Jump to content
mihalis19

Ζημιές Που Μας Έχουν Κάνει Στην Vw

Recommended Posts

Καταρχάς αν δεν είναι το σωστό μέρος ας το μετακινήσει κάποιος Mod. Σκέφτηκα ότι η ενότητα προβλήματα είναι καλή. Δέυτερον να πω το εξής. Καλό είναι να μην γίνονται σχόλια του τύπου : ΠΡέπει να στο αλλάξουν εκείνοι το έκαναν κτλ. γιατί έτσι θα χάνονται posts.

Ας αρχίσω λοιπόν:

1) Μου έχουν γδάρει μια ζάντα πολύ θα έλεγα.

2) Μου έσπασαν πρόσφατα το καπάκι στο μοτέρ που λέει tsi το άσπρο. Μου έσπασαν το ένα πιαστράκι που πιάνεται το καπάκι.

3) Και μου έχουν ραγίσει με κα΄ποιον τρόπο το πλαστικό που είναι γύρω από το διακόπτη για τα φώτα.

4) Μου έχουν σπάσει και μου έχουν κολλησει με κόλλα τον σωλήνα που παίρνει αέρα το τούρμπο.Συγκεκριμένα του έχουν σπάσει το πλασιτκό που στηρίζεαι στον σωλήνα και πάει πιο κάτω στην βίδα που στερεώνει τον σωλήνα.

Για πείτε και εσείς.. Είμαι περίεργος να μάθω..!

Edited by mihalis19
Link to comment
Share on other sites

δεν εισαι καθολου περιεργος το θεμα ειναι οτι αυτα τα αναφέρεις εκεινη την ωρα γιατί εάν φυγεις και γυρίσεις αργοτερα τοτε "ουδελ λαθος αναγνωριζετε μετα την απομακρυνση σας από το ταμείο"

Link to comment
Share on other sites

Ακριβω΄ς...Έτσι την επαθα όλες τις φόρες..και κάποια τα είδα μετά από μέρες.... άλλη φορά όταν το παίρνω θα το ψάχνω πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

Κάθε σοβαρό συνεργείο πρέπει να υποχρεώνει τους πελάτες να υπογράφουν κατά την παραλαβή του αυτοκινήτου την εντολή εργασιών όπου αναφέρεται τι πρόκειται να γίνει στο αυτοκίνητο μαζί με το αντίστοιχο κόστος, έτσι ώστε να μην εκπλήσσεται ο τελευταίος κατά την παραλαβή του όταν διαπιστώνει επιπλέον χρέωση για μη συμφωνημένες εργασίες και όπου θα αναφέρονται οι υφιστάμενες ζημιές, ιδιομορφίες ή ιδιαίτερος εξοπλισμός του αυτοκινήτου.

Κάθε σοβαρός πελάτης είναι επίσης υποχρεωμένος να το απαιτεί αυτό.

Καθαρές δουλειές και 5 επιπλέον λεπτά κατά την παραλαβή και παράδοση για έλεγχο ώστε να μην υπάρχουν απρόοπτα και παρεξηγήσεις.

Και για να προλάβω τους γνωστούς...

Ελπίζω να μην παρεξηγηθεί πάλι κάποιος με τον όρο "σοβαρός". Αναφέρομαι γενικά και χωρίς υποτιμητική διάθεση προς κανέναν...

Edited by passater
Link to comment
Share on other sites

Σε έμενα που έσπασαν τον δείκτη του λαδιού, μου τον αντικατέστησαν και μου έδωσαν και τον σπασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα απο ενα χτυπημα σε πεζοδρομιο που ειχα με το αμαξι και μ αλλαξαν την ζαντα με καινουρια ζαντα στην οποια ηταν γδαρμενο το χειλος ΑΡΚΕΤΑ αλλα μ ειπαν ενταξει οπως βαζαμε το λαστιχο δν ειναι τιποτα... :D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς αν δεν είναι το σωστό μέρος ας το μετακινήσει κάποιος Mod. Σκέφτηκα ότι η ενότητα προβλήματα είναι καλή. Δέυτερον να πω το εξής. Καλό είναι να μην γίνονται σχόλια του τύπου : ΠΡέπει να στο αλλάξουν εκείνοι το έκαναν κτλ. γιατί έτσι θα χάνονται posts.

