Jump to content
golf_v

Golf 5 Fsi - Αισθητηρας Nox, Λαμπακι Epc [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Πως μπορει να καταργηθει τελειως ωστε να φυγει και το ενοχλητικο λαμπακι στο καντραν??

δε καταργιεται.... εχω αλλαξει στ δικο μου golg 16 fsi 3 νοξ, λ , πεταλουδεσ, κ οτι εβγαζε.... τ λαμπακι το εχω ενα χρονο αναμενο....εχο κανει 30000χλμ και δ με αφησε.... ειναι ομως σπαστικο, να πληρωνεις σερβις, ανταλακτικα, μη πω και την αξια που εχει το αυτοκινητο και να εχεισ λαμπακια αναμενα...

Πάντως, γιατί τώρα πάω να τον αλλάξω τον παλιοknox, στην vw λαρισας τον δινει με 15% δηλ 390 για αυτοκίνητα εξαετίας και πάνω

Αντε να παω να τελειωνω γιατι μετά δεν θα μπορώ να καθήσω, απο το χουφτωμα

εγω στουσ συγκεκριμρνουσ κυριουσ (vw λαρισας) 3 νοξ αλλαξα και τωρα περιμενω με τη εγγυηση ανταλακτικου και τ 4 νοξ να αλλαξω. τ λαμπακι με το κινιτηρα δε σβηνει και μ ειπαν οτι δε ξερουν σε τι ωφειλετε.... ολο αυτο απο τ καλοκαιρι του 2009..... και τ πληρωσα και χωρισ εκπτωση ;)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Μηπως να καταργησουμε το λαμπακι να τελειωνουμε...????οταν αναβει το ριμαδι σου κοβει τα ποδια...

Link to comment
Share on other sites

δε καταργιεται.... εχω αλλαξει στ δικο μου golg 16 fsi 3 νοξ, λ , πεταλουδεσ, κ οτι εβγαζε.... τ λαμπακι το εχω ενα χρονο αναμενο....εχο κανει 30000χλμ και δ με αφησε.... ειναι ομως σπαστικο, να πληρωνεις σερβις, ανταλακτικα, μη πω και την αξια που εχει το αυτοκινητο και να εχεισ λαμπακια αναμενα...

εγω στουσ συγκεκριμρνουσ κυριουσ (vw λαρισας) 3 νοξ αλλαξα και τωρα περιμενω με τη εγγυηση ανταλακτικου και τ 4 νοξ να αλλαξω. τ λαμπακι με το κινιτηρα δε σβηνει και μ ειπαν οτι δε ξερουν σε τι ωφειλετε.... ολο αυτο απο τ καλοκαιρι του 2009..... και τ πληρωσα και χωρισ εκπτωση :nea:

Σιγουρα βαζεις βενζινη????????????????

νοξ καινε απο βενζινες με παραπανω θειο...

κριμα ειναι να τα δινεις στη vw...με 100 δοκιμασες..???

Link to comment
Share on other sites

Στα 66.000 χλμ με το που το αγορασα μχν μου αναψε λαμπακι μηχανης παω αντ/πεια μου το σβηνουν κ μετα δυο μερες παλι τα ιδια!μου λεει nox sensor κ μου το αλλαζουν λογο εγγυησης.το μονο που ρωτησα ηταν ποσο κανει ?κ μωλις εμαθα επαθα πλακα!στο θεμα μου τωρα εχω 98.000 κ αναβει το λαμπακι στο ρελαντι,κανωντας ενα κομπιασμα !λειτουργει κανονικα η μηχανη!βγαζω πολο μπαταριας ξανα βαζω μετα 15 κ το λαμπακι δεν υπαρχει.το βαζω για διαγνωση κ ελεγε παλι nox sensor κ κατι ακομα το σβηνω κ αυτο !τωρα τι κανω ?περιμενω να ξανα αναψει η ηταν τυχαιο ?

