Jump to content
alekos-tsi

Service Οικονομικο

Recommended Posts

παιδες παντως εγω αποφασισα.

θα παρω ολα τα πραγματα απο το gmarket και θα τους τα παω.και θα παρω τα λαδια που θελω,αλλα και θα μου ερθει πιο φτηνα.

το μονο που μενει ειναι να τα παραγγειλω και να αρχισω να παιρνω τηλεφωνα σε αντιπροσωπιες...

bill-golf1983 200 ευρω μου φαινονται λιγα παντως για τα 30000χλμ.

που το πηγες?

Link to comment
Share on other sites

παιδες παντως εγω αποφασισα.

θα παρω ολα τα πραγματα απο το gmarket και θα τους τα παω.και θα παρω τα λαδια που θελω,αλλα και θα μου ερθει πιο φτηνα.

το μονο που μενει ειναι να τα παραγγειλω και να αρχισω να παιρνω τηλεφωνα σε αντιπροσωπιες...

bill-golf1983 200 ευρω μου φαινονται λιγα παντως για τα 30000χλμ.

που το πηγες?

παιδες καλησπερα εχθες εκανα σερβις στο audi μου που ειναι 1,8 tsi και αλλαξα λαδια, φιλτρο λαδιου ,φιλτρο καμπινας ,φιλτρο βενζινας ,και υγρα φρενων γιατι εκανα το σερβις των 60000 και με πηραν 160 ευρω και ολα αυτα στην αντιπροσωπεια της skoda και με σφραγιδες και με ολα πιστευω ειναι πολυ καλα (τα λαιδια ειναι 5-30 shell helix φουλ συνθετικα τα γκρι)και εαν δεν εβαζα υγρα φρενων θα πληρωνα 130 γιατι δεν χρειαζοντουσαν γιατι δεν ειχαν λασπωσει αλλα εγω τα αλλαξα

Edited by tasossline t
Link to comment
Share on other sites

Χρήστη του φόρουμ giorgos sv δεν πρόκειται να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου για να σε κάνω να ξυπνήσεις και να ενημερωθείς, γιατί ούτε σε ξέρω προσωπικά αλλά ούτε με ενδιαφέρει να σου αλλάξω το μυαλό. Το αυτοκίνητο είναι δικό σου όπως και τα χρήματα σου, αν θέλεις να σε πιάνουν κοροίδο μεγιά σου με χαρά σου εμένα λόγος δεν μου πέφτει, απλά διατύπωσα την δική μου άποψη λόγο εμπειρίας και γνώσης.

εκτιμω πραγματικα οσα μου ειπες...για αυτο και ξυπνησα και το πηγα αλλου σημερα και ειδα διαφορα σε πολλα

Link to comment
Share on other sites

Με το θέμα με τον τιμοκατάλογο υπηρεσιών service των αντιπροσωπειών τι παίζει? Ο καθένας βάζει ότι τιμές θέλει ή υπάρχει ενιαία εμπορική πολιτική και τιμοκατάλογος υπηρεσιών από την kosmocar??

Link to comment
Share on other sites

Με το θέμα με τον τιμοκατάλογο υπηρεσιών service των αντιπροσωπειών τι παίζει? Ο καθένας βάζει ότι τιμές θέλει ή υπάρχει ενιαία εμπορική πολιτική και τιμοκατάλογος υπηρεσιών από την kosmocar??

Οπου σε πιασουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με το θέμα με τον τιμοκατάλογο υπηρεσιών service των αντιπροσωπειών τι παίζει? Ο καθένας βάζει ότι τιμές θέλει ή υπάρχει ενιαία εμπορική πολιτική και τιμοκατάλογος υπηρεσιών από την kosmocar??

Όπως στα αναψυκτικά. "Προτεινόμενη λιανική τιμή".

Κανένας έλεγχος, καμία ενιαία τιμολογιακή πολιτική.

Link to comment
Share on other sites

Οπου σε πιασουν!!!!

Ο Χρυσοχοίδης το ξέρει??? Γιατί δεν είναι αστεία αυτά για το υπουργείο εμπορίου και την επιτροπή ανταγωνισμού, ούτε να κανει ο καθένας ότι γουστάρει - ούτε να έχουν καρτέλ με συμφωνημένες τιμές στον Θεό, π.χ. 400 ευρώ για ένα σέρβις.

Εδώ το υπουργείο κυνηγάει τις τιμές του γάλακτος και της φέτας, είναι στην απέξω οι μάγκες με τα σέρβις?

Ελέγχονται ξέρει κανείς?? Τιμοκατάλογο καταθέτουν στο υπουργείο όπως κάνουν τόσες άλλες εταιρείες σε άλλους κλάδους??

