Jump to content

Recommended Posts

Tsilis φιλε μ δεν εχεις χασει καποιο επεισοδιο, αναφερομαι στα μπουζι που αγορασα για να βαλω στο τουτου μ τα οποια τα θεωρω καλυτερα για 2ου σταδιου ακομα και 3ου σταδιου αμαξια....

το προτεινει και η ρεβο και καποιοι βελτιωτες π εμπιστευομαι...

Οκ, σε ευχαριστώ πολύ

Όταν θα πλησιάζει η αλλαγή θα μιλήσω και με το κώστα απο την cargate!!

Να χαίρεσαι το θηρίο σου !!!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε μου για τα καλα σου λογια..

06 του μηνα εχουμε γερο update με φωτογραφικο υλικο απο το προτζεκτ..ισως το πιο σημαντικο κομματι αυτου...οποιος το βρει κερδιζει.. :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Θα εχω φωτο απο την custom manifold , φωτο απο το μηχανοστασιο αφου θα λυθει ολη η μουρη, διαμετροι -παχοι , παρατηρησεις απο την δικη μας πολλαπλη, και οτι χρησιμες τεχνικες πληροφοριες προκυψουν.....

αα και φωτο απο dp...

:diablo:

Edited by -alextsis-
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πρωτη μέρα σήμερα που το αμαξι ειναι στον μηχανικό μου (εγω ειμαι μακρια δυστυχως λόγω υποχρεώσεων στην νήσο Χιο..) ..

Λυθηκε η πολλαπλή μου και φανερώθηκε επιτέλους το μπλόκ μας και οι ομορφοι αυλοί μας...Τελικα έχουμε πολύ περισσοτερο χωρο απο οτι πιστευαμε με ενθαρρυντικα αποτελέσματα για μια πολυ καλη custom πολλαπλη χωρις να δεχομαστε επιρεασμους απο καποιο σημειο του engine bay.

Θ α δειτε απο φωτο την πολλαπλη με το τουρμπακι μας , η οποια τουρμπινα μ ειχε λιγο τζογο (86.000 ειναι αυτα,....)

οπως μ ειπε και το μελος theos gt που τον ευχαριστω πολύ οποιος ηταν εκει οταν γινοταν η εγχειρηση ανοικτης καρδιας κανενας απο τους αυλους δεν ειχε περισσοτερο μαυρισμα το οποιο να δειχνει σημαδια κακης λειτουργιας ή στουμπωμα καυσαερίων ή κακο μιγμα..

Η πολλαπλη δν ειχε φυσικα ραγισματα..

Απο οτι φαινεται θα κρατηθούν τα μαμα ρακορ λιγο τροποποιημενα.. Περιισσοτερες ινφο σχετικα με διαμετρους αυλών και σωληνωσεων της δικης μας πολλαπλης αυριο ...

dsc00046yx.jpg

dsc00045pb.jpg

dsc00047tb.jpg

dsc00049xe.jpg

dsc00050rq.jpg

Βγηκαν και τα σηματα για να βαφτουν gloss black...thanks theo..

dsc00051zr.jpg

Λοιπόν θα παμε σε κάτι τέτοιο όσον αφορα την πολλαπλη με θέση για external εννοειται..

aveoturbomanifold07.jpg

Λεπτομερρειες για την custom πολλαπλη θα δωθουν τις επομενες μερες , να ην τα λε με ολα τωρα.... 8)

Μεγάλο ευχαριστω στον μηχανικο μου Μαυράκη Γιώργο ο οποίος εχει αφιερώσει παρα πολλές ώρες προσωπικης δουλειάς ακόμα και χωρίς αντίτιμο ..Πολλα ευχαριστω και στον τεο και λευτερη για την υποστηριξη,....

Edited by -alextsis-
Link to comment
Share on other sites

Alex να σαι καλα φιλε!!! να ξερεις οτι παρακολουθω το προτζεκτ βημα βημα μιας και ειναι ενα προτζεκτ σπανιο και ενδιαφερον!!! αυριο παλι στο γιωργο θα ειμαι ενημερωνοντας με φωτο και σχολια για την πορεια του εγχειρηματος!!! πιστευω οτι θα εχουμε πολυ καλο αποτελεσμα και ολα θα πανε μια χαρα!!! σε περιμενουμε bro με κανενα κιλο μαστιχες απο τη Χιο... χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα θα φερω καποτες απο μαστιχα...