Link to comment
Share on other sites

περιμενεις να ξαναεμφανιστει το προβλημα που λογικα ετσι θα γινει και το πας για επισκευη...ποιο αμαξι εχεις?

Link to comment
Share on other sites

golf 5 1.6 fsi 2004! δεν ειναι αυτο δουλεια ομως +οτι ειναι πολλα κ τα λεφτα κ οτι εκανα 30000 χλμ κ θελει ξανα nox?

Βασικα Γιαννη τωρα θυμηθηκα οτι οτι εχω αλλαξει στην αντιπροσωπεια π.χ. ν75 κτλ μου εχουν δωσει το χαρτι σαν αποδειξη που πανω λεει οτι εχει δυο χρονια εγγυηση για το ανταλακτικο που αλλαξε, οποτε αν δεν εχουν περασει δυο χρονια θα σου το κανουν δωρεαν στο πλαισιο τις εγγυησης του ανταλλακτικου...

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ηθελα να ρωτησω ποσο ειναι η εγγυηση στα αναταλακτικα γιατι εκανα χαζομαρα να μην ζητησω ενα τιμολογιο επειδη ηταν στην εγγυηση !λογικα θα το εχουν αυτοι ημερα εισαγωγης του αυτοκ στον υπολογιστη τους !για να δουμε μακαρι να μην αναψει αλλα αν γινει ετσι να δω πως θα με αντιμετοπησουν !

Link to comment
Share on other sites

Βασικα Γιαννη τωρα θυμηθηκα οτι οτι εχω αλλαξει στην αντιπροσωπεια π.χ. ν75 κτλ μου εχουν δωσει το χαρτι σαν αποδειξη που πανω λεει οτι εχει δυο χρονια εγγυηση για το ανταλακτικο που αλλαξε, οποτε αν δεν εχουν περασει δυο χρονια θα σου το κανουν δωρεαν στο πλαισιο τις εγγυησης του ανταλλακτικου...

Το ίδιο ισχύει και για εμένα !

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν οταν αλλαζεις κατι μεσα σε εγγυηση, δηλ χωρις να πληρωσεις, αν πραγματικα ισχυουν τα 2 χρονια απο την αλλαγη του ανταλλακτικου και οχι μονο μεχρι το τελος της εργοστασιακης εγγυησης του αυτοκινητου απο καινουργιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν οταν αλλαζεις κατι μεσα σε εγγυηση, δηλ χωρις να πληρωσεις, αν πραγματικα ισχυουν τα 2 χρονια απο την αλλαγη του ανταλλακτικου και οχι μονο μεχρι το τελος της εργοστασιακης εγγυησης του αυτοκινητου απο καινουργιο.

Επειδή δεν έχω αλλάξει ποτέ κάτι μέσα σε εγγύηση για να ξέρω ..... όταν αλλάζει κάτι εντος εγγύησης δεν σας δίνουν κάποια απόδειξη-τιμολόγιο με μηδενικά τα κόστη των ανταλλακτικών κλπ ? Εκεί κάπου κάτω κάτω αριστερά πρέπει να λέει στις Παρατηρήσεις : " Τεχν. Σύμβουλος ..... Ανταλλακτικά εγγύηση 2 έτη αν τοποθετηθούν σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο Kosmocar "

Link to comment
Share on other sites

Στις αλλαγές που έχουν γίνει εντός εγγύησης (καλωδίωση , διάφοροι Ν , συμπλέκτη) δεν μου έδωσαν ποτέ κάποιο παραστατικό. Μοναδική φορά που μου έδωσαν μηδενικό τιμολόγιο ήταν για εργασία (ρύθμιση φώτων).

