Jump to content
vladimiros78

Πρόβλημα Με Πίεση Vw Golf Gti 06

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα σε Vw Golf Gti μοντέλο 7/2006 (bwa).

Το αμάξι φοράει πρόγραμμα ΜΤΜ εξατμίσει APR και εισαγωγή Evoms.

To πρόβλημα είναι το εξής: Όταν πατάω τέρμα γκάζι από τις 2000 rpm η από 3000 rpm με 3η, 4η και 5η ταχύτητα μου κάνει overboost 1,6 και μετά αρχίζει η πίεση και ανεβοκατεβαίνει συνέχεια μεταξύ 1,4-1,2 ανεβαίνει από το 1,2 στο 1,3, ξαναπέφτει στο 1,1 έως ότου κάποια στιγμή σταθεροποιηθεί στο 1,1 bar.

Αυτό το κάνει και με 3η και με 4η και με 5η ταχύτητα.

Το μπαρόμετρο αποκλείεται να δείχνει λάθος διότι όλες οι άλλες ενδείξεις όπως στο ρελαντί είναι φυσιολογικές και εξάλλου παίρνει ένδειξη από καλώδιο οπότε ελαχιστοποιείται η πιθανότητα να δείχνει λάθος το μπαρόμετρο.

Μπορείτε να με βοηθήσετε λεγοντάς μου όλες τις πιθανές αιτίες γι'αυτό το πρόβλημα;

Eυχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Το τσέκαρα με vag-com δεν βγάζει σφάλματα είναι όλα οκ, θεωρώ μήπως είναι Ν75 τι λες η αντλία υψηλής πίεσης αλλά για το πρώτο ξέρω δεν το βγάζει σφαλαμα για το δεύτερο δεν ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

αφου έχεις vag com ,πηγαινε στο block 140 ,βάλε και την actual και την requested ,κανε ένα πάτημα με 3η από χαμηλα μεχρι 6000 στροφες και μετα τσεκαρε εάν οι δυο τιμες συμβαδίζουν-εαν η ζητουμενη πχ είναι 150bar και η πραγματικη 120 έχεις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

την αντλία μετραει ,για την ν75 εάν δεν κάνω λάθος είναι το 118 (από το οποιο δεν ξέρω αν θα καταλαβεις και πολλά πράγματα)

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν εχει χαλασει το μπαρομετρο (ξανα κοιταξε το) τοτε υπαρχει περιπτωση να ειναι η waste gate να εχει τρυπησει η μεβρανη και να προσπαθει η Ν75 να διορθωσει την πιεση.

Link to comment
Share on other sites

για δες και το παρακατω βιντεακι.

αντιμετωπιζεις κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι φοράει πρόγραμμα ΜΤΜ εξατμίσει APR και εισαγωγή Evoms.

Βλαδίμηρε, έγραψες μόνος σου που βρίσκεται το πρόβλημα.

Ρίξε μια ματιά στο site της ΜΤΜ να δεις τί περιφερειακά προτείνουν για το στάδιο χαρτογράφησης που έχεις.

Κόβω το κεφαλι μου ότι αποκλείεται η ΜΤΜ να δίνει πρόγραμμα για εξάτμιση APR και εισαγωγή Evoms.

Μην ψάχνεις τα υπόλοιπα άδικα.

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξέρω αλλά τόσο καιρό (πάνω απο 2 χρονιά) ολα δουλεύανε super τώρα τι έχει πάθει αυτο προσπαθώ να ανακαλύψω.

ΦΙΛΕ ν75 δες η σκαστρα κατι απο αυτα εμενα μου φαινεται οτι τα εχει παιξει
Link to comment
Share on other sites

βεβαία σκαστρα δεν μπορεί είναι γιατί δεν έδειξε τίποτα το vag μήπως γνωρίζει κάποιος ποιος ειναι ο τελευταίως κωδικός για ν75 και για σκαστρα για golf v gti

Σας ευχαριστώ παντός ολους για τις πολυ χρήσιμες συμβουλές σας!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.