Να σαι καλα φιλε - καταλυτικη η βοηθεια σου... αντε να σχεδιαζουμε ταυτοχρονα και το δικο σου σχεδιο με την 28αρα..Τι πινουμε εδω στην κρητη ωρε>?? :drinks:

Edited by -alextsis-
Link to comment
Share on other sites

axaxaxaxax εγραψες παλι!!!!!!!!! θα ειναι πολυ βοηθητικο για μενα να παρω ιδεες απο την ολη μετατροπη που κανεις γιατι τα μοτερ μας ειναι πανομοιοτυπα στα σημεια περαν του κομπρεσορα.. θα ειμαι ο επομενος στη σειρα στο συνεργειο του Γιωργου Μαυρακη γιατι ξερεις ποσο ανησυχος ειμαι με το σκαλισμα του μοτερ...δεν θελω αλλο Κ03 !!!χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Σαν πολλαπλη για ABF ειναι αυτη.Μηπως λεμε τωρα αν ισως ξερεις περιπου τι πιεση θα δουλευεις?

Link to comment
Share on other sites

Παμε και για αλλες φωτο.....φρεσκες... :acute:

Αυριο, μεθαυριο θα εχουμε φωτο απο πολλαπλη....

Εχουμε αρκετο χωρο μπροστα για αξιοπρεπεστατη custom πολλαπλη με ολα τ ακομφορ(external..)

Θα τραβηχτει λίγο ποιο δεξια οπως θα δειτε στις φωτο ωστε να δημιουργηθει πιο πολυς χωρος και να κουμπωσει με τις σωληνωσεις του κουλερ μου...

Ευχαριστω ξανα θοδωρη και λευτερη γιατι ηταν ολο το απογευμα με τον μηχανικο μ και βοηθουσαν σαν να ηταν δικο τους...

Εχουμε χωρο 23 pontous apo blok mexri prin tous anemistires .

Οι διαστασεις της μαμα πολλαπλη ειναι ως εξής ...: Οπως βλεπεται ειναι οβαλ.Η διαμετρος της μικρης μεριας (καθετη) ειναι 28 μμ ενω η διαμετρος της μεγαλης (οριζοντια) 39μμ.

Η custom θα ειναι 35 μμ εσωτερικη με 3.5 μμ τοιχωμα ωστε να ειναι οσο ποιο ανθεκτικη γινεται..

dsc00053ge.jpg

dsc00054vo.jpg

dsc00055sh.jpg

dsc00056ob.jpg

dsc00057ab.jpg

dsc00059ef.jpg

dsc00060pm.jpg

dsc00061am.jpg

dsc00063uj.jpg

Ο λευτερακης μας :crazy:

dsc00064h.jpg

dsc00065cs.jpg

Και ο Θοδωρης μας.. :pic:

dsc00066hx.jpg

dsc00067ku.jpg

Edited by -alextsis-
Link to comment
Share on other sites

αλεξη τελεια ολα...αυτο που θηελα να σε ρωτησω ειναι με το δισκο πλατο τι γινεται?εγω πχ θα ηθελα να βαλω διλιτρου λογω του οτι υπαρχουν πολλες επιλογες...αλλιως θα βαλω οργανικο που βγαινει απο sachs performance...ρωτα λιγο το μαστορα σου..

Link to comment
Share on other sites

Πανο να σαι καλα..

Εσυ πανο βαλε απο 2λιτρο ..

Καθεται κομπλε φιλε το εχω τσεκαρει..

Οσον αφορα εμενα εχω βαλει δισκο πλατο απο 160αρι ενισχυμενο απο sachs . Αλλα παρολα αυτα (αν και αντεχει το δισκο πλατο μ τωρα μεχρι 39 κιλα) δεν θα υπερβω τα 28 για λογους σασμαν και μονο..Μεχρι να σιγουρευτω την αντοχη του σασμαν μου.

Αλλωστε η παροχη της TD 04 ειναι τετοια που αν εχω 28 κιλα στις 6.500 θα βγαλω 255 αλογα...

Αν εχω 30 κιλα στις 6.500 θα εχω 275...