Link to comment
Share on other sites

Ο Χρυσοχοίδης το ξέρει??? Γιατί δεν είναι αστεία αυτά για το υπουργείο εμπορίου και την επιτροπή ανταγωνισμού, ούτε να κανει ο καθένας ότι γουστάρει - ούτε να έχουν καρτέλ με συμφωνημένες τιμές στον Θεό, π.χ. 400 ευρώ για ένα σέρβις.

Εδώ το υπουργείο κυνηγάει τις τιμές του γάλακτος και της φέτας, είναι στην απέξω οι μάγκες με τα σέρβις?

Ελέγχονται ξέρει κανείς?? Τιμοκατάλογο καταθέτουν στο υπουργείο όπως κάνουν τόσες άλλες εταιρείες σε άλλους κλάδους??

χαχαααα καλο, με εκανες και γελασα με αυτη την μαγικη λεξη "Ελέγχονται"

Link to comment
Share on other sites

Με το θέμα με τον τιμοκατάλογο υπηρεσιών service των αντιπροσωπειών τι παίζει? Ο καθένας βάζει ότι τιμές θέλει ή υπάρχει ενιαία εμπορική πολιτική και τιμοκατάλογος υπηρεσιών από την kosmocar??

Να ξερεις οτι την τιμολογιακη πολιτικη ακομα και της εργατοωρας,την καθοριζουν κυριως οι γερμανοι!

Οταν τους ζητηθηκε καποια μειωση τιμων απο την Kosmocar,λογω της οικονομικης κρισης,απαντησαν οτι δεν τους ενδιαφερει κατι τετοιο!

Και πως να τους ενδιαφερει,οταν η Ελλαδα ειναι μια σταγονα στον ωκεανο απο τις παγκοσμιες πωλησεις του VWGroup.

Στοχος τους ειναι η Κινα πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι την τιμολογιακη πολιτικη ακομα και της εργατοωρας,την καθοριζουν κυριως οι γερμανοι!

Οταν τους ζητηθηκε καποια μειωση τιμων απο την Kosmocar,λογω της οικονομικης κρισης,απαντησαν οτι δεν τους ενδιαφερει κατι τετοιο!

Και πως να τους ενδιαφερει,οταν η Ελλαδα ειναι μια σταγονα στον ωκεανο απο τις παγκοσμιες πωλησεις του VWGroup.

Στοχος τους ειναι η Κινα πλεον.

Εσυ που το ξέρεις αυτό?

Δεν υπάρχει πιστευω εταιρεία στον κόσμο που να μην την ενδιαφέρουν πως πανε οι πωλήσεις της σε κάποια απο τις χωρες που εκπροσωπείται.

Αν δεν την νοιάζει η Ελλαδα που εχει οικονομική κρίση, (φτιαχτή κατα την γνωμη μου απο τους ιδιους τους γερμανους) αλλο τοσο δεν τους νοιάζει η Ισλανδια, η Πορτογαλία, η Ισπανία, ισως η Ιταλία και οποια άλλη χωρα εχει ανα τον πλανήτη κρίση.

Εξ αλλου οι εταιρείες δεν δουλεύουν με χωρες αλλα με τους ντίλερς.

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι την τιμολογιακη πολιτικη ακομα και της εργατοωρας,την καθοριζουν κυριως οι γερμανοι!

Οταν τους ζητηθηκε καποια μειωση τιμων απο την Kosmocar,λογω της οικονομικης κρισης,απαντησαν οτι δεν τους ενδιαφερει κατι τετοιο!

Και πως να τους ενδιαφερει,οταν η Ελλαδα ειναι μια σταγονα στον ωκεανο απο τις παγκοσμιες πωλησεις του VWGroup.

Στοχος τους ειναι η Κινα πλεον.

Κατανοητό. Προφανώς πάντως είναι υπερτιμολογημένες πάντως οι υπηρεσίες που πουλάνε.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ειπωθεί και σε άλλα topic το θέμα του service. Βρες ένα συνοικιακό και πήγαινέ το. Υλικά όλα δικά σου, εκτό αν χρειαστεί τίποτα έξτρα ή ξέχασες κανένα αναλώσιμο. Αν πάντως πας σε επίσημη αντιπροσωπεία ή εξουσιοδοτημένο κάνεις τις εξής 2 ερητήσεις :

1) "Γεια σας. Ενδιαφέρομαι για το service των 30000 Km. Πόσο κοστίζει?". Σου δίνει τιμή και τότε κάνεις την 2η ερώτηση :

2) "Τα υλικά είναι δικά μου. Πόσο κοστίζουν τα εργατικά?" Σου δίνει μια δεύτερη τιμή.

Αν η διαφορά μεταξύ 1ης και 2ης ερώτησης σε Ευρώ είναι μεγάλη, το ψάχνεις και αλλού.

Σημαντικό επίσης είναι να είσαι παρόν στο service. Τώρα τελευταία πολλοί σ' αφήνουν.

Έτσι είσαι σίγουρος πχ ότι θα αλλάξει το φ. βενζίνης.

