι, παρόλο που αρκετοί λένε ότι βγάζει προβληματάκια...

Είναι πιστεύω η χρήση που κάνει ο καθένας από εμάς και βέβαια ο παράγοντας της τύχης...

Ακόμα και Ιάπωνα να είχαμε δεν θέλει και πολύ να σπάσει το moter...

Όσοι γράφετε και για τα άλλα μοντέλα δεν υπάρχει πρόβλημα πιστεύω (με την άδεια και των mod)....

Απλά άνοιξα αυτό το topic για να γράφουμε όλοι καταναλώσεις για τον twincharge κινητήρα ο οποίος έχει μπει σε διάφορα μοντέλα του Vag Group..thumbsup.png

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

ειναι αρκετο ρε φιλε!εγω(δες πιο πανω τι αμαξι εχω) 500-800ml τα 12000km.τεσπα τουρμο που πινει δεν σπαει ελεγαν οι παλιοι :thumbsd:

ειναι οντως αρκετο. εγω απο τα 6000 που τα αλλαξα μεχρι τα 11500 ειχε καψει κοντα 2 λιτρα. τωρα ποσο κοντα δεν ξερω εκανα την μακακια και εβαλα παραπανω χωρις να το ελεγξω σωστα :D

θα το ελεγξω οποτε πιο σωστα να ξερω. μεχρι 150-200ml ανα 1000 και με τη χρηση που του κανω θα ηταν πολυ καλος αριθμος. θα του το συγχωρουσα, αλλα οχι και μισο λιτρο..

τσολια τι να πω, τετοια καταναλωση σε αποσταση τι; 90 χλμ;

κοιτα αν ειχα αλλο μοντελο δε θα εγραφα αλλα ουσιαστικα τα ιδια πραγματα ειναι ακριβως τουλαχιστον σε μοτερ, οποτε :roadrage:

καποια απο αυτες τις μερες παντως θα προσπαθησω να πλησιασω την καταναλωση σου, με πολυ προσπαθεια σιγουρα αλλα μονο για να μου φυγει κ μενα η απορια. σου ειπα για την ωρα το δικο μου ειναι 6,7.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.