Jump to content
BECKMAN

Service Megalo Polo 6R 1.2 Tsi

Recommended Posts

Καλησπερα και παλι φιλοι μου σημερα μολις εκλεισα της 30100 χιλιομετρα και λεω να παο αυριο στην αντιπροσωπεια για να κανω το μεγαλο service ξερετε αν αξιζει αντι να βαλω το κανονικο φιλτρο αερα να βαλω το ελευθερας ροης???θα μου κοστισει πολυ παραπανω???

Link to comment
Share on other sites

Τι φίλτο ενοείς panel στο κουτί όπως το μαμά η φιλτοχοάνη? π.χ. pipercross ένα παιδί εδώ έχει νομίζω

Επίσης καλό είναι αν βάλεις ελεύθερο να μάθειs πρώτα τι γίνεται με την εγγύηση της VW

Edited by TSI.
Link to comment
Share on other sites

Τι φίλτο ενοείς panel στο κουτί όπως το μαμά η φιλτοχοάνη? π.χ. pipercross ένα παιδί εδώ έχει νομίζω

Επίσης καλό είναι αν βάλεις ελεύθερο να μάθειs πρώτα τι γίνεται με την εγγύηση της VW

εννοο μεσα στο πανελ που εχει να βαλω ενα φιλτρο ελευθερης ροης τι λες???ρωτισα και μου πανε οτι δεν χανω την εγγιηση....

Link to comment
Share on other sites

εννοο μεσα στο πανελ που εχει να βαλω ενα φιλτρο ελευθερης ροης τι λες???ρωτισα και μου πανε οτι δεν χανω την εγγιηση....

Καλησπέρα φίλε!Εγώ που είχα ρωτήσει μηχανικό της vw μου είχε πει ότι αν βάλεις φίλτρο forge δεν χάνεις την εγγύηση.Το service των 30.000 χιλιομέτρων τί περιλαμβάνει?

Link to comment
Share on other sites

εννοο μεσα στο πανελ που εχει να βαλω ενα φιλτρο ελευθερης ροης τι λες???ρωτισα και μου πανε οτι δεν χανω την εγγιηση....

Για κάτι τέτειο λές: http://viewitem.eim.ebay.gr/PIPERCROSS-AIR-FILTER-VW-Polo-6R-12-TSI/220760804740/item ή http://viewitem.eim.ebay.gr/KN-Filter-Luftfilter-VW-Polo-5-6R--12i--332830/110571689695/item ??

Link to comment
Share on other sites

Για 1,2 Τsi τα εχει στο ebay..., αρα λάθος το εχουν? :thumbsd:

ΕΧΤΕΣ το πηγα για service kαι μου αλλαξανε φιλτρα λαδια νερα και αυτα με 180 ευρω ευτιχως μου κανανε και εκπτωση και μου φτιαξανε και τα σωληνακια που χτιπαγανε μπροστα στην μηχανη και ακουγοτανε σαν κατι να ετριζε απο το ντουλαπακι του συνοδιγου ρωτησα ΤΟΝ αρχημηχανικο και μου ειπε οτι δεν χανω καμια εγγιιση αν βαλω απλο φιλτρο ελευθερας ι βαλω εισαγωγη.....οποτε σιμφερει...

Link to comment
Share on other sites

Για 1,2 Τsi τα εχει στο ebay..., αρα λάθος το εχουν? :thumbsd:

Στο πρώτο λινκ η φωτογραφία του φίλτρου είναι λάθος. Αυτό δεν νομίζω να μπαίνει σε κανένα group vag αυτοκίνητο. Βέβαια απο κάτω αναφέρει σαν part number PX1819 to oποίο είναι αυτό που σου έκανα παράθεση πιο πάνω.Οσο για το φίλτρο στο δεύτερο λινκ,αν διάβαζες σωστά θα έβλεπες οτι είναι για το ατμοσφαιρικό 1200άρικαι όχι για το tsi.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο λινκ η φωτογραφία του φίλτρου είναι λάθος. Αυτό δεν νομίζω να μπαίνει σε κανένα group vag αυτοκίνητο. Βέβαια απο κάτω αναφέρει σαν part number PX1819 to oποίο είναι αυτό που σου έκανα παράθεση πιο πάνω.Οσο για το φίλτρο στο δεύτερο λινκ,αν διάβαζες σωστά θα έβλεπες οτι είναι για το ατμοσφαιρικό 1200άρικαι όχι για το tsi.

φιλτρο εξατμιση υπαρχει περιπτωση να ακουστει η τουρμπινα??ξερετε????

Link to comment
Share on other sites

Στο service book δεν λέει?

Καλησπερα,

εχω και εγω το polaki το tsi και εχω βάλει το βαρέλι το BMC και εξάτμιση απο σπιράλ και πισω.