Θα πρέπει πάντως να εκδίδουν κάποιο παραστατικό για να ξεχρεώσουν την αποθήκη τους.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια κ παλι με το λαμπακι να κανει την εμφανιση του!για οσουν δεν γνωριζουν ειχε ξανα αναψει το λαμπακι μηχανης εγινε διαγνωση ΝΟΧ σβηνω βλαβη κανω 800 κμ περιπου κ ανβει παλι!βγαζω την μπαταρια κ παλι την βαζω κ εχει σβησει!τι κανω απο δω κ περα ? αλλαγη ?αντ/πια ?να θυμησω οτι ειχα αλλαξει ΝΟΧ πριν 2 χρονια πειπου!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια κ παλι με το λαμπακι να κανει την εμφανιση του!για οσουν δεν γνωριζουν ειχε ξανα αναψει το λαμπακι μηχανης εγινε διαγνωση ΝΟΧ σβηνω βλαβη κανω 800 κμ περιπου κ ανβει παλι!βγαζω την μπαταρια κ παλι την βαζω κ εχει σβησει!τι κανω απο δω κ περα ? αλλαγη ?αντ/πια ?να θυμησω οτι ειχα αλλαξει ΝΟΧ πριν 2 χρονια πειπου!

Εάν έχεις σκοπό να το κρατήσεις κι άλλα χρόνια το αμάξι άλλαξε τον να τελειώνεις . Αλλά εάν έχεις σκοπό να το πουλήσεις αστό όπως είναι και σπρώξε το να φύγει .

Link to comment
Share on other sites

εχω σκοπο να τον αλλαξω !το θεμα ειναι να παω πρωτα αντ/πια ?δεν ξερω αν διαβασες το θεμα που εγραψα εγω πιο πανω !ισχυει η εγγυηση για τα 2 χρονια που μου το αλλαξαν η θα χρεωθω εγω ?

Link to comment
Share on other sites

εχω σκοπο να τον αλλαξω !το θεμα ειναι να παω πρωτα αντ/πια ?δεν ξερω αν διαβασες το θεμα που εγραψα εγω πιο πανω !ισχυει η εγγυηση για τα 2 χρονια που μου το αλλαξαν η θα χρεωθω εγω ?

έλεγξε τις ημερομηνίες κι αν είσαι πριν την λήξη της εγγύησης και το χαρτί κάτω κάτω αριστερά γράφει στις Παρατηρήσεις : " Τεχν. Σύμβουλος ..... Ανταλλακτικά εγγύηση 2 έτη αν τοποθετηθούν σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο Kosmocar " τότε θα πας στην αντιπροσωπεία και θα ζητήσεις να στο αλλάξουν κι αν πάνε να σου παίξουν μπινιά ρίξε καμιά φωνή και τότε θα απαιτήσεις να στο αλλάξουν γιατί έχει εγγύηση .-

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα τηλ στην αν/πια σε 1 ωρα θα παω απο εκει !οταν τελειωσω θα σασ αναφερω τι εγινε !ελπιζω να εχω καλο αποτελεσμα !

Link to comment
Share on other sites

παιδες ακυρο μεγαλο εφαγα! λοιπον παω εκει βρισκω τον πολιτη που αγορασα το αμαξι του λεω το προβλημα κ με στελνει στον υπευθηνο service μ λεει αυτοσ βλεπω οτι εχει γινει αλλαγη νοχ αλλα δεν βλεπω τιμολογιο μαλλον σ εβαλε μεταχειρισμενο! δεν μπορω να κανω κατι εγω πηγαινε μιλα στον πολιτη σ. παω του λεω αυτο κ μου λεει ετσι ειναι η πολιτικη γιατι το αμαξι το πηρες μεταχειρισμενο. τον ρωταω κ επειδη εγινε αυτο επρεπε να βαλεισ μετεχειρισμενο? σε εξυπηρετησα μ λεει !ωραια κ οταν την πρωτη φορα που μ ειπεσ οτι θελει αλλαγη γιατι μ ειπεσ θα το παρραγειλουμε απο αθηνα το ανταλλκτικο καινουργιο ? θα βρεισ απο εκει μεταχειρισμενο? συμπεριφορα απαραδεκτη .κ με πατημα οτι δεν ειχα τομολογιο .εχεισ τιμ να το φερεισ να το αλλαξουμε δεν εχεισ δεν μπορω (γνωριζοντασ οτι δεν εχω )