Ας αρχίσω λοιπόν:

1) Μου έχουν γδάρει μια ζάντα πολύ θα έλεγα.

2) Μου έσπασαν πρόσφατα το καπάκι στο μοτέρ που λέει tsi το άσπρο. Μου έσπασαν το ένα πιαστράκι που πιάνεται το καπάκι.

3) Και μου έχουν ραγίσει με κα΄ποιον τρόπο το πλαστικό που είναι γύρω από το διακόπτη για τα φώτα.

4) Μου έχουν σπάσει και μου έχουν κολλησει με κόλλα τον σωλήνα που παίρνει αέρα το τούρμπο.Συγκεκριμένα του έχουν σπάσει το πλασιτκό που στηρίζεαι στον σωλήνα και πάει πιο κάτω στην βίδα που στερεώνει τον σωλήνα.

Για πείτε και εσείς.. Είμαι περίεργος να μάθω..!

Σε ποια αντιπροσωπεια-επισημο service εγιναν αυτα????Αναφερε το να ξερουμε ολοι να εχει και την αναλογη 'διαφημιση' γιατι αυτα που αναφερεις δεν τα κανει ουτε το πιο ασχετο συνεργειο :nea::mad:

Edited by SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Autonet βαρης κορωπιου..Και πρέπει να βγάλω και φώτο να τα δείτε.! Αυτά έγιναν σε βάθος 4 χρόνων και 92.000 χιλιομετρων. Golf 5 tsi

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου είχαν κάνει γρατζουνιά στο πλαινό σπόιλερ. Μόλις παρέλαβα το είχαν ήδη καλύψει με στικ και με ενημέρωσαν χωρίς να με χρεώσουν οτιδήποτε.

Θα μπορούσαν να έχω φύγει και να μην μου έχουν πει τίποτα καθώς ήταν σε μη εμφανές σημείο (από κάτω). θεωρώ πολύ εντάξει την στάση τους, αν και καλό θα ήταν να μην είχε γίνει το παραμικρό και να είναι προσεκτικοί και ακριβής στις εργασίες τους.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Ειχα την ασχημη εμπειρια να παω το προηγουμενο γκολφ μου στον Μπουρμα.

Εχανε απο ενα κολαρο ψυκτικα, κ οταν το φτιαξανε αντι για G12 βαλανε το πρασινο... οοοεεεοο!

Μου ειχαν κουμπωσει στραβα το πλαστικο καπακι του μοτερ κ απο τους κραδασμους εσπασαν οι βασεις κ παραλιγο να χασω στον δρομο κ το πλαστικο καπακι του φιλτρου αερος που ειναι κοντα στην σκουπα το οποιο λογο που ηταν στραβο το καπακι δεν ειχε κουμπωσει κανονικα.

ωραια πραγματα

Link to comment
Share on other sites

εχουν σπασει το πλαστικο που κουμπωνει η σκουπα του φιλτρου.την αντικατεστησα με δικα μου εξοδα γιατι το πειρα χαμπαρι μετα απο καμια εβδομαδα.εχουν κανει βουλιαγματα σε πορτες.ακομα εκει ειναι.τα ειδα αφου επλυνα το αμαξι.μου εκαναν βλαβη 1000+ ευρο στην κεφαλι γιατι δεν ειχανε σφυξει σωστα με δυναμοκλειδο το γραναζη μεταβλητου προτημησε να δει αν το χερι του μπορει να μετρησει καλυτερα τα κιλα ροπης απο ενα εργαλειο.εχω βρει διαφορες γρατσουνιες στο εσωτερικο και στο εξωτερικο.Πλεον την οποιαδηποτε επισκευη την κανω μονος αφου εχω ολα τα service manual η σε συνεργειο εξωτερικο που ειμαι απο πανω και ολα γινοντε υπο την επιβλεψη μου.Δεν πιστευα ποτε οτι θα φτασω στο σημειο να γνωριζω απ εξω και ανακατωτα τον 2.0tfsi απαιτω εστω μια τιμιτικη πλακα απο την vw και ως ανταλαγμα να τους δωσω και εγω μια τιμιτικη πλακα ιληθιοτητας και βλακειας για το ανεκπαιδευτο προσωπικο τους.ολα τα παραπανω εχουν γινει σε διαφορες αντιπροσωπειες επαρχειας..ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ!Εχω παθει φοβεια δεν μπορω να παρω αμαξια που να ειναι στο group και να μην ειναι 2.0tfsi δεν εχω ουτε ορεξη ουτε χρονο να μαθω εναν αλλον κινιτηρα γιατι εγω στους αχρηστους δεν ξαναπαταω.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς αν δεν είναι το σωστό μέρος ας το μετακινήσει κάποιος Mod. Σκέφτηκα ότι η ενότητα προβλήματα είναι καλή. Δέυτερον να πω το εξής. Καλό είναι να μην γίνονται σχόλια του τύπου : ΠΡέπει να στο αλλάξουν εκείνοι το έκαναν κτλ. γιατί έτσι θα χάνονται posts.