Εξαρταται λοιπον απο το ποσο τραπεζι θα ειναι η ροπη μου.Αυτο σκοπευουμε με κυριλλο

Τραπεζι ροπη απο την ωρα του φουλ μπουστ (3200) εως 6500 με 1,25 περιπου σταθερο . Η τουρμπινα εχει τεραστιες δυνατοτηες..για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

περιμενουμε αλεξη να πανε ολα καλα!εγω εχω το gt

και τι γινεται ρε φιλε?πως δηλαδη μπαινει χωρις μοντες αλλος δισκος?

δηλαδη μπορω να βαλω κατι τετοιο? http://www.sachsperformance.com/Sachs-Performance-Clutch-Powerclutch/Audi/Audi-A3-Sportback-8PA-09-04-/2-0-TFSI-147-kW-;-CAWB-CCZA-;-09/2004/SRE-Performance-Clutch-Kit::67.html

Link to comment
Share on other sites

Σε "πρόλαβα" κι εγώ λίγο πριν τη τελική ευθεία Αλέξη! :thumbsup2: Είδα φωτό και τουρμπίνα και πιθανολογώ ότι όλα θα έρθουν κατ' ευχή...Πότε υπολογίζεις το τελικό fixing ώστε να μείνει η ρύθμιση;;;

Link to comment
Share on other sites

περιμενουμε αλεξη να πανε ολα καλα!εγω εχω το gt

και τι γινεται ρε φιλε?πως δηλαδη μπαινει χωρις μοντες αλλος δισκος?

δηλαδη μπορω να βαλω κατι τετοιο? http://www.sachsperf...ch-Kit::67.html

Φιλε μου πανο μπαινει κανονικα αρκει ο δισκος αυτος να ειναι μεχρι 228μμ διαμετρο και το ρουλεμαν του συμπλεκτη σου να ακουμπαει επαρκεστατα στα χτενια του πλατο...Αν και ο δικος σας επερκει μεχρι 39 κιλα ροπης..

Με μια καταλληλη τουρμπινα η οποια μπορει να σηκωσει 38 κιλα στις 6,500 στροφες πιστεψε με θα βγαλεις

σημειωσε να το εχεις

(ροπη σε Νm) x (RPM) x 0.738 /5252

ειναι τα αλογα σε εκεινες τις στροφες ;)

δλδ

380 χοντρικα χ 6500 χ 0,738 /5252 =347 αλογα .... Δεν σου ΦΤΑΝΟΥΝ??????????????????

Σε "πρόλαβα" κι εγώ λίγο πριν τη τελική ευθεία Αλέξη! :thumbsup2: Είδα φωτό και τουρμπίνα και πιθανολογώ ότι όλα θα έρθουν κατ' ευχή...Πότε υπολογίζεις το τελικό fixing ώστε να μείνει η ρύθμιση;;;

Γιωργαρε ειπα και εγω δεν θα γραψεις?Λυπει ο μαρτης απο την σαρακοστη????

Τελος του μηνα αν ολα πανε καλα θα ειναι ετοιμο

ολα εξαρτωνται απο τον κυριλλο αφου εχω πργραμματισει να ειναι ολα τα πραγματα ετοιμα μεχρι 26 του φλεβαρη...

8)

Edited by -alextsis-
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να και το χταπόδι μας.....

Μισο τελειωμένο ..Αυριο πιστευω να είναι έτοιμο...Θ ακολουθήσει γυαλισμα γλύψιμο και τα σχετικα... razz.gif

mrgreen.gifmrgreen.gifmrgreen.gif

Επιτέλους μετα παο σχεδο ν μια βδομαδα στον μηχανικο το χταπόδι παιρνει σαρκα και οστά..

Πολυ δυσκολη η διαδικασια κατασκκευής του αφού όλα τα πλοκαμια φτιάχτηκαν ωστε να απεχουν το ιδιο απο το μπλοκ ως το χωνι οπου καταλείγουν..Λεπτομερειες αυριο....

08022012799.jpg

08022012800.jpg

Πραγματικα εχει γινει φοβερη δουλεια απο τον μηχανικο μου , εχοντας υπολογιστει και το παραμικρο..

Υπηρξαν αρκετα προβληματατακια που βγηκαν στην πορεια (αφου ειναι το πρωτο που φτιαχνεται στην ελλαδα για να μην πω αλλη υπερβολή )

και οτιδηποτε καινουργιο φτιαχνεται εχει τις δυσκολιες του...Λεπτομερειες και σχετικες πληροφοριες οταν ολοκληρώσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.