Edited by golf5fsi giannis
Link to comment
Share on other sites

παιδες ακυρο μεγαλο εφαγα! λοιπον παω εκει βρισκω τον πολιτη που αγορασα το αμαξι του λεω το προβλημα κ με στελνει στον υπευθηνο service μ λεει αυτοσ βλεπω οτι εχει γινει αλλαγη νοχ αλλα δεν βλεπω τιμολογιο μαλλον σ εβαλε μεταχειρισμενο! δεν μπορω να κανω κατι εγω πηγαινε μιλα στον πολιτη σ. παω του λεω αυτο κ μου λεει ετσι ειναι η πολιτικη γιατι το αμαξι το πηρες μεταχειρισμενο. τον ρωταω κ επειδη εγινε αυτο επρεπε να βαλεισ μετεχειρισμενο? σε εξυπηρετησα μ λεει !ωραια κ οταν την πρωτη φορα που μ ειπεσ οτι θελει αλλαγη γιατι μ ειπεσ θα το παρραγειλουμε απο αθηνα το ανταλλκτικο καινουργιο ? θα βρεισ απο εκει μεταχειρισμενο? συμπεριφορα απαραδεκτη .κ με πατημα οτι δεν ειχα τομολογιο .εχεισ τιμ να το φερεισ να το αλλαξουμε δεν εχεισ δεν μπορω (γνωριζοντασ οτι δεν εχω )

καλά όταν στον άλλαξαν για πρώτη φορά δεν σου δώσαν κάποιο χαρτί , απόδειξη , τιμολόγιο ? Τι πηγες ετσι , στον αλλαξαν και εφυγες χωρις χαρτι στα χέρια σου ?

Link to comment
Share on other sites

το αμαξι το εχω 2 χρονια κ η βλαβη βγηκε η πρωτη μετα το πρωτο 2 μηνο τησ αγορας!μου ειπε θα στο φτιαξω κ λογο εγγυησης δεν σκεφτηκα για τιμολογιο κτλ γνωριζοντασ οτι θα το εχουν στον υπολογιστη τουσ κ οντωσ ετσι ηταν το ειχαν σαν επισκευη κ ημερ/νια αλλα χωρισ τιμολογιο αποδειξη επειδη ηταν μεταχειρησμενο απο αυτοκινητο μεσα απο την εταιρια!πια η επομενη κηνιση αγορα μεταχειρισμενου καινουργιου ?οποισ γνωριζει απο θεσσαλονικη τιποτα ασ μου πει !thanks

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας εχω κουρασει με το θεμα μ !θα ηθελα να μου πειτε που ακριβως ειναι ο αισθητηρας nox ?

είναι κάτω περίπου από το κάθισμα του συνοδηγού αν θυμάμαι καλά ... για να αλλαχθεί πρέπει να ξεκουμπωθεί το πλαστικό κάλυμμα που υπάρχει κι έπειτα να γίνει η αλλαγή ...

Link to comment
Share on other sites

Με συνεχεια του αισθητηρα νοχ βρηκα μεταχειρισμενο στην τιμη 120 ευρω σε μαγαζι vw με μεταχειρισμενα!στην συνεχεια ρωταω σε ηλεκτρολογο κ μ λεει κ δειχνει μια σακουλα νοχ ειναι για πεταμα παρε καινουργιο μ λεει!εχουν ενα εγκεφαλο που παιρνουν πληροφοριες κ αν βαλω μεταχειρισμενο θα ειναι γραμμενος κ στην τελικη δεν θα κανω δουλεια !τα σχολια δικα σας!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.