Ας αρχίσω λοιπόν:

1) Μου έχουν γδάρει μια ζάντα πολύ θα έλεγα.

2) Μου έσπασαν πρόσφατα το καπάκι στο μοτέρ που λέει tsi το άσπρο. Μου έσπασαν το ένα πιαστράκι που πιάνεται το καπάκι.

3) Και μου έχουν ραγίσει με κα΄ποιον τρόπο το πλαστικό που είναι γύρω από το διακόπτη για τα φώτα.

4) Μου έχουν σπάσει και μου έχουν κολλησει με κόλλα τον σωλήνα που παίρνει αέρα το τούρμπο.Συγκεκριμένα του έχουν σπάσει το πλασιτκό που στηρίζεαι στον σωλήνα και πάει πιο κάτω στην βίδα που στερεώνει τον σωλήνα.

Για πείτε και εσείς.. Είμαι περίεργος να μάθω..!

Στο Polo TSI της αδερφής μου αφού το είχα πάει στην Kosmokar για να μας βάλουν τα προβολάκια ομίχλης που είχαν ξεχάσει να βάλουν κατα την παραγγελία του αυτοκινήτου απο τον αντιπρόσωπο... με ενημέρωσαν ότι έκαψαν οι ίδιοι κατα λάθος τον εγκέφαλο κινητήρα και μου τον αντικατέστησαν φυσικά! Το αμάξι το παραλάβαμε με την παράληψη αυτή επειδή μας βεβαίωναν στην αρχή ότι προβολάκια ομίχλης και φανάρια ξενον ΔΕΝ πάνε μαζί... ΜΠΟΥΡΔΕΣ δηλαδή...

Όλη η δουλειά με τα προβολάκια ομίχλης έγινε γιατί ζήτησα να βάλουν xenon φανάρια στην Comfortline έκδοση του Polo TSI κατά την παραγγελία του αμαξιού μας. Αυτοί λέγανε ότι δεν μπαίνουν στην έκδοση αυτή παρά μόνο στο Polo GTI... Τους έτριψα στη μούρη όμως (αντιπροσώπου και Κοσμοκαρ) το Γερμανικό website της VW όπου μπορείς να "φτιάξεις" κάθε όχημα με τα εξτρά που "μπορούν" να μπουν στο κάθε αμάξι.....

Σε έμενα που έσπασαν τον δείκτη του λαδιού, μου τον αντικατέστησαν και μου έδωσαν και τον σπασμένο.

Άν σου είχαν σπάσει-χαλάσει τίποτα πιο ακριβό, να δεις μετά πως θα κάνανε τους Κινέζους...

Στο δικό μου είχαν κάνει γρατζουνιά στο πλαινό σπόιλερ. Μόλις παρέλαβα το είχαν ήδη καλύψει με στικ και με ενημέρωσαν χωρίς να με χρεώσουν οτιδήποτε.

Θα μπορούσαν να έχω φύγει και να μην μου έχουν πει τίποτα καθώς ήταν σε μη εμφανές σημείο (από κάτω). θεωρώ πολύ εντάξει την στάση τους, αν και καλό θα ήταν να μην είχε γίνει το παραμικρό και να είναι προσεκτικοί και ακριβής στις εργασίες τους.