Το αμάκσι ανοίγει πολύ καλήτερα απο πριν.

εννοο μεσα στο πανελ που εχει να βαλω ενα φιλτρο ελευθερης ροης τι λες???ρωτισα και μου πανε οτι δεν χανω την εγγιηση....

Καλησπερα,

εχω και εγω το polaki το tsi και εχω βάλει το βαρέλι το BMC και εξάτμιση απο σπιράλ και πισω.

Το αμάκσι ανοίγει πολύ καλήτερα απο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εχω και εγω το polaki το tsi και εχω βάλει το βαρέλι το BMC και εξάτμιση απο σπιράλ και πισω.

Το αμάκσι ανοίγει πολύ καλήτερα απο πριν.

Καλησπερα,

εχω και εγω το polaki το tsi και εχω βάλει το βαρέλι το BMC και εξάτμιση απο σπιράλ και πισω.

Το αμάκσι ανοίγει πολύ καλήτερα απο πριν.

Βαλε φώτο η κανένα βιντεάκι αν μπορείς

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΤΕΣ το πηγα για service kαι μου αλλαξανε φιλτρα λαδια νερα και αυτα με 180 ευρω ευτιχως μου κανανε και εκπτωση και μου φτιαξανε και τα σωληνακια που χτιπαγανε μπροστα στην μηχανη και ακουγοτανε σαν κατι να ετριζε απο το ντουλαπακι του συνοδιγου ρωτησα ΤΟΝ αρχημηχανικο και μου ειπε οτι δεν χανω καμια εγγιιση αν βαλω απλο φιλτρο ελευθερας ι βαλω εισαγωγη.....οποτε σιμφερει...

Που το πηγες ρε φιλε και πληρωσες μονο τοσα; Σε εξουσιοδοτημενο;

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήγα το TSI για σέρβις στην Autonet Βάρης - Κορωπίου.

Είχε 27500 χλμ, στο trip computer μου έδειχνε ότι θέλει 1000 περίπου χιλιόμετρα για σέρβις αλλά επειδή φεύγω για ταξίδι, είπα να το κάνω λίγο νωρίτερα. Το αμάξι το έχω 16 μήνες.

Τους πήγα δικά μου λάδια και μου χρεώσανε 230 Ευρώ για το σέρβις, φίλτρα βενζίνης, λαδιού, αέρα και καμπίνας.

Αν είχα βάλει και λάδια σε αυτούς θα πλήρωνα ακόμη 100 Ευρώ, θα πήγαινε δηλαδή 330 Ευρώ το σέρβις χωρίς τακάκια.

Δε θα το έλεγα οικονομικό σέρβις με βάση το μέγεθος του αυτοκινήτου.....Τόσα πλήρωνα και στο εξουσιοδοτημένο για το C200 που έχουμε......

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήγα το TSI για σέρβις στην Autonet Βάρης - Κορωπίου.

Είχε 27500 χλμ, στο trip computer μου έδειχνε ότι θέλει 1000 περίπου χιλιόμετρα για σέρβις αλλά επειδή φεύγω για ταξίδι, είπα να το κάνω λίγο νωρίτερα. Το αμάξι το έχω 16 μήνες.

Τους πήγα δικά μου λάδια και μου χρεώσανε 230 Ευρώ για το σέρβις, φίλτρα βενζίνης, λαδιού, αέρα και καμπίνας.

Αν είχα βάλει και λάδια σε αυτούς θα πλήρωνα ακόμη 100 Ευρώ, θα πήγαινε δηλαδή 330 Ευρώ το σέρβις χωρίς τακάκια.

Δε θα το έλεγα οικονομικό σέρβις με βάση το μέγεθος του αυτοκινήτου.....Τόσα πλήρωνα και στο εξουσιοδοτημένο για το C200 που έχουμε......

Oλα τα φιλτρα μαζι βαρια ενα 80αρι..Και 150 εργασια..????? Τη στιγμη που ρωτησα στο Ρωρρη και μου ειπε 82 ευρω εργασια??? Μα γιατι ρε παιδια τους χρυσωνετε?? ΓΙΑΤΙ?? Ποτε 8α ξυπνησουμε?? Απιστευτοι κλεφτες..πραγματικα απιστευτοι..

Link to comment
Share on other sites

Oλα τα φιλτρα μαζι βαρια ενα 80αρι..Και 150 εργασια..????? Τη στιγμη που ρωτησα στο Ρωρρη και μου ειπε 82 ευρω εργασια??? Μα γιατι ρε παιδια τους χρυσωνετε?? ΓΙΑΤΙ?? Ποτε 8α ξυπνησουμε?? Απιστευτοι κλεφτες..πραγματικα απιστευτοι..

Κοίτα , ακόμη κι αν κέρδιζα 70 Ευρώ στον Ρώρρη, για να πάω από Γλυφάδα - Λυκόβρυση, πρέπει να βάλω άδεια από τη δουλειά μου. Δε με συμφέρει.....

