Jump to content
rivol

Συντήρηση Δερμάτινου Τιμονιού

Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος.

Με ποιο τρόπο και με τι υλικά συντηρείτε το δερμάτινο τιμόνι σας ?

Link to comment
Share on other sites

Σε καταστημα που πουλαει προιοντα περιποιησης, θα παρεις ενα υγρο για περιποιηση δερματων.Αυτα που ειναι για δερματινα καθισματα οποτε εχει κ αρκετη ποσοτητα.Εγω εχω παρει ενα με σημα τη χελωνα και το χω ηδη 5 χρονια.Βαζω μικρες ποσοτητες πανω στο τιμονι κ μετα με ενα καθαρο πανι το απλωνω πιεζοντας λιγο για να φυγει η οποια βρωμια εχει το τιμονι.Μετα απλωνω ξανα μια πολυ μικρη ποσοτητα στο τιμονι με μαλακο τροπο σαν δευτερο χερι χωρις να τριβω.Το τιμονι μου ειναι σε απιστευτη κατασταση μετα απο 5 χρονακια.

Link to comment
Share on other sites

Σε καταστημα που πουλαει προιοντα περιποιησης, θα παρεις ενα υγρο για περιποιηση δερματων.Αυτα που ειναι για δερματινα καθισματα οποτε εχει κ αρκετη ποσοτητα.Εγω εχω παρει ενα με σημα τη χελωνα και το χω ηδη 5 χρονια.Βαζω μικρες ποσοτητες πανω στο τιμονι κ μετα με ενα καθαρο πανι το απλωνω πιεζοντας λιγο για να φυγει η οποια βρωμια εχει το τιμονι.Μετα απλωνω ξανα μια πολυ μικρη ποσοτητα στο τιμονι με μαλακο τροπο σαν δευτερο χερι χωρις να τριβω.Το τιμονι μου ειναι σε απιστευτη κατασταση μετα απο 5 χρονακια.

+1

Απέφυγε τη χρήση του τιμονιού με κρέμες στα χέρια (γυναίκες και ενυδατικές) προκαλούν μεγάλες φθορές.

Επίσης όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο μεγάλα νύχια στα χέρια με τον καιρό κάνουν το τιμόνι ένα χάλι.

Κρέμα θρέψης δέρματος θα βάλεις όπως λέει και ο Νάσος. Αφού καθαρίσεις τα λίπη που συνήθως έχει επάνω!

Link to comment
Share on other sites

Η βαζελίνη κάνει καλό η δεν ενδεικνύεται ?

Link to comment
Share on other sites

Η βαζελίνη κάνει καλό η δεν ενδεικνύεται ?

Οχι μονο σε πλαστικα η απο καουτσουκ μερη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω για το σετακι της Gliptone.

Η μυρωδιά του είναι λίγο μυστήρια αλλά ευτυχώς ξεθυμαίνει σχετικά έυκολα. Κάνει πάντως καλή δουλειά!

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Σε καταστημα που πουλαει προιοντα περιποιησης, θα παρεις ενα υγρο για περιποιηση δερματων.Αυτα που ειναι για δερματινα καθισματα οποτε εχει κ αρκετη ποσοτητα.Εγω εχω παρει ενα με σημα τη χελωνα και το χω ηδη 5 χρονια.Βαζω μικρες ποσοτητες πανω στο τιμονι κ μετα με ενα καθαρο πανι το απλωνω πιεζοντας λιγο για να φυγει η οποια βρωμια εχει το τιμονι.Μετα απλωνω ξανα μια πολυ μικρη ποσοτητα στο τιμονι με μαλακο τροπο σαν δευτερο χερι χωρις να τριβω.Το τιμονι μου ειναι σε απιστευτη κατασταση μετα απο 5 χρονακια.

+1

Υπαρχουν πολυ καλες κρεμες συντηρησης για Δερματα και μπορεις να τις προμηθευτεις απο καταστημα που ασχολειται με την περιποιηση.

Πολυ καλη ειναι της Meguiars αλλα επισης πολυ καλη ειναι και της Swissvax που υπαρχει ειτε σε κρεμα ειτε και σε ολοκληρωμενο Σετ!!!!

Και τα δυο παραπανω εχουν ευχαριστη μυρωδια και συντηρουν πραγματικα το δερμα!!

Edited by autostar
Link to comment
Share on other sites

Οποιος με ακουσει θα δει τρομερη διαφορα!!Παρτε πρασινο σαπουνι σε σκονη(αρκαδι) βαλτε μικρη ποσοτητα σε σφουγγαρι ,περαστε το σε ολο το τιμονι με λιγο νερακι και μην το σκουπισετε!!θα το αποροφησει απο μονο του!Επαναλαβετε 2η φορα και ειστε ετοιμοι!!απλα οταν στεγνωσει και το εχει αποροφησει με ενα πανακι καθαρηστε το για υποληματα .Το τιμονι σας εκτος οτι καθαριζει λογω σαπουνιου διατηρητε σε τελεια κατασταση μαλακο και φρεσκο γιατι περιεχει ελαιολαδο το σαπουνι!!

Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιώσω ότι κάνει πολύ καλή δουλειά το αρκάδι. Επίσης είναι αποτελεσματικό και με τις ταπετσαρίες.

Καθαρίζει πολύ καλά τα καθίσματα, τον ουρανό και τις πόρτες. Το μόνο που θέλει λίγο προσοχή είναι να μην έχει καθόλου νερό το σφουγγάρι παρα μόνο σαπουνάδα. Το αφήνεις να στεγνώσει και το σκουπίζεις ή το τραβάς με την ηλεκτρική σκούπα.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Να και η σημερινή μπουγάδα. Εγινε super το τιμονάκι.

csc6941.jpg

Γειά σου Κώστα. ;) Πολύ καλή η μπουγάδα αλλά έχω μείνει έκπληκτος!!!!! :laugh: Δεν έχεις αντικαταστήσει ακόμη το καντράν με άλλο με οθόνη plus??? :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία :clapping:

Δεν υπάρχει καλύτερο καθαριστικό. Μου έκανε το Golf άκι .. σαν παιδικό κολαράκι :drinks:

Γιώργο, δεν έχω βάλει οθόνη Plus. Δεν μου έκανε κλίκ κάτι τέτοιο.

csc6937.jpg

Link to comment
Share on other sites

+1 Παντως χωρις πλακα γνωστος που καθαριζει δερματινα καθισματα χρονια μου το προτεινε και δεν το περιμενα οτι κανει δουλεια!!Αρκαδι ΓΙΑ ΟΛΕΣ τις χρησεις καθαριζει και βαλβιδες με μακα!! :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Αρκαδι και που και που περασμα με Λιπος φωκιας που ειναι μακραν το ποιο θρεπτικο για το δερμα αλλα θελει προσοχη να περαστει με το χερι και αν γινεται σε θερμοκρασια >40 βαθμων ...και την επομενη περασμα με σαπουνι )αρκαδι) για να φυγει το περισεβουμενο ...το τιπ ειναι απο ταπετσερη που δουλευε στην Merc χρονια... Και για τα αλκανταρα σαπουνι μη αλκαλικου τυπου για μωρα και καθαρο πανακι μικροινων ...εγω στο καθαρισμα εβαζα και καποεις σταγονες μαλακτικου ....και ακομα μετα απο 3 χρονια σκληρης χρησης ειναι σαν καινουρια και μαλακα .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.