Να ξέρεις ότι το στικ χρώματος που σου βάλανε ΔΕΝ κρατάει πολύ καιρό αφού είναι σκέτο υδρο-διαλυτό χρώμα χωρίς βερνίκι! Να τους πεις να στο βάψουν κανονικά!!!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Ας θυμηθω και εγω οπως μου το διηγηθηκε ο πατερας μου τον 5/1998 μολις κατεβηκε το αμαξι απο τη νταλικα το χτυπησαν στο φτερο και το ειχαν παει απο γιαννενα στην αρτα 2 μηνες για φτιαξιμο ελεος ηλιθιοι ανθρωποι μην πατατε σε αντιπροσωπιες ουτε απο εξω μην περνατε και να μη θυμηθω που οι περιεργοι ανοιγουν και βλεπουν χωρους μηχανης το αμαξι μεσα χωρις λογο :hyper:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς αν δεν είναι το σωστό μέρος ας το μετακινήσει κάποιος Mod. Σκέφτηκα ότι η ενότητα προβλήματα είναι καλή. Δέυτερον να πω το εξής. Καλό είναι να μην γίνονται σχόλια του τύπου : ΠΡέπει να στο αλλάξουν εκείνοι το έκαναν κτλ. γιατί έτσι θα χάνονται posts.

Ας αρχίσω λοιπόν:

1) Μου έχουν γδάρει μια ζάντα πολύ θα έλεγα.

2) Μου έσπασαν πρόσφατα το καπάκι στο μοτέρ που λέει tsi το άσπρο. Μου έσπασαν το ένα πιαστράκι που πιάνεται το καπάκι.

3) Και μου έχουν ραγίσει με κα΄ποιον τρόπο το πλαστικό που είναι γύρω από το διακόπτη για τα φώτα.

4) Μου έχουν σπάσει και μου έχουν κολλησει με κόλλα τον σωλήνα που παίρνει αέρα το τούρμπο.Συγκεκριμένα του έχουν σπάσει το πλασιτκό που στηρίζεαι στον σωλήνα και πάει πιο κάτω στην βίδα που στερεώνει τον σωλήνα.

Για πείτε και εσείς.. Είμαι περίεργος να μάθω..!

την 2η ζημια την εχω κληρονομησει και εγω... :p

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχ καλά εεε μου φαίνεται μετά το θέμα που είχα κάνει "Tsi Gt Sport σφυριγμα στις 2.500 με 2.700 στροφες" πρέπει να είναι το καλύτερο...Θα βγουν πολλά στην φόρα!! Χαίρομαι γιατι θα δούμε όλοι μας μερικά πραγματα. και θα είμαστε πιο προσεκτικοί.

Τσαντίστηκα πολύ ομως με το καπάκι ε?? Δεν ξέρω γιατί αλλά τσαντίστηκα....Ίσως είναι το πιο πρόσφατο για αυτό τα πήρα..

Το αμάξι είναι ΠΕΝΑ και έχω τους @@@@@ να μου το @@@@ ΕΛΕΟΣΣ!

Edited by mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια οποτε παω στν αντιπροσωπεια στν βεροια παρολου που εχω γνωστους μεσα και τα περισοτερα ατομα τα ξερω,τα ανταλακτικα τα παραγγελνω τηλεφωνικος και τα περναω μονος μου τοσο ψείρας με τν τελειοτητα ειμαι.επισης οταν παω απο εκει για οτιδηποτε πρεπει να κανει η αντιπροσωπεια κολλημενος με το αμαξι αυτοκολητο ειμαι ουτε πορτα δν αφηνω να ανοιξουν η να τους δωσω το κλειδι να το βαλουν στν ραμπα.και γενικως αυτο κανω και εξω ττ προσεχω παρα πολυ τν γκολφο μου για αυτο δν εχω κανα απροοπτο οπως σημαδια χτυπηματα κτλπ παρολου που ειναι 10χρονων.ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΑΙΔΙΑ!! προσεχε τα για να σας προσεξουν και αυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

επειδη εισαι περιεργος θα σου πω.

1) το πηγα να τοποθετησουν cruise control και σπασανε το πλαστικο πισω απο το τιμονι.

2) μετα απο σερβις και κατα την παραδοση ο πιτσιρικας που το εβγαζε εξω (μαλλον νομιζε οτι ηταν δικο του) εσπασε το μπροστινο σποιλερ και το πισω

3)δακτηλιες απο λαδια στις ταπετσαριες ..

4)ξεχασανε να σφιξουν την ποδια, την εβαλαν λαθος, δεν το ξερω, αυτο που ξερω ειναι οτι εφυγε απο το αμαξι στην ενθικη..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.