Εδώ είναι το θέμα της VW. Δεν πρέπει τα συνεργεία να χρεώνουν περίπου τα ίδια; Ο καθένας κάνει ότι θέλει.

Έτσι κι αλλιώς, σε 2 χρόνια θα ξαναπάω....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επέτρεψα από autoclub για το μεγάλο service των 30.000km. Με δικά μου λάδια (και το τονίζω αυτό) όλο το μαλλί πήγε 163€. Είναι ακριβά πολύ παίδες. Αλλά δε πειράζει, θα ξέρω για την άλλη φορά... Αυτά που έλεγξαν είναι:

  1. Ρύθμιση και διάγνωση με tester
  2. Έλεγχος συστημάτων διεύθυνσης
  3. Έλεγχος τροχών και ανάρτησης
  4. Έλεγχος εξαγωγής καυσαερίων
  5. Σύσφιξη και λίπανση αμαξώματος
  6. Έλεγχος κυκλωμάτων ψύξης
  7. Έλεγχος συστήματος κίνησης
  8. Έλεγχος συστημάτων πέδησης
  9. Έλεγχος κινητήρα
  10. Έλεγχος ηλεκτρικού συστήματος
  11. Φίλτρο σκόνης και γύρης (29,45€)
  12. Αλλαγή λαδιών και φίλτρου

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Μόλις επέτρεψα από autoclub για το μεγάλο service των 30.000km. Με δικά μου λάδια (και το τονίζω αυτό) όλο το μαλλί πήγε 163€. Είναι ακριβά πολύ παίδες. Αλλά δε πειράζει, θα ξέρω για την άλλη φορά... Αυτά που έλεγξαν είναι:

  1. Ρύθμιση και διάγνωση με tester
  2. Έλεγχος συστημάτων διεύθυνσης
  3. Έλεγχος τροχών και ανάρτησης
  4. Έλεγχος εξαγωγής καυσαερίων
  5. Σύσφιξη και λίπανση αμαξώματος
  6. Έλεγχος κυκλωμάτων ψύξης
  7. Έλεγχος συστήματος κίνησης
  8. Έλεγχος συστημάτων πέδησης
  9. Έλεγχος κινητήρα
  10. Έλεγχος ηλεκτρικού συστήματος
  11. Φίλτρο σκόνης και γύρης (29,45€)
  12. Αλλαγή λαδιών και φίλτρου

Καλησπέρα φίλε και χρόνια πολλά!Μπουζί και τακάκια δεν έπρεπε να αλλάξουν αφού έχεις κάνει 30.000 χλμ?

Link to comment
Share on other sites

163 ευρώ για οπτικό έλεγχο και το ξεβίδωμα μιας τάπας λαδιού και 2 βιδών για το φίλτρο καμπίνας. Μάλιστα. Δεν παίζει να ξαναπατήσω σε εξουσιοδοτημένο με την καμία...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε και χρόνια πολλά!Μπουζί και τακάκια δεν έπρεπε να αλλάξουν αφού έχεις κάνει 30.000 χλμ?

Σύμφωνα με το ΕΤΚΑ αλλαγή μπουζί έιναι κάθε 60.000km ή κάθε 4 χρόνια. Τακάκια ελέχθηκαν και δεν είχαν κανένα θέμα. Το αυτοκίνητο σχεδόν ολόκληρα τα χιλιόμετρα τα κάνει Αττική οδό, εξού και το ότι δε χρειάστηκε αλλαγή στα τακάκια.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το ΕΤΚΑ αλλαγή μπουζί έιναι κάθε 60.000km ή κάθε 4 χρόνια. Τακάκια ελέχθηκαν και δεν είχαν κανένα θέμα. Το αυτοκίνητο σχεδόν ολόκληρα τα χιλιόμετρα τα κάνει Αττική οδό, εξού και το ότι δε χρειάστηκε αλλαγή στα τακάκια.

φιλε Z3Ratul, αν μου επιτρεψεις να αλλαξω κατι σε αυτα που εγραψες

Το αυτοκίνητο σχεδόν ολόκληρα τα χιλιόμετρα τα κάνει Αττική οδό, εξού και η τρομερα χαμηλη καταναλωση που εχω στην υπογραφη μου!!! 8)

εγραψες παραπανω οτι τα λαδια τα πηγες εσυ στο συνεργειο, μπορεις να μου πεις απο που? φανταζομαι απο καποιο site για να ερθουν πιο φτηνα... αργει το σερβις αλλα σκεφτομαι να το κανω κιεγω αν συμφερει αρκετα.

ευχαριστω και καλη χρονια με υγεια φυσικα και απροβληματιστα τα αμαξακια μας.

Edited by Greg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.