Φιλική συμβουλή : Δεν κάνουμε καμμία εξτρα εργασία που μας προτείνει το συνεργίο, η οποία δεν κρίνεται ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ.

Πχ εμένα μου χρέωσαν 60Ε σε γνωστό εξουσιοδοτημένο στην Κόρνινθο για καθαρισμό air-condition. Για να ψεκάσει δηλαδή τους αεραγωγούς, πράγμα που είχα ήδη κάνει μόνος μου με 10Ε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι.. τελικα το σερβις στα 90000 κμ μου στοιχισε 650ε..με την εκπτωση πελατη πηγε στα 500.

Τι περιλαμβάνει?

Link to comment
Share on other sites

4lt λαδι castrol longlife edge.

κοχλιας, φιλτρο λαδιου, τακακια μπροσ -πισω, φουσκα, συνδεσμος, φιλτρο καυσιμου, 4 μπουζια, φιλτρο αερα, φιλτρο καμπινασ, σπειρωματα, 2 τιραντεσ ζανφορ,

καθαρισμος καρτερ, καρτα καυσαεριων, σεβις επι8εωρισης, σ

..

επιπλεον εγινε κατι με τον μπιλιοφορο οπως αλλαζαν τη φουσκα, αλλα καταφερανε και τον φτιαξανε τις μπιλιες, γιατι καινουριο 8ελει κανα 350 μου ειπαν.

ΥΓ. μου δωσανε και ενα golf 6 για 2 μερες χωρισ χρεωση

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έμεινα ευχαριστημένος από την abt. Στα 2/3 της τιμής από αντιπροσωπεία κοστίζει το γενικό service, τα λάδια ήταν καλύτερα από της αντιπροσωπείας που πήγαινα (castrol vs. fuchs), διαγνωστικό υπήρχε, βιβλιαράκι σφραγίστηκε και η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή.

Και από χρόνους σε 2 ώρες το αμάξι είναι έτοιμο (κατόπιν ραντεβού πάντα).

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση το direct express service στην Μεταμορφωση ειναι κανονικα εξουσιοδοτημενο service?

είναι τι πρώτη φορά που πήγα μου άφησε καλές εντυπώσεις τι δευτερη όμως όχι και τώρα δεν πάω εκεί

Link to comment
Share on other sites

Χαλκιδα στο Σταθοπουλο τον επισημο της vw δηλαδη ...ραντεβουδακι 10:30 ..παρα τεταρτο το αμαξι ηταν ανεβασμενο στη ραμπα...

service 45.000 χιλιομετρα δηλαδη μονο αλλαγη λαδιων και φιλτρου και οι γνωστοι ελεγχοι σε φρενα τακακια κτλ...Εγινε και αναβαθμιση (εχω ηδη κανει το recall s4). Πολυ ευγενικος και ο τεχνικος και ολα πολυ καλα...ημουν διπλα στο αυτοκινητο και εκανα και ερωτησεις..κοινως του τα επρηξα λιγακι... Κοστος...

Λαδια mobil esp 1 w5-30 μαζι με φιλτρο απο g-market 60 ευρω .

Κοστος εργασιας αντιπροσωπιας μαζι με αλλαγη ροδελας χαλκου της βιδας του καρτερ 29.90

Συνολο 90 Ευρω ...ΟΛΑ.

Εδωσα και ενα 10ρικο στον ευγενικο τεχνικο για το ενδιαφερον του.

Link to comment
Share on other sites

είναι τι πρώτη φορά που πήγα μου άφησε καλές εντυπώσεις τι δευτερη όμως όχι και τώρα δεν πάω εκεί

Ειχα παει εκει για αναβαθμιση και καρτα καυσαεριων γενικα μου αφησαν αρκετη καλη εντυπωση. Βασικα ειναι εξουσιοδοτημενο ε? Δηλαδη μπαινει σφραγιδα στο βιβλιο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παει εκει για αναβαθμιση και καρτα καυσαεριων γενικα μου αφησαν αρκετη καλη εντυπωση. Βασικα ειναι εξουσιοδοτημενο ε? Δηλαδη μπαινει σφραγιδα στο βιβλιο κτλ.

ναι κανονικα βαζει σφραγιδα

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι :

ΨΑΞΙΜΟ ΨΑΞΙΜΟ ΨΑΞΙΜΟ

1) Υλικά ΠΑΝΤΑ από το Internet

2) Ερώτηση πόσο κοστίζει το service και πόσο με δικά μας υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ρώτησα κάπου για γενικό 90.000ΚΜ με δικά μου λάδια, φίλτρα, μπουζί και η εργασία λέει είναι 135 ευρώ για τέτοιο service. Υπερβολικά δν είναι;

Εχει καποιος κωδικούς φίλτρου καυσίμου και λαδιών για το golf 5 tsi 140PS;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.